Het Duitse leger is anders dan vroeger J 00M I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I Zaterdag 20 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Meer buitenlanders in Nederlandse hotels Voorlichting Gouverneur Long naar kliniek Knaapje verdronken Soberzonder sprookjes Herleefd Uniformen voor Flankeurs i FLITS j GORDON in het heelal Dan Barry =nijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii BAZURKA en JAMPIE W. Lohman ARSÊNE I LUPIN Beroep verworpen Zelf aan de slag JACQUES BL0NDEAU I DE I TINTELS I Jack Dunkley Bourguiba wil snel statuut voor Bizerta 9 Onze nieuwe minister van defensie blijkt een open oog te hebben voor de noodzaak dat onze militairen beschikken over een bepaalde ruimte waar zij hun privé bezittingen in kunnen opbergen. Zonder absolute noodzaak mag geen enkele meerdere van de soldaten eisen deze ruimte te openen. Een onzer redacteuren heeft onlangs bij een bezoek aan een onderdeel van het nieuwe Westduitse leger geconstateerd, dat men ook daar heeft begrepen dat de soldaat in het kader van het militaire apparaat moet kunnen beschikken over een (klein) stukje eigen „grondgebied". In dit artikel kunt u hierover meer lezen. Van een onzer redacteuren OLDAAT. zegt de generaal, wilt u uw kast eens open doen. De jonge recruut van de Eerste divisie Bergjagers van het West duitse leger kleurt tot achter zijn oren. Daar heb ik niet op gerekend, Herr General, stamelt hij. Het is nogal rommelig. Dat geeft niets, laat toch maar zien, stelt de generaal hem gerust. De kast gaat open en we zien de inhoud van elke soldatenkast: kleren, ondergoed, delen van uniformen, koppels. In het midden van de kast bevindt zich een deurtje met een slot erop. Dit is het privékastje van deze soldaat, legt de generaal uit. Geen van zijn meerderen heeft het recht hem te gelasten dat kastje open te maken. Dit voorval dat zich afspeelde in de kazerne van de bergjagers in Mitten- wald in het wondermooie Beierse Al penland vlak bij de Oostenrijkse grens, is typerend. Het was bedoeld om ons ervan te overtuigen hoe democratisch men tegenwoordig in Duitsland wel is. Vroeger hadden we dat niet in de Wehrmacht. deelt men ons ten over vloede nog mee. Voor de jonge recruut en alle an dere jonge Duitsers die in de Bundes- wehr dienen, is het bestaan van der gelijke privé-kastjes iets volkomen vanzelfsprekends. Voor de generaal die het ons toonde, die in de jaren voor de ..Zusammenbruch", in Hitiers leger diende, moet het wel iets zeer bijzonders zijn. Er is in het Duitsland van vandaag heel veel anders dan vroeger. Nergens blijkt dat duidelijker dan in het le ger. De omgang tussen officieren en manschappen is veel menselijker dan in de vroegere Wehrmacht. er is veel minder hakkengeklap en ander luid ruchtig militair gedoe. Men is er zich voortdurend van bewust dat het bui tenland nauwlettend toezet. Een speciaal daartoe door het par lement aangewezen functionaris waakt over de democratische rechten van de leden van de Westduitse strijdkrach ten. Hij moet er op letten of de ver houdingen in het leger, de vloot en de luchtmacht inderdaad in overeenstem ming zijn met de democratische rechtsstaat die de bondsrepubliek wil jpijn. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De Nederlandse hotels hebben in de eerste drie maanden van 1959 bijna 343.000 overnachtingen van buitenlanders te verwerken gekregen. Dat was ongeveer twintig procent meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Vooral de Duitsers hebben met een stijging van 25.000 overnachtingen '39 procent) voor deze toeneming ge zorgd. Voor de Verenigde Staten bedroeg de stijging 6.600 (22 procent) en voor Engeland en Schotland 4.400 (12 procent). Fransen bleven er 3.700 (21 procent) meer dan het vorig jaar overnachten. Procentueel steeg het aantal overnach tingen van Denen en IJslanders (46 pro cent) het sterkst. Alleen voor bezoekers uit Zweden werden minder overnachtin gen geregistreerd. Een generaal van het