VERDWENEN VLIEGER DOOK WEER OP Indonesië: vat vol tegenstrijdigheden Adenauer: Nog eenheid in de CDU Horepliek; expositie van luchtkastelen 5650,- Op de minuut af weer present voor dienst LACHENDE GEWONDEN OLD FELLER OP SCHIPHOL GRONINGEN GEZUIVERD „gezondheid' Vier blanken schuldig aan aanranding negermeisje Onrust in deelstaat van Indië Meisje verbrand Ding" ontplofte Maandag 15 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Weloverlegd Verdenking Beklag Pianist Van Cliburn in ons land PROBLEEMGEBIED NOG GROTER De 4e manier van roken het sigaartje dat U kunt roken als sigaret! WILLEM II Ook in Nederland plannen voor hotelbouw Nog onzekerheid omtrent de straf OVERLEG VAN BONN NAAR DEN HAAG Roode Kruis moest reserve aanspreken Hoffelijkheid Nieuwe namen Schok Dode mus Van een onzer verslaggevers W OENSDRECHT. Vandaag begint het militaire justitiële onder zoek in de zaak van sergeant-vlieger A. M., die zijn weerga niet heeft in de geschiedenis van de luchtmacht. M., die acht dagen zonder vergunning afwezig is geweest, heeft de indruk gewekt, dat liet hem te doen is om een demonstratie tegen het optreden van zijn meerderen. Dat is ook op te maken uit zijn manier van handelen en de brieven die hij tijdens zijn afwezigheid heeft geschreven. Voorzover het in zijn gedachtengang van pas komt, neemt hij de voorschriften en bepalingen nauwkeurig in acht. Dat is ook gebleken bij zijn terug keer. Klokslag zeven uur zondagmor gen, precies op de minuut waarop de acht dagen streng arrest die hem wa ren aangezegd en waaraan hij zich had onttrokken voorbij waren, dook M. voor het hek van de vliegbasis op. Hij was wederom in uniform en hij meldde zich present voor de dienst. Daar hij echter gedurende zijn afwe zigheid de wettelijke termijn had over schreden waarin een militair, die onder de thans in theorie nog heersende oor logsomstandigheden ongeoorloofd afwezig blijft zich aan desertie schuldig maakt, kon van een hervatting van de dienst geen sprake zijn. Vandaar dat hij voor dit nieuwe feit onmiddellijk in voorarrest werd gezet. Na zijri verdwijning heeft M. per brief officieel zijn beklag gedaan bij zijn com mandant. Hij protesteerde tegen de acht dagen streng arrest die hem waren op gelegd, omdat hij geweigerd had zijn kast te openen op bevel van de veiligheids officier, die belast was met het onder- zoek naar de herkomst van mededelingen over bepaalde gebeurtenissen op de vliegbasis. Sergeant M. werd ervan verdacht, dat hij mededelingen zou hebben gedaan aan een krant in Amsterdam over de landing van een Harvardvliegtuig, dat op thuis- vlucht een lek in een olieleiding had gekregen. De piloot had verzuimd mede deling te doen van dit mankement, waar na deze vlieger werd gestraft met een dag streng arrest. Aan dit feit was in publikaties een geheel andere draai gegeven. Gesteld werd, dat de vlieger met grote koelbloe digheid het toestel ondanks het manke ment aan de grond had gezet waarmee hij met gevaar voor zichzelf, het leven van zijn passagier had gered. Ondanks deze heldendaad werd de vlieger ge straft, aldus de tendentieuze publikaties. lijke brief toe, dat hij terstond nadat deze volgens hem onrechtmatige straf tijd voorbij zou zijn, op de basis zou terugkeren. Dat heeft hij zondagmorgen inderdaad gedaan. Bij streng arrest verblijft de delinquent niet voortdurend in een cel. Hij doet gedurende de dag normaal zijn dienst. Daar de maaltijden ook tot de dienst worden gerekend, gaat hij des avonds na het avondeten naar de cel tot de volgende morgen zeven uur, de tijd van het ontbijt. Zeven uur in de ochtend was dus een; belangrijk tijdstip voor M., die er