Zowel voor huurder als huiseigenaar onding Aan uitverkoop van natuurschoon moet snel einde komen GevolgChatot - geen betere conditie van de woningen OP DE NOMINATIE VOOR STAATSSECRETARIS Kol. De Jong; Lt.-generaal Calmeijer B. Roolvink Landarbeiderszoon bracht het tot staatssecretaris Mr. Jacq. Dutilh ontving hoogste onderscheiding van gemeente Rotterdam GROOTBOEK WONINGVERBETERING IS „GROOT-VERGEET-BOEK" o Zeeliedenstaking treft Italië hard Kapitein Visser overleden Wel buitenlanders bij Air Ceylon GEMEENTE MAG WOONRUIMTE NIET „BLANCO" VORDEREN Zelfreiniging van water vergroten Zaterdag 13 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag, <1 Animo slonk Wèl onderhoud Wat dan? Onnoemelijke schade NERGENS PASSAGE Alleen maar naar Dienstplichtwet nog niet in Kamer Spelevaart eindigde met auto-ongeluk Bekend walvisvaarder Pierre Bavlestraat Hilton-hotels noodzakelijk Ouders haalden kind uit inrichting voor geesteszieken Lichamelijk gezond Handelsrelaties tussen België en Indonesië VAN OLDENBARNEVELT-PENNING OP VELE TERREINEN DEN HAAG Hel bijna tweejarig bestaan van het Grootboek, Woningverbetering heeft behalve een administratieve chaos nog drie ongewenste gevolgen gehad: alweer voor huurder en eigenaar nadelig. 3 Veel kleine woningeigenaars, beu van het geringe rendement van hun bezit, hebben hun huizen aan grote woningeigenaars overgedaan. via aanmeldingsformulieren, verkrijg baar bij de P.T.T. gaf weinig hoop. Men vertrouwde te veel op de goedwil lendheid van de huiseigenaren. Waarom heeft men de formulieren niet gestuurd, 4 tegelijk met de aanslagen voor de grond- 1 De woningverbetering was, vergeleken met de periode voor-belasting, zo vraagt men zich af. 1957, miniemnadeel dus voor huurder én eigenaar. Vooral nu de Algemene rekenkamer de administratieve chaos zo duidelijk 2 Hel woningonderhoud is hier en daar opvallend teruggelopen1 aan het licht heeft gebracht vraagt me- P ee r nIge huiseigenaar zich af: als iedereen zijn huizen zou hebben verbeterd en om deblokkering zou hebben gevraagd dan zou: öf de chaos nog groter zijn geworden (nu zijn er van de ruim 3600 aanvragen voor de blokkering-ontheffing 27 afge daan), öf de staat miljoenen hebben geïnd, alleen met het doel om die via een lange, kostbare weg weer terug te geven. De bond van huiseigenaren heeft na de droevige ervaring met het grootboek nog maar één wens: opheffing. Terugstorting van de geblokkeerde geld'en zou kun nen geschieden in de vorm van schuld bewijzen, aflosbaar en verhandelbaar. Goede gevolgen heeft de instelling van het grootboek niet gehad. Het doel, verbetering van de woningen, is op geen stukken na bereikt. De bond van huiseigenaren is hierover bepaald niet verwonderd. Haar verwachtingen zijn altijd pessimistisch geweest. Maar hel is triest, dat zelfs de meest pessi mistische verwachtingen nog zijn over troffen. De huiseigenaren zelf hebben van de administratieve chaos bij het groot boek over het algemeen niet veel na delige gevolgen gehad. De chaos was en is meer het nadeel van de staat. Men is geneigd te zeggen, dat va dertje Staat de handen mag dichtknij pen omdat er zestigduizend aanmel dingen nooit zijn binnengekomen. Ware dat wel het geval geweest: de chaos zou groter zijn geweest. Voor a'e instelling van het grootboek dat men nu ironisch het Groot- Vergeet-Boek noemt had de huiseige naar het recht om de huur over een aan tal jaren met een bepaald percentage van de verbeteringskosten te verhogen. Hij had dan in elk geval rendement van zyn