Aflevering van P.Z.E.M. liep enigszins terug NCRV durft problemen aan Kerkelijke conferentie over ontwikkeling op Schouwen door Zeeland ZOMERVAKANTIE AAN HET STRAND goed ontvangen Kerk moet gasten Desondanks winstuitkering en ruime reservering li EIS 3Craó Binnen 't jaar: Tholen 01660 GED. STATEN STELLEN ALGEMENE SUBSIDIEVOORWAARDEN VOOR Hoekse school wordt jeugdgebouw Dinsdag 16 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Tienduizend gezinnen koken elektrisch Onrendabel Uitbreiding VIS BEET NIET Wedvlucht „De rode doffer" Schietwedstrijden Bergen op Zoom Toename ledental Zeeuwse C.B.T.B. Niet bang zijn Volleybal en handbal in sportweek Souburg REEDS VOLOP MARKTBERICHTEN Suggesties Tweede dienst Nu de hermis Honderd Je schrikt Heer tempo Gecostumeerde slotavond Hervormde Jeugdraad Zeeuwse C.B.T.B. houdt jaarvergadering te Goes MIDDELBURG. Het debiet van de P.Z.E.M. onderging blij kens het jaarverslag over 1958 in dat jaar een vermindering verge leken bij het vorige jaar. In het eigen verzorgingsgebied daalde de levering met 1,7 pet tengevolge van een geringere afname van stroom door een grootverbruiker in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het overige verbruik toonde een be vredigende stijging. De levering aan de Samenwer kende Eleetriciteits Productie bedrijven (S.E.P.) voor export was belangrijk lager dan de aanzien lijke leverantie van het vorige jaar. Tengevolge van een en ander liep het aantal opgewekte en in gekochte kWh terug van rond 190.000.000 tot rond 189.000.000. De totale opbrengst daalde ech ter met slechts f 142.054,33 of met 0,78 pet (v.j. toeneming met 24,3 pet), terwijl de lasten stegen met f 103.821,10 of rond met 0,16 pet. (v.j. 12,5 pet). Het financiële resultaat wijkt dan ook niet sterk af van dat van het vorige jaar. Dat de winst f 245.382,34 minder is dan die van 1957 is in geen geval verontrus tend. Volgens de balans bedraagt de winst f 894.941,95. Voorgesteld wordt, daaruit allereerst het verlies over vorige jaren af te schrijven. Moest het vorige jaar de winst voor het grootste deel voor dit doel worden bestemd, ditmaal is daarvoor slechts 'n bedrag van f88.371,21 nodig. Nu deze verliezen zijn aangezuiverd, kan een uit kering van dividend worden uitgekeerd van 5 pet van het gestorte kapitaal van f 2.000.000, waarmee een bedrag van f 100.000.is gemoeid. Van de alsdan resterende winst ad f 706.580,74 ware f 261.891,te doteren aan het fonds voor onrendabele lijnen (waardoor dit fonds wordt opgevoerd tot f 400.000,en het overblijvende ad f 444.689,74 te storten in het fonds voor diverse belangen (dat hierdoor zal stij gen tot f 1.661.695,29). Het verslag herdenkt in zijn voorwoord de heer L. Onderdijk, die als lid van de Raad van Bestuur het bedrijf «met volle belangstelling diende. De boven reeds genoemde verminde ring van gebruik door een grooa-afnemer in Zeeuwsch-Vlaander enbetekende een lagere levering van ruim 11 miljoen kWh. Daartegenover stond, dat de N.S. door de elektrificatie van de Zeeuwse lijne die nu het gehele jaar 1958 in werking was, ruim drie miljoen kWh. meer af nam. De gedetailleerde cijfers wijzen duide lijk uit, dat in de industrie in het twee de halfjaar van 1958 een verbetering in- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim jj= was de krant maar dun, zoals ge- woonlijk op maandagmorgen. Dat is begrijpelijk, want de nacht van zondag op maandag is altijd maar kort. Het is dan toch al nog gro- ter toer om op tijd klaar te ko- men dan op andere dagen, en u zult wel eens gemerkt hebben, dat de kans, dat juist op maan- dag de goede verbindingen gemist worden, groter is dan op andere dagen. Als er op die vroege maan- dagmorgen nog wat autopech bij- komt, is het helemaal mis, want op die morgen is de tijd zo krap, dat de mensen van de expeditie het niet meer inhalen. Maar het belangrijkste nieuws staat toch al- 5 tijd nog in de krant. En het be- reikt u. zij het misschien enkele uren later. U zult met mij mee- geleefd hebben in die gezinnen in 's Heer Arendskerke, die zo diep getroffen werden Wat mij al- =S tijd verblijdt, is het feit, dat in die maandagkrant meestal het nieuws uit de kerken" is opge- nomen. In die rubriek trof mij ditmaal het artikel over ,,Het apostolaat der Kerk en de KLM". Onze luchtvaartmaatschappij heeft aan al haar employé's, die in den =j vreemde zitten, een boek gezon- den, waarin wordt getuigd van de kracht van Jezus Christus in het t leven. Ik heb dat boek niet gele- 'zen. Maar voor het bericht was ik dankbaar. Bij al ons zaken- doen, moet deze grote geestelijke ,,zaak" toch niet