Egypte „doen" Drie wielen belangrijker dan het vierde Caravelle van verbindt Oost de S.A.S. met West reis om de wereld met de keukenpan Jacob Hecht - nestor van de Europese binnenscheepvaart - jaar wordt tachtig Zaterdag 20 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 Vreeburg wordt „schoon" Voorzitter A.Rpartij besprak kabinet en politieke situatie Geen C.D.U. STRAALVLUCHT OVER BRANDEND LAND door Hans Kosman Hoofdredacteur van Avia-Vliegwereld Touch the bed for luck", zegt onze (enthousiast-revolutio naire) Egyptische gids in de slaapkamer van Faroeks paleis te Cairo. Zijn koffiebruine hand strijkt misprijzend over het zijden beddek. Behalve de verkochte „kunstwerken" is het protserige en on-Oosterse paleis (bouwkosten 60 miljoen Egyptische Ponden en Faroek had er nog vier) onaangeroerd. In de badkamer staan in een glazen kastje nog zijner Majesteits medicijnen. Pep-pillen en haargroei middelen bovenin. ,,Op 23 juli, de zevende ver jaardag van de Revolutie, begin nen de verkiezingen voor de eer ste Nationale Vergadering van de Verenigde Arabische Repu bliek", zegt Ahmed Omar Hilal van het Egyptisch Departement van Voorlichting. „Ze zullen zes maanden duren en de zetels worden naar evenredigheid van de bevolkingen tussen Syrië en Egypte verdeeld". Maar twee derde van die bevolkingen zal de verkiezingsbiljetten niet kunnen lezen, want: MET MAJORCA, Joegoslavië en Griekenland reeds op het pro gram van de reisverenigingen is een vakantie in Egypte voor de cosmo- politische Nederlander geen onmoge lijkheid meer. Een paar tips kunnén dus nuttig zijn: Ga niet naar het schroeiend hete Luxor met zijn koningsgraven, de dodenstad Zaqqara of naar Ghizeh's pyramiden om er kunstschatten te zien. De grafruimten zijn leeg en ruiken duf. De inhoud vindt u in het Egyptisch Museum, midden in Cairo. Vooral de rijkdommen uit het enige koningsgraf, dat Carter en Carnavon in 1922 ongeschonden aantroffen, dat van Toet-Anch-Amon (1350 v. C.), zijn adembenemend. 'n Kameel is net als een vliegtuig, vooral bij start en landing moet men uitkijken. Dan gaan eerst de voor poten omhoog, vervolgens de achter poten. Twee .góede kansen om een salto mortale te maken als men zich niet tijdig stevig heeft vastgegrepen. Daarna rijdt het dier rustiger en vlakker dan een paard. BETAAL niet aanstonds de prijs, die nien u voor een kamelen- zadel, een rooktafeltje, een wanddoek of een poef vraagt in de kleurige bazaars van Cairo, Port Said of Alexandrië. De winkelier zou u voor krankzinnig houden. Drink met hem eerst rustig een kopje koffie en be merk, dat afdingen in Egypte evenals elders in het Oosten een nationale sport is. De prijzen zijn dan echt redelijk. Van koffie gesproken, vraag om ziyada wanneer ge een zoetekauw zijt, anders om mazboet. Tot pulver gema len wordt de koffie dan niét de suiker tweemaal boven een spiri tusvlam opgekookt en uit een koperen pannetje pikzwart en ijzer- sterk in een minuscuul kopje ge schonken. Drink dit niet tot de bodem leeg, dan éét u koffie! In Cairo is het Oosters paleis van Mehemed Ali, stichter der laatste dynastie, belangwekkender dan dat van Faroek een op het Westen geïnspireerde brok dure wansmaak. Vergeet ook niet de blauwe Moskee en de Citadel niet zijn heerlijk uit zicht over de miljoenenstad. KOOP Egyptische Ponden in Neder land niet in Cairo. Daar kosten ze u een tientje per stuk; hier iets meer dan drie rijksdaalders. Koop niets op straat vooral geen „Zwitserse" horloges en „Parker 51" vulpennen. Het merk staat er heus aan alle kanten op, maar het zijn waardeloze copieën. Zweer uw Westerse dagindeling onverwijld af. Egypte leeft 's mor gens vóór elven en dan weer na vier uur 's middags. Veel kantoren