SPORT FEDERATIE LUIDT NOODKLOK Wilde jacht op jonge dieven Hiltonhotels geen concurrentie voor Nederlandse zaken KIEKEN Luitenant-generaal b.d. Calmeyer staatssecretaris van defensie Schroothandelaar Worms geweerd Snijbloemen naar West-Duitsland Staatssecretaris zag geen Nederlandse plannen EGYPTE HOUDT SCHIP VAST Generaal-maj. b.d. H. O. Romswinckel onderscheiden SOCIALISTEN WENSEN UITSTEL Pensioenwet zal worden herzien Doi *dag 18 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Anderhalf miljard nodig voor brede basis en een sterke top Jaarbeurs leent geld voor secretariaat Vaderdag geknipt om te Denen proberen zich veilig te stellen TAKEN WORDEN GEÏNTEGREERD Met gestolen auto naar Italië Koning Boudewijn ook naar Eindhoven Namen Haarlemse wethouders willen meer verdienen Concertgebouworkest naar Amerika in 1961 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft in een nota aan de minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay en de nieuwe regering nogmaals gewezen op de zorgelijke toe stand, waarin de nationale sport en de lichamelijke opvoeding zich bevinden. In deze nota pleit de NSF voor de verbeteringen, die aangebracht dienen te worden in het vaderlandse sportbestel om nu eindelijk eens te kunnen komen tot een gezonde, brede basis en een sterke top. Vele belangrijke zaken hebben de afge lopen. jaren voorrang gehad; thans is het noodzakelijk, dat de sport aan de beurt komt, aldus de voorzitter van de NSF, de heer K. J. J. Lotsy, in zijn toelichting op de nota. Het zal allerminst een gemakkelijke taak worden om de grote achterstand ten aanzien van het buitenland zoveel moge lijk weg te werken. Tijd en geld zijn daarmee gemoeid. Vooral geld. Het financieringsbeleid be treffende de sportza ken is nimmer goed geweest en hoewel de NSF het volle begrip heeft voor de noodzaak van andere, belangrijke investeringen, vraagt zij in haar nota van de regering een doelbewust beleid, dat erop gericht is het werk van de Federatie daadwerkelijk te steunen. De nationale sporttoto is wel het belangrijkste middel, waarmee men de NSF kan helpen. Maar die sporttoto is er nog steeds niet, terwijl daaraan juist nü een dringende behoefte bestaat. 'Het is evenwel zeer de vraag, of de gesugge reerde oplossing, wel de juiste is. Wij hopen hierop morgen nader terug te komen. - Red. Z.D.) De sinds 24 januari opgerichte NSF heeft in de aohter haar liggende maanden niet stilgezeten. Om slechts een greep te doen. Zij maakte een raming van de investering, welke noodzakelijk is om de behoefte aan accommodatie ten dele te dekken. Ten dele. omdat niet alle behoeftecijfers bekend zijn. De opgave, die hieronder volgt, werd bewust beperkt tot diè behoeftecijfers, welke op basis van verantwoorde berekeningen tot stand kwamen. Voorzifter Lotsy nu de sport aan de beurt 20 atletiekbanen, geschat op 50.000 per baan gemiddeld 1.009.000,— 267 korf bal velden, geschat op 30.000 per veld 8.000.000,— Bijkomende kosten: afrastering, be planting, aan- en afvoerwegen, kleed- en wasgelegenheid, geschat gemiddeld op betzelfde bedrag 8.000.000, 354 tennisbanen, gemiddeld 5.000,— per baan 1.700.000, Bijkomende kosten, als boven, geschat op 10.000,per baan j' 3.500.000, 1.426 voetbalvelden, geschat op 40.000,— per veld 57.000.000,— Bijkomende kosten, als boven, geschat op 20.000,per veld 28.500.000, 3.000 gymnastieklokalen, geschat per stuk inclusief inventaris op 175.000, 525.000.000,— Per 100.000 inwoners een eenvoudige sporthal, geschat per hal op 500.000, 60.000.000,— Zweminrichtingen, geschatte behoefte op 1.000 gemeenten, 150 (Bij de Verent ging van Nederlandse Gemeenten wer- UTRECHT (A.N.P.) De Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht heeft enige geldgeefsters be reid gevonden, haar het nodige geld te lenen voor de bouw van een nieuw secretariaat. Het gebouw zal een plaats krijgen op het Utrechtse Vre- denburg, dat door de gemeente Utrecht aan de Jaarbeurs in erfpacht zal wor den