vergeten wor- s den. Dat heeft de KLM-directie hier feitelijk ook gezegd. De be- werker van de rubriek plaatste er- boven dat woord: apostolaat. Het deed me denken aan een discus- sie die ik enkele weken geleden bijwoonde, waar het gesprek ging I november-december te zien. In verband inet de verdere industriali sering van Zeeland schrijft het verslag: Ons bedrijf is paraat om aan de grotere vraag naar elektrische energie, die naar wy verwachten, het gevolg zal zijn van de uitbreiding der industrialisatie, het lioofd te bieden. Belangrijk is, wat het verslag meedeelt over de aansluiting van onrendabele per celen. De aansluiting in herverkavelingsver- band vond gestadig voortgang. Kwamen de werken in Duiveland reeds in 1957 gereed, in 1958 was dat het geval met die in de gemeente Waarde, terwijl op Schouwen de werkzaamheden praktisch konden worden beëindigd. Op Tholen werd voortgang geboekt. Voor de „Zak van Zuid-Beveland" waren op het einde van het verslagjaar verschillende projec ten gereed voor uitvoering; een groot gedeelte daarvan zal in 1959 tot verwe zenlijking komen. Het belangrijkste besluit viel, om op Walcheren alle onrendabele percelen on der herverkavelingsvoorwaarden aan te sluiten. Het betreft hiera ca. 300 percelen. Er zullen 22 nieuwe transformatorstations moeten worden gebouwd en 86 km hoog- spannings- en 30 km laagspanningskabel worden gelegd. Voorbereidingen werden getroffen, om tot een zo snel mogelijke uitvoering te geraken. Voor een crote groep industriële ge bruikers werden de tarieven technisch herzien, terwijl tegelijkertijd een geringe verhoging van tarief plaats vond voor wat betrof het verbruik in de daguren. Aanzienlijk was voor deze groep de verlaging van het tarief in de nacht uren. Verschillende belangrijke afnemers profiteren hiervan, met name de koel huizen en watergemalen. De tarieven voor de grootste verbrui kers, welke energie volgens een bijzon der contract betrekken, werden met in gang van 1 januari 1959 sterk verlaagd. Op 31 december 1958 bedroeg het aan tal verhuurde heetwaterinstallaties 6445 (v.j. 5907) en het aantal verhuurde koel kasten 717 (v.j. 581). De PZEM verkocht of verhuurde 25 diepvrieskisten, waar door er thans 88 zijn geplaatst. Ook wer den 231 comfoorcombinaties en 224 for- niuscombinaties verkocht en 1615 grotere elektrische toestellen, meest in samen werking met installateurs, verkocht of verhuurd. De reparatiedienst repareerde 1244 huis houdelijke toestellen, waarvan 10 pet was ingezonden door installateurs. In Vlissin- gen werden 2160 apparaten omgebouwd op 220 vol.t De „servicedienst" verhielp 1015 sto ringen. Het aantal ingeschreven installateurs daalde van 240 op 238; 190 (v.j. 192), daar van waren ingeschreven als regionaol installateur. In 24 gevallen werd aan in stallateurs boete opgelegd. o Eind 1958 waren er in Zeeland 10.755 terrein en subsidie-verzoeken. Op 9 juli gaan de ouden van dagen van Nieuwdorp naar Oostende, Knokke en Brugge. Q Mej. M. J. Barends teGocs behaalde te Den Haag de akte N XX van lerares N.O. in Kinderopvoeding en Handen arbeid. De ouden van dagen van St. Pliilips- land gaan op donderdag 25 juli naar Antwerpen. Voor het diploma dameskappen, waarvan het examen te Breda werd ge houden, slaagde de heer E. Sandrini te Temeuzen. De Schoorse hengelclub S.H.C. hield haar eerste wedstrijd op de Oosterschel- de. Uitslag: 1 D. Dorrepaal, 2 L. Nagel- kerke, 3 J. Zoeteweij, 4 A. Martijn, 5 P. Karelse, 6 M. Leys, 7 F. Rijk, 8 I. J. Drever. De heer G. H. W. Wiegers te Zierik- zee, die onderwijzer was van de chr. nat. school, werd per 1 september benoemd aan de gereformeerde school te Vlaar- dingen. De adjunctcommiezen ter secretarie te Tholen M. C. Jansen en J. F. Kaas hoek zijn bevorderd tot adjunctcom mies a. Het muziekgezelschap Accele rando" gaf onder leiding van de heer A. C. H. Laenen uit Bergen op Zoom een concert in de tent, die voor deze gelegenheid op de ring te Sint Anna- land geplaatst was. In verband met het koude weer was er minder belangstel ling dan gewoonlijk. De te Sint-Annaland gespeelde voetbalwedstrijd tussen W.H.S.I. en Nieuw-Vossemeer 1 eindigde in een ge lijk spel: 33. De gemeenteraad van Wolphaarts dijk vergadert op vrijdag 19 juni. De agenda vermeldt o.a. voorstellen tot het plaatsen van twee straatlantaarns, vast stelling van de prijs van het industrie gezinnen, die elektrisch kookten. De telefoonjuffrouiv wordt voor Tholen overbodig. Zij wordt vervangen door warrige bossen kabel en wentelende 'schijven. In plaats van haar te 'tirdgenZ draait men een paar maal extra aan de schijf op het