W ereldprimeur van machine-bouwer uit Yerseke Ze moeten hun weetje weten en van alle markten thuis zijn Ina de Jonge uit Kapelle fruitfee Personeel van „Kinderzorg" naar „Hedenesseen België Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar mijn jongens moeten leren „den", „praten" en de krant lezenWaarom Dinsdag 23 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Recreatie Persoonlijkheidsvorming en praktische zelfwerkzaamheid basis van Chr. detail handelsvakschool te Middelburg Realiteit Schoolsportdag te Colijnsplaat Waarde I verloor van Rillandia 11 Neus op 't nieuws Geen gezeul PRISMA U spreekt met 18 ranelie wisse ling Eindexamen Peter Hondiuslyceum Brandweerkazerne Middelburg wordt zeer urgent MAN OP STRAAT OVERLEDEN Geslaagden RHBS EHBO-oefening in Vrouwenpolder Charmant drietal voor corso te Goes Elly Moens en Lony Hoondert zijn hofdames Kinderbeschermingswerk en opvoedings- arbeid over de grens bestudeerd Canadees greep vliegtuig..... Verkocht Acht pond.... Brand in patatkeuken V akantiekinderspel in Bergen op Zoom Wandelsport op Vrederust 25 jaar Botsing in Noordweg te Krabbendijke Rillands echtpaar met motor over de kop Protestants-Christelijk TV/AT ER VORIGE WEEK is gebeurd met die rondvaartboot naar de Deltawerken in Veere, heeft ons fei telijk doen schrikken. Om twee rede nen. Allereerst omdat eruit bleek, dat er niet voldoende controle is op een dergelijke boot. Ten tweede om dat er weer eens uit blijkt, dat „Hol landers", die hier iets ondernemen, lang niet altijd met de Zeeuwse problematiek rekening houden. Wat dit laatste betreft, is de on bekendheid in „Holland" met Zee land vaak ontstellend. Nog vorige week werd ons in ernst de vraag gesteld door een man, die voor ont wikkeld doorgaat, of, als men met de trein naar Goes gaat, nog van een boot gebruik moet maken. En leggen zulke mensen dan een boot in, dan denken ze te kunnen vol staan met een nlet-zeewaardig schip, zoals men in „Holland" op kanalen en rivieren kan gebruiken. Maar dit stelt ons voor de vraag: hoe moet het in de toekomst met de recreatie in Zeeland. Men kent ons standpunt: het zou onjuist zijn, als Zeeland „alleen re creatiegebied" werd. Gelukkig wordt ook wel algemeen erkend, dat Zee land dat niet alleen behoeft te zijn en dat de landbouw niet daarnaast de andere pijler van de welvaart moet zijn. Zeeland moet ook mee met het industrialisatieproces. Maar dat zegt niet, dat Zeeland geen recreatiegebied wil zijn. Het heeft zijn mooie stranden en zijn af wisselend landschap en zijn stede- schoon, dat waard is, door velen te worden bezocht. In dat raam kan Zeeland mee doen in de „vreemde lingenindustrie", die tegenwoordig de recreatie veelal is. Maar juist dat woord schrikt ons af. En dat brengt ons erop, om nog eens te zeggen, hoe het naar ons oordeel in Zeeland met de recreatie moet. Die moet op zijn Zeeuws ge schieden. Dat wil zeggen: met het gemoedelijk en degelijk karakter, dat de Zeeuwse landaard kenmerkt. Het moet kwaliteitsrecreatie zijn. Op hoog peil staan. Er moet rust van uitgaan. Het exploitatiekarakter mag niet op de voorgrond staan. Dan zal die recreatie juist bieden, wat velen in onze onrustige tijd zoeken. En dan zal het materiaal, dat gebruikt wordt, ook aangepast zijn aan de eisen, die het Zeeuwse land en wa ter stellen. Als het zó geschiedt, is er ook het minste gevaar, dat het Zeeuwse karakter door de recreatie wordt aangetast. ATINISTER ZIJLSTRA heeft zaterdag op het partijconvent 'der AR partij een woord gesproken, dat aandacht en waardering verdient. Bij de ont wikkeling van de welvaartspolitiek zal voorzichtigheid moeten worden betracht. De regering zal niet aarze len, een „neen" te laten klinken, als zij dat nodig acht. Dit is taal, die