Niet enkel rijksgarantie voor de Hiltonhotels Westen gelooft niet meer in resultaat GE ZES MAAL SLOEGEN MIGS TOE Tweede Kamer niet afwijzend, maar: Frankrijk betrekken bij kernwapenoverleg Regeling reclame in t.v. nu zeer waarschijnlijk De Bilt: Droog Aanhouding na raadselachtige verdrinking LEVEN VEIL VOOR DODE En zij zijn er iegen in Apollohotel Amsterdam PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vandaag kan de beslissing vallen LAATSTE NIEUWS Laatste voorstel Twee jaar geëist voor doodrijden van paar KVP heeft motie achter de hand Benieuwd Vrije loonvorming met beperkingen Vluchteling gepakt Vragen over ramp Martin Mariner Amerika wil Marianne vertroetelen Opvolger van mr. Korthals Vragen over verkoop van De Hamert In Goes opleiding van r.k. kleuterleidsters? Roode Kniisloterij Terneuzen succes Onverhoedse aanval Door tram overreden Kind verdronken GEVRAAGD: EEN RATTENVANGER Slachtoffer verdrinking te Cadzand begraven STAATSSECRETARISSEN OP O.K.W. Mr. Y. SCHOLTEN, Drs. G. STUBENROUCH Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMITHoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van j 1, 13* Jaargang no 4Ï89 Woensdag 17 juni 1959 Bij de behandeling van de staatsgaranties voor de Hiltonhotels volgden op de publieke tribune van de Tweede Kamer enkele voorstanders van het Hiltonproject de discussies. Van rechts naar links: de architect H. A. Maas kant, mevrouw Kruis en de heer H. Kruis, directeur van de K.L.M. Eigen nieuwsdienst i ENÈVE Indien de Sowjetunie vandaag ook de nieuw geformuleerde westelijke voorstellen over een voor lopige oplossing van de Berlijnse kwestie afwijst zal daarmede het lot van de ministersconferentie bezegeld zijn. Dit maakte de Amerikaanse delegatie gisteravond bekend nadat de ministers van buitenlandse zaken van de Sowjetunie en de Verenigde Staten, Gromyko en Herter, op verzoek van eerstgenoemde spoedoverle hadden gepleegd in de villa van Herter en de westelijke ministers daarna hun standpunt hadden bepaald. Er kan geen sprake zijn van een topconferentie, zo werd van weste lijke zijde verder medegedeeld, zo lang de Berlijnse kwestie explosief blijft. Het enige wat de drie weste lijke grote mogendheden nog hebben kunnen doen is hun voorstellen an ders formuleren in de hoop dat de Sowjetunie ze zal willen aanvaarden als basis voor verder overleg. Deur op kier Gromyko liet Herter echter weten dat het Sowjetrussische standpunt ongewij zigd is gebleven en dat hij nog steeds in afwachting was van geheel nieuwe westelijke voorstellen. Minister Herter antwoordde hem dat hij het westelijke standpunt in de loop van de avond of anders vandaag in de geheime ministers- vergadering wel zou ontvangen. Herter blijkt de deur toch niet geheel gesloten te hebben. Hij heeft met Gro myko de mogelijkheid besproken van een schorsing van de conferentie. Het kan zijn dat die kwestie vandaag in de geheime vergadering door de ministers zal worden aangesneden. Het is duidelijk dat zonder inschikke lijkheid van de Sowjetunie en Gromyko zou daarvan dan uiterlijk vandaag blijk moeten geven de ministers' morgen niets anders meer kunnen doen dan een slotcommuniqué opstellen waarin de we reld van het falen van de conferentie kond zal worden gedaan. De westelijke ministers willen de con ferentie nu zo spoedig mogelijk beëindi gen wanneer er geen uitzicht blijkt te zijn op een voorlopige regeling voor Berlijn. Zij beschouwen hun aangekon digde nieuwe geformuleerde voorstel wei degelijk als een basis voor een regeling. Het voornaamste blijft volgens de wes telijke mogendheden dat de Sowjetunie afziet van de eis dat zij binnen een jaar Berlijn zullen hebben verlaten. Mocht de Sovjetunie het achter die eis verscho len dreigement laten verdwijnen dan zou wellicht ook zonder een voorlopige rege ling van de Berlijnse kwestie nog verder gepraat kunnen worden. De Sowjetunie blijft echter hardnekkig aan die cis