Ontdekkingsreis door M s Achterhaalde nevelvlek Caballero Elektronische T. Y. - opera Daniël Wayenberg Scharren wilden wel bijten Knipoog naar Lïberace Allen die vallen Transatlantisch tv-journaal Naar de bronnen van inspiratie van de grootste mode-ontwerper VAN ONZE REDACTRICE RITA BEUKMAN 1 Elckerlyc in Delft PRODUKTIE HAWK IN EUROPA Mr Het-is- (niet) -in-orde SAMENZWERING VAN DE MUZEN Hagenaars leenden bijna twee miljoen van ome Jan Zoekt U iets beters? Commerciële T.V. vanuit de lucht Prinses Beatrix erecommandeur Nederland zorgt voor wereldprimeur Prettige verstrooiing Vrijdag 19 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 ADRID. Wij zijn naar Spanje gevlogen om voor u de mode te gaan bekijken en dat is een reis met vele sensationele ontdekkingen ge worden. Grote modehuizen, fraaier nog inge richt over het algemeen dan de couturesalons in Parijs, treffen wij hier in Madrid elke dag opnieuw weer aan bij onze bezoeken aan de Spaanse couturiers, die ons als vreemdeling bijzonder vriendelijk ontvan gen. de dag krijgen wij hier meer be wondering voor de prestaties van de Spaanse cou ture. Hoofdzakelijk als een natior nale aangelegen heid ziet men hier de mode industrie nog. Wij zijn hier na enkele dagen echter reeds tot de overtuiging de achtergronden van de mode in onze tijd eerst werke lijk kan begrijpen, wanneer men weel wat er in Spanje op dit gebied wordt gepresteerd. De Madrileense modeontwerpers vinden buiten landse belangstelling voor hun collecties nog iets uitzonderlijks, wat op ons een erg bescheiden indruk maakt, want met Bastida, El Dique Flotante, Rodriguez en Curra werden daar onder andere ge toond, op een uitgebreide show voor de Madrileense society. Fleurige zomerjurken maar ook veel pakjes en ensembles van effen of be drukte katoen vervaardigd kregen wij er te zien, want de Spaanse vrouw vindt, zelfs in het heel warme seizoen, een jurk die niet door een jasje of luchtige mantel wordt gecompleteerd, voor op straat niet gekleed genoeg. Wat men hier in Spanje aan katoenen cocktailjurken of avondtoiletten maakt is bijzonder fraai. Veel Spaanse details treft men daarbij aan, zoals rokken die in stroken of ruches zijn verwerkt, over elkaar staande sluitingen in het corsage als bij de japonnen van de Spaanse danseressen, garneringen van rozen uit slof vervaardigd enzovoort. Die details zijn via Balenciaga voor de mode in het algemeen zo toonaangevend geworden, dat men ze voor navolgingen van de actualiteiten van de Parijse cou ture zou houden, wanneer men hier in Madrid niet overal op de puur Spaanse oorsprong van deze internationale mode items stuitte. Spaanse mode voor de jeugd, door Pertegaz ontworpen. Het corsage sluit met strikjes op de schouders en langs de rokzoom zijn kanten strookjes aangebracht. Voor de Semana Nacional del Algodon ontwierp Rosina in Madrid deze japon in een tweekleurig imprimé. De rok is in de vorm van een strik uitgewerkt. DELFT. Onder vrijwel ideale om standigheden werd tijdens dit Holland- Festival gisteravond de eerste opvoe ring van Elckerlyc gegeven. Den Spie- ghel der salicheyt van Elckerlyc, tegen het eind van de vijftiende eeuw geschre ven door Petrus van Diest. leent zich uitstekend voor de openluchtvoorstellin.g op de historische binnenplaats van het Delftse Prinsenhof. Dit „spel van sinnen" heeft een een voudig thema ten grondslag. Elckerlyc (iedereen) nadert zijn stervensuur en moet dan afscheid nemen van alles waaraan hij tijdens dit aardse leven was gehecht. Ieder jaar opnieuw (dit is het tiende jaar dat Elckerlyc in Delft wordt opgevoerd) slaagt Johan de Mees ter erin met de Nederlandse Comedie een gespannen, ingetogen