BEZOEK AAN TWEEDE ZLM-DAG SLOEG ALLE RECORDS De Z.L.M.- kampioenen wapen feiten Merriekeuring in Aardenburg WALCHEREN Minder geld voor rioleringsplan 25.000 man in de wolken Tholen verleent subsidies Industrieterrein blijft vrome wens Chauffeurs deden bet verkeerd Zeeuws twaalftal maakte gelijk Zaterdag 20 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Zeeuwsch Dagblad Kerkbouw Buitenlanders Rundvee Paarden Varkens 53 bussen Televisie BRIEF OVER EENHEID AAN KERKERADEN OORDEEL JURY: ZEER BEVREDIGEND Schapen INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJD ZEEUWSE CULTURELE DAG TE OOSTBURG Eindexamens Middelbare Handelsavondschool Brandiveer uit bed voor sigaar Riolering aanbesteed Straatverlichtings plannen SLOOP SMEDERIJ AANBESTEED Auto in brand VLASARBEIDER TOEGETAKELD N.C.V.B. op Tholen Theologisch examen Pag. 3 ProtestantS'Christelijk TN ENKELE berichten en verslagen in ons blad is er al eerder de aan dacht op gevestigd, dat de kerken in ons land voor hoge eisen staan met betrekking tot het te bouwen aantal kerken. Die kerkbouw is nodig, om dat voor en in en na de oorlog de bouw van kerken evenmin als de bouw van woningen en fabrieken de bevolkingsgroei heeft bijgehouden, omdat ook bij kerken een veroude ringsproces optreedt en omdat bij de groei der bevolking geheel nieuwe woonkernen ontstaan, waarin de ker ken niet mogen ontbreken. Er zijn na de oorlog al heel wat kerken gebouwd. Maar aan de be hoefte, die er bestaat en die op be paalde plaatsen sterk groeit, is nog steeds niet voldaan. Het is goed, dat wij ons in onze provincie met dit vraagstuk bezig houden. Want moge de situatie op dit ogenblik in de meeste gemeenten niet ongunstig liggen Deltaplan en Sioeplan kunnen ons voor eisen stel len, waarvan we op dit ogenblik slechts enig vermoeden kunnen heb ben. Het is goed, ons te spiegelen aan feiten, die reeds over andere gemeen ten gekomen zijn. Wij willen het dit maal doen aan de hand van een aan tal gegevens, die het Hervormd pers bureau ons over enkele gemeenten zond. tvte beginnen maar met een heel noordelijke plaats: Delfzijl. Deze kleine havenstad maakte als gevolg van de vestiging van de nieuwe soda- industrie en van een afdeling van de Nederlandse kabelfabriek in vier jaar tijds een groei door van elf- tot vijftienduizend inwoners. De kerken zijn te klein en de Hervormde ge meente heeft de toevlucht moeten nemen tot het in-gebruik-nemen van een barak op de grens der gemeente, waar elke zondag kerk wordt gehou den. Maar er zal een kerk moeten komen. Vlak bij Eindhoven ligt het dorpje Veldhoven. Voor 1955 kerkten daar in de Hervormde kerk 's zondags een zestig mensen. Nu is de bevolking door vestiging van Philips-mensen en de staf van het vliegveld vervier voudigd. Op Palmzondag deden er in de Hervormde kerk niet minder dan 24 mensen belijdenis. Men be helpt zich nu met een zaal in het R.K. verenigingsgebouw, waar men toch twee opvolgende diensten moet houden. Maar de kleine kerk zal door een grote moeten worden vervangen. Ons laatste voorbeeld: Spijkenisse. Een plaats, die men misschien op enige afstand in tijd en omvang van de uitbreiding het best als voor beeld mag nemen voor de toekomst van sommige Zeeuwse gemeenten. Spijkenisse, tot enkele jaren een rustig landelijk dorp. is door de op- komsf'van het Botlekgebied, door de Europoortplannen, door de industria lisatie van Rozenburg en van het ge bied Pernis-Vondelingenplaat ten vol le opgenomen in de snelle groei van de overbevolking van de randstad Holland. Van 2500 inwoners klom het reeds tot tegen de vijfduizend. Ver wacht wordt, dat het over twintig jaar een stad zal zijn met negentig duizend inwoners, verdeeld in een centrum met 5000 huizen en drie om liggende woonwijken met 3000, 6000 en 8.000 huizen. Op