Franse regering toont macht spoorwegen staakten niet - Burger moest opdraaien voor geknoei van militairen TWEE JAAR TEGEN ARTS GEëlST STAKINGEN STEEDS DREIGENDER Zwangerschap verstoord NATIONALISTEN WILLEN DECREET VAN SOEKARNO Leverancier vrijgesproken Overleg Eisenhower-de Gaulle vóór enige topconferentie EUROPEES FONDS VOOR LANDBOUW BEPLEIT Nasution premier? Jokken over leeftijd mag de vrouw - officieel - niet Vjtfjdag 19 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Vakbondsleiders kozen eieren voor hun(iveinige) geld Organisatie fout De gevolgen Vage beloften „Welvaart"' Tweede Nederlandse boerenkolonie in Brazilië Uit medelijden IN WEST-NEDERLAND Voedseldepots voor geval van nood Televisiediamant lijkt meer dan hij in feite is Nieuwe zitting Europees parlement Prof. Oud in Berlijn ere-doctor KIND GESTIKT IN BOORDEKNOOPJE Straalj agerescorte voor bommenwerpers in Noorcl-Korea Niet zwanger Dood grijpt in NASUTION Gestolen beeld uit'v auto geworpen Universitair examen „NOODZAAK" ZEGT FRANSE REGERING WERKELIJK GEHEIM KERNWAPENS Dekken Chr. politieambtenaren vergaderden Voorzitter Christelijke sigarenmakers ridder Oranje Nassau Ds. D. Driessen tachtig jaar Van onze correspondent PARIJS Het feit dat de Franse spoorwegstaking aan het begin van deze week niet is doorgegaan, kan uien in eerste instantie als een overwinning van het gezag van de huidige regering en van het gezonde inzicht hij de vakbondsleiders be schouwen. De regering had, nadat de staking onvermijdelijk scheen, een machtswoord gesproken zoals een regering die zich zelf respecteert dat behoort te doen: zij had 150.000 van de 350.000 spoorwegmannen gerequireerd 0111 de diensten in stand te houden. Zonder het misschien direct te willen had zij daarmee tegelijker tijd haar vinger op een uiterst won de plek gelegd: de Franse spoorwe gen zijn overbezet met personeel, bovendien ook nog met pensioen lasten en met de kwalijke gevolgen van allerlei als sociaal bedoelde maatregelen van Franse regeringen na de tweede wereldoorlog. Die heb ben links en rechts vrij reizen en kortingen aan allerlei klassen van het volk uitgedeeld, zonder erbij te bedenken, dat de exploitatiereke ning daardoor onvermijdelijk een steeds ongunstiger beeld moest op leveren. Tegelijkertijd bleek uit deze requisitie van slechts driezevende van het per soneel, dat de staking verkeerd was georganiseerd. Wanneer het rijdende personeel staakt, kan een deel van de treinen niet lopen, omdat er buiten de stakers om niet genoeg ingenieurs en andere hogere employé's beschikbaar zijn om de boel op gang te houden. Maar wanneer duizenden wegwerkers hun werk neerleggen kan de dienstrege ling' gedurende geruime tijd worden voortgezet zolang dat rijdende perso neel maar wil blijven werken. Daaren boven werd dan nog bij de voor dins dag jl. beoogde staking de fout van vakbondszijde gemaakt, dat zij voor een beperkte tijdsduur, nl. van vier uur 's ochtends tot twaalf uur 's middags was afgekondigd. De werknemers, die 's ochtends om vier uur moesten beginnen, moesten daarmee voor twee andere ploegen de kastanjes uit het stakingsvuur halen. Zij wisten niet van tevoren in hoever zij door hun kameraden zouden worden gesteund. Erger nog: zij behoefden dat niet eens te weten, omdat die anderen gêen stakingsparool behoefden op te volgen. Maar op hun hoofden zouden de ge volgen van de requisitie (boeten, mo gelijk zelfs gevangenisstraffen) en van liet verlet van acht uur werken (tussen de duizend en tweeduizend francs in houding op hun maandsalaris) neer komen. Zij beklagen zich juist over de ontoereikendheid van dat loon; nutteloos dus zich voor een keer door eigen schuld nog meer financiële zorgen op de hals te halen. Ook al is de staking dan om zoveel redenen deze keer niet doorgegaan, dan zijn toch de moeilijkheden de wereld niet uit. Het probleem is gebleven: het spoorwegpersoneel verlangt een sala risverhoging van 11 procent en het baseert zich daarbij op een belofte van de Franse regering, welke in 1957 is gegeven. Daarbij komt dan nog, dat de prijzen sindsdien met tegen de 25 pet. zijn gestegen. Deze laatste verhoging willen de vak bonden eventueel nog niet eens direct verdisconteerd zien in een opslag, maar op 11 pet. blijven zij staan. Dit zou voor de regeringspolitiek al genoeg zorgen met zich brengen, omdat