Geen droomwereld bij internationaal gesprek ZUID-BEVELAND Suprahix Landbouw in periode van technische ontwikkeling Structuur van de landbouw eist volle belangstelling Z.L.M.-festijn op geopend originele wijze GEBREK AAN REGEN BRENGT ERNSTIG VERONTRUSTING Vernieuwde aula voor Vlissingen hard nodig ISSÈfSrHSasr S0"BURG- - Vrijdag 19 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Vijftig jaar getrouwd HERSENSCHUDDING BIJ VOETBALLEN Andere landen komen sterker naar voren BURGERLIJKE STAND Gemeentewapens in Provinciehuis J RAAD VLISSINGEN VERGADERT Oud-inwoner van Reinigingsdienst op s-H. Arendskerke verlaat N.S. Nog dit jaar een opleiding tot radar waarnemer aan „De Ruyterschoor Scheepvaartmaatschappijen juichen stichting cursus toe NIEUWE SLIJTLAAG Schouwen in discussie Predikant beroepen te Yerseke Raad van Rilland Sportavond voor de jeugd Veertig jtlar I.A.O. Werk opgedragen BOUWPLAN MOEST GEWIJZIGD WORDEN Kantoor hervormde gemeente wordt aangepast aan de omgeving Gemeente Vlissingen draagt bij in de bouivkosten PLASTICLAK Jhr. De Casembroot en ir. Geuze samen als tractorchauffeur Algemene vergadering Vandaag Waterpolo in Souburg MARKTBERICHTEN VERZEKER UW VAKANTIE. 'AKKERTJES Oiitl-Zeeiiws elftal Het land, vroeger het voorbeeld van vrede en rust, is thans even zeer in de greep van de vertechnisering gekomen. De mechanisering verandert de boer. Men klaagt dat de jongeren niet meer te krijgen zijn voor allerlei organisatorisch werk. Te veel jongere boeren zijn gebonden aan het bedrijf, omdat de machine niet stil mag staan en het niet uit kan, dat ze er zelf niet op zitten. De machine heerst otfer de mens en niet de mens over de machine. Deze vroeger in de indu striële sfeer ervaren wijsheid, is thans doorgedrongen tot hel platte land en dan niet als een ergens gelezen spreuk, maar als een eigen ervaring, naar mij o.a. bleek in een gesprek en uit een uitspraak in deze zin van een kleine boer uit mijn eigen afdeling. We hebben geen tijd en ondertussen bezint men zich over de vijf daagse werkweek. Deze woorden sprak gisteren ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M. bij de opening van de Z.L.M.-dagen in de 1000- jarige Sint Baafskerk te Aardenburg. Hij stond stil bij de politieke dreigingen, die thans in verband met de conferentie te Genève op de voorgrond staanr en stipte de vraag aan, of de balans Wastington- Moskou, waarbij zich thans Peking als derde heeft gevoegd, in historische ver houdingen dient te worden bezien, of dat in de toekomst nieuwe verhoudingen altijd vooropgesteld dat geen wereldoorlog tussentijds optreedt op de voorgrond zullen schuiven. Hierna besprak hy de economische drei gingen, waarbij hij vooropstelde het pro bleem van de agrarische overschotten. De totale wereldvoorraad tarwe, rogge, gerst, haver en mais lag per 1 januari 1959 weer 19 procent hoger dan het vorige recordcijfer, dat per 1 januari 1957 werd geregistreerd. Wanneer men aldus ziet, dat alle offi ciële maatregelen alleen maar het tegen deel van de nagestreefde productiebeper king hebben opgeleverd, dan gaat men zich onwillekeurig afvragen of men het dan maar niet als normaal moet beschou wen, dat de produktie, met name in deze sector, hoger ligt dan het verbruik, te meer waar in andere sectoren, b.v. met suiker, hetzelfde verschijnsel gaat optre' bond heeft al voorgesteld, teneinde de eigen hoge graanprijs te kunnen behou den, de Nederlandse broodconsument van E.E.G.-zijde te gaan subsidiëren. Hij sprak echter niet over de nadelen van hogere voergraanprijzen voor de export van Ne derlandse veehouderijproducten. Als president de Gaulle er dan nog aan toe komt voegen, dat Frankrijk onder geen beding enige verhoging zal toestaan, is de verwarring compleet. Als er nu straks toch zaken gedaan zond en kunnen worden, valt niet wel Jin te zien, dat Nederland, op een breed front onderhandelende, alle huidige stel- j lingcn zou kunnen behouden. I Als realist op zakelijk terrein is het veel beter, te streven naar het bereikbare, dan in de strijd voor het principieel-wen- selijke, steeds weer onder te gaan. Het is ook te verdedigen, ergens offers te bren gen, mits men er voordelen voor terug verwerft. We hebben de indruk, aldus spr., dat delen van het Nederlandse bedrijfsleven en niet te vergeten andere min of meer en geheel officiële vertegenwoordigers van de Nederlandse standpunten meer in een droomwereld, dan in de werkelijkheid t.a.v. de E.E.G. leven. Wanneer het Landbouwschap en de Produktschappen b.v. principiële bezwa ren naar voren brengen tegen