investeringen. Na de instelling verdween de animo snel want de huiseigenaar, die zijn wo ning verbeterde, kon hoogstens, na veel vijven en zessen, een deel van zijn eigen geblokkeerde geld terugkrijgen. Voorwaarde was dan wel, dat d'e ver beteringen van enig formaat waren. Dit stuitte in de praktijk op vele bezwaren. Legio eigenaren hebben zich afgevraagd: wat kan ik nog verbeteren? Een douche cel heb ik ai, ik kan er geen badkamer van maken want de ruimte is te klein. Plaats voor nog een wastafel in mijn huis is er niet meer. Huiseigenaren kwamen al gauw tot de conclusie, dat de mogelijkheden tot ver betering in de meeste arbeiderswonin gen het grootste deel van het woning- bezit niet zeer groot waren. Het on derhoud van deze meestal oudere huizen is veel belangrijker dan de ver betering. Maar voor onderhoudswerken bestaat geen mogelijkheid tot deblokke ring. Deze bepaling kon tot absurde con sequenties leiden: geen reparatie van een lekkend dak, wel een betegeling in de keuken, Dit heeft tot gevolg dat ook voor de huurders de hele instelling van het Grootboek Woningverbetering een trieste zaak is geweest. Immers, zij moesten wel meer huur gaan betalen, vernamen dat eventueel verbetering van bun wo ning daarvan het gevolg zou kunnen zijn, maar kwamen al ras tot de ontdekking dat juist dit laatste er niet bij was. Met alweer een nieuwe huurverhoging in het vooruitzicht vragen steeds meer huur ders zich af waartoe dat Grootboek Wo ningverbetering dan eigenlijk dient wan neer noch zij, noch a'e huiseigenaren daar enig garen bij spinnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap Delfland zijn aan het onderzoeken of het mogelijk het zelfreinigend vermogen van Het is in veie plaatsen voorgekomen, dat huiseigenaren geld van kredietban- ken hebben moeten lenen om de nood- i zakelijke onderhoudswerken te laten verrichten terwijl eigen geld was ge blokkeerd. Het is duidelijk, dat juist de kleine eigenaar van deze situatie de dupe was. De kleine huiseigenaren heb ben hun bezit in groten getale verkocht aan eigenaren met meer financiële weer- stand. Daarmee dreigt een belanggrijk bestanddeel van onze samenleving weg te vallen. De kleine huiseigenaar, die vaak nog wel bereid is om in onderling overleg met de huurder financieel bij te dragen in bepaalde verbeteringen, maakte plaats voor de grote eigenaar, die, zo leert de Eigen nieuwsdienst ROME. De thans vier dagen oude staking van de Italiaanse zeelieden begint een nationale ramp te worden; sinds de vakbonden maandag een aan bod van zes procent loonsverhoging afsloegen, ligt niet slechts een groot i deel van de koopvaardijvloot stil, maar het vertrouwen in de Italiaanse scheepvaartverbindingen lijdt onnoe melijke schade. De staking kost de koopvaardij ruim een half miljoen guldenper dag, maar nog erger is dat toeristen er niet meer aan denken een passage op een Italiaans schip te boeken een ongunsti ge invloed die waarschijnlijk nog jaren merkbaar zal zijn. Vooral op Italiaanse schepen die in buitenlandse havens door de staking ge troffen zijn, spelen zich wanhopige to nelen af. Honderden passagiers van de Giulio Cesare, die in New York ligt, hebben geweigerd het schip te verlaten. De rederij heeft meegedeeld dat zij naar andere maatschappijen zullen worden overgeboekt, maar er is in het hoogseizoen op korte termijn vrijwel geen passage te vinden. Deze passagiers zien hun vakantie mislukken, omdat zij geen geld hebben enkele dagen in New York aan de wal door te brengen. De rederij heeft al