nieuwe West duitse leger toont zijn soldaten. In dit geval de 57-jarige generaal H. Bucb- ner, bevelhebber van de eerste divisie Bergjagers. Aan de voorlichting voor militairen over politieke aangelegenheden wordt veel aandacht besteed. Bij de bergja gers bijv. die wij bezochten twee tot drie uur per week. Er wordt de jonge recruten dan verteld wat de functie is van de staat en zijn organen, van de rechten en plichten die de burger in een democratische samenleving heeft, van de samenwerking die er be staat in Navoverband. Men vindt dat zeer belangrijk. Vertegenwoordigers van de politieke partijen, ook van de oppositie, krijgen gelegenheid de solda ten voor te lichten. Wij zijn ons van onze verantwoorde lijkheid bewust, zegt onze generaal, dié hier aan toé voegt: wat er tussen '39 en '45 is gebeurd is niet sympto matisch. Even tevoren waren we langs enkele portretten geleid die in het of ficierscasino van de bergjagers han gen. portretten van vooraanstaande generaals van de bergjagers uit de oude Wehrmacht. Als Nederlander moet je bij het zien daarvan toch wel iets wegslikken. Ook als je op een on derscheiding op de borst van een der oudere officieren het woord Kreta'' ziet staan We komen te spreken over de orga nisaties van oudstrijdevs in West-Duits- land. Daar zijn er nogal wat van, BATON ROUGE, LOUISIANA (U.P.I.) De gouverneur van de staat Louisia na, Earl Long, heeft gisteren tevergeefs getracht te ontsnappen aan de bewa kers die hem naar een psychiatrische inrichting zouden brengen. Er was een hevige worsteling nodig om te voorko men dat hij zijn ambt als gouverneur weer opnam. Long. die nu 63 jaar oud is, heeft al tijd bekend gestaan als een oppervlak kige. ruwe. babbelzieke man. Bij zijn verkiezingscampagnes en bij de uitoe fening van zijn ambt hadden deze eigenschappen tot nu toe geen bezwa ren opgeleverd. Enige dagen geleden be gon hij echter in de wetgevende verga dering van Louisiana zo hevig te schel den, dat hij onder dwang naar een kli niek werd gebracht. Na daar een paar stormachtige dagen te hebben doorge bracht, wandelde hij naar buiten en zei: „Nu ben ik weer gouverneur". ROTTERDAM. Gistermiddag is de vierjarige Jaapje Vos uit de Van Adri- chemstraat toen hij met vriendjes op een brugje over de Van Noortwp'ksingel aan het spelen was te water geraakt en verdronken. 209 DAARNA kwam de muziek. Veel muziek. Alle korpsen speelden militaire muziek. Het meest geliefd was de mars van het vijfde: De jongens van het vijfde staan steeds voor alles klaar. En dan ein delijk de buit van de veldtocht, de buit die zo sprookjesachtig moest zijn en waar men zoveel over had horen vertellen. Men was verwend, uitermate verwend. Maar toer, de ze schatten nu langs trokkengoud, zilver, ivoor, niet zo maar een paar stukken, doch een hele stroom, kon men zich niet beheersen. Men rek te zijn hals, keek over de schou ders van anderen en vrouwen lie ten gilletjes van bewondering en begeerte horen. Het vlood voorbij, zonder ophouden: Goud, zilver, edele stoffen, gewaden, steeds weer goud, gemunt en ruw en ge goten in allerlei vormen. Krijgs tuig, wapens, vaandels met de ini tialen van Makkabi, heldere en vuile met bloed bevlekt, in man den, op wagens, vele duizenden. Vaandels met Hebreeuwse letters en met Syrische en Aramese let ters, eens bestemd om de harten te sterken en nu handig gearran geerd om geblaseerde toeschou wers een kijkspel te bieden. Draaibare tonelen werden mee gevoerd, waarop bloedige krijgs- scènes vertoond werden, reusach tige gevaartën, zodat de toeschou wers verschrikt achteruit weken, vrezend dat ze zouden instorten en hen verpletteren. Gehavende sche pen uit de slag aan de kust bij Joppe, buitgemaakte schepen uit Magdaia. En steeds weer goud. Zo stroomde dat eindeloos voor bij. Goud is toch werkelijk geen zeldzaamheid meer. En het is geen wonder, dat de prijs daalt en daalt. De prijs is nu nog maar de helft van voor de oorlog. Het wordt stil. Keizerlijke schat bewaarders in