ons in de mond van een regeerder lijkt. Met zoet-ge- vooisde taal van „herstel en ver nieuwing" en „praatjes om de haard" is ons volk na de bevrijding niet de beste weg opgeleid. Met Coué-taal van ,,'t wordt steeds beter", is een volk nooit ver gebracht. Een volk heeft behoefte aan de realiteit, de werkelijkheid, ook al is die hard. Een Churchill, die zijn volk „bloed en tranen" voorspelde aan het begin van de wereldoorlog, heeft dat volk naar de overwinning geleid. Juist als men de gevaren van de werkelijkheid kent, ervoor gewaar schuwd is, zal men de klippen kun nen ontzeilen. Het zou een kleine kunst zijn, om, in een welvaartsroes, ons volk verder te leiden op de af dalende weg der geldontwaarding. Het vraagt regeerkunst en realiteits zin, het gevaar daarvan te ontwij ken. COLIJNSPLAAT. Op het zonover goten sportterrein te Colijnsplaat is de jaarlijkse terugkerende sportdag van de scholen op Noord-Beveland gehouden, een belangrijke gebeurtenis voor de leerlin gen der hoogste klassen van de Noord- Bevelandse lagere scholen. De kinderen hebben in een sportieve strijd hun beste krachten getoond. Na een hartelijk wel komstwoord van burgemeester A. A. Schuit werden 270 leerlingen van acht scholen vaardigheidsproeven afgelegd. Deze bestonden uit: zestig meter hardlo pen, balwerpen, hoogspringen en een spe ciale behendigheidsproef. Het diploma, variërend van lichte naar zware eisen, werd behaald door 269 leerlingen. In de middag werd begonnen met de estafette. De uitslag voor de meisjes was: 1. O.l.s. Kortgene, 2 Chr. Nat. school, Co lijnsplaat, 2 C.N.S. Wissekerke. Voor de jongens: 1. C.N.S. Wissenkerke, 2. O.L.S. Kortgene, 3. C.N.S. Colijnsplaat. Na dit programmapunt volgde de competitie slagbal. In totaal werden zestien partijen gespeeld. De vierde ronde bracht de be slissing: O.L.S. Kortgene won de beker, de tweede prijs behaalde de C.N.S. Wis senkerke. De prijzen werden uitgereikt door de heer S. J. Klompe, consulent li chamelijke opvoeding in de inspectie Goes en Middelburg, die zelf een belang rijk aandeel had in het welslagen van de ze dag. RILLAND Het tweede elftal van de voetbalvereniging Rillandia speelde een voetbalvereniging Rillandia speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Waar de I. Deze ploeg, die pas is ingericht, speelde de eerste wedstrijd. Het werd een - nedèrlaag, want de Rillandse reserves wonnen met 51. VAN EEN ONZER VERSLAGGEVERS IYJIDDELBURG Er zijn in ons land nog altijd geschiedenis leraren die liever hebben dat hun leerlingen weten wie de op volger van graaf Dirk IV was, dan dat zij de achtergronden kennen van het huidige Berlijn-konflikt. Volkomen fout. Wie vraagt er in de praktijk van het leven ooit naar die eerste meneer Floris? Toch niemand. Hoe heel anders is dit met de kwestie-Berlijn. Daar leest men dagelijks over in de kranten. Ik bedoel maar, wanneer men hij' voorbeeld Berlijn als uitgangspunt neemt en men gaat dan „terug doceren", dan raken de leerlingen geboeid en krijgen ze interesse voor het vaak ten onrechte als „taai" betitelde vak geschiedenis. De heer P. Geelhoed, directeur van de in september a.s. in Middel burg startende Chr. detailhandels vakschool, zegt dit alles zonder blikken of blozen. Hij kan nog meer voorbeelden geven. Neem de schil derkunst. Welke jongen of meisje in de leeftijd van twaalf tot zeven tien jaar weet een „prachtige" de finitie te geven van het woord im pressionisme of het begrip abstrak- te kunst? Misschien een enkele uitzondering. Maar de overgrote meerderheid haalt er de schouders voor op. Geen belangstelling. En waarom niet? Omdat de leerlingen niet wordt getoond wat een im pressionistisch schilderij wil zeg gen en wat de achtergronden zijn van de abstrakte kunst. Als