BLOEDIGE GEVECHTEN in DURBAN Rel groeide uit tot opstand op speciaal bevel DROOGTE EEN LAST MAAR GEEN RAMP Veertigduizend negers contra politie Kastjes ope alleen 't Beste bier 't best getapt REDDINGSTEAM GEREED VOOR DODENKLIM DE VALERA NU PRESIDENT Gromyko krijgt - met moeite - weer uitstel De Bilt: Droog N.Y.V. heeft bezwaren tegen liberale koers'' van regermg Henri Wintermans Tienduizenden liters melk stroomden fabriek uit PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 19 juni 1959 Plan voor 624 woningen bij Hoogvliet LANDMACHTORDER VAN MINISTER Veel belangstelling voor premiebouw Drie provincies smachten Amerikaanse scholieren reizen over Rotterdam Revolutionaire auto's van Austin en Morris Gen. Calmeyer benoemd tot staatssecretaris Negen maanden wegens verduistering GEEN VERTROUWEN Nachtvorst EN DIRECTIE WIST NERGENS VAN 'VliJiumlff 27ct Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMITHoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 15e Jaargang no 4284 Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM De beste beste-bier- tappers uit Rotterdam en omstreken heb ben twee dagen lang onder doodse stilte hun tapkrachten met elkaar ge meten in het Dakpaviljoen van het Rot terdamse Groothandelsgebouw. Minder stil was het, toen de allerbeste tappers uit de pul kwamen. Zij gaan strijken met de eretekenen van het Centraal brou werijkantoor, dat de biertapwedstrijden heeft georganiseerd. Eergisteren waren de eenmanszaken aan de beurt. 49 zaken uit Rotterdam en 25 uit de omliggende gemeenten bonden de strijd aan tegen zenuwen en chrono meter. De heer A. Udo van het Spinne wiel tapte het beste biertje bij de Rot terdammers, zijn Schiedamse collega A. de Lange van café Royal was nummer één in de andere categorie. Gisteren waren de teams aan de beurt. Van buiten de stad" spande het echt paar Timmerman van Schippers Wel varen uit Schiedam de manchetkroon het echtpaar Serierse van 't Halve maat je was het beste Rotterdamse team. 47 Rotterdamse teams en zestien uit de om geving hadden deelgenomen. De deelneming was gisteren en eer gisteren groter dan ooit en ook groter dan elders. De Rotterdamse finalisten mogen in oktober hun kunnen tonen in de nationale biertapwedstrijd. Eigen nieuwsdienst DURBAN Veertigduizend inheemse inwoners van de Zuid- afrikaanse havenstad Durban waren donderdagavond op het oor logspad na een dag van bloedige gevechten tussen grote groepen negers en afdelingen van de politie. Twee negers zijn gedood, tien lallen agenten en inboorlingen zijn gewond geraakt. In allerijl vluchtten vele blanke inwoners van Durban gister avond uit hun huizen in de voorsteden, toen bleek dat de neger bevolking nog lang niet tot kalmte was gedwongen. Naarmate de uren verstreken kre gen de ongeregeldheden steeds meer het karakter van een grootscheepse opstand tegen het blanke gezag. Dui zenden tierende negers blokkeerden gisteravond de straten van Durbans centrum. Alom maakte de politie van vuurwapens gebruik; pantserwagens werden naar het toneel van de strijd gedirigeerd. Een groot aantal gebouwen staat in brand, alsmede winkels en scholen. Ook vele autobussen gingen in vlam men op. Uren lang klonk in vele delen van de stad en in de buitenwijken het geratel van machinegeweren en het gehuil van sirenes van overvalwagens en ziekenauto's die arrestanten en ge wonden wegreden. De toestand begon er voor de politie steeds benarder uit te zien, vooral omdat ook de inboor lingen vuurwapens bleken te bezitten, waarvan ze ook gebruik maakten! OVERVAL Het oproer begon gisermorgen met een overval van honderden Afrikaan se vrouwen op een