uitgegeven. De gemeente Utrecht stelt zich ook borg voor de betaling van de rente en aflossing van het door de jaarbeurs te lenen kapitaal. Het nieuwe secretariaatsgebouw zal gedeeltelijk worden gebouwd op de grond, waarop zich nu de Zweedse hal bevindt Zolang het seeretariaatsgebouw nog niet gereed is, kan de Jaarbeurs deze ruimte niet missen. Een verzoek van de Jaarbeurs om de hal op een ander deel van het Vredenburg te mogen plaatsen, gemeente Utrecht inwilligen; zij Keiharde cijfers, maar de bedragen stelt daarbij als voorwaarde, dat de hal, zljn nodig om de s ort en de iichame- zal worden afgebroken zodra het secre- lijke opvoeding in ons land meer dan tariaatsgebouw klaar is. alleen maar de helpende hand te reiken. den in enkele maanden tijds door ge meentebesturen meer dan 100 plannen ingediend tot de bouw van nieuwe, c.q. verbetering en uitbreiding van bestaan de zweminrichtingen. De reële behoefte bedraagt tenminste het dubbele van de geschatte)Geschat gemiddeld bedrag per zweminrichting 300.600,— 45.000.000,— Volgens een voorzichtige, naar beneden afgeronde berekening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zijn er 500 overdekte zweminstructiebaden nodig a f 225.000,— per bad U2.500.000,— Speelvelden en weiden ten behoeve van de lichamelijke opvoeding binnen schoolverband: een samenvattende be- hoeftebepaling voor alle schooltypen vanwege de overheid ontbreekt. Geschat te behoefte één veld per gemeente. Aan- legkosten per veld 25.000,inclusief bijkomende kosten 25.000.000, Totaal 875.200.000,— OPMERKINGEN i Buiten beschouwing is gelaten de be- 1 nodigde accommodatie voor handbal, hippische sport, hockey, honkbal, kege len, motorsport, schaatsenrijden en de watersporten, alsmede de voor de re creatie te water benodigde jachthavens, winterberglng, werven en aanlegplaatsen. O Geen rekening is gehouden met het algemeen zo noodzakelijk geachte op- leidings- en trainingscentrum en met de regionale opleidingscentra. »i Hetzelfde geldt voor een centrum voor wetenschappelijk onderzoek op verschillende gebieden der sportbeoefe ning. A Ook voor de sub. 1, 2 en 3 bedoelde accommodatie is een investering noodzakelijk van honderden miljoenen guldens. Aanklacht overwogen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Haagse schroothan delaar L. Worms overweegt bij de ju stitie een aanklacht in te dienen tegen een aantal leden van de Vereniging van grondstoffenhandelaren wegens fraude. Dit is het staartje van een aangelegen heid, die zich in de boezem van de ver eniging heeft afgespeeld en die tot re sultaat had, dat de heer Worms geweerd werd als lid en handelspartner op de beurs van schroothandelaren. Deze beurs vormt een besloten voort zetting van de periodieke bijeenkomst van schroothandelaren in het Beurscafè te Rotterdam. Door verbouwing van dit restaurant moest men naar een ander zaaltje om zien en toen is er besloten een vereni ging te vormen. Toen de heer Worms werd gevraagd of hij ook lid wilde worden antwoordde hij bevestigend, kreeg een witte kaart ter aanmelding mee maar daarover heen een brief, dat zijn lidmaatschap niet geaccepteerd zou of kon worden. Op de wedervraag, waarom de ballo tage hem niet had doorgelaten kwam het verenigingsbestuur met de verkla ring, dat hij als ongewenst lid werd uit gesloten van de activiteiten van deze or ganisatie. „Dat is toch wel heel abrupt" heeft de heer Worms daarop geantwoord, erop wijzend dat er naar zijn oordeel vele lieden in deze vereniging rondlie pen, die op een weinig brandschoon ver leden konden bogen. In een antwoord van de vereniging stond, dat de heer Worms zich kon be roepen op een binnenkort bijeen te roe pen algemene ledenvergadering. Toen de uitgestotene daarop toch ten beurze verscheen, werd hem dringend en uitvoerig te verstaan gegeven, dat hij niet gewenst was. Met deze houding heeft de heer Worms zich tot het ministerie van eco nomische zaken gewend om te verzoeken na te gaan of hij „moedwillig en op