Westen vat onderbreking niet dramatisch op Hoofdpijn ?s Sooy van den kreeg gelijk zunne Antwerpen zal Amsterdam vervangen LEIDING VAN C.D.U. ZEER ONGELUKKIG MET RUZIE Kamerorkest is gered MINISTERSCONFERENTIE GERUISLOOS UITEEN BEMIDDELING IN KWESTIE FOKKER-RIO Sleepb bergt zijn buit Dokwerkers te Antwerpen staken Arbeidsonrust in Italië steeds dreigender Rijk tegen ontginning landgoed De Hamert Uitspraak Int. gerechtshof Herbert Morrison verlaat cle Engelse politiek BELGIË WINT GESCHIL IN BAARLE-NASSAU ZEEUWSCH DAGBLAD Beraad Contacten Russische hoop als briljanten IVOROL Nog hoop? OOt Wot an Russische ambassadeur verlaat ons land ONDERZOEK VOLGT BEZET Grote brand woedde in Birkenhead SOEBANDRIO TERUG HOOFDPIJN! Adenauer over de schreef Amerikaanse legergoederen via Rotterdam aangevoerd Borstbeeld voor Karei Doorman Speeltuin Levenslust geopend Officieren Indonesische marine gearresteerd REBELLEN LIJDEN VERLIEZEN Duitsers bereid tot onderhandelen Vierling in Schotland VERGISSING - OPZET Kanaal Gent-Terneuzen moet verbreed Eerste Indonesische thee voor Antwerpen Londense vrachtenmarkt Zomertentoonstellingen Maandag 22 juni 1959 Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Tien minuten waren er zaterdag voor nodig om het eerste deel van de con ferentie van de ministers van buitenlandse zaken in Genève tot een eind te brengen. Een communiqué van 58 woorden, waarin werd meegedeeld dat de ministers hun beraadsla gingen op 13 juli zullen voort zetten, was bet slot. De stemming bij het afscheid van de ministère der westelijke landen, van htn Russische collega Gromyko was bepaald niet onvriendelijk. Het kan ook niet gezegd worden dat de westelijke landen op het ogenblik in zak en as zitten nu de conferentie in Genève voor beraad in eigen kamp is onderbroken, zonder dat er sprake is van het vooruitzicht op een gunstig resultaat bij de hervatting van het overleg. In Londen is men nog het meest op timistisch. Daar ziet men ondanks de moeilijkheden toch nog een mogelijk heid om tot een of ander akkoord over Berlijn te komen. Maar ook daar blijft men vasthouden aan het westelijke standpunt: het recht van de westelijke mogendheden op hun „aanwezigheid" in Berlijn moet erkend worden dooi de Sowjetunie. De tijd tot 13 juli zullen de westelijke landen gebruiken voor intensief onder ling beraad. Vooral West-Duitsland is geporteerd voor een westelijke „top conferentie". Ook generaal de Gaulle voelt daar veel voor. maar president Eisenhower allerminst. Men wil bepaald niet de indruk wek ken dat er een gevaarlijke toestand is ontstaan als gevolg van het uitblij ven van goede resultaten bij het over leg met de Sowjetunie, aldus verluidt in Londen. Deze indruk zou versterkt worden door het bij elkaar komen van de regeringsleiders der westelijke lan den. Van groot belang wordt in westelijke kringen geacht het persoonlijke contact dat er binnenkort zal komen tussen president Eisenhower en de Russische vice-premier Koslof. Deze laatste zal op 29 juni in de Verenigde Staten aankomen 9m daar een Russische tentoonstelling te ope nen. Hij zal zeker door Eisenhower worden ontvangen, meent men in Washington. Aan de andere kant is er het bezoek van Richard Nixon, de Amerikaanse vice-president aan de Sowjetunie in juli. Ook dat zal de mo gelijkheid scheppen voor het leggen van persoonlijk contact tussen de hoog ste Amerikaanse en Russische leiders. Het Kremlin hoopt dat dit contact zal leiden tot een topconferentie waar