OOST EN WEST SAMEN OP ONDERZOEK Patiënt ontsnapt -TWAALFDE MUZENFESTIJN- Rusland doet slap terug in slepend Geneefs gesprek ZWIJGENDE DRENKELING BLEEK EILANDBEWONER Botsing in kusjes gesmoord STAKINGSPAROOL INGETROKKEN naar ontdekkingskans voor kernproeven Overdracht van Drakestein met hindernis De BiltFris (TE ELFDER URE) Henri Wintermans genève 22 PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 16 juni 1959 OPENINGSAVOND VAN HET HOLLAND FESTIVAL VEROORDEELD! VOOR MOORD VOOR TWEEDE KEER IN JAAR Veluwe vol pluisjes VERZET TEGEN ROOD BEWIND ROZETTEN WAREN ZOEK Haai verslindt zwemmer voor de ogen van badgasten Conferentie zonder lioop Twee staatssecretarissen voor O.K.W. aangezocht Nog deze zomer rapport commissie-Piekaar AUTO UIT DE BOCHT Franse vakbonden halen bakzeil Grondwerker langs spoorbaan gedood Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224- Terneuzen' Nieuwstraal 38, tel. 01150-3189. Zierikzee, Ha'vermark 24' tel 01110-299! enparu -e, Directeur: J ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs S 0,56 per week, 1 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter» 7 cent per woord met een minimum van f 1, lie Jaargang no 4281 Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. Voor de tweede maal in ruim een jaar tijds is de 25- jarige J. S. ontsnapt uit de Rijkspsy- chiatrische inrichting te Eindhoven. S. was al gedurende enkele jaren in de inrichting opgenomen. Hij werd tot één jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering ver oordeeld voor de moord op een 17- jarig Enschedees meisje op tweede Kerstdag 1955. Alle politiebureaus in Nederland en de posten aan de grens zijn gewaar schuwd. Het signalement van de man is verspreid. S. is in mei vorig jaar ook uit de inrichting gevlucht. Terwijl be wakers de bossen en het park om het gebouw afzochten, keek hij toen uit een boom de bedrijvigheid aan. In de avond is hij daarna naar Beek en Donk gegaan waar hij kletsnat bij de politie om on derdak kwam vragen. De politie vond zijn optreden zonderling, en ontdekte na een verhoor wie hij was. EVEN WEG De directeur-geneesheer van de in richting, dr. Schreinemacher, deelde ons gisteren over de tweede ontvluchting mee, dat S. zaterdagavond omstreeks half zeven is ontsnapt. Hij vroeg die avond aan zijn bewaker of hij zich even mocht verwijderen. Dat werd hem toegestaan en van die gelegenheid heeft S. gebruik gemaakt om weg te lopen. U moet wel bedenken, zo zei de direc teur-geneesheer ons. ö'at de mensen, die bij ons komen patiënten zijn, die wij trachten beter te maken. Het is natuurlijk vervelend dat de jongeman is wegge lopen, maar men kan van ons toch moei lijk verwachten, dat wij de patiënten allemaal in een cel stoppen. Dan zou het ontvluchten inderdaad zo goed als uit gesloten zijn. Het zal u duidelijk zijn, dat wij te maken hebben met zieke mensen, waar onder ook wel eens mensen kunnen zijn, die zoals deze ontsnapte jongeman, een misdrijf oo hun geweten hebben. Maar wil men trachten ook deze patiënten te genezen, dan kan men ze evenmin in een cel stoppen. TEKORT Wii hebben verder met een groot te kort aan oersoneel te kampen en daar door kan 'het wel eens gebeuren, dat de bewaking iets minder streng is. Nu kan men er veel ophef van maken dat er een misdadiger is ontsnapt, maar zo moet u de zaak toch niet zien. Het zijn voor ons allemaal patiënten. Prof. Römke heeft onlangs nog in het openbaar gezegd, dat psychiatrische in richtingen waar wel eens mensen ont snappen goede gestichten zijn. Het wijst op een zeer humane behandeling van de patiënten. Toen S. eenmaal kans had gezien de verpleger voor de gek te hou den, was het weglopen uit onze inrichting een vrij eenvoudige zaak. Ons terrein is 25 hectare groot en in zo'n omgeving is ei natuurlijk alle kans om weg te lopen. Omdat de inrichting geen gevangenis is, bestaat er ook geen beveiligings systeem en is niemand van het verple gend personeel gewapend. Tijdens de pauze van Tristan en Isolde werden de vertolkster van de Isolde-rol, Martha Mödl, de regisseur Wieland Wagner (links) en de dirigent Ferdinand Leitner aan koningin Juliana voorgesteld. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Met de ge bruikelijke pracht en praal van staatsiegewaden en avondtoilettten is gisteravond in het Gebouw-voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag het Holland Festival of ficieel geopend. Koningin Juliana was naar de Hofstad gekomen om de intrede van het twaalfde fes tijn der muzen, die werd ge vierd met een uitvoering van Richard Wagners opera Tris tan und Isolde, mee te ma ken. Aan haar zijde schaarden zich de ministers Cals, Van Aartsen, Marijnen, Van Rooij en Beerman. Ook de ministers van Staat Beel en Gerbrandy waren aanwezig, evenals o.a. de ambassadeurs en gezanten van Australië, Siam, Colum bia, Turkije, Zweden, Rusland en Duitsland. De minister-president prof. De Quay liet verstek gaan, omdat hjj moest aanzitten aan een diner, dat door de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, werd aange boden. Koningin Juliana ontving tijdens de eerste pauze van de Tristan de medewerken den aan de voorstelling, o.a. de dirigent Ferdinand Leitner, de regisseur en kleinzoon van Richard Wagner, Wieland Wagner, en de hoofdrolspe lers Ramon Vinay en Martha Modi. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De door de bemanning van de Franse tankboot Ashtarak uit de Indische oceaan geredde drenkeling heet Mohammed Abdul Jahai en hij blijkt afkomstig te zijn van de Malediven-eilanden, van Fadijur Hinawar bij Mahaie. Op 18 mei was hij met zijn vriend Ajji Adam gaan vissen en overvallen door een plotseling opstekende storm. Ajji Adam is vermoedelijk verdronken, maar Mohammed Abdul Jahai dob berde vijf dagen rond in het lekge slagen bootje en werd toen gered. Het heeft de vreemdelingenpolitie te Rotterdam wel enige moeite gekost om achter deze bijzonderheden te ko men. Er kwamen twee tolken aan te pas die hun uiterste best hebben ge daan om Jahai te begrijpen. Tot vlotte gesprekken kon het niet komen want Mohammed Abdul Jahai, die vermoedelijk nog jonger is dan hij voorgeeft te zijn toont zich een angstig en eenzaam mensenkind in een hem volmaakt vreemde wereld. De opvarenden van de Ashtarak hebben hem van kleren voorzien: een wollen trui. een wit overhemd, een spijkerbroek en een heel grote vilten deukhoed. Slechts bij benadering kan men bevroeden wat er in hem omgaat. Vier weken geleden is het dat hij de hut van zijn ouders verliet om te gaan vissen. Thuis zal iedereen hem dood wanen en misschien twijfelt hijzelf aan de mogelijkheid om ooit nog eens naar zijn eiland te kunnen terugkeren. In de beschaafde wereld gelden ech ter vaste wetten: de Franse rederij aan welks schip en bemanning de drenkeling zijn leven heeft te danken heeft de verplichting hem naar zijn geboorteland terug te brengen. I MOHAMMED ABDUL JAHAI ver van huis BARNEVELD (A.N.P.) De be woners van bijna de hele Veluwe, van de Gelderse vallei en zelfs van het Sttclit hebben ueet last uan grote wolken kleine pluisjes. Soms lijkt het wel of het sneeuwt. De'pluisjes drin gen ook door tot in de huizen. Ze komen aanwaaien vanuit het IJsselmeer en schijnen afkomstig te zign van de rietvelden in de nieuwe Zuiderzeepolder, NEW DELHI (Reuter). Terwijl eenheden van het Indische leger maan dag de deelstaat Kerala binnentrok ken die zucht onder het bewind van een communistische regering, duur den de woelingen daar onverminderd voort. Vier mensen verloren gisteren het leven als gevolg van de onrust die nu al drie dagen duurt. De regeringstroepen hebben opdracht i de eigendommen van de centrale re gering te beschermen tegen vernie ling. De olie-installaties in Ernakulam aan de westkust van Indië, eveneens in Kerala, zijn onder bescherming van Indische marine-eenheden geplaatst. Eigen nieuwsdienst SOEST. De overdracht van het kasteel Drakestein in de Lage Vuursche dat onlangs door prinses Beatrix is aangekocht, is niet zonder moeilijkheden verlopen. De vertegenwoordiger van de Prinses, jhr. mr. C. Dedel, intendant van het paleis Soestdijk, berichtte maandagmorgen aan notaris B. E. Koenderink te Baarn, dat hij de over dracht uitgesteld wilde zien. Bij zijn laatste inspectie had hij ont dekt, dat een onbekende hand alle zwaar koperen rozetten van de deuren had geschroefd. De