sfeer op te roepen, waarin zich de simpele, dra matische handeling voltrekt. Han Bentz van den Bergh groeide op nieuw naar een zeer menselijke creatie van de levensgenieter Elckerlyc, die zich verlaten ziet door allen op wie hij bouwde: zijn Gheselscap (Henk van Ulsen, ietwat aarzelend) laat hem in de steek, Neve en Maghë (Eli Blom en Johan Fiolet, zeer levendig) weigeren hem te vergezellen. Tgoet (zijn aardse bezit, diabolisch tot leven gebracht door Henk Rigters) jouwt ziin meester uit. Slechts zijn kwijnende Deught (bijzon der goed vertolkt door Ank van dei- Moer) en een Lyrische Kennisse (iets te introvert gespeeld berouw van Ellc-n Vogel) staan hem in de laatste levens uren bij. Wanneer Cracht, Vyff Sinnen. Scoonheyt en Vroescap hem hebben ver laten. begeeft Elckerlyc, gelouterd door Biechte (nors vertolkt door Frans 't Hoen) zich ten grave. De voorstelling werd opnieuw gedra gen door Hans Bentz van den Bergh en Ank van der Moer. André van den Heuvel als de Doot, die Elckerlyc zijn laatste ure komt aanzeggen, zorgde voor een magische inzet. Het stemt tot verheugenis te weten dat naast Troïlus en Cressida toneel- minnend Nederland nog een tweede gelegenheid heeft om in het Holland Festival Nederlandse acteurs op zo waardige wijze aan het werk te zien. Voor een stijlvolle muzikale begelei ding zorgde Pierre van Hauwe aan de hand van middeleeuwse muziek, op nieuw samengesteld door Joop Schou ten. PRACHTIGE STOFFEN OOR de Spaanse modeweken reisden wij naar Madrid cn Barcelona en een onderdeel van dit modefestival is „La Semana Nacional del Algodon", een week aan de mode m katoen gewijd. Prachtige katoenen stoffen, onder an dere imprimé's in bijzondere kleuren, worden er in Spanje gemaakt. Het is I onbegrijpelijk dat men daarvan buiten de Spaanse grenzen nog zo weinig aan treft. Ook voor menige Nederlandse i stoffencollectie zouden die aparte Spaan- se katoenen imprimé's zeker een aan winst zijn. Die stoffen, voornamelijk uit het een- trum van de katoenindustrie rond Bar-1 A vaststellen, dat de mode na de celona afkomstig, liggen nu hier in deoorlog over de gehele wereld jaar na etalages van de Madrileense winkels op jaar een steeds sterker Spaanse oriën- de ereplaats uitgestald. Spaanse katoen tatie heeft gekregen, al ging dat dan via Dat belooft de interessantste ervaring van onze modereis door Spanje te wor den, direkt in kontakt te komen met de bronnen waaruit die belangrijkste mode ontwerper van onze eeuw zijn inspiratie put. ONTMOETING rpELKENS weer kunnen wij hier speelt de hoofdrol in de vitrines van de grote winkels en warenhuizen aan de Avenida José Antonio en de Princesa tot aan de Plaza de la Moncloa, of in de Alcala en de Pazeo de Recoletas, waar ook veel grote stoffenwinkels en bou tiques gevestigd zijn. Een guirlande van katoenen zomer stoffen in sprankelende kleuren heeft zich zo.over Madrid gelegd. Van de etala ges is bijzonder veel werk gemaakt, want de beste vitrine zal worden be kroond met de „Flor- de Algodon de Oro", een soort gouden Oscar van de katoen. Die wordt ook toegekend aan de fraaiste creatie, ontworpen door een Spaanse modeontwerper ter gelegenheid van deze katoenweek in Madrid en Barcelona. Overeenkomst getekend PARIJS (U.P.I.t De regeringen van Nederland. België. Frankrijk. West- Duitsland en Italië hebben gisteren een overeenkomst getekend, waarbij de geza menlijke produktie van de Amerikaanse luchtdoelraket Hawk in Europa wordt geregeld. De vijf regeringen hebben ter uitvoering daarvan samen een produktie-organisatie gevormd. Die organisatie zal werken onder supervisie van de Navo. Onlangs sloten vijf grote onderneming gen, een uit elk der