toestel. In Tholen gullen de toestellen met een slinger eraan, gaan verdwijnen. Het gebouw, waar de hoofdcentrale voor het eiland Tholen zal komenis al klaar. De technici zijn er al bezig de voor een leek zo geheimzinnige draden aan te bren gen, die het eiland met de rest van de wereld zullen verbinden. Men verwacht, dat het werk binnen een jaar gereed zal zijn. Op andere plaatsen van het eiland wor den de veel kleinere eindcentrales ge bouwd. Deze zullen eerder klaar zijn. Het gehele eiland zal echter gelijktijdig auto matisch bereikbaar worden. De stad Tholen krijgt als kengetal 01660. Daarachter komen voorlopig drie cijfers. B reepoel-V er maire eersten in P.S.V,-oriëntatierit TERNEUZEN. De Terneuzense (P)olitie (S)port (V)ereniging hield een oriëntatierit. Deze was door de bri- gadieren E. Russchen en J. Smit geor ganiseerd. Hieraan namen 31 paren, leden van de P.T.T., gemeente perso neel, politie en marechaussee deel. De deelnemers(sters) moesten naast de ge heime route ook een zestal vragen over dingen die zij tegen kwamen beantwoor den en 24 nummers van opschriften op sporen. Met tussenpozen vertrokken de deelnemers van het politiebureau en via de in bedekte termen gestelde aanwij zingen ging de tocht tot aan Spui en terug over Othene. Menig zweetdruppel tje is er door de deelnemers gelaten, niet enkel door de zon en de straffe wind. maar ook doordat de opgaven moeilijk waren. De voorzitter van P.S.V., de heer E. Russchen, sprak zijn blijdschap uit dat vele dames aan de wedstrijd deelnamen. In de bovenzaal van „Monopool" werden de volgende prijswinnaars bekend ge maakt: 1 Breepoel-Vermaire P.S.V. met 135 strafpunten, 2 Driel en Janse, P.T.T. 140 strafpunten, 3 Riemens en de Vos, P.T.T. 153 strafpunten, 4 Rob van der Goes en Maarten Penne (jongste deel nemers) 176 strafpunten, 5 mevr. Smit en mevr. Van Tiel, 186 strafpunten. 6 Den Doelder en Sprangers, P.T.T. 192 strafpunten. 8 Gerreman en Van der Broek, belastingdienst 209 strafpunten, 9 echtpaar Smit. Koninklijke Mare- chausse 218 strafpunten, 10 Stoffyn en Bakker, P.T.T. 226 strafpunten. De be ker voor de ploeg die de beste prestatie had geleverd ging naar de P.T.T. Met een toepasselijk woord werden de prij zen door de voorzitter uitgereikt. Het hoogste aantal strafpunten dat was ge geven was 330. Deze oriëntatierit was ter gelegenheid van het jubileum van de P.S.V. Uijwuu.iue, WC4CH uCt De^ h,en2elcIub over ..de kerk en de krant". Daar stkapiellie organiseerde de eerste was aan de orde de vraag, of de si p,fG m Kreek in dit sei- taak van de krant nu ook aposto- zo®]J lair is. Nu begrijp ik dat woord Tientallen vissers wierpen hun hengel UIt, m de verwachting een aantal vis sen op de wal te halen. Doch toen de prijsuitreiking plaats vond, kon het be stuur slechts twee prijzen uitreiken, daar slechts twee palingen waren ge vangen. De eerste prijs werd gewonnen door de heer R. de Hoof en de tweede prijs ging naar een Belg. „apostolair" wel, naar ik meen omdat het verband houdt met het woord „apostel". Maar ik zit wel eens met dat soort woorden. In die discussie noemde de discussie leider ook een ander woord, na melijk: pastoraal. Daar zette hij naast, als vertaling: priesterlijk- begeleidend. Ik was blij, dat in dat gesprek toen werd opgemerkt: =j De ouden van dagen in Nlsse heb- maar de taak van de krant is ben een tocht gemaakt naar Rotterdam toch ook profetisch-getuigend. Het en Oostvoorne. De muziekvereniging Ons werd toegegeven. En in een na- j Genoegen haalde de bejaarden met mu- gesprek werd opgemerkt en ik =|ziek in. was het daar mee eens: moeten f62,15 werd in Retranchement ge- we die dingen wel beperken tot geven voor de kinderbescherming, de kerk en de krant. Is de taak i van ieder Christen niet. om apos- e tolair-evangelieverbreidend op te j treden, maar evengoed om pasto- i raai, priesterlijk-begeleidend in het j leven te staan bij het contact met anderen en evenzo, om profetisch- GOES P.V. „De Rode Doffer" te Goes hield een wedvlucht vanuit Mainz. Er waren 102 duiven in concours. De uitslag was: 1, 2 en 5 W. v. d. Ree, 3. Chr. Wijs, 4. W. Scheers, 6. D. Kloosterman, 7. G. de Hond, 8. K. Verhage, 9. A. Kuijpers, 10. J. Pikkaart. GOES De uitslagen van de Zomer avondvoetbal rayon Goes zijn als volgt: HaringmanTypo's 10, Keuringsdienst Zeeland—V.V.Z.B. 2—0, P.T.T.