grond van een steekproef onder de jonge arbeiders en daarop gebouwde berekeningen, komt men tot de conclusie, dat over 15 jaar de Ned. Herv. Gemeente zal gegroeid zijn tot 37.000 zielen, de Gereformeerde tot 9200 zielen, andere kerkgenootschappen (behalve de R.K.) tot 4400 zielen, waarbij nog niet genoemd zijn de duizenden, die niet tot een kerk behoren, maar naar wie de kerk toch haar armen zal moeten uitstrekken. In een dergelij ke plaats zal een aantal kerken ge bouwd moeten worden. Waarom wij deze nog maar ge deeltelijke (want dit is alleen mate riaal van één, zij het de grootste, Protestantse kerk) gegevens ver melden? Om tweeërlei reden. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG. Toen gis teravond om tien uur de poorten van de ZLM-tentoonstelling voor enkele uren gesloten werden, had den rond 25.000 personen die dag een bezoek gebracht aan de „El- derschans"-terreinen. Een onge kend hoog aantal, zoals de ZLM in geen jaren heeft geboekt. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze landbouwdagen in Aardenburg alle records met stukken zullen slaan. Ze waren in de wolken, al die duizen den bezoekers. Letterlijk door het heet- gestoofde zand dat rijkelijk omhoog dwarrelde, maar ook in figuurlijke zin, want wat zij kregen voorgeschoteld, was werkelijijk af. Een woord van hulde voor de organisatoren is dan ook be- silst op zijn plaats. De EEG-vlaggen wapperden niet te vergeefs. Het is een Europa-dag gewor den in de ruimste betekenis. Duizenden, Aardenburg waren getogenen en enen Belgen, Fransen en Duitsers mengden zich onder de Nederlanders, die uit alle hoeken van ons land naar Aarden- burg waren getogen. Hoerengilden uit België maar liefst dertig bussen vol jonge boeren uit Frans Normandië, Belgische Ianbouwscholen, landbouwers uit de N.O. Polder, Brabanders, hoge In vrijwel alle kerken is een actie gaande om niet alleen te zorgen voor eigen, plaatselijke kerk, maar om ook de kerkbouw op andere plaatsen in het land, waar men voor grote eisen op dit punt staat, te steu nen. Wij bevelen deze actie van har te aan. Zeker men kan discussi eren over de vraag: overheidssubsi die of niet. Men kan aanvoeren: als de sport, als allerlei buitenkerkelijke cuituurarbeid op ruime wijze door de overheid wordt gesubsidieerd en nog miljarden vraagt, waarom de kerk dan niet? Maar ook als men subsi die aanvaardt, zal het zo zijn, dat men er een eer in moet stellen, dat de kerken zelf een heel groot stuk uit eigen middelen dragen. Dat moet de kerkleden een offer waard zijn. Die grote bedragen moeten komen ook uit plaatsen, waar men het eigen kerkelijk leven volledig kan overzien en waar men nimmer grote groei meent te mogen verwachten. Maar er is een tweede reden. Zee land houde zich deze spiegel voor ogen. Wat in de drie genoemde plaatsen gebeurt, kan menige ge meente in onze provincie staan te wachten. Daarvoor zij men paraat. Paraat ook in dit opzicht, dat men, zolang er hier geen directe nood is, anderen steunt. Dan immers zal gel den, dat als onze provincie aan de beurt is en we moeten dat in al lerlei opzicht wensen de Zeeuw se gemeenten ook van elders zullen worden geholpen. De paraatheid is niet op dit laatste gericht. Ze worde zonder vraag gegeven. In het besef, dat, zo ergens, hier het „draagt el kanders lasten" hoge betekenis heeft. Op 26 juni a.s. zullen dè bejaarden uit Rilland een rijtoer maken naar Brug ge. Gent, St. Niklaas en Antwerpen. Er zijn 140 deelnemers, waarvoor twee autobussen en dertien auto's rijden. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG. Onder enorme belangstelling heeft gis termorgen op de terreinen van de Elderschans de „dag van het vee" zoals de tweede der ZLM- landbouwdagen wordt genoemd, plaats gehad. In de stralende zon was op de prachtige grasmat van de terreinen rond Aardenburg het puikje van Vlaandereiis vee ver zameld. Kampioen koe werd Tini van 't Eiken bosje van de gebrs. Rijckhorst uit Sint Kruis, met als reserve Bella 2 van Em. Thomses uit Hoofdplaat. Kampioen stier: Hertha's Sjoerd van A. Swartelé uit IJzendijke en res.-kam pioen stier Wijtgaester Imperator van de Stierenvereniging Oostburg. Bij de paarden werd Hersa van Cetain, eigenaar gebrs. A. en J. Haverbeke te Biervliet, tot kampioen uitgeroepen. Kampioen hengst werd Moustic van Urbain, eig. C. N. den Hamer en zoon te Schoondijke. Reserve-kamp. hengst Quibus van Cam. Rammelaere te Sluis. Kampioen zeug werd: stamboekzeug 4083 van eig. Hermans-Rijckaert te Wa terlandkerkje. Reserve-kampioen zeug: stamboekzeug 4098, eig. Joh. de Smet te Eede. Kampioen beer: premiebeer van eig. B. Meyer-v. d. Abeele te Êede en res.- kampioen beer: premiebeer van eige naar R. C. Jansen te Oostburg. Bij de met vlaggen versierde ingang van de tentoonstelling teas het gisteren zo druk, dat de vier kaartverkopers het niet afkonden. Een paar uur lang stonden wel twintig mensen van de organisatie van de tentoonstelling mee te helpen, om de drommen bezoekers een toegangsbewijs te verstrekken. gasten uit Wageningen en natuurlijk vele duizenden Zeeuwen. Al vroeg in de morgen begon de grote stroom. Lange files auto's en bussen kwamen aangereden om een plaatsje te'; zoekefi op de; vele grote parkeer terreinen rond de Elderschans. Dertig man politie was er extra naar Aarden burg gekomen, die met de verkeers politie en de beide Wegenwachtéquipes uit die krioelende mierenmassa van voertuigen op vlotte wijze een soepel lopend verkeerscircuit te toveren. Zij zijn er op voortreffelijke wijze in ge slaagd. Nadat de traditionele rijtoer door het gewest had plaats gehad een file van zeven kilometer lengte met 53 auto bussen en 112 personenauto's werden de bekroonde dieren van de veekeurin gen gedefileerd, hetgeen weer grote drommen kijkers trok. Over de uitge strekte terreinen en door de 27 expositie tenten scharrelden de bezoekers gezellig in het zonnetje verder. Een gezellige drukte, maar beslist niet te vol, dank zij het feit dat de organisatoren een zo uitgestrekt gebied hadden geclaimd. Wie moegewandeld en -gekeken naar verfrissing zocht had, daarvoor volop .gelegenheid en de consumptietenten in de lommerrijwe dreven van de Elder schans ivoorzagen in een behoefte. De (Commissaris de<r Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. Casembroot was de gehele dag op de terreinen aan wezig en sloeg met grote belangstelling zowel de keuringen en de defilees, als ook de opvoering van het openluchtspel ,.Spel naar de eenheid" op zeer ver dienstelijke wijze door de L.J.G. van het gewest gepresenteerd gade. Ook de televisiecamera's snorden gis termorgen op de ZLM-terreinen. Alweer in ruim Europeees verband, want de opnamen werden gedaan voor een Euro visie-uitzending. Vooral het prachtige paarden- en tractormateriaal had de be langstelling van de cameramannen. Vanavond om tien uur zal de ZLM-1959 definitief haar poorten sluiten. Maar eerst zullen tienduizenden kunnen genie ten van het welverzorgde programma met sportwedstrijden, volksdansen, mu ziek van de Amsterdamse Politiekapel, turndemonstraties en een heropvoering van het zo geslaagde openluchtspel. Het landbouwfestijn heeft twee dagen achter de rug, die beslist niet beter hadden kunnen slagen. Dank zij het heerlijke zomerse weer, dank zij het dorado van de Elderschans maar niet in de laatste plaats dank zij de bergen werk die de organisatie met al haar zwoegers achter de schermen hebben verzet. Hoe warm het was en hoe ver Van onze correspondent WOLPHAARTSDIJK De bijkomen de werken in het rioleringsplan van Wol- phaartsdijk zullen op een wat meer be scheiden schaal moeten worden uitge voerd. De D.A.C.W.