vasthouden. GENÈVË (Reuter). De westelijke mogendheden hebben hun „laatste voorstel" over een voorlopige oplos sing voor de Berlijnse kwestie gis teravond aan minister Gromyko over handigd. MAASTRICHT. Wegens grove schuld aan een aanrijding, waarbij op 30 maart tussen Maaseijk en Hoosteren een fietsend paar de 24-jarige Anna Kurvers en de dertigjarige J. J. Jans sen werd gedood, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maas tricht gisteren tegen de 44-jarige bloemist L. de G. uit Sittard twee jaar gevangenisstraf geëist. De zaak had al eerder op 26 mei ge diend Zij werd toen aangehouden omdat de rechtbank op de, plaats van het onge luk wilde onderzoeken of De G., zoals was opgemerkt, verblind kon zijn geweest door een tegenligger, toen hij met zijn auto de fietsers aanreed. Tijdens de voortzetting gisteren ver klaarden verscheidene politiemannen uit Roosteren, dat de verdachte wel onder invloed van drank, maar niet in kenne lijke staat zijn auto had bestuurd. De officier van justitie, mr. A. W. Ronsingh, vond zowel het onder invloed rijden als de grove schuld aan de aan rijding bewezen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het is welhaast zeker dat de Tweede Kamer van middag haar goedkeuring zal hechten aan het plan om een rijksgarantie van 24 miljoen gul den te verstrekken voor de bouw van de Hiltonhotels, die in Rot terdam en Amsterdam zullen ko men. De fractie van de K.V.P. heeft bij monde van haar woordvoerder N. van den Heuvel echter de eis gesteld dat het rijk aan vergelijkbare plan nen van het Nederlandse bedrijfs leven dezelfde steun zal verlenen en dat bovendien de reeds bestaande credietfinancieringsregeling voor het hotelwezen soepeler moet worden toe gepast, terwijl het bedrag ervan (2i miljoen gulden) dient te worden ver hoogd. Als staatssecretaris dr. G. M. J. Veld kamp vanmiddag op deze punten geen bevredigende toezeggingen doet, aldus kondigde de afgevaardigde Van den Heuvel aan, zal hij hieromtrent een uitspraak van de Kamer vragen. Dat betekent dat de fractie van de K.V.P. dan met een motie zal komen, die zeer waarschijnlijk een ruime meerderheid zal krijgen. In dezelfde geest sprak de chr.-hist. econoom drs. D. F. van der Mei, die zich afvroeg of het geen aanbeveling ver dient dat het rijk meewerkt aan een maatschappij voor de financiering van credieten ten behoeve van het hotel- bedrijf. De Nederlandse hotellerie be schikt over plannen, zei drs. Van der Mei, wat de socialistische woordvoer der drs. H. Peschar sterk betwijfelde. Wij staan voor het harde feit, zo zei deze, dat die plannen niet aanwezig zijn. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, af en toe krachtige wind tus sen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. MIESJE: Voor de kopjes nog water genoeg! 18 JUNI: zon op 4.19, zon onder 21.02; maan op 18.04, maan onder 2.45. Deze foto van twee jaar geleden toont hoe Stefano Longlii op de top van de Eiger in de touwen hing. GENÈVE. Vijftien geharde berg beklimmers staan klaar om een nieu we levensgevaarlijke poging te wagen het lichaam van de twee jaar geleden op de beruchte noordelijke wand van de Eiger omgekomen 44-jarige Ste fano Longhi te bergen. Volgens hoteleigenaars in de om trek houdt dit de toeristen weg en zij hebben om verwijdering van het lijk gevraagd. Kort na het ongeluk waarschuwde de Vereniging van Zwit serse Alpengidsen, dat haar leden geen hulp meer zouden verlenen aan waaghalzerige beklimmers van de noordwand. Nu zijn vijftien gidsen de Spinnerots opgeklommen, waar zij van kabels en winches zijn voorzien door de bekende reddingvlieger Her mann Geiger. Het vorige weekeinde waren laag hangende wolken oorzaak, dat een eerste poging werd afgelast. Zodra deze optrekken zal een uit de groep worden neergelaten aan een kabel. Zo werd ook Longhi's metgezel, de 29- jarige Claudie Corti in 1957 gered Het was toen onmogelijk Longhi te bereiken. De