Verschroeide aarde DROOGTE VERSTOORT EXPORT RECORD FAN DE EEUW Doodgewaande broer bracht vijf miljoen Troonopvolger zwemt IN 1968: UURDIENST MET KOPLADINGSCHEPEN Steun van rijk mogelijk MULTI-MONACO BIJ PUTTE EN OSSENDRECHT «UVEA Ondanks Noorse studiebeurs Dirk is één jaar jonger geworden Israël verontwaardigd over wapenleveranties aan West-Duitsland RODE NOTA'S KERNWAPENS UIT BALKAN Pyromaan stichtte bosbranden De Bilt: Warm VaitiKaég Gisieren MENSEN MAKEN ZWIJN WILD NT: Britse markt voor onze peulvruchten verloren ZlIID-AFRIKA HOUDT NEGERSTUDENT TEGEN Discoverer 4 gelanceerd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 26 juni 1959 schreven wij dezer dagen en dit is de reactie van de wereldmarkt Tussen Schouwen en Zuid-Beveland Duitse kanovaarder door mijnenveger gered Grotesk plan TOCH GESPROEID - AFGESLOTEN CIRCUIT GEEiN GEESTDRIFT Sneller en veiliger Noc (leen pensioen want: Panta Rhei overleden In onze boze dromen.... Auto overrijdt jongetje fl ft ECHTPAAR GEDOOD Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4. giro 116666 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189. Zierikzee, Havenpark 24, tel 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 1 0.5B oer week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4290 een nota van het college aan de staten van Zeeland over de te nemen maatrege len. met betrekking tot de intensivering van deze veerdienst. Uit dit interimrapport, zoals men deze nota ook wel kan noemen, blijkt duide lijk, dat de maatregelen, Onze weerkundige medewerker: Het is nog maai- een moeilijke situatie wat de regen betreft. De barometer zakt wel eens, de bewolking neemt wel eens toe, zodat er veel aanleiding lijkt om nu toch eens iets goeds uit de wolken te verwachten, maar als puntje bij paal tje komt lossen de wolken weer op. - i Zo zijn we ook gisteren weer enigs- i van Gieten van de uitputtmg beko- zins bij de neus genomen. Tot gister- |men- avond tien uur was er nog niets van regen of onweer in ons land gesigna- i 7 - 7 c maai'^de NMü(ll tl]deilS Oefening verspreid en plaatselijk HELLEVOETSLUIS. - De mijnenve ger Gieten heeft gistermiddag een uitge putte Duitse kanovaarder behouden in Hellevoetsluit gebracht. Het was de heer Mosebach uit Thüringen, die eergister- middag al op het Goe-rese gat met zijn zeil kano omsloeg. Met de grootste moeite wist de heer M. zijn kano weer recht te krijgen. De mast was echter gebroken en het bootje maakte veel water. Tegen de stroom in- roeien ging niet. Van uitputting en koude raakte de man bewusteloos. Op de Nederlandse mijnenveger zag men de stuurloze kano gisteren drijven. Eerst dacht men, dat de kanoër sliep maar bij nadere beschouwing bleek de werkelijkheid. De heer M. is aan boord Eigen nieuwsdienst In Millau in Zuid-Frankrijk viel gis teren 54 mm regen, op de 1450 meter waarmee men j hoge Puy de Dóme werd het 42, in Nancy 35 en in Trier 31 mm. In Tsjechoslowakije meldde een station in totdusver meende le kunnen volstaan, to taal onvoldoende zijn en dat ook enige voorzieningen, die men reeds bij voorbaat J een plaats waarvan wij de naam niet kunnen uitspreken, 44 mm. Op de mees te plaatsen viel echter niets In 1957 bedroeg het aantal over- had, onvolledig geacht moeten Van onze speciale verslaggever §e§§tte auto s op het veer Zierik-l Nog in januarj 1958 was men van me- zeeKatseveer per dag gemiddeldning, dal voorshands de dienst zou kun- 1(19 Rptrniiwhare nrnonnses wii- nen worden onderhouden met veerboten LUd.