een ont wikkeling, die teveel gaat in de richting van agrarisch handelsverkeer door mid del van contracten op lange termijn, dan kunnen wij deze bezwaren zeer wel vol gen en er veelal zelfs mee instemmen. Wanneer één en ander nu echter zou leiden tot een situatje, waarin Nederland uiteindelijk moet constateren, dat vrijwel alle of zeer vele goede mogelijkheden, die er voor de Nederlandse produktie gelegen waren in de Euromarkt ondertussen via longterm-contracten door anderen zijn be nut, dan geven we voor dit soort prin cipieel stelling-nemen niet te veel en vragen wij ons af, of een longterm-con tract voor boter met West-Duitsland niet meer betekent, dan gelijk hebben van eigen parochie uit. De i'egeringsverklaring was, wat de landbouw betreft, wel zeer kort en belangrijker eigenlijk dan wat er in stond was datgene, wat er n i e t in stond. Het ontbreken van een structuurparagraaf heeft bij ons dan ook vragen opgeroepen. Deze woorden sprak de voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze, in de openingsrede, die hij gisteren hield ien. Eén en andere leek spreker, hoe lan- Jjr opening van de Z.L.M.-dagen te Aardenburg. Hij vervolgde: «nil U ai elf. v. e i An Iiaa maaa el a «.aaooaéIam - a 1 f «er het duurt en hoe meer de voorraden toenemen, op een zeker moment niet houd baar en dan zijn de gevolgen bijzonder gevaarlijk. De pressie van de zijde van de V.8., om onder „special programs" te ex porteren naar minder ontwikkelde gebie den, neemt dan ook voortdurend toe. E.E.G. lotussen worstelt de E.E.G. om tot een eigen vorming voor zijn agrarische, met name zijn graanpolitiek te komen. De voorzitter van de Westduitse boeren- BIERVLIET. Het echtpaar A. Kort- VRIENDÏDE Dekker, dat woensdag z vijftigjarig huwelijksfeest vierde werd o.a. gefeliciteerd door burgemeester A. F. Kostense en pastoor Burm. 's Avonds bracht de muziekvereniging Harmonie met de jeugddrumband een serenade. RETRANCHEMENT De in Oostburg schoongaande H.B.S.-er Bob Dierkx uit Retranchement kwam tijdens schoolvoet- bal in Oostburg met zijn hoofd op de grasmat terecht. Door het droge weer was de grond zodanig uitgedroogd dat het wel een rotsbodem geleek. Hierdoor kwam het dan ook dat hij een hersenschudding op liep. Als correspondent voor de „Zee manscentrale" is voor St.-Annaland cn omgeving aangesteld de heer J. Scherpe- nisse te, Sint-Annaland. Tot tijdelijk onderwijzer aan de School met den Bijbel te Sint-Annatand is benoemd de heer A. de Visser uit Oastkapelle. Het feit, dat er niets werd gezegd over structuurplannen, behoeft natuurlijk niet ongunstig te zijn, hoewel we dan toch wel een ver klaring, waarom men meende een zo belangrijk punt zelfs ook later in de beantwoording tijdens de kamerbehandeling vrijwel achterwege te kunnen laten, op rijs gesteld zouden hebben. Het structuurbeleid is namelijk in steeds sterkere mate een grondslag voor iedere toe komstige landbouwpolitiek. In WEST-DUITSLAND valt voor de in het „Griine Plan 1959" vrijgekomen gelden een verschuiving te constateren van de voor subsidies bestemde gelden. Die voor kunstmest en melk zijn ver laagd, doch de bedragen, die de struc tuurverbeteringen in het algemeen moeten bevorderen, zijn verhoogd; bovendien kunnen nog uit speciale bronnen gelden voor dit doel worden verkregen. Uit nadere gegevens, die spr. aanvoer de blijkt dat de overheidsbemoeiingen mét de Westduitse landbouw sinds 1949 geleid hebben tot een teruglopen van de groep bedrijven van 0,510 ha tot ca. 12,o procent terwijl de groep bedrijven boven 10 ha met 6,5 procent is uitgebreid De gemiddelde oppervlakte nam toe van ca. 7 ha tot ruim 7.5 ha. Men maakt daar dus ernst met de structurele hervormin gen en probeert op die wijze een gezonde grondslag voor de eigen landbouw te kweken, teneinde straks in de E.E.G. ook een betere concurrentiebasis te verkrij- gen In ENGELAND, waar de gemiddelde bedrijfsgrootte veel hoger ligt, is men er toe overgegaan de plannen tot verbetering te richt en op de bedrijven van 8—40 ha, in sommige gevallen zelfs tot 60 ha. De resultaten zijn zeer in het oog lopend. In „Landbouwwereldnieuws" rapporteerde de Nederlandse landbouwattaché in Lon- De vooruitzichten voor de nati onale economie, gelet op de bij drage, die onze landbouw kwanti tatief zal kunnen levéren, zijn niet zo rooskleurig. Een periode van droogte, zoals we deze sedert 1947 niet meer hebben gekend, speelt op het ogenblik een bijzonder be langrijke rol. En nu weten we na tuurlijk nog wel niet, hoe de ver houdingen verder in Europa en straks ook in andere werelddelen zijn en we kunnen daarom nog helemaal geen oordeel vellen over de prijsniveaus, die ons voor dit oogstjaar te wachten staan, maar' aan de andere kant is het toch wel zeker, dat sommige opbrengsten niet meer mee zullen kunnen val- 5e0«rlJe(,èll len. gebeeke. Geboren: Jacoba d.v. Deze woorden sprak ir. Geuze, toen hij j Kasse. goes sum het slot van zijn openingsrede voor Geboren. jacominus p.. zv P. Pop en C. de Z.L.M.