edig Brand op Veluwe wordt mo geweerd Geheimzinnige dood van meisje Geen garantiebeleid in landbouw zonder omslagstelsel De Hamert behouden voor recreatie OVERHEID STUDEERT VEEL EN DOET TE WEINIG ADENAUER EN ERHARD GEEN STAP NADER Crisis in Int. Arbeidsconferentie ONRUST BLIJFT ROND DURBAN Bemiddeling van partij faalde Ernstige schade voorkomen Enig in Europa Justitie stelt onderzoek in Militairen Conferentie over kernexplosies Militairen koken voor gesticht Herinneringsplaat op ambassade in Parijs Fuchs dezer dagen weer vrij man C.B.TM. meent in jaarverslag Werkloosheid na stakingen in Engeland Schiphol ziet wolken op 450 km komen Pag. Jaarverslag ANWB Water waar liet niet gewenst werd Sibajak begint aan laatste reis nieuwe zeeweg Duitsers kennen Lübke niet Journalist veroordeeld in Indonesië Noorse zeeman in haven gedood Dinsdag 23 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Van onze speciale verslaggever ARNHEM. De nu al enkele weken aanhoudende droog te heeft nog steeds niet tot grote verliezen aan bos en heide geleid. Er zijn de laatste tijd wel veel branden uitgebroken, maar de gevolgen bleven beperkt dank zij een uitstekend werkend systeem van brandbestrijding. Droos Alleen dit simpele het aantal inwoners en van de opper- i t vlakte bos binnen de gemeente. Ook woordje stond in een telegram ministerie van defensie, de Neder» landse spoorwegen en de boseigenaren betalen mee. dat de militaire kampen een' paar weken geleden ontvingen. Het betekende dat de soldaten zich van dat moment af paraat moesten houden om assistentie te verlenen bij bosbranden. Tezelfdertijd dat het woordje droog' werd doorgeseind, beklommen de brandwachters hun uitkijktorens op de Veluwe, in Utrecht, de Achterhoek, Overijssel. Drente. Limburg en Noord- brabant Met de hand boven de ogen begonnen zij van tijd tot tijd over de bossen te turen op zoek naar verrader lijke rookkolommetjes. Zagen zij zulk een veeg teken dan grepen zij de telefoon en de bosbrand- I weerorganisaties begonnen te werken, snel en doeltreffend. Daar is bet aan te danken, dat branden konden worden geblust, voordat zij meer dan een paar hectaren hadden kunnen verwoesten. De bosbrandweerorganisatie op de Veluwe is door een hoge brandweer man uit Frankrijk, waar dikwijls grote bosbranden woeden, kort geleden enig in Europa genoemd. De laatste weken i hebben die loftuitingen waar gemaakt, j Over de Veluwe verspreid staan 21 uitkijktorens. Zodra de wacht rook ontdekt, bepaalt hij de richting ervan met een wijzer die over een genum- J merde schaal draait. „Rook op 29" belt hij dan door naar de centrale post in Apeldoorn. De brandweercommandant draait op een kaart de wijzer, die correspondeert i met de betrokken uitkijktoren, in de aangegeven richting. Evenzo handelt hij met de wijzer die correspondeert met een tweede wacht die rooK heeft ge meld. Op het punt waar beide wijzers elkaar kruisen, moet de brand zijn. Dan gaan er telefoons rinkelen. Bij een van de drie andere posten in Arn hem. Ede of Nunspeet. De Veluwe is namelijk verdeeld in vier districten. De brandweerwagens van het district waar de brand woedt, rijden uit. Ook de commandanten van de bosbrandweer- groepen. gevormd uit bosarbeiders en j anderén. iworden gewaarschuwd. Zij be schikken doorgaans over een jeep met' blusmiddelen, zoals schoppen en vuur- zwepen. Mensen en materieel binden j dan de striid aan met het vuur. Hoe goed de bosbrandweerorganisa- ties ook in andere provincies werken, is gistermiddag gebleken in Drente. Bij het dorpje Exloo joegen metershoge vlammen razendsnel door kurkdroge bomen. De brandweren van Exloo, Odoorn, Emmen, Schoonoord, Borger en Tweede Exloërmond, militairen en vrij willigers wisten het verlies aan bos en heide te beperken tot elf hectare. Eigen nieuwsdienst DURBAN In twee woonwijken van negers rond de Zuidafrikaanse havenstad Durban braken maandag opnieuw ongeregeldheden uit. Vorige week zijn, zoals bekend, vier mensen gedood bij een oproer. Er waren gisteren o.a. moeilijkheden in Kwa Masjoe. Daar joeg de politie enige honderden vrouwen