moeder van jhr. F. L. Bosch van Drakesteyn, die zich steeds tegen de verkoop van het kasteel heeft verzet, gaf toe. de rozetten van de deuren te hebben gehaald. Zij weigerde evenwel te vertellen waar zij waren verborgen. Later op de dag zijn de rozetten toch terechtgekomen, zodat de overdracht maandagavond heeft plaats gehad. „Ik heb de zaak in pais en vree kunnen regelen", zo luidde de commentaar van jhr. Dedel, „maar het is een vervelende geschiedenis voor de Prinses". Van onze correspondent GENÈVE De Sowjetunie heeft in de conferentie over een verbod van proeven met kern wapens bakzeil moeten halen. Dat land heeft het tot nu toe zo voorgesteld dat alle proe ven met behulp van instrumen ten ontdekt konden worden en is zich onder dat voorwendsel steeds blijven verzetten tegen een stelsel van internationaal toezicht op naleving van een verbod. De twee westelijke kernwapenmogendheden, de Verenigde Staten en Engeland, hebben de Sowjetunie nu zo ver gekregen dat op 22 juni des kundigen van de drie landen bijeen zullen komen om na te gaan op welke wijze op zeer grote hoogte genomen proeven met kernwapens zouden kun nen worden ontdekt. Het ligt in de bedoeling dat de deskun digen een week later hun be vindingen zullen mededelen aan de politieke kernwapen conferentie. SAN FRANCISCO (A.P.) Een grote menigte heeft gisteren werkloos moeten toezien hoe een badgast aan het strand van La Jolla door een grote grijze haai naar de diepte werd meegesleurd. De 33-jarige Robert Pamper in werd door andere zwemmers ge waarschuwd dat de haai in cir kels om hem heen zwom. Hij riep naar zijn vrouw, die op het strand stond, dat zij zich niet ongerust moest maken, en wist de haai op een afstand te houden door zich in het water steeds om te draaien en met de vlakke hand op het water te slaan als de haai hem naderde. Steeds kleiner werden echter de cirkels die het dier maakte. Toen de haai eindelijk toesloeg zagen de toeschouwers hoe het water een ogenblik in wil de beweging was; het schuim kleurde zich rood. Helikopters en reddingboten hebben daarna uren lang vergeefs naar hem gezocht. Door het bijzonder warme weer zwemmen voor de kust van Cali- fornië op het ogenblik grote scho len vis. Hierdoor worden de haaien aangetrokken. Deze nieuwe wending geldt als een overwinning van de twee westelijke grote mogendheden op de starre houding van cje Sowjetunie en als een persoonlijk succes voor president Eisenhower, die enige tijd geleden pre mier Kroesjtsjef het voorstel deed de mogelijkheid van ontdekking van proeven op zeer grote hoogte en de ondergrondse proeven opnieuw onder de loep te nemen. In maart, een half jaar nadat de drie kernwapenmogendheden hun proeven hadden gestaakt ter gelegenheid van het begin van het kemwapenoverleg, kwam Amerika met het nieuws dat in september 1958 Amerikaanse kernproe ven op ongeveer 500 kilometer hoogte waren gehouden. In de vele maanden die daarna waren verstreken bleek de Sowjetunie daarvan niets te hebben ontdekt, hoewel toch na die explosies een gordel van radioactieve stralingen op grote hoogte om de aarde was ko men te liggen. IN STUDIE Enige dagen geleden heeft de Ame rikaanse delegatie bovendien een uit voerig rapport ingediend waarin staat dat ondergrondse proeven ook heel wat moeilijker te ontdekken zijn dan wel wordt gedacht. Ook daarover zullen de deskundigen, naar het zich laat aan zien, opnieuw moeten gaan praten. Op 22 juni zullen zij, aan de hand van* de conclusies die in augustus van het vorige jaar werden getrokken en die niet meer geheel houdbaar blijken te zijn. aan het werk gaan om te trach ten nieuwe aanbevelingen op te stel len. Het is hun taak alle moderne mid delen te bestuderen die zouden kunnen worden toegepast om de ontdekking van proeven op zeer grote hoogte mo gelijk te maken. Tot die middelen re kent men ook kunstmanen. De weste lijke mogendheden hopen dat de Sow jetunie voor dat doel met kunstmanen verkregen waarnemingsresultaten be kend zal willen maken. Zij zijn ge sterkt in die hoop omdat de Sowjetunie in mei zelf heeft voorgesteld kunstma nen voor dat doel te gebruiken. GEEN VOORUITGANG Tegenover dit bescheiden Geneefse resultaat