iedere loons verhoging in Frankrijk door een inge wikkeld stelsel van pariteiten en con venties bijna onmiddellijk loonsverho ging bii andere genationaliseerde be drijven en van ander overheidsperso neel tengevolge heeft. Vandaar ook, dat de beloften, die de regering thans heeft gegeven, nadat de vakbonden maandagochtend bereid ble ken de staking af te gelasten, uiterst vaag zijn; de regering zo heette het, stelt aan het spoorwegpersoneel voor de besprekingen over de salarissen in no vember en december te hervatten, maar zonder zich vast te leggen en zon der vooruit te kunnen lopen op de eco nomische toestand van het land rond om die tijd in het algemeen en op die van de spoorwegen in het bijzonder. Daarbij is dan als een doekje voor het bloeden de bereidheid tot bespreking over de zg. produktiviteitsbonus geko men, die niet meer dan 1 procent van het salaris schijnt te bedragen. Die woorden van de regering zijn ook heel wat voorzichtiger dan de on omwonden belofte, die generaal De Gaulle een dag of veertien geleden tij dens een officieel bezoek aan het stadje St. Etienne heeft gedaan. Tegen het eind van het jaar, zo heeft hy daar uitgeroepen, zullen de poorten naar de welvaart worden geopend en iedereen zal daarvan moeten profiteren, te beginnen met de loontrekkers. Op een dergelijke belofte bestaat nog nauwelijks een terugkomen. Heeft De Gaulle precies zich gerealiseerd wat hij beloofde? Hij is er de man niet naar zijn beloften niet na te komen. Maar kan hij ze nakomen? In ieder geval is de beantwoording van die vragen ver schoven naar het najaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse landbouwkolonie Holam- bra heeft een nieuw tienjarenplan ont worpen voor de vestiging van een tweede land- en tuinbouwkolonie in Brazilië. De eerste kolonie van 5000 ha die tien jaar geleden op ca. 150 km van Sao Paulo werd gesticht en waar zeven a achthonderd Nederlandse emi granten een rijk bestaan hebben ge vonden, is nu bijna volledig in cul tuur gebracht. Het bestuur van de coöperatie Holambra heeft het oog laten vallen op een veel groter stuk land nl. op 50.000 ha land bouwgrond in Itarare in de staat Sao Paulo. Dit land is gelegen op 290 km van de stad Sao Paulo. Het is zeer vruchtbare grond liggende aan een gro te spoorbaan; een vliegveld kan wor den aangelegd. Voor de exploitatie van deze tweede kolonie is een bedrag van 5 miljoen nodig. De Braziliaanse bank wil zich voor dit bedrag garant stellen onder voorwaar de daüook Noord-Amerika aan de fi nanciering mee zal doen. De mede werking is reeds verkregen. Het wach ten is nog op de laatste definitieve be sprekingen, waarna jaarlijks tachtig Nederlandse boerenfamilies naar dit land zullen kunnen emigreren. Elke boer die uit Nederland naar Holam bra 2 emigreert, zal een kapitaal van ruim 12.000 moeten meebrengen. Zij ontvangen een crediet voor bedrijfs kapitaal van gemiddeld 7000. Men hoopt in deze tweede Nederlandse ko- lonie gemengde land- en tuinbouwbe drijven te stichten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Wegens het verstoren van de zwangerschap heeft de zestigjarige Amster damse arts M. gistermiddag een gevangenisstraf van twee jaar en ontzetting uit zijn medisch be roep voor de tijd van vijf jaar tegen zich horen eisen. De officier van justitie had in déze zaak drie gevallen te- last gelegd. Drie ernstige gevallen, waarvan de arts er slechts één toegaf. In twee zaken meende de arts, dat hij slechts een onderzoek had ingesteld, omdat zijn jeuga'ige pa tiënten (24 en 21 jaar) voordien zelf had den geprobeerd aan de zwangerschap een voortijdig eina'e te maken. In het laatste geval was dat overigens op een dramatisch einde uitgelopen. Het meisje was namelijk op de onderzoektafel van de dokter gestorven. Het sectierapport sprak van een gewelddadige ingreep. Dooq' door shock en verbloeding. put van zijn huishouden. In 1956 is hij trouwens door het gerechtshof voor een soortgelijk delict veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Nu heeft hij menselijkerwijs gesproken de dood van een jong meisje op zijn geweten. De verdediger brengt het allemaal terug op de persoon van verdachte, die zijn hele leven een rugzak van ellende zou hebben gedragen. Het pleidooi moet even worden onderbroken omdat dokter M. in de spanning van de zaak onwel dreigt te worden. Hij