Oskar Back gaf vonk aan het muziekleven HMSSL™ E2ERSS3 Morgen: slag om kunstschatten bij 1 pak Castella Actief Wit met waardebon door Zeeland Vwolvirtuozen m de dop kan con^ctmau Pedagoog hield Holland Festival een dag op Dinsdag 23 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 l T7. .77 l Ambtelijke tv niet indelen Sonja bij Dorus Tour in de ether J iTlllllllllllllllllllirilllllllllilllllllliltllllllllllllllllllllllllllllllllliliil vandaag j Wimbledon in de radio ZANGERSPORTRETTEN Morgen de eerste: Joseph Schmidt [in het Kortl KOSTBARE RUBENS TWEEDE FRANSE NET ZONDER RECLAME DE acteur Ferd. Sterneberg van toneelgroep Ensemble is door de N.T.S. aangezocht om zich te willen belasten met de functie van contactman tussen toneel en tele visie. De heer Sterneberg heeft na over leg met zijn directie in principe toege zegd en het zal van de besprekingen die thans gaande zijn tussen N.T.S. en Ensemble, afhangen of de zolang ver beide coördinator ten tonele zal ver schijnen of niet. Niet voor niets heeft men het oog op deze bijna zestigjarige acteur laten vallen, want tijdens zijn veertigjarige toneelloopbaan heeft hij een zeer be langrijke rol gespeeld in de sociaal- organisatorische sector van ons toneel leven, zodat hij voor de voornaamste taak als contactman, namelijk het tot stand brengen van een betere ver standhouding tussen toneel en televisie de aangewezen persoon is. Denken in scholen Maar toch schijnt het ineens moeilijk te zijn voor de N.T.S. om een beslissing te nemen. En de oorzaak daarvan moet gezocht worden in de ambtelijke geest, die in Bussum de overhand heeft, waar men meer en meer denkt in loonscha len, klassen en een stortvloed van regle menten dan dit alles over het hoofd ziende de juiste man op de juiste plaats te zetten. ~- De heer Sterneberg schijnt moeilijk in te delen te zijn, zijn eventuele posi tie is uniek, valt dus buiten het be kende kader, vandaar de besprekingen die nu al maanden slepen. CONJA OOSTERMAN zal optreden in de 250 voorstellingen, die Dorus en de zijnen in heel Neder- s land gaan geven. Dit is het gevolg van haar grote succes in de laatste twee televisie-uitzendingen van St. Germain des Prés. Het duurt tot volgend jaar september voordat de kijkers iets van hun gezamenlijke j= optreden te zien krijgen. Dan §j brengt Manders als afsluiting van zijn toemee een show van twee en s een half uur op de televisie. Vandaag wfjdt de radio een eerste uitzending aan de Tour de France. Jan Cottaar geeft via Hilversum I (19.25 u) een voor beschouwing. Alle uitzendingen van de Tour de France komen tot stand in samenwerking van Avro, Vara en Wereldomroep. T/ANDAAG speelt voor de eerste keer het Jeugdstrijkorkest voor de radio. Om half zeven via Hil versum 1in de KRO-rubriek Wig wam. Vier kinderen van de Hilversumse familie Hoogeveen spelen in dat or kesttwee ervan treden vanavond als solist op: Ronald en Albert. De tien jarige Ronald speelt de vioolpartij uit een vioolconcert van Vivaldi en zijn broer Albert solieert in een stuk van Bach. Ze staan hier op de fotosamen met hun leermeester en orkestlei- der Oswald Kuhn Kuhn ivilde het jeugdorkest ook op de televisie brengenmaar twee om- roepen wezen zijn voorstel af omdat de kijkers zich misschien zouden kun- nen ergeren aan zulke jonge musici i op hun avondlijke beeldbuis 7pak Tijdelijk cjtsrai* w"*545 voor slee televisie DE radioreportages van tenniskam pioenschappen