dat uit de doeken wordt gedaan met aan schouwelijke voorbeelden, dan be gint die „verfmaterie" te leven voor de jongens en meisjes. j^OG EEN voorbeeld geeft de heer Geelhoed. Voor de klas geeft een leraar les in handelsrecht en economie. Hij somt een aantal dorre feiten op, ter wijl een gering percentage van zijn leerlingen werkelijk naar hem luistert. Waarom maar zo'n klein aantal? Om dat die leraar zijn lessen verkeerd aan pakt. Waarom neemt hij geen krant gn slaat de beurspagina op. Desnoods deelt ïlij een aantal kranten uit. De kin deren met de neus op het financiële nieuws gedrukt en dan met talrijke voorbeelden uit de praktijk hen wijzen op wat er „in de maatschappij" te koop is, dat is een veel betere manier van „doceren". Dan raak je bij de leerlin gen de interessesnaar, zonder trillingen en beweging waarvan elk onderwijs zin loos is. Hoor eens, begrijp me goed, zegt de heer Geelhoed, het gaat me hier niet om een aanval te doen op collega's of onderwijssystemen. „In tal van scholen heeft men in de laatste jaren het roer al radi caal omgegooid, maar ik wil slechts aantonen, dat wil een nieu we vorm van onderwijs kans van slagen hebben en zeker het onderricht op een detailhandels vakschool deze vorm voor hon derd procent gericht dient te zijn op de praktijk, op de maatschap pij waarin de jongelui zich na hun opleiding zullen begeven." In zijn gezellig en modern ingerichte woning aan de Doornlaan in Middelburg geeft de heer Geelhoed ons zijn visie op het onderwijsprogramma van de nieuwe Chr. detailhandelsvakschool, voor welke school zo vertelt hij ter loops in de Zeeuwse hoofdstad waar. zegt hij er evenwel niet bij in middels onderdak is gevonden. Het ideaal van onze gastheer is van zijn jongens all-round businessmen' 'te ma ken. Een zware en gewichtige en mis schien al een tikje gedevalueerde term die in dit verband evenwel wil zeggen, dat de heer Geelhoed met zijn lera renkorps zijn leerlingen wil „klaarsto men" voor het zakenleven. En wat er tegenwoordig van een gemiddelde zaken man wordt gevraagd is lang niet wei nig. Nu weet de direkteur ook wel, dat niet elk van zijn leerlingen straks een belangrijke functie zal bekleden bij een groot margarineconcern ot bij een han delmaatschappij met vertakkingen over heel de wereld. Maar wel is hij ervan doordrongen, dat je heden ten dage als winkelier, vertegenwoordiger in de meest ruime zin des woords, als mid- Advertentie De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak denstander in het algemeen, terdege ,,je weetje moet weten" en liefst zo mogelijk „van alle markten" moet thuis zijn. OP EEN detailhandelsvakschoal en zeker op de straks in Middelburg debuterende school poogt men deze gedachte nu in praktijk te brengen. Stel u gerust, de jeugd wordt heus niet overladen met omvangrijke vakken maar het krijgt dat onderwijs, dat als het ware een ouverture vormt van het leven in de maatschappij van alle dag. De zelfwerkzaamheid zal dan ooit zeer sterk worden bevorderd en het kontakt met het bedrijfsleven in zijn algemeen heid zal zeer hecht zijn. „Ik ben dan ook van plan om vaak en daar gaan we al gauw mee beginnen met -mijn leerlingen ,,op stap" te gaan. En dan liefst in kleine groepjes, zodat het geen eindeloos gezeul wordt door fabrieken, werkplaatsen of ateliers. Mijn jongens moeten praktijkervaring opdoen. En het klinkt misschien een beetje gek, maar van tijd tot tijd ga ik ook eens met de knapen „eten". Zomaar ergens eten om de jongens te leren zich in het open baar normaal en zonder schroom te be wegen." Hier komen we eigenlijk al op het terrein van de persoonlijkheidsvorming, een educatiemiddel dat de heer Geel hoed sterk voorstaat. „Een zakenman moet wil hij slagen in het leven een