staat op het punt zijn bewustzijn te verliezen en op last van de president nemen twee parketwachten naast zijn stoel plaats. Een man, zo gaat de advocaat verder, die na aanvankelijk voor ingenieur te hebben gestudeerd, op latere leeftijd (in 1945) de doktersbul haalde. Maar een man, die altijd weer door financiële moeilijkheden werd geplaagd. Daardoor verviel hij van de ene fout in de andere. Ik vraag uw rechtbank om clementie. LONDEN (U.P.I., Reuter). De stakingsgolf die thans Engeland teis tert, neemt steeds dreigender afmetin gen aan. Woensdagavond zijn ruim 150.000 typografen in staking gegaan, waardoor meer dan duizend plaatse lijke en provinciale bladen hun persen moeten stopzetten. In Huil zijn vierduizend havenarbei ders in staking, en in Liverpool be rokkent een staking van metaalbewer kers sinds zeven weken grote schade aan de scheepsbouw. De aanleiding tot deze laatste staking maakt wel een bijzonder onbenullige indruk: een me ningsverschil over wie een eindje touw moest vasthouden bij het merken van stalen platen. In een aantal Britse automobielfa brieken zijn duizenden arbeiders in staking wegens loonconflicten, en gis teren hebben tienduizend technici van de burgerluchtvaart nieuwe eisen in gediend voor een veertigurige werk week en een extra vakantieweek per jaar. Ook in Italië klinkt steeds duidelij ker het gerommel van arbeidsonrust: de zeeliedenstaking duurt voort, zo dat niet slechts een aantal schepen werkloos in de haven moet blijven, maar ook over de gehele wereld het vertrouwen in de Italiaanse scheep vaart verloren gaat. In havens in Amerika, Japan, en vele andere landen doen agenten van Italiaanse reders wanhopige pogingen om gestrande pas sagiers verder te helpen. Verder hebben vijftigduizend Ita liaanse mijnwerkers gisteren hun werkgevers een ultimatum gesteld: voor het einde van de volgende week wensen zij onderhandelingen over een 40-urige werkweek, langere vakanties, loonsverhoging van 16 procent, betere veiligheidsmaatregelen en betere op leiding. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG, Binnenkort zal het rijk op zeer bescheiden schaal begin nen met het aanleggen van voedsel depots, die hun diensten zullen kunnen bewijzen als onverhoopt in de toekomst de bevolking van de grote centra in het westen des lands uit de steden naar een veiliger oord zal moeten wor den verplaatst. Dat is het begin van de uitvoering van de algemene plannen, die op het terrein van de algemene oorlogvoorbe reiding zijn uitgewerkt. Voor dit begin is een miljoen uitgetrokken. Daarvan worden dus in eerste aanleg de de pots en de voedselvoorraden, die daar in zullen worden opgeslagen, betaald. Voor de opslagplaatsen huurt men bestaande ruimten. Het voedsel is een soort biscuits van een wetenschappelijk ontwikkelde samenstelling, geconcen treerd voedsel van een hoge calorische waarde. De depots komen in het algemeen in de buurt van de grote steden. De eer ste daarvan zullen te zijner tijd worden aangelegd langs de wegen, die de be volking uit het gebied Rotterdam bij een eventuele evacuatie zou volgen. Drs. P. A. Walters uit Haren (Gr.) is benoemd tot burgemeester van Coe- vorden. Hij behoort tot de V.V.D. Mevrouw A. H. Korthals-Fuchs, de oudste ingezetene van Baarn, is op de leeftijd van 104 jaar overleden. LONDEN (U.P.I.). De grote 314 karaats diamant, die de Amster damse diamanthandelaar R. Steen vori ge week in een televisieprogramma heeft laten zien, lijkt veel meer dan hij is. Zijn eigenaar, een Londense diamant handel, heeft althans verklaard dat de steen geen drie miljoen, maar slechts 30.000 gulden waard is. Die waarde dankt hij dan nog uitsluitend aan zijn afmetingen, want hij bestaat uit een dia mantsoort van de laagste kwaliteit. De Londense firma had de diamant als curiositeit uitgeleend aan de Amster damse diamanthandelaar. Zij had hem niet te koop aangeboden en ook niet ge zegd dat het een kostbare steen zou zijn. ROTTERDAM. Dinsdag zal de Si- ba] ak voor zijn laatste reis uit Rotter dam vertrekken. Onder commando van kapitein J. C. Flach zal liet schip onge veer 750 passagiers naar Nieuw-Zeeland en Australië brengen. Daarna wordt de ruim dertig jaar oude Sibajak uit de vaart genomen. Van onze Haagse redartie DEN HAAG In zijn vergadering te Straatsburg die maandag begint, zal het Europese parlement