Schilderijen als stomme getuigen in zwendelzaak maastrichts AANVAL OP NATUURTERREINEN VAN „DE HAMERT' GEOPEND Dolle drift liep bijna op tragedie uit „Ontwerp gaat ons te ver" TIENTALLEN SCHEUREN IN NIEUWE HUIZEN Half jaar met aftrek geëist Woensdag 17 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. RENOIR EN PISSARRO - SPOTKOOPJE Valse verklaring Luxemburg begroet koning Boudewijn Tiveede maal Oud bedrijf DIENSTPLICHTWET Djakarta versobert Deli en Senembah verloren tweede kort geding Kan nog jaren duren Fietser onder auto Te Terneuzen 64 gezinnen getroffen Ga zonder bretels in je hemd staan Palen werken Wie betaalt SMOKKEL IN T.V.-TOESTELLEN Aan twee kanten Duitse koopster doet voorstel Jonge vader stak met bajonet in kinderwagen KLOPJACHT OP MOORDENAARS Spaar Si-Si kroonkurken gevitaliseerd VROUW VLUCHTTE HEETHOOFD Proefballon STAATSSECRETARISSEN Nog geen beslissing bij defensie Mosselseizoen 1 juli open Moerland St. Annaland laagste in Bergen ƒ750 subsidie voor V.V.V. Renesse Ambtswoning voor burgemeester Gymnastiekverbond houdt adspirantendag Eigen nieuwsdienst ARNHEM Een ingewik keld handeltje met valse schil derijen bracht gisteren de 54' jarige kunsthistoricus F. H. uit Amsterdam, de 47-jarige anti quair B. L. uit Dieren en de 59-jarige restaurateur W. van W. uit Dieren voor de recht bank in Arnhem. Wegens op lichting eiste de officier van justitie tegen de kunsthistori cus een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk. Tegen de twee an deren vroeg hij wegens mede plichtigheid tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. In het zaaltje van de rechtbank stonden de hele dag de twee schil derijen, die als zij een echte Renoir en een echte Pissarro waren geweest zoals er op stond te zamen minstens een miljoen gulden zouden kosten. Het ene was echter geschilderd door de Franse schilder Rogier (geschatte waarde 250 gul den) en het andere door de Neder lander Heiligers (geschatte waarde enkele tientjes). Zij waren door H. en L. voor zesduizend en negen duizend verkocht aan de 75-jarige verzamelaar ir. E. Reintjes uit 's-Heerenberg. De aangifte van de heer Reintjes bij de justitie, dat hij was bedrogen, was een eerste stukje van de toen nog on overzichtelijke legpuzzel geweest. De ..Renoir" was hem verkocht door L. Er bij was een echtheidsverklaring over gelegd, die geschreven zou zijn door de bekende kunsthistoricus dr. H. P. Bremmer. De heer Reintjes ontdekte echter, dat zij vals was en weigerde het doek te kopen. De volgende dag kwam L. met de „deskundige" H. bij de heer Reintjes. H. wreef met watjes en terpentijn over de naam Renoir en toen die er niet afging zei hij, dat het ongetwijfeld een echte was. Nog was de adspirant-koper niet geheel overtuigd, maar toen L. enkele dagen later met een certificaat van echtheid kwam, geschreven door H. en er bovendien bij vertelde, dat de echtheidsverklaring van dr. Bremmer LUXEMBURG (Reuter, AP). Een vrolijk versierde stad Luxemburg ver welkomde koning Boudewijn van Bel gië dinsdag bij het begin van zijn drie daags staatsbezoek aan het groother togdom. Per trein was de koning van Brussel naar Luxemburg gereisd, waar hij door groothertogin Charlotte har telijk werd begroet. Na een rijtoer door de hoofdstad waarbij duizenden Luxemburgers hun Belgische gast toe juichten volgde o.a. een kranslegging bij het Luxemburgse oorlogsmonument. een overgeschreven kopie was van het verloren gegane echte document, terwijl hij bovendien nog tweeduizend gulden van de bedongen prijs afdeed, kocht de heer Reintjes het doek. In die tussentijd was H. met de „Pissarro" bij de heer Reintjes geweest. Hij had een certificaat getoond van een niet bestaande conservator van een museum in Lyon, er zelf bovendien nog een expertise bij geschreven, gesproken van een museumstuk en ten slotte de heer Reintjes bewogen ook dit werk te kopen. De verzamelaar bracht de