DE DIOR IN DUPLO VAN MADRID Strijdkrachten moeten in evenwicht zijn I JAMPIE Vargas Ochagavia - niet rood maar blauw VEERTIG EN OUDER DE NATUUR I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I Uit de kerken Vrijdag 26 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Primeur in Breda met parkeerschijf Geen kosten Hotelbrand Noorwegen Stoffelijke resten van 5 mensen gevonden HnmiiiiiiiiiHimiiinnii J FLITS j GORDON in het I heelal door generaal mr. H. J. Kruis OOM BAZURKA 1 en I W. Lohman ARSÈNE LUPIN JACQUES s BLONDEAU in en om uw huis I DE I TINTELS Jack Dunkley V Tien maanden voor postbesteller Porceleyne Fles 7 (8%) 'door Rita Beukman MADRID Vargas Ochagavia is onze Dior, vertelde men ons overal in de Spaanse hoofd stad. Gisteren gingen wij naar de Avenida Calvo Sotelo, een brede boulevard met overal gezel lige terrasjes rond bont beschilderde uitspan ningen onder lange rijen bomen, om met deze Spaanse Dior kennis te maken. De salon van het modehuis dat deze naam draagt, is op de bovenste verdieping van een aer statige herenhuizen langs die boulevard ge vestigd en heeft een bijzonder fraai interieur. Stralend wit zijn de wan den, waartegen grote spie gels in zwarte lijsten prij ken. Met een diep zwart ta pijt is de vloer bedekt, waar op in twee rijen langs de wanden fauteuils en lange zitbanken zijn geplaatst, niet fluweel in donker aardbeien- rose en turkooisblauw be kleed. Overal staan wijd open Spaanse rozen in bleek ro se op lange stengels in zwar te nissen met goud omrand, als enige decoratie te pron ken. In de hal zijn tussen die rozen op gouden en zwarte tafeltjes gouden kandelaars met lange, zwarte kaarsen geplaatst. In de hoge spie gel tegenover de ingang van de salon, weerkaatst het wit, zwart, fraise en turkoois van het interieur als een stem mig mozaïek. De eerste mannequin die ons een model toont is een Frangaise. Het is de beken de Pascal van Lanvin, die nu in Madrid werkt. Er zijn veel buitenlandse mannequins in Spanje, want de Spaanse vrouw werkt nog maar zelden buitenshuis en zeker niet meer ais zij ge huwd is. Men trouwt er nog altijd heel jong. Twee ontwerpers DE Dior van Madrid blijkt een tweetal te zijn, na melijk Jesu Varjas, een don ker Moors type in Navarra schoren en Emilio Ochagavia, uit L* Vanca afkomstig. Jaren geleden openden de ze twee neven in Madrid een boutique, die ondertussen tot een van de belangrijkste couturehuizen van Spanje is uitgegroeid. Er worden Spaanse vruch ten en dranken aangedragen en alle mannequins treden aan om een speciale mode show te verzorgen voor de buitenlandse gasten. De ontwerpen van Vargas Ochegavia hebben een uitge sproken eigen stijl met een sterke Spaanse toets, die echter nergens te gewild aandoet en daardoor tot theatrale effecten aanleiding geeft. Emilio Ochagavia en Jesu Vargas, de Dior in duplo van Madrid. Avondtoilet van witte broderie A^ organdie, mei brede ceintuur van satin du- chesse. Integendeel, deze Spaanse inslag is hier duidelijk de basis van een perfecte eenvoud, die wordt bereikt door een grote evenwichtigheid van lijn, met vermijding van elke overbodigheid. Diezelfde eenvoud en bijna sobere, zeer gedistingeerde sjiek, treft ons hier in Madrid ook telkens weer in de kleding van de vrouwen, die ons op de boulevards passeren of die wij in de restaurants en winkels tegenkomen. Heel gesoigneerd is de Spaanse vrouw, die maar even de middelen heeft werk van haar uiterlijk te maken. Het is opvallend dat ook de niet meer zo slanken van rond de