E OERBOS WIJKT VOOR HAVEN Stammen en stronken met emmers naar boven Vier doen méér dan één! B.B. K.M.B. in de generale Kreunend graaft de baggermachine door het veen Vijf miljoen lenen Vierduizend mensen bezochten tot gisteren „Zeeland 1959" Zeeland biedt mogelijkheden voor de roeisport Chefariue.4 Emigranten krijgen tweetalig fotoboek over het moederland Zeeuwsch Dagblad G ren sivijzigin g Morele zege Heel bos Een berg Jaar nul Spaanse emigratie ambtenaar bezocht de „Expo" Veertig jaar bij Raad van Arbeid Nieuwe vereniging kan starten Bond voor belangen van spastici in Zeeland OM „iGOODWILL'TE VERSTERKEN Sterke groei in Werkende Jeugd Geen mannen Marine t Trefpunt houdt slotfeest Gift van duizend gulden voor roeivereniging Sportdag P.Z.E.M. Evenementen Westkapelle oensdag 17 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelijk j JET IS BEGRIJPELIJK, dat de „hearing" van Gedeputeerde Sta ten, die belegd was, om de negentien gemeentebesturen van Walcheren in de gelegenheid te stellen, hun stand punt ten aanzien van de gemeente lijke herindeling, waardoor er sleehls negen gemeentes zullen blijven, toe te lichten, grote belangstelling trok van de gemeentebesturen en allicht ook van de gemeentenaren. Het is een grote ingreep, als een heel aantal ge meenten moet verdwijnen, als delen ervan bij andere gemeenten worden gevoegd en als er daarnaast weer an dere gemeenten worden gecreëerd. In dat „gecreëerd", geschapen, zit de aan wijzing, dat er iets kunstmatigs ge schiedt. Want werkelijk creëren, schep pen, kan de mens niet. Ook niet op bestuurlijk gebied. Ilij kan wel, van bovenaf, huizen en groepen van hui zen. die werkelijke dorpskernen zijn, bij elkaar voegen in een gemeentelijk verband daar er een eenheid van ma ken, kan hij niet. De tegenstanders van alle „annexatie", zoals men deze gemeentesainenvoegingen wel ten on rechte noemt, zullen zeggen: daar heb je het nu, zo'n dorpskern is een wer kelijke eenheid en als men gaat herin delen is die eenheid weg. Zij verzui men daarbij eraan te denken, dat de dorpskern nog niet altijd de gemeente is. En ook. dat een dorpskern zó klein kan zijn of door afvloeiing van in woners kan worden, dat een be stuurlijke oplossing noodzakelijk wordt. Zoals men indertijd ook een bestuurlijke oplossing trof, toen men de buiten een kern gelegen landerijen maar met die of die kern tot een ge meente samenvoegde. Zij vergaten ook, dat er op de duur, door het snellere verkeer en door uitgroei van stads- of dorpskernen en door het leeglopen van andere een moment kan ontstaan, waarop een andere bestuurlijke inde ling noodzakelijk is. Zoals er ook een grens is naar boven naar de vorming van te grote stadseenheden, een punt, waaraan we in onze provincie nog niet bepaald toe zijn. Wat zeggen de burgers over deze I Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Op een kleine kilometer afstand van de dijk van de Theodoruspolder ligt op het Noordland in de Ooster Schelde bij Bergen op Zoom een grote baggermolen, „De Haskerland" van de firma Dikkerboom en Sybrandy uit Oudehaske in Friesland, zijn baggerwerk te verrichten voor de aan te leggen dammen voor de nieuwe haven van Bergen op Zoom. Gestadig draait emmer na emmer over de ketting omhoog en vraagstukken? Het"lsÖ"merk'waardig" stort de opgebaggerde klei en zand in de langszij gelegen schuiten. dat, als men rondgaat op Walcheren! Meter voor meter gaat de molen voort, een diepe gleuf gravend. Een er van eenheid van opvatting geen sprake is. Men treft ingezetenen van dorpen, die zullen verdwijnen, als de week of vier is men nu al bezig met