Vandaag valt beslissing over de Hiltonhotels GOLDEN FICTION DR. HEINRICH LÜBKE KANDIDAAT VAN CDU Doodgebrande grasmatten snakken naar water Radio activiteit bij Politie - Brabantrit KABELSCHIP DRIJVENDE FAKKEL TWEEDE KAMER BEHANDELT STAATSGARANTIE! Duitse presidentsverkiezing Metaalarbeiders eisen 7,3% loonsverhoging Cr AS Soekarno moet zijn zin doordrijven bij decreet Fabrieken wordt hulp aangeboden Dinsdag 16 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Angst Al veel gemist Geen alternatief Duits kustvaartuig was in nood Helikopter Vertol 107 naar Nederland Op zondag souvenirs kopen in Delft Onder ons gezegd - toch maar liever Smeken Britse leger blijft in Singapore Kongolezen begroeten Belgische minister Let op de voe*oangers EXCLUSIEF! INGETOGEN SCHMID TWEEMAAL GEVANGEN Ijsbergen hinderen scheepvaart Burgemeester verlaat Ridderkerk „Thames" volbracht reuzenkarwei Grote belangstelling voor tuinbouwbeurs De droom van iedere man en vader e/ectrisch schoren Hongersnood op Bali KRITIEKE SITUATIE DREIGT LANGZAAM Nederlandse binnenvloot Oorzaak onbekend Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vandaag zal de Tweede Kamer moeten be slissen over het verlenen van een staatsgarantie van 24 miljoen gulden voor de bouw van twee nieuwe Hiltonhotels in Amster dam en Rotterdam. Zij moet zich uitspreken over een zeer om streden project, waartegen de gehele Nederlandse hótellerie te garantie aan de Hiltonhotels zou afkeu ren de hotelsituatie'in Nederland voor jaren in het slop raakt. Met alle schade van dien voor veie sectoren der Neder landse bedrijvigheid. velde is getrokken. Haar tentoonstelling in Pulchri Studio I ..Horepliek" mocht echter nog weinig! belangstelling van de Kamerleden on dervinden: tot gisteravond hadden j slechts twee parlementariërs haar be-! zocht. In de meningen rondom de Hilton-1 hotels zijn tot nu toe de stemmen gemist I van de grote toeristenbedtijven en wel speciaal van die ondernemingen, die zich met het buitenlandse toerisme in Nederland bezighouden. Deze bedrijven hebben zich buiten het debat gehouden, al hebben zij het grootste belang bij een toeneming van de hotelruimte in Nederland. Wij durven ons niet uit te s-preken uit vrees voor een conflict met de Nederlandse hoteliers. Wan neer wij ons pro-Hilton zouden bekennenzou het wel eens zo kunnen zijndat de hotels ons geen kamers voor onze cliënten mee willen verschaffenzo kregen wij bij navraag te horen. Met welke moeilijkheden deze reis- j bureaus te kampen hebben illustreert! een enkel voorbeeld. Dit voorjaar en wel in april zocht een Nederlands bu- reau voor tachtig Amerikaanse top- functionarissen uit de financiële wereld hotelruimte voor vier dagen. Bijna zesj maanden is dit bureau daarmee bezig geweest. Ten slotte zijn deze tachtig mensen onder wie een aantal Ame-; rikaanse senatoren te Amsterdam in I acht verschillende hotels ondergebracht. te mijden, omdat het niet mogelijk blijkt hier behoorlijk onder dak te komen. Wat zeggen de hoteliers hierop? Wij zijn voorzichtig met de reisbureaus, zo is hun oordeel, want die bureaus boeken bij ons kamers, soms maanden vooruit, maar even vrolijk zeggen zij twee of drie dagen van te voren af en wij heb ben daarop geen enkel verhaal. Gevolg is, dat de kamers leeg staan en wij een strop hebben. Dit argument mag in verscheidene gevallen juist zijn, het vlakt de mening van de prominente reisbureaus niet uit, dat Nederland bezig is de boot te mis sen. Wij zijn niet speciaal pro-Hilton, zeggen zij, wij zijn voor uitbreiding van de