met traangasbommen uiteen. De vrouwen protesteerden tegen het installeren van watermeters in hun huizen. Zij zeiden te arm te zijn om geld te betalen voor hun drinkwater. Toen ze dreigden de drinkwaterleidingen te ver nielen, maakte de politie van traangas j gebruik. BOYCOT In de wijk Clermont, 24 km van Dur ban, hadden tienduizend negers maandag een boycot georganiseerd van de gemeen telijke busdiensten. Dit deden ze om te protesteren tegen de voorgenomen ont-j eigening van stukken land in Clermont. Daar moeten garages en werkplaatsen van de busdienst verrijzen. Zeker 400 vrouwen strooomden vroeg in de morgen samen bij het beginpunt van de bus van Clermont naar Durban. Eenieder die de bus wilde nemen kreeg van de protesterende negerinnen te ho- j ren dat de reis „op eigen risico" gemaakt zou worden. De meeste arbeiders die dagelijks met de bus van Clermont naar hun werk in de stad gaan, liepen liever naar het na burige Pinetown, om daar de trein te nemen naai- Durban. De politie hield een oogje in het zeil, maar gevochten werd er niet ondanks al het lawaaai dat er werd gemaakt. Het land behoort aan de Afrikanen, zei een woordvoerder van de negers. Daarom boycotten wij de bus. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De justitie stelt een onderzoek in naar de herkomst van het vergif, dat de dood heeft veroorzaakt van een meisje uit 's-Hertogenbosch, de negentienjarige Willy Maas. Dreigen de burgers terrein te ver liezen. dan wordt een beroep gedaan op de militairen. Voor het geval van de grond af moeilijk een overzicht van de brand is te krijgen, staat een heli kopter op de vliegbasis Deelen voort durend klaar om op te stijgen. De vlie ger staat tijdens de vlucht via de radio in contact met de centrale post, die de gegevens op haar beurt doorgeeft aan de in de buurt van de brand gestatio neerde radio wagens. De kosten van die hele organisatie worden gedragen door de stichting Het Veluws bosbrandweercomité. Alle ge meenten zijn daar lid van. ZÜ betalen aan het comité een jaarlijkse bijdrage, waarvan de grootte afhankelijk is van GENÈVE (Reuter) De confe rentie van deskundigen over het vast stellen van methoden voor het ont dekken van kernexplosies op grote hoogte boven de aarde is gisteren begonnen. Er nemen 20 deskundigen uit de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjetunie aan deel. Het ligt in het voornemen dat de con ferentie een week zal duren en dat aan het einde ervan rapport zal worden uitgebracht aan de politieke kernwa penconferentie. Het is mogelijk dat de deskundigen van gedachten zullen wisselen over de mogelijkheid van het gebruik van kunst manen voor dat doel door de drie kern- wapenmogendheden. De politieke conferentie is ook giste ren. in de honderdste vergadering, niet dichter gekomen bij een oplossing van de voornaamste problemen Eigen nieuwsdienst SON. Militaire koks bereiden in een keukenwagen de maaltijden voor de be volking van het Emanuelgesticht in Son, dat zondag is afgebrand- Bij de brand zijn alle voorraden en de hele keuken installatie van het gesticht verloren ge gaan. De commandant van het kamp Oir- schot heeft toen de keukenwagen met bemanning beschikbaar gesteld. De mi litaire pot smaakt de zusters en de kin deren van het gesticht best. PARIJS Dit jaar is het veertig jaar geleden dat wijlen jhr. dr. Loudon tot Nederlands gezant in Frankrijk werd benoemd. Een groep Nederlandse en Franse vrienden van het echtpaar Lou don zal ter gelegenheid van dit feit een herinneringsplaat doen aanbrengen op de binnenplaats van het gebouw van de Ambassadé aan de rue de Grenelle. Jhr. Loudon heeft zich namelijk voor de aankoop en het restaureren van dit gebouw, dat in 1919 met overgebleven geld van de Nederlandse Overzeetrust door de Nederlandse regering is aange kocht, zeer verdienstelijk gemaakt. Vrij dagmiddag zal de gedenkplaat worden onthuld. Het meisje is zondag 14 juni in het St. Elizabethziekenhuis te Tilburg over leden, nadat duidelijk tekenen van vergiftiging waren geconstateerd. Reeds voor de tragische dood van het jonge meisje