dan! ook voor gezorgd heeft op de minuut afl op dat uur weer voor de dienst beschik baar te zijn nadat de acht dagen streng voorbij waren. Uit een en ander blijkt wel, dat M. niet in een dolle bui heeft gehandeld. Zoals hij zelf ook voor zijn verdwijning had meegedeeld, is hij nauwkeurig ge- instrueerd. Het is kennelijk zijn bedoe ling een principiële uitspraak uit te lokken. M. wordt thans als een deserteur be schouwd en dienovereenkomstig behan deld. Het geval dat tot dit alles aanlei ding gaf, zal ook nader worden onder zocht. De commandant van de basis had de veiligheidsofficier opgedragen uit te zoeken van wie deze onjuiste mededelin gen afkomstig waren. Daarbij viel aan vankelijk de verdenking op M., die ver dacht veel belangstelling voor foto's van het betrokken vliegtuig aan de dag had gelegd en die bovendien had getracht een van deze foto's in handen te krijgen. Ook had M. in een gesprek met de veilig heidsofficier gezegd, dat hij om parti culiere redenen wel contact had gehad met de Amsterdamse krant. Een en an^e*- <*Rf de veiligheidsofficier aanleiding M "elasten de kast op zijn kamer in hr>' op de vliegbasis te openen. M -^'"erde, omdat er ook particulierf'"ondentie in die kast lag De kas' "-eliswaar eigendom van het rijk, zodat 'e veiligheidsofficier hem kon gelasten die te openen, maar de privébezittingen van M. vallen buiten dit bevel. Tijdens zijn afwezigheid heeft M. per brief zijn beklag gedaan over het.z.i. ten onrechte gegeven bevel. Daarop voort redenerende stelde hij. dat hij zich niet schuldig had gemaakt aan de weigering van een dienstbevel, zodat hem ten on rechte acht dagen streng was opgelegd voor dit feit. Hij zegde in een afzonder- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De Amerikaanse me teoor-pianist Van Cliburn, die enkele ja ren geleden het Russische Tsjaikofskicon- cours won, en die vorig jaar tijdens het Holland Festival in Nederland optrad, was dit weekend weer even in ons land. Hij was met de Nederlandse zanger Wans Kaart en diens vrouw uit Londen gekomen. Hij heeft daar in de Royal Festival Hall een concert gegeven. Hans Kaart trad op in Covent Garden. Deze week geeft Cliburn een concert in de Scala te Milaan. Het programma in Nederland omvatte voor dit weekend „sight seeing". Als wij mogen afgaan op de medede lingen van Bill Judd. Cliburns manager die eveneens, maar ver van zijn zorgen kind in Amsterdam logeerde, heeft de zwaarstbetaalde pianist ter wereld een paar dagen achter de rug. waarin hij geen cent heeft verdiend. Eigen nieuwsdienst. GOEREE-OVERFLAKKEE. De veerboot van de R-T.M- Stad Zierikzee was zaterdagmiddag herschapen in een hospitaal van het Rode Kruis. Een hospitaal vol met zwaar verbonden, maar vrolijk lachende jongens en meisjes. Zij deden die middag dienst als „gewonden" voor de mensen van het Rode Kruis op Goeree-Overflakkee en verscheidene gemeenten in Zuid- Holland. Dat gebeurde allemaal in het kader van een grote oefening. Men ging er van uit- dat het eiland was getroffen door een tyfoon. Die had zo veel slachtoffers gemaakt dat het Rode Kruis de Stad Zierikzee had gechar terd en ingericht als drijvend hospitaal. MÜNCHEN (Reuter) Onder luid applaus van zijn partijgenoten zei bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zondag in München, dat er nog altijd eenheid heerst in de Christendemocratische Unie. In een dictatuur, riep hij uit, zijn er geen verschillen van opvatting, maar in een democratisch regiem moeten er natuurlijk meningsver schillen zijn. Wij beraadslagen er over en dan wordt er eenheid be reikt. Met deze woorden doelde Ade nauer op zijn meningsverschil met