van Wimbledon zijn vandaag in de rubriek Echo (Hil versum I, 19.10 u), donderdag in de pauze van het Holland Festivalconcert (Hilversum II, 21.20 u), vrijdag in een speciale uitzending (Hilversum I, 18.45 u), zaterdag in de rubriek Echo (Hil versum I, 19.10 u) en tenslotte in Tus sen start en finish (Hilversum II om 22 uur). kritisch bekeken 1 DINSDAG In het tv-programma van vanavond ziet u als hoofdschotel de speelfilm S.O.S. Kind vermist (21.00). In het voorprogramma o.a. een do cumentaire over kangeroes. Vlaanderen geeft een Perry Como- show (20.15) en het tv-spel Welke dok ter opereerde die nacht? (21.00). Op België Frans: Le mouchoir rouge, een stuk van Jean-Louis Curtis (20.35). Een bijzondere lekkernij biedt de Duitse televisie vanavond haar' film vrienden en wel de oude, doch beroem de Fritz Lang-film, getiteld: ,,M", met o.m. Peter Lorre en Gustav Gründgens (21.00). radio VAKANTIECLUB ,.T"\E Vara introduceerde gistermiddag XJ de eerste aflevering van een nieuwe jeugdrubriek: de Vakantieclub. De rubriek bleek een aantrekkelijke aanwinst te zijn. De grootste verrassing was de ver schijning van de bekende atleet Henk Visser, die kersvers uit Californië terug, naar de studio was gehaald om interessante dingen te vertellen over zijn studie aan het Bakersfieldcollege. Er volgen nog twee van deze uit zendingen. T"\E komende maanden gaat de K.R.O. de kijkers vergasten op een aantal televisieportretten van overleden grote zangers en morgen avond i3 de populaire radiotenor uit de dertiger jaren Joseph Schmidt als eerste aan de beurt. „Ik ben met Schmidt begonnen", ver- vandaag DINSDAG In de Wigwam van vanavond maakt het Hilversumse Jeugdstrijkorkest zijn radiodebuut (18.30, Hilv. 1). Voor lichte muziek in de vooravond: Hilversum 2, o.a. met De Zaaiers (18.30, Hilv. 1). Hilversum 1 draait lichte plaatjes van 19.35 af; om 20.05 neemt de andere zender dat over met Popularis; en aan sluitend hoort u het luisterspel Vincenzo Bellim ((20.50). Een eerste uitvoering in Neder land van de in 1930 door Bela Bartok gecomponeerde Cantate Prof ana voor gemengd koor, tenorsolo en bariton solo heeft vanavond om 20.15 (Hilv. 1) plaats. De vermaarde sopraan Victoria de los Angeles kunt u beluisteren in haar vertolking van de Marguerite- partij in Gounods Faust, om 19.00 (over Hilversum 2 in het program ma Zwerftochten door operaland. WOENSDAG 24 JUNI RADIO FRED BREDSCHNEYDER 'telt de filmexpert annex criticus Fred Bredschneyder, „omdat ik deze portretten zoveel mogelijk wil koppelen aan een bepaalde aktualiteit. Binnen kort gaat hier een verfilmde biografie van hem in première, getiteld Ein Lied geht um die Welt, in september presen teer ik Jacques Urlus ter gelegenheid van de eerste langspeelplaat die van hem verschijnt en de 27e november is Benjamin Gigli aan de beurt omdat het drie dagen later zijn sterfdag is". Alles vernietigd „Het was een grote teleurstelling voor me dat alle pogingen om stukken film van Joseph Schmidt op a'e kop te tikken op niets uitliepen. Het blijkt dat de nazi's alles over deze Joodse zan ger hebben verbrand cn ook mijn na sporingen in Oostenrijk bleven zonder resultaat. Een paar fragmenten heb ik eindelijk bemachtigd en die zal ik van avond d'an ook laten zien, vervolgt hij en voegt er aan toe: En dan zul je na tuurlijk zien dat ik van verschillende kijkers een filmbandje krijg toege stuurd, want ik ben ervan overtuigd dat er nog