hadden de artsen van het ziekenhuis vastgesteld, dat het een geval van thalliumvergiftiging was, maar tot nu toe is r.og niet vastgesteld kunnen worden hoe het meisje de dodelijke dosis vergif heeft binnengekregen. Aan misdrijf en opzet wordt niet ge dacht. Het meisje heeft een vrij lang ziekbed gehad en enige tijd voor het onherroepelijke gebeurde, meenden de artsen het vergif te hebben Overwon nen. Vermoedelijk waren bepaalde or ganen reeds zo aangetast, dat herstel niet meer mogelijk was. GEEN MISDRIJF De arts die de doodsoorzaak moest vaststellen, adviseerde een nader me disch onderzoek, hetgeen vaker voor komt wanneer iemand sterft bij wie de oorzaak van de kwaal niet is vast gesteld. Dit advies was aanleiding voor de justitie het onderzoek te laten verrich ten door dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig labora torium. Uitgangspunt van dit onderzoek was niet het opsporen van een misdrijf, daar reeds bij de langdurige behande ling van het meisje dat van maart af ziek is geweest, was vastgesteld, dat in dit geval van misdrijf geen sprake was. De justitie gelastte een onderzoek ter bescherming van de algemene volksge zondheid, omdat het hoogst raadsel achtig is, dat iemand zo maar zonder dat de betrokkene daar zelf erg in heeft, een dodelijke dosis vergif kan binnen krijgen. VIA DE MOND Het wordt vrijwel uitgesloten ge acht, dat het vergif via de huid of een wondje in het bloed is gekomen. Wel is bij het onderzoek geconstateerd, dat het meisje geruime tijd geleden een haarbehandeling heeft ondergaan met een cosmetisch middel waarin thallium was verwerkt. Maar de hoeveelheid in dit preparaat was zo gering, dat daar uit geen nadelige gevolgen zouden kunnen voortvloeien. De deskundigen hebben de overtui ging, dat het meisje het vergif op de een of andere manier via de mond moet hebben binnen gekregen. Maar hoe dit mogelijk is geweest zond'er dat het meisje dat heeft gemerkt, is een volslagen raadsel. Reeds tijdens de behandeling van het meisje is getracht na te gaan hoe dit mogelijk kon zijn geweest, maar Willy Maas heeft daar zelf ook geen enkele verklaring voor kunnen geven. In maart voelde zij zich ziek. Zij klaagde over pijn in a'e benen en zwa re hoofdpijn Zij werd ter observatie opgenomen in het Gasthuis in haar woonplaats waar de aard van de ziek te niet volledig kon worden vastge steld. ONMISKENBAAR Toen het haar van het meisje ging uitvallen en haar nagels opvallende strepen gingen vertonen, werd het d'ui- delijk dat het een geval van vergif tiging moest zijn. Zij is daarna naar het St. Elizabethsziekenhuis te Tilburg overgebracht. Daar is ten slotte de aard van de ziekteverschijnselen, die steeds duidelijker werd'en, vastgesteld. Het was onmiskenbaar vergiftiging door thallium, een giftig element, dat niet verwerkt wordt bij Organon in Oss, waar het meisje op de boekhoud- afdeling werkte. Zij had trouwens niets te maken met de fabrikage van a'e preparaten, maar ondanks dat is na gegaan of het misschien mogelijk was, dat zij daar in aanraking was geweest met dit soort vergif. Thallium is niet in de fabriek aanwezig. Ook is het uitgesloten, dat zij het gif bij vergissing m een medicijn heeft binnengekregen. 'Sr waren reeds dui- d'elijke sporen van vergiftiging en de aard van de aandoeningen waren reeds vastgesteld, voor zij medicijnen kreeg toegediend. De behandeling was er juist op gericht de thalliumvergiftiging legen te gaan en op het laatst zag het er indertfaad naar uit, dat de kwade stof was verdreven. Alleen bleek ach teraf. dat de aangerichte verwoesting al zover was gevorderd, dat genezing was uitgesloten. RAADSEL De grote vraag is nog steeds, hoe het meisje dit vergif heeft binnenge kregen. Het onderzoek, dat op a'e sec tie moet volgen, kan nog wel weken duren, aldus deelde men ons van des kundige zijde mee. Er moeten uitge breide proeven worden genomen, ter wijl ond'ertussen alle mogelijkheden worden onderzocht. Tot nu toe zonder thallium in het cosmetische mia'del, een hoeveelheid die zo gering was, dat zij geen schade kon veroorzaken, is in de