de landbouw problemen in de zes landen gaan be spreken. Twee uitvoerige rapporten van de commissie voor landbouw liggen hiervoor klaar: over het markt- en prijsbeleid, waarover de Duitse heer Lücker rapporteert en over het struC' turele beleid op lange termijn, waar voor onze landgenoot ir. Vredeling als rapporteur is opgetreden. De parlementaire commissie beveelt aan de oprichting van een Europees fonds voor de structuurverbetering ten plattelande. Dit fonds zou tot taak krij gen in die investeringen bij te dragen, die leiden tot verbetering van de land- bouwproduktie. Een der oorzaken in de achterstand bij de landbouw zowel op sociaal als op cultureel gebied is het achterblijven van investeringen. Kapi taal voor de landbouw blijkt moeilijk DJAKARTA (Reuter/U.P.I.) De grootste partij van Indone sië, de nationalistische P.N.I., heeft president Soekarno telegra fisch gevraagd de constituante te ontbinden en de grondwet van 1945 bij decreet weer van kracht te verklaren. De voorzitter van de partij, Suwirjo, heeft Soekarno gevraagd dat decreet uit te vaardigen bij zijn terugkeer in Indonesië aan het eind van deze maand. BERLIJN (ANP). De vrije uni versiteit van Berlijn heeft gisteren het ere-doctoraat in de filosofische facul teit verleend aan prof. dr. P. J. Oud. De promotie geschiedde door prof. dr L. Neumann, deken van de filosofische faculteit, nadat een overzicht van het wetenschappelijk werk van prof. Oud was gegeven door dr. H. Herzfeld van de afdeling geschiedenis van de facul teit. Het ere-doctoraat van prof. Oud is het vijftiende, dat deze universiteit heeft verleend. Het eerste werd ver leend aan dr. Th. Heuss, bondspresident van West-Duitsland. Tot dusverre werden alleen aan Duitsers en Ame rikanen ere-doctoraten verleend. ROTTERDAM. De zevenjarige Everhardus Steer." orst uit de Middel- harnisstraat in Rotterdam is woensdag middag in een plastic boordeknoopje ge stikt. Zijn moeder zag dat hij het benauwd kreeg, toen hij aan het spelen was. In allerijl bracht zij hem in een auto naar de St.-Clarastichting. Hij werd terstond geopereerd, maar het was toen al te laat. Het kind had het boordeknoopje kenn Blijk bij het spelen in de mond ge stopt. WASHINGTON (UPI). Amerikaan se vliegtuigen die patrouillevluchten uit voeren langs de kusten van Noord-Ko- rea zullen voortaan worden begeleid door straaljagers. Dit heeft de Ameri kaanse marine aan het Congres medege deeld. Deze maatregel houdt verband met de recente aanval van jachtvlieg tuigen van nog onbekende nationaliteit op een Amerikaans patrouillevliegtuig (Advertentie) Had verdachte, een kleine grijze en zooals het voorlichtingsrapport schetste, een door thet leven gebroken figuur, uit medelijden voor zijn patiënten gehan deld? Die vraag werd op de zitting voor de Amsterdamse rechtbank steed's weer met overtuigende cijfers beantwoord. De dokter had in alle gevallen eenzelfde ho norarium bedongen: vijfhonderd gulden. Een bed'rag dat door de meisjes grif en vooruit werd betaald. Het is een beestachtig schandaal, zo merkte de president op. U hebt iedere vorm van medische ethiek geschonden. Verdachte had slechts een stamelend verweer. Het geld zou hij hebben geëist om de meisjes van de daad af te schrik ken. Wanneer een vrouw er vijfhonderd gulden voor over heeft om haar zwan gerschap te onderbreken, dan slaagt zij daar zeker in. Als ik het niet had ge daan, dan zou zij in handen van een leek zijn gevallen, aldus de dokter. De kwestie met het eerste meisje gaf hij trouwens volmondig toe. Zijn theorie omtrent het afschrikwekkende hoge bedrag kwam door zijn eigen verklaring echter in het tweede geval wel op bijzonder losse schroeven te staan. Dat meisje was namelijk hele maal niet zwanger, zo zei verdachte. Ze dacht alleen maar dat ze het was. Ik heb- haar onder een bepaalde nar cose onderzocht. Na afloop vertelde ik haar, dat „alles in orde was". Ze moest over drie maanden nog maar eens bij me terugkomen, maar dat was een camoeflageverhaaltje. De vijf biljetten van honderd gulden lagen op mijn bureau en ik had in werkelijkheid niet anders gedaan dan geconstateerd dat het meisje niet zwanger was. Dan grijpt in de derde zaak de dood in Een 21-jarig meisje uit Groningen vraagt dokter M. haar zwangerschap, die inmiddels tot vijf maanden is ge vorderd, te verstoren. De dokter