-dagen rondkeek in de eigen M weststrate, Eduard C J.. zv C. J. Zoete- omgeving. weij en J. A. H. Bom te Yerseke, Yiona G. ;J., dv J. b- Lindenberg en M. Geldof te Zou het in de nabije toekomst helemaal Kloetinge. Dignus A., zv J. M. Korsuize en niet meer van betekenis regenen, dan is|G. J. Koster te Kortgene, Pieter R., zv J. in ieder geval voor ons eigen land te Everts en S. G. Bosman, Marcehno A. P. V. Ar.A^ALnfnrn- zv G. Rmassa en C. H. Levenssa te Krui de plannen tot verbr,eding van het ka- kanaal Terneuzen-Gent, zouden, niet in die mate hoeven op te treden, wanneer tijdig contacten in dit opzicht met de landbouw vertegenwoordigende bedrijfs organisaties en met de betrokkenen zelf was opgenomen en wat meer voorlichting was gepleegd. W« hebben de indruk, dat de Neder landse boerenstand in het algemeen wel doordrongen is van de noodzaak van spreiding van de industrialisatie in ons steeds meer overbevolkt gerakende kleine landje; maar wil men bereiken, dat htf daar ook een zo ruim en een zo goed mogeljjk begrip voor kan opbrengen, dan zal er een goede samenwerking tussen de verschillende sferen in dit opzicht regel matig tot stand dienen te komen. VROUWENPOLDER Gehuwd: J. de Wijze 32 j en F. M. Geer- N. Cornelisse 88 j w.v. Lan- J. P. Blok en W. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN In de eerste helft van 1960 zal zoals reeds bekend het nieuwe Provinciehuis in Middelburg als onderdeel van het historische Abdij complex, in gebruik worden genomen. Het rijk en de pro vincie Zeeland hebben voor het aanbrengen van enkele kunstzinnige verfraaiingen en kunstvoorwerpen reeds aanzienlijke bedragen uitge trokken. Uit een gedachten- wisseling over de inrichting van het gebouw tussen de gemeentebesturen van Mid delburg en Vlissingen is het denkbeeld gerezen om in de traphal de wapens van een aantal Zeeuwse gemeenten aan te brengen. De gemeenten die hiervoor in aanmerking komen, zijn zo geko zen, dat zowel aan de geschiede nis als aan de geografische ver scheidenheid van de provincie Zee land recht wordt gedaan. Voor Walcheren zijn dit Middelburg, Veere en Vlissingen. Het is de bedoeling de wapens, die de vorm zullen krijgen van ge kleurde schilden van het formaat van ongeveer 60 bij 45 centimeter, te doen vervaardigen door de Schiedamse beeldhouwer P. Stui- venberg. Daar de hiervoor benodigde gel den niet méér kunnen worden ge put uit de door de provincie en het rijk uitgetrokken bedragen, wordt op de verschillende gemeen ten een beroep gedaan een bijdra ge te verlenen in de kosten van het vervaardigen en plaatsen van deze wapens. De gemeente Vlis singen is verzocht 1.000 beschik baar te willen stellen. B. en W. vragen de raad hieraan zijn goed keuring tehechten. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen verleende drie jaar ge leden twee kredieten voor de verbou wing en vernieuwing van de aula op de Noorderbegraafplaats en voor het aanleggen van toegangswegien naar de ze aula. Daar voor deze werken niet de vereiste rijksgoedkeuring kon wor den verkregen, bleef de uitvoering er van achterwege. De aula op de Noorderbegraafplaats voldoet echter steeds minder aan de ei sen, zodat het raadzaam wordt geacht de verbouwing en vernieuwing opnieuw te bezien. Een schetsplan werd reeds vervaardigd. Een vergelijking met de in 1956 bestaande plannen toont aan, dat slechts ten aanzien van de centrale- verwarmingsruimte wijziging is geko men. In afwijking van het oorspronke lijke plan wordt deze ruimte thans be stemd voor olie-opslagplaats, daar tol plaatsing van oliekachels zal worden overgegaan. Voor de voor de geestelijke bestemde ruimte betreft, merken B. en W. in een voorstel aan de raad op, dat hier vol staan kan worden met verwarming door middel van een elektrische-wand- radiator. Wanneer tot uitvoering van de werk zaamheden aan de aula kan worden overgegaan, dienen de toeganswegen te worden omgelegd en uitgebreid. Voorts zal een parkeerplaats moeten worden aangelegd. Voor dit alles is een bedrag nodig van 144.000. B. en W. stellen de raad voor dit beschikbaar te stellen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De gemeenteraad van Vlissingen zal op woensdag 24 juni des middags om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. benoeming leraar in alge meen vormend onderwijs aan de ge meentelijke u.l.o., aankoop van 7790 m2 grond in het uitbreidingsplan Paauwen- burg, aankoop gebouwencomplex „Het Gasthuis" aan de Hellebardierstraat, het verlenen van een krediet van 15.000 ten behoeve van de aanschaffing van 1500 huisvuilemmers, het verlenen van een bijdrage van 10.000 aan de Kerk voogdij van de Hervormde Gemeente te Vlissingen in de herbouwkosten van het kerkkantoor aan de Branderijstraat. 