Kamers met een werelddeel in hout en staal Bejaarde wordt geholpen in de eigen omgeving I DIT HEEFT NIET VEEL OM HET 1 I LIJF: SLECHTS EEN SJAAL... I Nieuwtjes van de week PLASTI COLOR EUROMARKT - ONTWERPEN W' MAIZENA D li RYE A Krimpen van pijn BETER DAN BEJAARDENHUIS IB1 Zaterdag 13 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Extra heart MET, een van deze helpstersme juffrouw J. Proper, die van de zorg voor een vijftal bejaarden ge zinnen zelfs haar dagtaak heeft ge maakt, maakten wij een praatje, ter wijl zij in een van haar gezinnetjes bezig was. de fraaiste kleurspoeling doet u zelf |ttHHHHIIHHHIIRIinilllimilllHHIIIHIIIH!IIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllllll!llllllllllll!l!ll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIII!lllllllllimMlllllllllllllll1lllllllllllllll^ ER is de de wc eurov de laatste jaren op het gebied van voninginrichting tussen de West- europese landen een zeer intensieve uitwisseling van ideeën en produkten ontstaan. V hoeft hier in eigen land maar om u heen le kijken, om daarvan vele bewijzen le zien. Wellicht staat in uw huiskamer een Deense stoel, een wandrek dat in Zweden werd ver vaardigd dient in de studeerkamer van uw zoon misschien voor het opbergen van boeken en uw man zit 's avonds te lezen in een Noorse fauteuil. Bij uw buren drinkt u een kopje koffie op een Italiaanse zitbank en uw vriendin schuift een fraai Frans tafeltje aan om haar lekker nijen voor bij de thee op uit te stallen, wanneer u bij haar op vi site bent. Harmonie IN DRIE woningen kwamen wij deze week op één middag in drie verschil lende landen terecht. In enkele uren tijd vertoefden wij zo in een Deens, een Italiaans en een geheel met moderne Nederlandse meubelen ingericht inte rieur. In vele Nederlandse huizen nemen bui tenlandse meubelen tegenwoordig een (doorRltN Beukimn) harmonische plaats in tussen wat in eigen land op dit gebied wordt vervaar digd en in vele Europese landen kan men in menige woning dezelfde inter nationale verscheidenheid aantreffen. Bij een weloverwogen toepassing komt men daarbij tot heel goede resultaten. Euro-interieur HOEWEL de in de verschillende Euro pese landen ontworpen en vervaar digde meubelen voor een groot deel een typisch nationaal stempel dragen, komen deze op de een of andere manier vaste ontwerper aan het bedrijf ver bonden. In de tijd van voorbereiding bezocht Kho Liang Ie verschillende Europese landen om kontakten met bekende ont werpers op te nemen. Internationaal TWAALF modellen omvat deze nieu we Europa collectie, die in de fa brieken van Wagemans en Van Tuinen in Maastricht worden vervaar digd. Fauteuils, stoelen en zitbanken ont worpen door de Franse binnenhuisarchi tecten Pierre. Paulin. André Monpoix, Alain Richard en J. A. Motte behoren er onder andere toe. Het Zweedse element is door Alt' Sven«- son vertegenwoordigd en het Deense door E. Björn Larsen. Modellen van G. Rietveld en Kho Liang Ie zijn er als Nederlandse ontwerpen by opgenomen. In de Amsterdamse toonzaal van Wage mans en van Tuinen zijn wij deze eerste Nederlandse Europacollectie van meube len eens gaan bekijken. Handige materialen VOORAL voor Frankrijk, Duitsland en de Benelux-landen is deze eerste serie bestemd. Buismetaal en schuim rubber worden er bij toegepast. Om aan de algemeen in Europa geldende voor keur voor lichte, makkelijk te verplaat sen meubelen tegemoet te komen, zijn deze materialen onderandere gekozen. Alain Richard ontwierp voor deze Europese collectie bijvoorbeeld een stoel OUDE bomen moet men niet verplanten, zegt een oud Nederlands spreekwoord. Dat geldt zeer zeker ook in sterke male voor het steeds groter wordende aantal bejaarden, dat in de moderne samenleving zowel wat ver zorging, cds huisvesting aangaat, speciale voorzieningen noodzakelijk maakt. toch ook sterk met elkaar overeen. Im- met eeu onderstel van mat vernikkelde mers voor de inrichting van de woning [metalen buis en kussens van schuim- op een eigentijdse manier worden in die i