hotelaccommodatie met eerste klas hotelruimte. Uit onze ervaring kunnen wij zeggen, dat Nederland nu al jaar lijks enige tientallen miljoenen dollars aan toerisme moet laten voorbijgaan. Een Amerikaans gezaghebbend toe ristenblad heeft dezer dagen verkondigd, dat het toerisme van Amerika naar Europa binnen enkele jaren zal ver viervoudigen. Het blad baseert dit mede op de vergrote mogelijkheden die de ..economy class" in de grote straalvlieg tuigen zal bieden. Tegenover het Hiltonproject van het ogenblik staat geen ander gelijkwaardig plan. aldus de reisbureaus. Onze vrees is, dat wanneer de Tweede Kamer de Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Een Texelse kustwachter ontdekte gistermiddag' op de Eierlandse gronden het Duitse kustvaartuig Renate. Het schip had de zwarte noodvlag in top en gaf licht signalen. Het had te kampen met ma chine- en roerschade. Toen de sleepboot Holland vanuit Terschelling bij de Renate was geko men, was er al hulp voor het schip aanwezig. Het Duitse kustvaartuig Dorte II had de 317 ton metende Re nate naar een Duitse haven op sleep touw genomen. PARIJS (ANP). De Vertol 107, een nieuwe helikopter van de Vertol aircraft corporation uit Amerika, zal in augustus enkele demonstraties ge ven in Den Haag en in Amsterdam. Het toestel staat nu op de Parijse salon. De Vertol 107 wordt voortbewogen door twee gasturbinemotoren, die tan- demrotoren aandrijven. Het vliegtuig heeft in het burgerluchtvaartverkeer plaats voor 24 passagiers. De snelheid is 240 kilometer per uur. Het driejarig zoontje van de familie' Cuppen in Horst is gistermiddag op de Meldersloseweg door een auto aange reden en gedood. ONTWERP-VERORDENING DELFT (A.N.P.) Het ziet ernaar uit, dat de souvenirwinkels in het cen- I trum van Delft toch,, met het oog op het vreemdelingenverkeer, op zondag- 1 middag geopend zullen mogen zijn. Nadat verzoeken daartoe reeds jaren achtereen waren afgewezen en B. en W. I enige maanden geleden opnieuw de l raad hadden geadviseerd afwijzend op zulk een verzoek te beschikken, nodigde de raad het college in een motie uit met een ontwerp-verordening te komen, die de mogelijkheid opent voor de win kels op de markt of in de buurt daarvan, waarin souvenirs, kunstvoorwerpen en/of prentbriefkaarten worden ver kocht op zondag geopend te zijn. B. en W. hebben thans de raad een ontwerp-verordening in die geest voor gesteld. Het is op deze manier geen werken meer, zo is de mening van deze onder nemingen. Wij moeten de hotels bidden en smeken om plaatsen voor onze klan ten. Velen van hen beginnen Nederland WERKGEVERS: 3% KAN Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. -In het overleg tussen werkgevers en werknemers in de grote metaalindustrie over het af sluiten van een nieuwe c.a.o in plaats van de bestaande die per 30 juni af loopt, blijken de meningen van par tijen nogal uiteen te lopen over de vraag, in welke mate er in de bedrijfs tak ..ruimte" is voor loonsverhoging, gesloten. K.A.B.. C.N.V. cn N.V V., staan op het standpunt dat in het kader van de vrijere loonvorming de produktivitelt in de grote metaalnijverheid een loons verhoging van 5,5 procent met ingang van 1 juli gedoogt. SINGAPORE (U.P.I.) Engeland 1 is beslist niet' van plan zijn militaire basis in Singapore in de nabije toe komst op te geven. Dit is maandag in Singapore uitdrukkelijk verklaard door generaal Sir Richard Hull, opperbe velhebber van de Britse landstrijd- i krachten in het Verre Oosten. Het Britse leger zal in Singapore dan ook nieuwe kazernes, woningen voor militairen