prof. Ludwig Erhard, de minister van economische zaken, over de opvolgingskwestie. Hij noemde de naam van Erhard niet, niaar voor iedereen was het duidelijk wat Adenauer bedoelde. Niet samen Minister Erhard was zondag niet in de vergadering aanwezig, die ge houden wordt door de Beierse tak van de C.D.U. Zaterdag wel, maar hij vertrok kort voor Adenauer arriveerde. Hij wilde niet wachten om samen met de bondskanselier op een foto te worden vereeuwigd. Dat zou te zeer een pose zijn, aldus Erhard. We kunnen onze moeilijk heden niet oplossen door ons samen te laten fotograferen. Dat zou de mensen een slechte smaak in de mond geven. Adenauer sprak tijdens zijn toe spraak tot het partijcongres over de pas bijgelegde ruzie met Erhard als over „een lichte atmosferische storing." Vandaag zullen 60 vooraanstaande figuren uit de C.D.U. in Bonn bijeen komen om een nieuwe kandidaat aan te wijzen voor de presidents verkiezing, nu Adenauer zich niet langer beschikbaar stelt. Adres aan minister Eigen nieuwsdienst ALKMAAR. in een adres aan mi nister De Pous dringen de Kamer van koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier en de Industriecommis- sie Hollands Noorderkwartier er op aan het al aangewezen probleemgebied in noordelijk Noordholland uit te breiden met nog enige gebieden. Zij stellen voor: het platteland van West-Friesland en de kop van Noordholland, de kern Schagen en het westelijk deel van het midden- gewest. Alkmaar en Den Helder, die temidden van de probleemgebieden liggen, zouden de adressanten als probleemgebieden in imime zin willen beschouwen en in de aanwijzing opnemen. Aanleiding tot het verzoek zijn o.m. de teruggang van de werkgelegenheid, het zich sterk uitbreidende woon- forensisme, de migratie en de natuur lijke aanwas van de mannelijke beroeps bevolking in Hollands Noorderkwartier. Advertentie Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Een schier einde loze reeks inbraken en andere straf bare feiten kan worden berecht, nu de Groningse recherche twee Amster dammers heeft gearresteerd. Een andere aanhouding in samenwer king met de rijkspolitie maakte een eind aan de prakijken van een zeventienjarige jongeman. Ook hij had een lange waslijst strafbare feiten gepleegd, al was zijn buit niet zo groot als die van de Amsterdammers; zij moeten vele tienduizenden gul dens hebben „verdiend". De Amsterdammers opereerden op uiteenlopende manieren, zowel alleen als in gemeenschap. „Gewone" in braken wisselden geraffineerde dief stallen af. Eenmaal traden de Am sterdammers als geveltoeristen op; uit een warenhuis stalen zij toen voor zesduizend gulden aan horloges. Andere artikelen, die zij sinds 1957 buitmaakten waren o.m. windbuksen, een radiotoestel, geld, scheepsartike len, levensmiddelen, gereedschappen, benzine, autobanden, kampeertenten, sieraden, aanstekers, zeven mud an traciet, een handwaterpomp, en van een bouwwerk twee complete gootstenen, aanrechten, bijbehorende kastjes en twee handdoekenrekjes. Stoute staaltjes van de zeventien jarige waren de diefstal van een com plete sigarettenautomaat en het zonder betalen wegrijden in een gestolen auto, na de tank te hebben laten vullen. NULAND De zesjarige Nellie Bosch uit Vinkei gemeente Nuland is zaterdagmiddag bij een brand omgeko men. Zij lag ziek in bed in een kamertje vlak onder het rieten dak van haar ouderlijk huis. Aangewakkerd door een straffe wnd stond het dak, toen het door onbekende oorzaak had vlamgevat, in een oogwenk in lichte laaie. De vader van het meisje heeft nog geprobeerd haar te redden, maar vuur een rook maakten hem dat onmogelijk. Advertentie H// 1 i :y NATUURZUIVER