gaan pas weer open om half zeven 's avonds. Men dineert 's avonds om tien uur, niet eerder. Waag u niet aan „Oriental food", al houdt u nog zoveel van rijsttafel. Het inheemse eten mist voor ons elke bekoring. Eet niets dat met onge kookt water kan zijn afgewassen: sla, ongeschild fruit. Denk aan de bilhar zia en andere nare beestjes. TF/E hebben nog 65% analfabeten", zegt Nassers Minister van Onder wijs in een vertrouwelijke bui op het avondlijk zoele dak van het Semiramis Hoteleen dry Martini in de ene en een zoute stengel in de andere hand. „Maar", voegt hij er geruststellend aan toe, dat is in twee jaar afgelopen". En even hebben we een visioen van een met ongeletterden gedempte Nijl „Driehonderd miljoen Egyptische Pon den aan buitenlandse credieten hebben we nodig voor ons straks beginnend tweede vijfjarenplan" deelt president Ga- mal Abdel Nasser mee in „Le Progrès Egyptien". Maar de gelegenheid om dat te zeggen tegen tachtig vertegenwoordi gers van de wereldpers door de Scan dinavian Airlines System saamgebracht in Cairo laat hij voorbijgaan. Alle tachtig hebben we een hele (warme) middag in de hal van ons hotel gewacht op een seintje uit het presidentieel paleis. Het bleef uit. BILHARSIA NOW please tip Sir", zegt de kamelen drijver, halverwege de piramiden van Chizeh. Hij heeft één oog en lijdt aan bilharsia evenals vijfenveertig procent van zijn landgenoten. De parasiet, die deze ziekte der inwendige organen ver oorzaakt, leeft in slangen, die in al hei open water in Egypte voorkomen. Bilhar sia en overbevolking zijn voor Egypte veel gevaarlijker problemen dan Israël- Want van de bijna een miljoen vierkante kilometers Egyptische grond is 96Vz pro cent woestijn. Op de rest, een smalle groe ne strook langs de levenbrengende Njjl en in de Nijldelta, zijn 25 miljoen men sen samengeperst. In nog geen half etmaal hebben do slanke pijlvleugels van een SAS Cara velle straalverkeersvliegtuig ons van zorgeloos, torenrijk Kopenhagen over do sombere Sow jet-satellietstaten gedragen naar het nieuwgeboren probleem voor Oost èn West: de Verenigde Arabische Onze twee SAS-stewardessen maakten alle excursies mee. Links Life-cover girl Birgitta Lindman, rechts Louise von Schwerin. Géén van beiden verloofd DEVIEZENVERDIENER nummer één is de Egyptische katoen, de beste ter Boedapest, enigszins opgeschroefd vro lijk, bood een kruikje Barack abrikozen- likeur. Achteloos neergelegd een witboek met breed uitgesponnen en geïllustreerde „misdaden" van Imre Nagy en Pal Maleter. Geborduurde Hongaarse bloes jes, met kleurig leer beklede Tokayer- kruiken in de luchthavenwinkel. Een ge bloemd porceleinen koffiemachine op 't buffet. DREMPEL DER ORIËNT IN Istanboel, op de drempel van het Oosten, wacht een nieuwe cabine bemanning, vérs uitgespoeld in de lauwe Bosporus. Op het al donkere, nog warme platform straalt een blonde Zweedse schoonheid, SAS stewardess Birgitta Lindman, vorig jaar in Californië tot s werelds lieftalligste gastvrouwe van de lucht uitgeroepen. Een opeens levend geworden voorplaat van „Life" die ons straks in Egypte de gloeiende busreizen naar het Suezkanaal (twaalf uur hotsen!) en naar Memphis en Zaqqara zal ver koelen met een betoverende glimlach en Cola-uit-het-ijs! Nog één stop: Damascus, in het noordelijk Republiek. Twee door Nasser gekoppelde i deel van de Verenigde Arabische Republiek maar politiek en geografisch door Israël, alias Syrië. Lange rijen MiG-straaljagers. Dat, zo redeneert hij, met het bloed van een vorige generatie werd gekocht Jordanië en Iran Syrië en Egypte. gescheiden landen: BEVRIJDEND EEN merkwaardige "reis," zéér' van dëzè tijd. Bij elke tussenlanding een nieuwe confrontatie met opgekropte spanningen