- tsetrouwnare ptognoses WIJ met zijlading. Wel is bij het graven van zen Uit, dat dit aantal in de jaren de haven „De Val" bij Zierikzee gerekend 1QK11QK4 val stiiD'pn tot 1(1 Als1 met hel Inzetten van boten met kopiading tottv. z-tts _n de verdere t0ekomsi, maar het blijkt jna 1964 een vaste verbinding tuS- nu, dat grotere boten nodig zullen zijn. sen GoereeOverflakkee en Schou- Ook aan de Riviera stijgt het kwik steeds hoger. Bij de tienduizenden die in het water Eigen nieuwsdienst naeo, die van de gelegenheid gebruik maakte om de troon opvolger van het prinsdom, de vijftien maanden oude Albert, zijn eerste zwemles te geven. Eigen nieuwsdienst EMMEN De Waterleidingmaat schappij heeft gisteren in de zuid-oost Advertentie PUTTE Er loopt een wonder ge rucht door het uiterste zuidwesten van Noordbrabant, waar temidden van een bijna ongerept stuk natuur de dorpen Ossendrecht en Putte liggen. Daar is de naam opgedoken van een in Monaco wonende Neder lander. de heer A. Hagendoorn, die al een macht grondspeculaties heeft losgemaakt omdat hij er een Ame-,, rikaans aandoend recreatieoord zou hoek vatl Drenthe ^es huizen afgesloten willen stichten. van de waterleiding. Ondanks het ver bod hadden de bewoners er van toch De initiatiefnemer zou een paar buiten- hun tuinen besproeid, landse geldschieters hebben gevonden, onder wie een bekende Westduitse puddingfabrikant, die hem de miljoe-l nen zou leveren voor een 340 hectare groot terrein vol ontzagwekkende aan-, trekkelijkheden. De radio- en televisietoren van Stuttgart, krijgt er hier als de plannen door gaan een broertje bij van 154 meter 1 hoog. Naam: Beneluxtoren. Er komt een racecircuit, dat Zandvoort met gemak naar de kroon steekt, er is sprake van een natuurbad van zwem- en kanovijvers en van een oestergrot, wat dat dan ook mag zijn. Een Amsterdamse architect moet al een heel eind zijn met de tekeningen, waarin ook gerekend wordt met een helihaven. Over de Belgische grens heeft -de Nederlandse Monegask ge zorgd voor een aantal speelhuizen. Ais de plannen doorgaan,- moet er nog dit jaar aan begonnen worden. Het provinciaal bestuur van Noordbra- banl is beslist minder geestdriftig dan - de plannenmaker. In Den Bosch wijst men er met een bijna ironische glim- lach op, dat er in dit pure recreatie- ge Died geen plannen van deze omvang zullen en kunnen komen. Het wegén-1 plan is er allereerst niet op berekend en er wordt bovendien getwijfeld aan de plannen zelf. die dwars tegen de 'ogische opzet voor dit gebied in druisen. VOORZICHTIG In de gemeenten zelf is meer oor voor de royale opzet, hoewel de gemeente-1 besturen nog onlangs hebben verteld, dal zij in hun gebied weinig of geen verandering verwachten: industrie kan ci op korte termijn niet worden ver wacht Niettemin hebben de VVV's van Putte en Ossendrecht al eens voor zichtig wat voorbéreidende contacten gelegd, omdat zij wel wat zien in een attractie als deze onder het bereik van zowel de randstad Holland als de be volkingscentra van België. ROTTERDAM De han del ondergaat een merk waardige invloed van de droogte. Er doen zich ver schuivingen voor, die op het moment misschien wel voor delig kunnen zijn omdat de prijs een sterke neiging tot stijgen vertoont, maar op de duur kan daar onherstelbare schade uit ontstaan. In de sector van de peulvruchten hebben beurs en wereldmarkt scherp gereageerd. Werd twee dagen geleden op de beurs te Rotterdam nog per 100 kilo 72 betaald voor de schok