gala-uniformen en bekranst, begeleidden de pronk stukken van de buit. De gouden toontafels, de reus achtige zevenarmige luchter, de heilige gereedschappen van de tempel, die uit 93 verschillende stukken bestonden en de Thora rollen. Ze worden omhoog gehe ven door de dragers, zodat ieder de rollen kan zien. De wet van Jahve, buitgemaakt door de gro te Jupiter der Romeinen. Daarop volgt groteske muziek van de instrumenten uit de tem pel, de cimbalen der eerste Le vieten, de gillende ramshoorns van het Nieuwjaarsfeest, de zilveren trompetten, die om de 50 jaar ver kondigen, dat elk grondbezit weer aan de staat terugvalt. De Romei nen bespelen deze instrumenten en het geheel is een handige parodie. Het klinkt belachelijk en bar baars. Plotseling krijgt een grappenma ker een goed idee. Hia, hia! roept hij. Allen schreeuwen nu, begeleid door de heilige instru menten der Joden. Een schallend gelach loopt door de lange rijen der renbaan. Jozef zit als versteend. Volhou den nu. Iedereen let op me. Tien jaar moeten de priesters zich oe fenen voor ze waardig zijn deze instrumenten te bespelen. Hou je gezicht in bedwang, Jozef. Jij bent hier Israël. Stort je gramschap uit over deze volkeren. Het levende deel van de buit na dert: de krijgsgevangenen. Uit de eindeloze massa had men ze venhonderd gekozen in bonte feest- kledij gestoken, die in schelle te genstelling was met hun somber gelaat en zware ketenen. Ook priesters zijn onder hen. Gespan nen en vol belangstelling kijken de mensen in de renbaan naar hun overwonnen vijanden. Daar gaan ze. Men heeft hijn veel te eten gegeven, zodat ze niet zuilen uit vallen en de Romeinen het schouw spel zouden moeten missen. Maar na deze optocht worden ze als dwangarbeiders gedeporteerd, ten dele zijn ze voor de kampspelen en de arena's. Men had Simon een kroon van brandnetels opgezet en hem een bord omgehangen: Simon Bar Gio- ra, koning der Joden. Johannes, „de veldheer der Jo den", hadden ze in een blikken wapenrusting gestoken. Simon wist, dat hij nog voor de optocht ontbonden werd, gedood zou wor den. Dat hebben de Romeinen ook met Vercingetorix gedaan, met Ju- gurtha en vele anderen, die ster ven moesten aan de voet van het Capitool, terwijl boven de over winnaars hun goden offerden. Vreemd genoeg was Simon Bar Giora niet meer de sombere man, zoals zijn mensen hem kenden van de laatste tijd. Hij had weer het stralende van vroeger. Stil liep hij in zijn ketenen naast Johannes van Gischala, die ook geketend was. En ze spraken nog met elkaar: „De hemel boven dit land is weliswaar heel mooi", zei Simon, „maar hij verbleekt vergeleken bij de hemel bij ons in Galilea. Toch ben ik blij, dat ik een blau we hemel boven me heb, nu ik de dood tegemoet ga." „Ik weet niet, wat mij wacht", zei Johannes, „maar ik geloof, dat ze mij in leven zullen laten." (Wordt vervolgd) LIET WESTDUITSE LEGER ia gfen vereniging van sprookjesvertel lers op Leeftyd, maar een sobere in stelling die is gegrondvest op een nieuwe politiek en op een nieuwe sociale basis. Dit is de visie van president Theo- dor Heuss op liet nieuwe leger van zijn land. Hij zei dit in maart van dit jaar tijdens een toespraak tot jonge officieren en kadetten van de militaire akadeniie van het leger der hondsrepubliek by Hamburg. Hy verzocht zyn gehoor by die gelegenheid tevens zich verre te hou den van organisaties van Duitse oorlogsveteranen. De tijd van een onafhankelijke autonome Pruissisch-Duitse militaire geschiedenis is teneinde^ aldus Heuss. Het Westduitse leger is lieden ten dage lid van een militaire verdedi gingsorganisatie in Navoverband. Ex tremisten van links en rechts hebben het Westduitse leger beschreven als de voorhoede van het westelyke kapi talistische imperialisme. De vijftien verschillende landen in de Navo vorinen echter geen club van agres sors en het Westduitse leger is geen voorhoede daarvan, besloot de presi dent van de bondsrepubliek. aldus de generaal. Vooral in Zuid Duitsland zijn