m OPWEKKEND VERKWIKKEND 99 ZAND VOORT (ANP) In de duinen bij Zandvoort vond een elfjarige jongen zaterdagmiddag een ding, dat hij niet kende. Hij nam het mee naar het cara vankamp waar hij kampeerde en liet het daar vallen, waardoor het met een flinke knal ontplofte. De knaap werd ernstig aan zijn benen gewond, een, paar kampbewoners werden door rond vliegende scherven getroffen en een i caravan werd beschadigd. TALLAHASSEE (Reuter) Vier jonge blanken zijn zondag door een jury in Tallahassee in de Amerikaanse staat Florida schuldig bevonden aan het aan randen van een negentienjarig negermeisje. Gewoonlijk kan niets de veroordeel den in een dergelijk geval nog redden van de electrisehe stoel. Zeker niet wanneer de verdachten negers zijn die een blanke vrouw hebben aangerand. In dit geval echter heeft de geheel uit blanken bestaande jury de recht bank om clementie verzocht voor de vier verdachten. Volgens de in de Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op een door een Nederlandse excellentie onderda nig uitgerolde loper stapt de zeer Amerikaans uitgedoste heer Con rad Hilton zelfbewust Nederland binnen. I Deze scherpe cartoon vormt één der blikvangers op de kleine expositie van' de Horecabedrijven in de Haagse Pulebri Oefening studio. De tentoonstelling onder de naam ..Horepliek" wil in het bijzonder parle mentsleden en de overheid tonen, dat er in Nederland voldoende plannen voor hotelbouw zijn gemaakt om de Hilton- hotels niet nodig te hebben. Alleen is er 1 dit verschil, zo zeggen de hoteliers, dat i hun plannen geen steun van de overheid I kunnen krijgen en die van Hilton wél, j zodat de meeste Nederlandse projecten luchtkastelen zijn gebleven. aan het lijntje gehouden. Tot aan het licht kwam, dat op die zelfde plek het nieuwe Hiltonhotel moet komen. In arren moede wendde de heer Reyerse zich tot economische zaken, maar kreeg van dit ministerie tot antwoord, dat hij zich moest vervoegen bij het Amsterdamse gemeen tebestuur. „Waarmee de vicieuze cirkel is gesloten", verzuchtte de heer Van Ster- kenburg. „U moest een handleiding ma ken voor de hoteliers hoe zij met de overheid moeten omspringen." Met het K.L.M.-vliegtuig uit New York is de bekende filmhond Old Fel ler gearriveerd. De hond, die bekend is geworden uit de films van Walt Dis ney. gaat binnenkort naar Duitsland teneinde er een rol te spelen in de film Dog in Flanders. Old Feller hoorde wel niet by de V.I.P.'s (very important people) aan boord van het K.L.M.-vliegtuig, maar was in elk geval goede maatjes gewor den met de bemanning. Vandaar het hartelijk afscheid tussen Old Feller en gezagvoerder Brenen. BONN (Reuter). Het Nederlands- Duitse overleg wordt vandaag weer naar Den Haag verplaatst. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Bonn heefft zaterdag verklaard, dat bij de be sprekingen in de afgelopen tien dagen in Bonn goede vooruitgang is gemaakt. EINDHOVEN (A.N.P.) De finan ciële situatie van het Nederlandsche Roode Kruis baart de vereniging zorgen. Op de algemene jaarvergade ring in Eindhoven zaterdag heeft de penningmeester van de vereniging, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, mee gedeeld dat er in het afgelopen jaar zoveel uitgaven moesten worden ge maakt, dat de reserve moest worden aangesproken. Daardoor is de liquiditeitspositie van de vereniging moeilijker ge worden. Gelukkig staan daar gun stige berichten over de dit jaar op gezette campagne tegenover. In het bijzonder in Eindhoven, Rotterdam, Den Haag en Leiden zijn er al goede resultaten mee geboekt. Fel debat Een van de eerste bezoekers op de ten toonstelling was zaterdagmorgen