dit werk, dat ettelijke maanden in beslag zal nemen, doch sinds enkele dagen ondervindt het werk een stagnatie. Men is daar op een veenlaag op het Noordland gestoten, plannen doorgaan, waarvan men te ho- waarin zich een oerbos uit vroeger eeuwen bevindt. ren krijgt, zowel dat het ze niets kan schelen, of die er furieus tegen zijn, In het begin had men er niet zo'n er- of die er sterk voor zijn, met alle scha- ge hinde; va"> doch de afgelopen dagen I was er haast geen doorkomen aan. Ie- keringen, die daartussen liggen. Een j der moment stuitte men op boomstam- „volksstemming;" over dit onderwerp j men en stronken. Iedere keer dat een zou dan ook weinig uithalen. De be- jvan de 34 emmers met een 369 liter sturende minnen moeten ils «revolt inhoud naar boven komt, ziet men grote sturende mannen moeten ais „evofg gedeeKen veen mee Uomen en af en daarvan op eigen inzicht met wijsheid hun besprekingen voeren. Daarom hadden de raadsdiscussies over „de annexatie" grote waarde. En daarom had de „hearing" bijzonder veel bete kenis. Nu zullen de hogere organen, nu zal ten slotte de landsregering na overleg met de Staten-Generaal moe ten zeggen, hoe het moet. Wij ver trouwen, dat ze met wijsheid zullen beslissen. toe een stronk van een boom. Als de emmers op deze boomstronken en stammen stuiten kreunt en krakt het op de hele baggermolen. En zwoegend j en trekkend snijden de emmers er door heen, hele brokken hout mee omhoog voerend. Bij hoog water wordt gebaggerd op een diepte van drie meter min N.A.P. Op deze diepte treft men de bomen aan. Niet zo maar af en toe een, maar als het ware een heel bos. Bij laag water wordt gebaggerd op 5 m min N.A.P., meer op zand'gronden. Men heeft nu al een 500 m lange geul gegraven en al die tijd heeft men door dit bos gebaggerd. Er is al eens een emmer gesneuveld, die het hout niet kon verwerken. Baggermolen baas F. v. d. Zande staat als er wordt gebaggerd aan de kop bij het emmergat. Met seintjes en allerlei tekens, die alleen de achterman kan be- gegaan in Frankrijk. Wij zonden de f^Pgfwe«.k^a- dezejries door, L)E FRANSE REGERING heeft onge twijfeld een grote morele zege behaald, toen zij de vakbonden" door een niet-noemenswaardige concessie kon bewegen, van hun stakingsvoor nemens af te zien. Ware dat niet ge lukt, dan zou het hard tegen hard zijn Franse regering daarbij een goede kans op de overwinning hebben gegeven, maar dat het opkomend verzet in de kiem werd gesmoord, zij het mee on- Knarsend gaan de emmers om- der invloed van het feit, dat de regc- ]l00a ring reeds met krachtig optreden Wg dreigde, is van grote waarde. gaai een SCHOK aoor ae Men weet, dat wij de internationale m°len> weer is men op een boom- ken en binnen een goed uur heeft hij een hele berg stronken en stam men om zich heen liggen. Volgens de heer Jan G. Sloff, oud- plant- en dierkundeleraar aan de Rijks H.B.S. te Bergen op Zoom, die een groot kenner van de Schelde is, moet in vroe ger eeuwen het Lange water, een stroom tussen Tholen en Halsteren, nog verder de Schelde in gelopen hebben als op het ogenblik. Er lagen daar enige pol ders. Tussen de plaats waar men de dammen aan -gaat leggen en het ver lengde Lange Water lag in vroeger eeu wen ook de Drie Jannenpolder. Na 1530 is dit alles onder water gelopen met de stormvloed. De Polder die daarvoor nog lag. is toen verloren gegaan evenals de Drie Jannen Polder. In later tijd wer den daarna de Auvergnepolder en de hui dige Theodoruspolder ingedijkt. Er zijn wel eens een aantal boomstron ken op het Noordland gevonden, doch deze kunnen zijn geweest van bomen van de