doeken bij een restaurateur in Arnhem, die toevallig bezoek kreeg van een veilingmeester uit Zutphen. Hij ver telde, dat hij inderdaad de Pissarro, die toen nog een andere naam droeg, voor twee tientjes op een veiling had ge kocht, omdat niemand het doek wilde hebben. De heer Reintjes werd op de hoogte gebracht. Hij vertrouwde toen de „Re noir" ook niet meer, vooral niet toen hij er achterkwam, dat H. de „Pissarro" in opdracht van L. had verkocht en dat het certificaat voor de „Renoir" door H. in opdracht van L. was geschreven. Na een lang onderzoek door de rijks rechercheur Van Kam.pen kwam het ware verhaal van deze schilderijen- zwendel voor de dag. De „Pissarro" was na enige omzwer vingen terechtgekomen bij de kunst schilder L. 'H. uit Doorn, die er de valse naam op had gezet en het waardeloze doek aan v. W. had doorgegeven, die het op zijn beurt aan L. had verkocht. De „Renoir" had L. 'H. in Hilversum gevonden. Hij had enkele honderden guldens voor zijn werk gekregen, v. W. ver diende er 3300 gulden aan, L. won 3600 gulden en H. kreeg eenmaal vijfhonderd gulden commissieloon van de heer Rein tjes, duizend gulden aandeel in de winst, die ap de Pissarro was gemaakt, enkele honderden guldens voor zijn expertises en nog wat voor zijn ondersteuning bij de verkoop van de „Renoir". In zijn requisitoir zei de officier, dat men in vervalsingen gelooft als iets incidenteels. Maar een excursie in de literatuur leert, dat kunstbedrog net zo oud is als het verzamelen zelf. Over H. zei de officier, dat hij eens een certificaat afgaf voor een „Rem brandt", die hij noemde Haman en Mordechai. Toen bleek, dat er al een zelfde soort schilderij onder precies dezelfde naam bekend was, veranderde hij het certificaat en noemde het door hem als echt gekeurde doek Salomon bij de zieke dame. Deze deskundige vergiste zich vaker, aldus de officier. Fatsoenlijke mensen zouden zich uitputten in verontschuldi gingen en schadeloosstellingen. Bij H. niets van dat alles. De officier zei waardering te hebben voor de heer Reintjes, die geen valse schaamte had getoond, maar rustig aan gifte had gedaan van het bedrog, waar van hij het slachtoffer was geworden. Hij eiste ten slotte de reeds genoemde straffen en meende, dat de schilderijen en de certificaten aan het verkeer moe ten worden onttrokken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De veelomstreden wij ziging van de dienstplichtwet, die het mogelijk moet maken dienstplichtige mi litairen uit te zenden buiten Europa (Nieuw-Guinea), kan thans door de Tweede Kamer worden behandeld. Het eindverslag van de Kamer is versche nen, maar het ziet er niet naar uit dat het oorspronkelijke voorstel zonder ver anderingen de eindstreep zal halen. De vertegenwoordigers van de vier regeringspartijen hebben namelijk een amendement ingediend, opgesteld door de heer Van Rijckevorsel (KVP), waar in zij stellen dat de aanpassing van de dienstplichtwet aan de grondwet volgens het regeringsvoorstel hen te ver gaat. Dit voorstel immers schrapte een heel ar tikel uit de wet, waardoor het leek alsof over uitzending niets meer geregeld was. Uitzending van dienstplichtigen naar buiten Europa, aldus het amendement, zou dienen te geschieden op basis van vrijwilligheid in oorlog of bij oorlogsge vaar, bij speciaal K.B. in buitengewone omstandigheden en in gewone tijden, mits de diensttijd daardoor niet zal wor den overschreden. Deze punten willen de ondertekenaars in de wettekst zien op genomen, een regeling dus zoals die voor de zeemacht geldt. Voorts will enzij uitdrukkelijk zien vastgelegd dat de dienstplichtigen, die tussen de keerkringen dienen, verhoogde militaire inkomsten zullen ontvangen. Advertentie Langer dan de „Mastreechter Slaar" zingt De „Mastreechter Staar", het be roemde, vèr over onze grenzen be kende zangkoor, bestaat al ruim 75 jaar. Toch is de Maastrichtse Aardewerk- Industrie nog