ge dreigd hen -door de politie van boord te laten halen. In Italië zelf had de politie vier uur nodig om 190 stakers te verwijderen van een der grootste Italiaanse passa giersschepen, de Federico, die in de ha ven van Genua ligt. praktijk, vaak bureaucratischer is aan gelegd en minder plooibaar is bij het geven van bepaalde medewerking en ser vice, die voor de individuele huurder zo belangrijk kan zijn. De huiseigenaren zeggen nu met nog j meer kracht dan te voren, dat het groot boek een onding is kind zonder le vensvatbaarheid uit een politiek huwe lijk op compromis-basis. Men acht het te kenend, dat één van de ouders nu in de nieuwe politieke constellatie uitroept: Wij hebben dit kind nooit willen heb ben. Niet de eigenaren, niet de huurders, niet de staat niemand heeft er voor deel van gehad. De chaos werd door veel deskundigen verwacht maai' niet zo snel en zo to taal. De wijze van aanmelding al Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De voorgestelde wij ziging in de dienstplichtwet, om uitzen ding van dienstplichtigen van land- en luchtmacht naar Nieuw Guinea moge lijk te maken, zal dinsdag niet in de Tweede Kamer in behandeling komen. De commissie voor de defensie heeft nog geen eindverslag kunen uitbrengen, daar te elfder ure door de socialisten nog enkele nieuwe punten naar voren zijn ge schoven. De commissie moet nu dinsdag middag eerst nagaan of deze punten in derdaad nog in behandeling moeten ko men. Als de commissie daartoe besluit, moet in ieder geval het antwoord van de mi nister worden afgewacht, voordat het wetsontwerp voor openbare behandeling Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De spelevaart om de Maas van de Nederlandse Filmmaatschap pij heeft gisternacht voor verscheidene deelnemers een weinig feestelijk einde gehad. Een auto. die bestuurd werd door Sylvia de Leur is omstreeks een uur bij Halfweg geslipt. Zes maal sloeg de wagen over de kop. Sylvia de Leur. de jonge actrice die in het buitenland al een kleine filmcarrière achter de rug heeft en in augustus voor de K.R.O. komt in een revue van Berry Kievits en Gerard Walden, ligt gerad braakt met gekneusde ribben en een shock op bed. De andere inzittenden, de actrice In- grid Valerius, de televisie-regisseur Rob Touber en de filmcriticus Hans Saaltink werden geen van allen ernstig gewond. De auto is practisch geheel vernield, gereed is. Van een onzer verslaggevers ASSEN Er is in Nederland geen te kort aan recreatieruimte, wel schaars te. Een tekort zal er pas zijn, als de „uitverkoop" van natuurschoon door gaat zoals zij nu hier en daar aan de gang is. Als wij de ontwikkeling van het toerisme niet in goede banen kun nen leiden, dan staat de naam van Ne derland als toeristenland op het spel. Dan zal het ook met de bewoonbaar heid voor onszelf zijn afgelopen. Tot deze conclusie kwam gistermiddag ir. R. van de Waal van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, tijdens de jaar vergadering van de A.N.V.V. in het feest vierende zevenhonderdjarige Assen. Hoe wel er nu reeds door binnen- en buiten lands toerisme in ons land ongeveer een miljard gulden per jaar wordt omgezet, staan wij nog pas aan het begin van de ontwikkeling. Ik ben geen „prognosum", zei ir. Van de Waal, maar toch heb ik berekend, dat er in twintig a dertig jaar 250.000 tot 300.000 slaapplaatsen bij moeten komen. Ons land moet geen museum voor toeris ten worden, daarom moet de „toeristische infrastructuur" verbeteren. De jaarvergadering stond voor de eer ste maal