rubber. landen aan de meubelen zo ongeveer. Van Pierre Paulin is het schelp-j dezelfde eisen gesteld. .'stoeltje met vloeiende lijnen dat een In heel West-Europa gaat bijvoorbeeld romp van gelamineerd hout en in vorm-i tegenwoordig op dit gebied de voorkeur gegoten schuimrubber heeft, uit naar lichte, makkelijk te verplaatsen De Deense bijdrage van Bjprn Lar-' meubelen, niet ai te omvangrijk met (sen is nu eens niet uit teak maar ook het oog op de kleinere woningen en zo uit metaal en schuimrubber vervaardigd. geconstrueerd, dat zij een ruimte-sug-1 waarmede de Denen eveneens meer gaan gererende werking hebben. 1 experimenteren. Hoger dan in Amerika zijn bijvoor- Kho Liang Ie ontwierp voor deze beeld in Europa ook de eisen, die bij collectie onderandere een bank en een' moderne meubelen aan een esthetische i aantal aardige tafels. I vormgeving op funktionaliteit afgestemd Bijzondere zorg is bij deze meubelen worden gesteld en die eisen zijn min of j meer homogeen. «imj? -f. 'm*'. i. Door hun ouderdom, die dik wijls met gebreken komt, kunnen veel van deze bejaarden zich zelfstandig niet meer redden en worden afhankelijk van de wel willende hulp van familieleden, vrienden of buren. De verzorging in een rusthuis is veelal de enige oplossing, wanneer zij niet lan ger in staat zijn zelf de huishou ding te doen, en die hulp ont breekt. Néén gezinnen bieden achttien helpsters van deze vereniging reeds de helpende hand, maar ook dat is nog altijd veel te weinig. Dit werk doe ik al bijna een jaar ver telde mejuffrouw Proper. Eerst voor halve en nu zelfs voor hele dagen, waar door ik in vijf gezinnen van Rotter- be- te Voor lieol Europa VAN een inter-Europese woninginrich ting kan men dan ook zeker reeds spreken. Die woninginrichting wijkt J op belangrijke punten zelfs zeer duide lijk af van hetgeen in andere wereld delen op de eerste plaats komt bij de verzorging van het interieur. Wagemans en Van Tuinen, de fabri kant van Artifort meubelen, kwam als eerste in de Nederlandse meubelindus trie op het idee, met het oog op dit verschijnsel en in verband met de Euro- markt een speciale collectie voor Europa te gaan samenstellen. Zitmeubelen en tafels behoren tot deze nieuwe Europa I collectie, samengesteld onder leiding van de jonge Nederlandse binnenhuisarchi tect Kho Liang Ie, en Theo Ruth, als j yEEL opgang maken pakjes van dit soort nu aan de stran den van de Rivièra. Tiktiner, een van de belangrijkste Franse ont werpers van strandkleding aan de Middellandse Zee, heeft hel als een nieuwe mode gelanceerd. J^LEURIGE sjaals werden er voor gekozen, met dessins in rood en hlauw op een wit fond. Uit drie sjaals is het jasje en uit één sjaal het broekje vervaardigd. [)E zonnige pakjes die deze twee strandnimfen dragen, zijn fleurig, handig maar ook heel eenvoudig. En het materiaal dat er voor ge bruikt is hoeft niet kostbaar te zyn. liiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii; Dit stoeltje ontwierp de Franse binnenhuisarchitect Pierre Paulin voor de Nederlandse Euro-meubelen. .aan de stoffering besteed in kleuren, af- i gestemd op algemene Europese voor keuren. De Franse ontwerper van het stoeltje, dat hierboven is afgebeeld, Pierre Paulin. IJ onderzoek naar de Europese smaak wat de kleuren voor het interieur aangaat bleek onderandere, dat deze steeds meer beïnvloed wordt door het geen in de mode op het gebied van de kleding op de voorgrond komt. Men kon zich voor deze Europese col lectie dan ook oriënteren op het palet, dat in Parijs dit seizoen door de mode ontwerpers werd uitgebracht. Paarse en blauwe tinten gaan naar die inspiratie in het Europese interieur nu bijvoorbeeld belangrijk worden. Advertentie De centrale ligging var. Maastricht in verband met de Euromarkt heeft het samenstellen van een Europese collectie bij deze meubelfabriek mede gestimuleerd. De fabrieken zijn slechts enkele ki lometers van de Belgische grens ver wijderd en Duitsland en Frankrijk zijn, van de Limburgse hoofdstad uit ook gemakkelijk