-subsidie, die voor de uitvoering van het project zou wor den gegeven, is aanzienlijk verlaagd. De geprojecteerde bestratingen zullen komen te vervallen, omdat het ac cent in het plan volledig op uitbreiding van de riool ligt. De gemeenteraad besloot geen con tract met ó'e gemeente Goes te slui ten voor de kolken-faecaliënzuigerauto. In verhouding tot het geringe gebruik dit te veel geld kosten. Wel stemde de raad in met de regeling van het zie'ken- vervoer op de Bevelanden. Hierbij teken den de raadsleden aan, dat zij graag zouden zien dat de chauffeurs van de auto's een E.H.B.O.-diplimo hebben. In Wolphaartsdijk zullen twee nieuwe straat lantaarns worden geplaatst; een in de blauwe wijk en een in Nazareth. Er waren weer verschillende subsidie verzoeken te behandelen. Voor de Zuid- bevelandse rundveefokdag werd 10 uitgetrokken, de ronde van Midden Zee land krijgt een medalje ter waarde van 5. De heer G. de Witte van de S.G.P. verklaarde zich hiertegen. Het initia tiefcomité ,,De Bevelanden", dat zich ten doel stelt de ontvolking van de Be velanden tegen te gaan, werd vier cent per inwoner toegezegd. De UNESCO- centrale Nederland en de dienst gees telijke volksgezondheid Zeeland konden bij de raad geen genade vinden. Met algemene stemmen ging de raad akkoord met de door G.S. voorgestelde verhoging van de wethouderssalarissen THOLEN. In een korte vergadering besloot de gemeenteraad van Tholen vrij dag aan de commissie ter bevordering van de rationale veehouderij op het eiland Tholen 25 subsidie toe te ken nen. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Unesco verleende de raad een subsidie van 10 aan !het Unesco- centrum Nederland. Per 1 september wordt mej. J. G. V. V. Zee uit Goes benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school. Namens alle raadsleden feliciteerde wethouder H. Jansen de burgemeester met zijn voorgenomen huwelijk. door L. van Wallenburg J^WAMEN ER VROEGER in de omgeving van Baarland veel beren voor? Is het dorp ernaar genoemd? Men zou het haast geloven als men het wapen ziet: een zwarte beer op een gouden veld. De bewoners hebben er hun scheldnaam beren van gehouden. Maar volgens de schrijver Hollestelle is het dorp genoemd naar bar land, d.i. ruw, kluitig land. Bij Oudelande is de grond veel ruller, maar zavel- achtig. Anderen beweren, dat baar betekent open land, zonder houtgewas. Ds. H. de Koe hield zicli in 1792 bij zijn intrede aan wat het wapen aangeeft. Zijn tekst was Jesaja 11 7: „De koe en de berin zullen te zamen weiden". Door de opgraving van de fundamenten van het oude kasteel Hellenburg is Baarland de laatste tijd nogal in het nieuws geweest. Op de dijk staat een steen als herinnering aan de landing van de 52e Lowland Divisie op 26 oktober 1944. Aan het gemeentehuis hangen nog de stenen der wet, die vroeger als straf gedragen moesten worden, meest door vrouwen. Nu zijn ze buiten dienst. Worden de vrouwen beter? De beweging die in Almelo, Baarn en andere plaatsen is gekomen in de verstarde kerkelijke fronten en die heeft geleid tot samenspreking tussen gereformeerden en Vrijgemaakt-ge- reformeerden, is voor de Vereniging tot Herstel van de Kerkelijke Eenheid der gereformeerde beleiders aanlei ding geweest, zich met een brief te richten tot alle kerkeraden van de gereformeerde, de gereformeerde kerken vrijgemaakt en de christelijk gereformeerde kerken. De vereniging spreekt in haar brief haar blijdschap uit en onderkent de verhoring van de vele gebeden, die voor de zaak van de ketrkelijke een heid zijn opgezonden. De Vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid wekt de kerkeraden op „ook plaatse lijk die weg der liefde en der gehoor zaamheid te bewandelen", die de Here, naar zijn belofte, kennelijk ze genen wil". Van een medewerker AARDENBURG De merrie- premiekeuring te Aardenburg werd gecombineerd met de Z.L.M.