ringdijk van de Drie Jannen Pol der. Ook heeft daar eens in de oude tijd een dorpje Polre gelegen bij Tholen, met een kerk, waarvan wel eens fundamen ten gevonden zijn. Dat duidde ook op aanwezigheid van bomen,doch in de Drie Jannen Polder was geen kerk be kend. Het komt de heer Sloff voor, dat het geen nu omhoog gebaggerd wordt, af komstig is van een echt oerbos, dat gegroeid is in een veenlaag, vooral om dat er stukken boomstam van zeer grote omvang worden aangetroffen. Het is moeilijk te zeggen uit welke tijd die zijn, doch de heer Sloff vermoedt dat ze van het begin van onze jaartel ling date-ren. Monsters zullen nu wor den opgezonden naar bevoegde instan ties teneinde een onderzoek in te kunnen stellen. De gemeentearchivaris, de heer Slootmas heeft ook oude kaarten nage slagen, doch kon niets ontdekken dat op bossen na 1500 duidde. Aanleg en verbetering wegen in Zeeland MIDDELBURG. Het provinciaal bestuur kan de kosten van aanleg en verbetering van de secondaire wegen, welke kosten globaal werden geraamd op 40 miljoen gulden, niet dekken uit de uitkeringen van het rijk in de op brengst van de motorrijtuigenbelastin gen, zodat hierin mede moet worden voorzien door geldlening. Nu inmiddels het tekort van het pro vinciaal wegenfonds per ultimo 1<958 naar raming is opgelopen tot rond 1.250.000 gulden en mede ten behoeve van de aanleg van wegen, nodig in verband met de nadere voltooiing van het Drie-eilan den plan, belangrijke bedragen nodig zullen zijn, achten Ged. Staten de tijd gekomen, zodra de mogelijkheid daar toe zich voordoet, geldmiddelen op lan ge termijn aan te trekken. Voorhands willen zij tiet bedrag, waar voor geldleningen kunnen worden geslo ten, beperken tot vijf miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Gistermiddag bracht de heer F. R. Diaz Reig, secretaris-generaal van de Spaanse emigratiedienst, een bezoek aan de expositie „Zeeland 1959". De heer Diaz Reig liet zich op emigratiestand Advertentie Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De heer J. J. Lou- werse, hoofdcommies A bij de Raad van Arbeid te Middelburg, herdacht gis teren het feit, .dat hij veertig jaar gele den in dienil, trad van de Raad van Ar beid. De voorzitter, mr. J. Kolkman, be zocht de jubilaris thuis en wenste hem van harte geluk. In een bijeenkomst met het personeel sprak de bureauchef, de heer Chr. de Bruin, de jubilaris toe. Hij wees op de goede onderlinge ver standhouding, waarin het werk kon wor den verricht. Namens het personeel overhandigde hij een boekenbon. Voor mevrouw Louwerse waren er bloemen. De heer Louwerse was dankbaar voor een veertigjarige werkzaamheid op het terrein van de sociale verzekering en zag zijn taak als dienst aan de mede mens. De heer De Bruin deelde nog mee, dat op 22 juni a.s. in een bijzondere raads vergadering een collectieve jubileumher denking van een achttal jubilarissen zal plaatsvinden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Enige tijd geleden namen mevrouw M. C. Machielsen-Al ma en mr. J. Klokman het initiatief te Middelburg een roeiverenigfing op te richten. Hiertoe belegden z\] in de de monstratiekeuken van de P.Z.E.M. een propaganda-avond die uitermate druk bezocht was; vooral aan zeer jeugdige belangstelling ontbrak het niet. In zijn openingswaard kan mr. Kolk man mededelen dat er reeds een werk comité was samengesteld, dat zich ij lings met de vraag ging bezighouden waar in Middelburg een geschikt onder komen gevonden kon worden. Het oog viel toen op de voormalige zwemschool en het gemeentebestuur ging er direct mee accoord. dat dit zou worden