persoonlijkheid zijn. Ik bedoel niet iemand, waar iedereen bij wijze van spreken tegenop kijkt, maar een man die weet wat hij wil en van wie de mensen weten wat zij aan hem hebben." De persoonlijkheidsvorming staat dus wel zeer op de voor grond. Op een Christelijke detail handelsvakschool zoekt men ook nog in een andere richting, die van de Christelijke etiek. De heer Geelhoed bekent echter, dat het onderwijzen hiervan een moeilijk punt zal vormen, omdat een Christehjke etiek zo rekbaar is. Deze etiek komt eigenlijk in elk vak tot uiting, wel het sterkst in dat van de reclame. Er zijn re clameleuzen, die een Christen be slist afkeurt. Ook bepaalde af beeldingen in advertenties in kranten kunnen voor Christen mensen aanstootgevend zijn. Op al deze uitingen van reclame Advertentie wordt de aandacht van de leer lingen gevestigd, waarnaast dan de Christehjke normen worden gesteld. MEN ZAL zich niet verbazen, dat de leerlingen op de school'van de heer Geelhoed ook spreekonderricht krijgen. Het spreken is voor de man in het za kenleven, die immers veel aan de weg timmert en met enorm veel mensen omgaat, zeer belangrijk. Men moet zich als bet nodig is in zeer beschaafd Nederlands kunnen uitdrukken, maar dat niet alleen. Ook het Frans, Duits en Engels moet men onder de knie kun nen hebben. Kijk maar naar een stad als Middelburg. Hoeveel vreemdelingen komen hier 's zomers niet? Dan. moet men de toeristen te woord kunnen staan. Het voeren van een telefoonge sprek om nog wat nader op dat spre ken in te gaan lijkt zo gemakkelijk, maar om het kort, zakelijk en beleefd te doen, valt toch echt niet mee voor de jongens. De heer Geelhoed bepaalt zich ten slotte tot het lesprogramma van de nieuwe school in Middelburg, Met twee klassen zal worden gestart, waarna dan de opbouw begint. In het derde leer jaar van de vierjarige opleiding tot zelfstandig detaillist volgt de branche wisseling. De jongens gaan dan gere geld in bedrijven of winkels werken, een paar dagen van elke maand echter in een ander bedrijf. Op deze wij-ze kun nen de jongens dus de branches tegen elkaar gaan „afwegen" en komen zij wellicht tot de beroepskeuze van hun leven. Deze methode heeft bovendien het voordeel, dat de eigenaar van de zaken waarin de jongens werken de leraren van advies kan dienen en even tueel kan „tippen" voor een bepaalde branche. De branchewisseling heeft nog een andere bedoeling. Men is namelijk in Nederland bezig met het propage ren van de zg. „kern"-branches, win kels met „geëigende" artikelen en daarnaast een grote voorraad aanverwante produkten of voorwer pen, die soms in geen enkel ver band tot de „kern"-artikelen staan. Dan is het nuttig, dat de leerling ook in andere keukens heeft geke ken". Het onderwijs op de detail handelsvakschool is trouwens op dit alles afgestemd. Een jongen die bijvoorbeeld slager wil worden, moet toch de lessen in de textielvakken volgen. Hij moet immers algemeen gevormd worden en zo nodig wan neer de klad in zijn beroep kotmt kunnen overspringen. Waarmee we maar willen zeggen, dat de idee van „all-ronnd businessmen" toch zo gek niet is! TERNEUZEN. Voor het eindexamen Gymnasium aan het Petrus Hondius Ly ceum te Terneuzen, slaagden de volgende kandidaten: Afd. A: Tilly de Doelder, Terneuzen; Hanny de Haas, Terneuzen; Otty Schut, Axel; Chris Heijboer, Zaamslag. Afd. B: Ria du Bois, Terneuzen; Walter de Clercq, Sas van Gent; Jan Dorrepaal, Terneuzen; Jan Hoving, Terneuzen; Gil lis Kouwijzer, Hulst; Jan Simons, Terneu zen. Afgewezen: geen. het goede anker-horloge (let op hef rode V driehoekje) Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Nu een groot deel van het nieuwe brandweermateriaal is ontvangen, is de bouw van een nieuwe brandweerkazerne voor