lafhartige wijze kon worden uitgesloten van zijn handelspartners". (.en... om foto-artikelen te geven!) KOPENHAGEN (A.P.). De Deen se minister van buitenlandse zaken, Jens Otto Krag, zal in de komende dagen bezoeken brengen aan Londen, Bonn en Brussel. In Londen zal hij waarschijnlijk toezeggingen ten gunste van de Deense export van landbouw- produkten proberen te verkrijgen, die voor zijn land toetreding tot de „klei ne" vrijhandelszone aanvaardbaar moeten maken. In Bonn en Brussel zou Krag zich de verzekering willen verschaffen dat de zes landen van de E.E.G. niet ten opzichte van de Deense export zullen discrimineren als Denemarken zich associeert met het nieuwe vrijhandels- gebied. Denemarken hangt voor zijn land- bouwexport grotendeels af van Enge land en West-Duitsland. Het wil niet het risico lopen om vitale markten in het ene gebied te verliezen door toe treding tot het andere, zonder moge lijkheid tot compensatie. Daarom gaat Krag de Engelsen polsen wat zij heb ben aan te bieden aan teriefsverla- ging'en en eventueel importwaarbor- gen voor Deense landbouwprodukten. Op de rijksweg tussen Zeist en Utrecht is gisternacht door onbekende oorzaak de 22-jarige A. van H. uit Utrecht in zijn personenauto tegen een lichtmast gereden. Hij was op slag dood. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Nederland en West- Duitsland hebben een overeenkomst gesloten voor de uitvoer van Neder landse snijbloemen naar de Bondsre publiek. Dat is meegedeeld op een vergadering van het Produktschap voor siergewassen. De overeenkomst geldt voor het uitvoerjaar 19601961. Nederland zal dat jaar gesneden tul pen, hyacinten en narcissen naar West- Duitsland mogen zenden tot een waarde van anderhalf procent van de waarde van de uitvoer van bloembollen naar dat land. Voor narcissen blijft daarnaast een bijzonder contingent rond de Paas dagen gehandhaafd. Voor alle andere snijbloemen bestond er een verbod tot invoer in augustus. In het vervolg mag Nederland voor 300.000 Duitse marken aan anjers en lelies in West-Duitsland invoeren. Duitsers bang Een laatste moeilijk punt is het Duitse verbod om de Nederlandse bloemen over de weg naar Duitsland te brengen. De Duitsers zijn bang dat de Nederlandse handelaren de bloemen dan bij de klein handelaar aan huis zullen gaan afleve ren en zo een groothandelsfunctie gaan uitoefenen. Spoorweg-expresse-vervoer duurt ech ter langer en kost meer. Boeendien heb ben de bloemen er meer van te lijden. Er is nu een commissie ingesteld, die moet onderzoeken hoe wegvervoer mo gelijk is te maken. Advertentiën KAIRO (U.P.I.) De Egyptische autoriteiten hebben het Panamese vrachtschip Nord aangehouden en aan de ketting gelegdo mdat zij aannemen dat het schip in Israëlisch charter vaart. De bemanning bestaat vermoedelijk grotendeels uit Nederlanders; de naam van de kapitein wordt gegeven als Jan Wolbeek. Er is echter nog geen con tact met de opvarenden mogelijk ge weest. De Nord was met een lading schroot onderweg van Antwerpen naar Japan. Het sehip ligt thans vlak bij de Inge Toft. een Deens vrachtschip dat twee weken geleden door de Egyptenaren werd aangehouden; de Israëlische lading werd' toen tot „oorlogsbuit"' verklaard, maar de bemanning heeft in opdracht van de reders geweigerd de lading te lossen. Als gevolg van de staat van oorlog die nog tussen Egypte en Is raël bestaat, blokkeert Egypte de Israëli sche scheepvaart. De clandestiene zender Edelweiss' Holland is door de rijkspolitie in Doorn spijk daar in de buurt opgespoord en .in beslag genomen. De uitzendingen iverd'en verzorgd door een 22-jarige weg werker. Vervolg van pag. 1 DEN HAAG In zijn verdedi ging van het Hiltonproject, heeft staatssecretaris Veld kamp aangevoerd dat als wij in Nederland niet op korte ter mijn beschikken over meer ho telruimte, de nationale ver voersmaatschappijen de boot zullen missen, met grote scha de uit nationaal-economisch oogpunt en voor de bedrijven zelf. Er is een achterstand in te halen, aldus de staatssecre taris, en dan moeten wij in de eerste plaats beginnen met ho tels van internationaal peil. Nationale Initiatieven op dit stuk, gecon cretiseerd en voor uitvoering vatbaar, hebben mij echter nooit bereikt, aldus dr. Veldkamp. Een verzoek aan het bedrijfsschap, bijna vier jaar geleden gedaan, om een rapport over de meest wenselijke ontwikkeling van de hotel- lerie in ons land heeft tot op de dag van vandaag niet tot enige schriftuur van die zijde geleid. Na twee jaar heb ik nog eens aan de bel Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het chr.