ouder, daar Petrus Regout 125 jaar geleden de grond slag van deze industrie legde. Thans werken meer dan 4000 men sen in de fabriekscomplexen van de N V. Sphinx-Céramique v/h Petrus Regout aan de vervaardiging van het beroemde Maastrichts Aarde werk. Er zou een loflied te zingen zijn op de sterke kwaliteit, de moderne vormgeving, de aantrekkelijke kleu ren en decoraties van het Maas trichts Aardewerk. Het is waarde- werkLet op deze merken, dan heeft U een goed product. A AP? O E WERK en dan natuurlijk van de N.V. SPH1NX.CERAMIQUE V/H PETRUS REGOUT. MAASTRICHT DEN HAAG (ANP). Indonesië heeft zijn ambassade in Madrid ge sloten en zijn diplomatieke missie m Helsinki opgeheven. In de toekomst zal een zaakgelastigde naar Madrid worden gezonden. In het Midden-Oos ten heeft Indonesië verscheidene pos ten gesloten en enige andere samenge voegd. Dat houdt allemaal verband met het besluit van de regering te Djakarta om de buitenlandse dienst te versoberen, aldus deelde gisteren de woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag mee. i Eigen nieuwsdienst BREMEN. De Verenigde Deli Maatschappij en de Senembah hebben, zoals was te verwachten, ook hun tweede kort geding in Bremen ver loren. Hun eis, beslaglegging op 3.630 balen Sumatra-tabak, die aankwamen na het eerste kort geding, werd afge wezen. De actie van de Nederlandse tabaks maatschappijen, die eerst het karakter had van een proefproces, is met het tweede kort geding tot een juridisch ge vecht geworden, dat met alle middelen zal worden gestreden. De maatschappijen zullen ook van de uitspraak in het twee de kort geding in hoger beroep gaan bij het Oberlandesgericht te Bremen. De uitspraak in hoger beroep in het eerste kort geding wordt eind van deze maand, begin volgende maand verwacht. De tabaksmaatschappijen maken zich voorts op om voor het Hanseatische Landgericht een proces te beginnen om de eigendomsrechten. Dat proces kan zich jaren voortslepen en tot bij het hooggerechtshof van de bondsrepubliek worden uitgevochten. Daarvan kan een sterke psychologische uitwerking uitgaan op eventuele kopers van de tabak. De Bremense maatschappij, die met de Indonesische P.P.N.-baroe samenwer ken, wachten nog steeds met het op de veiling brengen van de tabak, tot in de korte gedingen in hoger beroep uitspraak is gedaan. ROTTERDAM. De 53-jarige heer J. O. de Weerd uit Rotterdam is giste ren op het Mathenesserplein met zijn fiets onder een bestelwagen terecht gekomen. Hij liep daarbij een schedel- basisfractuur op, waaraan hij is over leden. De bestelwagen greep de heer De Weerd toen hij onverwachts zonder richting aan te geven linksaf sloeg, juist op het ogenblik dat hij door de bestelwagen zou worden ingehaald. In ogenschijnlijk opperbeste stem ming keerde de Engelse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd (rechts) deze week terug naar Genè- ve. Sloeg zijn naaste medewerker in het Foreign Office, John Profumo, dubbel van het lachen of had hjj iets laten vallen? Hoe dan ook, in het sombere vooruitzicht dat de Geneef- se ministersconferentie misschien zon der resultaat zou eindigen konden Lloyd en de zijnen wel wat vrolijk heid gebruiken. VERGEEFS VERZOEK LONDEN (U.P.I.) Laat die bretels alsjeblieft thuis, wanneer u in het buitenland in uw overhemd wilt lopen. Aldus verzocht William Lemkin, bestuurslid van de ver eniging van textielfabrikanten in Engeland, zijn mannelijke landge noten die weldra weer in groten getale met vakantie naar het bui tenland gaan. De bretelbngade moet dit jaar maar in Engeland blijven, meent mister Lemkin, die zich zeer ge. ergerd toonde over de vele Britse mannen die in den vreemde hun bretels zo opzichtig dragen. De heer Lemkin was trouwens helemaal niet te spreken over de manier waarop de heren zich in Groot Britannië kleden. Zo weinig zorgvuldig, aldus drukte hij het uit. Flodderbroeken, vettige regen jassen, slecht zittende