constateert dat er in die loop van die maanden al meerdere malen op on kundige wijze is geknoeid. Volgens zijn verklaring weigerde de patiënte naar een ziekenhuis te gaan. Ze wilde zich voor een trein gooien. Ze was trouwens totaal in de war. Wanneer het meisje na een eerste onderzoek (of behandeling) is ver trokken, komt ze na twee dagen terug. Haar toestand is dan inmiddels ver ergerd. In de spreekkamer van de dokter slaat ze een wanhopige wartaal uit- Verdachte brengt haar onder narcose en grijpt in. Als hij merkt dat de toestand hopeloos dreigt te worden, belt hij een specialist voor consult. Maar het is te laat. Het meisje wordt dood uit zijn huis gedragen. Het is eigenlijk dood door schuld, zegt de officier in zijn felle requisitoor. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het gerechtshof te Arnhem heeft de Wageningse grossier G. J. L. die door de rechtbank te Arnhem tot negen maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens malversaties bij leveranties in verscheidene legerkampen op de Veiuwe, in hoger beroep vrijgesproken. Het hof heeft het verweer van de ge daagde en diens raadsman, mr. Francois Pauwels uit Amster dam, dat hij onschuldig was aan de hem te last gelegde feiten, aangenomen. Daarbij overwoog het gerechtshof dat niet wettig en overtuigend was bewe zen dat L. de feiten had begaan. In het bijzonder wees het gerechtshof in zijn vonnis op de omstandigheid, dat niet bewezen was, dat in de telast- legging bedoelde facturen (valse factu ren die L. zou hebben ingediend) be stemd waren geweest om als bewijs te dienen. Rond deze zaak is de laatste twee jaar veel te doen geweest in militaire krengen. De vrijspraak van gisteren zal ongetioijfeld een nieuwe reeks processen tengevolge hebben. In ieder geval zal L. een proces aanspannen tegen het ministerie van oorlog wegens een onrechtmatige overheids- daad, omdat op tast van het ministerie L. van verdere leveranties werd uit geschakeld, waardoor zijn zaak te gronde is gegaan. Toen L. begin 1958 recht ging zoeken bij de marecbaussée omdat hij van ver scheidene militairen aan wie hij privé geld had geleend geen terugbetaling kon verkrijgen, werden in de administratie van de messes en kantines in tal van legerplaatsen op de Veiuwe onregel matigheden ontdekt. SCHULDIG vangenisstraf was veroordeeld, waar- dat in ieder geval geen sprake is ge- Jammer genoeg is dat op juridische] Terstond werd gesteld, dat L. daar- gronden niet te bewijzen. De man heett van (j„ grote schuldige was. Hij werd delingen van enkele officieren die belast rtv. Ï41»-/-. nm-rft rv-i 1 oV»ri 1 j Ir o >1 j --1 1 .1- ll. 1i -1- l-tJ:J van vier maanden voorwaardelijk, kwa men verscheidene onderofficieren voor de krijgsraad. Ook zij werden veroor deeld, sommige van hen met ontslag uit de militaire dienst. Van hogerhand werden strenge maat regelen tegen L. genomen. Op last van de directeur-generaal van het ministerie van oorlog werd op advies van het hoofd van de juridische dienst, een ver bod uitgevaardigd aan alle messes, kan tines en legerplaatsen bestellingen te plaatsen bij de Wageningse grossier. Bovendien werd alle geld, dat L. nog tegoed had uit leveranties geblokkeerd. ZAAK VERLIEP Het gevolg van een en ander was, dat L. financieel te gronde werd gericht. Zijn zaak die geheel was opgezet voor militaire leveranties, verliep en onlangs was L. gedwongen surcéance van be taling aan te vragen. Bij deze gerechtelijke actie kwam reeds tot uiting, dat verschil van inzicht bestond omtrent de aard van de leve ranties en de betalingen. Op het minis terie van oorlog was men van mening dat L. geknoeid had met rijksgeld, een omstandigheid die de hem opgelegde straf ongunstig had beïnvloed. Zowel het protest van de grossier te gen het uitgevaardigde verbod goederen van hem te betrekken, als zijn verzoek om uitbetaling van het hem toekomende geld, werden door het ministerie van oorlog afgewezen. Op de argumentatie van L.'s advokaat in deze civiele zaak, mr. D. Beek Schouten uit Wageningen, die betoogde dat het ministerie onbe voegd was zich te mengen in deze civiele aangelegenheid, werd niet ge reageerd. Meegedeeld werd, dat de vor deringen van L. pas in behandeling zou den worden genomen, als de rechter in hoogste instantie uitspraak had gedaan in de strafzaak die tegen L, aanhangig was gemaakt. Nu