-histo- rische Tweede-Kamerlid lt.gene raal b.d. M. R. H. Calmeyer zal worden benoemd tot staatssecre taris van defensie, speciaal be last met de aangelegenheden van land- en luchtmacht. Dit kwam Advertentie e De benodigde investering voor grond- aankoop is niet medegerekend. De behoefte-cijfers en verschillende bedragen zijn naar beneden afgerond. Een financieringsplan op langere ter- mijn, bedoeld om de achterstand in te halen en de behoefte te dekken, dient als uiterst minimum uit te gaan van een bedrag van 1,5 miljard gulden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Generaal-majoor b.d. H. O. Romswinckel. de Vroegere com- mandant van net korps Mariniers die nu directeur is van het studiecentrum ho gere politieambtenaren te Heelsum. heeft uit handen van de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, de heer Philip Young, een hoge onderscheiding ont vangen: het legioen van verdienste (le gion of merit), een officiersrang. De onderscheiding is verleend wegens bijzonder verdienstelijk optreden bij het uitvoeren van buitengewone diensten ge durende het tijdvak 23 september 1954 tot 16 juli 1958 als commandant van het korps Mariniers. „Generaal-majoor Romswinckel heelt steeds volledig samengewerkt met de vertegenwoordigers van de regering der Verenigde Staten en andere bevriende naüe3. terwijl hij zich met grote be kwaamheid en diplomatie van zijn taak heeft gekweten", aldus de motivering. Ook aan schout-bij-nacht b.d. G. Koud- ijs, die o.m. als marine-attaché aan de Nederlandse ambassade in Washington verbonden is geweest, is de onderschei ding verleend, wegens bijzonder ver dienstelijk optreden bij het uitvoeren van buitengewone diensten gedurende het tijdvak 2 oktober 1953 tot 18 april 1958. waarschuwde onmiddellijk een wacht meester van de marechaussee, die vlak bij hem woont Terwijl de wachtmeester er voor zorgde dat het rayon, waarin de dieven zich bevonden werd afgezet en radio wagens van de Utrechtse politie in actie kwamen, sprong de jonge Van der Hey- den in zijn eigen wagen. Hij bereikte m Maartensdijk de postcommandant der rijkspolitie voordat de joyriders waren gepasseerd De Australische minister-president R. G, Menzies, zal op 29 juni in Neder land aankomen voor een tweedaags be zoek. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Een wilde vlucht van drie jongelui in een gestolen auto, achterna gezeten door een grote politiemacht, is dinsdag avond geëindigd toen de anto on der Groenekan over de kop sloeg. Er was nog een klopjacht nodig om de drie, die ongedeerd de weilanden in vluchtten, in te re kenen. Het waren de vijftienjarige E. J. K., de eveneens vijftienjarige P. v d. H., beiden uit Naarden en de zeventienjarige P. O. R. uit Hilversum. Behalve dat zij teza men op de ambachtsschool te Bussum waren, maakten zij zich tn vereniging in De jongens reden meer dan 160 km Het Gooi schuldig aan menige inbraak, j per uur, zoals zij later verklaarden. Dichtbij Utrecht heeft de jonge bestuur der het stuur niet meer kunnen houden De wagen raakte van de weg, maakte een salto en kwam in een sloot terecht. De jongens krabbelden ongedeerd uit de wagen en vluchtten de weilanden in. zich in een passerende hooiwagen te verstoppen kans de dieven te ver schalken. Hij liet zich ongezien van de wagen glijden, waadde door een sloot en sprong vervolgens op het drietal toe, dat zich