jasjes en dassen als touwtjes passen de Brit niet, aldus de heer Lemkin. En bretels in Nice of Parijs zijn on dingen. Overigens bepleit de vereniging van textielfabrikanten in Groot Britannië al negen maanden lang het beter gekleed gaan. Het resul taat: nihilDe mannen gaan in Albion even karakterloos gekleed als ooit tevoren, zegt de vereniging. De 32-jarige V. J. L. uit Den Haag is maandagavond toen hij op zijn scoo ter vermoedelijk met te grote snelheid, de brug in de Leyweg bij de Wormer- veerstraat passeerde, dodelijk veronge lukt. Beide wielen raakten van de grond en de bestuurder raakte de macht over zijn stuur kwijt. Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN gezinnen uit de - Vier en zestig bomenbuurt in Terneuzen moeten stuk voor stuk hun nauwelijks één jaar oude wo ningen ontruimen. Eerst enkele dagen om de tientallen scheuren, die in de plafonds en binnenmu ren zijn ontstaan, te laten dichten en daarna nogmaals om de ergst toegetakelde kamers opnieuw te laten behangen. Het zijn woningen, die aannemer R. van Wiemeersch Debook uit Axel on geveer een jaar geleden heeft gebouwd voor de woningbouwvereniging Werk- mansbelang en die nu worden verhuurd voor 13.90 gulden per week. De gebreken van de huizen zijn een gevolg van de omstandigheid, dat voor het dak en de plafonds zogenaamde Pie- ters-palen van rijkswege goedgekeurd zijn gebruikt. Volgens deskundigen zouden deze palen door sterke tempera tuurwisseling zijn gaan werken. AI spoedig nadat de eerste bewoners de nieuwe woningen hadden betrok ken werden de krimpscheuren ge signaleerd. Niets bijzonders, aldus de aannemer, wij wisten tevoren, dat daar grote kans op was. In andere delen van het land waar deze palen zijn gebruikt heb je dat ook. Na de klachten van de bewoners, die voor het herstelwerk plotseling hun ka mers moesten ontruimen en drie tot vijf dagen werden gedwongen tot bivakkeren, logeren en schoonmaken, heeft de ar chitect J. J. de Bruijne opdracht gege ven de reparaties voorlopig te staken. De aannemer is echter doorgegaan. De grote vraag is, wie de kosten van de- reparatie» zal moeten dragen. De De rij „getroffen" huizen in de bomenwijk. huurders klagen bij de woningbouwver eniging, het bestuur daarvan beroept zich op de verplichtingen van de aanne mer, die op zijn beurt verwijst naar de garanties van de betonfabrikant, die achter in staat van faillissement zou verkeren. Onder de bewoners van de getroffen huizen gaan stemmen op om een actie comité te vormen, dat voor de belangen van de huurders moet opkomen. Volgens de architect zal alle schade zoveel moge lijk worden vergoed. De vraag, wie voor deze extrakosten zeker tienduizend gulden moet opdraaien, zal binnens kamers wel worden beantwoord, meende hij. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De zaak was zo knap georganiseerd, dat ik het zelf eerst niet begreep, zei gisteren de eco nomische politierechter in Amsterdam toen de 43-jarige Duitser R. J. S. uit Rösrath voor hem stond. De officier van justitie eiste wegens het op grote schaal naar ons land smokkelen van televisietoestellen zes maanden gevan genisstraf met aftrek tegen de ver dachte. Behalve de televisietoestellen vol gens de officier waren het er alleen al in de maand april van dit jaar bijna honderd geweest moet de Duitser in de afgelopen drie jaar ook ongeveer 250 radiotoestellen en 55 bandopname-appa raten op illegale wijze de grens over hebben gebracht. Dat was echter niet in de dagvaarding opgenomen. S zelf zei, dat hij maar 43 televisie toestellen had gesmokkeld. Hij kon dat doen met een vrachtwagen, waarvan hij de laadbak zo had ingericht, dat hij zonder het zegel van de douane te ver breken goederen kon in- en uitladen. Door valse opgaven in Duitsland zou hij ook de omzetbelasting van de geëxpor teerde toestellen hebben ontdoken, zodat voor hem het mes aan twee kanten sneed. De officier