IK BEN GEEN DICTATOR zegt Maurice Sarrazin Frans toneel in levendige acteerkunst Liefdesscènes als tv-debuut STAKINGEN IN AMERIKA, ENGELAND EN FRANKRIJK Tweeslachtige opera, boeiende vertolking V erborgen schat! Bartok-concert w//M w, Roulettespel in boerderij Loire ontging vette premie Woensdag 17 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 SAMENZWERING MET DE MUZEN Nederlands Ballet met één première Rubens altaarstuk beroert Engeland Benjamin Harkarvy wint kort geding Kostbare Murillo was er niet meer Jonge acteurs uit Amsterdam presenteren zich TYPOGRAFEN CONTRA FRANCO H. J. y. d. Broek overleden 1 1 LYRIEK VERZWAKT JANACEK'S OERKRACHT iljoenenopdracht voor Amsterdamsche ballastmij. door Han Lammers SCHEVENINGEN. Kan een Fransman buiten Parijs op theatergebied ooit iets goeds voort brengen? Maurice Sarrazin, de jonge regisseur van de Franse toneelgroep ,,Le Grenier de Tou louse", heeft onomstotelijk bewezen dat zijn landslieden die deze vraag traditiegetrouw laatdun kend stellen, ongelijk hebben. Met twintig gelijkgezinden is hij vijftien jaar geleden begonnen met zijn aanval op het vooroordeel dat de Fransen reeds eeuwenlang in zijn greep heeft: er is maar één Frans toneel, en dat is het Parijse toneel. Sarrazin is nu een van de meest gevierde regisseurs in zijn land, en ook buiten de Franse grenzen h eeft men hem een plaats te midden van de hoogst gewaardeerden gegund. Gisteravond beleefde hij met zijn me destanders In het Holland Festival zijn Nederlandse première. Voordat de deuren van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zich openden voor de theaterbezoe kers, ging het op het toneel van het pre DEN HAAG. Aan het Franse toneelgezelschap Le grenier de Tou louse wa? de eer de toneelmanifesta ties van het Holland Festival 1959 gis teravond te openen. Dit gezelschap uit de zuidwesthoek van Frankfijk, dat vijftien jaar geleden nog moest begin nen op de zolder (le grenier) van het ouderlijk huis van de acteur-regisseur Maurice Sarrazin heeft die eer vol komen verdiend. In de afgelopen jaren stapelde deze troep in het eigen vaderland succes op succes met een repertoire van ongeveer zeventig toneelstukken van Euripides tot Ionesco en behaalde daarenboven prijzen op de Biennale van Venetië en het toneelfestival van Barcelona. Het optreden van Le grenier de Tou louse was vooral zo gelukkig als opening van het Holland Festival, omdat het in twee éénacters een beeld gaf van de Franse klassieke toneelliteratuur en tege lijkertijd van het hedendaagse toneel spelen in Frankrijk. Vernuftig spel Voor de pauze bracht het gezelschap, waarin de assistente-regisseuse en kos tuumontwerpster Simone Turck uitblonk, het blijspel Le jeu de l'amour et du hasard van de achttiende-eeuwse schrij ver Pierre Marivaux. Na de pauze volgde een voorstelling van het een eeuw later door Alfred de Musset geschreven pro- verbe, de speelse variatie op een spreek woord On ne saurait penser a tout. Ook al ontving het Nederlandse pu bliek wellicht heel veel van Marivaux' vernuftige spel met de taal hij was typisch een kind van zijn rationalistische tijd toch klonk regelmatig begrijpend gelach, omdat de acteurs en actrices van Le grenier de Toulouse de kunst ver staan leder woord en iedere zin en hun betekenis in gebaren, in mimiek en lichaamsbeweging te illustreren. Ieder detail een scène Het was een toneelspelen in de ware 2in van het woord. Wat misschien aan de inhoud van de tekst tekort mocht zijn gekomen, werd volledig vergoed door de manier zoals wij reeds schreven vooral Simone Turck, maar ook haar medespelers van ieder detail een scène maakten, dte de moeite van het bekijken en beluisteren waard was. Het verhaal van Marivaux is welis waar