in Oost-Europa, Balkan en Nabije Oosten. Dan telkens weer door machtige voortstuwers der moderne tech niek bevrijdend daaruit opgeheven naar het ijle domein van de jetliner: een zui vere azuren koepel hoog boven het hoog ste wolkendek. Op tien kilometer boven de grond, onaantastbaar voor het aardse weer De Caravelle is een straalvliegtuig voor wat in de verkeersluchtvaart „korte en middelbare afstanden" heet: sprongen om en nabij anderhalfduizend kilometer, waarvoor het dan ongeveer twee uur nodig heeft. De 4800 kilometer tussen Kopenhagen en Cairo worden afgelegd in vier of vijf etappen, die ons op de heenreis langs Praag, Boedapest, Istan boel en Damascus voerden. RODE SCHADUW PRAAG en Boedapest, voelbaar onder de rode slagschaduw, herinnerden pijnlijk aan onze eigen bezettingsjaren. De onvrijheid sprak er uit de grauwe vliegveldgebouwen, de sjofele onverschil ligheid van havenpersoneel en publiek- achter-hekken, het aanmatigend optreden van de bewakingsmensen. Op beide vel den griste men ons het paspoort al onder aan de vliegtuigtrap uit de hand we kregen het daar pas vlak voor de start weer terug nadat wantrouwende ogen onze kapitalistische trekken met de pas foto hadden vergeleken. Op het Praagse vliegveld ontmoette de Caravelle zijn Oostelijke tegenhanger: een Tu-104 straalverkeersvliegtuig van de wereld en de hoogste opbrengst per hec tare. Nummer twee: het Suezkanaal. En er zijn tal van nieuwe industriële pro jecten. Papier, jute. ijzer en staal, suiker, butaan, spoorwagons. En een lange lijst nieuwe, die op de verjaardag van de re volutie, 23 juli, zullen starten. Op het ge- De onafhankelijkheid, die het land bied van metallurgie, voedselbereiding, nu kent, verloor het bijna 24 eeuwen textiel, chemie en metaalverwerking. geleden bij de inval der Perzen. i Achtereenvolgens kwam het onder de Industrie, handel en transport Grieken, Romeinen, Ptolemaeën, Tur- kunnen Egypte er bovenop hel leen, Mamelukken, Fransen en Britten, pen. Daarom ook werd de nieuwe Misschien trad juist daarom de jonge jet-verbinding van de SAS met ™«"e„gd. i»geh.ald Daarom Sovjetblok toeOndanks de nog steeds 00 p^^n wij, dat bij alle knjgs- heersende armoede, ondanks het grote haftig vertoon en bij alle woedend aantal nog onopgeloste problemen, is geschimp op de .Israëlische ro- Egypte reeds zeven jaar lang dronken versbende", Nasser bovenal vre- van vrijheid. J de nodig heeft om bankroet te voorkomen. Hij heeft hersens ge- Nassers eerste en grootste zorg is het J levenspeil van de. ontstellend snel noeg om zich dat ten volle te groeiende bevolking omhoog te brengen, realiseren. De kans, dat hij zijn De Sadd-el-Aali, de nieuwe dam bij As- door Ben Goerion uitgewezen soean, kan Egyptes bruikbaar oppervlak racCTennten vaat wreken is even met 30 pet. vergroten en bovendien ener- rasgenolerl w reken IS even gie voor industriële doelen leveren, Kos- klein als de kans op een Soekar- ftnaneierde^de1^uitvoering !Sftg£ niS«S,che inVal Nieuw-Guinea. stadium. Al kan men nooit weten bleek glanzend in het eerste ochtendgloren. Zoete, zwarte koffie, pas ontwaakte vljegen, -fezzen en ventilators. En zowaar één heuse (zwarte)' sluier» Géén passencontrole. IN iets meer dan een uur ijlt de Cara velle nu naar onze bestemming. Cairo International Airport begint net warm te worden en „Welcome in Egypt" staat in gulden letters boven het poortje dat naar de douane leidt. Het vliegveld ligt juist buiten de groene Nijlstroók, dus voert de bus ons een twintig minuten lang over een woestijnweg vóór we pal men, paarse bougainville en de eerste huizen van Heliopolis (samen met Cairo yier miljoen inwoners) zien. The Nile Hilton, grootste hotel van Egypte, is maar pas