kers, nu is deze prijs al opgelopen tot 77. Bij de erwten doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Daar schommelde de prijs per 100 kilo dinsdag nog rond de 57. Nu varieert die al van 62.50 tot 63. HET GEVOLG van een en ander is, dat de exporteurs niet meer mee kunnen op de exportmarkt. Dit geldt wel op heel bijzondere wijze op de Engelse markt, waar voor deze ver hoogde prijzen geen Nederlandse peulvruchten kunnen worden, afgezet. Engeland is een van onze grootste afnemers van peulvruchten. TER COMPENSATIE leveren de exporteurs nu aan de binnenlandse markt wat de zaken in deze handel helemaal op zijn kop zet. Mede daardoor komen de binnenlandse han delaren, die in vakkringen de binnen- landers worden genoemd, danig in de knel. Ook de exporteurs zijn daar niet mee gediend, omdat zij voorheen via makelaars kochten van de bin- nenlanders, die de produkten te vel de kopen. Daar komt bovendien bij, dat de buitenlandse markt onmiddellijk heeft gereageerd op de berichten over de droogte die de Nederlandse landbouw teistert. ONMIDDELLIJK is o.a. Alaska met peulvruchten op de Britse markt verschenen. Er zijn thans onderhan delingen gaande tussen Engeland en Alaska over grote kwanta peulvruch ten, die de Engelsen voor een zo lage prijs worden aangeboden, dat Nederland daar onmogelijk voor kan leveren. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat daardoor een belangrijk deel van de Engelse markt voor de Nederland se exporteurs verloren gaat, een hoge prijs, die ruïneuzer zal zijn dan de tijdelijke verhoging van de binnen landse prijs. ZODRA er regen komt. kan een deel van de te velde staande gewas sen zich nog herstellen. De toestand is kritiek, maar nog niet hopeloos. Dat hebben wij ook geconstateerd tij dens onze tweedaagse reportage door het land van dorst en verschroeide aarde. Als dit gedeeltelijke herstel zich voordoet bij de gewassen zal de binnenlandse marktprijs wel weer zakken. Het is dan echter de vraag of het dan niet te laat is om het ver loren debiet op de wereldmarkt te rug te winnen. OMTRENT de erwtencultuur ver namen wij nog. dat globaal geno men dit jaar vijftien procent meer erwten zijn uitgezaaid dan verleden jaar. Door de droogte zal naar schat ting vari dit ogenblik een vierde deel van de te verwachten erwtenoogst verloren gaan. Daar staat echter weer tegenover, dat de aantasting door te veel vocht die in andere jaren ook een ongun stige invloed hadden, nu niet optre den, zodat zelfs onder de thans heer sende droogte met alle schadelijke gevolgen, de zaak bij de erwten nog lang niet hopeloos is. Dan mag ech ter de regen niet te lang meer uit blijven. wen-Duiveland tot stand zal zijn gebracht, zal dit groeien tot 425 p. dag. Is tussen 1964 en 1968 de Ha ringvlietbrug gereed gekomen, dan zal het gemiddelde klimmen tot 1300 auto's per dag, terwijl reke- <aing gehouden moet worden met 1 de mogelijkheid, dat in 1980 een jaargemiddelde van 2000 2500 I wordt bereikt. Deze gemiddelde l cijfers geven uiteraard niet de j hoogtepunten weer. Ze zijn im- ;mers het gemiddelde tussen de stille" wintermaanden en de drukke zomermaanden. Men re iken! met toppen in juli-augustus, als het toeristisch verkeer op zijn hoogtepunt is, met aantallen van 240 in de jaren 19811964 600 in 1964-1968 en 1900 na 1968. Deze prognosecijfers, waarvan wij me- S nen te moeten aannemen, dat ze zeker niet aan de royale kant zijn, putten we [uit een rapport van het E.T.I.