op de eerste veroordeling in hoger beroep algehele vrijspraak is gevolgd voor L., zal deze het reeds eerder aan gekondigde proces tegen het ministerie van oorlog terzake een onrechtmatige overheidsdaad, aanhangig maken. Daar bij zal hij in de eerste plaats de ten onrechte vastgehouden gelden opeisen, waarnaast hij een vordering zai instel len ter vergoeding van de geleden schade. ,BOZE BURGER" EXIT Intussen is ten aanzien van de ban- De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak op verschrikkelijke wijze misbruik gemaakt van de ellende van anderen. Er is geen simpel woord van deernis met het slachtoffer over zijn lippen gekomen. Hij heeft alleen uit winst bejag gehandeld. Hij had een bijzondere zin voor luxe, hij had dure hobby's en de grote bedragen die hij op deze wijze verkreeg, verdwenen in de bodemloze afgeschilderd als een man, die als een waren met de leiding van de messes boze geest over de Veiuwe waarde en kantines en met de aankopen een en die een spoor van fraude en cor- ander inzicht ontstaan. De marechaus- vuptie achterliet. Hij zou met steekpen ningen hebben gewerkt, mess- en kan tinebeheerders tot fraude hebben ver lokt, om maar aan bestellingen te ko men. sée stelt terzake een onderzoek in. Reeds heeft de procureur-fiscaal bij het Hoog militair gerechtshof in Den Haag bij de behandeling van het hoger be roep van enkele door de krijgsraad Nadat hij tot negen maanden ge-veroordeelde onderofficieren betoogd, weest van de schuldeloze militairen die door de boze burger werden verleid. Deze militairen hadden een zeer actief aandeel in de frauduleuze handelingen, waarbij het initiatief juist van hen is uitgegaan. Zij leenden geld van L. en letten hem daarbij min of meer onder druk met de bedreiging, dat hij anders van leveranties zou worden uitgesloten. Anderzijds probeerden zij deze be dragen die zij in eigen zak hadden ge stoken, terug te betalen uit de kas van mess en kantine. Daartoe spoorden zij L. aan meer op de facturen te vermel den, dan hij had geleverd. L. is kort daarop overgegaan het te veel gefactu reerde alsnog te leveren. Onder de hand draaide deze burger op voor de knoeie rijen van militairen. Lasterlijke aan tijgingen en het negeren van leger orders hadden tot gevolg, dat ten on rechte maatregelen tegen deze leveran cier werden genomen, waardoor zijn zaak en hij persoonlijk werden geruï neerd. Zoals men weet deelde Suwirjo enkele dagen geleden mee dat de communis tische partij voorstander was van het doorvoeren van Soekarno's plannen bij decreet. Over het standpunt van zijn eigen partij zei hij toen nog niets. De constituante heeft onlangs terug keer naar de grondwet van 1945, op de voorwaarden die Soekarno stelde, afge wezen. In zijn telegram aan Soekarno heeft Suwirjo geseind dat „een oplossing langs democratische weg van de huidige moeilijkheden slechts kan leiden tot ver breking van de nationale eenheid, waar mee de veiligheid van het land in ge vaar zou komen." United Press verneemt intussen in Djakarta dat ook de chefstaf van het leger, Nasution, Soekarno heeft voorge steld bij decreet de grondwet van 1945 weer af te kondigen, mits tegelijkertijd het beleid in handen wordt gegeven aan een militaire regering, met Nasution zelf als premier. Het leger zou dan te vens bereid zijn tot concessies aan de Islamitische partijen, die zich tegen doorvoering van Soekarno's plannen ver zetten. Het Amerikaanse persbureau voegt overigens zelf aan dit bericht toe dat het er geen officiële bevestiging van heeft kunnen krijgen. op te brengen, evenals de kredietvoor- ziening. Toch, zo meent het rapport, dient het tempo van de vooruitgang in de land bouw gelijke tred te houden met de snelle ontwikkeling van de gehele eco nomie in de Europese gemeenschap. Daartoe zijn structurele maatregelen nodig, voor de ontsluiting van platte landsgebieden wegen en kanalen, op het gebied van het onderwijs, de ruilverka veling, en industrievestiging om de over tollige landarbeiders werk te kunnen ge ven. In de zes landen verlaten ieder jaar 360.000 mensen de landbouw. Voor hen dient elders werk gevonden te worden, maar bij voorkeur ter plaatse om de vlucht van het platteland naar de ste den zo sterk in Frankrijk en Italië tegen te gaan. Het rapport voor het markt- en prijs beleid bepleit oprichting van Europese marktbureau's