vijf landen, zich aan een in de Setel om samen de electronische apparatuur voor de radiografisch bestuur bare Hawk op zich te nemen. Een van die ondernemingen is de n.v. Philips te Eind hoven. ("Volgens het Amerikaanse tijdschrift Missiles and Rockets is met de produk tie van de Hawk in Europa een bedrag gemoeid van 400 miljoen dollar (ongeveer anderhalf miljard gulden. Red.) 1JMUIDEN. De heer Van dec Does uit Den Haag heeft op de Zuideroie te IJmuiden de laatste dagen met eir, hengel uitzonderlijk grote vangsten ge daan. Donderdag ving hij drienonoerd scharren, dinsdag was zijn vangst vier honderd scharren groot. In vier dagen tijd bereikte hij een gemiddelde van driehonderd scharren per dag. Boven dien ving hij enige palingen van een pond, en enige botten. IN HET PALACE HOTEL ET de Spaanse mode in katoen maakten wij in het Palace Hotel hier in Madrid voor het eerst kennis. Ontwerpen van Santa Eulalia, Parijs. Semana Nacional del Algodon, ook uit het buitenland kwamen modeontwerpers met hun collecties naar Madrid, om hier aan een internationale show van mode in katoen mee te werken, die volgde op de Spaanse parades van katoenen zomer- creaties. Zo kon het gebeuren dat wij in het Palace Hotel, een der grootste hotels van de Spaanse hoofdstad, de Neder landse mannequins Tania en Louise za-j gen rondwandelen, in creaties van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus. Tussen de modellen van Carven en Lanvin uit Parijs, Max Lattmann uit Zürich en John Cavanagh uil Londen, maakte die Nederlandse mode in katoen een uitstekende indruk. Naast onze hier met de dag stijgende bewondering voor het peil van de Spaanse mode, gaf ons dit ook een gevoel van nationale trots. Spanje en de mode. De komende dagen gaan wij de belangrijkste Spaanse cou turiers en hun ontwerpen nader aan u voorstellen. Van onze correspondent LONDEN. De lasterzaak van de showpianist Liberace tegen de Daily Mirrorschrijver Cassandra heeft een staartje gekregen. Een nieuw proces is mogelijk, want een van de twee vrouwelijke juryleden, de Australische weduwe Jean Friend, lachtte de giin- sterpianist breed toe en liet hem lip- lezen: „Het-is-in-orde", drie minuten voor de uitspraak bekend werd ge maakt. Bovendien vertelde zij na afloop aan verslaggevers van Daily Herald en The Star: „Ik ben dol op die man. Ik had het gehele proces door medelijden met hem. Ik was al die tijd op zijn hand, vanaf het eerste ogenblik dat ik ging zitten. Na afloop bedankte hij me. Ik ben een groot bewonderaarster van hem, al jaren lang." Dit gedrag van een jurylid zonder precedent was gisteren het onderwerp van gesprek in Fleet Street, de kranten straat, waar aan het begin het Hoog gerechtshof staat en waar journalisten en juristen elkaar dagelijks in pubs, clubs en koffiehuizen ontmoeten. Vrienden of familieleden van betrok kenen kunnen uit een jury worden ge weigerd, maar wat te doen als men aanhangster van een showpianist is? Juryleden leggen de eed af „zonder vrees of vooroordeel, genegenheid of slecht- gezindheid" een zaak te zullen behan delen. De Daily Mirror en Cassandra zijn' reeds in hoger beroep gegaan. De uit latingen van de twee door Liberace ge charmeerde matrones in de jury zullen gemakkelijk tot een nieuw proces kun nen leiden. ARNHEM. De zestienjarige Jan Pe ters uit Angeren is gistermiddag bij Gent in de Waal verdronken. Hij was met twee vrienden gaan zwammen. Toen de jongens alle drie in, het water waren, verdween Jan opeens onder wa ter en kwam niet meer boven. door Han Lammers SCHEVENINGEN De jonge pianist Daniël Wayenberg, die zich woensdagavond in de Kurzaal met het linkerhand concert van Ravel een plaats