Minister Toxopeus binnenkort naar Walcheren om „knelpunten" te bezien? „Kleyne luyden onder de Walcherse gemeenten weerden zich fel Togo 1 kon het tegen Tjoba niet bolwerken HUIS SGa. door Zeeland Laadbrug viel: 2 gewonden Toestemming van minister voor bouw UTS Minder kinderen, meer kosten ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad 's-Heer Arendskerke vraagt opschorting beslissing Zuid-Sloe Beperkte visie Hearing gemeentelijke herindeling Felle aanval van burgemeester Stemerding op buurstad Vlissingen ZESTIG JAAR GETROUWD Prog nozems Postbode aangereden „Spookwegje" wordt verbreed Jeugdverkeersbrtgadiers in 's-Gravenpolder VUILNISEMMERS IN BIGGEKERKE Ziekenlmisverpleging heeft tekort HEARING HERINDELING VAN GEDEPUTEERDE STATEN Naast gevoelens van onbehagen toch ook instemmende gedachten „MAAK HET KORT" LANDBOUW BELANGEN „VEEL WOORDEN" COMPETITIE Z.K.B. Onverwachte zege van VZOD 1 Tekort van 3,5 miljoen op Prov. Stoombootdiensten Veel oesterlarven Protestants-Christelijk [)E BIJZONDERE CORRESPONDENT Van de N.R.C. heeft in dat blad een overzicht gegeven van de ongun stige reacties, die het Sloeplan zo hier en daar heeft gewekt. Hoewel wij al die reacties kenden, maakt zo'n sa menlezing weer indruk, omdat ze laat zien, hoe klein sommige grote mensen zijn, althans hoe beperkt hun visie is. Zo heeft de burgemeester van Am sterdam zich erover beklaagd, dat door de uitvoering van het Deltaplan sommige waterstaatswerken bij de hoofdstad werden vertraagd. Zou men daaruit nu concluderen, dat burge meester Van Hall dus zeker op het standpunt staat, dat heel Zeeland wat hem betreft beter verdronken land kon zijn, dan dat Amsterdam enige schade leed, of dat Zuid-Nederland maar niet tot ontwikkeling gebracht moet worden, tenzij eerst aan alle ontwikkelingsmogelijkheden van Am sterdam zou zijn voldaan, dan zou men hem natuurlijk onrecht aandoen. Maar waarom zegt hij dan zulke rare din gen? En de burgemeester van Rotter dam meent, dat voor „een kandidaat haven, waaraan bij de zeevaart geen behoefte bestaat" gevoelsargumenten de doorslag geven. Maar als men nu met een citaat van de eerste regel van het Rotterdamse stedelied zou zeggen: is het ,,'k heb u lief Rotterdam" bij de burgemeester nu niet zo'n sterk ge voelsargument geworden, dat alles, wat ten voordele van anderen wordt aangevoerd, ook aan zakelijke en eco nomische argumenten, maar met een groot gebaar wordt weggewuifd, dan zou de heer Van Walsum waar schijnlijk nog niet inzien, dat hij ande ren verwijt, wat zijn eigen uitgangs punt is. Wij moeten in ons land oppassen voor een beperkt chauvinisme, dat de realiteit van het welzijn van het ge hele land inruilt voor de grootheid van de eigen stad. Gelukkig, dat we in ons land ook een landsregering heb ben. En dat die beseft, dat we er in ons land niet zijn, als we de randstad Holland uitpuilend opvullen, maar dat de totale ruimte en de som van de mogelijkheden van Nederland-als-ge heel gebruikt moeten worden, om land en volk welvarend te maken. En daarbij nog ruimte te houden, om adem te halen, doordat we de nu benutte de burgemeester Stemerdmg de expan- ruimtes en mogelijkheden in gebruik sjezucjjt van Vlissingen. In de Schelde- stad liggen al jarenlang „industrie g,ronden braak (waar blijft de indus trie?), terwijl Vlissingen bovendien Sou burg niet nodig heeft voor terreinen voor de nijverheid. De heer Stemerding bestreed de gedachte als zou het Sloe- nlan voor één gemeente zijn bedoeld. Het plan is regionaal, zo niet van natio naal belang. Komt Vlissingen ruimte te kort voor woningen, welnu wij willen honderd ha. agrarisch land afstaan, waarop 4000 woningen kunnen worden ge bouwd. En met Vlissingen is ook op an dere wijzen te praten geweest, maar in het verleden is de uitgestoken hand van Souburg nooit aangenomen Als gemachtigde voor Souburg trad verder op mr. dr. C. Ch. A. van Ha ren uit Den Haag, die de samenvoeging van Vlissingen en Souburg thans prema tuur achtte. Hij verwees naar andere plaatsen, die tegen een grote stad zitten aangeplakt (Rijswijk, Kapelle) en welke plaatsen toch ook zelfstandig blijven. Van een onzer, verslaggevers MIDDELBURG. De nieuwe minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, zal zeer waarschijnlijk binnenkort een bezoek aan Walcheren