omgeving van het meisje geen en kel spoor van ó'it vergif gevonden. Willy Maas had een zeer opgewekt karakter. Zij was afkomstig uit een gezin van zes kinderen. LONDEN Reuter) Elk ogenblik kan de vrijlating verwacht worden van de in Duitsland geboren kernfysicus, dr. Klaus Fuchs, die in 1950 in Engeland veroordeeld werd tot veertien jaar ge vangenisstraf wegens het verraden van geheimen over het kernonderzoek aan de Sowjetunie. De rest van zijn straf is hem wegens goed gedrag kwijtgeschol den. Sommige Britse bladen meldden maan dag dat Fuchs al op vrije voeten was gesteld, maar officieel werd er slechts meegedeeld dat hij in het geheim onder escorte van de gevangenis van Wake field was overgebracht naar een ande re plaats, om zijn vrijlating voor te be reiden. Waarschijnlijk bevindt de 48-ja- rige Fuchs zich nu ergens in het zui den van Engeland, waar de formalitei ten worden afgehandeld in verband met zijn vertrek uit het land. Aangenomen wordt dat Fuchs naar Oost-Duitsland zal gaan. Zijn 84-jarige vader woont in Leipzig. Hij zou zich bij hem willen voegen. DEN HAAG. Ten aanzien van het landbouwprijsbeleid wordt in het jaarverslag van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond opge merkt, dat een garantiebeleid in de landbouw, dat als kern heeft een toeslagstelsel door de C.B.T.B. wordt afgewezen. In de eerste plaats omdat een dergelijke gigan tisch bedelingsstelsel niet in over eenstemming is met de wijze waarop in het algemeen in Neder land het sociaal-economische be leid, waarvan ook de landbouw een onderdeel uitmaakt, wordt ge voerd. Voorts, omdat een zodanig systeem praktisch onuitvoerbaar is. Men bedenke eens, zo lezen wij in het jaarverslag, wat het betekent per gebied normbedrijven vast te stellen, die dan als maatstaf moe ten dienen bij de beoordeling van de vraag of de boer een redelijk inkomen heeft behaald. Tenslotte wordt met een dergelijk sy steem de landbouw volledig afhankelijk gemaakt van de schatkist. Tot welke con sequenties dit voert wanneer de positie van de schatkist precair wordt behoeft nauwelijks betoog. Het is daarom verheugend, aldus het verslag, dat een zo groot gedeelte van de S.E.R. (de helft) deze bezwaren heeft en zich voorstander heeft getoond van een garantiebeleid, dat effectief wordt ge maakt door middel van prijshandhaving en het toeslagsysteem slechts gebruikt als aanvullende maatregel. IN MEMORIAM In het begin van dit jaarverslag wordt een „in memoriam" gewijd aan het over lijden van de voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van de Heuvel, en van de oud-algemeen secretaris van de C.B.T.B., prof. dr. W. Rip. Het verslag maakt voorts melding van een gunstige ontwikkeling van het leden tal. Waren er op 1 januari 1954 25.764 le den, op 15 april 1959 bedroeg dit aantal 29.122. Sedert 1954 is het ledental dus met meer dan 3.300 gestegen, hetgeen een vooruitgang betekent van 13 procent. STRUCTUURBELEID Met betrekking tot het structuurbeleid merkt het verslag op. dat de Nederlandse C.B.T.B. zich van meet af aan heeft uit gesproken tegen maatregelen die beogen aan de ondernemers in de landbouw eisen te stellen ten aanzien van de minimum- bed rijf sgrootte. Het is n.l. bijzonder moeilijk vast te stellen waar de grens van het al en niet verantwoorde bedrijf moet komen te lig gen. De C.B.T.B. is dan ook van mening, dat de betrokkenen in vrijheid over het al of niet voortbestaan van hun bedrijf dienen te kunnen beslissen. Ook vestigingseisen aan de persoon, zo als wordt voorgesteld in het wetsontwerp landbouwvestigingseisen, worden door het bestuur van de C.B.T.B. als overbodig be schouwd. De natuurlijke ontwikkeling in de praktijk gaat reeds geheel in die rich ting. De C.B.T.B. heeft besloten om agrarisch sociale voorlichting te geven. Ook geeft de C.B.T.B. huishoudelijke voorlichting in verschillende streekverbeteringsgebieden. De resultaten bljjken zeer bevredigend te zjjn. De behartiging van de internationale agrarische belangen vergden in het ver slagjaar veel tijd en aandacht van de C.B. T.B. Zo werd grote activiteit ontplooid