gidsen willen, hun leven wagend, vooral de wens van Longhi's moeder vervullen: haar zoon in Italië een rustig graf te bezorgen. Hij wilde ook wel eens horen wat de staatssecretaris hiervan denkt. Deze had immers met zoveel belangstelling op de horepliek rondgewandeld en daarom was drs. Peschar benieuwd naar een verslag van zijn indrukken. Zelf had hij weinig serieuze kritiek op de exploitatie van Hilton gehoord, maar toch vroeg hij zich af hoe het komt dat realiseerbare Nederlandse initiatieven er niet zijn. Wel hebben we van allerlei moeilijk heden gehoord, aldus drs. Peschar, die twijfelde aan de daadkracht en de be reidheid aan constructieve medewer king in het Nederlandse hotelbedrijf. In Rotterdam en Amsterdam moesten er speciale comités komen om de plannen van Hilton een grondslag te geven. Er moet op zijn minst een bun deling van krachten komen en met name het bedrijfschap Horeca wenste de heer Peschar meer kracht toe. Tot nu toe heeft het die niet. Zo heeft de regering nog altijd geen advies ont vangen over de exploitatie van nieuwe hotels, hoewel dat advies al in 1955 is gevraagd. Bestaat de mogelijkheid om Neder landse initiatieven te steunen, vroeg drs. Van der Mei zich af. En wat zijn de overwegende bezwaren tegen deze plannen? Met alle begrip voor de over tuigende argumenten van de regering wilde drs. Van der Mei toch wel een verduidelijking van de situatie. Over- heidsgarantie scheen hem echter wel noodzakelijk, gezien de moeilijk te financieren bouw van nieuwe hotels. De K.V.P.-er Van den Heuvel meende dat met deze beide hotels het hotelpro bleem in ons land nog genendele was opgelost. Deze afgevaardigde vond de hetige reacties van de hotellerie niet onbegrijpelijk. De kritiek op het gebrek Niet alleen voorstanders, ook tegenstanders hadden zich naar het Kamergebouw gespoed. Zij zaten op een ander deel van de tribune. Van rechts af: T. Traill (hotel American Amsterdam), E. Grorert (hotel De Haas, Amsterdam), H. C. van Heuve len, voorzitter Horecaf (Parkhotel, Amsterdam). aan activiteit van het particuliere be drijfsleven was zijns inziens enigermate overdreven. Overigens zag deze afge vaardigde wel in dat de overheid op dit terrein een taak heeft, vooral met het oog op de ontwikkeling van het internationale vervoer. Het overheidstoezicht op de verla ging van de kamerprijzen van de Hiltonhotels noemde de afgevaardigde Van den Heuvel een precedent, maar in dit geval toch wel toe te juichen, daar het van groot belang zal zijn voor de bescherming xan zowel het deel nemende bedrijfsleven als van de staatsgarantie. Vanmiddag zal de Kamer deze zaak wel kunnen afmaken. Staatssecretaris dr. Veldkamp, zo is bekend geworden, heeft zich op een uitvoerige verdedi ging voorbereid. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. De directeur van het Apollo-complex in Amsterdam- Zuid, de heer J. F. Flink, overlegt op het ogenblik met het Rijk over de bouw van een hotel op het terrein van het complex. De gemeente Amsterdam heeft het plan, na er anderhalf jaar over te hebben onderhandeld, goed gekeurd. Het hotel zal worden gebouwd op de hoek van het Noorder- en het Zuider- Amstelkanaal, achter de Apollohal. Het gebouw zal in boogvorm worden opge trokken. Het zal aan het water grenzen en slechts twee verdiepingen hoog zijn. Het is ontworpen door de Amsterdamse architect D. Bodon, die ook de ontwerper is van het nieuwe RAI-gebouw. Hoop op faciliteiten Het hotel zal onderdak bieden aan 120 gasten. De logiesprijs is geraamd op vijftien gulden per persoon. Iedere ka mer krijgt bad, douche, toilet, telefoon en radio. De kosten voor de bouw zijn geraamd op 1,7 miljoen gulden. De directie van het Apollo-complex hoopt voor de bouw bij de regering ruimere financierings faciliteiten te verkrijgen dan waarop hotelbouwers tot nu toe aanspraak kun nen maken. Zij wijst daarbij op de over heidsfinanciering van de bouw van de Hiltonhotels in Rotterdam en Amster dam. Men hoopt het Apollohotel over twee jaar voltooid te hebben. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De komende vrijere loonvorming zal het resultaat moeten zijn van een beperking naar twee kanten. Enerzijds zal zij de rentabili teit van de betrokken ondernemingen niet in gevaar mogen brengen, ander zijds zal zij niet al te grote verschil len in de lonen tussen de verschil lende bedrijfstakken mogen scheppen. In haar advies aan de regering, dat gisteren is uitgebracht, heeft de Stich ting van de Arbeid zich uitgesproken over deze voornaamste punten betref fende de vrije loonvorming. Maandag avond heeft de stichting te Utrecht ver gaderd om de laatste hand aan het advies te leggen. Niet op alle punten is zij tot overeen stemming gekomen, aangezien het prin cipe van vrije loonvorming door het N.V.V. wordt afgewezen, maar een grote mate van overeenstemming is in het advies bereikt over de noodzaak de loonvorming met behoedzaamheid te hanteren. De regering zal het oordeel van de stichting ongetwijfeld betrekken bij het opstellen van haar nota over het komen de loonbeleid. Indiening van de nota bij de Tweede Kamer is nu binnen afzien bare tijd te verwachten. Eisen nieuwsdienst ASSEN Nadat de politie een week geleden in de Beilervaart bij Smilde het lijk had gevonden van de plotseling verdwenen 67- jarige handelaar Chr. Meerink uit Blokzijl, heeft zij nu de 41- jarige handelaar H. M. uit An- nen (Drente) aangehouden. Hij is als laatste in gezelschap van het slachtoffer gezien. Vast staat, dat Meerink op zaterdag, 6 juni, samen met M. iets heeft ge dronken in het café Jonkman in Geeuwenbrug, even ten zuiden van Smilde. M. heeft toen aangeboden Meerink in zijn auto thuis te brengen. Zo goed en zo kwaad als het ging werd de bromfiets van het slachtoffer in de bagageruimte van de personen auto geplaatst. De mannen vertrokken echter niet naar Blokzijl, maar langs de Drentse hoofdvaart in de tegen overgestelde richting, de kant van Smilde op. Zij kwamen niet ver; de bromfiets viel uit de auto en enkele jongens moesten er aan te pas komen om haar weer in te laden. Zjj beweren te heb ben gezien, dat de twee mannen daarna samen verder zijn gereisd. M. zelf heeft bij de politie verklaard, dat hij Mee rink daar heeft achtergelaten. De po litie heeft hem toen gearresteerd we gens verduistering van de bromfiets. Enkele kilometers verder mondt de Beilervaart bijna haaks in de Drentse hoofdvaart uit. Nog geen kilometer daar vandaan werd vier dagen later het lijk van Meerink uit de Beilervaart opgehaald. Eigen nieuwsdienst Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het liberale Tweede- Kamerlid G. Ritmeester heeft de mi nister van defensie gevraagd de Ka mer in te lichten over de vliegramp met de Martin Mariner en de con clusie omtrent de mogelijke oorzaak van het ongeluk bekend te maken. De heer Ritmeester heeft ook ge vraagd hoe de toestellen overzee thans worden onderhouden nu alle ferry-vluchten met de Mariners zijn gestaakt en of beperkende maatrege len zijn getroffen voor het gebruik van Mariners overzee. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. In de vacature, ont staan door de benoeming van het li berale Tweede-Kamerlid drs. H. A. Korthals tot minister van verkeer en waterstaat, heeft gisteren de heer J. C. Corver zitting genomen, nadat hij door de voorzitter van de Tweede Ka mer was beëdigd. DEN HAAG. Het lid van de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, heeft minister Cals en minister Van Aartsen gevraagd welke maatregelen zij denken te ne men om te voorkomen, dat het land goed Hamert in Limburg wordt ge bruikt als kolonisatiegebied voor Duit sers. Het landgoed werd op 10 juni bij afslag verkocht aan een Duitse orga nisatie voor landbouwkoloniSatie. Vol gens het Kamerlid is ontginning van het landgoed, zoals de Duitsers van plan zijn, in strijd met de nationale en regionale bestemming van het natuurgebied. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON. Terwijl oost en west in de politieke kernwapen conferentie in Genève nog steeds lijn recht tegenover elkaar staan wat be treft de uitoefening van internationale controle op naleving van een verbod van proeven met kernwapens pleegt Amerika achter de schermen overleg om Frankrijk in die onderhandelingen te betrekken. Amerika wil om ó'e impasse in Ge nève te doorbreken in die conferentie de stem laten horen van Frankrijk, dat tot dusverre buiten het kernwapen- overleg is gehouden omdat dat land nog geen kernwapens heeft. Daarmee zou ook kunnen worden be reikt, zo hoopt men in Amerikaanse regeringskringen, dat de Sowjetunie in de ministerconferentie, die een nog minder vlot verloop heeft dan het kernwapenoverleg, zich toeschietelij ker zal gaan tonen. Om Frankrijk te kunnen laten deel nemen aan het kernoverleg zijn uiter aard onderhandse besprekingen met de Sowjetunie nodig. Amerika zal ze ze ker willen gebruiken om druk op de Sowjetunie uit te oefenen. Uitzonderingspositie Een voordeel van het betrekken van Frankrijk in het kernwapenoverleg, hetzij in Genève hetzij op ministers niveau, zou zijn dat Frankrijk dan de uitzonderingspositie, die dat land in de Navo de laatste tijd steeds meer is gaan innemen, zou kunnen prijsgeven en weer tot volledige samenwerking in de Navo bereid zou zijn. Over deze kwestie schijnt in Genève al door de ministers van buitenlandse zaken te zijn gesproken. Misschien bereid In Genève heeft in het kernwapen overleg de leider van de Sowjetrussi sche delegatie, Semjon Tsarapkin, gis teren laten uitkomen dat zijn land misschien bereid is tot een herziening van de eisen wat betreft het recht van veto indien met de westelijke mogend heden een akkoord kan worden bereikt over de samenstelling van het perso neel van de posten voor controle op naleving van een verbod van kernwa penproeven. Tot nu toe heeft de Sowjetunie niet willen instemmen met het verlangen van de westelijke mogendheden dat de samenstelling van het personeel van die posten, over de gehele wereld in totaal 180, zo internationaal mogelijk zal zijn. EINDHOVEN De 25-jarlge J. S. die zaterdagavond uit de rijkspsychiatrische inrichting te Eindhoven was ontsnapt, is gisteren te Amsterdam aangehouden. De jongeman was daar bij familie op be zoek. Mien verwachtte wel dat hij tijdens zijn vlucht naar Amsterdam zou trekken zodat het huis van' de familie aan de Willemstraat in de Jordaan goed in het oog werd gehouden. Toen men wist dat hij inderdaad in het huis vertoefde, waarschuwde men de po litie van het bureau aan de Spaarndam- merstraat. Twee rechercheurs vonden S. inderdaad. Hij was uiterst kalm en liet zich gewillig meevoeren naar het politie bureau. Hij is naar Eindhoven wegge bracht en weer onder de hoede van. zijn verplegers gesteld. HULST. De r. k. opleiding voor kleuterleidster, die in Hulst wordt ge geven, zal worden opgegeven. Men ont vangt voor deze opleiding geen subsidie, waardoor men in financiële moeilijkhe den komt en ook is het aantal aanmel dingen voor de nieuwe cursus niet vol doende. Er worden nu onderhandelingen gevoerd om tot een centrale Zeeuwse opleiding te komen, die bijv. in Goes kan worden gegeven. He.t is daarvoor echter nodig dat er minstens zestien nieuwe cursisten zijn. Er zijn momenteel r.k. kleuterleidster, die geen betrekking hebben omdat er in Zeeland geen werk voor hen is, terwijl er in protestantse kring in dit gewest" een groot gbrek aan deze leidsters is. TERNEUZEN. Groot was de be langstelling op de Markt bij de trekking van de loterij ten bate van het Rode Kruis. Voorzitter G. Will deelde mede dat de 10.000 loten allen waren ver kocht. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de dames Verlinde- Maandag te Terneuzen en Lipjens-de Wolf te Sluiskil voor het vele werk dat zij ten bate van deze actie hadden ge daan. Naast de vele prijzn werden nog zes prijzen, welke beschikbaar waren ge steld door de Welfare, verloot. Van de vier rijwielendie werden verloot, was er een die' direct aan de winnares kon worden overhandigd. De gelukkige was de vijftienjarige Netty de Rooy, wiens broêr verleden week een auto 'van de lo terij „Afrika injectie" had gewonnen. WASHINGTON (Reuter) Bo ven de internationale wateren, 85 mijl ten oosten van de Noordkoreaanse stad Wonsan, heeft zich in de vroege ochtend uren van dinsdag een drama tisch incident afgespeeld in de lucht. Een tweemotorig pa trouillevliegtuig van de Ameri kaanse marine van het type P 4 m werd daar op een hoogte van 2000 meter beschoten door twee straaljagers van het type Mig. Een lid van de beman ning raakte daarbij ernstig ge wond. De piloot slaagde erin na veel moeite zijn toestel vei lig aan de grond te zetten op een Amerikaans vliegveld in Japan. De nationaliteit van de straaljagers die de. onverhoedse aanval ondernamen is nog niet bekend. De Amerikanen heb ben evenwel duidelijk gezien dat er rode sterren op de romp geschilderd waren. Bij een volkomen onbewolkte hemel stortten de Migs zich tot zes maal ach tereen op het Amerikaanse vliegtuig. Zij scheerden daarbij rakelings over het watèr toen de piloot van het Ame rikaanse toestel door een snelle duik vlucht zijn belagers poogde af té schudden. Telkens spoot een snelvuur van licht spoorkogels uit de straaljagers. Bij het eerste salvo werd een der boordschut ters van het Amerikaanse marinevlieg- tuig geraakt. Zijn kanon is kapot ge schoten. De piloot heeft zijn zwaar beschadigde machine in de lucht kunnen houden ondanks zware schade door de beschie tingen. Hij voerde een normale pa- trouillevlucht uit toen de straaljagers hem overvielen. Normaal zijn er zes tot acht personen aan boord van dit soort toestellen. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zal tegen de aanval door de Migs protesteren, zodra de nationa liteit ervan is vastgesteld. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De 58-jarige heer E. Roosingh uit Den Haag is gisteren op het Spui door een tram-aangere den en gedood. De man liep met een vriend pratend achter een vrachtwa gen langs het Spui op. Beiden werden door de tram aangereden. De andere man werd gewond. BERGEN OP ZOOM. Toen kapper L. Peters wonende aan de Voorstraat te Nieuw-Vossmeeer maandagavond met zijn vrouw in de kapsalon bezig was klanten te bedienen, miste hij op een gegeven moment zijn tweejarig zoontje dat enige tijd in de salon had zitten spelen. Hij vroeg aan buurvrouw of zij even wilde kijken waar het ventje was en toen deze achter het huis ging zoe ken kwam zij tot de vreselijke ontdek king dat het kind in een teil met water was verdronken. Vermoedelijk had het ventje een stuk speelgoed in de teil la ten vallen en is in het water gevallen toen het het speelgoed' wilde pakken. NEW YORK (A.P.) In liet plaatsje Dannemora, in het noorden van de staat New York, durven vrouwen niet meer op straat te komen uit angst voor de ratten die bezig zijn bezit van Dannemora te nemen. Sommige van deze dieren zijn zo groot als katten. De mannen van Dannemora maken energiek jacht op het ongedierte; de burgemeester heeft toestemming gegeven tot het gebruik van vuurwapens, maar het is nu al duidelijk dat grootscheepse maatregelen nodig zullen zijn om een einde aan de noodtoestand te maken. De ratten hebben hun hoofdkwartier op de vuilnisbelt, die midden in Dannemora ligt, naast de gevangenis. Sinds kort werpt het gevangenisperso neel hier geen etensresten meer; die uitgehongerde ratten gingen toen zelf op zoek naar voedsel. WRAK GEVONDEN Radio Moskou maakte maandagavond laat bekend, dat op het oostelijk deel van het schiereiland Kola (dit grenst in het hoge noorden van de Sowjetunie aan Finland) het wrak is gevonden van een Russische bommenwerper dat aan een luchtgevecht heeft deelgenomen. Het was doorzeefd met kogelgaten. Drié leden van de bemanning zijn gedood, aldus dit bericht. De munitie- voorraad aan boord van de bommen werper is geheel verbruikt. Meer heeft de Russische radio niet be kendgemaakt over dit. neergestorte vliegtuig. Alleen werd er nog gezegd dat het militaire commando van Moer- mansk een onderzoek instelt naar de toedracht van de zaak. 