onder de (humoristische) leiding van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Het was ook de vergadering waarin bekend werd dat onze toeristische balans na vele jaren weer een batig saldo vertoont. Het vorige jaar kwam namelijk een bedrag van 299 miljoen binnen, terwijl de Neder landers zelf 293 miljoen over de grenzen brachten. Deze bedragen zijn ongeveer gelijk aan 2 Vis procent van onze export. Het aantal overnachtingen is gestegen, maar de gemiddelde verblijfsduur werd wat korter. Volgens de nieuwe voorzitter liggen on ze toeristische papieren voor het buiten- SCHIERMONNIKOOG (ANP). In Leeuwarden is op 67-jarige leeftijd de heer Klaas Visser overleden. Hij was de eerste kapitein op de Willem Ba- j Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. B. en W. hebben op voorstel van de straatnameneommissie besloten de nieuwe verbindingsstraat tus sen Schiedamse Vest en de Baan te noe men naar Pierre Bayle. Bayle. die leefde van 1647 tot 1706, is een Frans filosoof, die om religieuze en politieke redenen uitweek naar Neder land, zich te Rotterdam vestigde en hier het merendeel van zijn werken schreef. Zijn graf bevond zich in de vroegere Waalse kerk aan de Hoogstraat. lands bezoek in 1959 gunstig. Bevordering van vreemdelingenverkeer is echter een vak dat in het commerciële vlak ligt. Wij zullen er rekening mee moeten houden dat concurrentie van het buitenland steeds groter wordt, en onze kracht moe ten zoeken in samenwerking, efficiency, verbetering van de accomodatie. Ook prof. Gelissen waarschuwde: Doen wij dat niet. dan zullen de buitenlanders wegblijven. Er zijn gisteren in Assen meer belang rijke uitspraken gedaan. Door de heer J. Vet uit Arnhem verklaarde de Vereni ging van V.V.V.-directeuren, dat zij de bouw van de twee Hiltonhotels unaniem toejuicht. Hun zuigkracht zal zo groot zijn dat het buitenlands bezoek er mee: door zal toenemen dan zij zelf zullen kunnen verwerken. Uiteraard reageerde de vertegenwoor diger van de Horecaf nogal fel op deze woorden, maar de vice-voorzitter van de A.N.V.V. wuifde alle bezwaren weg. „De ze hotels moeten er komen, wil ons niet een grote stroom toeristen ontgaan. Aan het eind van de ochtendvergade ring is de onlangs afgetreden voorzitter mr. dr. L. N. Deckers staande een ovatie gebracht. Zij vormde het slot van de plechtigheid, waarin hem een door Peter Roovers vervaardigd borstbeeld was aan geboden. De bronzen Deckers zal een plaats krijgen in het gebouw van de A.N.V.V. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De benoeming van drie staatssecretarissen staat binnenkort te gebeuren. De anti revolutionair B. Roolvink, secre taris van het Christelijk nationaal vakverbond, komt ernstig in aan merking voor een dergelijke post aan sociale zaken; voor oorlog is de minister van defensie in onderhandeling met lt.-generaal M. R. H. Calmeyer en voor ma rine met kapitein ter zee P. S. J. de Jong, van rooms-katholieken huize. De heer B. Roolvink zal zich in eerste aanleg hebben te belasten met de uitwer- king van het nieuwe loonbeleid. Voorts zal hij zo ongeveer het werk van dr. Van Rhijn op zich nemen. De heer Roolvink werd in 1912 in het Friese dorpje Wijd- gaat geboren. Hij was metaalarbeider 111 een haardenfabriek te Hilversum, waar hij lid van de gemeenteraad is. Kort na de bevrijding kwam hij in het hoofdbe stuur van het C.N.V., waarvan hij in 1952 secretaris werd. Hij is ook lid van de Sociaal economische raad. NOG BESPREKINGEN Met de beide staatssecretarissen voor defensie