veertig en ouder, zich hier bijzonder goed we ten te kleden, waarvan het zorgvuldig kiezen van de juiste modellen het geheim blijkt te zijn. Die juiste keu ze wordt hen door de Spaan- ,se modeontwerpers gemak kelijk gemaakt-, want deze besteden over het algemeen -veel aandacht aan de garde robe van diemategorie. Mouleer-kunst Dat doet ook Vargas Ocha gavia. de Dior in duplo van Madrid, die ons vele model len toonden in snit en mate riaal speciaal op het type van deze gesoigneerde vrou wen van middelbare leeftijd en ouder afgestemd. Juist voor die groep zou ook voor ons land de Spaanse mode een heel belangrijke inspira tiebron kunnen zijn. Vargas en Ochagavia gaan vooral van het karakter van de stof uit bij het ontwerpen van hun modellen, die zij niet eerst in schets op pa pier zetten maar mouleren en dan op de ateliers verder laten uitwerken. De Spaanse couturiers wor den geassisteerd door werk krachten die hun vak uit stekend verstaan, wat tel kens valt af te leiden uit de volmaakte afwerking van de creaties. Taille lager Een verlaagde taille, ge suggereerd door middel van een losjes aangehaalde, door gaans heel brede ceintuur, die beneden de heupronding is aangebracht, past Vargas Ochagavia veel toe. Die tendens zal voor I960 in de overige modecentra zeker nog meer van zich doen spre ken, dat kunnen wij u reeds voorspellen. De kortste jasjes van de mantelpakjes reiken weer tot op de heupen en de vrij vier kante lijn, die zo typisch Spaans van opzet blijkt, wordt door deze Spaanse Diors bij mantels overwe gend gehandhaafd. Fantastische avondtoilet ten kregen wij aan het eind van deze Madrileense show te zien. Kostbare kant en broderie maar ook eenvou dige batoenen piqué werden daarbij toegepast. De effen stoffen zijn veelal fraai met Van onze verkeersredacteur DEN HAAG. Verwacht mag wor den, dat zeer binnenkort een proef zal worden genomen met de parkeer schijf. De A.N.W.B. heeft aan 23 ge meenten aangeboden samen met de Bond te onderzoeken hoe de parkeer schijf in de praktijk voldoet. Het is de bedoeling het Parijse systeem in te voeren. Breda heeft thans als eerste meege deeld. dat gemeente en verkeerspolitie bereid zijn bij wijze van nroef de par keerschijf in te voeren zodra dit wette lijk mogelijk is. Het tijdstip waarop de parkeerschijf kan worden ingevoerd is afhankelijk van ide beslissing van het ministerie van ver keer. waar thans de mogelijkheden van invoering worden bekeken. Voor invoe- j ring van de parkeerschijf is wijziging ,van het wegenverkeersreglement nodig. wat veel eenvoudiger is dan de wetswij zigingen die nodig zijn voor het invoe- ren van de parkeermeter. Bij toepassing van de parkeerschijf, waarop wordt aangegeven tot welk uur men op een bepaalde plaats mag parke ren, zijn aan het parkeren geen kosten verbonden. Men heeft alleen te zorgen dat de auto na de vastgestelde lijd ver dwijnt op risico dat een bekeuring volgt. De parkeermeter voorziet in betaald parkeren, waarvoor wijziging van de wegenverkeerswet en de motorrijtuigen belastingwet nodig is. Immers de motor rijtuigenbelasting is nu ingesteld op het gratis parkeren, hetgeen vroeger niet was toegestaan. Toen werd via het belastingbiljet betaling gevorderd voor het parkeren, resp. stallen van een auto op straat. HELLEVOETSLUIS. (ANPi Om streeks kwart voor negen is gisteravond door Hr. Ms. mijnenveger Gieten een bewusteloze Duitser de haven van Hel- levoetsluis binnengebracht. De man was door de Gieten gevonden in het Goere- I se gat, waar hij met zijn kano