verouderd. Men kan het het best vergelijken met een klucht als het Wederzijds huwelijksbedrog van Pieter Langendijk, maar de zinnen eruit, die in de Franse letterkunde als specimina van vernuftig taalgebruik „les marivaudages" heten, doen het ook heden ten dage nog en blijkbaar niet alleen bij een Frans publiek. Met de Mussets blijspel als toegift na de pauze, dat blijkbaar minder tot de toeschouwers sprak, was het optreden van Le grenier de Toulouse een veel belovend begin van het toneel in het Holland Festival. Anton Deering ROTTERDAM. De Rotterdamse schouwburg was slechts heel matig bezet voor de eerste voorstelling in het Holland Festival. Dat zal niet zozeer gekomen zijn door gebrek aan belangstelling, als wel omdat het programma van het Nederlands Ballet slechts één première bood en weinig aantrekkelijk was voor hen, die de manifestaties van deze groep regel-: matig volgen. Kwam aldus de chaotische toestand bij het Nederlands Ballet tot uiting in het ontbreken van voldoende premières, zulks was zeker niet het geval bij het dansen zelf. Steeds meer blijkt welk een goede en krachtige invloed van de nu proce derende ballctmeester Benjamin Harkarvv is uitgegaan. Het dansen is zekerder, directer en feller geworden. Misschien ook aardser, maar dat brengt voor een deel ook de gesteldheid van de Nederlandse danse ressen met zich. Men kreeg een puntig Klein Avondspel van Rudi van Dantzig te zien, een ver overende Vijfde symfonie van Leonide Massine en een Wonderbaarlijke manda rijn van Vashegyi en Pasztor, die aan felheid en overtuigingskracht (ook in de vertolking van Irène de Vos als het meieje) had gewonnen. In première ging Vijf études voor elf dansers van Conrad van de Weetering, op muziek van Frank Martin. Tegen een abstract, scherp en gepunt decor vol trokken zich de tot een geheel gebouwde études, die alle de moderne balletsfeer van verzet, dreiging van uniforme massa liteit en overwinning van het individu als grondslag hadden. Als gevolg van de etudevorm werden de figuren echter nimmer tot begrippen en bleef het een abstract dansen op een obsederende muziek, die meer inhoud en betekenis had dan het ballet zelf. Ofschoon er goede gedeelten in voorkwamen, be reikte de choreografie toch nooit de danskunstige kracht, welke voor een ballet als dit een eerste vereiste is. Van de vertolkers dienen in het bijzonder Astrid Liefting en Leonie Kramer te worden genoemd. Anth. Bosman -£5- Vijfentwintig jaar geleden maakten de Kilima Hawaiians hun radiodebuut voor de KRO-rnicrofoon. Dat vieren ze vrijdag 2d juni opnieuw voor de KRO, met een programma van succes nummers uit deze kwart-eeuw. cieuze comcdiecentrum van de regerings- stad ongekend heet toe. Niet tevreden Sarrazin was niet tevreden. Wat méér is. hij was razend op de hoofdrolspeler Philippe Mentha, een invaller voor de plotseling ziek geworden Maurice Ger main. „Ik heb er een afschuwelijke he kel aan steeds te moeten kijken naar die al maar terugkerende tegenstelling tus sen uiterlijk gedrag en innerlijke bele ving" riep hij onvervaard uit. Philippe Mentha, markies in Musset's „On ne saurait penser a tout", haalde zijn schouders op. ,,Wat wil je nou", argu menteerde hij. ,,Ik heb het manuscript net. een week onderhanden.Maar goed. ik zal proberen helemaal te doen wat jij wilt". „Nee", riep Sarrazin weer, „je moet niet domweg doen wat ik wil, ik ben geen dictator", maar het is gewoon waar wat ik zeg". De twee mannen redetwistten luid keels door. Ondertussen zat Simone Turck. tegenspeelster van Mentha, zich tot gapens toe te vervelen. Met een on verbeterlijk vrouwelijk dédain keek zij toe bij het opgewonden schouwspel dat de twee bekvechtende mannen oplever den. De toneelgroep had net een school