zijn nog besprekingen aan de gang. In het begin van de volgende week zal hier de beslissing vallen. Uit het feit, dat minister Van den Bergh voorberei dingen treft voor deze benoemingen blijkt in ieder geval, dat hij in beginsel heeft gekozen voor een bepaalde vorm van ver ticale organisatie op zijn departement. Anders zou er sprake moeten zijn van tenminste drie staatssecretarissen voor materiële, personele en financiële zaken Welke vorm de nieuwe organisatie zal krijgen staat echter nog niet vast. Het ligt wel in het voornemen van de minister om zich persoonlijk ook bezig te houden met het aankoopbeleid, wat meer wijst in de richting van overkoe peling van de drie krijgsmaehtonderde- len op dit terrein althans, of zelfs inte gratie. Hoe het zij, dit alles hangt nog en het zal van het overleg hieromtrent afhangen of met name generaal Calmeyer, die zoals bekend voorstander is van een horizontale organisatie, zich bereid zal verklaren op te treden als staatssecreta ris van oorlog, dus van landmacht en luchtmacht. Ook is de mogelijkheid dat later een staatssecretaris afzonderlijk voor de lucht macht zal worden benoemd nog open. Toen gisteren de namen van generaal Calmeyer en kolonel De Jong bekend werden, liet minister Van den Bergh prompt weten, dat de hele zaak nog open ligt en dat er nog geen beslissingen zijn genomen. De geruchten werden als op zijn minst voorbarig gekenschetst. Niet ontkend werd echter, dat er besprekingen waren gehouden. Kolonel De Jong, die commandant is van hl-, ms. onderzeeboot- jager Gelderland, werd daarvoor maan dag plotseling van zijn schip gehaald, dat samen met andere bodems van smal deel vijf in de Noordzee bezig was met oefeningen. Met een helikopter is hij naar hr. ms. vliegkampschip Karei Door man gebracht, waar een verkenningstoe stel gereed stond om hem over te vliegen naar Valkenburg. Kolonel De Jong heeft in de oorlog een voortreffelijke staat van dienst verworven als commandant van een onderzeeboot. Na de oorlog was hij onder andere adjudant van staatssecreta ris Moorman en later van de Koningin. Ook maakte hij deel uit van de staf van Channelcommand, het marinecommando van de Navo over Het Kanaal. Op het ogenblik is hij nog commandant van de Gelderland en adjudant in buitengewone dienst van de Koningin. Als opvolger van admiraal Moorman is hij wel aanmerke lijk jonger, namelijk nog geen 45 jaar, COLOMBO (AFP) Het Ceylonese ministerie van verkeer heeft thans meegedeeld dat de luchtvaarovereen komst tussen Ceylon en communis tisch China geen enkele bepaling be vat, waarbij inwoners van welk land dan ook zouden worden uitgesloten van het vervullen van enige functie als bemanningslid van vliegtuigen der Air Ceylon op de lijn KantonCo lombo en terug. De luchtvaartovereenkomst bepaalt dat de bemanningen van de vliegtuigen op die lijn of uit Chinezen of uit Ceylo- nezen moeten bestaan. Zolang de Air Ceylon echter niet beschikt over vol doende vliegers, mag zij; na overleg met de regering van communistisch China, buitenlanders in dienst nemen. Bij de onderhandelingen over de over eenkomst zou premier Tsjoe En-lai van communistisch China hebben ge zegd dat hij geen Nederlandse beman ningsleden zou kunnen toestaan, maar daarvan staat dus niets in de over eenkomst. Van een onzer redacteuren Het spel gaat beginnen. Deze haast profetische woorden schreef de heer B. Roolvink in een front pagina-artikel van het orgaan van het CNV, „De Gids", dat op vandaag gedateerd staat. Toen hij dit schreef stond wel