van justitie eiste behalve de gevangenisstraf ook het in beslag nemen van de vrachtwagen en de tele visietoestellen. De jaarlijkse reis van ouden van dagen in de gemeente 's Heer Arends- kerke, die onder auspiciën van het ge meentebestuur wordt georganiseerd, zal plaats vinden op donderdag 9 juli a.s. De tocht zal waarschijnlijk langs de Belgische zeekust gaan. Een van de vele scheuren Eigen nieuwsdienst WELL De nieuwe eigena resse van het Noordlimburgse landgoed „De Hamert", de Deutsche Bauemsiedlung G.m.b.H. uit Dusseldorp, heeft Eigen nieuwsdienst UTRECHT. In Utrecht heeft zich een tragedie afge speeld, die nog tamelijk goed is afgelopen, hoewel het geval na vrant genoeg blijft. Een achttien jarige expeditieknecht, gehuwd met een zestienjarig meisje, van wie hij twee kinderen heeft, een van dertien maanden en een van zeventien dagen, heeft zich zo op gewonden, dat hij bijna een moor denaar was geworden. Het jonge echtpaar heeft geen woning en slaapt in een gemeentelijk tehuis voor onbehuisden op het Vaaltterrein. Advertentie MIDDLEBORO (A.P.). Ruim driehonderd zwaar gewapende politie- mannen houden in het moerasgebied van de staat Massachusetts een groot-; scheepse klopjacht op twee broers,' die op 4 juni in Philadelphia een po litieagent hebben doodgeschoten. De 23-jarige John Covle en zijn 21-jarige broer William stalen daarna een auto en namen de eigenaar mee als gijze laar. Maandag pleegden zij een roof overval op een drankwinkel, en wer den door een politieauto achtervolgd. De beide misdadigers verdwenen na een vuurgevecht. In de achtergelaten auto vonden de politiemannen de eige naar, die tien dagen lang aan handen en voeten geboeid op de achterbank gezeten had. Hij vertelde dat hij al die tijd vrijwel niets te eten had ge kregen, en dat de moordenaars vijf pistolen en een grote hoeveelheid munitie hebben. Elke werkdag f 100.- Elke zaterdag f 1000.- Hoofdprijs f 30.000.— Viiag uw leverancier om inlichtingen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van vorige week waren Eerwaarde Zuster Adrianus, Sanatorium Dekkerswald, Groesbeek; E. M. Koop man, Beverwijk; J. Verduyn, Amsterdam; H. Meyer, Amsterdam; Nellie Jansen, Eist. f loo.- W. van Lierop, Weert. f 1000.- vruchtan- llmonada Hier geldt de regel, dat men 's morgens het gebouw, of liever de barak, moet verlaten en er pas 's avonds mag weer keren. Het gezin verbleef dan bij de ouders van de expeditieknecht. Daar is ruzie ontstaan tussen schoon moeder en schoondochter. De laatste zou de boel niet behoorlijk hebben op geruimd. Het jonge vrouwtje nam na de woordenwisseling haar beide kinde ren mee en vertrok naar haar ouders, die aan de Spinozaweg wonen. Later ging zij terug naar de woning van haar mans ouders waar zij het oudste kind achterliet. Maandagavond is de jonge echtgenoot, toen hij een en ander van zijn vader en moeder had vernomen, naar het huis van zijn schoonouders gegaan, waar hij zijn vrouw een uitbrander wilde geven, kennelijk opgestookt. Zijn vrouw, die zijn driftige tempe rament kent, zag hem aankomen en nam de vlucht aan de achterkant door een poort. De man kwam het huis van zijn schoonouders binnen in opgewonden staat en zag in de gang de kinderwagen staan, waarin zijn jongste dochtertje lag te slapen. Naast de wagen stond een jonger schoonzusje, zodat hij de gang niet door kon. In zijn drift heeft hij toen met een bajonet, die hij had meegebracht, vier steken in de kap van de kinderwagen gegeven, zonder echter zijn kind te raken. Als mijn kind dood is, gaat mijn vrouw er ook aan, riep hij uit. De bewoners van het huis kwamen op het tumult de gang in, waarop de driftkop de vlucht nam. Zijn eigen vader, die hem achterna was gegaan, kwam hem tegen en nam hem de bajonet af, die toen door de oudere man in het water werd geworpen van de Weerdsingel. De jonge echtgenoot is door de politie opgehaald en opgesloten. Hij verklaarde