—Combina tie N.S. 81, D.A.F.Inter Scaldis 40. De afdeling Grijpskerke van de N.C.V.B. luisterde met belangstelling naar burgemeester Bouwman die sprak over de geschiedenis van Grijpskerke. De inwoners van Retranchement gaven 149.50 voor het Roode Kruis. BERGEN OP ZOOM. Op de schiet banen op het terrein Kijk in de pot zijn de jaarlijkse schietwedstrijden ge houden van de afdeling Bergen op Zoom e.o. van de Kon. Ned. Jagersvereniging. .Een groot aantal jachtopzieners uit Brabant en Zeeland dong naar de prij zen. Er werd geschoten op de wedstrijd- baan en de vrije baan en een vijfkamp waaraan vijf teams deelnamen. De uitslagen werden: Wedstrijdbaan: 1. J. v. Est, Dinteloord 155 pnt; 2. J. Geers, Essen (B) 155 pnt; 3. J. Mast, Oud-Beijerland 150 pnt; 4. A. v. Nieu- wenhuizen, Steenbergen 150 pnt; 5. J. Koert, Wolphaartsdijk; 6. M. Koenraads, Steenbergen; 7. B. A. v. Dijke, Nisse; 8. A. Krebbe, Breda; 9. Schipper, Ossen- drecht; 10. J. Konings, Wouw; 11. Bouw man, Piershil; 12. Bosscher, Mechelen; 13. Beyseens, Breda; 14. R. Hendriks, Yerseke Vrije Baan: 1. A. Maas, Anna Jacoba- polder 900 pnt; 2. Bosschers, Mechelen 750 pnt; 3. Th. Jacons, Hoogerheide 720 pnt; 4. A. Punt, Oud Vossemeer 700 pnt; 5. Huijbregtse, Zevenbergen idem; 6. R. Hendriks, Yerseke 640 pnt; 7. J. Bouw man, Piershil 610 pnt; 8. A. v. Dijke, 's Heer Arendskerke 590 pnt; 9. M. Koenraad, Steenbergen 555 pnt; 10. B. A. Dijke, Nisse 525 pnt. Het winnende team van de vijfkamp bestond uit de heren J. Mast, J. Koert, A. Schipper, B. A. Dijke en A. v. Dijke, die met 190 pnt beslag legden op de wisselbeker. GOES. In het jaarverslag van de Zeeuwse C.B.T.B. wordt met dankbaar heid melding gemaakt van de groei van het land- en tuinbouw en landbouwhuis- houdonderwijs. Op 31 dec, 1958 stonden in totaal 587 leerlingen ingeschreven. Tot grote teleurstelling van het bestuur werden de aanvragen voor oprichten van chr. landbouwhuishoudschool te Sint-Annaland en Oostburg niet inge willigd. Het bestuur zal, aldus het ver slag blijven pleiten voor het recht van de ouders hun kinderen in chr. geest te laten onderwijzen. De pogingen, om in beide plaatsen een chr. school toe gewezen te krijgen, zullen met kracht worden voortgezet. Het ledental van de C.B.T.B. breidde zich gestadig uit en bedroeg eind vorig jaar ongeveer 1300. Ook de belangstelling voor het boek- houdbureau nam toe. In „Westkapelle hen-ijst draaide het voorlopig Cefacomité de film „Caspar zoekt een vader". Vijf-en-dertig jaar geleden klein ^rvoortflglnfMe^S On begonnen, met een gering aantal leden en een beperkt aantal luis teraars, is de N.C.R.V. uitgegroeid tot een vereniging van 420.000 leden, terwijl op 1 mei 1959 3.032.586 radio-luisteraars waren geregistreerd. Het aantal televisie-toestellen neemt met de dag foe. Op 1 mei 1959 waren 465.504 toestellen ge registreerd. Deze cijfers citeerde mr. A. B. Roos- jen, toen hij in de jaarlijkse vergadering van de verenigingsraad van de N.C.R.V. de enorme invloed van radio en televi sie op volks- en gezinsleven schetste. In dit licht bezag spr. de vraag, waar voor het algemeen bestuur van de N.C.R.V. werd geplaatst, toen ook op zondag zendtyd voor televisie beschik- SOUBURG. Gisteravond heeft wet houder F. Leenhouts de Souburgse sportweek officieel geopend. Daarna werd op het sportveld een volleybalwed strijd gespeeld tussen Matador uit Vlis- singen en de Zuidwesters uit Souburg. Deze ontmoeting werd door Matador met 31 gewonnen. De wedstrijd kon niet worden uitgespeeld omdat een der spelers een blessure opliep. De dames van Marathon uit Vlissingen speelden vervolgens een handbalwedstrijd tegen de dames van Zeeland-Sport, eveneens uit Vlissingen. Marathon won met 61. De ruststand was 41. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen Provinciale Staten voor te besluiten tot het vaststellen van een algemene subsidieverordening. Ged. Staten komen hierdoor tegemoet a^n een verlangen, dat in de vorige begrotingszit ting van Provinciale Staten van Zeeland is geuit. Ged. Staten schrijven nu, dat invoering van meer algemene richtlijnen van bete kenis kan zijn. Met nadruk menen zij er echter op te moeten wijzen, dat een alge mene subsidieverordening zich in hoofd zaak zal dienen te beperken tot voor schriften van formele aard. Het is im mers duidelijk, aldus Ged. Staten, dat subsidie-„beleid" in ruime zin onmogelijk in een verordening kan worden vastge legd. „Beleid" is namelijk geen statisch begrip maar dynamisch dat al naar ge lang van tijd en omstandigheden, waarbij ook allerlei imponderabilia een rol kunnen spelen, aan wijiziging onderhevig is. De gene, die zich de illussie zou scheppen, dat men door een algemene subsidiever ordening vast te stellen en daarna te raad plegen, terstond het antwoord zou vinden op de vraag of een bepaald subsidiever zoek voor inwilliging vatbaar is, zou