voltooid juist op tijd om zijn grote glazen deuren wijd voor ons open te zwaaien en ons een veelbelovende bries gekoelde lucht in de verhitte gezichten te blazen. Een oase in het bradende Cairo, die ons na lange dagexcursies telkens weer net op tijd zal doen herleven. Het hotel was tijdens het bezoek van Tito officieel ingewijd en overal hangen de foto's van een trotse Nasser, met zijn Joegoslavische gast en mister Conrad Hilton himself. CONTRASTEN VERBLINDENDE weelde, maar ook en vooral diepe, onwelriekende armoede. Het is niet anders geweest sinds hier zes tig eeuwen geleden de oudste beschaving ter aarde opbloeide. Maar al lieten de Farao's hun volk over honderden kilo meters woestijn granietblokken voor hun pyramiden aanslepen, toch zijn de Egyp- tenaren even trots op hun dynastieën der oudheid als zij hun laatste honderdvijftig jaar oude koningshuis tot in het diepst van hun ziel verachten. Niet slechts om Faroek, de verkwister. Reeds Ismail Pasja, zeggen zij, werd een eeuw geleden Ceskoslovenske Aerolinie met de twee I door het Westen alleen maar als Khedive jets in de vleugelwortels ingebouwd. In j erkend omdat hij honderdtwintigduizend het restaurant een glas echt Pilsner bier I Arabischè levens aan het Suezkanaal had en een Tsjechisch industrieel prospectus:geofferd. We konden niet te weten ko- auto's, motorfietsen, camera's en optiekmen, of dat wel helemaal waar is. Maar gegroepeerd om een lachende volkscom- in ieder geval grondt Nasser op die be- missaris voor de productie. wering Egypte's recht op het Kanaal. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Het nieuwe secretariaats gebouw van tie Jaarbeurs komt aan het Vredenburg in Utrecht. De raad heeft met slechts drie tegenstemmers, die het gebouw liever aan o'e Croeselaan za gen komen een desbetreffend voorste' van B. en W. goedgekeurd. Ook gingen B. en W. akkoord met een voqrstei om voor enkele leningen dooi de Jaarbeurs tot een bedrag van drie miljoen gulden garant te zijn. De raad vernam met vreugde dat het in de bedoeling ligt om ook de andere opstallen van het plein te verwijderen wanneer het loodsje van de Jaarbeurs wordt gesloopt. Een veertig jaar oudr wens wordt vervulo': het Vredenburg wordt weer „schoon". Van de nieuwe provinciale weg, die de Betuwe gaat verbinden met de grote rijksweg Amsterdam—Den Bosch, is thans het eerste gedeelte voor het snel verkeer opengesteld. Van onze scheepvaartredacteur worden zij vertegenwoordigd door Van Uden. Van de oprichting af heeft deze ROTTERDAM. Jacob Hecht, nes- maatschappij deelgenomen in Hecht's tor van de Europese binnenscheepvaart, ondernemingen, wordt op 25 juni tachtig jaar. Hij is de oprichter en met vaste hand nog steeds de leider van de Neptun Transport- und Schiffahrts A.G. te Bazel en van de Deutsche Rhenania-Schiffahrts- gruppe. Beide ondernemingen tezamen beschikken over een vloot van 250 schepen (bijna alle gemotoriseerd) met een laadvermogen van 220.000 ton. Deze hijzonder uitale man, die vorig jaar ereburger werd van zijn geboor teplaats Gondelsheim, kan er zich op beroemen, dat van alle grote Rijn rederijen zijn ondernemingen de enige zijn, die zonder kapitaalbinding met industrieënmijnen of staten geheel onafhankelijk gebleven zijn. Zij oefe nen als gesloten vennootschappen met een zeer beperkte kring van aandeel houders hun bedrijf uit. De zeer vele miljoenen guldens, die in deze bedrijven zijn geïnvesteerd, werden vrijwel geheel door zelf-finan- ciering bijeengebracht. Dit mag in deze tijd een opmerkelijke prestatie worden genoemd. Jacob Hecht begon zijn carrière, toen hij als jongeman van negentien jaar te Antwerpen de leiding op zich nam van het kantoor daar van de n.v, Getor. Van