om gebouwd. Verder zocht het comité con tact met de Vlissingse vereniging voor Watersport Schelde" en sloot zich hier bij aan. De spreker van deze avond, de secre taris-penningmeester van d'e Neder landse Roeibond, mr. F. Le Coultre, meende, dat er gezien de grote op komst, nu reeds reden was tot werken. Hij drong er bij het werkcomité opaan te trachten zoveel mogelijk geld te ver krijgen. Hij adviseerde zich in verbin ding te stellen met vele ,,s,portieve rijk MIDDELBURG Op de speelweide Zanddorp zal op zaterdag 20 juni een zen dingsmiddag van de Zeeuwse Chr. Gere formeerde Kerken worden gehouden. De bijeenkomst begint om twee uur. Spre kers zijn ds. R. Kok uit Ede en ds. L. S. den Boer uit Sassenheim. Bij ongunstig weer wordt de bijeenkomst in de Gast- huiskerk te Middelburg gehouden. aards' bijvoorbeeld tegen een lidmaat schap voor het leven. Voor het verkrijgen van nieuwe boten en ander materiaal raadde hij aan enkele verlotingen te organiseren. ,Een provin cie als Zeeland (welke Zeeuw zou niet voor watersport voelen!) biedt zeker on gekende mogelijkheden voor een derge lijke vereniging, zei de secretaris-pen ningmeester, „ik denk bijvoorbeeld aan het kanaal door Walcheren; hier kun nen zeer zeker vijf-baans wedstrijden plaatsvinden." Na de pauze werden enkele films ver toond, o.m. over de Europese kampioen schappen roeien in 1949. 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger. In de hele wereld word! legen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. BOOMDE GENEESMIDDELEN IN EÉH TABLET Tegen pijnen en griep. Geschild voor de gevoeligste maag, want die vroidt beschermd door het bestanddeel Chelarox! MIDDELBURG. Er zal extra aan dacht worden besteed aan de belangen van Spastici. Hiertoe werd in restaurant Wöhler te Middelburg een vergadering gehouden. Men kwam tot de oprichting van een afdeling Zeeland van de bond ter behartiging van de belangen van spastici. Landelijk voorzitter, mr. v. d. Willi gen uit Haarlemmermeer, verklaarde dat de B.O.S.K. wil strijden voor de behar tiging van de belangen van de spasti ci. Hij zei afdeling bijzonder belang rijk te achten, omdat ze een grote sti mulans moeten zijn bij de behartiging van de belangen en van die van het spastische kind in het bijzonder. Sa menbundeling van krachten is hiervoor een eerste vereiste, zo betoogde hij. Tijdens de oprichtingsvergadering werd een bestuur gekozen, doch een voorzitter werd nog niet gevonden. Se cretaris is de heer L. J. Geldof, Ca- landstraat 12, Vlissingen, penningmees ter de heer J. Tiersen uit Middelburg, leden mevrouw D. H. Das-Nijenhuis uit Ovezande en de heer Joh. P. Cijvat uit Vlissingen. Medisch adviseuse is mevrouw dr. La Maison v. d. Berg- Dorsman. van de Rijksvoorlichtingsdienst voor lichten over tal van problemen be treffende de emigratie en werd rond geleid door de heer J. v. d. Wal. De heer Reig verblijft een week in Neder land om kennis te maken met het werk van de Nederlandse emigratie- dienst. „Ik heb veel bewondering voor uw organisatie en hoop bij de op bouw van een Spaanse organisatie te profiteren van hetgeen ik hier zie," aldus de heer Reig. Na de „Expo" bracht hij nog een bezoek aan Minia tuur Walcheren. De expositie die een beeld geeft van wat de industrie en middenstand pres teren zal nog tot zaterdag geopend zijn. Er staan voor de eerstkomende dagen weer verschillende attracties op het programma. Zo zullen donderdagavond de Spelbre- j kers optreden. Vrijdagavond komt Willy Alberti, en zullen ook weer de twee zingende komieken Gerrij en Ferrjj van de partij zijn. Er komen ook énkele