op het terrein van de E.E.G. LONDEN (Reuter, U.P.I.) Ter wijl in sommige Britse industrieën de stakingsgolf steeds verder om zich heen grijpt, wordt in andere be drijfstakken het werk hervat nadat de stakers grote financiële schade hebben aangericht. In 'Liverpool gingen tweeduizend me taalbewerkers gisteren weer aan het werk nadat zij wekenlang gestaakt had den; intussen zijn echter reeds 2600 andere arbeiders op de scheepswer ven van Liverpool ontslagen omdal er voor hen na de staking niet voldoende werk meer was. Ongeveer 600 arbei ders van de B.M.C. automobielfabrieken hebben gisteren het werk hervat; door deze staking waren in totaal 4000 ar beiders zonder werk. De onrust in de automobielindustrie is echter overgeslagen naar de Jaguar- fabriek, waar gisteren 3500 arbeiders naar huis moesten worden gestuurd als gevolg van een staking van 220 contro leurs. De directie weigert de looneisen van de controleurs in te willigen. De staking van de typografen heeft ertoe geleid dat in vele Engelse ste den gestencilde blaadjes verschijnen in- plaats van kranten en tijdschriften. Ruim 200.000 typografen zijn betrokken bij dit loonconflict. Ongeveer vierdui zend drukkerijen zijn stilgelegd, en als gevolg hiervan ook een aantal fabrie ken van voedingsmiddelen, die nu geen bedrukte verpakking meer ontvangen. VENLO (ANP) In antwoord op het bezwaar van minister Van Aartsen tegen eventuele ontginning van het landgoed De Hamert in Limburg, heeft de Deutsche Bauernsiedlung G.m.b.H. te Dusseldorp meegedeeld welke plannen zij met de grond heefi. Het reed's in cultuur gebrachte land-, 125 van de 468 hectare, zal zij te koop aanbieden aan de drie Nederlandse pacht boeren die het al bewerken. Om die koop te kunnen financieren wil men een soort gelijke kredietregeling treffen als die welke in dergelijke gevallen ook in Duitsland geldt. Daarbij geldt als be perking dat de aankoop van grond slechts zal worden gefinancierd tot een zodanige oppervlakte als nodig is om de betrok ken bedrijven gezond en zelfstandig te maken. De ongeveer 250 ha niet ontginbare grond, die de natuurreservaten Looier- heide en Pikmeeuwenwater omvatten, wil de Bauernsiedlung zo spoedig mogelijk weer verkopen en zulks geheel in over eenstemming met wensen, die de Neder landse instanties daaromtrent kenbaar zouden maken. Mochten zich geen belangstellenden met een bevredigend aanbod voordoen, dan zou de Bauernsiedlung zelf een passende bestemming voor de terreinen zoeken, met eerbiediging van de daaromtrent be staande voorschriften. In ieder geval wil men dit gedeelte voor het publiek open stellen zolang de Siedlung eigenaresse is. Er blijft dan nog ongeveer honderd ha grond over, die op rendabele wijze zou zijn te ontginnen. Deze grond en een eventueel restant van de eerder genoemde 125 ha, die al bij de landbouwers in gebruik zijn, wil de Bauernsiedlung inbrengen in een ruilverkaveling, die zal aansluiten op het Nederlands-Duitse verdrag, waarover nog steeds onderhandelingen worden ge voerd. Men denkt maar dit plan Is nog wei nig concreet aan de mogelijkheid om Nederlands grondeigendom in Duits land te ruilen tegen Duits grond eigendom in Nedferland, en langs de ze weg in Duitsland zelf een com pensatie te kunnen bieden aan Duit se boeren in de grensstreek, die krachtens de besluiten inzake de vijan delijke vermogens hun grondeigendom in de Nederlandse grensstreken na de oor log hebben moeten afstaan. De vermeer dering met honderd en eventueel nog iets meer ha grond zou in dit geval dus kunnen dienen, om de ruilmoeilijkheden aan Duitse zijde groter te maken. De woordvoerder van de Bauernsied lung verklaarde dat deze instelling vóór aankoop van het landgoed volledig op de hoogte was van de diverse beperkende bepalingen, die aan de uitoefening van eigendomsrechten op het landgoed ver bonden zijn. Hij zeide dat de Bauernsied lung van plan was om met alle betrokken Nederlandse instanties contact op te nemen en overleg te plegen. AMSTERDAM. De buitenradar is gisteren als nieuwste technische snufje aan de apparatuur van de luchthaven