voorstelling achter de rug, waar de pre mière-stukken van Marivaux en Musset in generale repetitie waren genomen. Na afloop van zijn daarop aansluitend, meer dan een uur durend debat met Mentha kwam Sarrazin over het toneel naar ons toe, een rood pluche stoel achte loos met zich meeslepend. „U ziet het", zei hij met een geagiteerd gebaar, „zo gaat het bij ons toe. Wij werken goed omdat wij zo intens van gedachten wisse len. Natuurlijk gaat het allemaal wat he vig. Maar wij zijn ook kinderen van het zuiden, kinderen van de zon". Een glimlach spreidde zich plotseling over zijn tot dusver gespannen gezicht. In radde woorden deed hij zijn verhaal. Over de eerste jaren van zijn groep, toen nie mand hun erkenning gunde. „Provin ciaal was in de jaren na 1945 een syno niem voor bar slecht, en we hadden het moeilijk". Met het gezicht van een be trapte schooljongen vertelde Sarrazin over de methoden die hij en zijn kornuiten hadden toegepast om de ergste honger te bestrijden: „We deden af en toe maar eens een greep in de provisiekasten van elkanders ouders". Bittere ervaringen Toen Sarrazin precies op zijn twintig ste verjaardag, nu vijftien jaar geleden, met „Le Grenier de Toulouse" (De zol der van Toulouse) starttte, had hij met en kele anderen in Parijs de bittere erva ringen beleefd die het leven van duizen den jonge acteurs verzuurden. De toneelspelers zwierven werkeloos langs de straat, hardnekkig hopend op een plaatsje in een van de 52 theaters. Zij weigerden elders emplooi te zoeken, want „Parijs was toch immers de enige theaterstad van Frankrijk." Na drie jaar werken op de zolder van zijn ouderlijk huis in Toulouse, daagde voor Sarrazin en de zijnen het licht van het eerste succes, De ervaren acteur Louis Jouvet had iets over hun bestaan opgevangen, en hij kwam kijken, Het resultaat van zijn bezoek was een contract voor regel matige bespeling van Jouvet's eigen schouwburg in Parijs. De grote man zelf ging op een Amerikaanse tournee. Van die datum af is alles goed gegaan. Het oorspronkelijke maandloon van dertig gulden ging met sprongen omhoog, en Le Grenier werd opgenomen in de Fran se toneelspreiding. Hecht ensemble In de loop van de jaren groeide de kleine toneelgroep uit tot een hecht-ge- formeerd ensemble, dat onveranderlijk trouw bleef aan het in het begin gestel de ideaal: het vormen van een toneelre publiek, die zonder vooroordelen van stijl en opvatting iedere periode uit de toneelliteratuur recht wilde laten weder varen. „Wij zijn beslist geen avant-gar- de-groep" ontkent Sarrazin nadrukkelijk. „Wij vormen samen een instrument, dat zich gedwee wil voegen naar de eisen van de toneelschrijvers, uit welke tijd zij ook stammen". Even voor hij wegrent om een haastige hap weg te werken voor dat de première begint, legt hij nog even uit: „In het theater gaat het hoofdzake lijk om het beleven van de gemeenschap, niet alleen die tussen acteurs en publiek, maar ook die tussen de toeschouwers onderling. Het is net zo iets als in de sport en in de kerk. Ja zeker, ik ben een religieus mens. Maar begrijp me alsje blieft niet verkeerd". LONDEN. Er dreigt een storm van protest op te steken over de komende verkoop waarschijnlijk aan een Amerikaanse kunsthandel van een schilderij van Pieter Paul Rubens, dat ongeveer 1.500.000 gul den waard is. Twee leden van de Labourpartij in het parlement zullen er in het Lager huis op aandringen om het grote altaar stuk van Rubens, De aanbidding der wijzen, in het land te houden. De National Gallery van Engeland wil het ook hebben. En dan zijn er nog een aantal particuliere verzame laars, die het eveneens willen kopen. Allen, behalve de National Gallery zijn bereid er „een enorme prijs" voor te betalen. De Aanbidding