te bereiken. Mede in verband met de uitvoering van deze Europacollectie, kwam profes sor Johnson, verbonden aan een groot opleidingsinstituut voor meubelontwer pers in New York. speciaal naar ons land om het bedrijf in Maastricht te moderni seren en de fabricage is nu op de mo dernste produktiemethoden afgestemd. VOOR de stoffering van deze Neder landse meubelen voor de Europese woning worden onderandere bij De Ploeg in Bergeyk speciale stoffen ge weven. Ook exclusieve weefsels uit Denemarken en Frankrijk worden daar voor gebruikt. Een fraaie in vier talen uitgevoerde catalogus gaal deze collectie op de reis door Europa vergezellen. Voor het eerst werd in dit bedrijf aan meubelen van Nederlands fabrikaat be wust een inter-Europese toets gegeven, na de algemene smaak op het gebied van de woninginrichting in verschillende lan- den grondig te hebben gepeild met mede- werking' van de handel en een aantal be- kende binnenhuisarchitecten. j Voor het Nederlandse interieur kan deze inter-Europese oriëntering eveneens een aanwinst betekenen. Meubelen op internationaal niveau komen hierdoor immers makkelijker en ook voordeliger onder het bereik van het Nederlandse publiek. Elk jaar zal deze Europese collectie worden aangevuld en voor het najaar heeft men in dit opzicht alweer vele plannen. En Nederland? OM het Nederlandse element te ver sterken, zouden er in de toekomst wellicht nog wat meer Nederlandse modellen aan kunnen worden toegevoegd. Het ontwerpen van een goed zitmeubel inderdaad een zeer zware opgave. Speciaal voor autobezitters, die hun voertuig niet met behulp van een tuinslang kunnen schoonspuiten etagebewoners bijvoorbeeld is; een handige plastic auto-emmer ontworpen. Die emmer kan acht; liter water bevatten en wordt op het dak van de wagen geplaatst Door een opening, die door een stop kan worden afgesloten, stroomt het water via een plastic slang naar een aan het uiteinde beves tigde spons. Het langzaam door stromende water houdt deze spons: steeds schoon, zodat men zonder, onderbreking «oor kan werken; bij het reinigen van auto's, scoo-, ters enzovoort. I Eveneens heel handig voor auto bezitters, die hun wagen telkens met een emmertje water moeten j schoonmaken, is een zogenaamde injector, die op de bodem van elke willekeurige emmer of teil kan worden geplaatst. Bij deze manier van schoonmaken kan het reser voir op de grond blijven staan en wordt het water via de zware me- talen injector door een plastic slang naar de borstel gezogen, die aan het uiteinde van deze slang be vestigd is. Advertentiën maakt Uw groenten zo lekker. Doe 't zélf - óók de crème behandeling - met de POLYCOLOR Haarkuur. Vraag het uw drogist of parfu merie.. (1.95) POLYCOLOR Kleurshampoo helpt u met een simpele tintgevende haarwassing (zónder ver ven! aan een nieuwe, modieuze haartinb - of een coquette lok! Crème in een tube, eenvou diger kan het al niet. (En een enkel grijs haartje is tegelijk spoorloos verdwenen!) Tube 1.95 (keus uit 20 tinten) tintgpvpndo h'innm suing 'f hoort bij uw make-up! IAHNEMANN LarrnN.H. Ponbus IC. Imp. van POLYCOLOR-Kir-Pbc.Mub.x- Mouson Aslor - tl.ndix. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth en drog. 0.95, 2.40. 8.88. maar er zijn toch binnen onze grenzen ciÖOr rheumatiek, spit, ischias, hoofd wet krachten te vmden die in dit opzicht tot een prestatie op internationaal niveau en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt in staat zijn. u snel en afdoende van die pijnen. Togal kan baten, waar andere middelen falen Er vallen ons in dit verband enkele namen in van Nederland se ontwerpers, die bijvoorbeeld met hun prestaties hetgeen in Parijs nu op dit gebied voor deze Europese collectie werd geere- eerd, zouden kunnen evenaren. Die namen hebben wellicht in de andere Europese landen nog niet zo'n bekende klank als de Franse. Maar door het peil van hun ontwerp zou de bekendheid van die bekwame Nederlandse krachten juist in dit Europees verband kunnen worden bevor derd. Dat zou ook