- tentoonstelling. De belangstelling voor de voorgebrachte merries was naar het oordeel van de jury zeer bevredigend. Er werden zeer goede koppaarden getoond, vooral in de oudere klassen. Tegelijkertijd met deze premiekeuring werd een keuring gehouden van veulens, jaarlingen, stal- en fokgroepen welke werd georganiseerd door de bond van paardenfokkers „Rust roest". Onnodig te zeggen, dat dit dé aantrekkelijkheid der keuring ten zeerste verhoogde, 's Middags werd een défilé gehouden van de bekroonde dieren. De belangstelling was ook hier zeer gro^. De uitslag is: 2-jarige merries, gebo- Tot kampioen van de tweejarige en oudere rammen werd uitgeroepen de ram van J. A. Provoost uit Oostburg. Tot res. kampioen de ram van A. Kools- Luteyn te Zuidzande. Kampioen ooi werd de ooi (met haar in 1959 geboren ooi- en ramlam) van Jac. de Feyter te Schoondijke. Reserve- kampioen de ooi van gebrs. De Milliano te Waterlandkerkje. Als beste ram werd gejureerd het ruim twee jaar oude ramlam van Jac de Feyter uit Schoondijke. GOES. De zwem- en poloclub „De Ganze" en de zwem- en badclub ,,'t Sas" organiser enop zaterdag 11 juli a.s. zwemwedstrijden in het kanaal te Goes. Om 2 uur beginnen volkswedstrijden over 1 km en daarna komt om 3 uur de internationale zwemwedstrijd over 2 km in vijf categorieën: Schoolslag dames, zullen idem heren, vrij* slag dames en idem heren, vrije slag veteranen. OOSTBURG. De zesde Zeeuwse cul turele dag wordt in Oostburg gehouden, op zaterdag 27 juni. Het programma be vat koor-, jazz-, harmonie- en orkestmu ziek, alsmede toneel. Om twee uur zal de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, een welkomstwoord spreken, waarna de Commissaris van de Koningin in onze provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, de dag zal openen. Omstreeks tien voor half drie treden achtereenvolgens het Hulster gemengd koor, o.l.v. de heer J. Ivens, de Wal- cherse Jazz-Society, o.l.v. de 'heer T. Macare en „De Harmonie" te Oost burg, o.L.v. dirigent F. v. d. Bussche op. Na de middagpauze speelt mr. F. K. Adriaanse tezamen met de vereniging voor instrumentale muziek uit Middel burg, o.l.v. Henk Stam het vioolcon cert in d„ opus 61 van Ludwig van Beethoven. Het middagprogramma wordt uitge voerd in het Ledeltheater; des avonds voert het Vlissings Schouwspel in het gebouw van de katholieke kring „Al mijn zoons" van Arthur Miller op. MIDDELBURG. Aan de Middelba re Handelsavondschool slaagden voor het eindexamen 5 jarige cursus: de dames C. d'e Kam, N. de Kam en J. Schipper; de heren A. Gideonse, S. J. Goverse, C. W. Joosse, J. C. Joziasse en A. Leijnse. Afgewezen: geen. Voor het eindexamen 3 jarige cursus slaagden: de dames M. S. E. Bolier, M. Boogaard, V. Castenmiller, P. D. Dingemanse, M. G. de Groene, G. M. Houmes, T. M. de Jager, T. C. Joosse, P. J. Koole, M. A. Quist, A. C. Ver- sluijs, C. M. Vos, en A. J. Wevers. De heren: J. Adriaanse, W. J. Cornelisse, J. J. Daalhuizen, C. M. Janse, L. J. Jobse, W. P. de Jonge, P. de Klerk, J. J. Tissink, en W. J. van Wijnen. Af gewezen drie candidaten. Van onze correspondent „TTTrT„r,T Van een onzer verslaggevers ST. PHILIPSLAND. Gewaarschuwd door een sterke brandlucht, rende de ZOUTELANDE Gisteren vond de heer A. Kaashoek te St. Philipsland gis- aanbesteding plaats van het aanleggen teren naar beneden, waar hij de woon-v.an diverse straten met bijbehorende kamer vol verstikkende rook aantrof. De rioleringswerkzaamheden. Er werd inge- VLISSINGEN B. en W. van Vlis- singen stellen de raad voor in een vijf tal straten nieuwe straatverlicting aan te brengen. Dit zijn de