brengen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van enkele knelpunten met betrekking tot de gemeentelijke her indeling van het eiland. Dit deelde de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gisteren aan het einde van een langdurige hearing over dit onderwerp mee in antwoord op een vraag van wnd. burgemeester A. H. S. Stemerding van Oost- en West-Souburg. Jhr. De Casembroot verklaarde, dat de kabinets wisseling dit in de hand gewerkt heeft. Een begrijpelijk iets, omdat de nieuwe minister die immers straks het wetsontwerp aan de Staten-Generaal moet voorleggen in de beide Kamers beslagen ten ijs wil komen. Tijdens de hearing van gisteren is overigens over duidelijk gebleken, dat het aantal knelpunten niet gering is. Met name de gemeente Vlissingen kreeg het zwaar te verduren, vooral van de zijde van Oost- en West-Souburg. ,,Als Souburg er als „satellietstad" nog niet was, zou het moeten worden ge sticht", aldus mr. Van Haren. De wet houders M. A. v. d. Putte en F. Leen- houts pleitten eveneens vurig voor zelf standigheid. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen haalde nog eens de argu menten van de „annexatiedrang" aan. Hij begon met Vlissingen te schilderen als een (sinds 1878) bad plaats van betekenis en met een eigen karakter. Een tweede badcentrum zou geen weelde zijn, aldus mr. Kolff, waarom wij dan een verleg ging van de grens met Valkenisse zou den wensen tot aan het eerste strand- hoofd ten noorden van paal 24. Het badstrand van Vlissingen zou dan met één kilometer worden verlengd, terwijl er voor Valkenisse dan altijd nog zes kilometer strand overblijft. BURGEMEESTER STEMERDING uitgestoken hand Met een laconieke agressiviteit hekel- JJET WOORD „prognozems", dat we boven dit artikel plaatsen, is geen vinding van ons. We ontlenen het aan „de Volkskrant", die het gebruikte in een artikel over de uitbreiding van. -de televisie in ons land, waarbij de prognoses ver werden overtroffen. Een prognose is een cijfermatige voorspelling. Een „nozem" is de kwade straatjongen van deze tijd. Door die twee in één woord samen te brengen, wordt als het ware aangegeven, dat men van prognoses ook een overdre ven gebruik kan maken, er veel te gro te waarde aan kan hechten, waardoor ze misbruikt worden. Bij de groei van de televisie is dat gebeurd. De televisie-industrie ver wachtte in een rapport uit het jaar 1949, dat er in zes jaar 200.000 televi sietoestellen zouden zijn geplaatst en dat dan de markt zou zijn verzadigd, met andere woorden, dat het aantal televisietoestelbezitters niet meer zou stijgen. De regering verwachtte in haar nota van 1953, dat er tien jaar later niet meer dan 120.000 televisietoestel len zouden zijn. En zie nu: in 1959 zijn we al aan het half miljoen toestellen toe. De prognoses waren er dus wel heel erg naast. Dit moet de prognose makers en hen, die hun conclusies er op bouwen, tot bescheidenheid stem men. Anders worden ze „prognozems", lichtvaardige gebruikers van wankele berekeningen. Waarom we dit hier neerschrijven? Omdat ook veel sprekers en schrijvers over de toekomstige ontwikkeling van de randstad Holland zich wel heel sterk baseren op prognoses, voorspel lingen voor de toekomst. En daarbij vergeten, dat deze prognoses niet al tijd rechtlijnig moeten worden doorge trokken, maar ook kunnen dienen als aanwijzing, om te bedenken: dan moeten we ons op die en die punten corrigeren, om ook andere delen van het land aan de orde te laten komen. ZAAMSLAG. De postbesteller J. N. F. Serrarens, die bij het oversteken van de Axelsestraat met, zijn bromfiets werd gegrepen door een auto liep ernstige verwondingen op en moest ir het zieken huis te Terneuzen, worden opgenomen ST. ANNALAND Het landelijke .Spookwegje" te Sint-Annaland zal in het kader van de herverkaveling wor den verbreed en tevens verhard. Deze- weg zal aansluiten op de nieuw aan te leggen weg van de nieuwe haven naar Sint Maartensdijk. Dit betekent voor het verkeer een grote verbetering. De eerste jeugdverkeersbriga- diers van Zuid- en Noord-Beve land zijn gisterengeïnstalleerd. Deze plechtigheid vond plaats in het gemeentehuis te 's Graven polder met toespraken van bur gemeester J. D. Jansen, wacht meester M. Barendse van de rijkspolitie te 's Gravenpolder en van de heer Joh. Borrie uit Goes, vertegenwoordiger van