-Zeeland [over de ,,te verwachten verkeersdrukte op het veer ZierikzeeKats", dal op ver zoek van Ged. Staten van Zeeland is uit gebracht en dat tot grondslag dient aan Men had toen namelijk gemeend, dat men met één van de kleinere ferryboten van het Westerscheldeveer, bijv. het m.s. „Kó ningin Wilhelmina" (53,5 bij 12.5 meter), of het m.s. „Prins Hendrik" (60 bij 12,5 meter, dienstsnelheid van beide 11,5 mijl) zou kunnen volstaan. Het blijkt nu echter, dat men moet re kenen met een schip van 75, nog liever 80 meter lengte, dat, om de mogelijkheid van eén uurdiensjt open te stellen, een dienstsnelheid van 14,5 mijl zal moeten hebben. Een dergelijk schip zal een vyf miljoen gulden kosten. Bovendien moet er een reserveboot zijn. Zou men besluiten, om het m.s. „Konin gin Juliana" als dienstschip in te zetten maar dat heeft slechts een snelheid van 13.3 mijl en een beperkte vrije dek- hoogte (3,5 meter) en de „Prins Bern- hard" geschikt te maken als reserveschip maar dit is nog minder snel dan de „Koningin Juliana", en de voortstuwings installatie levert nogal eens moeilijkheden op dan zou een nieuw schip gebouwd moeten worden voor het veer'Kruiningen Per kp older. Een beslissing hierover zal afhangen van het antwoord op de vraag, of het rijk zich zal willen interesseren voor het Oos- terscheldeveer, dat in de toekomst niet uitsluitend van provinciale aard zal zijn, terwyl een voldoende outillage de draag kracht van de provineie tot het uiterste zou belasten. Inmiddels is het wel zeker, dat er iets groots zal moeten gebeuren. Eigen nieuwsdienst HOORNSTEKZWAAG - Dirk Zand- stra uit Hoornsterzwaag dacht dat hij recht had op een A.O.W.-uitkering omdat - - hij 65 was geworden Nee meneer, zei j zich bezig hielden met tegen de staat KAAPSTAD (U.P.I.) De Zuid- afrikaanse regering heeft gisteren op het laatste ogenblik verhinderd dat de student Hans Beukes, die van gemengd bloed is, aan een Noorse universiteit zou gaan stu deren. Beukes stond op het punt aan boord te gaan van het schip dat hem naar Noorwegen zou brengen, toen de politie hem zijn paspoort afnam, omdat hij zich ingelaten zou hebben met personen die Zuidafrikaanse politie geeft hem geen gelegenheid zich le beklagen over de onheuse behandeling die hij heeft ondergaan. Zijn droom van een behoor lijke studie-opleiding is voorbij, en hij zal de teleurstelling in stilte moeten verwerken wil hij niet in verdere moei- lijkheden komen. Eigen nieuwsdienst JERUZALEM - Menachem Beigin, een der voorman- c, ,aen van de ultra rechtse Heroetpartij ®n sf°rm van ver- zei; ik ben er van overtuigd dat het ontwaardigmg is m Israel opgestoken Nooit eerder De temperatuur bereikte gisteren op het vliegveld Gilze-Rijen dertig graden, aan de kust 21 graden. Het was overal best uit te houden omdat zich weinig waterdamp in de atmosfeer bevond. Dat was in België anders, daar zal het weer dan ook drukkender geweest zijn dan bij ons. maar het onweer had daar weinig te betekenen. Wel iets heel bijzonders moet er van de zon worden gezegd, die in De Bilt nu al ongeveer 280 uren heeft gesche nen, wat een record is van deze eeuw; nog nooit was het sedert 1899, het jaar waarin met de metingen van zonneschijn in De Bilt werd begonnen, voorgekomen dat de zon in Juni meer dan 272 uur scheen, zoals in 1940 was gebeurd. Al komt de vochtige lucht boven België en Frankrijk vandaag wat dich ter in onze buurt, en al wordt de kans op onweer daardoor in de zuidelijke provincies wat groter, een echte om slag van het weer