Boulevard Evertsen, de Boulevard De Ruyter, de Singel, de Van de Spiegelstraat en de Westerhavenweg. Met het totale werk zal een bedrag gemoeid zijn van 118.600. Aan de raad wordt gevraagd dit bedrag beschikbaar te stellen. ZOUTELANDE. B. en W. van Zou- telande besteedden vrijdag aan de rio lering van de bebouwde kom met het om leggen vavn de weg LangstraatKerk plein alsmede verbeteringen van Lange Dam en Langstraat. Er waren acht in schrijvers, hoogste was aannemingsmaat schappij „Zeeland" voor 133.900. Laag ste de firma C. van Wallenburg te Mid delburg, voor 121,244. De verbeteringen houden onder meer in, dat de beruchte kinderhoofdjes uit Zoutelande gaan ver dwijnen. ren 1957, kleine maat: la Jenny van Aardenhof (A. J. Temmerman), Hoofd plaat; lb Yvonne van de Statendijk (wed. Jac. den Hamer), IJzendijke; 2a R. J. de Milliano, Oostburg; 2b C. de Kok, Oostburg; 3a stallen De Dobbelare, IJzendijke; 3b Ars. Bonte-Bonte, St. Kruis. 2-jarige merries, geboren 1957, grote maat: la Astrid van Bea (O. A. Blon- deel), Aardenburg; lb Tosca van Abs- dale (A. J. E. Temmerman), Hoofdplaat; 2a C. N. den Hamer, Schoondijke; 2b Gebr. Aernoudts Azns., Sluis: 3a Pr. A. de Backere, St. Kruis; 3b J. C. Haak, Biervliet; 3c C. J. Almekinders en zn, Retrachement; 3d Ars. Bonte-Bonte, St. Kruis; 3e idem. 3-jarige merries, geboren 1956, kleine maat: 1 Wilma, stallen De Dobbelare, IJzendijke; 2 C. de Kok, Oostburg; 2 C. de Kok, Oostburg. 3-jarige merries, geboren 1956, grote maat: 1 prinses van Nieuwenhof, A. J. E. Temmerman, hoofdplaat; 2a S. van Voo- ren. Sluis; 2b wed. A. de Meij, retrache ment; 3 C. J. Almekinders en zn., Re trachement. 4-jarige merries, geboren 1955, kleine maat: la Florette van Costaud, A. Ver- liage-hoste, Schoondijke; lb Ida, C. N. de Hamer, Schoondijke; 2a Gebr. Aar- noudts Azns. Sluis; 2b Wed. A. de Meij, Retrachement; 3 Gebr, Aernoudts Azns., Sluis. 4-jarige merries, geboren 1955, grote maat: 1 Coquette van Demelo, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat; 2 C. Wijffels van Hijfte, IJzendijke; 3 A. Hoste-Eede. 510-jarige merries, geboren 1954—1949, kleine maat: la Hersa van Certain, gebr. A, J. Haverbeke, Biervliet; Quitta, stal len De Dobbelaere, IJzendijke; lc Roza van Aardenburg, A. P. Blondeel, Aar denburg; ld Jenny van Deronduit, S. van Vooren, Sluis. Exellente, C. P. Almekin ders en zn., Retrachement; 2a wed. A. C. Geluk, Nieuwvliet; 2b C. N. De Ha mer, Schoondijke; 2c Gebr. Aernouts Azns., Sluis; 2d Mare. d'Hoore, Sluis: 2e C. N. de Hamer, Schoondijke; 2f W. L. P. de Blaeij, Biervliet; 3a S. van Vooren, Sluis; 3b C. J. Almekinders en zn., Re trachement; 3c R. A. F. Wijffels, St. Kruis; J. M. Buijze, Biervliet. 4a. 510-jarige merries, geboren 1954 1949, grote maat: la Helena van de Melo, Pr. E. de Backere, St. Kruis; Jb Sonja van Dierkensteen, gebr. de Milliano, Wa terlandkerkje; lc Sadie, stallen De Dob belaere, IJzendijke; 2a A. Wemmaer, Sluis; 2b F. D. Haak, Biervliet; 2c Wed. A. de Mey, Retrachement; 2d J. van Overloop, Aardenburg; 2e O. A. Blon deel, Aardenburg; 3a F. D. Haak, Bier vliet; 3b M. 'v. d. Bussche, Sluis, R. C. Jansen, Waterlandkerkje; 3d gebr. Lo- wagie, Sluis. Merries ouder dan 10 jaar: la Mia van Nieuwenhof, A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat: Paula van Dierkensteen, gebr. Milliano, Waterlandkerkje; 2 A. Verhage-Hoste, Schoondijke. De hieronder vermelde merries ston den twee achtereenvolgende jaren no. 1 Daardoor zijn ze voor verdere primering in de categorie 510-jarige merries, uitgesloten en werd haar nog eenmaal een herinneringsmedaille toegekend. Udine van St.. Kruis, Pr. E. Backere, St. Kruis; Sylvia, stallen De Dobbelaere, IJzendijke. heer Kaashoek belde onverwijld de brandweer, die weldra aanrukte. De brandbestrijders