overal EEN LAKEN over de fiets is niet HUIS 3Cra.ó Weefselafzet daalde in Nederland; export bereikte een record Kruiswoordraadsel gewaarschuwd bij het „zich in door Zeeland ZEEUWSCH DAGBLAD M' MAATREGELEN OVER DES BADERS HOOFD Leraar Lichamelijke Oefening een typiste KABOUTERS doen het! afdeling aardappelen tehuisleider VOETBALLEN HEIMELIJK Koopcontract Drakestein wordt maandag gesloten Saterdag 13 juni 1959 Pag. 8 Zo mag het overal en xo moet het misschien zelfs wel als de zomer verstek laat gaan. (ET FORSE STAPPEN na deren de weken, waarin het Nederlandse strand tussen Oosterburen (op Schiermonnik oog) en Cadzand (in Zeeuws- Vlaanderen) verloren is voor scholeksters en schuifelende krabben om te worden vero verd door de honderdduizenden uit Düsseldorf of Amsterdam. De drogisten in Zandvoort en West-Terschelling hebben hun kisten zonnebrandolie in huis; de reizigers in rolfilms zijn met volle orderboeken thuisgeko men en de aanmaak van plastic emmertjes kent geen grenzen meer. Mocht de zomer ernst maken met zijn bedoelingen, dan staan zijn commerciële paladijnen gereed. J_TET LAUWE ZAND zal de optochten van de eerste duinenry zien zakken, de luien naar een eendagsbivak vlak onderaan de afgang, de moedigen zoekend naar een rustige kuil verderop. De laatste scholekster wordt ver jaagd door de kreten der baders die de branding tegemoet duikelen en dan afschrikken van de kou, die erger is dan men zich drie-hoog-achter heeft voorgesteld. Moeder heeft izich genesteld achter de met een laken overhuifde fietsen, waar het stuifzand niet zo gemakkelijk kam komen en gaat bij het klimmen van het kwik aanstalten maken de zomerjurk te verwisselen voor het tweedelig badpak. Dan komt er een donkere agent op een groot paard aan. Hij buigt zich met de leidsels sierlijk in de hand naar moeder over en informeert vrien delijk of zij het bordje niet heeft .gezien? Welk bordje? Het bordje, waarop in zulke letters geschilderd staat, zwart op wit mevrouwtje, dat het ver boden is zich te ontkleden buiten de daartoe ingerichte cabines GESTELD, dat er op Terschelling of Ameland, bij Sint Maartensdijk of Egmond agenten te paard voorkomen, dan had zich zulk een gesprek in een dezer drie badplaatsen kunnen afspelen. In Zandvoort i s bereden politie. Maar in Zand voort is men nogal liberaal op het punt van uitkleden „op een voor het publiek zichtbare plaats". De strand voorschriften en -reglementen langs de Nederlandse stranden ver schillen nogal wat en het is dus naar de letter gezien niet zo gemakkelijk om, al die uiteenlopende politievoorschriften in de gaten houdend, een onbekom merde vakantie vol te houden. Wat op Terschelling wel mag „het baden op het strand is overal vrij" is in Zandvoort weer lang niet overal geoorloofd, want een fraai oranje boekje van het Strandschap Zandvoort, „houdende orde maatregelen voor het gebied van het Strandschap Zandvoort", stort toch altijd nog een veelheid van maatregelen over des baders hoofd, waaruit hij begrijpen Zo mag het nergens, maar ach De heer P. J. Leendertse te KAMPER LAND, die werkzaam is op de gemeente secretarie van SEROOSKERKE (W.), slaagde voor het diploma Gemeente Ad ministratie I. 0 De heer M. van Halst te KAMPER LAND en de heer J. de Koster te CO- LIJNSPLAAT zijn aangewezen voor het zlekenvervoer op Noord-Beveland. Per 1 juli zal een ambulance-auto op het eiland worden gestationneerd. Ook voor de N.C.V.B. te ZIERIKZEE zit het vergaderselzoen er weer op. De laatste spreker was ds. P. Homburg uit Vlissingen, die sprak over „De betekenis van de engelen Gods in ons leven". De vergadering stond onder leiding van me vrouw A. van Vloten-Van Rijswijk. Dit is wel decent dachten wij. Voorzover baden hier verboden is. niet Per 1 september a.s. wordt aan de Chr. U.L.O. te Vlissingen een leraar gevraagd. Aantal