Middelburg uitermate urgent. De huidige verspreide onderbrenging van het materiaal doet In hoge mate afbreuk aan het efficiënte ge bruik daarvan. De directeur van ge meentewerken heeft dan ook een plan ontworpen voor de bouw van een nieuwe kazerne aan de Looierssingel op het ter rein. dat de gemeente heeft overgeno men" van de N.V. Houthandel v.h. G. Al berts Lzn. en Co. De opzet van het plan is zo eenvoudig mogelijk gehouden. Behalve de beno digde utiliteitsruimte is ook in he-t plan nog opgenomen een sportzaaltje, dat zo wel door de brandweer, de politie en sportverenigingen gebruikt kan worden. De centrale verwarming kan zowel voor de brandweerkazerne als voor het politie bureau dienst doen. Waar het politie bureau in de nabije toekomst zal kotnen, staat nog niet vast. B. en W. stellen de raad voor tot de bouw van de kazerne te besluiten en voor dit doel een krediet te verlenen van ƒ399.600. Van een onzer verslaggevers MUXDEXjBURiG. Op de Herersbrug werd* gistermiddag de 65-jarige wielrij der J. R. uit Middelburg onwel. Hij leg de zijn fiets op de grond en ging over de brugleuning hangen. Vrijwel onmid- cfelijk daarna overleed hij ter plaatse. Het stoffelijk overschot werd naar het gasthuis overgebracht. MIDDELBURG. Op het 19 en 20 juni afgenomen examen afd. A aan de RjH.B.S. te Middelburg slaagden de vol gende kandidaten: Paula Herman, Els Poelman, Ger Schoon en Dik Zantfee, al len uit Middelburg. Geen enkele kandi daat werd afgeiwezen. VROUWENPOLDER Op het terrein bij restaurant Duvekot werd zaterdagmid dag een oefening gehouden door E.H.B.O.- ploegen. Deze oefening was georganiseerd door de afdelingen Vrouwenpolder en Se- rooskerke (W.). Tal van afdelingen waren aanwezig. Na een uiteenzetting van de oefening kregen de E.H.B.O.-ers het druk; niet minder dan 21 patiënten bleken meer of minder getroffen te zijn, doordat in een kampvuur een bom was ontploft. De jury, die bestond uit de doktoren D. N. van Gelderen, dr. Bom en J. W. Oosterhoff, bekeken ieder een aantal ge wonden en wezen op de gemaakte fouten. Honderdzestig ieden van de personeels vereniging N.V. Waterleiding Maatschap pij „Zeeuwsch Vlaanderen" te TERNEU ZEN maakten met drie autobussen een reis naar Boulogne. J Van een onzer verslaggevers GOES. „Ik vind het reuze leuk, om fruitfee te worden". Met deze woorden toonde de 19-jarige lichtblonde Ina de Jonge uit Kapelle haar vreug de, toen zij gisteravond tot fruitfee 1959 werd uitgeroepen- Met dit besluit had de „keu- r-encommissie" van de stichting „Het Zeeuwse Fruitcorso" geen betere beslissing kunnen ne men. Als dochter van een fruit kweker werkt zij elke dag bij haar vader in het bedrijf. Een betere ambassadrice van het Zeeuwse fruit kan men zich immers niet indenken. De charmante Ina, die drie jaar ulo-opleiding heeft genoten, zal in de week van 14 tot 19 september als fruitfee de scepter zwaaien tfódens de fruitweek in Goes met als hoogte punt op 19 september het Zeeuwse fruitcorso, dat op deze dag door de straten van Goes zal trekken. Dit corso, dat alom in de lande reeds grote bekendheid heeft ver worven, wordt elk jaar grootser op gezet. En daar ziet het nu ook weer naar uit. Fruitfee Ina de Jonge mag de goede naam van het Zeeuwse fruit in deze week uitdragen. Wij twijfelen er niet aan, dat dit op charmante en hoffelijke wijze zal gebeuren. Zij wordt daarin bijgestaan door twee lieftallige hofdames, die gister avond ook zijn gekozen. De 18-jarige Elly Moens, uit Goes, en de eveneens 18-jarige Lony Hoon dert, uit Baarland zullen in deze fruitweek de fruitfee vergezellen. Ook Lony zit elke dag midden in het fruit. Haar vader is eveneens fruitkweker en zo bij tijd en wijle mag zij graag in de boomgaard hel pen. Maar zij doet meer: als cos- tumière heeft Lony haar sporen al ruimschoots verdiend. De werkzaamheden van Elly zijn eveneens verbonden met het fruit, al ligt het dan op een ander terrein. Zij werkt n.l. als telefoniste-typiste bij het proefstation voor de fruit teelt in Wilhelminadorp. Deze dames zullen dus in de derde week van september de charmante vertegenwoordigsters zijn van het Zeeuwse fruit, dat deze week in het middelpunt van de belangstelling zal staan in Goes en wijde omtrek. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/C ADZAN-D. Even als vorig jaar keurde het bestuur van de Vereniging „Kinderzorg" te Middel burg ook dit jaar het voorstel van de personeelscommissie „enkele weekends door te brengen in het vormingscen trum Hedenesse" niet alleen goed, maar juichte dit ook toe. Immers, het doel van deze weekends is het elkaar op een andere wijze dan in het dage lijkse opvoedingswerk ontmoeten, en tegelijkertijd een verrijking opdoen van nationale en internationale ideeën over kinderbescherming en maatschap pelijk werk. Wel, dit doel werd vol ledig bereikt. Na wekenlange voorbereiding stelde de personeelscommissie twee „kloppen de" programma's op, waarna men- „op pad" ging. Beide weekends begonnen met een groot interviewspel, waarbij het geheel moest worden- uitgewerkt met fingerpainting, mimes en pantomi mes. Tijden-s het eerste weekend- sprak ds. N. O. Steenbeek uit Amersfoort over „Jeugdzorgwerk in vluchtelingenkam pen", waarop een levendige groepsdis cussie volgde. Op een andere dag toog men gezamenlijk naar het Belgisch rijksopvoedingsgesticht in Ruiselede bij Gent. Het systeem van de heropvoeding in. dit gesticht was vooraf ingeleid en besproken; dit gebeurde ook -met de stad Gent, die daarna bezocht werd. Van het „Drieluik" in de St. Baafs- kerk in deze stad had men een spe ciale studie gemaakt. Ook tijdens het tweede weekend werd het inspannende met het ontspannende afgewisseld. Mej. dr. P. G. Prins, sè- kretaresse van het Nationaal Bureau voor Kinderbescherming in Den Haag, leidde het „internationaal kinderbe schermingswerk" in. De deelnemers aan het tweede weekend gingen naar YERSEKE. aux, directeur van een grote Ca nadese conservenfabriek, wandel de enkele weken geleden door Montreal naar zijn kantoor. Zoals gewoonlijk kocht hij op straat een paar ochtendbladen waarvan hij als gejaagd zakenman alleen de koppen vluchtig in zich opnam. „Hééé", mompelde de business man eensklaps verrast en bleef staan. Zijn oog was gevallen op een artikel over de Europak-1959, de in Utrecht gehouden 5e ver- pakkingsbeurs. Hij las over een nieuwe uitvinding, dacht even snel na,en keerde op zijn schreden te rug. Twee uur later zat Robert F. Juneaux in een vlieg tuig en de volgende ochtend stap te hij in Nederland op de man af, over wiens uitvinding hij gelezen had: A. Hovestadt uit Yerseke. Dat is net een paar weken geleden. De fabrieksdirecteur uit Montreal zag de verpakkingsmachine demonstreren en was meteen enthousiast. Hij kocht de „Meapack"-niachine spontaan voor 15.750,telde de dollars neer en reisde met zijn aanwinst per vliegtuig naar Ca nada terug. Robert F. June- seliik u eerst eells te laten weten, wat de binnen- en buitenlandse vakpers erover wist te vertellen. Dit bijvoorbeeld schreef het maandblad van de Ver. Ned, En de vorige week kwam een Vene zolaan naar Holland gevlogen, om de machine in Yerseke te bekijken. Ver kocht. Evenals aan de liefhebbers, die uit Belgisch Congo en Noorwegen hun bestellingen deden. Wat is dat toch voor een uitvinding? Ik ben eens bij de heer Hovestadt in Yerseke gaan kijken. Nu ben ik net zo technisch als het handvat van een vuil nisemmer, en daarom lykt het me wen- Fabri kaat: „Voor het grote Nederlandse nieuws op de