was om geslagen. WEL, zei de vertegenwoordiger en hij scheen na te denken hoe 'hij mij het beste kon zeggen, wal hij te zeggen had. De Duitsers zijn Nederland binnengevallen. Vanochtend vroeg. Hij zweeg en gaf me de tijd het bericht te verwerken. Intussen keek hij me nauwlet tend aan. Ik wist niet zo gauw wat ik moest zeggen. Het vreemde was dat die tijding me niet verontrust te. Eerder werd ik dóórstroomd met een gevoel van sensatie. Span ning. Avontuur. De Duitsers zijn ons land bin nengevallen? vroeg ik. Ik wilde het nog eens horen. Ja. Volgens de berichten wordt er flink gevochten. Meer weet ik ook niet. Waarom in 's hemelsnaam Ne derland? Wat moeten ze in Neder land? Natuurlijk had ik gehoord van Polen en van Oostenrijk en Tsjechoslowakiie. Chamberlain had in september Hitier de oorlog ver klaard. Goed. maar wie zou den ken dat Nederland er bij betrok ken zou worden. Ik haalde mijn schouders op. En wat r.u? Voorlopig worden alle vluch ten op Amsterdam gestaakt. U zult zolang hier moeten blijven. Het is mogelijk dat we op Enge land gaan vliegen. Ik reed terug naar het vliegveld Het was een vreemde gewaarwor ding daar met de oorlog onder mijn leden tussen de beambten en het grondpersoneel te lopen die loom hun werk deden en grapjes verkochten. Vliegtuigen vertrok ken en kwamen aan. Als er dan oorlog was, dan was er hier niets van te merken. De bemanning nam het nieuws nogal rustig op, maar bij de pas sagiers verwekte het grote ontstel tenis. Ik werd bestormd met vra gen. Ik legde hun uit dat ze hoog stens nog met de trein naar Ne derland konden komen. De passa ge van het vliegtuig zouden ze wel op het kantoor terug kunnen krij gen. Toen alles iedereen duidelijk was, verliet ik opgelucht het vlieg veld en liet me in het centrum van de stad afzetten. Het was wat stil ler dan anders in de brede la nen. De kantoren, de banken en de scholen waren gesloten vanwe ge de zondag, maar de winkeltjes in de zijstraatjes met hun uitstal lingen op het trottoir waren nor maal open. Ik zocht een geschikt hotel, maar kon niet besluiten er een uit te kiezen. Zo'n beetje doelloos liep ik rond, van de ene schaduwplek naar de andere omdat ik haast stikte in mijn zware uniform. Ik probeerde me voor te stel len wat oorlog nu eigenlijk was, geholpen door de herinnering aan journaals van landen waar altijd werd gevochten. Ik dacht aan mijn vrouw in Amsterdam. Mitzy zou wel naar haar vriendin gaan. Eigenlijk moest ik haar een te legram sturen, nam ik voor, maar vergat het weer. Een week later kwam er een brief van haar, waarin mijn ver- moeden werd bevestigd. Zij had i haar intrek genomen bij de Da vidsons, die in een groot huis aan de Herengracht woonden. Van het kantoor in Den Haag had zij be richt gekregen dat ik voorlopig wel niet naar Nederland zou te rugkeren. Kennelijk waren ze daar beter op de hoogte van mijn lot dan ikzelf. Mitzy schreef verder dat de Duit sers Nederland hadden bezet en dat Rotterdam verschrikkelijk was gebombardeerd. De rest van de brief ging omstandig over het verhuizen en de vriendelijkheid van de Davidsons. Ik holde met mijn ogen langs nog iets belangrijks in stond. Dat bleek niet het geval en ik gooide de brief weg. Na zeven weken wachten, belde de vertegenwoordiger me op. Hij vroeg me direct naar het kantoor te komen omdat hij een belangrij ke boodschap had. Ik spoedde me er heen. De vertegenwoordiger keek wat vrolijker dan de laatste keer dat ik hem zag. Hij had kennelijk goed nieuws. Zo, we krijgen weer werk aan de