het zo vurig naar verlangt. Zoals be kend staat president Eisenhower op het standpunt dat er pas een topconfe rentie mogelijk is, wanneer uit het vooroverleg van de ministers van bui tenlandse zaken blijkt dat er wezenlijk kans op succes bestaat, met andere woorden wanneer de Sowjetunie bereid is tot concessies. Het Westen is met zijn jongste voorstellen betreffende Berlijn tot het uiterste gegaan. Thans is het, woord aan de Russen. Het Wes ten kan niet verder praten zolang er in feite een Russisch ultimatum be staat inzake Berlijn. Het communiqué dat zaterdag is. uit gegeven aan het einde van het bezoek van de Oostduitse delegatie aan de Sowjetunie bevat geen opzienbarende verklaringen. Het was een herhaling van vele bekende argumenten over Berlijn en de kwestie-Duitsland. De ab normale toestand in West-Berlijn, al dus het communiqué moet zo spoedig mogelijk gewijzigd worden, die is on dragelijk. Advertentie 95-70ctU RIO DE JANEIRO (AP» Het Bra ziliaanse ministerie van buitenlandse za ken zal optreden als bemiddelaar in het lange en soms verbitterde geschil tussen de Braziliaanse vestiging van de Nederlandse Fokkerfabrieken en het Braziliaanse ministerie van luchtvaart. Zoals bekend weigert het Braziliaanse ministerie van luchtvaart aan Fokker een groot bedrag aan geld te betalen omdat Fokker volgens het ministe rie een contract voor levering van vliegtuigen aan de luchtmacht niet was nagekomen; Fokker bestrijdt dat. GEEN PROTEST Edmundo Barbosa da Silva, het hoofd van de economische afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken, heeft verklaard dat de Nederlandse regering in deze kwestie nog geen woord van protest heeft laten horen. Wel is er contact met Nederlandse autoriteiten geweest en men hoopt nu. dat langs diplomatieke weg een harmonieuze op lossing kan worden gevonden. Da Silva zei van mening te zijn, dat de vele beschuldigingen en tegenbe- schuldigingen, die over en weer door Fokker en het ministerie van lucht vaart worden uitgebracht, onredelijk zijn. Zo noemde hij de Braziliaanse bewe ring, dat technici van Fokker Brazilië zijn binnengekomen met vliegtuigonder delen in hun bagage, die zij op onwet tige wijze wilden binnensmokkelen, over dreven. Een aantal technici onder wie de 1 directeur, de heer P. E. van Ëmden 'heeft zich intussen tot het federale hof gewend met het verzoek om de telast- 1 legging ongedaan te maken. De rech ter heeft dat gedaan, maar gezegd, dat de technici toch de Braziliaanse wet ten hadden geschonden. Zwakzinnige kinderen vluchtten voor vuur Eigen nieuwsdienst SON Het instituut Zonhove in Son, waar zeventig zwakzinnige kinderen wor den verpleegd, is gisteravond gedeelte lijk uitgebrand. De patiëntjes konden al len in een zustersklooster in veiligheid worden gebracht. Het vuur brak uit in het hoofdgebouw van het instituut een oud sanatori um*waarvan hl korte tijd het dak en de bovenste van de twee verdie pingen in lichterlaaie stonden. Terwijl het personeel in grote haast de kinde ren naar buiten bracht begon een groot aantal brandweerlieden met de blussing. Anderhalf uur later waren zij het vuur meester. FALMOUTH (U.P.I.) Het zwart geblakerde wrak van het Britse kabel schip Ocean Layer is gisteravond door de Duitse sleepboot Wotan de haven van Falmouth binnengesleept. De waar de van deze opzienbarende berging wordt geschat op ruim een miljoen gul den. De eigenaren van het kabelschip hebben echter bekend gemaakt dat al vorens de bergingspremie uitbetaald wordt, een onderzoek zal worden inge steld. In de eerste plaats is er het onge wone feit dat de Ocean Layer door de gehc-le bemanning werd verlaten, hoe- DEN HAAG (ANP) De ambassadeur van de Sovjetunie in ons land, de heer S. P. Kirsanov, zal begin juli naar Rus land terug gaan. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. De heer Kirsanov is deken van het corps diplomatique in Den Haag. Voor die functie komt nu de Britse ambas sadeur, sir Paul Mason, in aanmerking. Van onze correspondent ANTWERPEN Op alle negentien droogdokken van Antwerpen is het werk wel de toestand, naar later bleek, niet neergelegd. De ruim 4000 arbeiders zijn hopeloos was. Het Duits' vracntschir j in staking gegaan nadat geweigerd is De tweejarige Adrianus Hellemons is zaterdagmiddag te Haarlem in het wa ter van de Woonschepenhaven gevallen en verdronken. Zijn vader zag het lijkje plotseling in het water óïijven. LIVERPOOL (Reuter). Ruim zeven uur hebben meer dan 150 brandweer lieden moeten zwoegen voor zij een brand in een grote loods onder de knie hadden, die zaterdagavond was uitge broken in de haven van Birkenhead bij Liverpool. In geen elf jaar tiad men in Birkenhead een brand van deze omvang meegemaakt. Een brandweerman raakte gewond, toen een deel van het dak van de loods instortte. DJAKARTA (UPI). De Indo nesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, is teruggekeerd in Djakarta van zijn reis door ver scheidene landen in Latijns-Ame- rika, Oost- en West-Europa, de Verenigde Staten en Azië. Het be zoek aan Brussel had volgens hem „dieper begrip voor onderlinge problemen" opgeleverd. Hij zei: „De mogelijkheid is groot dat Antwerpen Amsterdam zal vervangen als het grote han delscentrum voor Indonesische goederen in Europa." De Verenigde Staten zouden Indone sië economische steun hebben beloofd en in Kaïro had Soebandrio president Nas ser een persoonlijke boodschap van Soe- karno ter hand gesteld; Soekarno stel de daarin voor een „kleine topconferen tie" te houden van neutrale mogendhe den als Indonesië, Indië, Zuidslavië, en de Verenigde Arabische republiek. Soebandrio kwam zaterdag pas in Dja karta aan, hoewel hij vrijdag al had moeten arriveren. En groot aantal func tionarissen van de regering, leden van het corps diplomatique en mevrouw Soebandrio wachtten vrijdag vergeefs op het vliegveld. Toen het vliegtuig uit Bangkok was geland ging de chef de protocol aan boord. Met een verwon derde uitdrukking op zijn gezicht steeg hij even later uit: So sorry, tida ada (Hij is er nog niet), zei hij. (Advertentie) Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mij nha rdt Hoofdpij ntabletten. Koker 80 cc. Flavia pikte de opvarenden van Ocean Layer op, maar Gv*n hei vuur aan boord van het verlaten Schip af nam, weigerde de Duitse kap*te n zijn Engelse collega weer aan b.orcl van .tijn eigen schip te brengen. In plaats daarvan hield hij de Ocean Layer ,.oe- zet" door enige van zijn eigen nensen, en liet hij een symbolische sleeptros overbrengen tot een Duit se sleepboot arriveerde. Hij verhinderd: de Neder landse sleepboot Loire, die eerder ter plaatse was, de Ocean Layer op sleep touw te nemen. ROME Reuter De Italiaanse scheepvaartstaking, die sinds 9 juni de reders al 230 miljoen gulden heeft ge kost, dreigt zich uit te breiden tot tal van andere bedrijfstakken. Ruim een miljoen metaalbewerkers hebben aange kondigd, dat zij vrijdag 48 uur in sta king zullen gaan. waardoor scheeps werven. automobielfabrieken