ze zeer met de bevol king verbonden; de Deutsche Solda- tenbund bijv. Dergelijke organisaties worden volkomen vrij gelaten, mits ze niets ondernemen tegen de demo cratische staat. Er bestaat ook een hulporganisatie van de vroegere Waffen S.S., vertelt de generaal van de bergjagers. Ik weet hoe u die ziet, voegt hij er met een aan toe. Deze mensen bemoeien zich niet met politiek. Ze helpen hun vroegere kameraden die in nood ver keren. Ze doen veel om het onheil van vroeger goed te maken. Volgens de generaal is men zeer voorzichtig met al dit soort activitei ten. De leiding van de oudstrijdersor ganisaties komt alleen in handen van zeer integere lieden. Een groot deel van de mensen uit de vroegere S.S, is zich volgens de generaal scherp be wust van de precaire toestand waarin ze zich bevinden, maar ook van de verplichtingen die zij hebben ten op zichte van hun oude kameraden. Is de generaal niet bang dat de oud S.S.-ers opnieuw een gevaar zullen vor men met hun organisatie? Is het niet beter de oud-S.S.ers in het kader van een organisatie te la ten werken, dan bij het verbieden daarvan in allerlei geheimzinnige ge heime genootschappen met een niet controleerbare invloed? Ze weten hoe groot het gevaar is dat ze kun nen betekenen, meent de generaal. De bergjagers hebben niet alleen ka zernes overgenomen van de vroegere Wehrmacht, maar ook veel tradities. En in de wapenkamer toont men ons vol trots een machinegeweer van het type MG-42, een Duits wapen. ,,Het beste wat we hebben - het is in de Navo in gebruik. En we zijn ook wat blij met onze oude pistolen, die al da teren uit de dagen voor de tweede we reldoorlog". Nog sterker herleefde het verleden hoog in de bergen boven Mittenwald waar het Heldendenkmal" van de bergjagers staat. Dat is enkele jaren geleden ingewijd, deelt men ons mee, op een mooie zomeravond met veel licht van fakkels en in het bijzijn van oude kameraden uit het gehele land, ja zelfs uit Finland, Oostenrijk en Italië. Ondanks al deze herinneringen aan een trieste verleden tijd richt het bondsleger de blik vast op de toe komst. Men weet zich thans aan wes telijke zijde geschaard. Tot slot nog even onze generaal toen hij zei: „Kunt u zich voorstellen wat er in ons om ging toen ik mijn divisie in april 1958 meldde aan generaal dr. Hans Speidel, die hier kwam als vertegenwoordiger van de opperbevelhebber der geallieer de strijdkrachten in Europa?" Eigen nieuwsdienst GRONINGEN De uniformen voor de Kompagnie vrijwillige flankeurs, ge vormd uit Groningse studenten, zijn gistermiddag officieel overgedragen. Op het bordes van de Academie werden zij door mr. N. J. Polak namens het bedrijfsleven en tal van particulieren in het noorden aangeboden. De Flankeurs stonden voor het bor des op het Academieplein opgesteld, samen met de Leidse en de Delftse studentenweerbaarheid, de Fanfare van de Limburgse Jagers en de Koninklijke Marechaussee. Na overdracht, inspectie en défilé hebben de studenten nog een mars door de stad gemaakt. 2JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM zs: S door f§ door milium "feR I SeeNUAXSTVAM l MODS IN VENLISSTADAAI HEfc FLITS MAAüDsima, DAAR ZOUDEN210^ OEBRANDMIN- OHt KUNNEN /OERX V\AT.<£E - Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Hoge raad heeft het beroep van mevrouw P. van dei- Linden te Roermond tegen het arrest van het gerechtshof te Amsterdam in de zaak van de Kantharos van Stevensweert verworpen. Mevrouw Van der Lincfen had de Kan tharos van Stevensweert een zilveren beker, die in 1943 uit de Maas bij Ste vensweert werd opgebaggerd verkocht aan een edelsmid in Utrecht. Op grond van dwaling wees de rechtbank in Utrecht later haar eis om de koopover eenkomst nietig te verklaren toe. Het gerechtshof te Amsterd'am vernietigde echter het vonnis van de rechtbank. 