Uden's scheepvaart en agentuurmij. te Rotterdam. Zijn broer Hermann behar tigde toen de belangen van Van Uden aan de Rijn. "OOR mij ligt een boek uit OPORTÓ, dat met de volgende „•wijze" woorden begint: „de eivilisatie-graad van een volk is evenredig aan de kwaliteit en de hoeveelheid van de wijn. die het consumeert...." Des Ombiaux. ....Als dit waar is, zou het in Ne derland met de civilisatie niet al te goed gesteld zijn, want jenever en bier worden, als ik mij niet vergis, hier veel meer gebruikt dan wijn. En ik weet niet of in Portugal, .waar flink wat wijn, en vooral portwijn wordt geconsumeerd men ons wat be treft beschaving zoveel voor is. Ik wij daar ook niet over strijden, maar wei trof het me dat dit boekje vermeldt, dat portwijn zo bij uitstek geschikt is om gebruik, te worden voor het toe bereiden van zeer vele, zij het dan ook niet alle gerechten. En bij nader bekijken en proeven, moet ik u zeg gen het daarmee geheel eens te zijn. Port geeft inderdaad aan diverse ge rechten een bijzonder fijne smaak, en ik wil gaarne enige van die gerecn- ten voor u beschrijven. GROOTMOEDERS SOEP. Neem voor 6 personen 1 ossestaart, 3 eet lepels olie. 1 grote fijngesnipperde ui, 6 in plakjes gesneden worteltjes, pond tomaten en het groen van een paar jonge uitjes. Verder 1 kalfsknok (niet in tweeen gehakt) en l'A liter water met 2 gla- zen port: bij voorkeur rode, dioge P°L,aat in de soeppan de olie gloeiend, maar dan ook inderdaad gloeiend heet worden en fruit hierin eerst de in stukjes gesneden ossehaas bruin, waarna u er de uitjes, peentjes en het groen alles fijngesneden bij doet. Laat dit rustig mooi bruin van kleur worden en reken hiervoor zeker 1520 minuten. U mag de gasvlam niet te hoog laten staan, bruin bete kent namelijk niet: vlug brum laten branden. Neen, al deze ingrediënten moeten langzaam kleur krijgen en mo gen niet branderig gaan ruiken Als de kleur er is, doet u er de geschilde en in stukjes gesneden tomaten met twee eetlepels bloem bij en roert al les door elkaar. Giet er dan de twee glazen rode port op met het water. Als dit alreeds heerlijk ruikende vocht aan de kook is gekomen, voegt ge de kalfsknok erbij en voldoende peper en zout. Nu laat u deze soep ongeveer 2 uur heel zachtjes trekken. U moogt ze ezlfs best wat langer laten staan, maar vooral niet korter. De kalfsknok (hij heeft, omdat hij niet doorgehakt was geen splinters in uw soep achter gelaten) en de ossestaart worden er uit gevist. Spoel die staart koud af en snijd er dan de magere stukjes vlees af. Deze stukjes vlees doet u in de soep terug. Zekerheidshalve proeft u nog even of er genoeg zout en peper- is eventueel maakt u het gerecht wat pittiger door er een mespuntje cayennepeper bij te doen en ser veert dit godenmaal zo warm moge lijk. kalfsnier (voldoende voor 4 personen) 1 ons in plakjes gesneden champig nons mede, en doe de champignons erbij als de niertjes zelf al bruin zijn gebakken. Zowaar: iets heel bijzonders en vlug toe te bereiden. Geschikt dus voor de huisvrouw die op zondag lekker wil eten en niet veel werk wil hebben. Dezelfde kookmethode kunt ge toe passen op KALFSLEVER: er wel zorg voor dragend, dat ge stukjes lever van plm. ons bestelt. Een bijzonder lekkere combinatie is kalfslever met varkensniertjes. De varkensniertjes kookt ge even op in kokend water alvorens ze in plakken te snijden ter dikte van uw lever. Als ge liever geen rijst eet, bedenk dan dat bij deze vleessoorten aardap pelpuree en spaghetti bijzonder smake lijk zijn. En tot slot vanwege het zonnige jaargetijde, vergeet niet deze scho tels ik bedoel uw rijst-, aardappe len- en spaghettischotels fleurig te maken door uw gerecht met wat blaadjes peterselie, plakken