belangrijk zijn voor de Nederlandse meubelin dustrie! KAMPEREN In het juni-nummer van het maand blad Doe Het Zelf staan allerlei nut tige wenken voor al degenen, die hun vakantie ergens in de vrije natuur ongedwongen gaan doorbrengen. Duidelijke tekeningen maken het ge makkelijk zelf allerlei toebehoren voor het kamperen te maken, zoals een eenvoudige wasbak, een oprolbaar talelblad, een wastafel, een kampeer- kist en een kookkistje voor de primus. Er staat ook een beschrijving in om kampeerwagens van stroom te voor zien. Doe Het Zelf maakt u wegwijs Koop het juni-nummer voor 90 ct. bij een kiosk, boek- of tijdschriftenhan delaar. Vermageren in een plastic pyama. Nieuw om te vermageren, is een soort eendelige pyjama uit plastic vervaardigd. Middenvoor is in dit vermageringskostuum een ritsslui ting aangebracht en ook om pol sen en enkels wordt het lichaam zoveel mogelijk van de buitenlucht afgesloten. In deze bijna luchtdich te „pyjama" gaat de huid overma tig transpireren, wat tenslotte ge wichtsverlies tot gevolg heelt. Voor men zich echter geheel in plastic gaat hullen om een slanke lijn te krijgen of te herkrijgen, is het raadzaam zoals bij elke ver mageringskuur overigens eerst een arts te raadplegen. Handig voor in huis is de geheel uit plastic vervaardigde gootsteen ontstopper. Doordat zuiger en handgreep uit een stuk vervaar digd zijn, kunnen beide delen in het gebruik nooit van elkaar wor den gerukt. De nieuwe gootsteen ontstopper is in verschillende kleu ren en in twee maten verkrijgbaar ANNEER het echter niet strikt nood zakelijk is voor goed in een jaardentehuis gaan wonen, zeg gen vele ouderen neen tegen deze vorm van verzor ging, waarbij zij zoveel van wat hen lief is moe ten achterlaten. Net als oude bo: men wortelen zij meestal nog stevig in de vertrouwde omgeving en kwij nen weg wanneer ze die moeten missen. Neen, zeg gen met hen ook verschillende in stellingen, die in ons land op het gebied van de gezinsverzorging werkzaam zijn, zolang zij nog een mogelijkheid zien de bejaarde in eigen omgeving de helpende hand te bieden. Dat ge beurt dan vooral bij het verrichten van huishoudelijk werk. Sinds 1 ja nuari 1958 bestaat voor verschillen de gevallen die mogelijkheid. Via een nieuwe subsidieregeling voor dat gedeelte van het verzorgingswerk, dat de hulp aan bejaarden en chronisch zie ken omvat, kan men bejaarden nu per manent de verzorging geven, die nood zakelijk is om hun normale levensom standigheden in de vertrouwde omge ving voortgang te doen vinden. Ook de huisvrouwen NAAST de gezinsverzorgsters, die krachtens de nieuwe regeling deze hulp kunnen bieden, maar die men op andere posten meestal moeilijk kan missen, schakelt men voor de ver zorging in eigen huis van bejaarden boven de vijfenzestig, onder andere nu ook de Nederlandse huisvrouw in. Elkê vrouw boven de achttien jaar kan zich voor dit werk in een of meer bejaarden gezinnen opgeven, ook wanneer zij bij voorbeeld per week slechts drie of vier uurtjes vrij kan maken. Een speciale scholing is er voor de taak van een bejaardenhelpster, die zo mogelijk gedeeltelijk door de bejaarden zelf wordt bekostigd en voor een groot gedeelte door rijk en gemeente wordt gesubsidieerd, niet nodig. Een praatje I vooraf met een maatschappelijk werk- i ster van een van de instellingen voor 1 de gezinsverzorging, is gewoonlijk vol- j doende om de vrouw, die zich enkele uren per week beschikbaar stelt om de huishouding van een of twee oudere mensen te verzorgen, in te lichten over de taak van een bejaardenhelpster. Bejaardenhelpsters VOOR dit werk vraagt men slechts een primaire schoolopleiding ot een ver klaring van bekwaamheid, afgegeven door een landelijk overheidsorgaan voor gezinsverzorging, vertegenwoordigd in de Centrale Raad. Die Centrale Raad voor de Gezins verzorging zetelt in Utrecht en is het 1 overkoepelend orgaan van de verschil lende kerkelijke en particuliere instel- j lingen, die in Nederland op het gebied van de gezinsverzorging, dus ook op dat van