staat dat. in de ministerscon ferentie nog steeds geen schot zit en dat het er naar uitziet dat, tenzij er de komende dagen nog resultaten wor den bereikt, deze conferentie deze week zonder iets te hebben opgeleverd zal eindigen. Van de westelijke delegaties schijnt alleen de Engelse bereid te zijn ook na een mislukken van de ministersconfe rentie een topconferentie met de Sow jetunie te beleggen. De andere grote westelijke landen willen zich houden aan de afspraak dat de ministersconfe rentie de weg voor een topconferentie moet bereiden en dat er na een mislukte ministersconferentie geen topconferen tie zal kunnen komen. NOG SOLIDAIR Men verwacht dat de Sowjetunie de ministersconferentie niet op niets wil laten uitlopen en daarom zal streven naar een gemeenschappelijke verkla ring waarbij de westelijke grote mo gendheden zich zouden verplichten in afwachting van een topconferentie niets te ondernemen dat de toestand in Berlijn zou kunnen verslechteren. Aan de mogelijkheid van bilaterale besprekingen met de Verenigde Sta ten, waarop in het Sowjetrussische kamp is gezinspeeld, geloven maar wei nigen. Daarvoor is dé solidariteit van de westelijke mogendheden nog te hecht. De vier ministers van buitenlandse zaken hebben gisteren besloten de con ferentie een dag te verdagen opdat zij kunnen zoeken naar een nieuwe com promisregeling voor de Berlijnse kwes tie. Dit werd bekend gemaakt na af loop van de geheime vergadering van gisteren, die twee en een half uur duurde. De ministers belegden daarna nog een privévergadering in de villa van minister Couve de Murville. Hun Sow jetrussische collega was de eerste die die vergadering verliet. De westelijke ministers bleven toen nog bijeen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Bredase wethouder voor kunst en onderwijszaken, drs. G. C. Stubenrouch (41), lid van de Katho lieke Volkspartij en de uit Amsterdam ofkomstige voorzitter van de AMVJ, mr. Y. Schollen (eveneens 41 jaar), die po litiek gezien als geestverwant van de OHU moet worden beschouwd, zijn cloor minister Cals aangezocht om op te tre den als staatssecretarissen bij het minis terie van O., K. en W. De mogelijkheid wordt overwogen aan dr,s. Stubenrouch een deel van de onder- wijsaangelegenheden op te dragen. Mr. Seholten zou de taak van o> voormalige staatssecretaris mr. Höppener overne men en zich belasten mét jeugdzaken, .pers, sport, monumentenzorg en natuur bescherming. Het K. N. M. I. in He Bilt be richtte gister avond om 23.15 uur: Veranderlijke be wolking met en kele verspreid voorkomende bui en. Matige, later a£ en toe krach tige wind tussen noordwest en west. Gematigde temperaturen. Mies je: Zit er voor de boer een buitje in? PROVINCIALE COMMISSIE: Zwolle geschikt als universiteitsstad Eigen, nieuwsdienst ZWOLLE. Uit het rapport van de provinciale commissie, die opdracht had gedeputeerde staten van Overijssel te adviseren omtrent de meest geschikte plaats waar eventueel in het oosten des lands een universiteit zou kunnen wor den gesticht, blijkt dat ,,na een objec tieve vergelijking" de keus inderdaad op Zwolle is gevallen. Met de publikatie van het rapport is een eind gekomen aan de steeds ster ker wordende geruchten in het oosten, als zou er over de plaats van de univer siteit verschil van mening bestaan tus sen de leden van Gedeputeerde Staten. De gedeputeerden hebben het rapport van de commissie zonder commentaar aan minister Cals gestuurd; zij achten zich niet bevoegd om in dit geval een standpunt in te nemen. Uit het rapport blijkt ook, dat deze in stelling van hoger onderwijs een andere structuur zal krijgen dan de bestaande universiteiten. Overeenkomstig de plan nen voor een Rotterdamse universiteit, zou men in hetoosten een universiteit willen die sterk is gericht op de prak tische behoeften van de hedendaagse maatschappij, een „hogeschool voor toegepaste wetenschappen". ENSCHEDE. Nog deze zomer zal de commissie-Piekaar een rapport uit brengen over de vraag of en waar in het oosten van het land nieuwe uni versiteiten moeten worden gesticht. In het rapport zullen ook de bevin dingen worden opgenomen van de commissie Neher, die onderzoekt welk