voor granen, suiker, zui- velprodukten en voor vee en vlees.' De ze bureau's kunnen de nodige ordening tot stand brengen binnen de markt van de zes landen. Zowel deze bureau's ale het Europees fonds zouden supra-natio- nale bevoegdheden moeten krijgen. Eigen nieuwsdienst DINELOORD. Het beeldhouwwerk genaamd De vogel van de beeldhouwer J. Grosman, dat tijdens de luchtvaart feesten te Etten werd geëxposeerd, en vanaf zaterdagmiddag werd vermist, is gistermiddag tussen 1.30 en 2 uur in Dinteloord aan de Vlietdijk teruggevon den. Ooggetuigen hebben gezien dat het beeld uit een auto werd geworpen. Door die val is het gedeeltelijk vernield. De rijkspolitie van de gemeente Etten en Leur had de daders reeds te pak ken voordat het beeld werd gevonden. Het beeldhouwwerk had een waarde van 3000. Het materiaal waaruit het beeld vervaardigd is, bestaat uit een legering van lood en heeft bij eventuele omsmelting totaal geen waarde meer. GOES. Ie Amsterdam slaagde aan de Vrije Universiteit voor het kandi daatsexamen geschiedenis de heer J. Davidse uit Goes. Van onze correspondent PARIJS. De Franse legering be schouwt een ontmoeting tussen Eisen hower en de Gaulle noodzakelijk als- voorafgaande aan welke conferentie aan de top ook er verder mocht, worden gehouden. Zij zou daarenboven nog moeten worden gecomplementeerd door een ontmoeting tussen Eisen hower, Macmillan en de Gaulle, nadat het Amerikaanse en het Franse staats hoofd eerst de tussen Washington en Parijs bestaande moeilijkheden uit de weg zouden hebben geruimd. Zo zou men in het kort de min of meer officiële reactie aan Franse zijde op de bereidheid van Eisenhower om generaal de Gaulle te ontmoeten, kunnen samenvatten. In het algemeen bestaat de verwachting, dat de Gaulle, Eisen hower en Macmillan nog deze zomer, waarschijnlijk eind juli of begin augus tus, te Parijs zullen samenkomen. Sedert de Gaulle aan het bewind is gekomen, staat Frankrijk erop dat het in de „atoomclub" als een volwaardige partner zal worden opgenomen. De andere leden zouden daartoe alleen bereid zijn wanneer Frankrijk de bewijzen zou kun nen leveren dat het zo'n vertrouwen waard is, met andere woorden: wanneer zij wisten dat atoomgeheimen in Frank rijk ook geheim zouden blijven, en geen inzet zouden worden voor politieke koe handel op internationaal niveau. Bij vorige Franse regeringen hebben zij die zekerheid niet aanwezig geacht. Thans, ten tijde van het bewind van de Gaulle, vermoedelijk wel. Men kan uit de bereidheid van Eisen hower om met de Gaulle te spreken dus met enige voorzichtigheid afleiden dat aan Amerikaanse zijde de overtuiging bestaat dat de kwesties, betrekking heb bend op kernwapens, een grote rol zul len spelen in een mogelijke conferentie aan de top, en tevens dat het westen ook in dat opzicht sterk wil staan. Het is daarbij nodig Frankrijk in te schakelen. Wellicht ook dat de Verenigde Staten Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De vrouw met de vele namen en wat haar leeftijd betreft variërend tussen de 25 en de 37 jaar, zo stond de inmiddels 38 geworden verdachte D. S. gistermiddag voor de Amsterdamse rechtbank. Zij werd er van beschuldigd in januari 1958 onder opgave van een aantal valse voorna men en een gefingeerde leeftijd in Belfast met een Nederlandse zeeman te zijn getrouwd. Bovendien zou ze haar paspoort, ook alweer op het punt van de leeftijd, hebben vervalst. Het geboortejaar 1920 had ze veranderd in 1929. De verdachte gaf het in een gebro ken Nederlands eigenlijk wel allemaal toe en de officier van justitie eiste tien maanden met aftrek. Omdat de verdedigster om onmiddel lijke in vrijheidstelling vroeg, trok de rechtbank iich in raadkamer terug. Ver dachte werd niet in vrijheid gesteld, maar er werd wel op hetzelfde moment vonnis gewezen: zes maanden gevange- aan de overzijde van het Kanaal in het huwelijk getreden. Toen had ze nog niet met haar leeftijd behoeven te knoeien. Nadat ook haar tweede echte- tijke verbintenis op de klippen was ge lopen, ontmoette ze vorig jaar de 25- jarige zeeman. Had zij vooral deze jongeman met haar geboortedatum willen bedriegen, of ging het slechts om de vrees, dat de schoon ouders hun zoon niet wensten uit te huwelijken aan een zoveel oudere vrouw? Het kwam er gisteren in de rechtzaal niet precies uit. Mijn man wist van niets, zo