en ander projecten bouwen, ter waarde van miljoenen ponden. O BRUSSEL (Reuter) Da minister voor Belgisch Kongo, Maurice van He- melrijck, heeft gisteren tijdens zijni reis door midden-Afrika opnieuw veel zelfbeheersing nodig gehad om zijn ministeriële waardigheid en zijn ge duld te bewaren: toen hij aankwam in; Oesoemboera, aan de noordpunt van het meer van Tanganyika, werd hij doort honderden Kongolezen begroet met de In opgewekte stemming verliet minister Lübke gistermiddag de bondskanselarij, nadat hij had vernomen dat men hem tot kandidaat had aangewezen voor de komende presidentsverkiezingen. Naast hem (aan het stuur) Will Rasner, secretaris van de Christen-democratische fractie in de Bondsdag. Bovendien menen zij dat nog dit jaat' kreet: „Onafhankelijkheid!" de hirurcompensatie 1957 in de lonen moet worden verwerkt, wat tot gevolg zou hebben dat de lonen gemiddeld nog 1.5 a 2 procent zouden stijgen. De totale loonsverhoging zou aldus op 7.3 procent' komen te liggen. Daarentegen willen de werkgevers be langrijk minder verder gaan. Zij zijn in eerste aanleg bereid voor een loonsver hoging van twee procent met ingang van 1 juli, waarbij dan per april 1960 nog eens een procent zou komen in de vorm van de verwerking van genoemde huur- bijslag in de lonen. Over de secundaire arbeidsvoorwaar den. waaronder het vraagstuk van de werktijdverkorting, hebben de beide par tijen inmiddels al in principe overeen stemming bereikt. Twee dagen voordien was hij door Europeanen begroet met rotte toma ten, omdat zij het niet eens waren met de plannen van de Belgische re gering om Belgisch Kongo zo spoedig mogelijk zelfstandigheid te geven. Vijf Europeanen zijn gearresteerd in ver band met deze demonstratie. Eigen nieuwsdienst TILBURG. Een extra mededeling over Hilversum I zal vanmorgen na de nieuwsberichten van acht uur voor honderden opsporingsambtenaren het begin zijn van de achtste Politie Brabant rit: een rallye voor auto's en Advertentie LONDEN (Reuter) Een der grootste en modernste kabelschepen ter wereld, het Britse schip Ocean Layer, drijft brandend als een fakkel op de Atlantische Oceaan. De 98 op varenden zijn gisteren opgepikt door het Duitse vrachtschip Flavia. Zodra het kabelschip gisterochtend noodseinen uitzond, zetten alle sche pen in de omgeving koers naar de opgegeven plaats, ongeveer 600 mijl ten zuidwesten van de Ierse kust. De Flavia, die het eerst ter plaatse was.i had in de kalme zee geen moeite de in sloepen ronddobberende schipbreu kelingen over te nemen. Terwijl men hiermee bezig was zag de uitkijk vanj de Flavia dat zich aan boord van dej brandende Ocean Layer nog twee mensen bevonden; een sloep werd te ruggezonden om ook deze twee opva renden, die in de verwarring achter gelaten waren, te redden. Dc oorzaak van de scheepsbrand is niet bekend. De Ocean Layer wès bi.ina gereed met het leggen van een nieuwe transatlantische telefoonkabel tussen Amerika en Engeland. Uit alle wind-| streken spoeden zich sleepboten naar het brandende schip om te trachten een vette bergingspremie in de wacht te slepen; hierbij is ook de Loire van L. Smit. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Laat de politie nu1 de vakantie voor de deur staat een oogje houden op de naleving van de verkeersregels voor voetgangers. De Ne derlandse vereniging bescherming voet gangers heeft dat de ministers Toxopeus en Beerman gevraagd. Vooral zou de vereniging graag zien, dat wordt gelet op het voorschrift in het Wegenverkeersreglement, dat voet gangers, die gebruik maken van voor rijverkeer openstaande wegen op de daarbij behorende voetpaden moeten lopen; de rijwielpaden moeten gebruiken als er geen voetpaden zijn; links van de weg moeten lopen, als voet- én rijwielpaden ontbreken. De Ronson Button - fascinerend nieuw in vormgeving en technische perfectie. Weergaloos zuinig. Vullen of bijvullen in amper 5 seconden. Regelbare vlam. Dit juweel van Engels stijlgevoel en vahman - schap in Nederland van f. 42.50 af. Het geschenk voor nu dat past in de wereld van morgen. Unieke ftonson-vinding direct regelbare vlam (Finger-tip System) Multi-Fill tank a f. 2.25 bevat gas voor I jaar normaal gebruik. AMi Wdh*m KUétr motoren, maar vooral ook een poli tiële oefening om de paraatheid bij stralingsgevaar te controleren. In meer dan vijftig gemeenten in ons land zijn ongeveer honderd en dertig fabrieken, laboratoria en opslagplaatsen gevestigd waar radio-actieve stoffen aan wezig zijn. Voortdurend heeft er vervoer van deze stoffen plaats. Ondanks uit gebreide voorzorgsmaatregelen is het denkbaar, dat door een fout of -een on geluk een gevaarlijke radio-actieve bron ontstaat. Ook daarvoor zijn alarmerings- en veiligheidsmaatregelen getroffen. De achtste Politie Brabant rit zal haar aan de praktijk toetsen. Rijks- en gemeentepolitie, marechaus- sée, douane en militaire politie zullen aan de oefening, die een sportief karak ter heeft, deelnemen. Bij de vele on verwachte opdrachten, die zij onderweg zullen krijgen, zal de geigerteller ter opsporing van een st'ralingsbron een geduchte rol spelen. De werkelijkheid zal zoveel mogelijk worden nagebootst. VOORLICHTING Daarnaast is er voor burgemeesters, officieren van justitie en andere burger lijke ambtenaren, die met deze zaken te maken hebben, aan de rit een voor lichtingsdag verbonden, die morgen in Tilburg wordt gehouden. Een schriftelijke cursus, die voor de deelnemers aan de rit werd samen gesteld, trok al zoveel belangstelling van allerlei overheidsdiensten, dat hon derden extra afleveringen moesten wor den verstuurd naar aanvragers, die niet aan de rit deelnemen. AL SUCCES Dank zij het initiatief van de Tilburgse politie hebben grote groepen zich zo doende al vertrouwd gemaakt met de eventuele gevaren van radio-activiteit- In dit opzicht is de achtste Politie Brabant rit al een succes, vóór het startsein is gegeven. BONN (Reuter) De 64-jarige dr. Heinrich Lübke, West-Duits- lands minister van landbouw, is maandag door de Christendemo craten aangewezen om als kan didaat te fungeren voor de partij bij de komende presidentsverkie zingen in de bondsrepubliek. Er was een bijeenkomst van vijf uur nodig van vooraanstaande figuren uit de C.D.U. voor men het eens was over een kandidaat. Lübke is met algemene stemmen gekozen, nadat de fractieleider van de Christendemocraten in de Bonds dag, Heinrich Krone en dr. Eugen Gers tenmeier, voorzitter van de Bondsdag, voor de eer hadden bedankt. Lübke is een ingetogen man, die zich tijdens de jongste crisis in zijn partij, als gevolg van de ruzie tussen bonds kanselier Adenauer en minister Erhard, afzijdig heeft gehouden. Juist daarom is hij de aangewezen man om als kandi daat op te treden bij de komende ver kiezing voor het ambt van staatshoofd. Zoals bekend was Adenauer aanvan kelijk zelf katididaat, maar door de on enigheid in de partij over de vraag wie hem als bondskanselier moest opvolgen Adenauer wilde de minister van ff nanciën Etzel, maar de partij wenste Erhard, de minister van economische zaken, hetgeen voor Adenauer niet aan vaardbaar was besloot hij te elfder