amateurs op de planken, die een wed- I strijd houden waarvan de finale zater dag plaatsvindt. Dan zal worden be paald wie de beste amateur is. De pad- i vindersband zal zaterdagavond tot slot van deze „Expo" een taptoe blazen. Het vogelcircus van de heer Van Hou- I ten uit Haarlem is verder zeer aan trekkelijk. Wat de gedresseerde vogels presteren grenst aan het ongelooflijke. Een rijstvogeltje loopt b.v. over de hoofden van het publiek en weet hier bij precies het verschil tussen een he ren- en een dameshoed. De vogels kun nen letterlijk alles, rekenen, auto en motorrijden, mastklimmen en nog al lerlei andere kunstjes. ALeen dit circus is al een bezoek aan deze tentoonstel ling waard. Tot nu toe werd deze tentoonstelling door 4000 mensen bezocht. Desge vraagd deelde men ons rnee dat het in de bedoeling ligt ieder jaar een derge lijke tentoonstelling in Zeeland te orga niseren. MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland stellen Provinciale Sta ten voor het Nederlands Emigranten fonds te Den Haag een jaarlijkse bij drage te verlenen van 250 gulden. Het emigrgtiefonds wil op doelmatige wijze de Nederlandse emigranten in elk opzicht bijstaan bij hun streven de reeds gevestigde „goodwill" voor ons land te versterken en uit te doen groei en, het Nederlandse geestesmerk te verbreiden en Nederlandse karakteristie ke levensgewoonten uit te zaaien. Het fonds wil op deze wijze de emigranten in staat stellen tijdens en na hun in- groeiingsproces een positieve bijdrage te leveren in de volksopbouw in het land hunner vestiging en hiermede de best mogelijke grondslag leggen voor de ontwikkeling van de betrekkingen tus sen Nederland en de immigratielanden. Met het oog hierop bestaat o.m. het plan om elk emigrantengezin een twee talig fotoboek mede te geven, waardoor het heter in staat zal zijn om aan de hand daarvan aan zijn nieuwe omge ving van het moederland te vertellen. Voorts wil het fonds de activiteiten der emigrantenorganisaties in de vreem de steunen door het beschikbaar stellen van diverse attributen, zoals folkloristi sche klederdracht, historisch materiaal. Nederlandse produkten enz. enz. om deelneming mogelijk te maken aan plaatselijke herdenkingen, tentoonstel lingen. muzikale evenementen en ande re festiviteiten. Gedeputeerde Staten menen dat dit sympathieke streven gesteund kan wor den door de Provincie. koers van het bewind-De Gaulle niet bepaald toejuichen. Het bezwaar van de huidige ontwikkeling is stellig, dat dit optreden heus niet zal worden af gezwakt. Met alle mogelijke nare ge volgen daarvan. Maar een chaos in Frankrijk, en ook een overwinning van de regering op de punt van de bajonet zou toch nog ernstiger zijn. We moeten hopen, dat het gevaar, dat we zien, afneemt, als de econo mische en sociale positie van Frankrijk verbetert. Intussen zit in de morele zege, die in Frankrijk behaald werd de les voor andere regeringen, dat zij respect af stam gestoten. Met veel moeite wordt die emmer er door gedraaid. Zodra de emmer boven water komt, staat er een mannetje gereed om de stronken uit de emmers te trek- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Dit najaar zullen dwingen, als ze tonen, te willen re- de Zeeuwse en West-Brabantse Werken- n„, ...i, vnnr lan,i de Jeugd-clubs in Goes bijeenkomen om geren. Dat geldt ook voor ons land. J daai. op grootse wijze het 5o-jari& be- Ook hier ligt de sleutel op sociaal staan van het CNV te vieren. Naast de terrein. Als de regering de toon, die medewerking van verschillende clubs de regeringsnota doorklonk, wer- l*iL?ccland' z?' ,ook cen radio-ster