vast, dat hij een belangrijke rol zou! gaan spelen in de ontwikkeling! van de toekomstige loonpolitiek,1 maar dan als secretaris van het, CNV, die reeds een reeks van ja ren de loonpolitiek behandelde, doch niet als staatssecretaris, in het bijzonder belast met dit deel van het werk van het departe ment van sociale zaken. Bouke Roolvink, is een geboren Fries, landarbeiderszoon uit het dorp Wijt- gaard', voor dit bij de Friese hoofdstad werd gevoegd gemeente Leeuwarder- adeel. Hij doorliep daar de Christelijke lagere school, dezelfde, waar indertijd ook oud-minister Algera schoolging. Hij was bestemd voor het metaalamibachl en bezocht drie jaar d'e ambachtsschool te Leeuiwarden. had direct daarna twee ba zen in Leeuwarden, doch vertrok reeds als 17-jarige naar Hilversum, waar hij ging werken bij de haardenfabriek van Jaarsma. Daar 'bleef hij ruim 16 jaar, waarvan het grootste deel als afd'elings- baas. Hij had zich direct aangesloten bij de Christelijke Metaalbewerkersbond en werd voor deze in de fa'briekskern be noemd, waarvan hij voorzitter werd. Op 11 juni 1946 benoemde ó'eze 'bond hem tot gesalieerd bestuurder. Een jaar de binnenwateren te vergroten. Blijkt boren en in 1913 zijn zeemansloopbaan dit mogelijk, dan heeft men waar-1 beS°n' heeft °.°k aIs gezag- schijnlijk een belangrijk hulpmiddel EINDHOVEN De film Variations electroniques. die door de Haagse cineast Gerard Raucamp in opdracht van Philips is vervaardigd, zal als officiële Neder landse inzending eind augustus naar het filmfestival van Venetië gaan. Henk Badings schreef voor de film. wel ke een speelduur heeft van tien minuten, de electronische muziek. Tijdens het filmfestival in Arnhem zal _..a_Variations electroniques op 23 juni voor redsz voor de walvisvaart. Hij wasj het eerst in Nederland worden vertoond. ook ereburger van Schiermonnikoog. Zijn ereburgerschap had de heer Vis-j ser verworven omdat hij verscheidene j mannen van het eiland had weten te bewegen aan de walvisvaart deel te) nemen. Dat heeft tot de welstand van de bewoners van Schiermonnikoog be-| langrijk bijgedragen. De heer Visser, die in 1891 werd ge- ARNHEM. De politie-echter in Arnhem heeft de 43-jarig'e betonwer ker J. V. uit Emmen en zijn vrouw gisteren beiden conform de eis ver oordeeld tot een boete van veertig gulden. De echtelieden hadden voor in januari hun zestienjarige dochter, die werd verpleegd in de krankzinni geninrichting in Wolfheze, uit het ge sticht bevrijd. De ouders waren het gesloten pavil joen, waar het meisje verbleef, binnen gedrongen en hadden haar, ondanks het verzet van twee artsen meegenomen. Nauwelijks weer thuis in Emmen aan gekomen, was het meisje aangehouden en teruggestuurd naar Wolfh ze. Op de zitting zei de vader, dat hij er bezwaar tegen had, dat zijn dochter in de inrichting in Wolfheze moest verblij ven. Volgens hem was ze kerngezond. Lichamelijk wel. beaamde de officier, maar u weet ook wel dat er afwijkingen zijn. In zijn requisitoir zei de off cier nog, dat het meisje in haar eigen belang was opgenomen in Wolfheze. Zonder deskun dige verpleging zou het thuis een drama zijn geworden. Het overhandigen van de Oldenbarne- veld-penning aan mr. Jacq Dutilh door de Rotterdamse burgemeester mr. G. E. van Walsum. gevonden in de strijd tegen de steeds toenemende vervuiling van het water De praktische proefnemingen, die werden gehouden bij Monster en in de Vliet bij Leidschendam* zijn gisteren beëindigd. Het wachten is nu op de resultaten. Men is er inderdaad in ge slaagd om