staats secretaris Veldkamp, die spoedig in een l'el debat was gewikkeld met de heer dr. Saarloos, economisch adviseur van de Horeca, de heer Cruq. directeur van het organisatiebureau en de heer Van Ster- kenburg, bestuurslid van de Horeca. Een debat waarin weinig nieuwe argumenten vielen: de hoteliers beklaagden zich over de overheid, de staatssecretaris over de hoteliers. „Ik heb dergelijke plannen als u hier nu hebt opgehangen nooit onder ogen gehad", zo verklaarde de bewindsman. Wie werkelijk serieus overwoog om nieuwe hotels te bouwen, had zich toch zeker tot hem moeten wenden, vond hij. Handleiding nodig Daarmee was de heer Van Sterkenbuvg het bepaald niet eens. Wanneer ik in Amsterdam wil bouwen, moet ik toch in de eerste plaats bij het gemeentebestuur zijn, meende hij. Vier jaar lang is door dit bestuur een serieus bouwplan van de heer Reyerse op het August Allebeplein Staatssecretaris Veldkamp, die deze woordenwisseling kon beschouwen als oefening voor het debat in de Tweede Kamer (waar dinsdag de garantieverle ning aan de Hilton hotels wordt behan deld) gaf geen krimp. Toeneming van het toeristenverkeer naar Nederland is een zaak van nationaal belang, evenals het verkrijgen van onze vervoersmaat schappijen van hun aandeel in dat ver keer, zo stelde hij. In dat licht moet de staatsgarantie die overigens niet aan Hilton, maar aan de Nederlandse hotel maatschappijen wordt gegeven worden gezien. Hij herhaalde tevens bereid te zijn Nederlandse plannen, die met de Hiltoeprojeeten vergelijkbaar zijn, voor overheidssteun te willen overwegen. Wijde klooj De naam Hilton slaat de mensen blind, maar hoe kunnen die twee dure hotels nu rendabel worden geëxploiteerd? Hoe moet dat 's winters als onze hotels vrijwel leeg staan? En Hilton loopt geen risico, zo willen wij het ook wel, verzuchtten de heren Cruq en Saarloos. toen de staats secretaris was vertrokken. Hun gesprek met de bewindsman had beide partijen niet tot elkaar gebracht. integendeel alleen aangetoond, dat er een wijde kloof bestaat tussen het overheids apparaat en de Nederlandse hotellerie. Een kloof, die bij het groeiende toerisme naar Nederland bijzonder ongewenst is. De Tweede Kamer heeft eveneens over de Hiltonhotels twee adressen ontvangen van de Amsterdamse en Rotterdamse ka-! mers van koophandel, die beide aandrin-j gen op goedkeuring van de staatsgarantie. INDONESIË is een zeer verwarrend land verwarrender dan ooit. Uitermate boeiend, maar boordevol tegenstrijdig heden. Het beeld dat men zich de ene dag van de gang van zaken heeft menen te kunnen vormen, kan de volgende dag door een onverwachte ontwikkeling volkomen absurd blijken. Algemene stelregelen, die men uit een bepaalde situatie heeft menen te kunnen destilleren, blijken elders en voor soort gelijke situaties helemaal niet op te gaan. Wij hebben daarvoor een gezeg de, zei mij een Indonesiër toen ik hem bekende dat de situatie in In donesië me soms minder duidelijk werd naarmate ik meer gegevens verzamelde. Dat gezegde, zei hij. is: If you are not confused, you are not well-informed. (Als je niet in verwarring bent gebracht, ben je niet goed voorgelicht.) Hij gaf daarmee naar mijn ge voel een haarscherpe tekening van de sfeer waarin niet alleen de bui tenlander, maar ook de Indonesiër leeft. In een land vol mogelijkhe den, vol begrijpelijke en onbevatte lijke reacties, vol nieuwe hoop en bittere tragiek. Niemand heeft dit gewild, zei mij een andere Indonesiër, maar niet temin is het Nederlandse bedrijfs leven in Indonesië op een haar na gevild. De Nederlanders in Indone sië ondervinden individueel overwe gend vriendelijkheid en