's-HEER ARENDSKERKE Op 29 juni a.s. zal een oud-inwoner van 's-H. Arends kerke de heer J, van Schaik, hoofdsta tionschef te Venlo, de Nederlandse Spoor wegen met pensioen verlaten. De heer Van Schaik, die geboortig is uit 's-Heer Arendskerke heeft dan 44 dienstjaren bij N.S. achter de rug. Op 19- jarige leeftijd trad hij op het station 's-H. Arendskerke, in dienst van „het spoor", een standplaats die hij naderhand verwis selde voor Middelburg. Via verschillende standplaatsen en rangen wist de heer Van Schaik een mooie carrière op te bouwen, die in april 1954 bekroond werd met de benoeming tot hoofdstationschef van Ven lo, het belangrijkste overgangsstation van de Nederlandse Spoorwegen. Hier wacht te hem de taak mede leiding te geven aan de nieuwbouw van het station en zorg te dragen voor de voortgang van dé ge wone gang van zaken, in weerwil van het feit dat er „geen stukje rails op zijn plaats werd gelaten". Op grond van zijn verdiensten in het bijzonder bij de drie jaar durende bouw van het Venlose sta tion werd de heer Van Schaik geridderd. De Nederlandse Spoorwegen zullen aan de scheidende chef een afscheidsreceptie aanbieden. ELLEWOUTSDIJK Het aannemers bedrijf Brankaart uit Brugge (België) is in Coudorpe (Ellewoutsdijk) begonnen met de nieuwe wegen en het verkavelingsge- bied te voorzien van een asfaltlaag, waar binnenkort nog een nieuw laagje, de zgn. slijtlaag opkomt. In totaal wordt daar 28 km wegen voorzien van een nieuwe slijt laag. Het materiaal hiervoor wordt ge maakt aan de haven te Goes en per vrachtauto aangevoerd. BURGH. In de raadsvergadering is medegedeeld, dat zeer binnenkort een be spreking zal worden gehouden over de gezamenlijke reinigingsdienst op Schou- wen-Duiveland. Het is nodig, oordeelde de raad, dat cr zo spoedig mogelijk een gesloten wagen komt. Besloten werd de vergoedingen voor de wethouders te brengen op f 720,Een geldlening van f 100.000,z.l worden ge sloten voor de financiering van de bouw van een nieuwe o.l. school. De vraag werd gesteld, of de bouw van een der gelijke school wel economisch verant woord is. De vorige raad heeft echter reeds in principe tot schoolbouw be sloten. Aan de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Schouwen-Duiveland werd een subsidie van twee cent per inwoner toegezegd. Enkele raadsleden wilden graag rekening en verantwoor ding van deze vereniging zien, doch an deren wilden zover niet gaan. In Burgh- sluis komt door het afsluiten van de zeesluis de afvoer van de riolering in het gedrang. Met behulp van enkele bui zen, die men van de herverkaveling kan betrekken, zal een betere afvoer wor den gemaakt, waardoor de stank zal ver dwijnen. Bij de rondvraag deelde de burgemees ter mede dat aan de perfectionering van de brandweer aandacht zal worden be steed. YERSEKE. Als predikant van de vrije Evangelische Gemeenten te Yerse ke is beroepen ds. A. J. Buurman te Den Haag. Ds. Buurman is geboren in 1916, werd in 1949 kandidaat en aanvaardde op 20 november van dat jaar het ambt te Fra- neker. Op 5 sept. 1954 deed hij intrede bij de Vrije Evangelische Gemeenten te Den Haag. RILLAND. De gemeenteraad ver gadert heden (vrijdag)avond. Het enige agendapunt is een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening voor de financiering van het uitbreidingsplan. KAPELLE. Woensdag is op het ge meentelijk sportterrein een sportavond gehouden voor de leden van de bij de Herv. Jeugdraad en Geref. Jeugdcentra- Ie aangesloten clubs in Kapelle. Er was een zeer grote belangstelling en met grote animo werden verschillet 'e spelen beoefend. Er was grote verschei denheid. den onder de titel „De Britse landbouw in de toekomst aan de top?" een artikel, waarbij hij er op wees, dat de Engelse landbouw in het algemeen belangrijke produktiviteitsverbeteringen tot stand heeft weten te brengen. Men heeft zich daar gericht op de spe cialisatie, met alle voordelen van het op volle capaciteit