Schiphol toegevoegd. In de afdeling van de meteorologische dienst voor de bur gerluchtvaart hebben de deskundigen het ingenieuze toestel, waarop men de be wegingen van bepaalde wolkenformaties in een actie-radius van 450 kilometer rond het vliegveld kan waarnemen, aan de praktijk van het (overigens ditmaal stralende) weer kunnen toetsen. Vooralsnog zal het KNMI in De Bilt geen gebruik van de buitenradar maken. Wel is komen vast te staan, dat men met dit apparaat speciale waarschuwingen omtrent dreigende regenbuien zou kun nen geven, een weersvoorspelling op korte termijn dus, waarvan in het bijzonder de boer zou kunnen profiteren. Een scooterberijder uit Bergen op Zoom kwam in de 'bocht bij Molenweg in Biggekerke te slippen. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt met het ge volg, dat zijn duopassagiere, eveneens uit Bergen op Zoom. met haar been on der a'e scooter terechtkwam. Een EHBO- er verbond haar, waarna de reis kon worden voortgezet. Zaterdagavond werd onder veel be langstelling op de muziektent te Wissen- kerke een accordeoncert gegeven door „Animato"' uit Goes en W.I.K. van Wis- senkerke', met zang van Abrie de Moor. De leiding berustte bij de heer P, B. van Sprang. BERGEN OP ZOOM Staat de raad van Halsteren afwijzend tegenover de aanleg van een haven voor Bergen op Zoom op grondgebied van Halsteren, het bestuur van de Polders van Halsteren niet. Het heeft aan de gemeente Bergen op Zoom ongeveer zeven hectaren stik grond verkocht, die nodig zijn voor de aanleg van twee havendammen en een vaargeul van betonwerk. De raad van Halsteren heeft enige tijd geleden een voorstel van B. en W., om grond van de Theodoruspolder te be stemmen voor industrieterrein bij de nieuwe haven, afgewezen. ■iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiffiiiniiiiiiiiiiiiiiHiitiifiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiitminmflti Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De A.N.W.B. klaagt in zijn jaarverslag 1958 over het gebrek aan daadkracht bij de overheid om de problemen van het wegverkeer, het toerisme, de recreatie en de natuurbescher ming op te lossen. Er wordt veel gestudeerd en overwogen, maar weinig gedaan, zo schrijft de bond, die zijn ledental in 1958 met ruim tienduizend zag stijgen tot 415.963. Traag Van de vele vraagstukken, die in het verslag d'e revue passeren, nemen alleen al die op het ge bied van het metorwegverkeer bij na 37 pagina's in beslag. Zij ko men iin hoofdzaak voort, aldus de A.N.W.B., uit een steeds groter wordende achterstand van de ver- keersvoorzieningen ten opzichte van de toeneming van het ver- keer. Zo is bijvoorbeeld volkomen I het verband zoek tussen de bijzon- I dere middelen, opgebracht dooi- I het motorwegverkeer (het vorig I jaar 570 miljoen gulden) en de uit- f gaven voor de wegen (ongeveer I honderd miljoen gulden). Wat verder wordt opgemerkt, S dat voor het afbouwen van de I Europawegen in Nederland meer I geld beschikbaar moet worden ge- I steld, wil ons land zijn plaats in I de Euromarkt handhaven. I Gewezen wordt voorts op de tra- ge gang van zaken bij het ophef- I fen van de gelijkvloerse kruisin- I gen van spoorwegen met andere I dan rijkswegen. Meer kaarten Het kamperen heeft zich ook het I vorig jaar belangrijk uitgebreid. I Het aantal verzoeken om inlich- I tingen bij de A.N.W.B. steeg in I 1958, vergeleken met het jaar I daarvoor, met bijna veertig pro- I cent. Er werden bijna driehonderd- I duizend kampkaarten, kampeer- paspoorten en groeps- en leiders- kaarten afgegeven. Het werk van de Technische af- deling van de bond is in het ver- slagjaar aanzienlijk uitgebreid. Het aantal techno-onderzoeken steeg met dertig procent tot bijna 1 tienduizend. Vedergewicht f Een belangrijke bijdrage voor de 1 oplossing van het probleem van s de zwaardere bromfiets, die is ge- I bonden aan de maximumsnelheid van dertig kilometer in de bebouw- 1 de kom en veertig op de buiten- wegen, ziet de A.N.W.B. in een tus- 1 senklasse van vedergewicht" mo- torrijwielen en scooters, die aan- 1 sluiten op de prijs van de