de bajonet meegenomen te hebben om zijn vrouw onaangenaam te zijn daar hij haar mantel in de gang wilde ver nielen. Door zijn drift verleid had hü toen in de kap van de kinderwagen ge stoken. De politie ziet in het geval voorna melijk de uiting van een heethoofd, wiens woorden men niet naar de letter moet nemen. een op het eerste oog genereus proefballonnetje opgelaten. De maatschappij verklaarde zich officieus bereid ten minste hon derd hectare van de in totaal 344 hectare natuurterreinen te verkopen aan Staatsbosbeheer of de stichting Het Limburgse Landschap. In ruil hiervoor moet de Bauemsiedlung het recht krijgen tussen de honderd en tweehonderd hectare na tuurterreinen te ontginnen. Ge zien deze laatste prijs be schouwt men in natuurbescher mingskringen en in officiële kring het Duitse „aanbod" dan ook met zeer grote scepcis. De Bauemsiedlung, die het magni fieke landgoed vorige week voor 955.000 verwierf, heeft al aange kondigd binnen drie maanden een be stemmingsplan voor De Hamert op te zullen stellen. De belangrijkste richt lijnen hiervoor zijn bekend: de 124 hectare landbouwgrond zullen ver kocht worden aan de vier huidige pachters en van de heideterreinen zal worden onderzocht welke voor ont ginning in aanmerking komen. De overblijvende gronden, ten minste honderd hectare waarin de vennen en de aanwezige 66 hectare bossen, kunnen dan worden verkocht aan Nederlandse instanties. Het aanbod is tot nog toe slechts onofficieel gedaan. Te begrijpelijker dat men in natuurbeschermingskrin gen hierover oordeelt als over een proefballon. De achtergrond van het Duitse voorstel is daarvoor ook te duidelijk: door verkoop van de toch voor landbouw ongeschikte terreinen het recht verwerven de andere gron den te mogen ontginnen. Voorlopig bezit de maatschappij het recht namelijk nog bij lange niet. Het ziet er zelfs naar uit. wanneer Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Over de benoeming van staatssecretarissen aan het departe ment van defensie is nog steeds geen nieuws. Gisteravond, na urenlange be sprekingen op het ministerie aan het Plein, heette het dat men een broeden de kip niet moet storen. Dat betekent dat er geen beslissing is gevallen. Minister S. J. van den Bergh heeft gisteren met It.-generaal b. d. M. R. H. Calmeyer en kapitein ter zee P. S. J. de Jong langdurig overleg ge pleegd. De laatste verliet omstreeks half vier het gebouw. Met generaal Calmey er werd de bespreking nog geruime tijd voortgezet. wij goed geïnformeerd zijn, dat zij dit recht nimmer zal verkijgen. Op De Hamert rust de meldingsplicht op grond van de voorlopige wet Nationaal plan en streekplannen 1950. Alleen de allerbelangrijkste natuurterreinen in Nederland zijn in het kader van deze wet tot meldingsgebieden ge maakt. Gezien die grote zorg valt niet te verwachten dat de overheidsorga nen zo maar bakzeil zullen halen en De Hamert, althans grote delen ervan, zullen opgeven. Vermoedelijk heeft de Bauemsied lung zich pas na aankoop verdiept in de Nederlandse bepalingen op dit punt. Hieruit valt te verklaren dat de maatschappij haar voorstel wereld kundig heeft gemaakt nog voordat enig contact met Staatsbosbeheer, Limburgs Landschap of welk ander lichaam ook, heeft plaats gehad. Naar wij van verschillende zijden verna men denkt men er aan Nederlandse kant niet aan op het Duitse „voor stel" in te gaan. Wat de ontginning betreft, is men integendeel van me ning dat het been uiterst strak ge houden dient te worden. De mogelijkheid bestaat ook, dat het voorstel gezien moet worden als deel van het spel dat gespeeld wordt rond de traetaatgronden. Over deze gronden, die dus na de oorlog van de oorspronkelijke Duitse eigenaars zijn genaast en via het Beheersinsti tuut verkocht aan Nederlandse boeren, wordt nog steeds onderhandeld. Het valt echter zeer moeilijk te bepalen in hoeverre het aanbod van de Deut sche Bauemsiedlung, die