der wijzen is het voornaamste stuk van dé vermaarde collectie van wijlen de hertog van Westminster, die op een half dozijn afzonderlijke veilingen geveild zal worden in Sotheby's veilinghuis, te beginnen in deze maand. De beroemde Westminster-tiara, een geweldig stuk, dat ingelegd is met 1.421 diamanten, w.o., ook twee grote peer vormige stenen, die eens aan koningin Charlotte behoord hebben, komt even eens onder de hamer. Philippe Mentha (links) luistert gebelgd naar de felle uitbrander van regisseur Maurice Sarrazin. LEIDEN. In het oude Waaggebouw te Leiden heeft gisteravond een belang rijk concert plaats gehad, geheel gewijd aan werken van Bela Bartok. Ais onder, deel van het Holland Festival behoorde dit concert ongetwijfeld tot de belang wekkende manifestaties, zowel wat technische uitvoering als wat artistieke waarde betreft. Geleidelijk komen Bartoks werken in een wijdere kring van geïnteresseerden, en vanzelfsprekend waren voor dit con cert de Bartok-liefhebbers in groten ge tale opgekomen. Met de eerste Rhapsodie voor viool en piano, een stuk dat een grote inten siteit va ngevoelsuitdrukking paart aan de oerkrachten van de Oosteuropese ritmiek, openden Theo Olof en Geza Frid het concert. In een gespannen samen gaan wisten kunstenaars met de ver eiste gepassioneerdheid deze muziek tot klinken te brengen. In de Contrasten, voor Viool, klarinet en piano, een werk dat in 1938 door de componist voor zijn vrienden Szigeti en Benny Goodman werd geschreven, dwong de vertolking eveneens grote be wondering af, hoewel men niet overal van de noodzaak dezer enorme noten massa's werd overtuigd. Hoogtepunten werden de werken voor twee piano's, voorgedragen door Geza Frid en Luctor Ponse. In de zeven stuk ken uit de Microcosmos, maar vooral in de Sonate voor twee piano's en slag werk culmineert het meesterschap, waarmee Bartok zijn geniale ideeën op papier weet te zetten. Het laatste werk, dat met fenomenale beheersing door de twee pianisten en de slagwerkers Frans van der Kraan en Wim Heesen werd vertolkt, ontlokte een ovationele hulde. Vermelden wij tenslotte nog de klaii- nettist Jolle Huckriede. die in de Con trasten zich bewonderenswaardig kweet van zijn zware taak. Jan Masséus. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak ge daan in kort geding van de Ameri kaanse balletmeester Benjamin Har- karvy tegen de directie van het Neder lands Ballet, naar aanleiding van een artikel in Het Parool dat was geïn spireerd door gedaagde. De president concludeerde, dat dit artikel grievend was, en gelastte ge daagde zich te onthouden van derge lijke uitlatingen, op straffe van een dwangsom van 5ÓQ per overtreding. Harkarvy's eis tot plaatsing van een herroeping in Het Parool werd afge wezen. DALLAS, Texas (A.P.). Een Nederlander in Amerika mist een Murillo van 40.000 gulden. Het is de kunsthandelaar K. Waterman uit Amsterdam, die met een expositie van honderd oude meesters door de Verenigde Staten reist. Eind mei had de heer Waterman zijn kostbare Murillo voor het laatst ge zien, verklaarde hij. Een paar dagen geleden, toen de verzameling was ten toongesteld in het Sheraton-Dallas Hotel in Dallas, besefte hij opeens dat het stuk verdwenen was. Terwijl de politie zoekt naar het schilderij, dat De terugkeer van de ver loren zoon voorstelt, is de heer Water man met zijn collectie doorgereisd naar Long Beach in Californië. TVIT IS géén buitenlandse ballet- groep die het Holland Festival komt opluisteren met een ongeëve naarde Pas de Sept! Het zijn de zeven afgestudeerden van de Am sterdamse Toneelschool, die van avond hun echte debuut op de te levisie maken. Uit pure vrolijkheid, dat er een bruid en een bruidegom in hun midden zijn, voerden zij op