met overal de zo zeer verlangde regen is nog niet in zicht. Meer dan een zeer plaatselijke bui is er ook vandaag nog niet te verwachten. LOS ANGELES (Reuter, U.P.I.) Op nieuw heeft de Amerikaanse luchtmacht een kunstmaan gelanceerd' die over de noordpool en de zuidpool heen moet draaien en na enkele omwentelingen een cabine uit moet werpen die men wil trachten op te vangen. Deze nieuwe kunstmaan is Discoverer 4 genoemd. De Discoverer 4 werd' evenals de drie voorgaande gelanceerd op de basis Van- Üenherg in Californië aan óüe kust Tan de Stille. Oceaan, ongeveer halverwege San Francisco en Los Angeles. De ca bine, die de luchtmacht na een geslaagde lancering hoopte te bergen, bevat geen proefdieren of lagere levensvormen, en I weegt ongeveer 135 kilogram. Slaagt de lancering en komt cPe Disco verer 4 in een baan om de aarde dan zal, indien er geen technische kink in de kabel komt, 26 uur na de start de eabine zich van de kunstmaan losmaken. In een soortgelijke cabine hoopt de Amerikaanse luchtmacht in de komenö'e herfst apen in een baan om de aarde te brengen. DEN HAAG. Bij de militaire oefe ning Panta Rhei, die in zuid—Nederland wordt gehouden, is woensdagavond een soldaat om het leven gekomen. De dienst plichtige E. Bunskoek, die deel uit maakte van een infiltratiegroep, werd plotseling onwel toen hij zich in de Maas begaf. Andere soldaten grepen hem onmid dellijk en bra hten hem op de wal. Een arts gelastte zijn overbrenging naar het ziekenhuis. Tijdens het transport is sol daat Bunskoek negentien jaar. onge huwd. afkomstig uit Glanerbrug overleden. als gevolg van berichten in de Duitse pers, dat het land 250.000 granaatwer pers aan West-Duitsland zal leveren. De ontsteltenis is zo mogelijk nog toe genomen door een bericht dat het West duitse leger in Israël ook nog een bestel ling heeft geplaatst voor een kwart miljoen granaten. De granaatwerpers zijn speciaal bedoeld voor de bestrijding van tanks. Partijen van uiterst links en rechts hebben al aangekondigd dat zij in het parlement op annulering van de twee contracten zullen aandringen. De commissie voor buitenlandse za ken en veiligheid zal de kwestie dinsdag bespreken. Premier Ben Goerion zal de ze vergadering bijwonen, aldus verluidt in parlementaire kringen in Jeruzalem. In de verkiezingscampagne in no vember gaat het volk van Israël naar de stembus zal de kwestie van -de Is raëlische wapenleveranties aan Duits land zeker een grote rol spelen. Hoe groot in brede kringen de veront waardiging is bleek donderdag uit arti kelen in een groot aantal bladen in het land. ..In onze meest boze dromen had den wij niet kunnen denken dat Israël parlement de regering zal weten te dwingen deze schandalige overeenkomst ongedaan te maken, deze overeenkomst met een leger wiens bevelhebbers de be velen van de duivel hebben gehoor zaamd en wiens jonge militairen dienst deden in de Hitier Jugend. Zoals bekend heeft het Westduitse weekblad Der Spiegel het nieuws over de Israëlische wapenleveranties aan de bondsrepubliek wereldkundig gemaakt. Oorspronkelijk was dë bestelling voor de granaten in Finland geplaatst. Het Fins-Russische vredesverdrag verbiedt echter wapenleveranties door Finland aan Duitsland. Ook via een fabriek in Luxemburg, waar het Duitse leger zich vervolgens mee in verbinding stel de. kon de transactie niet tot stand ko men. omdat daar Fins kapitaal ,n zit. MOSKOU (Reuter) De Sowjetunie heeft regeringen van acht landen, waar onder de drie