een bijdrage aan het programma verlenen. Naar men ons vertelde belooft deze dag een hoogtepunt in het WJ-wcrk te wor den. kelijk i daden omzet, zal het huidige ministerie goed werk kunnen doen. Eén van de moelijkheden daarbij is, dat het niet al te ruim in de tijd zit. De Christelijke-sociale jeugdorganisatie Er is op dit ogenblik een afstand tus- Werkende Jeugd" ontstond uit een be- sen wat in ons land mogelijk schijnt hoefte van het CNV gestalte te geven aan een aparte bundeling van zijn jonge re leden. De organisatie stelt zich ten doel jongeren van 14 tot 25 jaar in club verband bijeen te brengen om hen voor te bereiden voor de wachtende sociale taak. Buiten deze vorming wordt ook veel aandacht besteed aan ontspanning. Het CNV heeft thans twee sekretaris- sen in vaste dienst, die tot taak hebben het WJ-werk te stimuleren en uit te brei den. Iedere afdeling beschikt daartoe en wat werkelijkheid is. Er is, naar alles uitwijst, economische ruimte. En er zijn nog te laag en onderbetaalden, naast mensen, die recht hebben op een ruimer deel. Dat wordt van werkge verszijde zo goed erkent als van werk nemerszijde gesteld. De regering zal de lijnen moeten aangeven, waardoor er een correctie komt op de huidige verdeling. Al te lang zal ze daarmee over een door de WJ opgeleide jeugdlei- niet kunnen wachten. Anders zou er der. Was het vroeger zo, dat de jon- 1 1 *1 4 Ageren veelal weinig voelden voor het in ons land. dat sinds de oorlog - wer^ van vakbond, het blijkt thans ciale vrede kent, onrust kunnen ko- dat door de WJ de jeugd meer bij deze men Het standpunt van de Franse j arbeid worden betrokken en er ook meer vakbeweging zal daarbij voor die in - belangstelling voor tonen Dit geldt zo- vaKoewegms j wej voor jongens als de meisjes. Bo ons land en we denken nierDi.j voor- f vencjien staat de WJ-club onder verant- i namelijk aan het NVV en de daarbij woordelijkheid van de plaatselijke bestu- j aangeslotenen tot aanwijzing kun- renbond die dan ook een van zijn be- „if.* stuursleden afvaardigt naar de club. Ook nen strekken, dat het .1 js het mogelijk, dat niet-CNV-leden zich meer juist is. te zoeken naar een oplos- aansluiten. sing door het gevecht. Vorig jaar april klonk in Zeeland het startschot van een campagne. Er wer- I den toen clubs opgericht in Middelburg en Arnemuiden. Later volgden Goes en Souburg-Ritthem. Eens in de veertien MrDDELBURG. Uitslag van de wed- dagen komen deze afdelingen bij elkaar, vlucht Troi.sdorf over een afstand van 259 Pogingen worden_ thans^ in^ het werk ge- VLISSINGEN. „Hier hèjje „Luister nou 'es even", mevrouw m'n muts en m'n sjaal, want'ik Kozlowskjj geeft (achter het toneel) vond van de Vlissingse B.B., die za terdag gegeven werd na de provinci ale wedstrijden hebt bijgewoond. Zo'n (duim!) avond! zeiden zij die in de zaal zaten. Voor de variatie ben ik eens bij de generale gaan kijken. Ach ter de schermen. Dat ging ongeveer zo: Meisjes in witte matrozenpakken, dansende boerinnetjes, mannen in hemdsmouwen en dames in badpak krioelen als bedrijvige mieren over en achter het toneel. „Mijn lange rok is weg", roept iemand. „Laat de Kas pische Zee maar vallen", klinkt het uit de orkestbak, „dat loopt veel te stroef". „Hier maar neerzetten", bromt de toneelmeester en twee mannen zetten met een bons een enorm molendecor op de planken. „Ik loop voor gek", gilt het links. De generale is in volle gang. Boerinnekes klossen naar voren, een matroosje snuffelt zenuwachtig het N programma door, de accordeoniste verslikt zich in een pinda. Roepen, dringen, geloop en gebons. Lichten flitsen aan en uit. Rokken wapperen. „Even bijkomen", zucht mevrouw Chr. Kozlowski als het pauze is en zijgt neer in een luie stoel. Ze komt handen, oren en ogen tekort als re gisseur. ,,'t Zijn soms net kleine kin deren", zegt ze. Mevrouw Kozlowski bedoelt haar „troupe", bestaande uit vijftien dames van 1760 jaar. Allen B.B.