Eisenhower wil overleg op gang houden TOCHT NAAR DODE Mogelijke reis naar West-Europa STAKING DREIGT TEGEN FRANCO CREDIETKANS VOOR HOTELBOUWERS De BiltKoeler Vreemd gebied - slangen dicht WESTEN GEEFT GROMYKO EEN ETMAAL UITSTEL Geblakerd kabelschip werd Duitse prijs Sport Federatie slaat alarm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND MORGEN: Parkeergordel om Amsterdam Groeiende onrust in Spanje Deense prinses naar universiteit Fiat van Kamer aan Hihonproject SCHILDER MET MOTORISCHE VERBINTENIS LOIRE MAAKTE VERGEEFSE REIS Vragen in Kamer over kanaal Gent-T erneuzen Dit jaar nog geen nationale toto Loon- en huurdebat 14 juli verwacht Rassenpolitiek in Z.-Afrika gehekeld 't Peerd van ome Loeks komt naar Groningen Macmillan wil nu naar Eisenhower Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen! Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenoark 24 tel. 01110-2991. Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs t 0,56 per week, 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 15e Jaargang no 4283 Donderdag 18 juni 1959 LAATSTE KANS VOOR MOSKOU van een onzer verslaggevers GRINDELWALD Vlak bij de top van de Eiger, „de moordende berg" van het Berner Oberland, staat een kleine, sterke winch en ligt een rol staalkabel. Een vliegtuig heeft ze er laten vallen. Het materiaal zal mor gen, als het weer even mooi blijft als het zich gisteren rond de toppen van Jungfrau en Mönch liet zien, essentieel worden voor de verbeten poging om het dode lichaam van Ste- fano Luigi te bergen. Het hangt daar als een macaber me mento tegen de barre Noordwand van de Eiger, een van Zwitserlands meest gevreesde toppen. Van de hotels in de omtrek uit kan men met een sterke kijker het lijk heen en weer zien zwaaien op de wind. Het is niet in de eerste plaats omdat dit voor de toe risten en dus voor de hoteliers een ob sederende gedachte is, maar vooral uit menselijke overwegingen dat Fritz en Oscar Gertsch met hun troep van vijftien getrainde gidsen omhoog gaan. OMHOOG Omhoog langs de kartelingen van de Jungfraugletscher, die bij het gat, waar de,kabelbaan de tunnel induikt, vlak onder het bereik van menselijke voeten komt. Omhoog langs de West flank van de 3974 meter hoge Eiger, wier kam met de hogere Mönch en Jungfrau een op het oog veroverende drie-eenheid vormt in het bergmassief. De Westflank is met de Zuidelijke hel ling de enige weg om de top van de Eiger te bedwingen. De helling aan de Noordkant loopt hier en daar meer dan loodrecht omlaag en heeft al menigeen de tanden doen stukbijten op wat een niet te verove ren klomp graniet lijkt. NIET DOEN „Niet doen, het is een moordende berg!" zeggen de gidsen in het Berner Ober land, maar Fritz en Oscar hebben zich niet laten afschrikken. Op de Kleine Scheidegg zullen de kij kers en telescopen gericht worden op de wand van de Eiger als daar mor gen de vijftien mannen omzichtig om hooggaan. Bij de top zullen zij de red dingsmiddelen vinden: staaldraad, dat zich niet laat kapotvreten door de messcherpe rotsen en een winch. OMLAAG Een van de bekwaamste klimmers in Klein Schneidegg gokt men op Fritz Gertsch zal zich een strop van de staaldraad laten omgorden en zich daarna laten zaken in de duizeling wekkende diepte. Hij moet proberen het zachtjes in de nylontouwen benge lende lijk van Stefano te bereiken. Als dat lukt zal hij met het dode lichaam omhoog worden gehesen. De telescopen staan klaar. Hoog boven de sneeuwgrens torent de Jungfrau. De Eiger lijkt er klein naast. Hij is ech ter de vervaarlijkste in deze trits. WASHINGTON President Eisenhower zinspeelde gisteren op de mogelijkheid dat hij naar West-Europa zal gaan om met president De Gaulle te confereren. Hij deed dat toen hij sprak over de Ameri kaans-Franse meningsverschillen over de gemeenschappelijke de fensie. Maar zijn opmerkingen hadden ook betrekking op de kans op voortzetting van het internationale gesprek. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hopen het nijpende parkeerpro bleem gedeeltelijk op te lossen door de aanleg van een parkeergordel rondom de binnenstad. Wanneer de raad met dit voorstel, waarmee een krediet van zeshonderddui zend gulden is gemoeid, akkoord gaat, krijgen de automobilisten in de toe komst de gelegenheid om hun wagens ,.als soldaten in het gelid" langs de Stadhouderskade, de Hobbemakade en de Nassaukade op te stellen. MADRID (Reuter, A.P.) Grote spanning heerste woensdag in Spanje aan de vooravond van de dag waarop in het gehele land een algemene KOPENHAGEN (A.P.) Voor het eerst zal een Deense prinses een univer sitaire studie gaan volgen: de negentien jarige prinses Margrethe gaat aan de universiteit van Kopenhagen filosofie stu deren. Zij zal echter ook de colleges in politieke wetenschap van de socialisti sche professor Alf Ross volgen. Deze mededeling heeft na de Ame rikaanse proefballon, die deze week is opgelaten over de mogelijkheid van het betrekken van Frankrijk bij het internationale overleg over een verbod van proeven met kernwapens, geen verbazing gewekt, al liet president Eisenhower het bij een vrij vage mede deling. Hij zei niet dat hij overwoog speciaal voor dat doel naar Europa te gaan. Hij zou zeker de huidige moeilijkheden met president de Gaulle gaan bespreken, zei hij, indien het lot hem weer naar Europa mocht voeren. Hij zou dan zeker zijn best doen om samen met de Gaulle naar een bevredi gende oplossing te streven. ANDERE KWESTIES Hoewel Frankrijk zelf nog geen kern wapens bezit verlangt dat land een stem in het internationale overleg over een verbod van die wapens en medezeggen schap over het gebruik ervan door vlieg tuigen die in Frankrijk zijn gestatio neerd. Zolang aan dat verlangen niet is tegemoet gekomen mogen er geen Ame rikaanse raketbases in Frankrijk gesta tioneerd worden. Bovendien heeft Frank rijk de stationering van Amerikaanse bommenwerpers op Franse vliegvelden op losse schroeven gezet. President Eisenhower houdt dus, dat blijkt uit zijn mededelingen, rekening met de mogelijkheid dat de politieke ont wikkelingen hem weer naar Europa kun nen voeren. Dat zou dan moeten zijn om een topconferentie bij te wonen. Geen topconferentie over Berlijn echter, wan neer het Geneefse overleg mislukt, maar over andere hangende internationale kwesties. WEINIG KANS Veel vooruitzicht op een topconfe rentie over Berlijn is er volgens presi dent Eisenhower niet meer nu de Sow jet unie weigert af te stappen van het ulti matum dat de westelijke mogendheden moeten verdwijnen uit West-Berlijn. Met een dergelijk dreigement voor ogen, zei hij, zal geen staatshoofd dat zich respec teert aan een topconferentie over de Ber- lijnse kwestie willen beginnen. Elke kans op een vermindering van de internationale spanningen zal de Ameri kaanse regering blijven aangrijpen. Mochten er tekenen zijn dat de Sowjet- unie, ondanks een mislukken van het mimstersoverleg over de Berlijnse kwestie, wil gaan praten over andere hangende internationale kwesties, dan zal Amerika ook die gelegenheid willen aangrijpen. BEGINSEL President Eisenhower maakte echter duidelijk dat de Amerikaanse regering niet van zins is dan af te stappen van het beginsel dat de weg naar zo'n top conferentie eerst geëffend moet worden door de ministers van buitenlandse za ken. Hij verhief zijn stem tegen de steeds meer postvattende mening dat, aangezien in onderhandelingen met een dictatuur alleen het staatshoofd van dal land beslissingen kan nemen, alleen di rect overleg van de regeringsleiders zin zou hebben. Het mag