café in de wijk Cato Manor, ten noorden van Durban. Met stokken en knuppels gewapend drongen zij, luid verwensingen gillend, het gebouw binnen. Links en rechts gooiden zij vaten bier kort en klein. Met stenen werden ramen en deuren ingegooid. Dit alles betekende een wraakoefe ning van de zwarte bevolking. De over heid' had namelijk dezer dagen enige duizenden liters illegaal gestookte ster ke drank ir, beslag genomen en vernie tigd. Zij wil dat de negerbevolking alleen gebruik maakt van de café's en bier huizen die in het bezit zijn van vergun ningen. Aan het illegaal stoken van sterke drank moet eens en vooral een einde komen, vinden de autoriteiten van Durban, een stad' met een half miljoen inwoners. Kort na de overval op het café in Cato Manor arriveerde een groep van zeker 150 politiemannen die de strijd met de vrouwen aanbonden. Nauwelijks was de menigte eniger mate in bedwang of er kwamen meldin gen binnen van nog veel meer over vallen op café's. De gemoederen van de inheemse bevolking waren verhit tot het uiterste. Zij wil zich niet laten dwin gen van de officiële drinkgelegenheden gebruik te maken. Van alle kanten drongen massa's ne gerinnen, vervaarlijk met stokken zwaaiend de café's binnen. Duizenden liters bier gingen verloren tijdens de verwoede strijd tussen de rebelse be volking en de politie die steeds meer in het nauw werd gedreven. Negers die in de bierhuizen zaten kregen er zwaar van langs. Woedende vrouwen smeten deze mannen met glazen en bierpullen op het hoofd. Na vele uren van zware gevechten in een tropische hitte groeide het leger van de opstandelingen aan. De politie pro beerde hen aanvankelijk in toom te hou den met behulp van gummistokken en traangasbommen. Het antwoord was een hysterisch gehuil, tientallen vrou wen werden neergeknuppeld. Een regen van stenen en knuppels daalde neer op de aansnellende politieauto's. VUUR Toen ook mannen zich aansloten bij de protesterende vrouwen opende de po litie tenslotte het vuur. Een der eerste kogels trof een politieagent in de rug, die een groep negers achtervolgde. Een an dere agent kreeg een messteek van een negerin. Telkens wanneer het erop leek dat de politie de situatie ergens onder de knie begon te krijgen, braken er elders ongere geldheden uit. De woonwijk Cato Manor met haar armelijke hutten en sloppen bleef ook na het invallen van de duis ternis het toneel van bloedige gevech ten. Hoewel men het er over eens was dat de onmiddellijke aanleiding tot het oproer het vernietigen van illegale drankvoor raad was verheelt niemand in Durban dat de werkelijke oorzaak van de moei lijkheden dieper ligt. ELDERS Tien jaar geleden waren er al ernstige rassenrelletjes in de stad. De woede van de negers ontlaadde zich toen vooral op de Indische bevolking: tientallen Indiërs werden vermoord. In totaal werden tegen de 300 mensen bij die ongeregeldheden ge dood. Ook in Brazzaville, de hoofdstad van <ïe republiek Kongo deel vormend van de Franse Unie zijn donderdag weer onlusten uitgebroken. Bij gevechten tus sen rivalerende stammen zijn 100 mensen gewond; er zouden drie doden zijn ge teld. Van een speciale verslaggever GRINDELWALD. In de toeristen plaatsen Lauterbrunnen en Grindel- wald aan de voet van het Jung- fraumassief heeft het gisteren ge regend. Het zicht op de bergtoppen is het grootste gedeelte van de dag achter wolkensluiers schuil ge gaan. De kans dat nog donderdag geprobeerd zou worden het dode lichaam van de twee jaar geleden omgekomen Italiaanse berggids Stefano Luigi te bergen, is daardoor zeer klein geworden. Intussen is het Alpinistenteam dat de vermetele poging zal wagen