en tal van andere exportbedrijven zullen wor- den lamgelegd. de bun extra kersttoelagen te verhogen en overal langs het water hebben gewapen de wachtposten bet werk van de nacht wakers overgenomen. Orders voor scheepsreparaties ter waarde van ongeveer 50 miljoen gulden dreigen naar andere havens te gaan. Agenten van scheepvaartmaatschap pijen hebben schepen die naar Antwer pen onderweg zijn voor herstellingen radiografisch gewaarschuwd, dat zij het elders zullen moeten proberen nu werf- eigenaars zowel als stakingsleiders heb ben verklaard: ,,Wij zien nog geen eind aan deze staking". De werkgevers zeggen de verhoging niet toe te kunnen staan, omdat een de pressie dreigt, maar de stakers verkla- ren dat zij hun eerste eis ongeveer twee i jaar geleden indienden, toen er zoveel BONN. Leiders van de West- duitse Christendemocratische partij verhelen op het ogenblik niet hoezeer zij met de ruzie tussen bondskanse lier Adenauer en Ludwig Erhard, zijn minister van economische zaken, in de maag zitten. Dr. Etigen Gerstenmaier, voorzitter van de Bondsdag, zei zaterdag in een interview voor de radio, dat de jongste uitbarsting van onenigheid tussen beide mannen niet langer alleen een aangele genheid van de C.D.U. is, maar dat de staal er thans ook bij betrokken is. r, Adenauer heeft tijdens zijn interview met de New York Times (waarin hij opnieuw de geschiktheid van Erhard om hem als kanselier op te volgen in twij fel trok) de grens van zijn verantwoor delijkheid misschien overschreden, zei de voorzitter van de Bondsdag, die in West-Duitsland groot gezag bezit. Vandaag zal de leiding van de Chris tendemocratische fractie in de Bonds dag de kwestie bespreken en proberen of de twee mannen die bij het geschil betrokken zijn nog tot elkaar te bren gen zijn. Dinsdag komt de gehele frac tie bij elkaar. Verwacht wordt dat de fractie haar volledige vertrouwen in Er hard zal uitspreken. Erhard heeft een rede die hij van daag in Zürich zou houden, afgezegd om de besprekingen over zijn ruzie met Adenauer te kunnen bijwonen. Hij had zijn bezoek aan Zwitserland bekort, zei hij voor de Zwitserse televisie, „als ge-j volg van nieuwe spanningen". In de op-j heldering daarvan was hij zeer geïnte resseerd, zei hij. ADENAUER Het is uit alles duidelijk dat de mi nister van economische zaken nu voor eens en altijd ervan verzekerd wil zijn dat Adenauer geen verdachtmakingen meer aan zijn adres zal richten. Men verheelt zich in Bonn beslist niet, dat deze onverkwikkelijke affaire voor het prestige van de bondsrepubliek schade lijk is. ROTTERDAM Het Rotter dams Kamerorkest krijgt sub sidie van de gemeente. B. en W. stellen de raad voor het orkest voor het seizoen 1959/1960 een subsidie van maximaal 85.500 gulden te verlenen. Het orkest heeft zelf 14.500 gulden bij elkaar gebracht en rekent er op de ko mende jaren 6000 gulden te verkrijgen van de provincie Zuid-Holland. Het ge raamde exploitatietekort bedraagt 102.502 gulden. De gemeenteraad zal vermoedelijk be sluiten dat het Rotterdams Kamerorkest ook in de komende jaren steun van der den moet ontvangen om voor gemeente subsidie in aanmerking te kunnen ko men. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. In de periode van 1 juli 1959 tot 30 juni 1960 zullen te Rotterdam goederen bestemd voor het Amerikaanse leger in West-Duitsland van overzee worden aangevoerd en hier worden overgeslagen. Er is sprake van een totaal van 800.000 ton. Het vervoer van Rotterdam naar de plaatsen van bestemming is nog niet geregeld. Dat kan zowel per spoor, over de weg of over het water geschie den. Verschillende vervoersbedrijven kunnen derhalve hierop inschrijven. Advertentie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De winkeliersver eniging Karei Doormanstraat heeft de gemeente een door de beeldhouwer W. L. Verbon vervaardigd bronzen borst beeld van wijlen schout bij nacht Ka- rel Doorman ten geschenke aangebo den. Dit borstbeeld krijgt een plaats in het plantsoen op de hoek van de Ka- rel Doormanstraat en de Van Oldenbar- neveltstraat. Vrijdag zal het met enig militair ver toon worden onthuld ter gelegenheid van het bezoek dat het vliegkamp schip Karei Doorman aan de Rotter damse haven brengt. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ter gelegenheid van de Vader Klaren-dag heeft wethou der A. J. van der Vlerk zaterdagmid dag op de Kedichemweg bij de Ludolf de Jongstraat de 48ste kinderspeeltuin van de Rotterdamse Speeltuincentrale geopend. Deze speeltuin werd ingericht door de Speeltuinvereniging Levenslust die 'ontstaan is uit een fusie tussen de be woners-vereniging Lustoord en de in 1951 opgerichte speeltuinvereniging Jong Leven. De harmoniekapel van de Koninklij ke Rotterdamse Lloyd zette aan deze opening de nodige' luister bij. AHimimt. m M> AM' VUkem Btkm DJAKARTA (UPI). In de door gaans goed gedisciplineerde Indonesi sche marine is het tot enkele ongeregeld heden gekomen na de benoeming van kapitein Soediarso tot commandant van een luchteskader van de marine. Min stens negentien piloten, die tegen de be noeming wilden protesteren omdat Soe diarso geen piloot is, zijn gearresteerd. DJAKARTA (Rtr.) De opstande lingen op Celebes hebben bij de jong ste operaties van het Indonesische le ger en de luchtmacht grote verliezen geleden. Vele dorpen en opslagplaatsen werden vernietigd. De plaatselijke bevelhebber van de strijdkrachten van de regering zou heb ben gezegd, dat de opstandelingen hon ger lijden, terwijl er bovendien malaria heerst. GLASGOW (Reuter). Een 32-jarige moeder van vier kinderen heeft zondag in Glasgow het leven geschonken aan een vierling twee meisjes en twee jongens. De kinderen zijn een maand te vroeg geboren. De moeder, mevrouw Jean Cole. j w „„.„..maakt het uitstekend. Haar vier babies werk te doen was in 'de Antwerpse ha- die in een couveuse zijn geplaatst ma- ven dat verscheidene karweitjes moes ten worden geweigerd en schepen moes ten worden teruggestuurd. ken het redelijk wel. De vader van het plotseling zeer uit gebreide gezin Cole is loodgieter. Eigen nieuwsdienst minister van buitenlandse zaken, Her- De grote onrust op de Italiaanse ar-, j beidsm-uvrijwel zonder u' zonde- bert Morrison, zal zich bij de volgende ring het gevolg van looneisen, zal trou- verkiezingen niet meer als parle- wens deze week tot tal van conflicten veIKJe' s leiden. Stakingen zijn aangekondigd imentslid kandidaat stellen. Met deze door het personeel van de rijksverzeke- 7i-jarige persoonlijkheid uit de Labour- ring. door de steen- en marmerhouwers.. door de verpleegsters, en door arbei- partij gaat een bijzonder interessante ders in de bedrijver van de staatsmo-len sympathieke figuur de Engelse po- nopolies, zoals de tabaks- en zoutindus- j verlaten> Ook het personeel in de kolen-, staal- en zwavelmijnen en in de meel- en spaghettifabrieken heeft met sta king gedreigd. bij vriend en vijand, en hoewel hij dej laatste jaren geen belangrijke rol in