veroverde onder de allergroot sten in dit Holland Festival, heeft uiterlijk niets van de pia notijger die hij in werkelijkheid is. Zo op het eerste gezicht, als men hem in zijn strakke alle daagse pak van niet al te mo derne snit langs het trottoir ziet schuiven, vindt men hem eerder een aankomende klerk ter secretarie dan een succes vol musicus. Io minder dan geen tijd is Daniël Wayenberg hij is nog maar 29 als een meteoor uit de kleine verhou dingen van het Nederlandse muziek leven omhooggeschoten. Zonder de ge bruikelijke examens op conservatorium of daarbuiten af te leggen, stoof hij op zij doel af: het concertpodium. „Het orkest leek mij een verre nevel vlek, onbereikbaar, zichzelf steeds snel ler verwijderend." De nevelvlek werd achterhaald. Negen jaar geleden trad Wayenberg in de Kurzaal voor het eerst op met het Residentie-orkest onder Ig- nace Neumark.. Zijn oudere vakgenote, Nicole Henriot, die hij in Parijs had Ieren kennen, hielp hem in het zadel. Hij speelde Rachmaninoffs Tweede pianoconcert en de ontvangst was gunstig. Veel beter dan vijf jaren tevoren, toen hij als vijftienjarig jochie, wat bleek uit het isolement van de oorlogs jaren te voorschijn gekomen, zijn eer ste recital gaf in het Haagse Diligentia. Toen werd hij gekraakt. „Maar nu zijn ze erg aardig voor me. Ik heb er ook veel bijgeleerd in die tussentijd." „De tussentijd" vulde Wayenberg met intense studie. Hij ging naar Parijs, waar hij les nam bij de pianiste Mar guerite Long, die indertijd behoorde tot de intieme vriendenkring van Ravel, Debussy en Fauré. In 1949 won hij de Marguerita Long-prijs en enkele jaren daarna werd hem tot twee maal toe de Grand prix du Disque uit gereikt. Drie, vier jaar geleden kwam voor Daniël Wayenberg: piano en treintje spelen. deze pianist, die in Frankrijk en daar buiten (Carnegiehall Amerika) reeds vaste grond onder de voeten had gekre gen, de eerste volledige erkenning in Nederland, waar hij tot dusver om zijn weinig geijkte opleiding een beetje met de nek was aangekeken. Willem van Otterloo nodigde hem uit voor een tweede concert met zijn orkest. Het werd een complete triomf. Na zijn optreden hij speelde de dui- velsmoellijke Faganini-variaties van Rachmaninoff gaf het orkest een de monstratieve ovatie. Wayenberg lacht verlegen als hij dit vertelt: „En toen dachten de mensen zeker dat wat een orkest goed vindt wel heel bijzondei moet zijn". Eigenlijk is Daniël Wayenberg, zooi van een Haagse journalist en een Rus sische violiste, een wonderkind ge weest. Op zijn derde jaar leerde hij vai zijn ouders de namen van de toetsei van een harmoniumklavier „ja, zo'i stofzuiger", grininkt hij. Tot hun stom me verbazing merkten zijn vader en moeder dat hij, als hij op het huis orgeltje hoorde spelen de namen exact Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Oude Pandjes huis in Den Haag krijgt iedere dag on geveer 125 klanten te verwerken, die per man gemiddeld ruim vijftig gulden komen belenen. Dat blijkt uit een jaarverslag van de gemeentelijke kredietbank over vorig jaar, waarin 37.193 beleningen werden gesloten voor een bedrag van 1,9 miljoen gulden. Verreweg het grootste deel van de on derpanden namelijk tachtig procent bestaat uit gouden en zilveren voor werpen of juwelen. Textiel maakt maar tweeënhalf procent van de omzet in be leningen uit. Het aantal weekbeleningen en kredie ten met een kortere looptijd dan vijf tien dagen bedroeg vorig jaar slechts 3265, wederom een flinke daling. Dat komt door de houding van de bank, die er op gericht is gewoonte- en weekbele ningen geleidelijk terug te dringen. Wegens niet aflossen werden vorig jaar 4356 panden openbaar