volgens hem niet zover ko men dat er elke maand een topconfe rentie nodig zal zijn. Van uitschakeling van de ministers van buitenlandse zaken als wegbereiders zal zeker geen sprake kunnen zijn. Een dergelijke uitschake ling van de specialisten bij uitstek in het diplomatieke verkeer zou een onge wenste stap terug betekenen. Deze reserve ten spijt heeft president Eisenhower de Sowjetunie toch de kans geboden op een topconferentie over kwesties als een verbod van proeven met kernwapens, de ontwapening en maatregelen ter voorkoming van verras singsaanvallen. UTRECHT. Een ambtenaar van de Utrechtse plantsoendienst heeft een buis je met een zwaai vergif verloren. Het is taupicine, mollendood. Op het buisje staat een doodshoofd, zodat eventuele vinders kunnen weten dat er vergif in zit. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De miljoenen garantie van het rijk voor de Hiltonhotels heeft gisteren het fiat van de Tweede Kamer ge kregen. Maar de regering zal meteen het Nederlandse hotel- Advertentie SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' <32 pagina's In kleuren] bij postbus 2 Leiden probleem in zijn geheel aan pakken en daartoe overleg ple gen met het georganiseerde be drijfsleven, zowel met het be drijfschap Horecaf als met de vrije organisaties. De regering staat hier positief tegen over, zo zei staatssecretaris dr. Veld kamp en hij zegde toe dat dan ook de j bestaande hotelcredietfinanciering op nieuw zal worden bezien. De resultaten van dit overleg zullen aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Deze toezeggingen ruimden vele bedenkingen uit de weg, zodat de over-, grote meerderheid van de Kamer zich achter het garantievoorstel kon plaat sen. Alleen de communisten en de pacifistisch-socialisten bleven zich ver zetten, terwijl de K.V.P.-er mr. Van Rijckevorsel liet aantekenen dat hij tegen was wegens onoverkomelijke bezwaren tegen de met Hilton gesloten geheime exploitatie-overeenkomst. Een esquadron-lcatler van de R.A.F., die een verkenningsvlucht heeft gemaakt naar de Ocean Layer, is teruggekeerd met deze dramati sche foto. De pijl geeft aan waar een lid van het prijsbemanning, afkomstig van het Duitse vrachtschip Flavia, zich moeizaam een weg baant langs de geblakerde delen van de voor plecht van het karkas. Voorop de installatie waarmee de kabels in de oceaan werden gelegd. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. „We gewonnen, hebben de race gewonnen, maar de klus verloren". Het was de wat spijtige commentaar van de kant van de Loire, nadat deze sleepboot van L. Smit Co meer dan een etmaal had gejaagd op de in brand geraakte Ocean Layer. Dit kabelschip het tweede in grootte ter wereld raakte midden op de Atlantische Oceaan tussen Ouessant en de Azoren in brand en de Loire schoot toe, terwijl uit La Coruna de Duitse Wotan uitvoer, die echter de han dicap van een paar honderd mijl tegen had. Gistermorgen om kwart over tien gingen de machines op de Loire op stop, er werd een sloep gestreken en kapitein L. Vestdijk jr. liet zich over zetten naar de Duitse Flavia, die van het begin van dit drama af in de buurt is geweest om de bemanning van het kabelschip over te nemen en het daar na voorlopig op sleeptouw te nemen. Op de Flavia was echter geen plaats voor kapitein Vestdijk die namens ka pitein Ross van de Ocean Layer te horen kreeg dat er geen prijs werd gesteld op assistentie van de sleper uit Maassluis. Men zat vast aan een contract met de Wotan. die drie uur later eveneens arriveerde. Aan boord van het sterk door het vuur geteisterde schip, dat een belang rijke slagzij maakt maar op de kalme zee geen direct gevaar loopt, is een prijsbemanning van de Flavia overge gaan, hetgeen er dus op wijst dat de Flavia voorlopig haar zeerechten op het wrak en een aandeel in het ber- gingsloon in volle omvang wil doen gelden. De Loire heeft inmiddels de steven gewend en is naar Maassluis terug gekeerd. Later op de dag heeft de Flavia de tros losgegooid en is de sleep vooruitgevaren naar Falmouth. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Op 26 mei wees onze krant op de grote ongerustheid die be. staat in het gebied bij 'het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het Tweede-Ka merlid de heer J. M. A. C. van Don gen (kath.v.) heeft in vragen aan de ministers Zijlstra en Korthals gevraagd deze ongerustheid weg te nemen met concrete mededelingen over de gevol gen van de voorgenomen kanaalverbre- I ding voor de mensen, die er dichtbij wonen. Ten behoeve van de verbreding moe ten in Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent en elders omvangrijke onteigeningen worden verricht. Tal van woonhuizen en bedrijfsgebouwen moeten worden af gebroken. De onzekerheid, die in het gebied over de voorgenomen verbreding van het ka naal heerst, doet afbreuk aan de eco nomische activiteiten ter plaatse, aldus de heer Van Dongen, die daarom vraagt of spoedig kan worden aangegeven wel ke percelen voor de kanaalverbreding moeten dienen en welke panden moeten worden ontruimd of afgebroken. Ook vraagt de heer Van Dongen of de ministers kunnen meedelen op welke wijze degenen, die gebouwen hebben op erfpachtgronden van het rijk de zg. cijnsgronden schadeloos zullen wor den gesteld. proteststaking zou worden gehouden tgen het bewind van generaal Franco. In de steden en op het platteland is de politie in staat, van alarm gebracht, om voorbereid te zijn op alle even tualiteiten. Tenminste 120 mensen zijn al gearresteerd; de meesten daarvan zouden communistische propaganda- pamfletten hebben verspreid. Oorspronkelijk was de staking voor vandaag, 18 juni, uitgeroepen door niet- communistische groeperingen van de op positie. Zij zou 24 uur moeten duren. RODE ACTIE Kort geleden hebben de verboden communistische organisaties in Spanje aangekondigd dat zij zich bij de staking zouden aansluiten. Daarmee was voor veel niet-communisten de lust verdwe nen om de protestactie tegen de re gering inderdaad door te voeren. Men vreesde dat de communisten ten slotte met de eer zouden gaan strijken en het eventuele succes van de demonstraties geheel voor zich zouden opeisen. Een aantal niet-óommunistische organisaties trok daarop het stakingsparool in. Vooral de stijgende kosten van levens onderhoud zijn de tegenstanders van het huidige bewind in Spanje een doorn in het oog. CAMPAGNE De regering in Madrid heeft behalve door het gelasten van een groot aantal arrestaties van ongewenste elementen op de voorbereidingen van de staking gereageerd door middel van de pers en de radio. Zij voert al geruime tijd een fel anti-communistische campagne in kranten en door middel van de Spaanse radiozenders. Dit laatste vooral in ant woord op het offensief dat door middel van de ether tegen Spanje wordt ge voerd door tal van zenders in Oost- Europa. AI deze uitzendingen geschieden in het Spaans. Radio Independiente in Tsjechoslowakije verzorgt zelfs drie uit zendingen per dag die allemaal gericht zijn op Spanje. De communistische ondergrondse or ganisatie in Spanje eist in de eerste plaats van de regering de vrijlating van de politieke gevangenen en het verlenen van amnestie aan de Spaanse vluchte lingen in het buitenland. Bij de gearresteerden bevindt zich o.a. een functionaris van de Spaanse buiten landse dienst, die onlangs is teruggeroe pen van een conferentie van de Inter nationale arbeidsorganisatie in Genève. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De jonge Neder landse Sport Federatie (NSF) heeft haar eerste noodkreten laten horen. Gerechtvaardigde noodkreten, want er zal veel geld op tafel moeten komen om de Nederlandse sport en de lichamelijke opvoeding te kunnen redden. In een nota aan de regering wijst de NSF op vele wantoestanden en geeft zij enkele richtlijnen aan, die moeten worden gevolgd om de sport en de lichamelijke opvoeding op de plaats te krijgen, waarop zij naar haar oordeel behoren te staan. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een wettelijke regeling voor een nationale sport- toto zal er dit jaar wel niet meer komen. De nieuwe regering heeft nog geen standpunt bepaald ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging van de loterijwet, dat prof. mr. Samkalden als vorige minister van justitie had opgesteld. Er is dan ook geen tijd meer mede gezien het feit dat de Twee de Kamer waarschijnlijk 17 juli met zomervakantie gaat vóór september een nieuwe wet in het staatsblad te krijgen. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Het debat in de Twee de Kamer over lonen en huren aan de hand van de toegezegde regeringsnota zal half juli kunnen worden gehouden, waarschijnlijk te beginnen op dinsdag, 14 juli. Dr. L. G. Kortenhorst, de voor zitter van de Tweede Kamer, sprak gis termiddag die verwachting uit toen hij een overzicht gaf van het parlementaire werk in de komende weken. De nota zal tegen het eind van de vol gende week verschijnen en dr. Korten horst vond het toch wel gewenst dat de Kamerleden ruimschoots de tijd krijgen om zich op het debat voor te bereiden. Zij zouden daarvoor onder andere ook de inzichten van het georganiseerde be drijfsleven moeten leren kennen. Vandaag maakt de Kamer de behan deling van de wijziging van de dienst plichtwet af. De eerstvolgende vergade ring is dan weer op 7 juli. Waarschijn lijk gaat de Tweede Kamer na het loon- en huurdebat op zomerreces. BRUSSEL (Reuter). Moreel on verdedigbaar en een belediging voor de menselijke waardigheid van alle rassen. Aldus bestempelt het Internationaal ver bond van vrije vakverenigingen de ras senpolitiek van de Zuidafrikaanse rege ring. Dit is geschied in de vorm van een resolutie die in het orgaan van het verbond is gepubliceerd. Elk jaar moet een half miljoen inwo ners van Zuid-Afrika voor het gerecht verschijnen, aldus het I.V.V.V., op be schuldiging van schending der wetten. Duizenden van hen worden nog voor zij zijn berecht afgevoerd als goedkope ar beidskrachten op 'het platteland. Het verbond verzoekt alle regeringen de emigratie van arbeidskrachten naar Zuid-Afrika stop te zetten en alle Zuid afrikaanse goederen te boycotten, tenzij daar nog meer ellende uit voortkomt. GRONINGEN. Het roemruchte peerd van ome Loeks zal als beeld houwwerk een blijvende plaats krijgen in het plantsoen voor het Groningse sta tion. als tenminste de gemeenteraad het goedvindt. B. en W. hebben het de raad voorgesteld. Zij willen 't peerd naar het station en ome Loeks naar de stad la ten kijken. DEN HAAG. De nijverheidsorgani satie TNO heeft besloten tot de oprich ting van een noordelijk technisch insti tuut om door een innige samenwerking met de rijksuniversiteit te Groningen ook in noordelijk Nederland zoals el ders de banden met de industrie te versterken. De wetenschappelijke en technische staf van het noordelijk technisch insti tuut TNO wordt ondergebracht in het natuurkundig laboratorium van de Gro ningse universiteit. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking, maar later weer zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige weste lijke wind. Lagere middagtempera- turen. MIESJE. Laat maar waaien. -J Hoewel benzinedampen en claxons taboe waren bij dit Italiaanse „huwe lijk van het jaar", was de auto- en motorindustrie er rijkelijk vertegen woordigd. Geen wonder, want het jonge paar vertegenwoordigt twee der grootste Italiaanse fabrieken. Agnelli Piaggio is de erfgename van de Vespa-Jfortuinen, en Umbcrto Agnelli is de zoon van het hoofd der Fiat-fabrieken. Eigen Nieuwsdienst BILTHOVEN. e De commandant van de brandweer in Soest gistermiddag met een nevelspuit, waarin drieduizend liter water, op weg naar een grote bos- en heidebrand in de buurt van Bilthoven heeft onderweg de chauffeur van de wagen opdracht gegeven terug te gaan. De brand woedda buiten de gemeente Soest, zo was hij plotseling tot de ont dekking gekomen. Intussen stonden tientallen brandweer lieden, militairen en burgers, de meeste slechts uitgerust met een schop ol een afgerukte tak, te schreeuwen om water. Een andere nevelspuit uit Soest, met een geringere capaciteit, mocht later wel aan het blussingswerk deelnemen. Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gisteren een etmaal uitstel verkregen van zijn westelijke collega's opdat hij zich nog wat langer kan beraden op zijn reactie op hun voorstellen over een voorlopige regeling van de Berlijnse kwestie. Hoewel die voorstellen nog niet zijn gepubliceerd is uitgelekt dat de weste lijke mogendheden daarin niet aan dringen bij de Sowjetunie op de garantie dat zij het recht zullen hebben als bezet tende mogendheden in Berlijn te blijven. Wel verlangen zij dat er geen verande ring zal komen in de bestaande toestand in Berlijn zolang de kwestie van de Duitse hereniging niet is geregeld. Zoals bekend wenst de Sowjetunie dat de wes telijke mogendheden West-Berlijn bin nen een jaar zullen verlaten. DEUR OPEN? Sommigen zijn van oordeel dat de westelijke voorstellen zo zijn geformu leerd dat de Sovjetunie ze zou kunnen aanvaarden als basis voor verdere on derhandelingen en die kans zou kunnen grijpen om de deur naar een topconferen tie open te houden. Anderen zijn de me ning toegedaan dat de voorstellen de Sowjetunie geen andere keus laten dan ze af te wijzen. Hoe dan ook, Gromyko repte in de geheime vergadering van gisteren, de kortste sedert het begin van de ministersconferentie, met geen woord over een topconferentie en ging maar ter loops in op de westelijke voorstellen. De uitzichten op welslagen van de conferentie zijn nu zo slecht geworden dat de Engelse premier, Macmillan, overweegt opnieuw naar Washington te gaan om te trachten president Eisen hower ervan te overtuigen dat alleen een topconferentie de wereld politieke ontspanning zal kunnen brengen. Veront rust als Macmillan is over de gang van zaken in Genève zou hij zelfs over wegen opnieuw de reis naar Moskou te aanvaarden om ook daar weer te gaan pleiten voor een conferentie op het hoogste niveau. Premier Macmillan schijnt te vrezen dat een mislukking van de ministersconferentie zal leiden tot een .toesp-sing van de internationale span ningen. Hij meent dat de westelijke mo gendheden. om dat te voorkomen, des noods enkele eisen moeten laten vallen. Een volledige breuk is er echter nog niet. Vandaag zullen de westelijke mi nisters weten of de Sowjetunie het daar op wil laten aankomen. Wijst Gromy ko hun voorstellen af dan kan er morgen nauwelijks nog iets anders komen dan het slotcommuniqué. Gisteravond hield Gromyko het westelijke kamp nog in spanning. Hij wekte de verwachting dat er een nieuwe ontwikkeling op komst was toen hij in zijn grote glanzende Zis naar het gebouw reed dat de Amerikaan se delegatie huisvest en er binnen ging. Die verwachting werd echter al gauw de bodem ingeslagen. Gromyko bleek niet te zijn gekomen om een bezoek aan de Amerikaanse delegatie te brengen. Wat hem dan wel naar het zes verdiepingen hoge gebouw had gevoerd? Men ver moedde dat hij een tandarts had op gezocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1