de LONDEN. De gewezen Britse politiek speelde, bleef hij zeer actief in de kamerdebatten en in partij-aangelegen heden. Als leider van de verkiezingscam pagne was hij 1945 grotendeels verant woordelijk voor de geweldige overwin ning die Labour toen boekte: tien jaar later moest hij echter een bittere pil slik ken toen hij slechts weinig stemmen kreeg om Attlee als leider van de partij op te volgen. Deze nederlaag was te wij ter. aan de interne strijd die destijds in de partij woedde; Morrison was toen al 67, en zijn collega's gaven de vöorkeur aan de intellectueel Gaitskell, die een stuk jonger was, en een betere kans maakte de tegenstellingen in de Labour- partij op te heffen. Morrison, de zoon van een agent van politie, begon zijn loopbaan als loopjon gen. Zijn gevoel voor humor en zijn vro lijke agressiviteit maakten hem geliefd (Advertentie) Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Minister J. van Aartsen heeft bij beschikking be zwaar gemaakt tegen eventuele ontginning van het landgoed De Hamert in Limburg. Dit houdt voor de Deutsche Bauernsiedlung G.M.B.H. te Dusseldorp, die het ter rein kort geleden heeft gekocht, zo goed als een verbod in. Uit de beschikking, waartegen binnen een maand beroep kan worden inge steld bij de Kroon, blijkt verder, dat de regering aankoop van De Hamert wil overwegen. De Duitsers denken er echter niet aan hun nieuwe aanwinst zonder meer van de hand te doen. Wel zijn zij be- reid te onderhandelen. Waarschijnlijk zullen zij dan De Hamert aanbieden in ruil voor een landbouwgebied in of bij de Limburgse gemeente Bergen. T ractaatgrond en De Duitse organisatie heeft er geen twijfel over laten bestaan, dat zij cul tuurgrond voor Duitse boeren in ons land wil krijgen. Het heeft er alle schijn van, dat de Duitsers als ruil voor De Hamert zogenaamde tractaat- gronden op het oog hebben. Is dat in derdaad het geval, dan hebben zij door de aankoop van De Hamert op spectaculaire manier het vraagstuk van de tractaatgronden aan de orde veten te stellen. Dat het Rijk belangstelling had voor De Hamert was al vóór de verkoop bekend. Staatsbosbeheer zou acht ton willen bieden voor het goed. dat 468 hectare groot is. Daarmee zou zij het overigens toch niet in bezit hebben ge kregen; er waren behalve de Duitse organisatie nog verscheidene andere belangstellenden, die meer dan acht honderdduizend gulden voor De Ha- -nert wilden neertellen. Wat Iaat Ondanks de vreugde over de nieuwe ninisteriële koopzin is men in krin gen van natuurbeschermers van me ning, dat zij nu wel wat laat is ge komen. Had de regering zich tijdig ge realiseerd. wat op het spel stond, dan had De Hamert al tijdens de^verko- ping in handen van het Rijk kunnen komen. Dan was er van een bedrei ging van het natuurschoon van het landgoed geen sprake geweest en was men evenmin in zo'n lastige positie om te onderhandelen gedwongen als nu het geval is, zo meent men. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De twee enclaves van tezamen veertien hectare in Baarle-Nassau, waarvan Neder land en België sedert 1922 elkaar de soevereiniteit betwisten, beho ren tot het koninkrijk België, zo heeft het Internationaal gerechts hof uitgemaakt. Met tien tegen vier stemmen werd beslist, dat de argumenten van Nederland niet opgingen. Ook heeft België zijn rechten niet ver werkt nu lange tijd Nederland be stuurshandelingen in dit gebied heeft verricht. De moeilijkheden zijn ontstaan door discrepantie tussen de tekst