uren en tijden nader overeen te komen. Het hoofd der school, A. JORR1TSMA. P. Krugerstraat 100, Vlissingen Tel. 01184—2142. HET GASTHUIS TE MIDDELBURG vraagt voor spoedige indiensttreding Schriftelijke sollicitaties aan de administrateur Noord- poortplein 2, Middelburg. Off. publikatie. Bouwverordening Burgemeester en Wethou ders van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoek van L. Outermans te Middelburg tot het uit breiden van de winkel aan de Lange Delft 80, waarbij de achtergevelrooilijn zal worden overschreden. Het verzoek ligt ter inzage vanaf heden tot en met 24 juni 1959 (kamer 14). Schriftelijke bezwaren kunnen tot en met 25 juni 1959 worden ingediend. Middelburg, 10 juni 1959. KUNT GEMAKKELIJK WAT BIJVERDIENEN. Iedereen met wat vrije tijd, kan in enkele uren p. maand, goed verdienen. Enige vereiste, zekerheids- stelling van f 375.— i onder eigen beheer), dus geen ri sico. Br. S. M. J. Scheur/, Ko ninginneweg 8. Zandvoort. Het gemeentebestuur van Middelburg is voornemens op zaterdag 20 juni a.s. des v.m. li uur by in schrijving te verkopen de grond met opstallen ga- legen aan de Molenberg, kadastraal bekend onder sectie D no.'s 551, 552, 594 en 553 ged. De koper verplicht zich de bestaande bebouwing ge heel te slopen en de grond binnen een jaar na de ver koop te bebouwen met woningen volgens de daar toe strekkende voorschrif ten. Een tekening aangevende de grootte van het terrein, de bobouwingsvoorschrif- len en overige informaties worden verstrekt door de directeur van gemeente werken. Aanwijzing op het terrein zal geschieden op donder dag 18 juni a.s. des v.m. 11 uur. De inschrijving vindt plaats op het bureau van gemeentewerken, Stads- schuur 1. De directeur van gemeentewerken. Lagere Technische School Middelburg Gevraagd per 1 september 1959: a. een leraar Nb voor 33 lestijden per week; b. een leraar Ni of NVL diploma voor 32 les tijden per week; c. een leraar Nj voor 38 lestijden per week; d. een leraar Nu voor 8 lestijden per week*. e. een leraar N IV of H.T.S. werkt. b. met praktische ervaring voor 36 lestijden per week; f. een leraar AVO voor 36 lestijden met hoofdakte en zo mogelijk L.O. wiskunde en/ of L.O. Engels. Bij de Coöperatieve Landbouwvereniging „NOORD-BEVELAND" G.A. te Kortgene can worden geplaatst een functionaris, te belasten met de leiding van de Alleen zij gelieven te solliciteren die (na nog te be palen inwerktijd) deze afdeling technisch en com mercieel zelfstandig zullen kunnen leiden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de voorzitter p/a Rusthoeve, Colijnsplaat (Noord-Beveland) voor 22 juni a.s. Kon. Ned. Militaire Bond PRO REGE Voor het protestants militair tehuis in MIDDELBURG wordt gevraagd een Vereisten zijn o.a.: klein gezin, liefst zonder kinderen i.v.m. kleine dienstwoning; meelevend kerklid, en niet boven 45 jaar. Zij, die de militaire dienst uit ervaring kennen, ge nieten voorkeur. Brieven met volledige opgave van personalia, huidige werkkring, kerk, gezindte, gezinssamenstelling en re- jf eren ties, gaarne vóór 27 juni a.s. aan het secretariaat ivoor Zeeland, Nieuwe Vlissingseweg 98 te Middelburg. (Bezoeken alleen na oproep. kan. dat het liberalisme in Amsterdams warme voortuin óók weer zijn Neder landse beperkingen kent. IN Rockanje mag men zich buiten tent of kleedgelegenheid evenmin uitkle den terwijl ook paardrijden op het bad- strand niet kan worden toegestaan. De Helderse politie houdt haar gasten aan zwembroek (voor de heren) en badpak (voor de dames), maar volgens een ons goed bekende en wijze inspecteur is een behoorlijke bikini verre te prefereren bo ven een onbehoorlijk badpakIn Cal- lantsoog spreekt de gemeentelijke ver ordening zelfs nog over badkoetsjes, waarin men zich met uitsluiting van elke andere gelegenheid mag ontkleden, maar