westelijke grote mogend heden, voorgesteld akkoord te gaan met uitbanning van kernwapens en raketwa pens op de Balkan. De nota's zijn gis teren overhandigd aan de ambassadeurs van Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk. Bulgarije. Zuidslavië, Grie kenland, Italië en Turkije. De zaakgelas tigden van Albanië en Roemenië kregen een afschrift. Onlangs stelde Roemenië een topcon ferentie van Balkanmogendheden over deze kwestie voor. In de nota wordt daaraan herinnerd. (De drie westelijke grote mogendheden zullen dit voorstel evenals Griekenland, Italië en Turkije, die bij de Navo zijn i aangesloten, ongetwijfeld verwerpen. Hetj AMSTERDAM. De vijfjarige Ronnie j zal ook bij Zuidslavië. dat verdragsbanden i Eindhoven is gistermiddag in Amsterdam heeft met Griekenland en Turkije, niet in van de duo van vaders motorfiets onder j goede aarde vallen. De niet-communisti- een vrachtauto gevallen en gedood. Hij sche landen op de Balkan hebben zich af- viel toen zijn vader met een onverwachte1 kerig getoond van eerdere voorstellen in het twintigste jaar sinds het be-zwaai voor een vrachtwagen uit moest over een topconferentie over deze kwes- gin van de slachting o'er Joden wa- wijken. tie. Red.) pens zou leveren voor de herbewapening van het Duitse leger". Dit stond te le-1 zen in Lamerhav. het blad van de Ach- doet Avoda. een der partijen die aan de' regeringscoalitie deelnemen. De minis ters van deze partij zullen aandringen op het ongedaan maken van het wapen contract. VENLO. In Noord-Limburg is gis termorgen een pyromaan aan het werk geweest, die over een afstand van twee kilometer op zeven plaatsen de uitge strekte Maasbreese bossen in brand heeft willen steken. Automobilisten ontdekten de branden langs de rijksweg Venlo-Eindhoven, ter hoogte van Maasbree. Het vuur woedde in langs de weg staande jonge dennen die de rand van de bossen vormen. De rookontwikkeling en de hitte waren zo hevig dat de weg niet meer te berijden was. Brandweren uit de buurt hebben aan de blussing deelgenomen en de brandschade weten te beperken tot drie hectare jon- ei?. vliegdennen. De pyromaan moet bij zijn werk gebruik hebben gemaakt van een snel vervoermiddel, want 'auto mobilisten die het vuur ontdekten nog voor het zich kon ontwikkelen, hebben Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Minder zon met hier en daar een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Iets lagere mid- dagtemperaturen. MIESJE: Jas maar weer eens meenemen. 27 JUNI: zon op 4.2, zon onder 21.04; maan op 0.05, maan onder 12.23. Van onze Amsterdamse redactie max. neer- in gr. 7-19 tl. wind c. in mm Helsinki zw. bew. wzw 27 0 Stockh. 1. bew. z 28 0 Oslo onbew. zzw 29 0 Kopen h. onbew. zzo 21 0 Aberdeen half bew. zo 20 0 Londen zw. bew. O 24 0 A'dam zw. bew. ONO 26 0 Brussel half bew. stil 27 0 Luxemb. onweer N 26 0 Parijs zw. bew. ZW 27 0 Bordeaux geh. bew. WNW 22 1 Grenoble geh. bew. NW 29 0 Nice zw. bew. ZZW 25 0 Berlijn onbew. Stil 24 5 Frankf. zw. bew. OZO 30 0 Münehen half bew. stil 23 0 Zürich half bew. OZO 27 2 Genève omveer NO 28 0 Locarno half bew. stil 25 0 Wenen half bew ZZW 24 Innsbr. geh. bew. stil 24 0 Belgrado 1. bew stil 23 0 Athene half bew. stil 31 0 Rome onbew. WZW 30 0 Ajaccio onbew. ZZW 26 0 Madrid half bew. wzw 30 Mallorca 1. bew. zw 31 0 Lissabon 1. bew. NW 29 0 de Raad van Arbeid, u moet nog een jaar werken, want u bent nu 64. Toen Dirk trouwde gaf hij 12 juni 1895 als geboortedatum op. Volgens de ambtenaar