programma een nieuwe technische hogeschool moet hebben en waar zij moet worden gevestigd. HOEK. Even voorbij de kom van het dorp is een auto, bestuurd door B. W. uit Rotterdam in een tuin gere den, omdat de bestuurder niet tijdig de vrij scherpe bocht in de weg be merkte. De auto liep niet onaanzien lijke schade op en moest door een kraanwagen weer op de weg worden gebracht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met een oorver dovende klap reden gisteravond op de hoek van de Frederik Hendrik laan en de Weede van Dijkveld straat in Den Haag een grote et: een kleine personenauto frontaal legen elkaar. Uit de brokstukken van de grote auto maakte zich een meisje los, uit de resten van de Advertentie kleine een jongeman. De verbijster de voorbijgangers, die na de botsing alleen nog maar gewonden ver wachtten zagen het meisje op de jongeman afrennen en hem om de hals vliegen met de uitroep: „O, wat erg. Dit is al de tweede keer". De jongen, vol begrip met zoveel pech, sloeg zijn armen om het meis je. Hij stelde haar gerust met talloze kusjes op de arm. het aan de po litie overlatend, de verplichte metin gen op en om de twee wrakken te verrichten. De schuld van de aanrijding zonder gewonden is nog niet vast gesteld. maar een botsing met een dergelijk slot ljjkt veelbelovend...* Van onze correspondent PARIJS. De staking van hetj Franse spoorwegpersoneel, welke vanochtend om vier uur zou zijn be- gonnen, gaat niet door. Zij is gister- middag door de gezamenlijke vak bonden afgelast, nadat de regering had toegezegd dat voor het einde van dit jaar besprekingen over de lonen zullen worden gehouden en nadat zij had beloofd haar oude toe zeggingen over de bonussen, een uit kering uit de brutowinst, gestand te zullen doen. Voor wie van beide partijen, rege- ring of vakbonden betekent deze voor lopige oplossing een succes? Onge- j twijfeld voor de regering, al kan men i erkennen dat de vakbonden zich van hun verstandigste zijde hebben ge- toond. Zij hebben, zoals wij gisteren reeds veronderstelden, zeer duidelijk i ingezien dat zij er niet voor honderd procent zeker van konden zijn, dat het spoorwegpersoneel de oproep tot staken zou volgen en zij wisten dat bij de andere vakbonden met name bij die van de Air France en van de Parijse verkeersmaatschappij een dergelijke stemming eveneens be staat. Zij hebben dus de wijste weg gevolgd en gisterochtend de regering' laten weten dat zij bereid waren de staking op te schorten, wanneer de regering reeds thans de besprekingen over de salariëring van het spoorweg personeel wilde hervatten. TRIOMF Op dat ogenblik wist Robert Buron, de minister van verkeer, dat de vak bonden ervan overtuigd waren niet algemeen te zullen worden gevolgd door hun leden en hij was zeker van de triomf van de regering. Hij heelt die overigens niet uitgebuit en in een verklaring voor de radio heeft hij zeiis hulde gebracht aan het verstandig inzicht van de vakbondleiders. De vakbonden van het personeel van de Parijse Metro en autobussen en die van het grondpersoneel van Air France had'den hun besluit tot het uitroepen van een staking afhankelijk gesteld van dat voor het spoorweg personeel. Ook die stakingen gaan niet door en evenmin kan de commu nistische vakbond nog op sympathie- stakingen in andere sectoren van het openbare en bedrijfsleven rekenen. RUSTIGE ZOMER Voorlopig is de staking dus van de baan. En bedriegen de tekenen niet, dan zullen de zomermaanden geen. sociale moeilijkheden van grote om vang te zien geven. Maar het pro bleem der loonsverhogingen nood zakelijk omdat de regering de prijzen toch niet in de hand heeft c.q. niet kan hebben blijft bestaan. In dat opzicht zal dus het najaar tijd en raad moeten brengen. In elk geval hebben de vakbonden met hun ver standig besluit van gisteren het vreemdelingenverkeer een uitnemende dienst bewezen en waarschijnlijk ook hun eigen aanzien en reputatie. HAARLEM: De 48-jarige C. van Oostrum uit Laren is gisteren toen hij bezig was met grondwerk langs de spoorlijn, door de trein IJmuidenAm sterdam aangereden en op weg naar een ziekenhuis in Amsterdam overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1