of dit helemaal serieus gemeend wordt valt te betwijfelen. De bikini's zijn in verschillende badplaatsen taboe buiten het strand; Vlieland wil ze niet in het dorp hebben en op Ameland wordt het evenmin bijster geapprecieerd. Op Schiermonnikoog daarentegen wordt de teugel wat vrijer gevierd: „wij leven hier vrij en blij", meent burgemeester O. G. de Boer. HET hinderlijk voetballen heeft Wijk aan Zee, de kleine familiebadplaats bij Beverwyk ook al in zijn reglementen opgenomen. Wie hinderlijk voetbalt op het strand kan zeker zijn van een forse bon. Ook is het daar verboden kleding stukken of badkleding op afrasteringen te hangen. Naar verluidt is er in Wijk aan Zee dan ook een merkbare hausse in draagbare kapstokken. Dat men in St. Maartensdijk het strand niet mag verontreinigen is te billijken, maar dat er geen koopwaar van welke aard dan ook mag worden aangeboden gaat weer een weinig ver het ysco- mannetje van het Noordwijkse strand is daar een bijzonder populaire en schilder achtige figuur. T"<EN aanzien van de kledij heeft Schoorl L een oplossing gevonden voor dat wat volgens alle verordeningen langs Neder lands stranden „aanstootgevend" moet worden genoemd: alleen een badmantel, die tot de knieën van draagster of drager reikt kan de mens redden van een be keuring zodra hij het water uit is. De verordening verbiedt dus mannen in zwembroeken op het strand, maar in de praktijk wordt dit door de vingers gezien. Anders zou het er goed leven zijn voor badmantelverhuurders. IN Bergen weet men ook van wanten: alleen aan bedienend personeel en de genen, die van de cabines of tenten ge bruik maken is het geoorloofd zich tus sen de cabines en de zee te bevinden. tenzij zij in het bezit zijn van een volg nummer, wachtend op een vrij hokje. Het heimelijk gadeslaan heeft verschei dene gemeentebesturen aan het denken gezet en er is bijvoorbeeld voor net Bloe mendaalse strand een artikel uit voort gekomen: dat is daar namelijk bij AP.V. verboden. En Scheveningen? In onze grootste badplaats mag veel: alle soorten badpakken zjjn toegestaan I op liet strand en er mag overal gezwom- men worden behalve naast Wie gevaarlijke strekdammen en tussen een punt ten I noorden van de haven en de noordpunt van de boulevard, waar twee zeebaden concessie hebben. Volgens het goed-Hollandse recept dat een gewaarschuwd mens dubbel telt ver dient het misschien aanbeveling bij het ,,zich in zee begeven" even de plaatselü- ke voorschriften door te nemen om ua- righeid te voorkomen. Want dat laken over die fiets is lang niet overal vol doende. LAGE VUURSCHE. Ten overstaan i van notaris B. E. Koenderink in Baarn 1 zal maandag het definitieve koopcon tract van kasteel Drakestein tussen prinses Beatrix en jhr. F. L. Bosch van Drakesteyn worden getekend. Voor de prinses zal de paleis-intendant jhr. mr. C. Dedel dat doen; jhr. Bosch van Drakesteyn zal zelf aanwezig zijn. Het kasteel wordt leeg opgeleverd. De moeder van de jonkheer neemt voor lopig haar intrek in een hotel in Baarn. Hijzelf gaat, tot zijn bungalow in Lage Vuursche klaar is, in Loosdrecht wonen. In de kom van het dorp wordt daar voor hem een nieuw garagebedrijf ge bouwd, dat de garage op Drakestein moet vervangen. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Het aandeel van de Nederlandse katoen-, rayon- en linnenindustrie in de voorziening van de binnenlandse markt met afgewerkte weefsels is in 1958 nagenoeg constant gebleven. De daling ervan was maar heel gering. Evenals in de garensector liet de binnenlandse afzet van weefsels wel een absolute daling zien, die ten dele door een verhoogde export kon worden opgevangen. De export van weefsels bereikte daarbij een recordhoogte. Nederlnnd verovert niettemin de vrede des harten op zijn heerlijke stranden en de over heid knijpt óók wei eens