Europak-1959 heeft naar onze smaak de in Yerseke gevestigde fabriek voor grafische en plasticverwerkende machine „Meaf" gezorgd. Zij is voor het voetlicht getreden met een wereldprimeur, in de vorm van een machine, die onder lage druk polythileen (een plastic stof) vier essentiële bewerkingen doet ondergaan. Het resultaat van die bewerkingen (vor men, stansen, vullen en lassen) is op zichzelf ook weer een nieuwtje, dat voor de internationale voedsel en conserven- industrie veel waard kan zijn. De zgn. Meapack, die een verrassend compacte vorm heeft, vervaardigt namelijk plastic voedselcontainers, waarvan de inhoud naar uit proeven is gebleken meer dan een jaar goed blijft. Het nieuws is zo ingeslagen, dat ver tegenwoordigers van Nederlandse en buitenlandse bedrijven op de Meaf-stand stonden te dringen om inlichtingen. En verscheidene bestellingen van buiten landse firma's werden genoteerd. Toen de heer Hovestadt van de Europak-1959 naar huis terugreed, bleek hij acht pond te zijn afgevallen in die paar dagen „Ik kom van Wemeldinge", zei de 37- jarige uitvinder _en machinebouwer mij. In 1947 begon hij, als zoon van een han delaar in scheepsmotoren, een eigen be drijfje in Yerseke. Aanvankelijk als bou wer van (zelf ontworpen) reproduktie- camera's, zeefdrukapparatuur, vacuum- vormingsmachines, enz. en zijn solide machines en apparaten vonden hun weg ver over de grenzen, tot in Zuid-Afrika, Israël, Zuid-Amerika en Indonesië toe. Er kwam een kleine inzinking op de markt en de heer Hovestadt was net begonnen met foto-elektrische apparaten voor het snijden van plastic cliché's. En toen hij eenmaal zag, welk een onge kende mogelijkheden plastic biedt, wierp hij zich op het ontwerpen van machines voor het vervaardigen van plastic pro dukten. De grafische machines liet hij rusten alleen nog wat voor de export, maar de binnenlandse markt bleek ver zadigd. Al experimenterende en bouwende kwam de Meapack ter wereld. Na een jaar van zwoegen. Volgens deskundigen is de lieer Hovestadt de eerste in de we reld van de plasticverwerkende industrie, aan wie liet is gelukt een rendabele me thode te vinden voor het in hoog tempo ver- en bewerken van polythileen onder lage druk. Dat is namelijk de kern van de uitvinding, waarop verder geborduurd kon worden met de vervaardiging van een nieuwe verpakking voor te conser veren levensmiddelen. Je kunt er bij wijze van spreken alles in verpakken. Stop er een lading jam of pinda's of slasaus in, zonder dra len presenteert de machine volautoma tisch het produkt keurig in plastic beker tjes verpakt, luchtdicht en onbreekbaar geconserveerd door een doorzichtig plas tic dekseltje. Negen cups worden er te gelijk uitgeschoven; in totaal een produk- tie van 2100 cups per uur. Een ideale machine voor conservenfabrieken. Ook in de mosselbranche zijn al proeven geno men met deze cups. Met als resultaat, dat er ernstig over wordt gedacht ook zo'n Meapack aan te schaffen. De mosselen blijven er minstens een jaar goed in, evenals alle mogelijke groenten, vlees, vis, stroop, augurken, uien en zelfs zuiver vloeibare stoffen. Duur materiaal? Welnee, goedkoper nog dan de geparafineerde bekertjes die thans veel gebruikt worden. Die kosten 6,8 cent per stuk een plastic Meapack- cup van 150 gram inhoud komt op 6 cent Met een man of acht werkt de heer Hovestadt in zijn bedrijfje. Dag en nacht werken. Zelf doet hij er ook nog de boekhouding en het reizen door binnen- en buitenland bij. Vier tot vijf machines I krijgt hij per week gereed, maar niette min zit hij tot eind volgend jaar al vol I niet bestellingen. De „Meaf" 'barst bijna uit zijn werkruimte. Maar de heer Hove stadt gaat rustig door. „Niet forceren" zegt hij. „natuurlijk heb ik uitbreidings