aange groeid tot negentien man. Het lichaam van Luigi bengelt aan de gevaarlijke noordelijke wand van de Eiger. Weddenschappen In de hotels rondom is deze spectacu laire bergingspoging inzet van onder linge weddenschappen geworden: een Engelsman die in Kleine Schneidegg logeert, zette gistermorgen tien tegen één dat het de redders niet zal ge lukken de Eigerwand te temmen. Die van Lauterbrunnen hebben er meer vertrouwen in, zij kennen de onver- sehrokkenen die hun leven gaan wagen voor een dode kameraad; zij weten dat Fritz en Oscar Gertsch en hun fami lielid Ferdinand met Adolf von Al- men en Werner Steger niet voor niets hun leven hebben gesleten in de scha duw van de vervaarlijke Alpentoppen. Inmiddels is de barometer weer geste gen en het werd gisteravond best mo gelijk geacht dat het weer in zoverre zou opklaren, dat de negentien man nen op pad konden gaan Vergeefs probeerde de politie van Durban donderdag met geweld de negerbevolking die tegen haar in opstand was gekomen te be teugelen. Wilde vechtpartijen speel den zich af, zoals op deze foto te zien is. Met gummiknuppels ranselden de agenten in op hun rasgenoten, DUBLIN (A.P.) Eamon de Valera, die deze week is afgetreden als premier van Ierland, is gisteren gekozen tot pre sident van zijn land. De 77-jarige staats man behaalde een overtuigende over winning op generaal Maceoin, die slechts in de arme wijken van Dublin een kleine winst op De Valera kon behalen; overal elders kreeg De Valera een meerderheid van ongeveer twintig procent. ROTTERDAM. B. en W. van Rot terdam hebben de raad eer plan voor gelegd, dat de bouw omvat van 624 wo ningen in het uitbreidingsplan Oudeland onder Hoogvliet. De woningen, 312 mai sonnettes en 312 portiekwoningen, zullen huisvesting bieden aan gezinnen van zes tot negen respectievelijk vier tot zes mensen. Hetplan is voorbereid in teamver band met de N.V. Volker Bouwmaat schappij in Rotterdam, die ook het Meeu wenplaat I heeft uitgevoerd. De bouw kosten worden geraamd op 9.797.632 gul den. De grond zal 2.395.786 gulden kos ten, met de gemeenschappelijke tuinen zal een bedrag' van 185.328 zijn gemoeid en de warmwatervoorziening zal 139.200 gulden vergen. De netto-weekhuur is op 13,75 gulden berekend, zodat ten opzichte van het plan Meeuwenplaat I een prijsver laging mag worden geconstateerd. ALPHEN a. d. RIJN Er zijn in deze gemeente thans 157 premiewomngen in aanbouw, ij worden gebouwd door veer tien Aiphcnse ondernemers en door twee van buiten Alphen. Overwegend verrij zen de huizen in Alphen-West, in de om geving van de baronie. Er blijkt veel belangstelling voor de woningen te bestaan. Verscheidene aan nemers deelden ons mee dat (zij vrijwel alle huizen tijdens de bouw, of zelfs al daarvoor, hadden verkocht. De kopers komen voor het merendeel van buiten de gemeente. Wel een bewijs dat in Alphen vrij goedkoop gebouwd wordt. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben deze foto van hun gezin ter beschikking gesteld van het Prins Bernhard- fonds. Het fonds mag de foto gebruiken voor de inzamelingsactiedie het jaarlijks omstreeks de verjaardag van zijn regentprins Bernhard, houdt. (Foto M. C. Meyboom) Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De Sowjetunie heeft in de ministersconferentie opnieuw een etmaal uitstel gevraagd. De weste lijke ministers van buitenlandse zaken hebben dat verzoek, kennelijk het gevolg van het uitblijven van de richt lijnen van premier Kroesjtsjef voor minister Gromyko, ingewilligd. Niet alle drie deden dat van ganser harte. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, liet ten minste het vliegtuig uit Amerika overkomen, dat daar al dagen gereed stond om hem terug te brengen naar Washington. Gromyko verzocht voor de tweede maal een etmaal uitstel tijdens de lunch die hij gebruikte met zijn Britse ambt genoot, Selwyn Lloyd. De geheime ver gadering van gistermiddag werd daarna uitgesteld tot hedenmiddag. Dan, zo be loofde Gromyko, zal hij antwoorden op de westelijke voorstellen die deze week werden ingediend. In Moskou, waar aan dat antwoord wordt gewerkt, vergadert premier Kroesjtsjef weer met de premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, en met de leider van de Oostduitse communis tische partij, Walter Ulbricht, die aan het hoofd van een Oostduitse regeringsde legatie een rondreis door de Sowjetunie hebben gemaakt. De resultaten van die besprekingen konden wel eens doorslag gevend zijn voor de afloop van de Ge- neefse ministersconferentie. Het is duidelijk dat Kroesjtsjef wil laten uitkomen dat niet minister Gro myko maar hij het standpunt bepaalt dat de Sowjetunie in de ministerconfe rentie inneemt. Velen zien dan ook het tweede verzoek om uitstel als een demon stratie en als Kroestjsjefs antwoord op de verzekering van president Eisenhower dat er van uitschakeling van de ministers van buitenlandse zaken in het interna tionale overleg geen sprake kan zijn. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van defensie heeft bij landmachtorder voorschriften gegeven voor het inspecteren van kasten, kisten en koffers van militairen. Het is voorgekomen, aldus de order, dat zonder geldige reden aan, militairen orders werden gegeven om hun kasten, kisten en koffers e.d. te openen. Daarom wordt nu bepaald dat een dergelijke order slechts door of namens de commandant van een compagnie of overeen komstige eenheid mag worden gegeven, onverminderd de bevoegdheden van hen die met het onderzoek naar strafbare feiten zijn belast. In de order wordt verder vastgesteld dat een dergelijk bevel slechts kan worden gegeven om vast te stellen dat de uitrusting op de voorgeschreven wijze in de kast is opgeborgen en indien er verdenking bestaat dat in de kast niet- toegestane geschriften zijn opgeborgen. Deze nieuwe order is kennelijk geïnspireerd door de affaire met de sergeant vlieger A. M. van de luchtmachtbasis Woensdrecht. Te meer daar vast staat dat een overeenkomstige order voor de luchtmacht op komst is. Of daar de bevoegdheid tot het geven van het bevel tot onderzoek bij de basis- dan wel bij de squadron- commandant of de onderdeelscommandant komt te liggen is nog niet bekend. De nieuwe luehtmachtorder zal overigens geen invloed hebben op het geval- Woensdrecht. De order heeft geen terugwerkende kracht. Bovendien worden de bevoegdheden „van hen die met het onderzoek naar strafbare feiten zijn belast" uitdrukkelijk niet aangetast. Dit was juist een van de kernpunten in het geval-Woensdrecht. De sergeant-vlieger weigerde namelijk op bevel van de veiligheidsofficier (die met het onderzoek naar strafbare feiten is belast), zijn kast te openen. Het K.N M.Ï. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur! Droog weer met Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Honderden Ameri kaanse middelbare scholieren, die hun zomervakantie gaan doorbrengen in Eu ropa, zullen over Rotterdam reizen. Hun reis en verblijf worden georganiseerd door een Amerikaanse vereniging tot uitwisseling van scholieren en studenten. Ook de Europese deelnemers aan het uitwisselingsprogramma zullen in hoofd zaak over Rotterdam reizen. De Zuiderkruis, die gisteren uit New York is vertrokken, zal op 27 juni in Rotterdam aankomen met 734 jonge Amerikanen aan