de zonnige grasmat ach ter Studio 3 gistermiddag in Bussum dit choreografische werkje voor ons uit! Bruid is Petra Laseur derde van rechts en Peter Oosthoek op de voorgrond links is de bruidegom. Overigens, het is niet sémen, dat zij in het huwelijksbootje stappen. KENNISMAKING We zeiden „echte" televisiedebuut, omdat alle zeven eind vorig jaar al met de camera's kennismaakten. Dat was tijdens het programma Alles gaat naar wens met Mary Dresselhuys, toen zij een demonstratie van spraakles gaven. „Dat was voor ons eigenlijk geen televisie", zegt de gracieuse Petra La seur (19), „want we hadden er toen niets voor hoeven te doen. Nu heeft Willv van Hemert enkele liefdesscènes voor televisie bewerkt en sinds van daag weten we pas een beetje hoe alles reilt en zeilt in de studio." OOK REGIE „Ik voelde me meteen hier thuis en het prettige van televisie is, dat je je nooit hoeft op te schroeven om ook het publiek achter in de zaal te berei ken" en Trins Snijders (23) kijkt ern stig met haar donkere ogen voor zich uit. Joop Admiraal (21) heeft zich naast acteren ook bekwaamd in décor- on kostuumontwerpen. Peter Oosthoek (25) heeft ook meer pijlen op zijn boog. Hij 7'olgde tevens de regiecursus en zal De Libel, een liefdesscène tussen Petra Laseur en Jules Rooyaards ook vanuit de regiekamer presenteren. Eigen nieuwsdienst LONDEN. Gisteren is de tweede vandaag op het allerlaatste moment geen akkoord wordt bereikt zullen ongeveer 200.000 man grafisch personeel van de provinciale bladen in Engeland hun werk neerleggen. Dat gebeurt vanavond. Ook weekbladen en vaktijdschriften zullen door deze staking van zetters en druk- week ingegaan van de staking van Italiaanse zeelieden als gevolg waar van Italiaanse schepen, in havens over de gehele wereld Verspreid, niet kun- nen uitvaren. Reeds meer dan vijftig zwaar worden getroffen, grote passagiers- en vrachtschepen lig- gen thans werkloos in havens van een MARSEILLE groot aantal landen. Uitzicht op een vergelijk is er nog lang niet. Het gaat hier om een loongeschil. Ook de Engelse havenstad Huil merkte gisteren weer eens wat een sta king betekent. In de haven wordt daar op het ogenblik niet gewerkt. Ruim 4000 havenarbeiders hebben het werk neer- Het gaat in Huil om een meningsver. schil dat is ontstaan bij het lossen van een Russisch vrachtschip. De arbeiders voelden er niets voor de lading van het schip zaad te lossen met behulp van schoppen. Het vullen van de zakken waar het zaad moet worden in gedaan behoort mechanisch te geschieden, aldus de arbeiders die daarom in staking zijn gegaan, gevolgd door hun collega's in de haven, die zich uit sympathie bij hen aansloten. Voorts dreigt in Engeland nog altijd een grote staking van typografen. Wanneer Eigen nieuwsdienst LOOSDRECHT De rijkspolitie te Breukelen, heeft gistermiddag met suc ces een inval gedaan in een Loosdrecht- se boerderij, waar zij zes dames en heren op heterdaad heeft betrapt bij het spelen van roulette. De politie heeft het speelapparaat, de fiches en een paar honderd gulden in be slag genomen. De spelers en speelsters zijn na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Eigen nieuwsdienst BREST. De bemanning van de zeesleper Loire van L. Smit heeft zich gisteren een vette premie moeten la- ;ten ontnemen. Na een spannende race met de Duitse sleepboot Wotan om het uitgebrande jwrak van het Britse kabelschip Ocean Layer te bergen, is de zaak aan de wal 1 geregeld: de Wotan kreeg het contract, en de Loire kon de steven wenden nog vóór de Ocean Layer in zicht was. Het Britse kabelschip was gisteroch tend door de gehele bemanning verlaten nadat door onbekende oorzaak een hevi ge brand aan boord was uitgebroken. Het Duitse vrachtschip Flavia, dat