voldoende is in particulier bezit". HILVERSUM I 402 m ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.13 Gram; 7.50 Een woord v d dag; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw: 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.30 Or gelspel. middag 12.00 Piano-recital; 12.30 Land- en tuin bouw meded; 12.33 Kamerork en solist; 12.37 Kerkdienst; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad, caus; 13.20 Lichte muz; 13.50 Gram; 15.30 Oude muz; 16.00 V d jeugd; 17.20 Amus muz; 17.40 Beursber; 17.45 Spectrum v h Chr Organisatie- en Verenigingsleven, caus. avond 18.00 Gram; 18.15 Boekbespr; 18.30 RVU: Enkele stromingen in de Japanse cultuurgeschiedenis; 19.00 Nws en weer- ber; 19.10 Koorzang; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram; 20.00 Lichte muz; 20.20 Ka- mermuz; 21.00 De St Laurens zeeweg-dij ken. dammen en dollars, klankb; 21.30 Muz luisterwedstrijd; 22.00 Dagboek uit de wildernis, rep; 22.15 Promenade ork en solist; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Sportuitsl; 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 RVUWilliam Shakespeare, de grote on bekende; 11.30 Gram. middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 V h platteland; 12.30 Ham mondorgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Dansmuz; 13.50 In de wolken, rep; 14.00 Gram; 14.30 Muz caus; 15.00 V d jeugd; 17.00 Vacantietips; 17.50 Regeringsuitz; wat be tekent sociografie voor Suriname. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Lichte muz; 18.50 Act; 19.00 V d kind; 19.10 Het ka binet der houthakkers, toespr; 19.25 Vara- varia en gram. VPRO: 19.30 V d ieugd. VARA: 20.00 Nws: 20.05 Tour de France; 20.15 Metropole ork en soliste; 20,45 De wonderschoenen v Henk Tiepelmans, hoor spel; 22.00 Lichte muz; 22.20 De weg naar volwassenheid, caus; 22.35 Strijkork en solist; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.30 Orgelspel; 23.50—24.00 Soc. nws in Espe ranto. LONDEN Drie zeer belang rijke kunstcollecties komen mor gen bij het Londense veilinghuis Sotheby in openbare verkoop. Het zijn: een gedeelte van de verza meling van wijlen de hertog van Westminster, 89 schilderijen uit de collectie van de hertog van Windsor en de Nederlandse col lectie-Del Monte. Deze laatste verzameling is jarenlang in bruikleen geëxposeerd geweest in het stedelijk museum van Gouda. Vorig jaar heeft de eigenaar de schilderijen terug gevraagd om ze te laten veilen. De collectie-Del Monte die in veiling komt. omvat 43 schilderijen, waaronder wer ken van Goya, de Breughels, Salomon Ruysdael, Van Dyck en El Greco. Voorts zijn er enige kostbare Vlaamse primitieven in deze verzameling. In de Windsor-collectie zijn o.a. wer ken van Albert Cuyp, Jan van Goyen en Joseph Verbet. (ll Het belangrijkste en vermoedelijk kostbaarste kunstwerk op de veiling is Rubens' altaarstuk De aanbidding der wijzen, het enige altaarstuk van de Vlaamse schilder, dat nog in particulier bezit is. Het wordt morgen voor de derde keer verkocht. Rubens heeft het geschil derd voor de kapel van de witte zus ters te Leuven. Op 9 maart 1634 werd zijn honorarium er voor uitbetaald: 920 gulden. In 1783, na de opheffing van het klooster, werd het schilderij voor de eerste keer verkocht; de tweede keer in 1806. Ene lord Grosvenor werd er toen eigenaar van voor 840 pond. Naar schatting is het altaarstuk nu ten minste anderhalf miljoen gulden waard. Zoals wij hebben bericht is er rondom deze veiling enig rumoer ontstaan, om dat de Engelse kunstkringen vrezen dat er opnieuw vele belangrijke kuntwerken naar Amerika zullen worden verkocht. De Nederlanders hebben hetzelfde te vrezen. De collectie-Del Monte zal men in ons land wel nooit meer terug zien. r-v KONINKLIJKE NIJMEGEN-BRUSSEL v De fabriek met 225 jaar ervaring. TELEVISIE 17.10— middag NTS: 17.00 Jeugdjourn. AVRO: 17.40 V d kind. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz. KRO- 20.20 Gastenboek; 20.40 Gevar progr; 21.10 Filmfragm: 21.30 Morgen vertrekt 'r een betere trein, TV-spel. Daarna: Epiloog. Dit fraaie portret toont de grote vioolpedagoog Oskar Back in zijn wer kelijke verschijning: intelligent, mild en wijs. Sweelinck is de geschiedenis ingegaan als de organistenmaker, Back maakt goede kans geboekstaafd te worden als de maker van de Nederlandse violisten. door Han Lammers AMSTERDAM Toen de vioolleraar Oskar Back in 1919 zich in Amsterdam vestigde, kab belde het Nederlandse muziek leven gezapig voort in de bed ding, die het al sinds jaren had uitgesleten. De musici waren de gelijke vaklieden, de bekwaam- sten onder de violisten brachten het tot betrouwbare concert meesters, maar de vonk, die in het buitenland de impulsen gaf tot ongeëvenaarde virtuositeit, ontbrak. Een jongmens dat een muzikanten- carrière ambieerde, moest eerst het uit gestippelde leerplan van leesplank en telraam afwerken. Als dan ook de bur gerschool met succes was doorlopen kwam het conservatorium aan de beurt- Menig wonderkind werd door dit systeem gedoemd zich tevreden te stellen met het keurige, maar niet verblindende niveau van de ensemble-musicus. Het Nederlandse publiek moest, als het zich wilde vergapen, bij de buitenlanders terecht. Oskar Back, de thans tachtig jarige vioolpedagoog voor wiens huldi gingsconcert zaterdagavond vrijwel alles wat in Nederland muziek maakt het Holland Festival liet voor wat het was en naar het Concertgebouw toog, is degene geweest die voor de Hollanders de barrière tussen degelijk musiceren en virtuozendom heeft doorbroken. Jong geleerd Zelf was hij als vijfjarige jongen met zijn eerste vioollessen begonnen. Zijn vader, een Weens violist, bracht hem de eerste beginselen bij. Daarna bezocht hij het conservatorium en als zeventien jarige toog hij naar Brussel om daar bij de beroemde Isaï zijn opleiding af te ronden. Isaï's taak werd na korte tijd overgedragen aan de Engelsman Thom son, een reislustig heer, die zijn leer lingen soms voor maanden in de steek liet. In die tijd verving Oskar Back hem- Hij was toen negentien. Het bleek dat hij een ongeëvenaard talent voor de peda gogie bezat en hij besloot zich daarop geheel toe te leggen. De eerste die hem voorgoed ervan overtuigde dat een violist, wil hij later tot topprestaties in staat zijn, zeer jong moet beginnen was het Australische meisje Alma Moodi. Back kreeg haar als leerlinge toen zij negen jaar was en op haar twaalfde gaf zij haar eerste concert. Door zijn lessen aan deze jeugdige virtuose leerde hij hoe de muzikale capaciteiten van de jonge kinderen te ontwikkelen. „Eigenlijk zijn alle groten van het concertpodium wonderkinderen geweest", is zijn slotsom. Geen idee Oskar Back heeft er eigenlijk geen idee van hoeveel leerlingen er door zijn handen zijn gegaan. „Het moeten er duizenden zijn ge weest", peinst hij. Tot die duizenden behoren Herman