gebruiken van de machi nes en reeds veelvoudig komen kostprij zen voor graan van ca. f 20,per 100 kg voor, waardoor een kostprijs bereikt is, die zeker zo gunstig is als voor de beste bedrijven in ons land. Structuurverbetering in Nederland is en blijft een levensvoorwaarde voor het ge heler agrarische bedrijf. Daarom is het ook juist geweest, dat alle woordvoerders van politieke partijen In de Tweede Ka mer de aandacht van de regering geves tigd hebben op de weinig zeggende agra rische paragraaf uit de regeringsverkla ring, terwijl het tevens is toe te juichen, dat ook allen hun bezorgdheid uitgespro ken hebben over de belangenbehartiging van de landbou w in de komende jaren. ONJUISTE VERGELIJKING In dit verband oefende spr. kritiek uit op de rede, die ir. J. A. Emmens, voor zitter van het Kon. Genootschap voor Landbouwwetenschappen, onlangs hield bij de opening van de landbouwweek te Wageningen. Hij stelde, dat de Deense landbouw zich zonder bescherming weet te redden de eigen week keurde het Deense parlement een regeringsvoorstel goed voor een minimum-prijsgarantie van f 3,30 voor boter maar zag daarbij over het hoofd, dat de beide agrarische struc turen niet vergelijkbaar zijn. De struc tuur van de Deense landbouw is in het verre verleden reeds grondig gesaneerd en wij staan in Nederland eigenlijk op dit moment op dit punt nog maar in een be ginfase. Voorts wraakte ir Geuze de bewering van ir Emmens, dat in ons land in de landbouw per 86 werkers één ambtenaar ter beschikking zou staan, in de indu strie één per 346 werkers. Hjj zag daar bij over het hoofd, dat in de cijfers van de landbouw het onderwijzend perso neel wél is opgenomen, in die van de industrie het personeel van het nijver heidsonderwijs niet, terwijl ook de zorg voor de landbouwwegen wel in de cijfers van het ministerie van landbouw zijn opgenomen, terwijl de andere wegen niet in de qijfers van het ministerie van eco nomische zaken staan, doch in die van verkeer en waterstaat. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Het ligt in het voornemen van de Vereniging ,,De Ruytersehool" te Vlissingen het leerplan van de school uit te breiden met een veertiendaagse cursus ter opleiding van radar- waarnemers. Dat deze opleiding in een grote behoefte zal voor- zïéri blijkt 'wel 'ujt het feit, dat ziqh voor deze cursus reeds 64 leëïlingéiï hebben aangemeld. Verwacht wordt, dat het aantal leerlingen zich nog zal uitbreiden tot 160 per jaar. Voor een belang rijk deel komen deze scholieren uit de stuurliedenopleiding van de school. De uitbreiding van het leerplan in de ze zin heeft de volledige instemming van het gemeentebestuur van Vlissin gen. Temeer omdat volgens mededelin gen van het bestuur van de Vereniging BEJAARDEN OP REIS ZOUTELAiNDE. Onder leiding van de hervormde predikant, ds. J. van Dul- leman hebben de bejaarden gisteren een reis gemaakt. Eerst werden de Delta-- werken bezichtigd en daarna werd in Tilburg het dierenpark bezocht. De mu ziekvereniging heeft gisteravond het ge zelschap met vrolijke klanken verwel komd, waarna de heer J. van Keulen „De Ruytersehool" verschillende scheep vaartmaatschappijen hebben laten we ten, dat met het stichten van een cur sus ter opleiding van radarwaarnemers aan de „De Ruytersehool" in een drin gende behoefte zal worden voorzien. Dit zijn Kon. Paketvaart Mij., de Kon. Ja va-China Paketvaart Mij., de N.V. Shell Tankers en de N.V. Nederlandse Pacific Tankvaart Mij. Uit een door het bestuur voor 1960 op gemaakte begroting blijkt, dat de net to-kosten 2740 zullen bedragen. Een kwart deel hiervan of 685 komt ten laste van de gemeente Vlissingen. Het ligt in de bedoeling reeds dit jaar een aanvang met de cursus te maken. B. en W. stellen nu de raad voor zich met dit alles te verenigen. GOES. Tc Genève is het 40-jarig bestaan der Internationale Arbeidsorga nisatie gevierd. Drie kerkdiensten werden gehouden, een Israëlitische, een rooms-katholieke en een protestantse. De laatste vond plaats onder de auspiciën van de We reldraad van Kerken. De dienst werd geleid door a'r. Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereldraad. De „preek" werd gehouden door André Philip, terwijl de Schriftlezingen werden verzorgd door de Britse regeringsgede legeerde Sir Guildhaume Myrddin-Evans en door de moderator van het Geneef- se convent van predikanten. De bejaarden uit Borssele zullen op 25 juni een tocht maken naar Namen en omgeving. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Zoals bekend be staan bij het College van Kerkvoog den der Hervormde Gemeente te Vlissingen plannen om over te gaan tot de herbouw van het door oor- dankte voor het organiseren van deze j l°f»shandelingen voor een belangrijk dag. I gedeelte vernietigde kerkkantoor aan is beter kost mindert verwachten, dat sommige overschotpro blemen, waarover wy ons ook binnen on ze grenzen zorgen maken, voorlopig in een andere licht zullen komen te staan. Vooruitwijzend naar het referaat van drt. Verburg, legde hij er de nadruk op, dat er bij de boeren onrust en vrees be staat op het punt van de industrialisatie- politiek. Een heleboel onrust en moeilijkheden, -- - c die b.v. op het ogenblik zijn ontstaan over'Johanna P. Ch.. dv F. J. Hoek en Ch. Ondertrouwd: L. K. van dei- Have, 30 j, ningen, Abraham W., zv A. C. Boone en L. K. van Weele te Yerseke, Hedwig S., dv J. A. Burger en J. W. A. Noordhoek; Carla C.,1 dv H. J..Willems en P. Schrier; Jacoba, dv J, S. de Koeijer en J. J. A. v. d. Endt te Yerseke, Adriana M„ dv J. Heijboer en J. de Mul; Adrianus F., zv J. M. Go vers en M. E. C. Polfliet, Cornelis, zv R. C. Jobse en J. G. Nieuxvenhvize; Achilles T., zv C. P. Verschoore en Th. E. M. van der Zanden; Adriaan J., zv P. A. Corstanje en C. M. de Baar, Cornelia, dv L. Reijerse en D. Gelok; Van een onzer verslaggevers AARDENBURG. Imposant en kleurrijk was gistermiddag de officiële opening van de driedaagse ZLM-landbouwdagen. Tegen een decor van wapperende vlaggen en grommende tractoren, ter wijl een stralende zon de honderden genodigden op de diepgroene grasmat koesterde, hebben jhr. A. F. C. de Cakembroot en ir. M. A. Geuze een staaltje tractorrijden weggeven voor de tribunes. .ten hun inhoud op smaakvolle en aan trekkelijke wijze ten toon spreiden, liad- ;den gemaakt, begon in de jubilerende St. Baafskerk de algemene vergadering. schelde". Na eerst met zevenmijlslaar zen door de historie'van Zeeland te zijn gestapt, stelde hij dat de toekomstige noord-zuidverbindingen door de Deltawe gen een nieuw perspectief van binding- geeft, terwijl in supra-nationaal verband de tegenstelling tussen de eilanden, maar ook de tegenstelling tussen land bouw en industrie meer en meer zullen verdwijnen. Nadat jhr. De Casembroot en burge meester Van Dongen enkele hartelijke woorden gesproken en hun bewondering en waardering geuit hadden over de grootse ZLM-manifestatie, werd in de vooravond de hoofdbestuursleden en ge nodigden een ontvangst ten stadhuize be reid. Met een diner in hotel De Een hoorn te Oostburg werd de eerste ZLM- dag beëindigd. de Branderijstraat. Het college is be reid gevonden bij de uitvoering van het herbouwplan rekening te houden met het plan om tot verdere ontman teling van de St. Jacobskerk en sa nering van de oude binnenstad te ge raken. Het college zal daartoe zijn eerder opgezet plan om het kerkkan toor in de oude toestand te herstel len, wijzigen in een bouwplan. Het kantoor met bovenzaal en rijwiel berging is dan ook los van het kerkge bouw geprojecteerd met slechts een be scheiden binding met het koor der kerk door middel van een dubbel poortje, ter wijl dan bovendien de architectuur van dien aard is, dat het geheel meer past in de omgeving en de stijl van het kerk gebouw. Deze wijziging heeft echter tot gevolg, dat de bouwkosten 13.950 ho ger dan oorspronkelijk moeten worden geraamd. Mede met het oog op de uitgevoerde restauratie van de St. Jacobskerk en de totstandgekomen bouw van de Johannes- kerk. ziet de kerkvoogdij zich voor gro te financiële lasten gesteld. Zo zelfs, dat zij niet bij machte is zonder geldelijke steun tot de bouw van het kerkkantoor volgens het jongste plan over te gaan. In verband hiermee heeft het College van Kerkvoogden zich tot het gemeente bestuur van Vlissingen gewend met het verzoek te bevorderen dat de „meer kosten" voor rekening van de gemeen te worden genomen. B. en W. vragen de raad hiermee in te stemmen en een bijdrage van 10.000 te verlenen in de kosten van de bouw. Van onze correspondent SOUBURG. In het kader van de sportweek is gisteravond een waterpolo- tornooi gehouden SZV won met 51 van de combinatie LuctorSZV Luctor won van Zeehond met 53. De damesploeg van SZV won met 41 van de Zeeuwen en in de verliezersron de won Zeehond met 91 van de com- natie LuctorSZV. In de winnaars ronde wist Luctor met 53 te winnen van SZV. Luctor ontving van het comi té, dat de.Souburgse sportweek organi seert een beker. Voor deze wedstrijden bestond veel belangstelling van de zijde van het publiek. BERGEN OP ZOOM. B. en W. heb ben het uitvoeren van grond- en riole ringswerken in het uibreidingsplan De Zeekant te Bei-gen op Zoom aan de laag ste inschrijver, de gebr. J. N. M. Moer land uit St. Annaland, voor 112.600.