ure aan te blijven als kanselier. Het aanwijzen van een neutrale figuur als kandidaat wordt beschouwd als for mele afsluiting van de twist binnen de C.D.U. De grote rivaal van Lübke is de kan didaat van de socialisten, prof. Carli Schmid, die over een grote populariteit beschikt in West-Duitsland. De C.D.U. is er echter van overtuigd dat Lübke ge kozen zal worden. Heinrich Lübke is 64 jaar. Hij is ge boren in Enkhausen, Westfalen. Zijn op leiding kreeg hij aan de universiteiten van Bonn. Berlijn en Münster. Voor de nazi's in Duitsland aan het bewind kwa men kreeg hij een functie in het bestuur van een landbouworganisatie. In 1933 werd hij ontslagen tweemaal werd hij door de nationaal socialisten ge vangen genomen. Na de tweede we reldoorlog kreeg hij zitting in het parlement van Noordrijn Westlalen in 1953 werd hij bondsminister van land bouw. Grote bekendheid kreeg hij door het z.g. groene plan voor de ontwikke ling van de Westduitse landbouw. Daar mee heeft hij zeer veel succes gehad. GODTHAAB, GROENLAND (Reu ter). Er drijven op het ogenblik on gekend veel ijsbergen van geweldige afmetingen rond op de Noordatlanti- sche scheepvaartroute. Zelfs met de meest moderne hulpmiddelen uitge ruste passagiersschepen nemen op het ogenblik uit voorzorg een zuidelijker route, een maatregel die zelden ge nomen wordt. Nabij Newfoundland is gisteren een transatlantische telefoon kabel doorgesneden door een ijsberg die aan de grond liep: een kabelschip is direct opgestoomd om te trachten verdere beschadiging te voorkomen Vorige week hebben vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht reeds ver geefs geprobeerd met brandbommen een ijsklomp van ruim een miljoen ton tot handzamer afmeting terug te brengen, maar toen de stoomwolken opgetrokken waren bleek het gevaarte nog even groot als tevoren. Tot nu toe zijn geen ernstige ongelukken ge beurd; de enige aanvaring met een ijsberg die tot nu toe is gemeld kwam gisteren van de Duitse treiler Sagitta, die aan de kust van Groenland op het onderwatergedeelte van een ijsberg liep zonder ernstige schade op te lopen. Eigen nieuwsdienst RIDDERKERK. Burgemeester A M. Nieuwenhuisen vim Ridderkerk gaat op 1 juli met pensioen. Sinds hij op 1 april 1950 in Ridderkerk kwam be leefde de gemeente een zeer voor spoedige periode. Nieuwe industrieën vestigden zich in Ridderkerk, nieuwe wegen werden aangelegd en het aantal inwoners groeide van negentienduizend tot 27 duizend. Vóór de heer Nieuwenhuisen in Rid derkerk kwam was hij burgemeester van Schoonhoven. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Na zijn af scheid zaterdag 24 juni met een receptie zal hij zich metterwoon in Den Haag vestigen. KOETJING, Serawak (A.F.P.). Ge sleept door de Rotterdamse sleepboot Thames is het drijvende boorplatvorm Orient Explorer van de Shell oil in La- boean aangekomen. De sleep had er toen een reis van Engeland van tienduizend mijl opzitten, die ruim drie maanden had geduurd. COMMUNISTISCH ADVIES: DJAKARTA (UPI). - De waarne mend president van Indonesië, Sar- tono, heeft besprekingen gevoerd met de leiders van de vier grote politieke partijen om president Soekarno rap port te kunnen uitbrengen over het afwijzen van de wederinvoering van de grondwet van 1945 door de consti tuante. Voor het overleg waren uitgenodigd: de nationalistische P.N.I., de commu nistische partij, de orthodox-Islami tische Nahdatul Ulama en de gematig de Islamitische Masjumi. Het is voor het eerst sinds jaren dat de Masjumi voor zulk hoog overleg is uitgenodigd. De voorzitter