exploi- tatiebosten van de duurste brom- p fiets en constructief daarvan zijn afgeleid. Pm dit te verwezenlijken I moet volgens de A.N.W.B. aan f twee voorwaarden worden vol- daan: verlaging van de, fiscale 1 rechten op de kleine motoren en scooters tot het niveau van de I bromfiets en wegnemen van de f angst bij het publiek voor het af- 1 leggen van een rijproef voor het i rijbewijs A. nï'i'iinHwHiiiiiiwiiiiHiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiKiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiI BERGEN. De verbindingsweg tus sen Schoorl en Bergen veranderde gis- ROTTERDAM Het dertig jaar oude motorschip Sibajak, genoemd naar een berg op Sumatra, vertrekt vandaag uit Rotterdam voor de laat ste reis, naar de sloper in Hongkong. De Sibajak zal nog ongeveer negenhon derd emigranten naar Nieuw-Zeeland en Australië brengen. Daarna vaart zij naar Soerabaja om de 150 Indonesische be dienden thuis af te leveren. Vervolgens zet het sloopschip koers naar Singapore, waar 56 opvarenden zui len afmonsteren. Voorzover zij niet direct op andere schepen worden geplaatst, i gaan ze met het vliegtuig terug naar Rotterdam Met nog ongeveer zestig be manningsleden aan boord gaat het dan tenslotte in vijf dagen naar Hongkong. Het zestigtal zal eveneens met het vlieg- tuig repatriëren. »en Dunoon en xsergen veranaeiae gia"| f t\ l teren door een breuk in een hoofdlei- 0(1 SCliepeil WaChteil 111 ding van het waterleidingnet in een ri-i l viertje. Het water kolkte door een gat van ongeveer vier meter in het wegdek omhoog. resultaat. Buiten de lichte sporen van hersteld. Het Provinciaal waterleidingbedrijf in Noordholland moest de leiding afsluiten. Daardoor kwamen Bergen, Alkmaar en een groot deel van Noordholland een tijdje zonder water te zitten. Bergen en Alkmaar konden later over een andere hoofdleiding van water worden voorzien. De uit 1926 daterende kapotte hoofd leiding werd in de loop van de dag MONTREAL (U.P.I.) Het verkeer op de St. Laurens Seaway, die dezer dagen officieel geopend zal worden door konin gin Elizabeth is stil komen te liggen door een stoornis in de slui^ tussen het On tario- en het Eriemeer. Zestig schepen liggen er nu reeds te wachten, en hun aantal groeit snel. Schattingen over de tijd die het her stel zal vergen lopen sterk uiteen; van een etmaal tot vier dagen. Eigen nieuwsdienst BONN De eerste poging van de leiding der Westduitse Chris tendemocratische partij om te be middelen tussen bondskanselier Adenauer en de minister van eco nomische zaken Ludwig Erhard heeft maandag geen succes ge had. Beide mannen zijn kennelijk geen stap nader tot elkaar geko men. Het bestuur van de partij heeft zich gisteren ruim drie uur De Raad van Beroep heeft thans uitspraak gedaan in het geschil tussen de werkgevers uit de vrije landen en de zogenaamde werkge versafgevaardigden uit Rusland en zijn satellietstaten op de interna tionale arbeidsconferentie. Zoals bekend, weigeren de werkgevers uit de vrije landen reeds gedurende vele jaren, om zo genaamde werkgevers gedelegeer den uit de communistische landen in commissies te benoemen. In dit geschil heeft de Raad van Beroep thans beslist, dat in elke techni sche commissie van de conferentie één of twee communistische werk gevers als stemgerechtigd lid die nen te worden opgenomen. Nadat de conferentie van deze beslis sing was gesteld, legden de werkgevers uit de vrije landen in alle commissie-ver gaderingen de verklaring af, dat zij niet langer aan het commissie-werk wensten deel te nemen, waarna zij de vergader zalen verliet. Een soortgelijke demonstratie vond plaats in de plenaire bijeenkomst van de conferentie. In de commissies zit dus nu geen enkele werkgever uit de vrije landen meer, doch alleen één of een tweetal communistische werkgevers! Het heeft in de conferentie een eigen aardige indruk gemaakt, dat de werkge vers uit de vrije landen deze staking pas zijn begonnen, toen de uitspraak van de Raad van Beroep hen in het ongelijk stelde, Principiëler werd het geacht, wan neer zij deze consequentie hadden getrok ken bij de