het eerst ter plaatse was, slaagde er niet slechts in de gehele bemanning op te pikken, doch ook een officier en zes matrozen op de Ocean Layer over te brengen, waar het vuur intussen uitge woed was. De Flavia maakte daarna vast aan het kabelschip, doch kon niet meer doen dan voorkomen dat de vette premie ver der op drift ging: voor de rest van het karwei was een sleepboot nodig. De Wotan zal vermoedelijk hedenochtend de Ocean Layer bereiken. Ondanks het uitblijven van de grote staking van het spoorwegpersoneel in Frankrijk is ook dit land thans niet ver schoond van arbeidsonrust. In Marseille legde dinsdag het per soneel van de tram het werk neer. Ook hier gaat het om niet ingewilligde eisen voor hoger loon. Enorme verkeersopstop pingen waren het gevolg. Gedurende enkele uren werkten in Marseille gisteren verder de bouwvak arbeiders. de werknemers in ijzer- en staalfabrieken en de ambtenaren van de gemeentelijke gezondheidsdienst niet. Het stakingsbeeld wordt gecomple teerd door een bericht uit New York, dat daar dinsdag 3000 man sleepbootpersoneel het werk hebben neergelegd uit protest tegen het ontslag van 350 olielieden. In Spanje zijn de laatste dagen tien tallen mensen gearresteerd in verband met een groots opgezette proteststaking tegen het regiem van Franco die don derdag moet worden gehouden. Diegenen die oproepen tot staken doen dat uit protest tegen wat zij noemen de nationale verontwaardiging over de schandalige corruptie van de dictatuur en het economische wanbeleid. De hoge kosten van levensonderhoud zijn tevens een bron van ergernis voor velen. In pamfletten die bij duizenden wordenrondgebracht wordt de vrijlating geëist van de duizenden politieke gevan genen. De zeven jeugdige acteurs, die vanavond hun entree maken op het glazen scherm: achterste rij v.I.n.r. Trins Snijders, Joop Admiraal, Hans Pauwels, Petra Laseur en Hans Bos winkel. Op de voorgrond Peter Oost hoek en Jules Royaards. directeur Wereldomroep - ÏAE directeur van Radio Nederland Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek, is in Hilversum overle den, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities konden melden. Hij werd 58 jaar oud. De heer Van den Broek, Rotterdam mer van geboorte, volgde aanvankelijk een journalistieke loopbaan. In de oorlogsjaren ging hij over naar de radio. Hij had de leiding van radio Vrij Nederland in Parijs, en wijdde zich daarna in Londen aan De Brandaris, die in 1942 werd opgevolgd door Radio Oranje. Onder het pseudoniem De Rotterdam mer hield de heer Van den Broek toen praatjes tot bezet Nederland, die zeer insloegen. Na de oorlog werd de heer Van den Broek de grote stuwkracht bij de snelle ontwikkeling van de ■Wereldomroep. televisie vandaag 1 radio vandaag 1 WOENSDAG Vanavond zijn het de zeven afgestudeerden van de Am sterdamse Toneelschool, die hun op wachting maken bij kijkend Nederland. Ze doen dat met Vijf variaties op een cud thema: De Liefde. Hun leraar voor televisiespel, Willy van Hemert. heeft de regie van deze uitzending (21.10). Voorat ziet u o.m. een documentaire over de bloedtransfusiedienst van het jubilerende Rode Kruis (20.40). Het kinderuur brengt traditiegetrouw de trapauto-raees in Noordwijk, om de KRO-wimpel (17.10). De Vlaamse t.v. is aanwezig bij de opvoering van Madame Sans-Gêne in de Koninklijke Vlaamse Schowburg in Brussel (20.15). België Frans: Télé-Match (20.35), en Uitnodiging tot de dans, een pro gramma van Dany Robin (21.35). Duitsland herhaalt vanmiddag om 17.00 het spel Romeo en Julia in Berlijn, over een jonge liefde in de gespleten stad. Om 20.35 ziet u een Italiaanse speelfilm: Umberto D. door Vittorio de Sica. In Frankrijk zijn de televisie-om- roepsters zó populair dat