zelfs veel sympathie, maar desondanks wor den zij gaandeweg het land uitge werkt. Terugziende op mijn bezoek aan Indonesië kan ik niet anders dan getuigen dat ik uitsluitend hulp vaardigheid. hoffelijkheid en be reidwilligheid heb ontmoet bij alle instanties, waarmee ik in aanra king ben gekomen. Zelfs kan ik zeggen dat ik ten opzichte van an dere buitenlandse correspondenten in een bevoorrechte positie heb verkeerd. Het was of de Indonesi sche autoriteiten bereid waren met mij nel iets openlijker te praten dan met hen. omdat er tussen ons onmiddellijk de vertrouwelijke sfeer bestond. die de individuele verhou ding tussen Nederlander en Indone siër nóg sterk tekent, zelfs al zijn zij persoonlijk geen goede kennis sen. Het is juist dat speciale in die verhouding, waarvan de huidige machthebbers in Indonesië, mis schien juist om het natuurlijke ka rakter er van, radicaal af willen. Gesprekken met leidinggevende In donesiërs hebben daarover geen twijfel bij me overgelaten. Het be gin van de verwijdering is trou wens al te bespeuren. Een betjakman v Djakarta, die ik vroeg ij naar Rijswijk te rij den de nieuwe naam voor die straal schoot me op dat ogenblik niet te binnen haalde niet be grijpend de schouders op. Toen ik hem vroeg me dan maar naar de hoek van de Citadelweg te brengen ook op de nieuwe naam van die straat kon ik na vier jaar niet zo vlot komen hetzelfde gebaar. Het was als een onthulling voor me dat er in Indonesië thans een generatie tot wasdom komt, voor wie namen als Rijswijk, Noordwijk en laan Holle niets meer zeggen. Een generatie voor wie geen „Ne derlandse tijd" bestaat, die niet de bijsondere banden met Nederland kent, en daarom ook niet automa tisch met anti-gevoelens tegen Ne derland is vervuld. Eenzelfde figuur neemt men waar in Nederland, waar de jongeren namen als Hoge Veluwe, maar ook als Tanah Me- rah en Boven-Digoel niets meer zeggen. Een sterker teken van de snelle verwijdering tussen Nederland en Indonesië is dat ook de intellectue le, wat oudere Indonesiër zich steeds meer gaat ontwennen in het Nederlands te denken. Ik heb en kele gesprekken gehad met de In donesiër, met wie ik nog geen vijf jaar geleden de gewoont" had re gelmatig de politieke situatie in zijn land „door te praten" en even als toen in het Nederlands. Ik merkte daarbij met een schok dat hij zichtbaar moeite had als hij een ingewikkelde situatie zuiver trachtte te definiëren. Haast ver ontschuldigend zei hij de eerste maal: „Het wordt soms wat moei lijk mijn gedachten in het Neder lands uit te drukken". Overal ben ik ze tegen gekomen, de tekenen, die er op wijzen dat de Indonesische gedachtenwereld snel van de Nederlandse afgroeit. Het is om te huilen als men daar bij ervaart welk een persoonlijke goodwill de Nederlander nu nóg overal m Indonesië heeft. Om te '-uilen als men voelt wat hier een kansen zijn gemist, dat hier de ba sis voor een bijzonder hartelijk samenwerking gewoon is wegge zakt, dat er na de oorlog geen grote, vooruitziende politiek is ge vonden om de bouwstenen te be nutten, die voor het grijpen lagen. Men zou geneigd kunnen zijn nog enige hoop te ontlenen aan de in reisvisa, die de laatste maanden in zeer beperkte mate weer aan Nederlanders zijn uitgereikt. Maar dat is zich blij maken met een dode mus. Die visa zijn voor men sen, van wie de Indonesische auto riteiten zelf het gevoel hebben dat zij nu nog onmisbaar zijn: mensen van de B.P.M., omdat het experi ment van vervanging door Britten is mislukt (zij zijn te kieskeurig en kunnen zich niet verstaanbaar maken tegenover het werkvolk); enkele molenbazen van de voorma lige Billiton-maatschappij, wat