nauw be trokken is bij de onderhandelingen, tegen deze achtergrond moet worden gezien. BRUINISSE. Het voornemen bestaat het mosselseizoen open te stellen van 1 juli 1959 af. Dit betekent dus dat van die datum af, de mosselkwekers die over le verbare mosselen beschikken deze weer aan het bedrijfs&chap kunnen leveren, terwijl het bedrijfsschap zijn bestellingen ontvangt van de 'handelaren De eerste voor levering in aanmerking komende mosselen schijnen die van de Ooster- schelde te zullen zijn, zodat Zierikzee wellicht met de eer zal gaan strijken, de eerste aanvoeren te kunnen gaan ver zorgen. BERGEN OP ZOOM. Ten over staan van de directeur gemeentewer ken werd op zijn bureau te Bergen op Zoom namens B. en W. in het open baar aanbesteed het uitvoeren van grond en rioleringswerken tussen de Lekstraat, de Seheldestraat, de Geer truistraat en de Borgvlietsedreef in het uitbreidingsplan De Zeekant te Bergen op Zoom. Er waren zeven inschrijvingen binnen gekomen. Hoogste was de firma N.V. aannemersbedrijf Van Oord Werkendam voor 138.800. Laagste gebroeders J. en M. Moerland St. Annaland voor 112.600. De raming bedroeg 139.350. Van onze correspondent RENESSE. De gemeenteraad van Renesse heeft na een uitgebreid debat besloten, de V.V.V. een subsidie van f 750 te verlenen. Het voorstel werd aan genomen met vier stemmen voor en drie tegen. Het verzoek om subsidie deed de V.V.V reeds in 1958. De vereniging vroeg een subsidie van 1000. B. en W. stelden de raad voor, 25 procent van het totaal bedrag aan contributies en bijdragen, dat bij de V.V.V binnenkomt, uit te keren, met een minimum van 400. Dit voorstel werd verworpen. De bond van Veehouders op Schouwen- Duiveland kreeg een subsidie van 10, voor de schoolsportdag werd een subsidie van 1 per deelnemende leerling uit getrokken. Zonder bijstand van de ge meente Renesse moeten Pro Juventute, Pro Rege en de Katholieke stichting voor militaire tehuizen het doen. Voor de aanleg van waterleiding in onrendabele gebieden werd 500 uitge trokken. Op de vraag van de heer A. J. Goossens, of er een bushuisje bij de groenteboer Bakker zou kunnen worden geplaatst, was het antwoord, dat dit zal worden bezien. Een perceel grond aan de Zeeweg werd verkocht aan de heer L. Verseput, voor de bouw van een dubbele bunga low. Garagehouder Goebloed kreeg toestem ming twee benzinepompen te plaatsen, tegen een jaarlijkse recognitie van 7,50. 's-GRAVENPOLDER. De gemeen teraad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester J. D. Jansen. In aan wezigheid van de architect P. J. 't Hooft en de gemeentearchitekt A. Dub belman werd meer dan een uur in be sloten vergadering van gedachten ge wisseld. Nadat in openbare vergadering wag overgegaan, werd met de stemmen van Joh. op 't Hof (A.R.) en A. de Kraker (S.G.P.) tegen besloten: 1. De woning Dorpsstraat 44 met de bijbehorende boomgaard van de heer J. Nieuwenhuijse te 's-Gravenpolder aan te kopen; 2. bedoelde woning te bestemmen tot ambtswoning voor de burgemeester; 3. te bepalen dat een plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen, beogende een verbinding tus sen het Nazareth en de Schoolstraat en de grond aan de Oostzijde van de Goe- sestraat gedeeltelijk open te houden, wordt voorbereid. 's-HEER ARENDSKERKE. Zater dag 27 juni zal 's-Heer Arendskerke het ontmoetingspunt vormen voor onge veer duizend jeugdleden van het Konink lijk Ned. Gymnastiekverbond. Op het gemeentelijk sportterrein zal namelijk de jaarlijkse adspirantendag van het district Zeeland en West-Brabant gehou den worden. In wedstrijden en demon straties zullen de jeugdige gymnasten van hun vaardigheid en geoefenheid onder het oog van een jury blijk moe ten geven. Na afloop van de wedstrij den volgt een massale optocht door het dorp. In de avonduren zal de keurturn- ploeg van „Zebra" demonstreren. V f

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5