- gegund. BERGEN OP ZOOM. Ruim zeshon derd Zeeuwse leden van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond hebben donderdag in de grote zaal van „Thalia" hun provinciale toogdag gehouden, waar op de heren R. van Wensen, districts bestuurder, en de voorzitter van het hoofdbestuur van de N.C.L.B., de heer P. Stokman, spraken. De zaal was tot de laatste plaats bezet en daarover sprak de voorzitter, de heer M. D. den Hol lander uit Goes zijn blijdschap uit. Hoofdbestuurder R. van Wensen hield een toespraak, waarin hij een algemeen overzicht gaf van het werk van de N.C.L.B. Na de gemeenschappelijke maal tijd sprak Bondsvoorzitter P. Stokman over de loonvorming in breder verband gezien. Het programma van deze gezellige toog dag bestond voorts uit zang van de dames Louwerse uit Serooskerke (W.l. decla matie en muziek van het Hawaiian en semble uit Middelburg. De buitengewone raadsvergadering van de Raad van Arbeid Middelburg, waarvan sprake was in het bericht over het jubileum van de heer J. J. Lou werse, zal niet op 22 juni, maar op 22 juli worden gehouden. De opbrengst van de collecte voor het Hogeland bedroeg te St. Lanrens 47,27. De voetbalwedstrijd Wissekerke I en werklieden van het Drie-eilandenplan werd door de gasten gewonnen met 2—1. Vandaag zullen de tentoonstellings-1 Advertentie Hoofdpijn, undpyn, spierpij* kunnen ook in Uw vakantie toe» «laan - verzeker U hiertegen - «eern als anti-pijn verzekering "Akhertjes'' méé op reis! Even weken in wat water, doorslikken, even rusten -Verlies geen uur wan Uw vakantie door pijn of kou fiits-snelle werking makkelijker innemen en L. Moerland. 32 j„ L. M. Hollestelle, 23 j. en T. van Rijswijk, 23 j.; J. A. Kentin. 24 j. en W. G. van den Belg, 20 j., J. P. Plat- Iteeuw, 20 j. en A. den Butter, 21 j., J. de Schipper. 23 j. en M. Wielaard, 20 j. Gehuwd; J. de Leeuw, 25 j. en J. Brusket, 19 F. P. Eekman. 26 j. cn M. H. Francke. •25 j.; T. P. van Baaien. 25 j. en P. E. de Kok. 27 j.; J. Rejaek, 26 j. en M. P. Reijn- hout, 25 j„ P. M. zweedijk, 24 j. en L. C. A. Gelok. 23 j.; J. A. Kentin. 24 j. en W. G. van den Berg. 20 j„ P. Baijens. 29 j. en P. W. Robijn. 29 j. Overleden: Arij M. A. Bierens, 84 j. te Wissenkerke, C. Faase, 64 j.. e.v. T. Welle-; man. N. de Graaff. 65 j., e.v. G. Verrijzer, Jacomina Nieuwenhuijze, 87 j., echtg. van J. Mol te Nisse, Elisabeth Wielings. 65 j., ongeh. te Kapelle. Anna M. S. Pasman, 55 j„ eclltg. van M. Boone te Kruiningen, P. J. van den Dries. 66 j„ wedn. van M. E. Ver beek. W. P. Dleleman, 89 j., wedn. van C. Wolfert. C. Joziasse. 56 j„ te Kattendijke, e.v. A. v. d. Vliet. J. Weststrate, 34 j., e.v. J. Dagevos te Wemeldinge, P. C. Th. Rijs- dtjk, 9 m„ zv Th. Rijsdljk en I. J. Verbrugge te Kruiningen, J. Hoogstrate, 72 j., e.v. P. Groenleer te Kapelle. Geflankeerd door tientallen ZPM'sters met de nationale dundoeken en LJG'ers op glanzende tractoren, had op het gro te podium de officiële opening plaats. De commissaris der Koningin hees de Zeeuwse vlag, ZLM-voorzitter Geuze het groen-wit van zijn organisatie en burge meester Sjef van Dongen de vlag van Aardenburg. waarna ook de symbolen van LJG en ZPM omhoog gingen. Toen beklommen jhr. De Casem broot cn ir. Geuze een gereedstaande tractor, grepen het stuur en rolden er mee over het grastapijt. Zonder blik ken tuften zij pardoes op de opgestel de papieren Benelux-kaart en reden cr dwars doorheen, daarmee de EEG- gcdachte van „geen grenzen meer" symboliserende. Nadat de genodigden, o.w. ook de voorzitter van het Ned. comité voor de landbouw, ir. Knottnerus, een rondgang over het expositieterrein, waar 27 ten- ten was een néèéntal ZI M'érU die viff Lngslellenden acte de presence zullen Ug" jaar of langer lid wlren' g'cweest «even. Om 9 uur beginnen de veekeurin- tot leden van verdienste te benoemen, gen' om e défilé van be- t.w. de heren G. Decs te Kapelle, J. de Kam te Geersdijk, A. de Nood Azn. en Chr. Volkers te Veere, P. v. d. Ros se te Vrouwenpolder, F. J. Castel te St. Laurens, P. Dieleman-de Klerk (55 jaar lid) te Zaamslag:, J. Vinke te Kloos- terzande, Jae. de Rijke te Schuddebeurs en C. M. Zeijler te Oosterland. Voorts werd meegedeeld dat per 1 september a.s. op de ZLM-huishoud- school te Goes gestart zal worden met de opleiding. Na de openingsrede van ir. Geuze (waarvoor men elders op deze pagina gen. kroonde dieren, om vier uur treedt de Amsterdamse politiekapel op. Om vijf uur