het Ver bond voor Veilig Verkeer. Van onze correspondent BIGGEKERKE. In de zaterdag ge houden gemeenteraadsvergadering werd besloten tot het huren van een vertrek in het woonoord ten behoeve van ver schillende vergaderingen. De heer C. Clarisse (A.R.) vroeg naar de grootte van het vertrek, waarop de voorzitter meedeelde dat er ruimte is voor onge veer dertig personen. Ook een vraag van de heer P. Wijkhuis (C.H.) of deze ruimte ook op zondag kan worden ge bruikt, werd bevestigend beantwoord. Voorlopig kan zij voor een prijs van f 3,50 per week van het Rijk worden gehuurd. B. en .W zullen tezijnertijd met een definitief voorstel bij de raad komen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd een crediet beschikbaar ge steld voor de aanschaf van 125 vuilnis emmers, deze zullen tegen een vergoe ding van 1.per jaar ter beschik king van de inwoners worden gesteld. De bouwverordening werd gewijzigd in verband met de elektrificatie in het her- verkavelingsgebied. B. en W. en de ge- meentesekretaris zullen als gemachtig den optreden in de vergadering van G. S. met betrekking tot de herindelings plannen. Aan het begin van deze vergadering werd meegedeeld dat van G.S. goedkeu ring was ontvangen tot verschaffing van grond voor de Chr. kleuterschool. In de rondvraag informeerde de heer Clarisse (A.R.) of de stenen die het Weg schap bij de begraafplaats heeft opge slagen, daar nog lang blijven liggen. Ook vroeg hij een betere regeling voor de oversteekplaatsen voor rijwielen aan de Zoutelandseweg. De verbetering van het kruispunt bij de begraafplaats; het ligt in de bedoeling daar een rotonde te maken. Wat betreft de oversteek plaatsen zegde hij toe dit met de „pro vincie" op te nemen, zodat het mogelijk wordt het rijwielpad tot aan de Thijs- weg niet meer verplicht te stellen. De stedebouwkundige wensen maker verder, dat Vlissingen buiten zijn hui dige grenzen moet treden, doch niet al leen deze verlangens, ook die met het oog op aan te trekken industrie, waar door samenvoeging met Ritthem en Souburg en inlijving van gronden van! Nw. en St. Joosland, en 's-Heer Arends kerke noodzakelijk wordt. De heer Kolff drong bij het college inzake het voor ontwerp op spoed aan. Burgemeester D. M. Vermet van 's-Heer Arendskerke beklemtoonde, dat het toekomstige industrie- en havenge bied in het Zuid-Sloe van belang is voor de gehele streek. Toevoeging aan Vlis singen achtte hij voorbarig. Waarom niet afgewacht het resultaat van de studie, die aan het nieuwe streekplan Midden-Zeeland voorafgaat en het rap port van de Commissie Beheersvorm Zuid-Sloe? De belangen van Zuid-Beveland bij het Sloeplan rechtvaardigen de be stuurlijke medezeggenschap van 's- Heer Arendskerke in het Sloegebied. Een bovengemeentelijk orgaan zou hier het tieste tot gelding komen. De raad zou verder graag zien, aldus de heer Verrr et, dat een beslissing over de grenswijziging in het Zuid-Sloe werd opgeschort. De burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, herinnerde nog eens aan de „Dubbelstad-gedachte", waaruit voortvloeit een gezamenlijk toewerken naar het Zuid-Sloegebied in al zijn ge ledingen. Grenskorrekties kunnen dan niet uitblijven. Wel meende hij, dat met het oog op de juiste verhouding tussen de beide steden, Grote en Nieuwe Abee- le bij Middelburg moeten komen. Met betrekking tot St. Laurens vei mr. De Widt, dat het samenvoegen van Brigd&mme en de bebuuwde kom van St. Laurens de meest logische oplossing is, omdat een kleine stedelijke kern aan de rand van Middelburg niet aanbeve lenswaardig is in verschillende opzich ten. Als argument voerde de Middel burgse burgemeester aan, dat een groot deel van de bewoners van St. Laurens in Middelburg werkt. Gisteren vierde het" echtpaar Stoutha- mer-Wilhelm, Kazernestraat 23, Terneu zen zijn zestigjarige huwelijksfeest in de kring van kinderen, klein- en achter kleinkinderen, resp. drie, dertien, en zes in getal. De heer Stouthamer, die 85 jaar is, beschikt nog over een grote vi taliteit, evenals zijn 82-jarige echtgeno te. Het echtpaar heeft altijd in Terneu zen gewoond. De heer Stouthamer heeft een arbeidzaam leven achter de rug. Op achtjarige leeftijd werd hij koewachter, daarna kreeg hij een baan als paarde- knecht en vervolgens was hij tal van jaren bootwerker. TERNEUZEN In de jaarvergadering van de Vereniging voor Ziekenhuisver- pleging in Zeeuwsch-Vlaanderen, die on der voorzitterschap stond van de heer M. Maas en in hotel Rotterdam werd gehouden, w,erd medegedeeld dat in 1958 een hoger aantal opnamen moest worden vergoed dan in de jaren daarvoor. Dien tengevolge ontstond een nadelig saldo van 14.210,65 en slonk het reserveka pitaal tot 7.213,16. Men zag zich ge noodzaakt de bijdragen te verhogen met vijftien cent per betaalde deelgenoot en tiet bestuur werd gemachtigd dit bedrag tot twintig cent te verhogen. De leden werfactie heeft teleurgesteld. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. Boidin te Oostburg, J. Deij te ter- neuzen, F. K. Haak te Zaamsiag en Chr. G. Verwers te Terneuzen werden herko zen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. De „kleyne luyden" onder de Walcherse ge meenten en vooral de gemeenten die hun zelfstandigheid dreigen kwijt te raken hebben zich gisteren tijdens de „hearing" van Gedeputeerde Staten met betrekking tot het voorontwerp van wet inzake de gemeentelijke herindeling van Walcheren, weer duchtig geweerd. Een klein gedeelte, zoals Arnemuiden, Veere, Westkapelle en. Domburg, schaarde zich nagenoeg volledig achter het college, maar andere dorpen St. Laurens, Meliskerke en Zoutelande, om er maar een paar te noemen pleitten heftig voor behoud van zelfstandigheid. Over het algemeen waren de bezwaren van dezelfde inhoud als die welke vorig jaar reeds werden geuit, o.m. tijdens het bezoek van ex-minister Struycken. burgemeester baas forensen,... Burgemeester mr. .W J. E. Cromme- lin van Domburg zei, dat de raad van zijn gemeente positief stond tegenover h wetsontwerp, dat volgens hem het pro- dukt was van een logische gedachten- gang. De heer Crommelin zag de her indeling als een noodzakelijk sluitstuk van de wederopbouw van Walcheren. Hij meende voorts, dat deze herinnde- ling op korte termijn zou moeten door gaan, omdat „wij moeten zorgen de ge meentelijke rerganisatie geregeld te hebben, voordat de op banden zijnde versnelde ontwikkelingen tengevolge van het Deltaplan zich zullen voordoen". In plaats van sentimenten te laten gelden mot men objektief zijn, aldus mr. Crommelin. De Domburgse burgemees ter wilde wel graag nog enige korrek- ties aangebracht zien, waarvan de voor naamste is de in het wetsontwerp ge spleten werkhaven bij Veere toe te wij zen aan de gemeente Veere. De heer Jac. de Visser vertegenwoor digde de minderheid in de raad van Domburg, die destijds met 4 tegen 3 stemmen vóór het wetsontwerp stemde. Het concentreren van recreatiev belan gen noemde spreker geen motief voor samenvoeging. Waarom kunnen Westka pelle, Arnmuiden en Nieuwland wel zelfstandig blijven en wij niet? vroeg hij vrder. De heer De Visser zei echter niet tegen grenskorrekties te zijn. Burgemeester F. G. Sprengervan Oostfcaplle wilde graag dat het dol- lege van Gedep. Staten „het kort maakte" met de gehele materie.Hij verklaarde dat er één absolute te genstander was in de raad van Oost- kapelle. De overige leden kunnen zich over het algemeen wel vereni gen met de plannen. Eehtr niet met de naam van de nieuw te vor men gemeente: Domburg. Liever hadden wij gezien, zei de heer Sprenger, dat men de naam Westho- ve had bedacht, dat zou elganter zijn geweest. Hij stond verder afwij zend tegenover een gemeenschappe lijke vleeskeuringsdienst. Het standpunt van de gementen Vrou wenpolder en Serooskerke werd verde digd door burgemeester A. de Kam, die meende dat elke aanslag op de zelf standigheid verijdeld moest worden. Naar zijnmenin g had het college van G.S. onvoldoende aandacht geschonken aan de bezwaarschriften, door beide ge meenten ingediend. Hij verwierp de gedachte, dat de onderhavige gemeen ten te weinig bestuurskracht zonden hebben. Verder verwees hij naar de in ie bezwaarschriften aangehaalde argu menten. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Joortugael van Veere kon niet anders Jan dankbaar zijn voor het feit, dat /eere zelfstandig blijft. Hij had overi gens veel begrip voor de tegenwerpin- jen van de op de helling staande ge- neenten. Evenals mr. Crommelin zou jok hij graag zien, dat de werkhaven "i zijn geheel bij Veere kwam. De burgemeester van St. Laurens, ïe heer W. Baas, sprak zijn teleur stelling uit over het feit, dat G.S. niet met redelijke argumenten waren gekomen. De raad van St. Laurens was er niet van overtuigd, dat gro tere gemeenschappen voordeliger zijn. Uit het voorontwerp blijkt bovendien niet in welk opzicht de gemeenten in bestuurskracht tekort zijn geschoten. Bezitten de grote gemeenten in Fries land zoveel bestuurskracht? aldus burgemeester Baas. Niet minder dan 99 pet. van de bevolking van St. Lau rens is tegen opheffing. Dat St. Lau rens op Middelburg zou zijn georiën teerd, is geen argument. Het is een forensengemeente, maar men gaat in Nederland toch niet alle forensenge meenten opruimen. In een gemeen schap Mariekerke zou St. Laurens ven der uit de toon vallen. Met klem pleit te de heer Baas ten slotte voor zelf standigheid. De beide wethouders van St. Laurens accentueerden dit pleidooi. De heer J. Riemens voerde aan, dat wanneer de gemeente zou worden opgeheven de sti mulans om woningen te bouwen zo als op het ogenblik het geval is zal verdwijnen. Wethouder J. Koole Dzn. meende, dat de landbouwbelangen van St. Laurens in de toekomstige Middel burgse raad niet voldoende behartigd zouden kunnen worden. Burgemeester H. U. Bouwman van Grijpskerke gaf de voorkeur aan blijvende zelfstandig heid van zijn gemeente, maar toch kon de raad zich wel verenigen met het voorontwerp van wet. De heer Bouw man vroeg het college dan ook geen ingrijpende veranderingen meer te doen aanbrengen, omdat anders de raad de zaak opnieuw zau moeten beoordelen BURGEMEESTER ADELAAR onbehagen Burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke gewaagde van het gevoel van onbehagen, dat bij de raad is ont staan over de wijze waarop het college de kwestie heeft behandeld. In een uit voerig betoog poogde spreker aan te tonen, dat tekst zonder gedegen toe lichting van het ontwerp in flagran te strijd was met de gemeentewet. De opheffing van Meliskerke is in genen dele voldoende geargumenteerd. Naar sprekers mening zag het college de ge hele materie teveel door de bril van adviserende comriissies. In het ontwerp was volgens de heer Adelaar nauwe lijks aandacht geschonken aan de ge meente als gemeenschap, als historisch geroeide eenheid. „Wij willen graag zelfstandig blijven en het zou zedelijk ongeoorloofd zijn onze gemeente op te heffen", aldus burgemeester Adelaar. De eerste burger van Aagtekerke, de heer J. Geuze, sprak in dezelfde geest. De raad heeft een unaniem „onaan vaardbaar" lateh horen, zei de heer Geuze, die verder een warm pleidooi hield voor de gemeentelijke zelfstandig heid. Wethouder W. Gabriëlse Azn. van Westkapelle zei dat zijn gemeente in elk geval voorontwerp aanvaardde, maar enkele kleine wensen had West kapelle toch wel. Een van deze was een korrektie van de thans grillig lopende grens. Maar de belangrijkste wem was WND. BURGEMEESTER DE PREE mei de neus er op toch wel het „inlijven" van Boudewijns- kerke en de baurtschap Snabbeldorp. Waarnemend burgemeester J. de Pree van Zoutelande trok tegen dit laatste verlangen fel van leer. Voor het kerkelijk leven van Boudewijns- kerke zou het funest zijn, wanneer het bij Westkapelle kwam, zei de heer De Pree. Ook hij had het belang van samenvoeging in de stukken niet aan getroffen. Juist de ligging van Zoute lande als badplaats maakt dat een gemeentebestuur er „met de neus bo venop" moet zitten. De heer De Pree was verder bevreesd voor een te gro te rivaliteit tussen de raadsleden van de verschillende dorpen in de toekom stige gemeente Valkenisse. De heer J. L. Dregmans vertegen woordigde als burgemeester de gemeen ten Koudekerke en Biggekerke. Ten aanzien van Biggekerke zei hij, dat deze gemeente in geen enkel opzicht in ziet waarom zij moet worden opgehe ven. Moet het toch, dan moet de invloed van Biggekerke in de nieuwe gemeen te Valkenisse voldoende gewaarborgd zijn. Wat Koudekerke betreft, merkte de heer Dregmans op, dat deze ge meente het liefst zelfstandig was geble ven, maar als er toch moét worden sa mengevoegd, dan wil Koudekerke „er van maken wat ervan te maken is". De heer L. A. v. Splunder, secretaris van Koudekerke, ging nog nader in op de relatie tot Vlissingen. Burgemec/ter P. Danielse van Rit them verklaarde, dat Vlissingen wel veel woorden gebruikte, maar dat het eigenlijk niets was. Spreker was er niet van overtuigd, dat zich in het Zuid-Sloe een