verkocht. (Advertentie) TN ZWEDEN maakt een commer ciële tv-maatschappij zich ge reed om vanuit de lucht het mono polie van de bestaande, niet-com- merciële televisie te doorbreken. Vliegtuigen met een tv-zender aan boord zullen juist buiten de Zweed se grens gaan vliegen, en zo de com merciële programma's op de Zweedse schermen brengen. Zuid-Zweden wordt reeds bestre ken door de commerciële radio-uit zendingen van het zenderschip Mer- cur in de Sont. Vanmiddag: zendt de radio een rechtstreekse reportage uit van de installatie va n prinses Beatrix als erecommandeur van de Johannieter Orde in Neder land. Dit versla# komt op Hilver sum I, van vijf voor drie tot vier uur. »i -■-»'M*WV^VVVwwjA/VVVX|-|j-u-uv\j-lJXnj programma's ln het kort) ZATERDAG 20 JUNI RADIO Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) De VPRO besteedt vanavond zijn beperkte zendtijd grotendeels voor een hoorspel, zoals deze omroep eens per kwartaal pleegt te doen. Het is Allen die vallen, van Samuel Beckett, een spel vol galgenhumor en tragiek over een invalide oude Ierse vrouw. Beckett de auteur van Wachten op Godot heeft dit stuk met een vrouw als centrale figuur kort na de dood van zijn moeder geschreven. VPRO-regisseUse Coos Mulder verzorgt met dit spel haar eerste hoorspelregie (19.45, Hilv. 2). HILVERSUM I 402 m ochtend KRO. 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 De Douche; 7.40 Gram; 7.45 Morgenge- 5™ üt kal; 2-00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V. d. vrouw (9.35—9.40 Waterst); 10.00 V. d. kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben ie zestig?; 11.00 V. d. zieken; 11.45 Kamer koor. 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; ïo'iïÜ 18.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Amusmuz; 13.45 V. d. keugd; 14.00 Idem; 14.10 Gram; 14.35 Kroniek van let teren en kunsten; 15.10 Militaire Kapel; 15.40 Boekbespr; 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans; 16.20 V. d. jeugd; 16.50 Dans- muz; 17.20 Lichte muz; 17.40 Idem. AVOND 18.00 Jornalist. weekoverz; 18.10 Strijk- ork; 18.30 V. d. jeugd; 18.45 Van Klanten en Wanten weten, caus; 19.10 Act; 19.25 Lichtbaken, caus; 19.45 Omroepork en sol; 20.40 Gevar muz; 21.10 Lichte muz; 21.30 Gram; 21.55 De knipp.erbol, caus; 22.05 Amus muz; 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws. in Esperanto; 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.55 V.d. vrouw; 9.05 Gym v. d. vrouw; 9.15 Gram; VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw; 10.45 Lichte muz; 11.25 Buitenl weekoverz; 11.40 Pianorecital. MIDDAG 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nws; 13.15 Dansmuz; 13.40 Muziekrevue; 14.05 V. d. jeugd; 14.40 Mannenkoor; 14.55 Gram; 15.05 Boekbespr; 15.25 Radio Filh Ork; 16.15 Van de wieg tot het graf, caus; 16.30 Kin derkoor; 16.50 Vacantietips; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.45 Hammond-trio; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Portret v. Anthon v. d. Horst; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.35 Lich te muz; 21.15 Soc comm; 21.30 Hits aan de spits; 22.00 Sportnws; 22.30 Lichte muz; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weerber. NCRV: 20.20 Mondharmonika-muz; 20.40 Cabaret: 21.00 Gevar. progr; 22.00 Dagsluiting. A/ANAVOND is het zo ver: na maandenlange artistieke en tech nische inspanning is de eerste elek tronische televisie-opera gereed ge komen, en om negen uur wordt deze Nederlandse wereldprimeur ten doop gehouden. Salto Mortale, van Henk Badings. Met dit werk gaat de NTS meedingen naar de operaprijs van de stad Salzburg, die in augustus zal worden uitgereikt. De belangstelling