van een gemeentelijk document van 1841, waarin de percelen in Baarle-Nassau waren beschreven en de tekst van de grens- beschrijving van 1843, die de gemeen telijke tekst „woord voor woord" zou volgen, maar op één punt is afgeweken. In de grensbesehrijving staat: de percelen 78 tot en met 90 behoren tot Baarle-Nassau, de percelen 91 en 92 tot Baarle-Hertog (dus Belgisch), de percelen 93 tot en met 11 tot Baarle- Nassau. In het gemeentelijk document echter had gestaan: de percelen 78 tot en met 11 behoren tot Baarle-Nassau. Een vergissing, was de Nederlandse mening. Opzet, oordeelde België. Voor dit laatste standpunt heeft het hof ge kozen. Men overwoog in de eerste Griep De gerestaureerde St. Baafskerk in Aarö'enburg is gisteren, duizend jaar na dat met de bouw was begonnen, door de Nederlands hervormde gemeente weer in gebruik genomen. Van onze speciale verslaggever BAARLE-HERTOG. Sooy van den Eynde heeft op geheel eigen wij ze zijn triomf van het gelijk krijgen gevierd. Onmiddellijk nadat hij zater dagmiddag zekerheid had gekregen, dat het Internationale hof van justi tie in Den Haag hem in het gelijk had gesteld door te bepalen, dat de veertien hectare betwist gebied in Baarle-Nassau tot België behoort, stapte hij te Weelde-Statie in zijn auto en reed naar het omstreden ge bied, waar hij negen huizen in heeft staan. Voor de Beneluxclub, waar de roulette zo lustig heeft gedraaid, stapte hij uit en plantte hij de Bel gische vlag. Tegen de zwart-geel-rood geverfde vlaggestok bevestigde hij een bordje met het opschrift: Enclave Baarle-Her tog, België. Even bracht hij zijn vin gers aan de slaap, plechtstatig groette hij de vlag en zei: „Sooy heeft gelijk gekregen zunne, ais je maar lang ge noeg wacht, dan komt alles in orde". NIET TE SPREKEN Sooy vierde zijn overwinning helemaal naar eigen trant: Hij trok zijn jas uit en ging naar zijn vee. Niemand kreeg hem meer te zien en hij wilde niemand spreken. Wie aan het hek kwam rammelen tij dens het afgelopen weekeinde kreeg bo ven het geblaf van de hond te horen. 'c geen mens wilde ontvangen. Het hek mocht niet open. Niemand mocht de „our betreden ..Het vee is be smet". zei de meid en er mag hier nie mand binnen. AFWACHTEN Intussen gist iedereen in Baarle-Nas sau wat er nu gaat gebeuren. Ook de Nederlandse burgemeester, de heer Grauw weet daar nog geen bescheid op te geven. „Ik heb alleen de beslissing tehoord, maar over eventuele overgangsbepalin gen weet ik nog niets. Ik wacht op in structies uit Den Haag". De Belgische collega van burgemees ter Grauw wacht ook rustig af wat er zal moeten worden gedaan. Burgemees ter Loots neemt voorlopig de zorg voor maar eventuele verdere maatregelen de handhaving van wet en orde op zich moeten door Brussel worden afgekon digd. „Het zal allemaal wel meeval len", veronderstelt burgemeester Loots. „Ik geloof niet, dat alles wat er is ge schied weer ongedaan moet worden ge maakt". HOE NV Burgemeester Loots is geen voorstan der van het kansspel. Maar toch zou hij het niet betreuren als er nu een of ficieel casino op het Belgische gebied zou komen. In België is het spei om geld niet ver boden. maar er mag geen uitbetaling zijn, dus iemand die met de winst gaat strijken en er baat bij heeft. De club die er altijd zonder enige officiële ver gunning heeft gewerkt zal nu een Bel gische vergunning moeten hebben om voortaan als café geopend te kunnen blijven. Dan moeten echter ook de Ne derlandse exploitanten eerst nog een