moest dat 12 april 1894 zijn. Dirk legde zifch neer bij het ambtelijk gezag, nam maar aan dat hij plotseling een jaar ouder was geworden en vierde voortaan zijn verjaardag op de 12e april. De Raad van Arbeid heeft nu ontdekt dat de ambtenaar indertijd ongelijk en Dirk toen gelijk had. De vergissing was ontstaan doordat ruim een jaar voor Dirk werd geboren in hetzelfde gezin een jongetje met dezelfde naam ter wereld was gekomen dat later was over leden. gerichte activiteiten. De minister van binnenlandse zaken, J. F. Naude. weigerde bijzonderheden te verstrekken, maar zei niet te ver wachten dat Beukes zijn paspoort terug zou krijgen.' Voor drie jaar De 23-jarige Beukes had een beurs voor een studie van drie jaar aan de universiteit van Oslo gekregen. Hij wilde rechten en economie gaan stu deren. Hij zou de overtocht maken als werkend passagier op het Noorse vrachtschip Templar. Beukes zelf verklaart zich nooit met politiek bemoeid te hebben, maar de Protest De Noorse consul-generaal in Kaap stad heelt direct meegedeeld dat de beurs beschikbaar blijft voor een andere niet-blanke student, en de Noorse stu- aanricht. Vooral kinderen lopen dan dentenvereniging heeft de regering ver- gevaar. Eigen nieuwsdienst ARNHEM Een groot, zwaar wild zwijn in het natuurpark Veluwezoom bij De Steeg zal misschien moeten worden afgemaakt. Dat is volgens de boswachter de schuld van de mensen, die het dier schuw maken door in steeds groteren getale naar het voe deren te komen kijken. De laatste tijd vertoont het zwijn, dat een grote kud de met veel kleine biggen te bewaken heeft, kwaadaardige neigingen De mensen menen dat zij de wilde zwijnen met de hand kunnen voeren. Het gevaar is echter niet denkbeeldig dat de stamvader van de kudde met zijn zware slagtanden verwondingen zocht protest aan te tekenen bij de Zuid afrikaanse regering. Ook Zuidafrikaanse studenten hebben gisteren geprotesteerd: zij hielden een bijeenkomst voor het parlementsge bouw in Kaapstad. Eigen nieuwsdienst HARLINGEN. Het ongeveer zeven tigjarige echtpaar D uit Vlissingen is gisteravond gedood, toen de auto, waar mee de echtelieden samen met vrienden uit Langezwaag een tochtje maakten, bij Harlingen tegen een boom reed. Wie in de buurt woont weet a'at een wild zwijn gevaarlijk kan zijn en neemt steeds een stok mee als hij gaat wandelen. Het zijn echter de on bevangen nieuwsgierigen, die het ge vaar niet zien. Zij laten ook wel hoewel dat verboden is honden los lopen, die dan het gevaar lopen door de zwijnen te worden verscheurd. De 46-jarige bromfietser G. J. Maze- nier uit Nieuw-Amsterdam is gister avond overleden, nadat hij tussen Erica en Klazienaveen met zijn brommer tegen een andere bromfiets was gebotst, Helen Ley heeft alle reden om vrolijk te kijken: haar broer, Christos Filipides, die zij sinds 1941 niet meer had gezien, kwam haar gisteren vertellen dat zij samen een erfenis van vijf miljoen gulden te ver delen hebben! Vader Filipides, een rijke Cyprioot, stierf vorig jaar, en sindsdien is Christos op zoek geweest naar zijn zuster. Als zeventien jarig meisje liep zij van huis weg om met een Britse officier te trou wen. Haar fa milie hoorde nooit meer iets van haar. Het verhaal werd gepubli ceerd in een Engelse krant, een oorlogs veteraan herin nerde zich dat Johnny Ley in de oorlog met een Cypers meisje was ge trouwd; hij bel de de krant en Christos kreeg haar adres. (Advertentie)

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1