achter een hooischelf had verborgen. Halt, rijkspolitie, donderde hij hun toe. Hij beval ze door de sloot te waden, waarop ze door aanrukkende politie uit tal van wagens werden omsingeld en meegenomen. De zeventienjarige is al eerder met de politie in aanraking geweest. Ook nu weer werd hij door de Naardense politie wegens een serie inbraken gezocht. Het drietal had het plan zonder paspoort naar Italië uit te wijken. Toen zij zich niet veilig meer voelden, besloten zij er vandoor te gaan en te proberen de grens over te komen. Zij liftten uit Hilversum naar Hollandse Rading, waar zij de auto van de kolen handelaar Van dei Heyden stalen. Op dat ogenblik begon voor hen de tegenslag. De zoon van de kolenhande laar. die enkele huizen verder woont, zag de wagen anders dan anders weg rijden. Toen hij het volgende openblik zijn vader de weg op zag rennen begreep hij dat er iets niet in orde was en hij Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Koning Boudewijn zal tijdens zijn staatsbezoek van 8 tot 10 vq .juli aan Nederland ook in Eindhoven De postcommandant trad manmoedig,komen. Dat gebeurt op 10 juli. op de weg en even later stormde de ge- koning der Belgen, dé Koningin en de Prins zullen een bezoek brengen aan de Philipsfabrieken. 's Morgens vliegen zij met een Fokker-Friendship van Schiphol naar Welschap, waar zij om half elf aankomen. Er zal dan een rondrit door de stad worden gemaakt. Omstreeks elf uur arriveert het ge zelschap bij Philips. Het bezoek aan de fabrieken zal ongeveer een uur duren. Daarna vliegen de vorsten naar vlieg veld Ypenburg voor het bezoek aan Den Haag. gisteren wel vast te staan, nadat minister S. J. van den Bergh nog een afsluitende bespreking met de generaal had gevoerd. Het lijkt welhaast zeker dat kapitein ter zee P. J. S. de Jong een dergelijke benoeming, maar dan voor de marine, zal afwijzen. De plannen van minister Van den Bergh om het defensiebeleid aan de top volledig samen te voegen, zodat daar dus de zaken van marine, land- en lucht macht volledig geïntegreerd zullen wor den, strookt blijkbaar niet met de opvat tingen van kolonel De Jong over de eigen verantwoordelijkheid van een staats secretaris van marine, in het hijzonder wat betreft de financiële aangelegen heden. Integratie aan de top zou met zich brengen dat de marine wat betreft de besteding van de toegestane begro- tingsgelden niet langer baas in eigen huis zou zijn. Gisteren werden alweer namen van andere gegadigden genoemd, o.a. die van de ontslagen staatssecretaris Moorman, die evenwel een van de heftigste voor vechters is van een gescheiden verant woordelijkheid. Ook kon men de naam van de gepensioneerde schout bij nacht G. Koudijs horen noemen. Deze eindigde zijn marineloopbaan bijzonder verdien stelijk als marine-attaché in Washington. Omtrent zijn opvattingen over de defensie politiek is weinig of niets bekend. De heer M. R. H. Calmeyer werd op 11 juni 1895 in Hellevoetsluis geboren. Hij bezocht de Koninklijke militaire academie in Breda, de Hogere Krijgs school in Den Haag en later de Kriegs Akademie in Berlijn. De jonge luitenant Calmeijer werd gedetacheerd bij het K.N.I.L. Terug in Nederland werd hij later benoemd tot kapitein bij de generale staf. In mei 1940 was hij chef staf van brigade C. Van 1942 tot 1945 verbleef hij in krijgs gevangenschap. Na de bevrijding werd hij bevorderd tot kolonel, drie jaar later tot generaal- majoor en nog een jaar later tot luitenant-generaal. Als zodanig was gene. raai Calmeyer plaatsvervangend chef van de staf. In 1953 volgde zijn benoeming tot militair adviseur van de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Navoraad; tevens werd hij belast met de leiding van de militaire afdeling van de Nederlandse delegatie bij de interim commissie van de E.D.G. Op 1 mei 1955 werd aan luitenant-generaal Calmeyer eervol ontslag verleend. Hij heeft sinds 1956 voor de C.H.U. zitting in de Tweede Kamer. Hij is er lid van de