van de P.N.I., Suwirjo, deelde later mee, dat de communisti sche partij had voorgesteld dat Soe karno zijn „geleide democratie" nu bij decreet doorvoert, met voorbijgaan van de constituante. De communisten waren er trouwens voor de constitu ante maar helemaal te ontbinden „nu de standpunten van de fracties zover uit elkaar liggen". Premier Djuanda heeft gisteren meegedeeld dat het verbod op politieke activiteiten binnenkort zal worden op geheven. Hij zei dat de datum waarop het verbod zal worden opgeheven geen verband houdt met de terugkeer van president Soekarno. De president keert in rle loop van de volgende week van zijn wereldreis in Indonesië terug. De twaalfjarige Jurriën van der Veen uit Rotterdam is gistermiddag op de Brielselaan in Rotterdam met zijn fiets aan het slingeren geraakt, onder de aanhanger van een hem inhalende vrachtwagen gevallen en gedood. Eigen nieuwsdienst NAALDWIJK. De komende elfde Westlandse handelstentoonstelling, de nationale tuinbouwbeurs die van 28 juli tot 1 augustus wordt gehouden in en om de coöperatieve Westlandse snijbloemenveiling te Honselersdijk, is nu al volgeboekt. Er is zelfs een wachtlijst van dertig firma's, die din gen naar eventueel nog openkomende plaatsjes. Honderddertig standhouders zullen in twee grote veilinghallen en op de buiten terreinen de nieuwste voortbrengselen van de tuinbouwtechniek tonen. Ver warmingsinstallaties en warenhuizen nemen daarbij een grote plaats in. Op het buitenterrein heeft het ten- toonstellingsbestuur een duizend vier kante meter groot warenhuis laten bou wen. Daarin kan men vergelijkende proeven met vijftien tomatenrassen en tien bittervrije komkommerrassen zien. In een ander warenhuis wordt een damesbeurs gehouden, compleet met modeshows. Een aparte kas toont anjers in verschillende groeistadia. Advertentie Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler scheert U zich met de Braun. Dank zij het ge patenteerde flinterdunne scheer* blad. Overtuigender dan iedere bewe ring ue vergelijkende scheer* proel. DJAKARTA (A.F.P.) In Kloeng- koeng in het zuidoosten van Bali heerst hongersnood. AI 171 mensen zijn van de honger omgekomen en tweehonderd zijn ondervoed. Het hoofd van het plaatselijk bestuur, Gusti Made Mudera, heeft de rege ring te Djakarta dringend om hulp gevraagd. Typ* Combi met tond«u«* is luxe plastic •tut f. 59.7 S. Typ* Special I* sartonnen dooi f. 44.75. Nieuw typ* Standard I* eaitonnaa do o* f. 37.50 Imp. N.V. Hapt, Amatardam-e. T*l*toon 63957 (4 lijnen). G*v. 1913. „Rotterdam", de brochure die de Rot terdamse WV verleden jaar uitgaf naar een ontwerp an de heer J. Begeer, is op het congres van de ANW te Assen bekroond als de beste brochure van de VW's in 1958. Er waren 28 inzendingen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Nederland wacht op een regenbui. Hoewel de langdu rige droogte van de laatste tjjd nog nergens een onhoudbare toestand heeft veroorzaakt, dreigt op enkele plaatsen langzaam maar toch ook zeker een kritieke situatie te ont staan. Eén daarvan i-s Zeeland, waar vooral de op lichte gronden in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Schouwen-Duivelaiid doodgebrande grasmatten snakken naar water. De produktie en kwaliteit van de melk zijn aanzienlijk gedaald; de peul vruchten en het vlas staan er bepaald slecht bij. Op Texel hebben sommige boeren hun koeien al weer op stal gezet, omdat de weilanden niet voldoende gras opleve ren. De voorraden hooi moeten nu al worden aangesproken. Een inwoner van Den Burg, die bijna een halve