ze ker bedrogen uitkomen. Deze verordening dient, naar de me ning van Ged. Staten, zo sober mogelijk te worden gehouden en niet verder in te grijpen in de interne aangelegenheden van de desbetreffende instellingen dan strikt noodzakelijk moet worden geacht voor het verkrijgen van de zekerheid dat niet meer wordt toegekend dan met het belang bij de doelstellingen van die instellingen in overeenstemimng is en niet meer wordt uitbetaald dan nodig is. Bij navraag is Ged. Staten gebleken dat alleen in de provincies Overijssel en N. Brabant een verordening bestaat, zoals door Provinciale Staten wordt bedoeld. In het voorstel voor een verordening, dat Ged. Staten aan Prov. Staten doen toekomen, is o.a. de bepaling opgenomen dat in het algemeen niet meer subsidie wordt uitbetaald dan het werkelijke ex- GOES. Vorige week is op Zuid-Beveland de pluk van frambozen be- getuigend op te treden, waar dal j gonnen, maar de kwantums, die werden aangeboden op de veilingen, waren woorden'naast efSfverband m£ „°plekjes gereed ten dien- ploitatietekort bedraagt. Daar het kan voorkomen, dat een vereniging in een be paald jaar de beschikking krengt over in komsten van bijzondere aard, die het be stuur ten bate van een reeks van jaren wil aanwenden, kan het billijk zijn, aldus Ged. Staten, in dergelijke gevallen van het algemene beginsel af te wijken. Daar om stellen zij voor de mogelijkheid te openen dat Gedeputeerde Staten bij wij ze van uitzondering anders beslissen. ZIERIKZEE. De commissie voor de Deltazaken van de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren een conferentie gehouden voor de predikanten, kerkeraadsleden, kerkvoogden en gemeenteleden, die een functie hebben, die hen in contact brengt met maatschappe lijke en sociale aspecten, verbon den aan de uitvoering van het Deltaplan. Nadat de voorzitter, ds. F. H. Lands man de vergadering bad geopend sprak drs. H. D. Scholten van de stichting voor pratische, psychologische en pae- dogische arbeid vanwege de Ned. Herv. Kerk over .Schouwen-Duiveland in overgangstijd". Hij schetste de ontwikkeling van het eiland, zoals deze in de loop der eeu wen is geweest, van invloedrijke han delsgebied naar een statische agrarische gemeenschap. Spr. achtte het mogelijk, dat nog meer mensen wegtrekken, bijv. de leerlingen van de technische school te Zierikzee, die buiten de agrarische gemeenschap een baan moeten zoeken. De heer Scholten stelde de vraag of zich van de bevolking van het eiland TERNEUZEN, 15 juni. Sla 2 4—10, bloemkool a2 3855, b2 1531, d2 15, afwij kend 1022. groene komkommers a 34—35, b2830, c 1721, c2 1415, witte komkom mers a 2425, b2136, c2 31, selderij 11 16, kroten 2 1330, uien 517, aardappelen eerstelingen 2537, 2 1526, kriel 10—18, dore 1 28, 2 2223, kriel 1521, princesse bonen 1.671.74, tuinbonen 2432, sav. kooi 1926, peen 2 1139, rabarber 2025, to-* maten a 90—97, b 11,02, c 8388, cc 64, kroet 47. Appelen gold. del. keuken 7073, aardbei en talisman 1 27—31, 2 11—27, sergana 1 25—29, 2 15—25, regina 1 22—29, 2 12—26, fruhernte 1 23, 2 13—19, mad. routtot 1 26—30, 2 25, climax 1 30, frambozen 1 20— 34, 2 16, rode bessen 2 33—45, aardbeien per kg 2 58—76, afwijkend 45, frambozen per kg 2 52. GOES, 15 juni 1959. Export- en Indu strieveiling. Kruisbessen 58, Regina I 108, II 89, Jucunda I 192, II 76, Mad. Matot I II 81, Mach. Fruhente I 87, II 75, Sengana I 96, II 68, Climax I 96, II 80, Div. aardbei en afw. 46. Frambozen in kratten I 131, II 121. Dinsdag 16 juni worden frambozen tubs geveild. Gewone veiling: per doos: Regina I 27 32, II 24—29, Sengana I 31—36, II 22—24, Mad. Moutot I 25—26, Talisman I 30—38, II 23—25, Rode bessen I 47—52, II 35, Frambozen I 35, II 27—29. Per kg.: Regina afw. 68, Sengana II 70 —71, Mad. Moutot I 95, II 82—96, afw. 67— 77, Talisman I 94, II 69, afw. 58, Early Ri vers I 149, ÏI 119—134, III 99, Rode bessen 1 170. II 81—140, Hollanders I 160, II 140—141, Luikenaars II 71, Suikerkersen I 100. Groenten: per stuk: Bloemkool A II 25 39, B 1 30, B II 24—30, afw. 10—26, Kropsla I 8—11, Komkommers A 1 4144, Bi 30—42. Per bos: Rabarber I 23—24, Peulen 220 230, Doperwten 4859, Tuinbonen 26—31, Postelein 47, Andijvie I 24—32, Bintjes 10— 12, nieuwe aardappelen grote 21—25, Drie lingen 1319, Kriel 8—13. KRABBENDIJKE, 15 juni. Inudstrie- aardbeien: Mach Frühernte I en II 86, Re gina I en II 86: Jucunda I S3—105, H 74: div aardbeien afw 62: Aardbeien per doos: Talisman I 28—32, II 25; Mach Frühernte I 29; Regina I 27; Senga Sengana I 27—28, n 24; Aardbeien per kg: Talisman I 91, II 59—72 Mad Moutot II 70—83; Mach