tomaat en stukjes komkommer te tooien. Deze ingrediënten moet ge even vlug bak ken (het vraagt slechts 7 minuten) in gloeiende olie: Een paar eetlepels olie in een koekepan is alles wat er voor nodig is. Een nog meer geraffineerde smaak geven hieraan: wat tijm, wat gemengde kruiden en-of wat paprika poeder. Tot onze volgende reis. Micky Woodhouse. KALFSNIERTJES MET PORT: Neem de hele kalfsnier en snijd ze in de helft door. maar zó dat ge ze in de lengte halveert en er dus als het ware twee platte coteletten van maakt. Die twee stukken wentelt ge heel „dunnetjes" door bloem, waar doorheen ge wat gemengde kruiden, peper en zout hebt gedaan. In een koekepan hebt ge een flinke klont bo ter bruin laten worden en hierin bakt u deze twee nierhelften vlug bruin. Laat ze vervolgens nog ongeveer 8 10 minuten doorbraden (controleer of de binnenkant gaar is!), en als u zo ver bent, giet ge er een glas rode port op, dat ge op een hoge vlam laat verdampen. Serveer deze niertjes op een bed van drooggekookte rijst waardoorheen ge wat gehakte peterselie hebt ge roerd. Wilt ge een lucullusgerecht van uw nietjes maken, bak dan per groté (Advertentie) Tijd voor tintgevende haarwassing (zón der verven) met POLYCOLÖR Kleurshampoo 't hóórt bij uiv make-upl Crème uit de tube, eenvoudiger kan het niet. Gewoon thuis zélf doen! Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube 1.95 tmp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18. Ik meen, dat in de gegeven omstandigheden deze nieuwe combinatie onze instemming moet hebben, zowel omdat daardoor een vervanging van de gestrande brede basis mogelijk is gebleken, als omdat en ik zeg: vooral omdat de Christelijke partijen bij elkander zijn ge bleven en zich in vergelijking met de vorige situatie, in versterkte mate in het komende regeringsbeleid kunnen doen gelden. Ik zeg dit niet, omdat ik zou vinden, dat naar ons gevoelen de V.V.D. het vijfde rad aan de wagen zou zijn. Want, onafhankelijk van ons eventueel gevoelen, zou dit in strijd met de werkelijkheid zijn. Zij is in ieder geval het vierde en naar eigen inzicht waarschijnlijk het tweede rad. Maar ik hecht er wel aan, dat drie raderen voor een complete wagen, behalve voor een kruiwagen, belangrijker zijn dan één rad. Egypte stond in het teken van de Caravelle-openingsvlucht. Zelfs de kamelen droegen SAS^vlaggetjes! RHENANIA Beiden stichtten in 1908 te Mannheim onder de naam Rhenania een scheep vaartbedrijf. In Duisburg vestigden zij een expediteursfirma. Enkele jaren la ter verwierven zij de meerderheid van de aandelen van de scheepvaartmaat schappij Rhenania te Homberg. Uit de ze drie bedrijven ontstond na fusie de Rhenania-Schiffahrtsgruppe. IN ZWITSERLAND Aan het einde van de eerste wereld oorlog verliet Jacob Hecht Antwerpen en stichtte te Bazel een nieuw bedrijf onder de naam Neptun. Het behoort nu evenals Rhenania in Duitsland tot de grootste Rijnrederijen en over- en op- slagbedrijven in Zwitserland Neptun en Rhenania bezitten loodsen en graansilo's met een opslagcapaciteit van 400.000 ton en een open. aan vaar water gelegen oppervlakte van 250.000 vierkante meter. Voorts beschikken zij over zeventig walkranen en elevators Rhenania heeft in 39 plaatsen eigen ves tigingen. LEED EN VREUGDE In beide wereldoorlogen leden de be drijven van Hecht grote verliezen. Toen in Duitsland het naziregime aan de macht kwam. mochten de gebroeders Hech; hun activiteit daar zelf niet meer uitoefenen, terwijl hun hun bezittingen ontnomen werden. Onvermoeid werd' na 1945 de schade hersteld en werden de bedrijven uitgebreid. Ook de haven van Rotterdam bemerkt dagelijks de betekenis van de onderne- m.ngen van Jacob Hecht. Gemiddeld 1500 tot 