defileren de werktuigen en om ze ven uur vanavond wordt het openlucht spel „Spel naar de eenheid" door de LJG opgevoerd. Met een optreden van de politiekapel wordt vanavond het feest programma gesloten. De jaarlijkse autotocht van de afd. Middelburg van de Ver. voor Slecht horenden ging deze keer naar Antwerpen. De kathedraal en het stadh us werden bezocht, de 112 m hoge Boeren toren werd beklommen. Ook werd een boot- gelieve te lezen) hield de heer M. C. tocht over de Schelde gemaakt. Verburg, directeur van het E.T.I, in:# In Den Haag slaagde voor het di- Zeeland, een causerie over het onder- 'ploma scheepswerktuigkundige bl de werp „Boven en beneden de Wester-'heer I. Ovaa te Zoutelandc. dat zaterdagavond om zeven uur als sluitst.uk van de sportweek Souburg een voetbalwedstrijd zal spelen tegen R.C.S., zal in de volgende samenstelling uitkomen: doel: C. Moens (Middelburg); achter: .J Mijnheer (Zeelandia) en P. Wijs (Goes); midden: D. Mos (Goes), J. Neufegliese (Middelburg) en W. Strui- wigh (Vlissingen); voor: C. Bode (Vlis singen), A. Carol (Middelburg), J. v. d. Sluis (Goes), T. van Rijswijk (Zeeland Sport) en L. Outermans (Middelburg). Reserves: A. Wijgman (Vlissingen) en J. de Ruyter (Zeelandia). De bouw van de nieuwe O.L.-school in DREISCHOR vordert gestadig. Het hoogste punt werd reeds bereikt. Het harmoniegezelschap „Crescendo" te DREISCHOR zal zaterdagavond om half acht in de muziektent een concert geven. GOES, 18 juni 9959. Export- en Indu strieveiling: Kruisbessen 46. Jucunda I 76, II 71, Mad. Moutot I 75, II 71, Regina I en II 77, Mach. Fruh. I en II 58. Sengana I en II 84, Talisman I en II 67. Climax I en II 70, Div. aardbeien afw. 52. Frambozen in kratten I 121—131, II 105—107. Gewone veiling: per doos: Regina I 20— 25, II 21, Sengana I 21—25, Talisman I 24— 29, II 16—17, Frambozen I 28—36, II 26, Rode bessen I 16—32, II 13—18. Per kg.: Sengana I 91. II 47—67, Mad. Moutot I 91—97,II 64—88, Talisman I 81—89, II 45—63, Rode bessen I 83—89, II 40—78, Hol landers II 91—118, Meikersen I 92—110, II 110, Markiezen II 95—110, Br. Bruine I 110, II 110, III 40, vr. van Werden I lil—lis! Per stuk: Perziken I 26, afw. 6—15. KA9PELLE, 18 juni 1959. Groene kruis bessen aanvoer 5 ton 46. Aardbeien zonder dop voor de industrie: Jucunda 1 72—74, 2 70—71, Madame Moutot 1 74. 2 71—73, Mach! Fruhernte 1 65, 2 65, Sengana 1 86. 2 74, Talisman 1 92, 2 86, Regina 1 83, 2 74. idem 69. Juspa 1 70, Climax l 78, diverse rassen afw. kwal. 60. 2e kwal. 69. Totaal aanbod 42 ton. Frambozen in kratten voor de in dustrie, aanbod 7 ton: <1 127, 2 103. Aanvoerveiling: Aardbeien per doos van 250 gram: Talisman 1 23—31, 2 23—26, Sen gana 1 23, 2 18—23. Climax 1 26, Siletz 1 Cambridge Vigour 1 27. Red Gauntlet 1 28, Madame Moutot 2 21, Juspa l 23—25. j- Rode bessen Jonkheer van Tets per doos" van 250 gram 1 23—30. 2 15—22, 3 10, Fram bozen per doos: Mailing Promise 1 20—22, 1416, Rode bessen per kg. 2 6781. Kersen per kg.: Early Rivers 1 130-!-l37, 80107, 3 51, Hollanders 1 130135, 2 110, 3 50, Meikersen l 102—m, 2 72—89. Markie zen 1 123—135, Vroege van Werden l 120 129, 3 95. Aardbeien met dop in chips per kg.: Talisman 1 83—109, 2 60—83. Red Gant let 1 100, Madame Moutot 2 68, Sengana 1 87 Madame Lefebre 2 58-63, afw. aardbeien met dop 4546. KRABBENDIJKE, 18 juni 1959. - Indu- strie-aardbeien: Jucunda I 72—77. II 68. af\w 49, Mach. Fruhernte I en II 62. Regina I e» |II 62. Aardbeien per doos: Talisman I 21—25, IT '17, Rode bessen oer doos: Jhr. v. Tets I 24—29, II 1224. Prolific I 18. Frambozen per doos: I 20—31, II 15—18. Aardbeien ner kg.: Talisman I 76—84, II 54—71, Mad. Moutot I 77—80, II 54—77. Mach. Fr. I 64. II 53—54, Sengana II 61—63. BERGEN OP ZOOM. 18 juni 1959. As- oergeveiling: aanv. 9000 kg. AA extra 2.30, AA I 2, A extra 2,15. A I 1,70, B extra 1,90, B I 1.20, C extra 1.20, C I 0,85, D I 0,65. E I 1, E II 0.50, F I 1.30. stek 0.21, Groente en fruitveiling: Aardbeien 45—1,12, bessen 30—1,07. MIDDELBURG. Fruit: Aardbeien p. kg. Jucunda 61—80, Talisman 100—1.08; Madame Moutot 72—88. Mach. Fruhernte 45—61, Senga Sengana 55—1.01, Regina 51—83, D. Evern 61 —72, Rode bessen kg 84—90, Rode bessen ds. 11—14, Frambozen doos 48, Senga Sengana ds. 22—25. A.s. zaterdag 20 juni laatste ochtendveiling. VISMIJN VEERE VEERE, 19 juni. exportgarnalen 1532 kf 2.57-1?,78: schar 81 kg. 41—60. bot 57 kg 30—48; tong 44 kg 2.26—4.45. rog 24 kg. 17—39, paling 4 kg 2.50—2.52; kreeft 2 kf 6; ongesorteerde vis 26 kg 16—48.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4