zeer gespecialiseerde deskundigen. Aan mensen van wie de nog resterende vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven het gevoel heb ben dat zij even onmisbaai zijn bepaalde kantoorfuncties, monteurs e.d. wordt daarentegen met het grootste gemak verder verblijf in Indonesië ontzegd. Het is zonneklaar dat, waar het maar even kan, de band met alles wat Nederlands is wordt gekapt. De hele sfeer is er in Indonesië naar. Men kan het voelen, zoals ik mijn hele bezoek aan Indonesië sterk heb gevoeld als een definitief af scheid. staat Florida geldende rechtsgebrui ken betekent dit dat de 4 blanken niet ter dood zullen worden veroordeeld! De uitspraak volgt over enkele dagen. Er kan van alles met de vier ver dachten gebeuren. Ze kunnen tot le venslange gevangenisstraf worden ver oordeeld. Ze kunnen twintig jaar of nog minder krijgen. Zelfs is het niet uitgesloten dat de vier blanken er met een berisping van af zullen komen. Nieuw proces Waarschijnlijk zullen de verdedigers van de vier verdachten een nieuw proces vragen. Dat neemt niet weg dat de rechtbank in elk geval tot een uitspraak zal komen. Vier dagen Het proces tegen de vier blanken ae oudste is 23 jaar, getrouwd en va der van twee kinderen, de jongste zestien heeft vier dagen geduurd. Vele malen is herhaald dat de vier verdachten op de avond van de 2e mei het negermeisje uit een auto ge sleurd hebben waarin zij samen met een vriendje en nog een paar zat. Zij hebben haar vervolgens zeven keer aangerand. Het meisje verklaarde dat de man nen haar bedreigden met een geweer en een mes. Volgens de verdedigers van de vier blanken zou het meisje zich allerminst tegen hen hebben ver zet. Hun bedoelingen waren die avond beslist netjes. De openbare aanklager had na een vurig requisitoir de jury aanbevolen de vier verdachten ter dood te ver oordelen. Hij drong er op aan een be slissing te nemen ongeacht ras. kleur of geloof. Mijn man is een goede echtgenoot wanneer hij nuchter is, verklaarde de vrouw van de oudste verdachte tij dens een der verhoren. Als hij gedron ken heeft slaat hij mij wel eens. De avond van de 2e mei had hij een flink stuk in zijn kraag, zei de vrouw, Pearlie Collinsworth. De 70-jarige vader van Collinsworth en zijn broer kwamen vertellen dat hij op school niets had uitgevoerd en dat hij vaak dronken was. Van een der vier beklaagden werd gezegd dat hij geestelijk niet volwaardig was. NEW DELHI (Reuter, UPI). De regering van de communistische deelstaat van Indië, Kerala, heeft hard toegeslagen in een poging mas saal lijdelijk verzet tegen haar wan beheer en willekeur te breken. Vijf mensen werden dodelijk getroffen door een salvo geweerschoten dat de politie het afgelopen weekeinde in An- kamali, in het noorden van Kerala, loste op een woedende menigte van on geveer tweeduizend mensen die het politiebureau wilde bestormen om een man te bevrijden wiens enig vergrijp was geweest dat hij met een plakkaat van de actie voor lijdelijk verzet had staan posten voor een winkel. Er vie len 22 gewonden onder de menigte en 27 onder de politie. De menigte was met stenen en stokken gewapend. In de hoofdstad van Kerala arresteer de de politie meer dan 200 mensen die met plakkaten op post hadden gestaan voor overheidsgebouwen. Zij zullen te recht moeten staan wegens belemme ring van het werk van de overheid. De eerste-minister van Kerala, Nam- boodripad, heeft premier Nehroe van Indië uitgenodigd de toestand in Kera la zelf in ogenschouw te komen ne men. Nehroe heeft op die uitnodiging nog niet gereageerd. Advertentie RENAULT DAUPHINS V.A.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5