-sters uit Vlissingen, samen vor mende de dames-cabaretgroep van de B.B. In januari, j.l. is de club al eens voor de eigen mensen opgetreden.Het succes was zo groot, dat er voor »:le provinciale dag opnieuw een beroep op de dames gedaan is. „Mannen? Neen hoor, die willen we er niet bij hebben. We doen alles zelf. Teksten schrijven, instuderen, costumes ma ken en ook de regie. Ja, de mannen rollen worden ook door meisjes ge speeld". P.V. ,.üe Telegraaf" km 1 12 17 22 J Jonkheer; 2 M Walraven: 3 7 S Kodde: 4 H Leijten; 3 15 23 p Pijnen: 6 13 28 A v Schalk: 8 20 M Korstanje; 9 14 16 21 24 C Daane; 10 W Walraven: 11 B Meulmeester: 18 L v d Roost; 10 A Sturm; 25 M Brasser, 27 29 j Poortvliet. steld om ook in Koudekerke en Seroos- kerkc (W) te komen tot de oprichting van een WJ-club. Inmiddels is de afde ling Middelburg zo gegroeid dat de op richting van een tweede hoofdstedelijke club is te verwachten. moet gillen". Een meisje in ma trozenpak trippelt haastig tus sen twee coulissen door. „Tul pen uit Amsterdam wie is dat nou weer?" roept een vrouwestem, waartussen door een zware bas: „Ja, wat is de volgorde nou doet maar eigenlijk? Dat U kunt er natuurlijk geen touw aan vastknopen. Ik kon het die avond aanvankelijk ook niet. Laat ik u ver tellen, dat ik de gast was van de B.B. Ik weet niet of u de cabareta- Geen mannen dus. Nu ja. uitgezon derd voor de decors en de muziek dan. Want in de orkestbak zit majoor M. Bosch achter de piano met zijn Marinebandje K.M.B. Met de marine kunnen de B.B.-da- mes het goed vinden. Daar hebben ze ook de twaalf witte matrozenpakken vandaan. Ze zijn er zelfs voor op de WP y\ Een showmatroosje en een echte marineman in de orkest bak. Op de achtergrond: ma joor M. Bosch. Flores geweest om de pakken te pas sen. Huisvrouwen, kantoor- en winkel meisjes, van 1760 jaar, vormen de dames-cabaretgroep. Mevrouw Mol zit er met twee dochters, Sarie en Ineke, in. ,,t' Is bij ons allemaal ver telt mevrouw Mol, „ik heb er drie dochters bij. Allemaal EHBO. En mijn man is bij de reserve-politie". De show gaat weer door. De boe rinnekes dansen maar de maat lijkt naar niks. „Naar de muziek luisteren!" gilt er iemand. „kHore niks", hijgt de dame van onder haar grote muts van daan en er schiet een klomp uit. Meid. waar ben je nou weer? "t Wordt niks zegt er een. Ht Wordt niks, zegt ieder een. Om half twaalf sjokken ze allen doodmoe naar huis. Wat dat moet worden Hoe 't gegaan is? Prima, natuur lijk. Een generale repetitie móét slecht gaan, luidt het gezegde. Daar kunnen de lezers die het nog voor de boeg hebben, bij muziek, zang of to neel of gymnastiek, zich alvast mee troosten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Zaterdagmiddag 27 juni organiseert het clubhuis 't Trefpunt op^ het sportterrein aan de Sportlaan te Middelburg voor de hele Middelburgse jeugd een groot slotfeest. Elk kind kan aan dit feest deelnemen. Aan dit feest, dat onder leiding staat van de leiders van 't Trefpunt M. Faas- sen en diens echtgenote A. Faassen-van Kemenade zal ongever door veertig andere leidsters en leiders worden mee gewerkt. Het geheel zou men kunnen vergelijken met het aloude ganzebord- spel. Het sportterrein is daartoe ver deeld in verschillende vakken. Bij het eerste vak moeten de kinderen een