boord. In Nederland blijven er 53, de anderen gaan door naar Westeuropese landen en naar Pa kistan. De gasten voor ons land zullen alle twee keer een maand bij een Ne derlands gezin worden ondergebracht. De jongelui die naar de Verenigde Staten gaan, blijven daar meestal een jaar. Zij ma-ken de hele laatste klas van een Amerikaanse highschool mee en doen er zelfs eindexamen. Het sire ven is nu dat ook de Amerikaanse jon gens e-n meisjes een jaar lang een Euro pese school bezoeken. Op het Montes- sori lyceum in Rotterdam zal dat dit jaar voor de tweede keer gebeuren; op het Huygenslyceum in Voorburg voor de eerste maal. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het NVV heeft professor De Quay officieel meege- deld dat maatregelen tot verhoging van de huren en van de melkprijs vóór het opheffen van de bestedings beperking bij dit verbond op ernsti ge bezwaren" zullen stuiten. „Het in slaan van de liberale koers houdt ern stige gevaren in", aldus schrijft het hoofdbestuur van het verbond in een adres aan de voorzitter van de raad van ministers. Het NW vindt dat de regeringsver klaring van 26 mei onvoldoende garan tie bevat voor de voortzetting van het naoorlogse, in het algemeen sociaal ver- Van onze correspondent DEN HAAG. De benoeming van de luitenant-generaal van de generale '.taf b.d. M. R. H. Calmeyer tot staatssecre taris van defensie is definitief. Gisteren kwam het desbetreffende Koninklijk be sluit af. DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 51-jarige Leidse paardenslager en handelaar H. M. A. van S. wegens verduistering veroordeeld tot negen LONDEN. Austin en Morris hopen binnenkort met twee revolutionaire, klei ne familie-auto's op de markt te komen. Ze zullen plaats bieden aan vier per- i maanden gevangenisstraf, sonen en een motor hebben van 850 cc, Van s- had met twee anderen een De heer P. Slot uit Delft is daar gis- welke dwars zal staan met de radiator 'chiP gekocht, waarmee zij zouden emi- teren in een ziekenhuis overleden aan aan de linkerkant. De overbrenging zal greren naar Australië. een schedelbasisfractuur. die hij woens- direct zijn, op de voorwielen. Beide wa- In Liberië strandde men en Van S.dag heeft opgelopen. Hij is toen in Noot- gens zullen onafhankelijke vering heb-verkocht met goedvinden van de beide i dorp met zijn motorfiets, terwijl hij om- ben op alle vier wielen, en vier versnel- anderen het schip. Hij gaf hen van de j keek om iemand te groeten, tegen een lingen. koopprijs echter niets. I bromfietser gebotst. antwoorde, beleid. Het ontbreken van een duidelijk constructieve lijn noopt het NVV tot vergrote waakzaamheid. De verscherpte kritische instelling mag echter, aldus het verbondsbestuur, niet worden uitgelegd als zou het NW de regering niet loyaal tegemoet treden. Het NW is van oordeel dat een fis cale stimulering van de investeringen op dit moment conjunctureel gevaren in houdt en derhalve moet worden afgewe zen. Het verbond acht a'e prijs-kartelpoli- tiek, die de regering wil gaan voeren, niet zonder meer verwerpelijk. Een ver scherping van de concurrentie terwille van een rechtvaardige verdeling van het nationale produk-t en de stabiliteit van de geldwaarde acht het nodig. Het stelt daarom voor de SER een onderzoek op te dragen naar de invloed van opheffing van de verticale prijsbinding op de ver starring van de concurrentie en naar de wenselijkheid van de opheffing van die binding. Ook stelt het NW in dit ver band voor dat een wettelijke minimum regeling wordt opgesteld, waaraan jaar verslagen moeten voldoen. De volkshuisvesting en het huurbeleid besprekend zegt het adres dat