bij Monster het zuurstofge halte te verhogen. De resultaten waren niet ongunstig: de stank van het water verminderde, dé algen 'n het water werden geacti veerd en daardoor werd het water zui verder. De vraag is nu hoelang het wa ter deze betrekkelijke zuiverheid houdt. Want de oplossing is niet definitief: men heeft immers de oorzaken van de vervuiling niet weggenomen. Hel ant woord op deze vraag kan pas na enige tijd worden gegeven. Zuurstof in het water is niet alleen van belang voor de ademhaling van planten en dieren, maar ook voor de micro-organismen, die het zelfreinigend vermogen van het water waarborgen. Rijkswaterstaat heeft voor de uitvoe ring van deze theorie gebruik gemaakt van de apparatuur, die men ook heeft gebruikt bij de proefnemingen om de zoutwatergrens in ons land terug te dringen. voerder voor de rederij' Vinke gevaren. Hij was drager van de De Ruyter-me- daille en hem waren ook verscheidene geallieerde oorlogsonderscheidingen verleend. Subaridrio bevestigt: BRUSSEL. In Brussel heeft Suban- drio, de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, gisteren verklaard de overtuiging ie hebben, dat België in het algemeen en Antwerpen in het bijzonder l belangrijke handelsrelaties met Indone sië willen. Hij zei zeer tevreden te zijn over zijn bezoek aan Antwerpen, waar hij met vooraanstaande figuren uit com- I merciële en industriële kringen heeft on- j derhandeld. Subandrio zei in België de grondsla gen te leggen voor nauwere handelsbe- trekkingen tussen zijn land' en België. die later door deskundigen zouden kun nen worden uitgewerkt. Desgevraagd antwoordde hij, dat de Indonesische theemarkt in Antwerpen verder zal wor den ontwikkeld. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM In de Burgerzaal van het stadhuis heeft burgemeester mr. G. E van Walsum gistermiddag onder hartelijk applaus van enige honderden belangstellenden de Van Oldenbarneveltpenning uitgereikt aan Jacq. Dutilh die dertig jaar lid van de gemeenteraad is geweest en die volgende week vrijdag zijn 75ste verjaardag hoopt te vieren. De Van Oldenbarneveltpenning is de hoogste onderscheiding van de gemeente Rot terdam. Zij wordt uitgereikt aan per sonen die zich voor Rotterdam bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt en daarom is zij versierd met de zin spreuk: „Zal de gemeenschap leven, dan moet de mens zich geven!" De heer Jacq. Dutilh is op 19 juni 1884 te Rotterdam geboren. Na het Erasmiaans gymnasium te hebben door lopen studeerde hij te Leiden. Na eni ge jaren te Londen te hebben gewerkt keerde hij naar zijn geboortestad te rug waar hij in tal van economische, sociale en culturele taken werd betrok ken. In zijn toespraak tot mr. Dutilh heeft burgemeester Van Walsum er enkele nader aangeduid: Naast uw beroeps werkzaamheden, eerst als advocaat en later als agent van de Nederlandse Handelmaatschappij, hebt u zich, afge zien van uw contact met het bedrijfsle ven, op vele terreinen bewogen. Een centrale plaats heeft daarbij ingenomen het spaarbankwezen dat u als bestuurs lid en voorzitter van de Spaarbank hier ter stede plaatselijk, als voorzitter van de Nederlanclse spaarbankbond landelijk en als bestuurslid van het Internationaal instituut voor het spaarwezen interna tionaal hebt gediend. Vooral als president-commissaris van de maatschappij voor volkshuisvesting Vreewijk toonde u uw belangstelling voor de volkswoningbouw. Als voorzitter van de stichting Havenbelangen hebt u vorm en gestalte gegeven aan een in stelling die