ver klaarde de vrouw, tegen wie overigens opnieuw een echtscheidingsproces gaan de is. Die man wist er alles van, meende de verdedigster, maar de vrouw wil hem nu proberen te dekken. Zij is bang dat men hem medeschuldig acht. U hebt gedaan wat wel meer vrou wen doen: gejokt over uw leeftijd. Ge lukkig is dat meestal niet strafbaar, anders zouden er op dit punt straffen bij de vleet moeten vallen, maar u hebt nisstraf met aftrek. Dat betekende dat een behoorlijk aantal jaren op uw leef de vrouw, die zich dwars tegen alle wet- tijd verzwegen en zulks op een bepaald in f Vionn Anhéivn •••GHA J ^A i. ten in tegenover haar (derde) echtge noot en haar schoonfamilie aanmerkelijk jeugdiger had willen maken, over veer tien dagen het huis van bewaring zal mogen verlaten. Zij heeft al vijfeneen- halve maand in voorlopige hechtenis doorgebracht. Als zestienjarig meisje was verdachte onbehoorlijke wijze, zo had de president bij de aanvang van het proces gezegd. In haar uitspraak achtte de rechtbank de valse aangifte in Engeland op for mele gronden echter niet bewezen. U bent waarschijnlijk wel een aar dige vrouw, zo zei de president nog, maar u bent volstrekt onbetrouwbaar. een duidelijke vingerwijzing aan.deiSow- jetunie hebben willen geven dat het niet moet rekenen op enige verdeeldheid »in het westelijk kamp. DELFT. De 39ste algemene verga dering van de Bond van christelijke po litie ambtenaren in Nederland is te Delft voortgezet met de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur. Dit beleid werd met algemene stem men goedgekeurd. De heer Rook werd met 211 van de 224 uitgebrachte stem men opnieuw tot voorzitter benoemd. Van de zaken, die voorts aan de orde kwamen, was het belangrijkste het be stuursvoorstel tot wijziging der statuten, o.a. inhoudende dat de voorzitter voort aan niet meer voor een jaar, doch/-tot wederopzegging toe uit de leden van het hoofdbestuur zal worden gekozen. Dit voorstel ontmoette nogal bezwaar bij de afdelingen, waarna het bestuur besloot de termijn van benoeming op drie jaar te stellen. Dit voorstel werd met applaus begroet. In de vergadering werd ten slotte het woord gevoerd door de heer C. J. van Mastrigt, tweede voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond en J. van 't Lam, namens de Christelijke Centrale van overheid en onderwijzend personeel. UTRECHT. De heer J. W. Kruit hof, die gisteren is afgetreden als voorzitter van de christelijke bond van sigarenmakers en tabaksbewer kers in Nederland, is door H.M. ko ningin Juliana benoemd tot ridder 'ia de orde van Oranje Nassau, uit waar dering voor zijn werk in de christelij ke vakbeweging. De heer Kruithof werd van deze on derscheiding op de hoogte gesteld door de heer J. van der Kooij, chef van het kabinet van Sociale Zaken en Volksge zondheid, tijdens een receptie die 's mid dags in Utrecht werd gehouden - ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de christelijke bond van sigarenmakers, het feit dat de heer Kruithof veertig jaar geleden met zijn werk in deze or ganisatie begon en diens afscheid. De receptie werd onder meer bijge woond door vertegenwoordigers van het Christelijk Nationaal Vakverbond en'de daarbij aangesloten organisaties, de or ganisaties van werkgevers en sigarenfa brikanten en de zusterorganisaties. De afdelingen schonken de heer Kruit hof een gashaard, van het bestuur ont ving hij een lamp, een bedrag voör een buitenlandse reis en de versierse len, behorende bij zijn koninklijke on derscheiding. De heer Kruithof is twaalf jaar voor zitter geweest van de christelijke bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers. Hij wordt opgevolgd door de secretaris, de heer J. Anbeek. 's-GRAVENHAGE. Ds. D. Driessen te Vlaardingen, de oudste dienstdoende predikant in de Christelijk-Gerefér- meerde Kerken, viertmaanda g 22 juni zijn tachtigste verjaardag. Ds. Driessen werd te Velp geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de theologische school der Chr. Geref. Kerken. In 1917 Werd hij kandidaat, waarna hij het predik ambt te 's-Gravenzande aanvaardde. Htj diende de kerken van Amsterdam-Oóst en Rotterdam-Zuid en verbond zich-op 1 november 1945 aan zijn tegenwoordige gemeente, waar hij elke zondag nog tweemaal in de dienst des weords -voor gaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5