zagen wel rook, maar geen vlammen. Een van hen ging in het vertrek poolshoogte nemen en trof er een stoel aan waarvan de bekleding he vig smeulde. Het zitmeubel werd naar buiten gebracht. De oorzaak is vermoe delijk een brandend peukje sigaar ge weest. dat op de stoel was achtergela ten. Het huis met erf te Othene, dat ten overstaan van notaris K. Hoving voor de familie Machielsen in hotel ,,Du Com merce" te Terneuzen zou worden ver kocht, is niet gegund. schreven door: Fa. G. J. Eland, Vlis- singen; 133.000,fa, Lievense en Huibregtse, Westkapelle: 133.700,—; fa C. v. d., Klippe, Vlissingen: 128,990; fa. Gebr. Geldof, Serooskerke 133511; fa. C. v. Wallenburg Middelburg 121244 Aan. Mij. Zeeland N.V. Middelburg 133.90ü,fa. La Gasse. Koudekerke: 128.800.fa. den Exter, Groede: 128.975,De gunning werd aangehou den. Uitslag aanbesteding voor het slopen van de smederij aan de Langstr. te Zou telande. Er werd ingeschreven door: Fa. Gebr. De Witte, Westkapelle 175, (door de gemeente te betalen). Fa. Sturm en Dekker, Oostkapelle 125, (door de gemeente te betalen). Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De Middelburgse brandweer werd gistermiddag gewaar schuwd door een bewoner van de Ach tersingel. die meldde dat voor het aan grenzend perceel een auto in de brand stond. De ter plaatse gearriveerde brand weerlieden zagen aldra, dat in de om geving van de auto, die met snijbran ders gesloopt werd, veel droog houtboard was opgeslagen. Met een straal van de hoge drukspuit kon het vuur vlug wor den geblust. De vrouwenvereniging „Johanna" te Brouwershaven maakte een reis naar België. In de standplaats van de vroe gere Brouwershavense predikant werd de familie Schuddebeurs bezocht. Het weerzien was bijzonder hartelijk. Er werden wederzijdse gebeurtenissen verteld en oude belevenissen uit Brou wershaven opgehaald. MIDDELBURG. De vlasarbeider J. P. B. uit Kruiningen heeft van zijn bezoek aan een bruiloft in Hansweert weinig plezier beleefd. Dat wil zeggen, de bruiloft was wel <goed, maar wat daar na kwam was minder prettig voor de Kruiningse jongeman. In een plaatselijk café namelijk zocht een zekére A. v. d. B. draglinemachinist in Kruiningen, ru zie met de vlasarbeider. Het ging zelfs zover, dat v. d. B. tegen B. zei „Ik krijg je wel, als je op je fiets stapt." Het meisje uit het café trachtte B. nog te weerhouden weg te gaan, maar de vlasarbeider was onversaagd, stapte op zijn fiets en reed weg. Even later echter kwam v. d- B. hem op zijn bromfiets achterop, gaf hem een paar klappen. B. was wat van streek gebracht en botste een eindje verderop tegen een fietsende matroos aan. Een bij deze ma troos zijnde stuurman begon op zijn beurt B. toe te takelen, waarna v. d. B. er nog een schepje bovenop deed. De beide Kruiningers verschenen gis teren voor de Middelburgse rechtbank. Van de B. als verdachte B. als getuige. Van de B. ontkende maar de president van de rechtbank, mr. P. v. Empel, ge loofde er weinig van. Ook de officier, mr. G. J. B. v. d. Dussen, niet; deze eiste een boete van 100, subs. 20 da gen. Te duur voor Oosterland Van onze correspondent OOSTERLAND. Een industrieter rein voor Oosterland zal voorlopig tot de vrome wensen blijven behoren. Waarnemend burgemeester M. J. Zey- Ier deelde dit mede in de donderdag avond gehouden raadsvergadering van Oosterland. Hij verklaarde, dat na uit voerige berekening was gebleken, dat het bouwrijp maken van een terrein veel te duur zou komen. De gemeenteraad van Oosterland kwam. na een vraag van de S.G.P.'er L. M. Bolle, tot de uitspraak, dat het cafébezoek van de rijpere jeugd afkeu- rmgswaardig is. Wethouder A. L. Bak ker wees er op, dat men beter zou doen, op het sportterrein een gezond spelletje voetbal te spelen. Er ligt hier een taak voor