een oogje toe. Dit blijkt uit het economisch over zicht 1958 van de Vereniging Ka toen-, Rayon- en Linnenindustrie te Arnhem. Vorig jaar werd in het binnenland 40.766 ton afgewerkte weefsels afge leverd, 8,6 procent minder dan in 1957. De invoer van deze weefsels daalde iet» minder en wel met 6,8 procent. Daarentegen waren de afle veringen van Nederlands ruwdbek wat groter dan in 1957. terwijl de im port ervan met liefst 18 procent te rugliep. Met name verminderde de afzet van Nederlandse poolweefsels, ge verfde weefsels en kantoenen huis- houdgoederen dekens en dweilen. Maar de afleveringen van bedrukte en bontgeweven weefsels waren groter dan in 1957. Voor katoenen poolweef sels, dekens en dweilen steeg het marktaandeel van de import zowel relatief als absoluut. Omschrijving Horizontaal: 1. kleine antilope; 5. nau. welijks; 9. vervoermiddel: 13. klaarblij kelijke waarheid; 15. op de uitkijk staan; 17. gevorderd in tijd; 19. v. d. grond nemen; 21. schenking; 23. bezin ning; 25. Gelderse gemeente; 26 klaag lied; 28. noot; 29. verstand; 31. voor naam; 32. afkorting; 33. stand, schik king. 35. bloem; 38. steun; 40. toiletar tikel; 42. openbare betrekking: 43. vis; 45. wig; 47. kleurstof; 49. lokspijs; 50. vast; 51. Z. Am. republiek; 52. verwis seling; 53. Bijbelse figuur; 54. rustig, kalm; 56. telwoord; 59. straf; 61. vrucht; 63. branche: 64. ligplaats v. schepen; 65. verbondskist (Bijb.) 67. bestemming; 68. hemellichaam; 70. planeet; 72. land bouwwerktuig; 74. heilige; 75. verdrag; 77. rechter zijrivier v. d. Donau; 79. telwoord; 81. fototoestel; 83. bloeiwijze; 85. goedertierenheid; 87. razernij (Ind.); 88. leerrede, preek; 91. werpanker; 92. plaats in Gelderland; 94. kleine dolk; 96. uitgestrekte grasvlakte; 97. tijdelijke vacantie v.e. vergadering: 98. betoonde lettergreep in een versvoet. Verticaal; 1. rij; 2. bedrijf, winkel; 3. uitwonend; 4. Chin, maat; 5. afkor ting; 6. tijding: 7. selderie; 8. gard; 9. afkorting; 10. bestuurden; 11. uniek; 12. plantengeslacht; 14 woonplaats 16. wond; 18. skitrui; 20. stand; 22. werk man a.e. gasfabriek; 24. echtgenoot; 27. slimmestreek; 30. eiland i. d. Middell. Zee; 31. uitroep; 34. Verenigde Staten; 36. soort prent; 37. mestvocht; 39. snaar instrument; 40. harde buitenste laag; 42. eiland i.d. Middell. Zee; 44. mil. linie ter zijde: 46. onverplichte goedheid; 48. los samenhangend; 51 steenkoolpro- «Tuct; 55. exotische handtrom; 57. ge woonterecht; 58. dochter van Laban; 59. onderdompeling; 60. Mars; 62. Schaak term; 64. kraakbeen; 66. grond om het huis; 69. kleine rakker; 71. kader; 73. hetzelfde; 74. schedelhuid; 76. contant; 78. Hindoese vuurgod; 80. schrijf gelden; 82. turfafval; 83. behoeftige; 84. kleur; 86. geneesheer; 89. fatsoen; 90. soort gravure; 93. afkorting; 95. noot. Oplossing Horizontaal; 1. ruwte; 5. teken; 8. el pen; 12. hoest; 14. nadir; 16. cliënt; 18. ruk; 20. Negara; 22. eest; 23. idolaat; 26. atol; 27. nuk: 28. blut; 29. mail; 31. eed; 32. type; 34. sabel; 36. aard; 38. te; 39. ren; 41. nar; 42. ham; 43. eg; 45. motor; 47. Natal; 49. mout; 50. bar beel: 51. rein; 52. leges; 54. gezag; 56. na; 58. sol; 59. nat; 61. non; 62. lt; 63. akte: 65. baren; 67 etui; 69. dra; 70. daad; 72. goal; 74. lek; 76. Edda; 78. crapaud; 80. zege; 81. geuren; 83. tol; 84. alevel; 86.uiten; 88. store; 89. Lukas; 90. ultra; 91. Golem. Verticaal: 1. racen; 2. whisky; 3. toet; 4. een; 5. t.t.; 6. krul; 7. N.N.; 8. Ede; 9 liga; 10 Prater; 11. naald; 13. stil; 15. anti; 17. leute; 18. rotan; 19. kamer; 21. roede; 24. dus; 25. aal; 28. beet; 30. laat; 33. protest; 35. barbaar; 37. ama rant; 38. temen; 40. nobel; 42. halen; 44. genot; 45. mul; 46. ras: 47. neg: 48. leg; 53. goed; 55. zoel; 57. Aarde; 59. nadat; 60. Tegal; 62. Liege; 64. kaduuk; 65. bar; 66. nou; 68. ulevel: 69. degel; 