de bejaardenzorg, dat er een onder- j deel van is, werkzaam zijn. Die verschil- lende instellingen zijn weer plaatselijk I en in de grote steden zelfs nog in wijken onderverdeeld. In geheel Nederland zijn er momenteel in het totaal bijna dui zend instellingen, die zich met de ge zinsverzorging bezig houden. Belangstelling nodig SLECHTS enkele van deze instellingen hebben bij de hulp aan bejaarden reeds huisvrouwen ingeschakeld, om deze blijvende taak in onze samenleving voor het grootste gedeelte op zich te ne- men. Een nog onvoldoende organisatie, maar meer nog een gebrek aan krach- ten, die er als bejaardenhelpster mede I toe kunnen bijdragen, dat vele ouderen zo lang mogelijk in hun eigen omgeving kunnen blijven, is daar de oorzaak van. In Rotterdam bijvoorbeeld, waar me juffrouw H. C. L. Breve van de Rotter damse Raad voor de Gezinsverzorging, ons alles vertelde over de inschakeling van huisvrouwen bij hulp aan bejaarden, hebben zevenentwintig wijkverenigingen nog slechts vijfendertig bejaardenhelp sters in dienst. Het Groene Kruis is mo menteel in de Maasstad de vereniging, die met de organisatie van dit werk het verst gevorderd is. In veertig bejaarden- Advertent ie VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES FEITBUS 8032 AMSTERDAM Stofzuigen behoort ook tot de taak van een bejaardenhelpster. Mejuffrouw Proper doet het bijna dagelijks in een van de vijf gezin netjes die, zij in Rotterdam verzorgt. damse ouderen de huishouding draaien de kan houden. Soms doet men alleen het zwaardere werk dat de bejaarden zelf niet langer aan kunnen, veel vaker echter komt de hele huishoudelijke taak op de schouders van de helpsters te rus ten. Gewoonlijk doe ik ook de bood schappen en in sommige gezinnen zorg ik zelfs voor het eten, vertelde deze Rot terdamse bejaardenhelpster. Met verjaardagen en andere feestelijk heden geeft zij bovendien het hele huis nog eens een extra beurt en wipt in de loop van de dag zelf even met een eigen gebakken cake bij haar bejaarde binnen, voegde de maatschappelijk werkster van de kruisvereniging er aan toe, die juist voor een veertiendaagse controle op be zoek kwam. Ook ideëel DERGELIJKE voorvallen vooral zijn typerend voor deze vorm van be jaardenzorg, die door haar blijvend karakter, gewoonlijk het stempel van een heel persoonlijk contact tussen help sters en bejaarden draagt. Een contact dat de ouderen dikwijls reeds lang met de haastig levende 'buitenwereld verloren hebben. Hulp is in vele gevallen dan ook niet alleen materieel, maar ook ideëel dringend nodig. Bij deze vorm van bejaarden verzorging kan men nog tiental len huisvrouwen inschakelen, die als bejaardenhelpster hun vrije tijd in dienst van de medemens willen stellen. De ouderen zijn er zo dankbaar voor. jQE bloeiende Mercedes geurt Met heel haar witte bloesem- weelde, Net als de Alfa Romeo Wier geur mijn liefste wat verveelde By onze wandeling door 't park, Dit voorjaarsachtig autopark. "pN ginds torst de Bugatti trots Haar volle rode bloementrossen. Zij is een wat exotisch kind Uit dichtbegroeide tropenbossen, Toch doet zy 't goed, hier in dit park, Dit voorjaarsachtig autopark. jyjIJN liefste legt haar blonde hoofd Heel zacht tegen mijn schouder En even blijven wy dan in De schaduw van een Fiat staan.. O, zoete lommer van dit park, Dit voorjaarsachtig autopark. yO groeit en bloeit alles dooreen: De Simca naast de Citroën, Hier een bossage van Renaults, Daar eenzaam een Volksauto en Wy zyn gelukkig in dit park, Dit voorjaarsachtig autopark! CHRIS SCHEFFER In de maand mei werd in de spaar bank van de Coop. Boerenleenbank GOES (voorheen boerenleenbanken 's-H. Arends- kerke en Kloetinge) gestort f 306.169,64. Opgenomen werd door de spaarders f 250.224,53 zodat meer werd ingelegd dan terugbetaald f 55.945,11. Dit spaarover schot deed het totaal der spaargelden stij gen tot een bedrag van f 9.923.363,53. In het jaar 1959 werden 104 nieuwe spaar bankboekjes uitgereikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 9