defensiecommissie. getrokken, maar toen kon men alleen vertellen dat een onderzoek veel tijd vergde. Niets ivijzer Een van de hotelorganisaties heeft de steun aan de Hiltonplannen een slag in het gezicht van het Nederlandse hotel wezen genoemd, zo vervolgde de staats secretaris, maar dat zou alleen juist zijn geweest, indien vergelijkbare natio nale initiatieven door de regering zou den zijn belemmerd. Voor een derge lijke uitspraak is nu geen enkele grond. Integendeel, wanneer de bouw van de Hiltonhotels doorgaat zal dat ertoe leiden, dat de bestaande hotels minder „neen" hoeven te verkopen, waardoor het gevaar dat men ons land gaat mij den kleiner wordt. De projecten die de organisaties op de „Horepliek" hebben tentoongesteld had den de staatssecretaris niets wijzer ge maakt. Er was geen enkel bij, dat is voorgelegd om voor overheidssteun in aanmerking te komen en bovendien hadden zij betrekking' op dat deel van de hotelmarkt dat niet is te vergelijken met Hilton. Voorts legde de staatssecretaris uit, dat het overheidstoezicht op verlaging van de kamerprijzen wel voldoende waar borg biedt tegen oneerlijke concurren tie van Hilton aan de enkele grote hotels. Als de staatsgarantie moet wor den aangesproken, ingeval er geen winst wordt gemaakt of verlies wordt geleden, zal dat gebeuren in de vorm van leningen tegen een rente van 4% procent. De Hiltonhotels zullen slechts een klein deel van het tekort aan hotelruimte op heffen. De K.L.M. zal met haar straal vliegtuigen in 1961 tweemaal zoveel passagiers gaan vervoeren als zij nu doet en bovendien zal de vervoers- accomodatie van de scheepvaart be langrijk groter zijn. De herstelbank heeft uitgerekend dat er 80.000 reizigers per hotel per jaar aan gevoerd moeten worden om de Hilton hotels rendabel te kunnen exploiteren. De K.L.M. alleen zal in 1961 echter tien maal zoveel plaatsen kunnen aan bieden. Volgens staatssecretaris Veld kamp kan men dan ook zeker niet be togen dat er een overcapaciteit aan hotelruimte dreigt te ontstaan. Na dit pleidooi had de Kamer eigenlijk geen wensen meer. De door de K.V.P.'er Van den Heuvel aangekon digde motie kon in portefeuille blij ven, daar dr. Veldkamp aan alle wen sen was tegemoet gekomen. Verrassing Als een volslagen verrassing kwam te gen het eind van de behandeling de K.V.P.'er mr. Van Rijokevorsel voor de dag met „onoverkomelijke bezwa ren" tegen de exploitatie-overeenkomst tussen de Nederlandse Hiltonmaat- schappij en Conrad Hilton zelf. Deze overeenkomst is geheim en de Kamer leden hadden er slechts vertrouwelijk inzage van gekregen. Mr. Van Rijekevorsel bracht nu plotse ling drie bezwaren daartegen te berde, hoewel er noch bij de schriftelijke voor bereiding noch gisteren in de open bare behandeling met een enkel woord op was gedoeld. Dat is zeer ongebrui kelijk in het parlement. De Kamer was kennelijk onaangenaam verrast en de staatssecretaris werd er door overrompeld. Hij ging er dan ook niet op in. De drie bezwaren kwamen hierop neer: de overeenkomst geeft Con rad Hilton vrijwel onbeperkte manoeu vreerbaarheid in de exploitatie van de Nederlandse hotels. Hilton verschaft zelf slechts vijf procent van het vereis te kapitaal wat op zichzelf al weinig vetrouwen inboezemt en tenslotte is het niet duidelijk wat Hilton-Nederland en het rijk moeten doen als Conrad Hilton de exploitatie beëindigt, zodat ook hier het risico met de garantie van 24 miljoen gulden onevenredig groot is. Daar mr. Van Rijekevorsel de laatste spreker bij de replieken was, had de Kamer geen gelegenheid meer om hier op in te gaan. Dé staatssecretaris kreeg meteen het woord voor zijn laatste ver dediging. Die was slechts kort en be vatte o.a. de toezegging dat hij de Kamer de resultaten van het overlei stolen wagen aan. De vluchtelingen stoor den zich niet aan zijn stopteken, zodat de wachtmeester bliksemsnel opzij moest springen om zijn leven te redden Daar na begon de achtervolging pas goed Meer dan 160 km DEN HAAG. Belangstellenden