2000 schepen komen hier jaar- Deze woorden sprak gisteravond dr. W. P. Berghuis in het laatste deel van zijn openingsrede van de om het „dood tij" in de politiek enkele weken uitgestelde voor jaarvergadering van het partijconvent der A.R. partij. In het algemeen gesproken zal in de komende periode tot uiting moeten komen aldus spr. een beleid, dat 1. een Christelijk-sociaal stempel draagt, gericht op versterking van het verant woordelijkheidsbesef; 2. de eigen aard en positie der Overheid erkent; 3. gericht is op een zo verantwoord mo gelijke vrijmaking van het leven van de staat. Wanneer nu, had hij eerder gezegd, met onze instemming in 's lands belang een andere regeringscombinatié in zee is ge gaan, zal dat nooit mogen gaan ten koste van de sociaal- en economische zwakke ren, die nu eenmaal meer dan de anderen op de rechtsbescherming door de over heid, zijn aangewezen. De thans ingeslagen weg zal zeker op dit punt niet op een teleurstelling mogen uitlopen. Spr. meent, dat in dit verband het kabinet te feliciteren is met het feit, dat thans met een politieke positie aan het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid als staatssecretaris ver bonden is, een man. die vanuit de kring der Christelijke vakbeweging een grote deskundigheid op het gebied der loon politiek bezit. Evenals aan staatstecreta- ris Roolvink, gaf hij zegenwensen mee aan de ministers Zijlstra en Van Aartsen T.a.v. de laatste sprak hij de hoop uit, dat hij op de kortst mogelijke termijn een eind zal maken aan de ongelukkige huur- blokkering. Ook uitte hij de hoop, dat bij het inslaan van de weg van een vrijer loonbeleid in het bijzonder de laagste loonklassen de aandacht en de bescher ming van de overheid zullen genieten. En voorts, dat een constructief landbouwbe leid uit de verf zal mogen komen. En ook moet mij van het hart het verlangen, dat het deze regering gegeven moge zijn een begin van betere betrekkingen met Indo nesië tot stand te brengen; het is uitgeslo- lijks aan om ruim een miljoen ton goe-lten om in de gegeven omstandigheden te deren te laden en te lossen. In ons land dien aanzien aan een Nederlandse rege ring concrete eisen te stellen, maar het uitspreken van de behoefte aan een ver betering mag toch niet achterwege blij ven. Zonder te stellen, dat de gedachte van een Kabinet met sterkere parlementaire binding door ons onder alle omstandig heden wordt afgewezen, juichen wij dit extra-parlementair karakter op dit ogen blik bepaaldelijk toe, omdat het, mede in verband met in de afgelopen maanden duidelijk gebleken controversen op dit punt met de P.'v.d.A., gewenst is, de eigen positie van regering en staten-generaal ten opzichte van elkaar duidelijk tot uit drukking te brengen. Uit deze situatie vloeit voort en dat zal, als het goed is, trouwens evenzeer gelden voor een wél zuiver parlementair kabinet dat de komende voorstellen van de regering zeker niet zonder meer met huid en haar behoeven te worden ge slikt. Er is zorg over het hangende ont- werp-Mammoeth-wet inzake het voortge zet onderwijs, terwijl ook omtrent het punt voetbaltoto principiële tegenstellin gen in en buiten het kabinet bestaan. Dat wij in onze parlementaire fracties vrij staan ten opzichte van dit kabinet, wil echter uiteraard niet zeggen, dat er geen relatie is tussen ons en deze rege ring. Ze mag, wat ons betreft, op een vruchtbare samenwerking met de volks vertegenwoordiging aanspraak maken, zoals ook de volksvertegenwoordiging van haar kant op een vruchtbare samenwer king met het kabinet moet kunnen reke nen. De relatie tussen ons en het kabinet is er reeds daarom, omdat het de door ons gewenste vervanging van de brede basis heeft bewerkstelligd, waardoor