ouders en kerkeraden. Op de vraag van de heer Bolle of het kan worden tegengegaan dat de café's op zondag open zijn, antwoordde de voorzitter, dat hiervoor geen verorde ning bestaat. Het doodlopende zijwegje van de La ge Rampertseweg langs de Rampertse- dijk, zal voortaan Polderwegje heten, terwijl de onderkant van de zeedijk naar Viane, waaraan de vier nieuw ge- bouwde boerderijen liggen, in het ver volg met Oostersteinweg zal worden aangeduid. De bond van veehouders op Schouwen-Duiveland krijgt een subsidie van 25, de vereniging voor verple ging van langdurige zieken, het Zeeuwsch consultatiebureau voor alco holisme en de stichting katholieke mi litaire tehuizen, krijgen niets. Voor de christelijke kleuterschool, zal op de plaats waar het gazon was een tegelplateau worden gemaakt. De grond rondom de hervormde kerk van Sirjansland. die bijna gereed is, wordt door de gemeente in orde gemaakt. De tijdelijke onderwijzer aan de o.l. school, de heer Knuyt, zal vast worden benoemd. Het gemeente- en woningbedrijf heeft een tekort van 3000 op de gewone dienst en een tekort van ƒ209.108,69 op de kapitaaldienst. Van een onzer velslaggevers THOLEN. Drie vractauto-bestuur- ders en een bromfietser moesten vrijdag voor de Zierikzeese kantonrechter op de hoolse zitdag terecht staan. J. M. uit St. Maartensdijk, die niet verschenen was, werd veroordeeld tot 30 of zes dagen. Hij had op de Lage Markt te Scherpemsse een te scherpe bocht gc— nomen wat de fiets van J. M. uit OOud-Vossemeer in de knel bracht De civiele vordering werd toegewezen Precies tegen de pijl de op Thoolse rotonde, die naar rechts wijst, reed G F. uit Wouw naar links. Hij deed het liever makkelijk dan moeilijk, conclu deerde de officier. De kantonrechter gaf toe dat de bocht inderdaad wat moeilijk is en vonniste confirm 10 boete of twee dagen. Omdat bromfietser G. S. uit Steen bergen nog nooit op de brug bij de Thoolse rondweg was geweest, werd het hem niet zo zwaar aangerekend dat hij op verboden terrein bromde: 6 of twee dagen. Chauffeur C. M. K. uit Halsteren hield in Oud-Vossemeer niet rechts, toen hij vervolgens moest remmen, slipte hij op het natte wegdek. Hij zou echter slechts 25 meter hebben uitgere den, Uit protest tegen zijn aangeboden schikking wam de man naar de zitting, maar het bedrag 15) werd niet ver laagd. SOUBERG. Het Zeeuws twaalftal heeft in Souburg vrijdagavond op het nippertje gelijk gekorfbald tegen een combinatie van Animo en Zuidwester spelers. In deze wedstrijd, die op zeer hoog peil stond, was bij de rust de winst aan de kant van het Zeeuws twaalftal: 32. Doch daarna kwam de Souburgse combinatie geleidelijk om hoog. In de laatste minuten van de wedstrijd werd het zelfs 76 voor de combinatie. Maar in de laatste ogen blikken van een spannende strijd maak ten de Zeeuwen gelijk. Tevoren had Animo gespeeld tegen Zuidwesters. De uitslag was 12. POORTVLIET. De afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond vergaderde in het gemeentehuis. Mevrouw Timmer man uit Yerseke sprak over „De Chris tenvrouw en haar sieraden". De volgende vergadering zal in Sint- Maartensdijk worden gehouden, in samen werking met de afdeling aldaar en die te Tholen en te Stavenisse. Mevrouw Kooiker zal spreken over „Verdonkerd 1", naar aanleiding van het boek mefc-ouw Jongejan-de Groot Goud van THOLEN. De heer C Wisse» Tholen slaagde aan de theologische hoge! ten te Ra?+ da Gereformeerde Gemeen- etamtn erdam voor het kandidaats- "P-W-T.B°'MrKlpednèleeinaan een wed- kmC DeU'uitslang wks*?^6, aMand 260 1, 6 M. Pieterse; 2 p. d. de Boe- 3 mh- sen7SG1;r i'u?-' 8'TP°rfleyi M' 'J' NeIis" a van L- 8 J' de Schipper; 10 a. D? collecte voor de A.V.O. bracht inBruinisse 166,04 op. cm

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3