geweldige ontwikkeling zou voor doen. De burgemeester van Arnemuiden, de heer W. H. v. d. Heide, kon bijzon der kort zijn: „Wij zijn het volledig met Gedep. Staten eens". Mr. F. S. K. J. van Randwijck, burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, was bijzonder teleur gesteld over de werkwijze van GS. De oude grens wordt nu toch weer gehandhaafd wat betreft de Zaagmolendijk, teerwijl toch anders was toegezegd. Wethouder J. Kwekkeboom ging hier nog dieper in. Hij betreeurde het, dat twee steden op Walcheren hun landhonger willen bevredigen door beslag te leggen op gebied van kleine gemeenten. ST. PHILIPSLAND. De heer Jac. Verwijs kreeg de laadbrug van zijn auto op het hoofd. Hij werd met een hersen schudding naar het ziekenhuis gebracht. Smidsknecht J. Verwijs kreeg de brug op zijn voet. Ook hij moest naar de dok ter. Het ongeluk gebeurde bij het repa reren van een laadbrug van een veeauto. Van onze korfbalmedewerker Togo 1 en Tjoba 1 staan wat verlies- punten betreft in de eerste klasse weer op gelijke hoogte omdat Tjoba 1 met een spel, dat over alle linies beter was, Togo 1 er met 52 onderhield. Een bes te wedstrijd is het niet geworden, voor al ook omdat een felle wind ongehin derd in de lengterichting van het veld kon waaien. De Tjoba-zege is geen mo ment in gevaar geweest en de overwin ning is dan ook bij de sterkste ploeg te recht gekomen. Had Togo dus een slechte dag boven aan de lijst, Scampolo 1 had dat onder aan de lijst, omdat het zelf met 31 bij Swift 2 verloor en omdat Vios 1 er in slaagde het de laatste weken wat te leurstellende Zuidw. 1 een nederlaag toe te brengen (45). De achterstand van Scampolo bedraagt nu drie punten. In 2a moest Swift 3 de leiderspositie af staan aan Blauw-wit, omdat deze ploeg zich bij Atlas liet verrassen (37). Voor de kampioenstitel komt er echter naast BI.-wit en Swift 3 een derde ka per op de kust in de vorm van Tjoba 2 dat Elto 2 finaal van de kaart speelde Cl11). Tjoba 2 heeft 4 punten achter stand op BI.-wit, maar ook twee wed strijden minder gespeeld. De spanning nam hierdoor geweldig toe. In 2-b wa ren alle uitslagen normaal. De Poel kreeg geen kans tegen Luctor 1 (2—8) en Vitesse won op zijn sloffen van Togo 2 (612). De nederlaag van SSS bij Vios 2 bleef beperkt tot 13. In deze klasse heeft zich vooral de staartgroep al duidelijk afgescheiden. Dit zijn SSS. De Poel en Togo 2. In 3a kwam er een nieuwe leider in de vorm van BKC. Dit kon omdat AKC geheel onverwachts een punt verspeelde tegen Zuidw. 3 (5- 5) en omdat BKC zelf Stormvogels met 28 de baas bleef. Swift 4 klom een plaatsje door een 18 zege op Vedo 3 en zal, wanneer hun achterstand in wedstrijden is weggewerkt, ongetwijfeld nog meer van zich doen spreken. In 3b is Kats de nederlaag van vorige week tegen Vopo blijkbaar nog niet ge heel te boven geweest, want volkomen onverwachts werd nu van VZOD 1 ver loren (54). Dos 55 kwam tegen leider Vopo nog heel wat te kort (0—12) en de positie van Vopo aan de kop is nq vrijwel onaantastbaar geworden. In 3c zorgde Blauw-wit 2 afgelopen week voor opmerkelijke prestaties. Eerst werd woensdagavond, zij het op zeer gelukki ge wijze, Tjoba 3 met 4—6 verslagen en zaterd'ag hield het tegen leider Scampo lo 2 prima stand (0—1). Tjoba 3 moest zelfs nog een tweede nederlaag incas seren tegen WKV (6—2). In de avond- klasse vielen geen verrassingen. KVL won van Vedo 2 met 0—6 en Zuidw. 2 stuurde Ondo 2 met lege handen terug (82). Animo kwam tegen leider Swift 5 tot een dragelijk resultaat (0—5). STANDEN 1: Tjoba I 8—14; Elto 1 8—9: Togo 1 5—8- Swift 2 66; Zuidw. 1 76; Animo 1 76' Vios 1 5i; Olympia 1 8—4 en Scampolo 1 6—1. 2a: BI. wit 1 7—11; Swift 3 7—10: Tjo ba 2 5—7; Ondo 1 7—8; Vedo 1 7—6; Top 1 5—5; Elto 2 8—4; Atlas 6—3. 2b: Volh. 8— 14; Luctor 1 8—12; Zeelandia 16—9; Vitesse 8; Vios 2 7—8; Togo 2 5—2; SSS 6—2 en de Poel 5—1. 3a: BKC 6—10: Animo 2 7—10; AKC 69; Stormv. 68; Zuidw. 3 55- Swift 4 4—4; Vedo 3 7—2 en Zuidz, 7—0. 3b': Vopo 8—16; Kats 7—10; VZOD 1 8—7: Dos 55 8—6; Olympia 2 7—5 en VZOD 2 6—0. 3c: Scamp. 2 5—9: Luctor 2 5—7: WKV 6—7; Zeel. 2 7—6; Tjoba 3 5—3 en BI. wit 2 6—2. Avondkl.Swift 5 4—8; KVL 5—8; Zuidw. 