0£ NATUUR IN EN OM UW HUIS j door j Vrij naar §j Maurice Leblanc illlllllllllllllllllllllllllllMMIHl pmiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiHiiH 2 door illHIIIIHIIIHtlHIHIHINHIIIHIIIIII JjlllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllliliiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rozen hebben veel voedsel nodig en speciaal nu ze zo druk bezig zijn met het vormen van bloemknoppen. Men kan oude koemes: oolossen in water en dat over de grond, tussen de s (rui ken uitgieten, doch tegenwoordig werkt men ook erg gemakkelijk met de be- kende tuin- en gazonkorrelmest; die kan men in .valei oplossen, doch men kan ze ook tussen de struiken over de grond heen strooien en doe dat bij voor keur op een donkere dag Per vierkan te meter hebt u dan ongeveer dertig gram nodig en dan kan men later nog wel eens een lichte overbemesting ge ven. Rozen hebben in deze tijd van hel jaar ook veel last van luis en daar tegen moet iets gedaan worden. Er zijn tegenwoordig heel goede middelen in de klcinverpakking en Poliflor zomer is er één van; er zijn echter ook andere mid delen. Welk middel ook gebruikt wordt; men dient zich wei degelijk aan de voorschriften te houden die op de ver pakking staan aangegeven Na tien da gen zai men nog eens moeten sproeien; de luizen worden wel gedood, doch de eieren niet en dus dient men het sproei en te herhalen. Rozen kan men ook snijden; kijk ech ter niet naar de lange stengels in de bloemenwinkels: dat zijn speciaal ge kweekte rozen in kassen en zo lang mogen ze in geen geval in eigen tuin gesneden worden. Zet rozen ook niet zo maar in kaal water, doch los in ieder geval chrysa] in het water op; per liter water hebt u slechis een poeder nodig. Uw rozenknoppen zullen niet alleen veel mooier openkomen, doch de rode kleur blijft ook veel beter behouden en de levensduur van alle snijbloemen, en van rozen in het bijzonder wordt aan merkelijk 'verlengd door chrysal te ge bruiken. 25. Bij het zien van het eiland, dat voor hen uit de Diepe Oceaan opdoemde, geraakten alle opvarenden van de Kraak in grote opwinding. De maat, omdat hij ellende en narig heid verwachtte, Okki, omdat hij zich verheugde op heibel, Kappie hoopte er de zeeroversschat te vinden en de mees ter wilde wel eens zien, of het allemaal xo sinister werd, als hij het zich had voorgesteld. Het hing er natuurlijk nog maar vanaf, of het eiland in het ver schiet werkelijk de schat van de Grote Piraat bevatte. Kappie bevingerde wei felend de aantekeningen, die hij van La- ries verwarde vertelsels had gemaakt. Op het oog hadden zij niet veel uit staande met het panorama voor hen. Doch opeens vloog het oude dier opge togen keuvelend op zijn schouder. „Koppiekrauw! rrie! Daarrr... drrromen!" snerpte het. ..Victo het eiland mijner ..Zo", sprak Kappie. ..Laten we daar dan toch maar 'ns ons anker laten val len! Wie weet vinden we daar ja de schat waarvan wij dromen.. Even later richtte de Kraak dt steven naar een der baaien PARIJS. De president van de Tune sische republiek, Habib Bourguiba, heeft een snelle regeling van het sta tuut voor de Franse vlootbasis Bizerta geëist. „Wij hebben", zo heeft hij ge zegd, „beloofd dat wij bereid waren ons met Frankrijk over Bizerta te verstaan mits het zich op zijn beurt weer zou ver staan met onze Algerijnse broeders. Dat voorstel houdt geen stand meer, en ik eis dat de kwestie snel wordt geregeld. Zo niet, dan zullen wij volledige evacu atie eisen, want de aanwezigheid van Franse troepen is een aanslag op onze soevereiniteit. Zoals onze gewoonte is zijn wij bereid over uitstel te praten, maar het principe van de ontruiming blijft gehandhaafd." Veel heeft deze bedreiging van Bour guiba op het ogenblik niet om het lijf, en het schijnt meer een herinnering voor binnenlands gebruik dan het zetten van een mes op de keel van Frankrijk Economisch is Tunesië nog steeds van het vroegere moederland afhankelijk. Bo vendien worden in de Tunesische hoofd stad over de kwestie-Bizerta onderhan delingen gevoerd; geen van de twee par tijen heeft daarbij tot nu toe veel haast betoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2