plannen, maar dat moet allemaal geleide lijk gebeuren. Voorlopig ga ik maar op de oude voet van hard werken door". Antwerpen om het particuliere meisjes gesticht „St. Margaretha van Corto- na" te bezoeken. Zij brachten daarna ook een bezoek aan Gent. Aan het einde van elk weekend werd een slotavond gehouden met spel en kampvuur. De belangstelling van be stuursleden-, het ministerie van justitie, en direktie was groot. Mevr. S. C. de Casembroot-baronesse Van der Feltz, jhr. mr. H. P. van der Mieden van Opneer en de heer J. Staats (justitie) toonden lange tijd hun interesse. Tus sen de verschillende programmapunten was er voldoende tijd en gelegenheid voor sport, spel en volksdansen. De algemene leiding was in handen, van de heer Ros, terwijl de „speciale" leiding berustte bij wi-ka R. Wasterval, direkteur van „Hedenesse". HAAMSTEDE. Een schoonzoon van de heer Kooman, eigenaar van een groentewinkel annex patatkraam, die ge vestigd is in een voormalig kerkgebouw zou zaterdagavond omstreeks half vijf de propaanfles in de keuken verwisselen. De oorzaak daarvan is onbekend, maar plotseling ontstond er een hevige ont ploffing, die de jongeman door de keu ken slingerde. Het gevolg was ook dat er brand ontstond. Hoewel de heren Gilyamse en Goudzwaard spoedig met schuimblussers ter plaatse waren kon niet worden voorkomen dat de keuken met al wat daarin was en een paar bo venliggende kamertjes geheel uitbrand den. De dikke kerkmuur hield de brand tegen zodat de winkel gespaard bleef. De brandweer was trouwens ook spoedig ter plaatse en beperkte de brand door met drie stralen water te geven ook op de belendende percelen die uit voorzorg ontruimd waren. Na een uur had men de brand onder de knie. De gesprongen winkelruit was naar het uitwendige ge tuige van hetgeen achter geschied was. De schoonzoon liep lichte verwondingen op en had een lichte shock. Onder het talrijke publiek waren ook de beide wethouders. De ondercomman dant van de brandweer, de heer W. j. v. d. Maas leidde het blussingswerk. BERGEN OP ZOOM Voor de vijfde maal gaat de commissie vakantie-kinder spel, waarin gereformeerden, hervormden en luthersen samenwerken het Vakantie kinderspel organiseren. Het Vakantie-kinderspel heeft ten doel de kinderen van de School met de Bijbel en de Neutrale School in hun lange zo mervakantie enige weken gezonde ont spanning te geven in de mooie omgeving van Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum staan enige bijzondere punten op het pro gramma. Dit jaar zal het vakantie-kinderspel ge houden worden van 27 juli t.e.m. 7 aug. en van 3 t.e.m. 14 augustus. De uitstapjes zullen dagelijks gehouden worden van maandag t.e.m. vrijdag van 9—16 uur. BERGEN OP ZOOM Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de wandel sportvereniging V.L.U.G. van de inrich ting „Vrederust" zal op zaterdag 18 juli a.s. door deze vereniging een wandelmars worden georganiseerd. De afstanden be dragen hiervan 12 en 20 kilometer. KRABBENDIJKE De heer J. Visser reed, met zijn zoontje op de brommer te gen de auto van de heer C. van Lange- velde, beiden uit Krabbendijke. De heer Visser en zijn zoontje werden licht ge wond, de bromfiets werd zwaar bescha digd. Na verbonden te zijn door dokter Noome konden zij huiswaarts keren. RILLAND. Toen de heer W van B met zijn echtgenote op de motor naar zijn ouders in Rijsbergen reed liep plot seling de achterband van zijn motor leeg Het echtpaar sloeg over de kop van de motor. De heer Van B. liep slechts en- kelijke schaafwonden op en zijn vrouw die over hem heen in de berm vloog, hier en daar een schram. Beiden droegen valhelmen. s Op doktersadvies is het echtpaar pet auto naar huis teruggekeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3