winkel, zei hij joviaal' en hij bood me een sigaret aan. Ik kwam tot de ontdekking dat hij eigenlijk wel een mooie jongen was. Vroeger had ik nooit zo op hem gelet. Hij was niet meer voor me dan een beambte zonder ge zicht, zoals ik er zoveel tegen kwam. Nu was het anders. Tij dens die zeven weken wachten had ik niets te doen gehad en hij was nu iemand die een beetje afwisse ling bracht. Hel bleek zelfs dat ik van hem ging horen wat mijn maatschappij met me voor had. Hij had zwart, glad achterover gekamd haar, levendige ogen in een fijn, bruingebrand gezicht, blanke tanden en een keurig kos tuum. Zo bij nader aanzien, mochE ik hem wei. Wordt vervol g4 STALHEIM (AP. UPI) - Uit de as en het puin van het grote hotel in de Noorse plaats Stalheim. dat deze week volkomen afbrandde, zijn de stoffelijke resten van nog vijf mensen gevonden. Ook deze waren volkomen verkoold. Hiermee zijn resten van vijftien ho telgasten gevonden. In totaal waren, zo als bekend. 24 mensen als vermist op gegeven. Behalve Amerikanen, o.a. de gids De Boeck die van Nederlandse afkomst was, bevinden zich onder de slachtoffers drie Canadese vrouwen. Er is 'al besloten het Stalheim Turist- hotel te herbouwen, ditmaal niet van hout maar grotendeels van beton. In, geheel Noorwegen zullen de voorzorgs maatregelen in verband met brandge- de regels om te zien of er verdervaar ingrijpend worden verbeterd. de hand geborduurd of met reliëfmotieven van hetzelf de materiaal in ton sur ton of contrasterende kleuren bewerkt. Niet rood maar blauw, een warm, diep blauw, blijkt de uitverkoren Spaanse kleur van het ogenblik te zijn, zo wel voor kleding als voor in terieurs. Dat sprankelende, stralende blauw passen ook de twee Diors van Madrid veel toe, met koel turkoois en wit als tegenhangers Mor gen gaan wij naar Marbel, een der fraaist ingerichte modehuizen van Europa met vele enorme salons. j hoog mogelijk opvoeren. De grens ligt echter daar, waar de andere strijd- MEER DAN EENS had ik de gelegenheid om in deze ko lommen te wijzen op de noodzaak, welke voor het Westen bestaat om, naast de strategische vergeldingsmacht met haar kern wapens van enorm vermogen, een voldoend sterke krijgsmacht van andere wapens te onderhouden. Dit zelfde onderwerp houdt thans in Verenigde Staten de geesten bezig en de pennen in beweging. Meer dan een der tegenwoordige Ame rikaanse Chefs van staven heeft zich over deze zaak uitgelaten. Helaas is men steeds geneigd achter hun opvattingen in de eerste plaats de verdediging van hun eigen krijgsmachts- deel te zien. Ten dele is dat natuurlijk wel menselijk. Iemand, die bijvoorbeeld uit de marine voortkomt en daarin zijn verbetering en productie van verschillen de landmachtwapens en de onaanvaard bare sterktevermindering van het leger. De Amerikaanse legerchef meent dat dit vooral komt, omdat men te veel aandacht besteed aan de nucleaire ver geldingsmacht en de daarvoor benodig de wapens en dat de luchtmacht te lang blijft hangen aan de bemande vliegtuigen voor interceptie en te langzaam over schakelt naar geleide projectielen. Admiraal Burke is eveneens van oor deel, dat er een overmaat aan vergel dingswapens is en dat daardoor de zee strijdkrachten niet voldoende aan hun trek komen. Hij vond daarbij steun bij de staatssecretaris van de Marine, Ga tes. die in het openbaar betoogde, dat de grote aandacht, welke de kernwapen oorlog krijgt, een beletsel is om de I strijdkrachten bestemd voor meer be perkte oorlogshandelingen voldoende uit te bouwen. Tegenover