ze gezamen lijk een extra toelage hebben gevraagd1 om tussen thuis en de studio altijd taxi's te kunnen nemen. Op straat en in trams of bus ondervinden ze al te veel last van opdringerige bewonde raars. WOENSDAG De NCRV geeft op Hilversum 1 een programma waarin geen sprankje zomerse luchtigheid valt te bekennen. Hilversum 2 heeft echter ongeveer van zeven tot tien allerlei lichte kost in petto. Romance in Jazz behoeft geen aanbe veling meer. De VPRO-rubriek Rijp en groen omvat o.a. een kort „stemmen- spel" (19.30). Verder kunt u Christine Spierenburg en Bert Robbe horen in melodieuze Gouden Regen (20.05), Corrie Brokken in Charme en Ritme (21.50), en een hoorspel van Jan Lemaire Jr. over losgeslagen jeugd, Door het verleden bedrogen (20.45). Spanje, liet land van de dans, heeft naar verhouding weinig com ponisten gehad, die zich tot het schrijven van walsen hebben aan getrokken gevoeld. Toch zijn er Spaanse walsen, en Cor de Groot zal er ons vanavond om 20.00 (Hilv. 1enkele weinig bekende laten horen. Direct aansluitend op deze uit zending kunt u om. 20.15 luisteren naar Tsjaikofski's vioolconcert, ver tolkt door Jo Juda, met het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. Het orkest opent dit con cert met een In Memoriam van Lex van Delden. Het muzikale avondprogramma wordt over Hilversum 1 besloten met de Sonate voor viool en piano in G van de Belgische componist Guillaume Lekeu, uit te voeren door Arthur Grumiaux, aan de vleugel begeleid door Riccardo Castagnone. programma's ln het kortl DONDERDAG 18 JUNI RADIO KRO: AMSTERDAM. Ook in dit Festival is een plaats ingeruimd) voor een opera van de Tsjechi sche componist Leos anacek. Men vond zijn in 1921 voleindigde Kat- ja Kabanova, gebaseerd op het toneelstuk De storm van Ostrovs- ki, gisteren in het programma uitvoerig aangeprezen. Een getrouwde vrouw ondergaat hier het noodlot: ontrouw drijft haar tot zelfmoord. Deze Katja Kabanova is veel meer Advertentie i De rekening 1957 van de provincie i Zeeland vertoont een batig slot van if 424.110.12. De bejaarden uit Zierikzee hopen 30 juni een uitstapje te maken. Men zal o.a. het vogelpark Avifauna te Alphen a.d. Rijn bezoeken. De collecte voor de vereniging het Hoogeland heeft in de gemeente 's Heer Arendskerke 432,95 opgebracht Dat zijn de waardepunten die zich op Van Nelle's pakjes koffie en thee bevinden. Die geven recht op cadeaus die de moeite waard zijnOp een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 pun ten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze geïllustreer de cadeaufolder bij uw winke lier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotter dam. lyrisch getint dan de andere hier reeds opgevoerde opera's van Janacek. Zij lijkt onschuldiger een paradoxaal woord bij het dramatische gegeven dan bij voorbeeld Die Sache Hakropolos, die in het vorige Festival zulk een diepe in druk maakte. Janaceks persoonlijke stijl van korte motieven in verspringende ritmen ver loochent zich ook hier niet, doch die af wisseling met fleurige, lyrische passages geeft het werk naar onze smaak iets tweeslachtigs, ten koste van de oerkracht van Janaceks talent. Simpele decors Er waren in de bezetting van de Ne derlandse Opera enige zangers en zange ressen uit Praag opgenomen, en ook de muzilkale leiding, de regie en de wat simpele decors kwamen voor rekening van kunstenaars uit de Tsjechische hoofdstad. De dirigent Jaroslav Krombholc, die bij zijn terugkeer na de pauze een ste vig applaus van de lang niet volle stads schouwburg in ontvangst had te nemen, gaf blijk van beheersing van de partituur en vertrouwdheid met zijn Praagse so listen, bij wie Mimi Aarden (een exem- piairf serpent van een schoonmoeder), Gee Smith