in de internationale muziekwereld is uitermate groot: niet minder dan 52 landen hebben Badings om de partituur gevraagd, en de Duit se t.v. heeft om een stukje van de tele- recording verzocht om haar kijkers vóór de Eurovisie-uitzending uit Salz burg alvast voor te bereiden op dit evenement. Juist omdat ook de Nederlandse kij kers zeer onwennig staan tegenover de elektronische muziek, zal vanavond Wouter Paap vooraf een toelichting ge ven op dit werk, dat minder geschikt wordt geacht voor jeugdige kijkers. Vanavond maken de kijkers opnieuw kennis met het play-back systeem, zo als dat ook het geval was bij vele an dere voor t.v. uitgezonden opera's, bijv. die uit Duitsland. De zangstemmen zijn op de band op genomen, en de acteurs staan dan voor de zeer moeilijke taak om te doen als of zij werkelijk zingen. Dat moet dus op de fraktie van een seconde nauw keurig geschieden, anders is het zeer hinderlijk voor de toeschouwer. Geluid thuis Regisseur Kees van Iersel had in dit verband voor een bijzondere service ge zorgd door 14 dagen voor het begin van de repetities de vier artiesten, die de opera voor de camera moesten spe len, de geluidsband thuis te bezorgen, zadat zij ruimschoots de tijd hadden om vertrouwd te raken met Badings' elek tronische klanken. „Dat is voor het volle pond gelukt", zegt acteur Frits Butzelaar, vertolker van de grote rol van Angeli profes sor in de bio-chemie die het raadsel van de dood probeert te ontsluieren bij de dichter Solane, gespeeld door Aart Brouwer. „De muziek is zo fascinerend, en te vens zo beeldend, dat we op een ge geven moment ons bewust werden aan een, als ik het zo noemen mag, soort nationale manifestatie te werken." Ploeteren Het is eerder ploeteren dan werken geweest voor allen die erbij betrokken waren. Voor de acteurs omdat zij bij deze vaak a-rytmische muziek geen enkel houvast hadden bij de inzet, die bij de conventionele muziek makkelijk uitgeteld kan worden. Voor alle tv-medewerkers, die vier dagen achtereen in de weer zijn ge weest om dit uiterst gecompliceerde werk te belichten en in beeld te bren gen. En tot slot voor Van Iersel die naast zijn taak ais regisseur nog een strijd moest voeren tegen het zo langzamer hand topzwaar geworden administratie ve lichaam dat NTS heet. Volgens de „reglementen" mag een regisseur niet meer dan drie camera's gebruiken, maar Van Iersel had er beslist vijf nodig. Na veel heen en weer gepraat kwam er een vierde, en toen Van Ier sel zijn regie eenmaal op vier camera's had febaseerd en uitgewerkt, kreeg hij éen week voor de opname! be richt dat hij er tóch vijf kon gebrui ken. Met het gevolg dat hij gedeel telijk opnieuw kon beginnen. Salto Mortale verhaalt van een geleerde, die in zijn laboratorium zoekt naar een stof die doden weer tot leven wekt. Gedeeltelijk lukt dat, maar deze uitdager van de dood blijkt het leven te hebben onderschat. Hier ziet u Professor Angeli (Frits Butzelaar), met zijn assistentes Etta (Dini de Neef) en Giulia (Christine Zwanikken) bjj een experiment op de dichter Solane (Aart Brouwer). De stemmen worden resp. gezongen door Tom Brand, Annie Hermes, Annette de Ia Bije en Leo Ketelaars. kritisch bekeken 1 kon reproduceren. „Absoluut gehoor" concludeerde men, j en vanaf Daniels vijfde jaar bestond er mets anders meer in zijn leven dan muziek. Hij kreeg privélessen, zo- dat hij niet meer naar school hoefde te gaan. Arie Verhaar wijdde hem in in de geheimen van de muziek. Een enorme gok. dal ouderlijke be sluit. Want er bestaat voor het mu zikale kind niet de minste garantie dat het werkelijk zal slagen. Later moet ïltijd nog blijken of de karaktereigen- ichappen voldoende