deze meningen staat die van de luditmacht, die erop neer komt, dat de Verenigde Staten met hun nu cleaire vergeldingsmacht steeds een grote voorsprong op de strategische carrière heeft gemaakt, is natuurlijk ge- luchtmacht (vliegtuigen en geleide pro- neigd plannen te bestrijden, welke dejectielenl zullen moeten behouden en plaats der marine minder belangrijk maken. Met leger en luchtmacht is het niet anders gesteld. Toch is het niet verstandig alle uitlatingen van hoge mi litaire chefs te uitsluitend door deze bril van vermeend eigenbelang te zien. Er zijn heus wel prominente militairen, .TlOClllliv die begrijpen, dat het geheel der krijgs- macht er uitsluitend is, om vrede en veiligheid te verzekeren en dat dit op dat het verlies daarvan er toe zal lei den, dat de vrees voor de vergeldende kracht afneemt en daardoor de vrede in gevaar zal komen. krachten zo ver verwaarloosd zouden worden, dat men gedwongen zou mor den ontijdig de nucleaire vergeldings macht in te zetten. Door de twijfel in het andere kamp of men dat dan wel zal doen. wordt dan aan de preven tieve werking afbreuk gedaan. Anders gezegd: het gehele complex van wes telijke militaire middelen, nucleaire en conventionele, Amerikaanse en niet-Amerikaanse, ter zee. te land en in de lucht, heeft eerst dan zijn maxi male preventieve werking, indien de onderlinge sterkteverhoudingen juist zijn bepaald. Hoe moeilijk de toepas sing van deze formulering ook moge zijn. men moet toch beginnen haar duidelijk te stellen. door Vrij paar Maurice lebianc illllllllllllllllllllllllllllllHUIIIIIII'tl aillllllMlllllflIHlIHIHIIIIIIHIIIIIII door iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiitiiiiiiiii PeT£R,VAHOAAG <kA I IK PB HELE WERELDJ Romp met raket... T IKWÉD.OAT JE'T NIET KUNT copyright - abc press IK WED VAN WEL VOORUIT DAft FLITS GORDON., GA DAN.. IK OA AL, IKG»A AL.. 3T IS ALLEEN EEN BEET JE ZONDEKAN IK KOB.- G,6N NERGENS MEER. NAAR TOE GAAN.. UET GEHEEL VORMT in Washington schiïden.' onvl?schflIigWhot daaJbif."déjopvatttoS^deverlnlgl^clef^ "h ""1 macht^s?Terloops zij to'dB vertaaj'op- vormen op zich zelf geen eenheid, j snoeien;'oudere®taktaiTan"men"zVf-i Clematis montana bloeit met kleine roze of licht roze bloempjes; het is een i - bijzonder mooie soort die eventueel nu nog aangeplant zou kunnen worden. De boomkweker levert ze af in potten en dus hebben de Dlanten er weinig van te lijden als ze nu nog gepoot worden. Vroegbloeiende soorten van deze Cle- matis montana' zijn nu al uitgebloeid iijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHHiiiiiiitiiii gemerkï. dat grote en kleine landen ér staatssecretarissen kiezen de zijde j dig wel' wegnefóï ei-kof n'meer~ dan goed aan zouden doen hun toekomstige ^er beitreffende krijgsmachtsdelen. De j voldoende jonge scheu.en hngpfp militair*» lpirlpvs ppn 7.n afwissfi-I wekt de indruk een voor- j plaats. de hogere militaire leiders een zo afwisse-1 L® A oi-s-w lend mogelijke carrière te geven. Hoe ^"1" n ""hJft „nl l ,7i-Aiviurimt i macht te zijn en heeft onlangs door zijn j hMnntl ndvilzén wordtuitlating „dat wij in Europa geen land- groter de waarde hunner adviezen wordt. oor,og *ullgn vecJhten„ Afrikaanse le- - gerkringen nogal verontrust. Niet, om- Bevesiigeml dat zij wel een Europese landoorlog zou- den willen, maar omdat zij toch ernstig WAAR HET in Amerika op het ogen-j "lening willen Jioudenjnet de^moge- blik om gaat, is de beantwoording van de vraag, of men niet te veel geld heeft gestoken in de strategische