Frü hernte II 51—77; Regina II 57—76; Senga Sengana I 77—78, II 59—68; Frambozen IX 16—20; Jhr v Tets I 41—57, II 31—39. BERGEN OP ZOOM, 15 juni: Aspergevei ling. Aanvoer: 15.500 kg. AA extra 2,AA I 1.80; A Extra 1.90, A 1 1.65; B Extra 1.75; B I 1.50; C Extra 1.40; C I 0.90; D I 0.65; E I 0.90; E H 0.50; F I 1.45; stek 0.22. niet een zekere matheid meester heeft gemaakt, omdat men tegen de grote problemen opziet. Is er wel voldoende onderlinge gemeenschap? Spr. stelde de vraag of een plan voor kerkelijke arbeid op lange termijn mis schien gewenst is. Ds. I. P. C. van 't Hof uit Ritthem heeft daarna in een causerie gespro ken over de gevolgen die aan ed ver anderingen van het klimaat op Schou wen-Duiveland voor het kerkewerk ver bonden kunnen zijn. Hij schetste de te genstelling tussen de statische (dorpse) maatschappij en de mobiele (tedelij- ke) gemeenschap. In de statische maat schappij is men dikwijls vooruitstre vend in het bedrijf doch conservatief in de kerk. In de dynamische maatschap pij gaat het om „hetding" om de prestatie. Het leven verzakelijkt. Wij moeten, aldus spr. niet bang zijn voor de ontwikkeling. Onze God is een levende God. Hij is een Heer der Kerk en zeer menslievend. Hij zoekt de gemeenschap met de mens. De ge- meene dient aan de wereld te tonen, wat het wil zeggen gemeente te zijn. Hierna werd de kleurenfilm ,,En de zee was niet meer" vertoond. Bij de bespreking van beide refera ten werd o.a. de vraag gesteld of er werkelijk sprake is van matheid op Schouwen-Duiveland. Men kwam tot de conclusie, dat er niet veel verschil is tussen de situatie op dit eiland en an dere gebieden op het platteland. Enkele suggestis werden nog geopperd, o.a. he thouden van een kerkdag op Schou wen-Duiveland, het vormen van kringen en het eventueel stichten van een cen trum, waarin kerkeraden en verenigin gen kunnen samekomen om zich over de hedendaagse vraagstukken te bezin nen. In de loop van dit jaar, zo verwacht architect Van Beveren uit Middelburg, zal de toren van de Hervormde kerk van Noordwelle uit de steigers* komen. Aan nemer Bom uit Burgh zet er vaart achter. Nog dit jaar kan de torendie eigen dom is van de gemeente, weer op eigen benen staan. Reeds enkele maanden is het gebouw omgeven door het traliewerk van de steigers. De eeuwenoude muren toonden zoveel tekenen van verval, dat een restauratie dringend noodzakelijk ivas. De muur wordt vrijwel geheel opnieuw opgebouwd. Men gebruikt hiervoor oude steen. In kerkbodes en in mededelingenbladen van de kerken hebben predikanten en kerk voogdijen de gemeente leden aangespoord de gasten, die in hun va- vakantie de kerk be zoeken op prettige wijze te ontvangen. In diverse Zeeuwse badplaatsen hebben de kerkvoog dijen van de Hervormde gemeenten de gemeen teleden verzocht niet star vast te houden aan de „eigen zitplaats" in de kerk. Wilt U persé toch op uw eigen, ver trouwde plaats zitten, kom dan wat vroeger naar de kerk dan nor maal, luidde in veel ge vallen het advies. In di verse kerken ligger voorts, zoals uit mede delingen in de kerkbode: blijkt, Bijbels en kerk- elkaar. En zo worden ze gezien al? taak van een ieder. Naar ik meer past dat bij „het ambt aller gelo vigen". de veiling in Kapelle was maandag reeds een aanbod van ruim 10 ton fram- 7nrr,proa<-tpr bozen, waarvan zeven ton werd aangeboden in doosjes van 250 gram en it, zumtugusi. ongeveer 3 ton in tubs voor het vat. Maandag werd ook de eerste veiling hoort het ook. voor de industrie gehouden. De prijs van de goede frambozen in doosjes liep van 1,30 tot 1.34 per kg terwijl voor de tweede kwaliteit rond een gulden per kg werd betaald. Voor de vatframbozen was de prijs 0,64 per kg. Deze prijzen liggen belangrijk lager dan die welke vorig jaar voor de frambozen werden betaald. H Verwacht wordt dat er deze week reeds flinke kwantums aangevoerd üüllüwillllllllllliiï zullen worden. Maar, schrijft ds. J. vai Vliet, Hervormd predikant U Domburg, in de kerkbode var die ring Domburg, „nu de zo mertijd is aangebroken, krijgt het kerkelijk leven een heel ander aanzien. We ontmoeten in de kerkdienst weer vele gasten. Toch is er gedurende de zomermaanden een groot gevaar, dat wij het eigen ge meenteleven verliezen. Laten wij daarom juist ook in de komende maanden trouw zijn in de kerkgang." De Hervormd predikant van Vrouwenpolder en Gapinge heeft het in zijn gemeentebe- richt ook over de zomer maanden. In juli en augustus worden n.l. indeze gemeen ten twee diensten gehouden. „Ik moet u eerlijk zeggen", schrijft de dominee, „dat ik daar geweldige tegen op zie. He gaat er weer van komen, dat er in de middagdienst bij na geen mensen zijn, omdat we twee maal wel wat veel vinden. Met alle aandrang vraagt ds. de Boer daarom: blijft ook 's, zomers trouw in uw kerkgang. We zijn in Vrouwenpolder en Gapinge geen grote aantallen gewend in onze Hervormde kerk. 