71. acne; 73. adat; 75. kelim: 77. aria; 79. pont; 80 zero: 82. ets; 85. log; 87. nu: 88. S.A. Voor de binnenlandse markt wordt het aandeel van de katoenen weefsels langzaam maar zeker groter ten kos te van het aandeel van de rayon sector. Dit wordt mede in de hand gewerkt door de talrijke nieuwe finishbehandelingen. Ook de mode speelt hier een belangrijke rol; de laatste jaren worden katoenen ja- ponstoffen meer gevraagd. De reeordexport beliep vorig jaar 36.770 ton weefsels, 5 procent meer dan in 1957. Deze stijging kwam ge heel voor rekening van katoenen weef sels, terwijl de export van rayon en linnen weefsels een lichte daling ver toonde. Met name kon de afzet van katoenen weefsels in Europa en Afrika aanzienlijk worden vergroot, wat een ruime compensatie voor de inkrim ping van de afzet op Aziatische mark ten, voornamelijk Indonesië, beteken de. De .grootste afnemers van onze weefselexiport waren België (r,3 procent) en West-Duitsland (14,4 pro eent). Duitsland werd daarmee de tweede afnemer; Indonesië zakte van deze plaats af naar de vijfde met 4.4 procent. Op de derde plaats ston den in 1958 de Frans-Afrikaanse ge bieden met 8 procent van onze uit voer. Verheugend Het aandeel van de export naar Europese landen steeg tot bijna de helft van het totaal, waarvan het grootste deel naar de landen van de E.E.G. In het verslag wordt dat een verheugend verschijnsel genoemd met het oog op de economische en poli tieke ontwikkeling in en buiten ons werelddeel, waarbij het met name gaat om de landen met lage levens standaard en de landen die betrok ken zijn bij het Westeuropese streven naar integratie. In de totale afzet van K.R.L.-weef- sels beliep de export vorig jaar 44 procent, tegenover 41 procent in 1957. De laatste tijd is de binnenland se markt voor textiel in herstel. De orderboeken lopen weer voller. De moeilijkheden bij de afzet in Nederland waren vooral veroorzaakt door stagnaties in de districtkanalen. De pijpleidingen zijn nu leeg. Dank zij een hersteld ver trouwen in de algemene ontwikkeling van de conjunctuur leeft de vraag sterk op. De heer H. G. Blijdenstein zei dit gis teren als voorzitter van de Vereniging Katoen-, Rayon- en Linnenindustrie ter gelegenheid van de publikatie van hel economisch overzicht 1958. De afleveringen van weefsels op de binnenlandse markt zijn in het eerste kwartaal bevredigend gestegen. In de modische sector heeft het mooie voor jaarsweer een helpende hand geboden, die dankbaar is aanvaard. In de export gaat het hier en daar iets stroever, maar reden tot ontevredenheid is er niet. De situatie in onze textielindustrie steekt gunstig af bij menige buitenlandse zusterindustrie, aldus de heer Blijden stein. Dat geldt ook wat de gemiddelde bedrijfsgrootte aangaat. De P.V. „DE BRUSE TREKKER" hield een wedvlucht vanuit Niederlakn- stein (Did.) De uitslag is: C. Bal 1, .1. Nieuwersteeg, Bruinisse 2, H. C. Noord- hoek, Sirjansland 3, J. Folmer, Nieuwer- kerk 4, 8, F. M. Dalebout, Nieuwerkerk 5, C. de Jonge, Bruinisse 6. Ph. Steketee, BruiniSse 7, 9 en 10. Te 's-Gravenhage zijn voor monteur le klas geslaagd T. van Westen Jobsz. en A. Duynkerke Jansz. te BORSSELE. In SINT ANNALAND vierde het echt paar K. Moerland-Polderman het vijftig jarig huwelijksfeest. In de huishoudschool aan de Juliana- straat te AXEL werd een openbare les gegeven. Ouders en belangstellenden kwamen in grote getale op. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chris telijke school te LEWEDORP is benoemd de heer J. Fraanje. Het traditionele reisje van de ouden van dagen uit Terneuzen zal ditmaal op 7 juli voeren naar Overmaire-Donck in België. Er gaan meer dan 300 bejaarden mee. Te Breda slaagde voor het vakdiplo ma dameskapster mejuffrouw M. v. Have te Terneuzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 8