werkvergunning hebben. Die exploitan ten vragen zich af of zij die vergunning ooit zullen krijgen en hoe zal de Bel gische fiscus reageren? Als België met terugwerkende kracht belasting -aat heffen zijn daar miljoenen mee gemoeid De bewoners in de enclave leven even eens in grote onzekerheid Wanneer kan Sooy de driemaal hogere Belgische huur gaan innen van welke datum af? Sooy zwijgt. Hij leeft nu teruggetrok ken achter zijn vergrendelde hekken. plaats dat de grensbeschrijvingscom- missie de taak had de status quo vast te stellen en niet slechts de gemeente lijke tekst had over te schrijven. Zij is zonder twijfel bekend geweest met het verschil in tekst, gezien o.m. daar over gewisselde brieven en blijkbaar heeft zij een correctie willen aan brengen. Overigens had de commissie de bevoegdheid de soevereiniteit te bepalen, zo meende het hof, hetgeen Nederland had bestreden. Belgische ministers GENT (AP) De Belgische minis ter van justitie, Laurent Merchiers, heeft zaterdag verklaard, dat het ka naal Gent-Terneuzen meet wovden ver breed, wil Gent niet worden voorbijge streefd door de Deltawerken. Een verbreding van het kanaal Gent- Terneuzen zou het voor grotere sche pen mogelijk maken via de Noordzee en de Schelde de haven van Geht te bereiken. De Belgen beklagen zich er over, dat de Nederlandse regering talmt met het geven van haar toestem ming voor dè uitvoering van het werk op Nederlands gebied. ANTWERPEN. (A P.) - De eerste 3000 kisten thee. die dirfect van Indo nesië naar België zijn verscheept, ko men in augustus in Antwerpen aan en worden in september geveild. In Antwerpse handelskringen bere kent men, dat een permanente thee- markt Antwerpen 15 miljoen dollar zou opleveren. Er zijn onderhandelingen gaande over het vestigen.van markten voor Indone sische rubber, koffie en palmolie in België. LONDEN (Reuter). in de meeste sec toren van de Londense vrachtenmarkt bleef het rustig. Er werden gedaan een liberty- lading chroomerts van Iskenderun naar Japan tegen 55 sh. vrij in en uit, augustus, een gelijke lading erts van Marmagoa naar Japan tegen 40Va sh vrij in en uit, juli, 11.000 ton zwaar graan van de Noordpaci- fic kust naar Antwerpen, Rotterdam of Am sterdam tegen 6,50 vrij lossen, oktober 9.500 ton suiker van Recife naar Engeland tegen 48/3 sh. vrij in en uit, juli, een libertylading schroot van het gebied tussen Norfolk en Savannah naar Antwerpen, Rot terdam Amsterdam, Terneuzen of Gent tegen 50.000 vrij in en uit, juli en een lading ruwijzer van Durban naar Japan tegen 49/6 sh. vrij in en uit, oktober. De zesjarige L. Tielman is zaterdag middag bij het oversteken in Emmen door een auto aangereden en later in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondin gen overleden. ROTTERDAM. Het Museum Boy mans-van Beuningen wijdt dit jaar zijn zomertentoonstelling aan voorwerpen van rond de eeuwwisseling; er worden geexposeerd sieraden, keramiek, pren ten, affiches, boeken, kalenders en an dere specimina. Het Rijksmuseum te Amsterdam vertoont deze zomer Vlaamse miniaturen, het Haagse ge meentemuseum Mexicaanse kunst en het Van Abbe-museum te Eindhoven de eigen verzameling. Deze exposities wor den alle in de loop van deze maand geopend. De zomertentoonstelling van Franse wandtapijten in het gemeentemuseum te Arnhem is zaterdag voor het publiek opengesteld. Komende dinsdag opent de expend,n De boer in de kunst in het stadhuis van Bolsward.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5