aanwezig zijn die lodig zijn om iemand op het concert- 'Odium te brengen. - Als hij praat is geen vezel van zijn rezen in rust. Zijn- ogen schitteren en I :ijn handen liggen achterover ge- spannen voor hem op tafel, als het' ware voluit, als het ware gereed om het eerste het beste klavier te be springen. televisie vandaag VRIJDAG. De t.v. geeft vanavond een telerecording van eigen bodem, de elektronische opera Salto Mortale van Henk Badings, die zal meedingen naar ó'e operaprijs van Salzburg. In tegenstelling tot wat in de om- roepgidsen is aangekondigd, begint de opera om 21.00 uur. Om 20.30 wordt een documentaire vertoond over de IJsselmeerpolders: Meer land os te leven. Op de Vlaamse televisie: het spel De Zondvloed (20.00), en de filmru- briek Première (21.30). België Frans biedt weer een afleve ring van Le temps et les oeuvres (20.35). Na een catch-wedstrijd uit Frankrijk (21.00) volgt schril con trast! een aehttiende-eeuws con cert bij kaarslicht (21.30). De Britse auteur Basil Thomas is ongetwijfeld een fantasierijk man. Wie het nog r.iet wist zal a'it gisteravond zeker hebben gemerkt, toen zijn blij spel „Het boek van de maand" op het scherm kwam. Een luchtig zomerple- ziertje, vol met verwikkelingen, ver oorzaakt door een zeventienjarig meisje, dat in de vorm van een roman haar omgeving aan de schandpaal dreigt te nagelen. Dit ogenschijnlijk simpele motief wordt door de schrijver vindingrijk en vaak met gevoel voor humor uitge buit. De opvoerenden zorgden voor een charmante vertolking, vooral in het dwaze tweede deel, dat naar onze smaak het beste tot zijn recht kwam. Een aardige t.v.-verstrooiing, die wij eerlijk gezegd' nu eens gezellig kritiek loos over ons heen hebben laten gaan. G. S. Binnen 3 uur op 't scherm TV-KIJKERS in Engeland en Frank rijk waren gisteren getuige van de aankomst van Koningin Elizabeth in Canada, nog geen drie uur nadat die aankomst had plaatsgehad. Het waren filmopnamen, die via de transatlanti sche telefoonkabel waren verzonden van Canada naar Engeland. Voorlopig kunnen per kabel alleen films worden overgebracht, geen recht streekse beelden. Ook Nederland en andere Eurovisielanden kunnen pro fiteren van deze nieuwe vinding, via het Eurovisienet, zoals nu Frankrijk reeds heeft gedaan. radio vandaag VRIJDAG. Vanavond is het de VPRO die zorgt voor de interessant ste programma's. Om 19.30 kunt u zeer in het kort kennismaken met de romantische sfeer van de Ierse volks muziek, die wordt geïntroduceerd door Mieke van Dillen. Daarna hoort u een luisterspel van Samuel Beckett, Allen die vallen (19.45). Verder op Hilversum 2: in de voor avond Sfeer en ritme, en de Radio Jazzclub; en om 21.00 Henk van Sti- priaan's Vrijdagavondretour, dat dit keer Renesse op Sehouwen-Duiveland als bestemming vermeldt. Het vijfde, respectievelijk tweede lustrum van het Institut Frangais en het Nederlands-Frans Cultureel Accoord werd onlangs in het Con certgebouw te Amsterdam gevierd met een concert door het Kamer orkest van Versailles. De hoornist Pierre D elvescovo verleende hierbij zijn medewerking in het Hoornconcert van Alain Weber, voor het eerst in Nederland uitgevoerd. Vanmiddag om 16.00 (Hilu. 2) kunt u dit werk beluiste ren. Vooraf gaat een Concert en sextuor van Rameau. De pianist Jörg Demus voert om 20.00 (Brussel Frans: 484 m) com posities van Haydn, Brahms en Van Beethoven uit. Werken voor viool en piano kunt u beluisteren om 20.00 (Engeland: 194 en 464 m) (Arthur Grumiaux en Clara Haskil) en om 23.06 (Engeland: 273 en 330 m) Trevor Williams en Frederick Stone met composities van Nardini, Delius en Brahms),

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7