's-HEER ARENDSKERKE. Dins dagmiddag heeft op de algemene be graafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van Henny Eversdijk, die jl. zaterdag in Cadz.\nd door verdrinking om het leven is gekomen. Aan de be grafenis ging een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk vooraf, waarin de drie in gezetenen 's-Heer Arendskerke, die in Cadzand verdronken zijn, werden herdacht. Deze dienst werd geleid door ds. Th. F. Warffemius uit 's-Heer Abts- fcerke, consulent van de Hervormde Ge meente van 's-Heer Arendskerke. Velen uit de gemeente woonden deze droeve plechtigheid bij. Ook de leerlin gen en leraren van de Burg. van Dus- seldorpschool uit Goes, waren bij deze herdenking van hun schoolvriendinnen en leerlingen Matty Weststrate en Hen ny Eversdijk, tegenwoordig. Leden vali de Hervormde Jeugdraad hebben het stoffelijk overschot naar het graf gedragen. Hier heeft het hoofd der u.l.o. school, de heer T. Stok een gevoelvolle toespraak gehouden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Tot staatssecre tarissen van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn de heer G. C. Stubenrouch (met ingang van 16 juni) en mr. Y. Scholten (met ingang van 1 juli) benoemd. De heer Stubenrouch is leraar in de oude talen en wethouder van on derwijs in Breda; hij is katholiek. Mr. Y. Scholten is in Amsterdam advocaat en procureur, is Ne derlands hervormd en behoort tot de Christelijk-historische rich ting. De heer Stubenrouch zal onderwijszaken gaan behandelen en mr. Scholten kunst, sport, radio, televisie en weten schap; laatstgenoemde is dus te be schouwen als de opvolger van mr, Höppener. Het heet, dat met zijn be noeming wel zo ongeveer komt vast te staan dat het kabinet een regeling gaat treffen voor de reclame in de televisie. MR. YNSO SCHOLTEN is geboren in Amsterdam op 1 februari 1918; hij is een zoon van prof. mr. Paul Scholten. Na het Amsterdams lyceum te hebben bezocht, studeerde hij aan de universi teit van Amsterdam. In 1940/41 was hij rector van het Amsterdams studenten corps. Onder zijn leiding ontbond het corps zich in 1941, toen de Duits* be zetter Joodse leden van het corps verbood langer lid te zijn. In oktober 1942 deed hij zijn doctoraal examen aan de Vrije Universiteit (de meeste hoogleraren aan de juridische faculteit waren toen ontslagen). Van 1 januari 1943 tot 1 mei 1944 werkte mr. Scholten op de juridische afdeling van de Nederlandsche verbruikscoöpe raties te Rotterdam. Hij werd daarna advocaat te Amsterdam. Van zijn hand verscheen o.m. in 1956 een pre-advies, uitgebracht voor de Broederschap van kandidaat-notarissen over De rechts persoon in het nieuwe burgerlijk wetboek. DRS. G. C. STUBENROUCH werd op 8 februari 1918 in Nijmegen geboren, studeerde daar aan de r.k. universiteit en behaalde in 1946 zijn doctoraal examen klassieke taal en letteren. In datzelfde jaar werd hij te Breda be noemd tot leraar aan het Onze Lieve Vrouwe lyceum. De heer Stubenrouch is o.m. tevens leraar aan de r.k. school voor maatschappelijk werk. In 1952 werd hij in Breda fractievoorzitter van de KVP. De heer Stubenrouch is o.m. voorzitter van de rijkskieskring Tilburg van de KVP en lid van de partijraad voor de buitenlandse commissie culturele sectie. 1? Hengelo is opgericht de Ormet N'V Doel is de handel in en de pro- duktie van konsumptiemelk. Het maat. schappelijk kapitaal bedraagt 2 mil. joen. Hiervan is de helft geplaatst waarop 10 pet wordt gestort,

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1