ons land uit de ontstane dwangpositie is geraakt. En voorts omdat daarin zitting hebben anti-revolutionaire ministers, die ons vertrouwen genieten. In het eerste deel van zijn rede besprak dr. Berghuis de internationale toestand, waarbij hij zei, dat het voorzover mense lijke middelen een rol spelen aan de NAVO te danken is, dat de vrije wereld de steeds weer ondernomen agressiepo gingen van het communisme steeds weer heeft kunnen tot staan brengen. Ook zon de UNO bijv. zonder de NAVO een afge schreven zaak zjjn. Hij drong aan op een onwrikbare vast heid van lijn, die nog iets anders is dan een absoluut onveranderlijke starheid van methode. Met betrekking tot de Europese samen werking zei hij, dat als men gaat tornen, zoals momenteel hier en daar gebeurt, aan de eenmaal gekozen richting van een bovennationale vormgeving van het Europese bestel en weer terug zou willen naar een uiteindelijk altijd vrijblijvend samenspel van intergouvernementeel ka rakter, dan dreigt Europa op een gegeven ogenblik weer terecht te komen in een toestand als die, waarin het in het ver leden intern steeds is vastgelopen en zijn krachten heeft verteerd. Ook het belang van de grote Europese landen is daarme de nooit blijvend gediend geweest. Na .de teleurstellende verkiezingsuitsla gen te hebben gememoreerd en te hebben gewaarschuwd tegen „ontgeestelijking" van de politiek, legde hij er de nadruk op: Dat wil niet zeggen, dat wij de poli tiek willen gaan vergeestelijken. Zeer ze ker niet. Wij zouden daardoor op een on geestelijke wijze onze roeping miskennen. Politiek is, als het erop aankomt, een uit gesproken aardse bezigheid, die als God delijke opdracht zeer bepaald betrekking heeft op aardse zaken en aardse omstan digheden. Juist ten behoeve van een or delijke gang van zaken in de door de zonde aangetaste samenleving heeft God het instituut der overheid ingesteld. Daarom zullen wij als Christelijke poli tieke partij ook nimmer hebben te vol staan met een geestelijk getuigen, maar zullen wij uit Evangelische roeping heb ben te zijn een effectief-werkende partij in praktische aardse zin. De A.R. voorzitter wees af de vorming van een Christelijk-democratische partij in de zin van de Westduitse C.D.U. De eigen en zelfstandige organisatorisch- politieke gestalte van de Reformatie is historisch en feitelijk in het staatkundige bestel van ons land een wezenlijk ele ment, waarvoor wij, ook al lijdt zij aan het euvel der gespletenheid, ontzaglijk dankbaar zjjn en waaraan wij ook voor de toekomst zeer grote waarde hechten. Wat wij moeten zoeken en dat is in overeenstemming met het anti-revolutio naire beleid van de laatste jaren is het, onder vooropstelling van de eigen zelf- stadigheid, bevorderen van een doelbe wust samenspel en het op elkander af stemmen van het beleid der drie daar voor in aanmerking komende Christelijk- democratische partijen. Wjj zijn nu een nieuwe fase in de po litieke constellatie in ons land ingetreden. Zoals er in de verstreken periode onder ons mensen zijn geweest, die de samen werking met socialisten in een kabinet moeilijk hebben kunnen verwerken, zul len er ook nu zijn, die over samenwer king met liberalen niet erg gelukkig zijn. Het is bekend, dat wij gehoopt hebben, dat thans een kabinet op basis van de christelijk- democratische partijen moge lijk zou zijn geweest. De uitslag van de verkiezing heeft de weg daartoe, helaas, niet geopend. Ter verkrijging van de noodzakelijke vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging is een verbreding van de basis der drie christe lijke partijen bij de formatie gezocht en gevonden In een combinatie met de libe ralen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11