Krebbers, Theo Olof, Willem Noske en Jean-Louis Stuurop- Toen Stuurop nog op de lagere school zat kreeg Oskar Back het van zijn hoofdonderwijzer gedaan dat Jean-Louis iedere ochtend drie lesuren mocht verzuimen om die tijd aan viool studies te kunnen besteden. Ook Olof en Krebbers volgden een weinig orthodox leerplan om aan de eisen van hun meester te kunn^n vol doen. „En het zijn toch ontwikkelde mensen geworden. Olof kan zelfs heel goed schrijven", zegt de grijze virtuozenvader. Zijn ogen lachen onder de hoog opge trokken wenkbrauwen en met een be dachtzaam gebaar bergt hij een eigen zinnige lok op achter zijn linkeroor. Joodse superioriteit Even later verdiept hij zich in de vraag waarom het juist altijd het Joodse volk is geweest dat zoveel voortreffelijke violisten heeft opgeleverd. Hij telt ze: Milstein, Oistrach, Stern, Menuhin. „Misschien is het", zegt hij voorover buigend, „omdat de Joden altijd zo ver volgd zijn, ze nergens bijna een voet aan de grond kregen en hen maar weinig anders overbleef dan muziek maken. En een viool neem je nu eenmaal altijd ge makkelijk met je mee. Ja, gek is zo iets. Want neem het laatste Koningin Eiisa- bethconcours in België: zeven van de twaalf gelauwerden waren Joden". Geen beste violen „Er is een malheur", zegt hij plotseling „In Holland zijn geen eersteklas violen meer. Die zitten allemaal in Amerika. T"\E Franse televisie zal in 1960 een tweede programma gaan uit zenden zonder echter reclame in te voeren. Dat heeft de algemene directeur Chavanon medegedeeld. De Rode-Kruiscollecte in a'e kring Souburg bracht op ƒ2018,08, namelijk 1382,56 in Souburg, 420,25 in Nw. en St. Joosland en ƒ215,25 in Ritthem. Bij de zomeravondvoetbalwedstrij den te Terneuzen was de uitslag voor de kamp tussen Mistrappers en PZEM: 4—3. De OH-Kiesvereniging van Wol- faartsdijk maakte vorige week de jaar lijkse familiereis met haar leden onder leiding van de heer D. Vleugel jr. De Aalsmeerse bloemenveiling, Schiphol en het Zuiderzeestrand waren het doel van de tocht, waarna op d'e Loosdrechtse plassen nog een rondvaart werd gemaakt. #'De dameszendingskrans „Indonesia" te Sint Annaland hoopt donderdag a.s. een verkoping te houden in het Hervormd Verenigingsgebouw. De netto opbrengst zal bestemd worden voor de kerkvoogdij, die momenteel, ten behoeve van de uit breiding van de Ned. Herv. kerk voor grote uitgaven staat. De leerlingen van de hoogste klassen der Openbare Lagere School te WEST- KAPELLE zijn op reis gegaan, en wel naar Den Haag, waar ook Scheveningen werd bezocht, Wassenaar en het West- land. Al mijn leerlingen, zelfs de grootsten, spelen op instrumenten die eigenlijk inferieur voor .hen zijn- Milstein en Stern, ja, die hebben kanonnen van violen. En als je daar als jonge Neder lander tegenop moet, dan valt dat niet mee- En dan nog iets: in Nederland staat de kritiek nogal onwelwillend tegenover jong talent- Dat is ook een handicap." Als ik zijn studio op een binnenplaats aan de Jacob Obrechtstraat in Amster dam verlaat komt me een klein meisje tegen met zwarte vlechten, een viool- koffertje in de hand. Zij is op weg naar haar grijze meester, die ter wille van haar nog dag in dag uit zijn viool han teert: „Ik moet voor die kinderen altijd dertig jaar in de muziekliteratuur voor uit denken. Ik moet ze toch zeker ee* repertoire meegeven, waarmee ze voon» lopig toe kunnen?"

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6