instelling van de Raad van Beroep en niet hadden gewacht totdat de raad uitspraak had gedaan. Intussen moet thans wel aan een ieder duidelijk zijn, dat het voorgestelde com promis tot oplossing van de crisis in de I.A.O. geen werkelijke oplossing vermag te brengen. Ondanks de schone redevoeringen op de 40e verjaardag van de I.A.O. verkeert zij in een crisis als nimmer tevoren. Tevoren had de conferentie met de stemmen der werkgevers tegen een drietal conventies aanvaard betreffende de arbeiders in de visserij. De Nederland se regeringsgedelegeerden maakten thans, dit in tegenstelling tot vorig jaar, geen bezwaren. De conventies bevatten bepalin gen inzake de minimumleeftijd voor te werkstelling van kinderen in de visserij, regelmatig geneeskundig onderzoek van de vissers en de inhoud van arbeidsover eenkomsten voor vissers. BONN (Reuter) Een groot deel van de Westduitse bevolking weet blijk' baar niet wie de man is die een grote kans maakt binnenkort tot pre sident van de bondsrepubliek te wor den gekozen: dr. Heinrich Lübke. Zoals bekend is Lübke minister van landbouw in Adenauers regering. Enkele dagen voor hij door de Chris tendemocratische Unie, Adenauers par tij, als kandidaat voor het president schap werd aangewezen vroeg men tijdens een opinieonderzoek in de bondsrepubliek naar de naam van de minister van landbouw. Ongeveer drie vijfde deel van de meer derjarige Westduitsers moest het ant woord op deze vraag schuldig blijven, blijkt uit deze enquête. DJAKARTA (Reuter) Het leger heeft de Indonesische kranten gedreigd met een verschijningsverbod, indien zij zouden schrijven over de veroordeling van een journalist, Tom Anwar. Anwar heeft zes maanden gevangenisstraf ge kregen wegens „smaadschrift". met hun ruzie bezig gehouden. Er is stevig gediscussieerd. Het werd maandag al spoedig bekend dat Adenauer een brief aan Erhard heeft geschreven over zijn intussen berucht geworden interview met de New York Times, de aanleiding voor het opnieuw uitbreken van d'e twist tussen de kanse lier en de minister. In de brief zou Adenauer een soort interpretatie gegeven hebben van wat hij tijdens het interview over Erhard heeft gezegd. Erhard heeft van Adena-uer echter een schriftelijke waarborg geëist, dat hij voortaan ver schoond blijft van denigrerenö'e opmer kingen aan zijn adres uit de mond van de kanselier. Krijgt hij die niet, dan zou hij willen aftreden. De brief van Adenauer bevatte deze waarborg allerminst, aldus verluidt in Bonn. Zij was voor Erhard dan ook be slist niet bevredigend. Vandaag zullen de bemiddelingspogin gen worden voortgezet tijdens een ver gadering van o'e voltallige fractie van de C.D.U. Coalitie in gevaar In kringen van de Duitse partij, een kleine politieke groepering, die deel uit maakt van Adenauers regeringscoalitie, heeft de onenigheid in de boezem van de C.D.U. een bepaald onaangename indruk gemaakt. Hier en daar hoort men al ver luiden dat de Duitse Partij de coalitie zal verlaten als gevolg van Adenauers optreden, In de eerste plaats is men niet erg te spreken over de manier waarop de bona'skanselier zijn kandidatuur voor het presidentschap heeft ingetrokken, nog minder over zijn houding tegenover mi nister Erhard1. Het optreden van Adenauer moet ge-" zien worden als een poging om zich van de absolute macht meester te maken, zei maandag Herbert Schneider, een be- stuursfunctionaris van de Duitse Partij, op een bijeenkomst in Bremen. In de Westduitse pers is Adenauer over het algemeen scherp veroordeeld wegens zijn houding tegenover de populaire mi nister van economische zaken. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM In de Waalhaven is gistermorgen de 32-jarige zeeman A. W. S. uit Oslo, opvarende van het Noor se m.s. Christen Smith, om het leven gekomen door het onklaar raken van een hijsinstallatie waarmede een werk- boot aan boord zou worden gehesen. De boot viel terug in het water waar bij S. geraakt werd door een metalej onderdeel van de defecte hij sinstallatifc Hij werd op slag gedood.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5