'Maar als ieder, die kon ook maar kwam, dan zouden wij nog verrassingen zien." Ik heb een vrieml In Waterlandkerkje bezil de Hervormde gemeente een kerkboekenfonds. Wie geen bijbel- of psalm- en gezang boek heeft meegebracht naai de kerk, kan een kerkboel lenen. Deze boeken ?ijn uiter aard in de eerste plaats be stemd voor vreemdelingen die de kerk bezoeken. Maar schrijft ds. W. B. Bergsma in de kerkbode „Hervormd Z. Vlaanderen": „gebruik zoveel mogelijk uw eigen bundels. Er is veel slijtage aan deze bundels. Aan het slot van het bericht volgt dit advies: „ik mag u aanraden, indien ge nog geen nieuwe psalm- of gezangenbundel hebt, er een aan te schaffen. Ik heb een vrend, die boekhandelaar is, die ze gaarne zal leveren". Iedere week ie zien Ik ben iedere week in de kerk te zien, schrijft ds. M. de Jong, Hervormd predikant te Groede in een kerkbode- bericht aan zijn gemeente, naar aenleiding van de op merking van zijn gemeente leden: „we zien de dominee nooit". U grypt, vervolgt de predi kant, de mooie zomermaan den hopelijk aan om eens wat vaker in de kerk te kom^n. U kunt er alleen maar by winnen. En als er eens men sen van buiten komen, maakt Groede ook een betere figuur als de kerk wat meer gevuld is. De dominee deelt voorts te willen besteden aan stu- mede in de zomer meer tijd die en hij wekt zyn gemeen teleden op dit eveneens te dien, „want „ik wil hierin ook niet anders zijn dan uw voor ganger De Hervormde dominee uit Hoofdplaat, ds. J. Eijgendaal geniet op het ogenblik van zijn vakantie. Zaterdag is hij vertrokken. Hij heeft zijn ge meente medegedeeld, dat hij aanvankelijk op 27 juni weer thuis zou komen. Maar, aldus de predikant in „Hervormd Zeeuws-VIaanderen," daar dan juist de kermis in Hoofd- plaat in voile gang zal zijn, gangers te maken leek het ons beter nog enige dagen weg te blijven Op 28 juni zal in de Herv. kerk te Souburg de honderd ste jeugddienst worden ge houden. „Het is wel geen ju bileum met een receptie, maar toch zeker een gebeur tenis, waarbij we even mo gen stilstaan", schrijft ds. Tj. M. Haitjema in het kerkblad „De Brug". In Vlissingen zijn in het eerste kwartaal van dit jaar zestien huwelijke van Her vormden ten stadhuize gere gistreerd, waarvan er slechts drie kerkelijk werden in gezegend. „Dat is een veeg teken", merkt ds. Y. v. d. Schoot in de kerkbode op. Je schrikt ervan". De collectanten van de Hervormde gemeente te St. Annaland klagen er over, dat de gemeen teleden bij het eollee teren met de doorgeef- zakjes deze zakjes in 'n traag tempo doorgeven. Graag een beetje sneller wisselen, vragen de col lectanten en de plaatse lijke predikant schrijft in de kerkbode: „Ook de collecte bedoelt ons tot actief meelevende kerk- nen constateren, dat het algemeen be stuur besloten heeft, niet op de vlucht te gaan voor de taak waarvoor men ge plaatst werd, maar ook op zondag een bijdrage te leveren in de Nederlandse televisie-programma's met inachtneming van de doelstelling onzer vereniging. Nog een belangrijke kwestie op het ge bied van de televisie, is de gooi naar een tweede golflengte, welke Nederland van plan is binnenkort te doen op de internationale bijeenkomst, waar de golflengten opnieuw zullen worden ver deeld. Mocht deze aanvraag met succes wor den bekroond, dan weten wij bij voor baat, dat de commerciële televisie voor dit tweede net in de markt zal zijn, maar even stellig meende spr. te mogen weten, dat de omroep-organisaties het verlangen kenbaar zullen maken, dat zij er de be schikking over zullen krijgen. De reclame in de televisie zal in de naaste toekomst ook om andere redenen aandacht vragen, als de toegezegde nota in behandeling zal komen. Spr. meent, dat het goed zou zijn, dat in deze nota de ervaringen worden verwerkt, die onze oostelijke buren met televisie-adverten ties hebben opgedaan. Dat de Evangeli sche Kirche tegen 'deze uitzendingen is opgekomen, wiist er op dat hier het ge vaar aanwezig is, waartegen door de N.C.R.V. reeds is gewaarschuwd. De heer Roosjen besprak ook het ont- werp-radiowet. In de toekomst zal de Wereldomroep uit 's Riiks schatkist wor den betaald. Het gevolg daarvan is, dat de regering afziet van haar voornemen, de luisterbijdrage te verhogen van f12 op f 15 per jaar. De jaarverslagen van de secretaris, de heer C. A. Keuning, de directeur, mr. A. H. van