vergeldingsmacht en daardoor te weinig heeft kunnen doen voor de andere strijd krachten. Zowel generaal Taylor, de chef van de Legerstaf, als admiraal Burke. de chef van de Marinestaf, heb ben deze vraag in bevestigende zin be antwoord. Generaal Taylor heeft zijn mening vooral gebaseerd op de onvoldoende vooruitgang op het gebied van het le ger. de onvoldoende vorderingen in de lijkheid van een beperkte oorlog Europa of waar ook ter wereld en daarvoor de middelen behoeven Ontbreken die middelen of zijn zij on voldoende, zo redeneren zij, dan wordt de veiligheid in gevaar gebracht en moet men te vroeg en misschien onno dig de strategische vergeldingsmacht in actie doen komen. Deze redenering is ook m.t. juist. Zeker, men moet de afschrikwek kende en daardoor preventieve kracht van de vergeldingsmacht zo DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 34-jarige post besteller G. W. P. uit Delft conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De besteller had geld weggenomen uit aangetekende stukken. Op 17 januari had hij een enveloppe geopend, die was bestemd voor de Amsterdamse bank. Er zat veertigduizend gulden in. Ge schrokken stuurde de besteller het geld anoniem naar de bank door. Korte tijd later werd hij aangehouden. 30. Ofschoon Larie hen lelijk in de steek liet, waren Kappie en zijn man nen niet van zins hun schatzoekerij zo maar op te geven. Kappie wist echter ook, dat Klaas Zeesop en zijn lieden voor niets zouden terugschrikken, wan neer het er om ging, hun dat zoeken onmogelijk te maken. Daarom riep hij de maat en de meester terug uit het struweel, waar zij naar Larie speurden. „Terug naar de Kraak, jongs!" be val hij. „Ik weet niet wat Zeesop voor streken op zijn kompas heeft, maar ik wil het risico nou eenmaal niet lopen, dat ze ja wat met ons schip uithalen! Jullie blijven dus aan boord en die landschuimers in de kijker te houden, begrepen?" Tegensputterend trokken de beide zee lui af. Nauwelijks hadden zij hun hie len gelicht, of Okki, die bij Kappie was gebleven, slaakte een opgewonden kreet en wees met trillende vinger in de richting van een bosje. Daar zat de ge zochte vogel. „Voorzichtigfluisterde Kappie. „Ieder aan één kant, jong. Jij aan bakboordik aan stuurboord!" Zo gezegd, zo gedaan. Maar wat Kappie helaas over het hoofd had gezien, was, dat een vogel ook kan opstijgen. En toen de beiden zich tegelijkertijd op het struikje wierpen, was juist dat het, waartoe de bejaarde vogel zijn toe vlucht nam. NED. HERV. KERK Beroepen te Oldemarkt en Paaslo (2ê pr. pl.) H. P. Schalken, voor buitenge wone werkzaamheden te Paramaribo, thans wonende te Katwijk aan Zee (toez.l; voor pastoraal verband „De Zeevang" (t.b.v. de dorpen Oosthuizen, Kwadijk en Middelie) mej. J. C. Jansen vic. te Oosthuizen. GEREF. KERKEN Tweetal te Aalten (vac. J. van Wijn-* gaarden); J. L. Janse de Jonge te Oostvoorne en G. Rang le Vijfhuizen; Aangenomen naar Avereest J. J. LanV me jr. te 's-Gravenmoer. Bedankt voor Rocky Mountin House (Alberta-Canada) K. Sierink te Oosternijkerk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Kralingen J. P. Geels te Haarlem-centrum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland te Katwijk aan Zee, te Ridderkerk: kand. P. Blók te Rotterdam. DELFT Aan de op 29 juli te houden jaarvergadering van de Koninklijke Delftseh- Aardewerkfabriek De Porceleyne Fles zai worden voorgesteld over 1958 een dividend- uit te keren van 7% (v.j. 8%).

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2