2 46; Vedo 2 54; Animo 3 51 en Ondo 2 5Ia De volledige uitslagen: 1: Swift 2—Scam- ,„Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN Tijdens een gisteren te Vlissingen gehouden persconferentie deelde de wethouder van onderwijs, de heer W. Poppe, mee, dat de minister toestemming heeft verleend voor het vestigen van een U.T.S. in Vlissingen. Deze zal voorlopig worden onderge bracht in de L.T.S., doch dit zal in ver band met de te verwachten uitbreiding van de L.T.S. niet langer dan een jaar duren. Men hoopt volgend jaar over een eigen gebouw te kunnen beschik ken. In september zal de U.T.S. star ten met een opleiding voor werktuig bouw en bouwkunde. Voor de U.T.S. die een 2-jarige oplei ding heeft met ö'aarna nog een praktijk jaar, komen in aanmerking scholieren, die na de L.T.S. de schakelklas hebben gevolgd alsmede leerlingen van U.L.O. en H.B.S. Zij die het diploma U.L.O. A met wiskunde hebben behaald kunnen zonder toelatingsexamen aan de U.T.S. worden toegelaten. tt^8o dire^teur van de te stichten V'TTrSf.er Van Do°ra> zette uiteen dat de U.T.S. opleiding geeft voor het lagere kader. Wanneer een U.T.S.'er is afgestudeerd is het niet zo dat hij zijn plaats heeft bereikt; hij zal deze in het Dear ij f moeten verdienen. De opleiding zal op de verschillende groepen worden ?t T85\el? za* iemand die van de ■f m c?mt meer Praktijk krijgen en en L.T.S. er meer theorie. Aangezien men dit jaar niet beschikt over mensen die van de schakelklas ko men, zal men voor een te vormen eer ste klas leerlingen van buiten moeten aantrekken, waarna men dan het volgend jaar al de beschikking heeft over een schakelklas, waarvan een aantal leerlin gen zullen overgaan naar de U.T.S. Als er volgend jaar een eigen gebouw staat wü men de opleiding nog uitbreiden met electrotechniek. GOES De heer J. Davidse te Goes, slaagde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor het kandidaatsexamen ge schiedenis. Rijk betaalt drie miljoen één onzer verslaggevers J DELBURG. Het verlies op de exploitatie van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland bedroeg over 195» ruim 3,5 miljoen gulden, waarvan ruiin drie miljoen gulden voor rekening van het rijk komt. De nadelige exploitatiesaldi van de Westerscheldeveren zijn in totaal f3.195.155,66, gespecificeerd alsvolgt: Vlissingen—Breskens f 1.558.728.22, Ter- neuzen—Hoedekenskerke f 278.625,77 en Kruiningen—Perkpolder f 1.357-801,67. Het geraamde tekort op de Westerschelde- yeren was aanzienlijk hoger, namelijk I 5.098.500,—. De Oosterscheldedienst, die volledig voor rekening van het provinciaal be stuur komt, heeft in 1958 een nadelig saldo van in totaal f514.082,44 opgeleverd, alsvolgt gespecificeerd: Zierikzee—Katse- veer f 388.928, KortgeneWolphaartsdijk f79.437,94, VeereKamperland f45.716,48. Het totle velies op de P.S.D. bedraagt i 3.709.238,10. polo 1 3—1; Tjoba 1—Togo 1 5—2; Zuidw. 1 —Vios 1 4—5. 2a: Atlas—BI.-wit 1 5—7; Elto 2Tjoba 2 1—11. 2b: De PoelLuctor 1 28; Togo 2—Vitesse 6—12; Vios 2—SSS 3—1. 3a: StormvogelsBKC 2—8; AKCZuidw. 3 55; Vedo 3—Swift 4 1—8. 3b: VZOD 1—Kats 5—4; Dos 55—Vono 0—12. 3c: Tjoba 3—BI. wit 2 46; BI. wit 2Scampolo 2 01; WKVTjo ba 3 62. Avondkl.: Vedo 2KVL 0—6; Zuidw. 2—Ondo 2 8—2; Animo 3—Swift 5 0—5. Adsp. A: Animo a—Zuidw. a 102; Animo bTogo a 16; Animo aVedo a 8—1. B: Swift snel—Atlas a 8—0; Stormvo gels—Noad a 1—1. C: Elto a—Vitesse 7—0. D: Swift lenig—Top a 0—2; Vopo—Zuidw. b 1—1; Dos 55—KVL 46. E: Swift vlot—Ondo b 03. F: BI. wit—Tjoba 26; De Poel Luctor c 60; Volh.SSS 200; Vios—BI. wit 30. J GOES. Het aantal kinderen, dat door de schooltandartsen op Zuid- en Noord- Beveland onder handen wordt genomen, vermindert steeds, maar de kosten van de dienst blijven stijgen. Dit komt, zo meldt het jaarverslag van de stichting tot bevordering van de schooltandverzor- ging, omdat het aantal kinderen op de lagere scholen ook steeds achteruit loopt. De kosten voor de behandeling van bij voorbeeld vijftien kinderen op een school liggen niet zoveel hoger dan die van drie of vier. In beide gevallen moet de ge hele apparatuur naar de betreffende school worden vervoerd en daar opge steld. Zo komt het, dat het gemiddeld kosten- cijfer per kind steeg van 9,63 in het vorig boekjaar tot 10,99 in het afge lopen boekjaar. Ook dit j aar konden niet alle kinde ren tweemaal worden behandeld. Het aantal tandartsen is nog steeds te ge ring. In dit opzicht werd geen vooruit gang geboekt. De