de Veen en de propaganda leider, de heer D. Pereboom, werden goedgekeurd. De vergadering kon zich ook met het gevoerde beleid geheel verenigen. De aftredende en herkiesbare leden van het algemeen bestuur, de heren Prof. Dr. C. P. van Itterzon, H. Kikkert, Tj. Krol, Kol. W. F. Palstra, Prof. Dr. W. C. van Unnik en Ds. C. van der Zaal, werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. Een bonte mengeling van figuren als bloemenmeisje, Arabier, edelman, Spaan se, robots, waren zaterdagavond in het Schuttershof op het dek van een gepa- voiseerd schip, waar ze een gezellik slot feest hielden van het winterwerk van de Hervormde jeugdraad, onder het mot to „Met de showboat op het water". Bij verschillende havensteden legde men aan om gasten te laten optreden. Zo trad in Port Said Frogo als gooche laar op (F. de Jonge) en in Kaapstad 'n Zuid-Afrikaanse liedjeszanger (A. P. Cornet), in Indonesië werd een kaarsen- dans uitgevoerd (door mej. W. de Boo). Tussen de verschillende plaatsen op de vaart werd gemusiceerd door de „Mac Duffy Skiffle Group" onder leiding van Jan Kees Duvekot. Op de terugreis raad pleegde men het orakel van Delphi waar een oude waarzegger (J. M. Schipper) die met behulp van de „Pythia" (wika W. den Berg) allerlei vragen omtrent de toekomst van het jeugdwerk in Goes en het totstand komen van een jeugdgebouw beantwoorde. Ook in Genua legde men aan, waar een operagezelschap optrad (de instuif commissie). Een polonaise was het slot van het feest. Wika D. E. Hiensch, die als kapitein fungeerdg, hield daarna de dagsluiting. Hij wees op het voorrecht, dat we als jongeren ook in het afgelopen jaar in de vrije tijd samen mochten bezig zijn zowel in de ontspanning als in de be zinning. Met een dankgebed en het zin gen van een loflied werd dit gezellige slotfeest besloten. Een jury, bestaande uit de heer en mevrouw Van der Graaf-Vermaire, me vrouw Hiensch-De Snoo en de heer L. Pieterse beoordeelde de kostuums. De uittslag was als volgt: Individueel: le prijs Indianenvrouw (Idelet Metselaar), 2e prijs Duivel in een doosje (Hannie Baan), 3e prijs Florence Nightingale (Tini Goozen), 4e prijs Chi nees (Gonnie Sinke). Paren: le prijs RodeHuzaren (Gerrit van Riet en Cor Brouwer), 2e prijs robots (Rinus Torbijn en Jan van Willegen). Groepen: le prijs kaartspel (Annie Bastiaanse, Daaf Goedegebuur, Tanje Post en Sjaak Bastiaanse), 2e prijs Ja- coba van Beieren en haar gevolg (Anita en Marjon Buurman en Cora en Yvon ne Sloover). GOES. De jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. wordt op 24 juni a.s. te Goes gehouden. In de morgen vergadering zullen de huishoudelijke zaken worden behandeld en in de middagsamenkomst, die gecombineerd wordt met de plattelandsvrouwen, hoopt als spreker op te treden ds. C. A. Korevaar te Rotterdam over het on derwerp „De vorst van het veld". Van drie tot zes uur 's middags zal een ex cursie door Zuid-Beveland worden gemaakt met ais hoofdpunten de Wil- helminapolder, het fruitgebied rondom Kapelle, het kerverkavelingsgebied m de Zak van Zuid-Beveland en de beide C.B.T.B.-scholen te 's-Heer- Arendskerke. HOEK. De gemeenteraad van Hoek heeft de voormalige school met de bij bel verkocht aan de Hervormde Kerk. De school zal na verbouwing als jeugd huis dienst doen. Het gebouw zal een nieuwe uitgang op oud Vlissingen krij gen. Opnieuw zal overleg worden gepleegd met de kerkvoogdij van de Hervorm de Kerk, over de wijzerplaat op de to ren. De kerkvoogdij wil niet mee be talen in de kosten om de wijzerplaat te verlichten. Een raadslid stelde voor, de klok maar uit de toren te halen en het gat dicht te metselen. De klok zou dan op de toren van het gemeentehuis worden geplaatst. De verhoging van de huurkoopsom van zeventien f.w.-woningen van 6 tot 10, zal geleidelijk geschieden. De commissie samenwerkende gemeenten in ae kanaalzone krijgt 25 cent per Hoekenaar. De heer J. v. d. Peyl (P.v.d.A.i vroeg waarom er bij de brandweer zo veel slechte slangen zijn. Tijdens de laatste wedstrijd bezweken herhaalde lijk slangen. Hij kreeg ten antwoord, dat er zes slangen zijn besteld. Maar dat deze van inferieure kwaliteit bleken te zijn en daarom zijn teruggezonden. De hoogste klassen van de o.l. school te Westkapelle zijn met de onderwijzers een paar dagen naar Hedenesse geweest. Vanuit het centrum werden uitstapjes gemaakt. De verloting ten bate van het Roode Kruis in Westkapelle bracht f670 op. Dit werd bekend gemaakt tijdens een con cert door het fanfarecorps. De heer Minderhoud won de kinderfiets.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5