enRudolf Kat zich bekwaam en met succes aansloten. In de titelrol ontdekte men in Libuse Domaninska een geroutineerde en tevens trisse vocaliste en actrice, voor wie Ióana Mixova nauwelijks onderdeed. Ook de tenor Beno Blachut (de vriend) bleek een uitmuntend zanger. Zij zongen voor deze gelegenheid in de Duitse vertaling, hetgeen aan de kracht van Janaceks spreekmelodieën te kort moest doen, zonder dat verstaanbaar heid als een voordeel kon worden ge noteerd. Het orkest verdiend een bijzonder woord van lof. Een bezoek aan deze voor Janacek milde opera kan zeker worden aanbevolen. De Witte HILVERSUM I 402 m ochtend 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 Dc Douche: 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en Lit kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.25 Waterst; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Leger de Hells-progr. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Koorzang. middag 12.00 Middagklok-noodklok; 12.03 Dans- muz; 12.25 V h platteland; 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Piano spel; 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Moderne muz; 14.25 Gram; 15.40 Vocaal ens en orgel; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianoduo; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram; 17.40 Beurs- ber; 17.45 Metropole ork. avond 18.15 Sportrubr; 18.30 Lichte muz; 18.50 Sociaal perspectief, caus; 19.00 Nws; en weerber; 19.10, Fluit en orgel; 19.30 Ra diokrant; 19.50 A.R. pol caus; 20.00 Lich te muz; 20.15 Gram; 20.30 Gelijk overste ken verkeersspel; 21.30 Lichte muz; 22.00 Avondoverdenking, 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Sportuisl; 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip, caus; 11.15 Gram; 11.45 Het land van de lach, caus. middag 12.00 Orgel en trombone; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Instr Trio; 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Cello en piano; 14.30 Gram; 15.10 Logboek 1934; 15.40 Kamer- muz; 16.15 Voordr; 16.30 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram. avond 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Gevar progr v d sold; 19.45 V d jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Der Waffenschmied, ope ra; 21.35 Boekbespr; 21.45 Hammondor gelspel; 22 05 Act; 22.20 Dansmuz: 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beursber uit New York; 23.2524.00 Discotaria. TELEVISIE NTS: 20 00 Journ en weekoverz. AVRO: 20.20 Act; 20.30 Luipaard op schoot;21.00 22.30 Het boek van de maand, blijspel. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Een grote oliemaat schappij op Aruba, de Lago oil compa ny ltd., heeft besloten tot uitbreiding van haar havengebied in de Sint Nico- laasbaai op Aruba. De oliehaven wordt verdiept en het rif, dat de haven van de Caraïbische zee afsluit, zal worden ver smald. Rond één miljoen kubieke meter grond moet daartoe worden weggegra- ven Het is de bedoeling één van de groot ste nieuwe Nederlandse zuigers, de Queen of Holland van de Amsterdamsche ballastmaatschappij, daartoe te gebrui ken. Hij zal worden voorzien van een cyclooninstallatie die het opgezogen mengsel verdicht, waarna dit in de z.g klapbakken wordt geleid, die de specie buitengaats in zee zullen lossen. Vier >'*P®toronderlossers" zullen eveneens in dit werk worden gebruikt. .Het baggerwerk zal op 1 augustus be ginnen. Men hoopt in januari 1960 ge reed te zijn. De waarde van het con tract bedraagt ruim zeven miljoen gul den. De snijkopzuiger Queen of Holland zal zaterdag uit IJmuiden vertrekken, gesleept door een boot van L. Smit ei co's internationale sleepdienst te Rotte»* dam.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7