in Aan de langdurige klopjacht, die toen het huwelijk van de Belgische prins Al- nog nodig was, deden ook burgers met; bert met de Italiaanse prinses Paola hun auto's mee. Ten slotte zijn de ion- kunnen een register ondertekenen. Het gens in de buurt van Westbroek ge-zal op 2 juli openliggen op de ambas- grepen sadc van België in Den Haag en op Een wachtmeester van de rijkspolitiede consulaten-generaal in Amsterdam was daar gewaarschuwd. Hij zag door en Rotterdam. HAARLEM (ANP). De gemeente raad van Haarlem heeft gisteren met dertig tegen twee stemmen een motie aangenomen, waarin aan Gedeputeerde Staten van Noordholland wordt verzocht het in april genomen raadsbesluit om de salarissen van dt wethouders van 13.500 tot 16.200 gulden te verhogen goed te keuren. Gedeputeerde Staten hebben de raad indertijd meegedeeld dat zij de beslis sing willen aanhouden tot een eventuele wijziging van de wethouderssalarissen in Noordholland zal worden ingevoerd. De gemeenteraad vindt dat jammer, omdat de Haarlemse wethouders nu minder verdienen dan hun collega's in verge lijkbare gemeenten. met het bedrijfsleven zal overleggen. Dat zal wel gebeuren in de vorm van een nota, zodat eerlang een algemeen debat over het hotel wezen, het vreem delingenverkeer en het toerisme is te verwachten. Dienstplichtwet j e Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De socialisten hebben gisteren in de Tweede Kamer gevraagd om opschorting van de behandeling van de wijziging van de dienstplichtwet, die het mogelijk moet maken om ook dienst plichtigen van land- en luchtmacht naar Nieuw-Guinea te zenden. Hun woordvoerder, lt.-kol. Wierda. meende dat er geen haast bij is. Hij noemde het gelegenheidswetgeving, en drong aan op een algehele herziening van de dienstplichtwet, waartoe wellicht ook het rapport van de commissie-Van Voorst tot Voorst over de eerste oefentijd aanleiding zal geven. Als instrument van het beleid t.a.v. Nieuw-Guinea zou dit voorstel van de sociaüsten onoverkome lijke bezwaren hebben. De uitlating van minister-president De Quay in de regeringsverklaring, als zou spoedige behandeling van deze wijziging verband houden met ons beleid ten aan zien van Nieuw-Guinea was volgens overste Wierda hoogst ongelukkig. Hier uit zou Indonesië kunnen opmaken dal deze regering van plan is van Nieuw- Guinea een bolwerk tegen Indonesië te maken. De dienstplichtwet moet zijns inziens los gemaakt worden van onze Nieuw-Guinea-politiek. Als het niet tot een opschorting komt, zullen de socialisten proberen de uitzen ding van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea te onderwerpen aan de goedkeu ring vooraf door de Staten-Generaal. Voor de anti-revolutionaren had het voorstel geen enkele moeilijkheid, zei mr. Roosjen, omdat het hier gaat om een voor de hand liggende aanpassing van de „wet aan de grondwet. Hij vond het vreemd dat de socialisten, die aanvanke lijk geen enkel bezwaar hadden gemaakt, op de bekende Fakkeldragersdag plotse ling met bedenkingen kwamen. Dat zal wel verband houden met de omslag in de Dolitieke weersgesteldheid, meende mr. Roosjen. Vanmiddag gaat de behandeling verder. i Van onze Haagse redaktie DEN HAAG. De herziening van de pensioenwetgeving op basis van het rapport van de commissie-Van Poelje zal waarschijnlijk nog dit jaar bij de Tweede Kamer worden ingediend. Dit heeft minister Toxopeus de Kamer mee gedeeld. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het Concertgebouw orkest zal in 1961 weer een toernee naar Amerika en Canada maken. Met de im presario te New York is overeenstem ming bereikt over de voorzieningen, die na het overlijden van Eduard van Bei- num moesten worden getroffen. De toernee zal nu onder leiding staan van de dirigenten Eugen Jochum en Bernard Haitink. Advertentie Samen met HEINZ^en méér variatie op de boterham HEINZ Sandwich Spread en TEO jam in de potten met de handige schroefsluiting GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7