een kaart trekken, op deze kaart staat een nummer; van dit nummer hangt het af in welk vak begonnen moet wor den. In de diverse vakken nu, liggen taken op de deelnemers te wachten. Enige taken zijn onder meer: een muts van een krant maken, ringsteken, even- wichtsbalk lopen, hoogspringen, aardap pels rapen, za'kkenlopen, eenvoudige han denarbeid enz. enz. Ook zijn er enkele zogenaamde loosvakken. In elk vak zul len de deelnemers ongeveer tien minu ten werk hebben; zij mogen het terrein tweemaal afwerken. Na de tweede keer worden zij dan opgevangen. Het gaat er dus bij dit zeer amusante spel om zoveel mogelijk aantekeningen in de wacht te slepen. Aan de wedstrijd kan zowel in groepsverband als individueel worden medegewerkt. Een andere gelijkenis met het ganze- bord vertoont de gevangenis. Wie hier echter in terecht komt hoeft niet te treu ren want hij wordt rijkelijk voorzien van het amusante weekblad Donald Duck! Tot slot van de middag zal een prijs uitreiking plaatshebben. Van vandaag af is er voorvex'koop aan het clubhuis elke middag van 46 uur, 's zaterdagsmiddags van 13 uur. De entrée prijs bedraagt vijftien cent. MIDDELBURG In de gisteravond ge'nouden vergadering, waarin de oprich ting van een roeivereniging voor Wal cheren onder ogen werd gezien werd met grote dankbaarheid medegedeeld dat de Vitritefabriek een bedrag van duizen gul- denhee ft beschikbaar gesteld als start- ston voor de vereniging. Men sprak de wens uit dat andere bedrijven dit groot se gebaar zullen navolgen evenals par ticulieren. De roeivereniging hoopt in augustus te kunnen starten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De sportclub van de personeelsvereniging van de PZEM nam deel aan de zevende interprovincia le sportdag voor personeel van provin ciale electriciteitsbedrijven, die dit jaar door de PLEM in Limburg werd geor ganiseerd. De prestaties van de Zeeuw se ploeg waren 1500 meter hardlopen tweede plaats voor P. Zandee uit Goes, derde op touwtrekken, zesde bij volley bal heren, vierde bij lawntennis heren dubbelspel, tweede plaats bij voetbal, mej. H. v. Loo negende bij tafeltennis dames en mej. E. A. v. d. Driest tien de in deze tak van sport. J. Sinke vijf de 'bij tafeltennis heren, C. de Vos twaalf de. Zeeland eindigde totaal op de vier de plaats. Noord-Brabant werd eerste. Middelburgs Muziekkorps MIDDELBURG. Vrijdagavond a.s. om acht uur zal het Middelburgs Mu ziekkorps op het Molenwater, onder leiding van de heer Piet de Rooy. een concert geven. Het programma luidt als volgt: 1. „Telefunken", marche van J. Evert. 2. „Czar und Zimmerman", ou verture van G. Lortzing, arr. I. P. van Leeuwen. 3. Zegekoor uit ..Judas Ma- ca'beus", Handel, arr. L. Blauw. 4. „Giralda", ouverture van L. Cristol. 5. „Colonel Bogey on Parade", marsen selectie van K. I. Alford. 6. ,,Le Co- minois". marche van E. Pellemeule. 7. „La Barcarolle", walzer uit Hoffmann's Erzahlungen van J. Offenbach. 8. „Ta- tjana', Russisch intermezzo van L. Jessel. 9. „Westkapelle mars" van P. de Rooij. WESTKAPELLE. Het bestuur van de v.v.v. Westkapelle heeft de evenemen- tenlijst bekend gemaakt. Van 11 juli tot en met 22 augustus is er elke zaterdag avond iets te doen. 11 juli: Strandfeest met optreden kinderkoor en „Looft den Heere". 18 juli: Mars door het dorp met medewerking van O.K.K.; uitvoering door de gymnastiekvereniging. 25 juli- Ringrijderij, concert Boerenkapel en ,D« Krekels". 1 augustus: concert O.K.It' II augustus: strandfees' met lampion, optocht. 22 augustus: Autotoer en film. avond. fv

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3