het NW er geen vertrouwen in heeft dat de so ciale woningbouw bij de particuliere on dernemers in goede handen is. Een deel van de meerdere huuropbrengsten bij de komende huurverhoging moet in ieder geval aan verbetering van de woning voorraad of van de nieuwbouw ten goe de komen, aldus het adres. Van onze correspondenten AL HEEFT in vele gebieden van het land de boer in deze periode van hardnekkige droogte grote zorgen, van een „verschroeide aarde" is nog geen sprake. Het effect van de droogte is plaatselijk en betreft verschillende produkten. In drie provincies echter smacht men zeker naar regen; dat zijn Drente, Overijssel en Noordbrabant. Daar zoekt het vee vergeefs naar verse sprietjes op de vrijwel bruingebrande weilanden. Daar is de rogge „nood- rijp", blijft de haver kort, hebben de aardappelen veel te lijden en voeren de boeren hun vee het pas gewonnen hooi. In het westen des lands baart de toestand over het algemeen minder zorg. Het ministerie van landbouw meent, dat van een algemeen zorgwekkende toestand niet kan worden gesproken. Een periode van regen zal op korte termijn in weide- en akkerbouw nog verbetering kunnen brengen. GROEI ACHTER In de vollegrondstuinbouw ziet men, ondanks veel gieten, een duidelijke ach terstand in de groei. Aangezien de tuin bouw in Duitsland en Engeland, Neder lands grote buitenlandse afzetgebieden, ook van enige droogte heeft te lijden, vertonen de Nederlandse prijzen een onmiskenbare neiging tot stijgen. Op het kasgoed heeft de waterschaarste geen invloed. De groei van het gras staat in grote delen van het land stil. In het westen liggen de weilanden er goed bij. Hoe hoger de weidegronden liggen, hoe schraler en kaler zij zijn. In Drente en de Gelderse Vallei bijvoorbeeld is het gras bruingebrand. De koeien moeten worden bijgevoederd met koeken en meelpocder. De melkproduktie is laag. MINDER MELK Een Drentse boer, wiens koeien per melkbeurt normaal acht bussen melk opleveren, krijgt nu slechts twee bussen per melkbeurt. In Drente zijn ook boeren, die hun koeien maar het haver hebben ingejaagd. De haver staat er toch slecht bij. De hal men blijven kort, zodat er weinig stro van komt. Hier en daar zijn de koeien al op stal gezet. Het hooi is echter vaak zo droog, dat men het tussen de handen tot poeder kan wrijven. Op de hogere gronden blijven de aard appelen en andere knolgewassen klein. Een plotselinge regenbui kan hier ge vaarlijk zijn: dc aardappelen kunnen dan gaan „uitlopen", zodat er slechts kleme bij-knollen komen. In Ovérijssel heeft men vooral langs de IJssel last van droogte. Gronden, die veel plegen te lijden onder wateroverlast, hebben door structuur-bederf nu extra onder de droogte te lijden. Dat is vooral in enkele veenkoloniën het geval. In Friesland heeft men op de zeer zware klei moeilijkheden. Bij Kesteren, Bunnik k-n Odijk ver tonen veel kersen matige tot slechte groei; kleine kersen worden daardoor „noodrijp"'. De stand van de zomergranen is dun en schraal. Ook peulvruchten, als groene erwten en schokkers (voor uitvoer) staan plaatselijk schraal. Het vlas op de zware kleigronden van West-Brabant en Zeeland heeft nogal wat te lijden gehad. zonnige perioden. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen. In het zuidoosten van het land iets lagere middag- temperaturen. MIESJE: Mijn gazonnetje blijft moot groen. Van onze weerkundige medewerker Een diepe depressie is woensdag over IJsland getrokken. Aan haar achterzijde stak een noorderstorm op, waarmee de koude lucht een flink eind zuidwaarts werd ge voerd. Bij een temperatuur van slechts enkele graden boven het vriespunt is het op IJsland gaan sneeuwen, en dat op een tijdstip dat de langste dag vlak bij is. De koude lucht is doorgedron gen tot over Schotland en Scandi. navië, waar het in de hoger ge legen delen van de bergstreken dan ook heeft gesneeuwd, ook al geen alledaagse gebeurtenis in deze tjjd van het jaar. In Enge land is het gisteren eveneeijs kou der geworden. Trouwens ook aan de kust van ons land was het gisteren niet bepaald lekker. In IJmuiden kwam het kwik niet boven de zestien graden, maar in Zuid-Limburg heeft men nog zomerweer gehad: daar werd 26 graden gemeten. De depressie trekt nu langzaam weg, zonder ons iets van regen te hebben kunnen brengen. Zij wordt gevolgd door een gebied van hoge druk zodat de wind zal afnemen, hetgeen in de nacht weieens plaat selijk en dicht aan de grond wat lichte vorst tot gevolg zou kunnen hebben. Zulke dingen zijn om streeks de langste dag weieens meer voorgekomen. Verdgr ziet het er nog altijd droog uit, de zon zal veel schijnen, maar alleen in het oosten van het land zal het overdag wat minder warm worden. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Bij de zuivel- fabriek van de D.O.M.O. te Groningen zijn in vier jaar tijds 108.000 liter melk, voor vierduizend gulden aan emballage en duizenden liters koffie melk, yoghurt en room de deur uit gegaan, zonder dat de fabriek daar een cent voor ontving. Dat werd allemaal haarfijn uit de doe ken gedaan toen gisteren 22 verdachten, voormalige werknemers van het bedrijf en slijters terecht stonden voor de recht bank te Groningen. Twee tappers, de 43- jarige D. S. en de 42-jarige J. A. F. had den de keten van fraudes, verduisterin gen, helingen en diefstallen in bewe ging gezet. Teller gestopt Zij ontdekten bij de distributie van los se melk aan de slijters dat de meter op de voorraadtank kon worden stopgezet. De winst van deze voor zover men heeft kunnen nagaan 108.000 liter melk deelden zij met de in het complot be trokken slijters. De tappers, die evenals bijna alle andere verdachten een blanco strafregister hadden en goed bekend stonden, hebben zo ieder zeker achtdui zend gulden extra „verdiend". De officier van justitie eiste tegen hen een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de re- reclassering. De 48-jarige voorman G. G., die al twintig jaar bij de fabriek werk te, wist zich vierduizend gulden toe te eigenen door te knoeien met retourbon nen voor emballage. Eis: twaalf maanden met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Werknummers, die bij de koelcellen werkten hadden duizenden liters koffie melk. yoghurt en room aan slijters mee- gegeven, zonder dat zij deze verant woordden. Ook enkele chauffeurs waren bij het complot betrokken. De overige verdachten waren slijters. De zaak kwam aan het rollen toen een boer, die aan het spel meedeed, ziek werd en het systeem niet meer klopte. De eis tegen deze negentien verdach ten varieerde van twaalf maanden met af. trek waarvan zes maanden voorwaarde lijk tot zes weken voorwaardelijk al of niet gecombineerd met geldboetes. De verdedigers voerden aan dat de controle in de„zuivelfabriek op vele pun ten volkomen in gebreke was gebleven. Bovendien wezen zij er op dat er, toen in 1955 de fabriek aan de D.O.M.O. werd overgedragen, veel minder gelegenheid tot overwerk was. waardoor verscheide ne werknemers met minder geld naar huis gingen dan voorheen. Mr. A. Diemer Kool, die per 30 juni zijn functie als directeur van de Amster- damsche Bank zal neerleggen, zal op 23 juni van 3.30—5.30 uur n.m. ten kantors van de bank recipiëren. (Advertentie) h

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1