eeuw op het eiland woont, vertelde dat zoiets nog nooit eerder was voorgekomen. Flinke tegenslag De melkproduktie in Friesland is plotseling vrij aanzienlijk aan het dalen gegaan. Bij de akkerbouw, in het noor den van de provincie, dreigt een te licht gewas te ontstaan. Catastrofaal is het nog niet. maar voor ons wordt het wel een flinke tegenslag, zeggen veehouder en boer. De jammerklachten op de Veluwe blijven beperkt tot de toenemende veld muizen-plaag, die ook al een gevolg is van het droge weer. De meeste gewas sen doen het echter best, al kunnen zij een paar frisse buien best gebruiken. Dat geldt hier voornamelijk voor het graan. hebben een goede kans gekregen hun slag te slaan. Moeilijkheden op het gebied van de drinkwatervoorziening zijn te verwaar lozen. Wel wordt in enkele plaatsen de situatie van minuut tot minuut gevolgd. Wordt de toestand kritiek, dan zal zoals bijvoorbeeld wordt overwogen in Haamstede een verbod om te sproeien worden afgekondigd. Zo ver is het echter nog niet. Taai Wat de tuinbouw betreft: de groente is achter in gewicht en groeit traag. Dc droge grond geeft moeilijkheden met zaaien en planten. De aardbeien blijven vaak klein en zijn soms wat taai. Bo venalen heeft de droogte a'e vruchtafzet ting bemoeilijkt en vooral veel insecten AMSTERDAM Op 1 januari be stond de Nederlandse binnenvloot uit' 18.136 vaartuigen, inclusief circa twee duizend dekschuiten e.d., die vóór 1959 niet werden geregistreerd. Van dit totaal waren 889 tankschepen, 13.235 vracht schepen en 4.012 schepen voor speciale doeleinden. Per 1 januari 1958 bestond de binnen vloot uit 16.019 en per 1 januari 1957 uit 15.708 vaartuigen. Het laadvermogen van de binnenvloot r 4.866.067 ton, aldus voor de statistiek. 1 januari was het Centraal bureau Dc tienjarige Ada Bres uit Dordrecht is zondagmiddag bij het strandje aan de Noord in Papendreeht verdronken. De brand in Culemborg Eigen nieuwsdienst CULEMBORG Het blussingswerk op de laatste resten van de afgebran de Culemborgse fabrieksgebouwen heeft tot gistermorgen voortgeduurd. Bij het opruimingswerk zal men nog zeer voorzichtig moeten zijn, want het is mogelijk dat zich onder de verkool de resten nog acetyleen- en butaflessen bevinden. Tijdens de brand zijn er ver scheidene van ontploft. De gedupeerde fabrieken ondervinden veel hulp. De apparatenfabrieken N.V. Siaps, die tot de grond afbrandde, kan weer spoedig met de produktie beginnen. Weliswaar voorlopig in een groot, leeg staand hotel te Culemborg, maar een be gin is er. Maandagmiddag werden al plan nen vastgesteld voor de bouw van een nieuwe fabriek te Culemborg. De directie van de meubelfabriek Het Centrum heeft nog geen besluit genomen. Wel zijn er aanbiedingen binnengekomen voor vestiging elders, maar de directie wil eerst een volledig overzicht hebben van de schade. Over de oorzaak van de brand die in de nacht van vrijdag op zaterdag uit brak, tast men nog geheel in het duis ter. Men acht het mogelijk dat de brand, die bij de N.V Siaps is begonnen, is ver oorzaakt door het springen van gasfles sen door oververhitting. Samen met Rijkspolitie heeft de P.T.T. m Nunspeet de clandestiene zen der Columbia opgespoord en in beslag genomen. De achttienjarige J. K., die de installatie bediende, kreeg een proces verbaal. Op vakantie in Spanje is de dertigja rige heer J. A. de Jonge uit Breda, de ongehuwde zoon van de adjunct-direc teur van de gemeentelijke technische school in Breda, bij een verkeersonge luk om het leven gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7