salarissen van d e tandartsen zijn gestegen, maar de vergoeding van het ziekenfonds is daarbij ook omhoogge- gaan. Het kostenpeil vertoont ook op ander gebied een stijging, maar deson danks was er aan het einde van 1958 een batig saldo van 1875,65. Bij het eerste onderzoek werden 1137 kinderen onderzocht, bij het tweede 882. Het aantal kinderen dat niet w erd be handeld omdat het gebit niets te wensen overliet, was uiteraard de tweede maal groter, maar ook het aantal kinderen dat, zoals het jaarverslag meldt, niet werd behandeld „wegens weerspannigheid". Bij de eerste po-ging tot behandeling waren het er vijf, de tweede maal acht. YERSEKE. Er zijn zoveel moeder oesters, schrijft dr. P. Korringa in zijn eerste mededeling over oesterlarven in de Oosterschelde, dat gerekend mag wor den op een flinke broedval, indien de temperatuur zal medewerken. Op het ogenblik worden reeds 200 larven per 100 ltr.. water geteld, dit is zeer vroeg van 't jaar, De watertemperatuur is evenwel nog slechts 17 gr. C. Dat is te laag. Daarom zal aanslag van oesterbroed nog niet plaats hebben. Fransen bezochten Zeeland KAPELLE Een deputatie van het verbond van krijgsgevangenen uit de Franse plaats Abbeville, maakt op het ogenblik een excursie door ons land. Dit uit ruim dertig personen bestaande gezelschap is maandagmorgen ontvan gen op het gemeentehuis te Kapelle. Burgemeester Van Suylekom verwelkom de het gezelschap en sprak van de nau we banden, die er bestaan tussen Frank rijk en Kapelle door aanwezigheid van de Franse militaire begraafplaats in deze gemeente. Vervolgens werden d(e Franse begraafplaats en verschillende Zuidbevelandse landbouwbedrijven be zichtigd en ook werd een bezoek ge bracht aan bet K.I. station in 's-Heer Hendrikskinderen. Dit laatste gebeurde onder leiding van mr. J. F. G. Schinge- mann, secretaris van de Z.L.M. Vissers in nood op Schelde WAARDE. De heer W. de K. heeft er een benauwd uurtje op zitten. Hij was met zijn roeiboot aan het vissen op de Westerschelde. Door de straffe wind raakte hij op 6tift. Een Belgische vis sersboot zette het roeibootje met beman ning op de slikken in de Zimmerman- polder. GOES De rijdende bijbelwagen van het Nederlandsch Bijbelgenootschap komt heden (dinsdag)middag naar Wilhelmina- dorp en Kattendijke. Woensdag staat de wagen in Goes west, donderdag in Goes oost, terwijl het rijdend bijbelhuis ook vrijdag in Goes te vinden zal zijn. Het is toegestaan voor het seizoen 19591960 de voor Frankrijk bestemde oesters te verzenden in spanen vaatjes. Deze vaatjesmogen ook worden ge bruikt voor de verzending per vliegtuig naar andere landen. Aan het te Kloosterzande gehouden juniorenvoetbaltoernooi werd door 24 elftallen deelgenomen. De kampioenen werden Hulst al en Robur bl. De negentienjarige bromfietser A. de Meijer uit Biervliet werd op de weg Oostburg—Waterlandkerkje door de lichten van een hem tegemoetkomende vrachtauto verbland en reed tegen een bermplank aan. Hij is met een hersen schudding in het ziekenhuis te Oostburg opgenomen. De notarissen J. J. W. Klop te Kortgene en B. A. van Verre te Mid delburg verkochten te Veere in het openbaar een woonhuis met schuur en tuin aan de Veerseweg b 95, aldaar. Koper D. Coppoolse te Veere voor 9050. Met 78 oude duiven nam de p.v. O.W..B. te Kapelle deel aan een wed vlucht uit OOrleans, afstand 424 km. De uitslag was: 1 M. J. Nelisse; 2 10 A. A. van Driel; 3 5 J. Ridderhof; 4 6 11 gebr. Van Stel: 77 J. H. C. Pole.v; 88 Jac. Schier: 9 15 M. Pieterse; 12 C. Slabbekoorn; 13 B. Ridderhoff; 14 P. D. Deboe. Op initiatief van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren is thans in Kapelle een nood-dierenasyl tot stand gekomen. Het staat achter de woning van de politieman Slootmaker in de Biezelingsestraat. De beiaarden van Oosterland gaan op initiatief van de Oranjevereniging dit jaar naar Antwerpen. Op hel kampeerterrein van de heer Pimpelaar te Haamstede kampeerden de twee leiders en tien jongens van de Herv. Jeugdraad te Renesse. Hiermee werden de pas gekochte tenten ingewijd. De commissie voor veilig verkeer uit Middelburg, vertegenwoordigd door de heren Visser en Bakker, reikte aan de leerlingen van de zesde klasse d« verkeersdiploma's uit. Slechts éét leerling moest worden afgewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3