voor Rotterdam van veel be tekenis is. In de besturende colleges van de Ne derlandse Economische Hoogeschool. die een sieraad van Rotterdam mag wor den genoemd, hebt u een vooraanstaan de plaats ingenomen. Ook thans nog zijt gij lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Gij zijt lid van de raad van beheer van de nv De Beurs van Koophandel en admi nistrateur van het Bataafs Genootschap, gij waart consul van Tsjechoslowakije, bestuurslid van de Waalse gemeente, lid van het comité tot behartiging van na tionale belangen en voorzitter van de Sociëteit Amicitia. Deze opsomming maakt geen aan spraak op volledigheid, want aldus de burgemeester ik zou ook nog kun nen noemen de gezondheidszorg. het gevangeniswezen, de voogdijraad, de volksuniversiteit, de pers, de toneelcoör dinatie. de raden van beroep voor de so ciale verzekering en voor de belastin gen. De meeste van deze functies be kleedde u gedurende een respectabele reeks van jaren. Het lidmaatschap van de raad heeft meer dan dertig jaar uw leven bege leid en waarschijnlijk zijn er geen plaat sen geweest waar uw gehele persoon dui delijker en veelzijdiger tot uitdrukking is gekomen dan juist daar. Juridische en financiële aspecten kregen daar uw bijzondere aandacht. Groot was de ver scheidenheid van onderwerpen waarover u het woord voerde: financiën, de ha ven, het openbaar vervoer, de volkshuis vesting, de recreatie, het kunstleven, de personeelszaken en later vooral de we deropbouw van de stad. Uitvoerig ging de burgemeester in op mr. Dutilhs activiteiten als raadslid en als leider van de liberale raadsfractie, daarbij in het bijzonder zijn tournure d'esprit" belichtend. De zinspreuk van de Van Oldenbar neveltpenning lijkt als voor u geschre ven. Gij hebt daarnaar gehandeld en gij deed dat op een geheel eigen en heel bijzondere wijze: erudiet, voornaam, mild en beminnelijk. In zijn dankwoord herinnerde mr. Dutilh aan de woorden van Paulus: „Ik heb geleerd vergenoegd te zijn in het geen ik berft. Noch gij noch ik zei- de hij rftogen het gesprokene al te letterlijk nemen, men mag de resulta ten van leven en werken niet overschat ten. Gewagend van de activiteiten na de bevrijding zei hij dat het tot grote dank baarheid stemt in zulk een tijd in het stadsbestuur, in het bedrijfsleven, in het bankwezen, in de Kamer van Koophan del en op ander terrein te hebben mo gen werken. Het uitgebreide complex van mijn bezigheden in een lange reeks van jaren is zogezegd vanzelf gegroeid, uit het een is bijna onvermijdelijkerwij- ze het ander voortgekomen. Het totalft samenstel heeft mij gege ven een vreugde, nopend tot, ja eisend, het geven van het beste dat men in staal was te geven en daarmede wor dend tot een beloning in zichzelf. Mr. Dutilh dankte voor de hem uitge reikte Van Oldenbarneveltpenning en noemde het een grote eer deze zeldza me zuiver Rotterdamse onderscheiding te bezitten met hen aan wie zij te vo ren is toegekend. Hij noemde tiaar het symbool, de leuze voor de levenstaak van allen, hoog of laag die binnen de Rotterdamse stads- en belangengrenzen in bedrijfsleven, overheidsdienst, hoe of waar dan ook, hun werk vinden, omdat zij draagt de spreuk: „Zal de gemeen schap leven, dan moet de mens zich ge ven!" werkte hij in de zuidelijke provinciën, waardoor hij o.m. met de bedrijven van „De Schelde'' en Philips in aanraking kwam. Daarna werd hij gedetacheerd' in Noord-Holland, waar hij het was 1947- 1950 verscheidene malen moest op treden in door de EVC uitgelokte stakin gen, o.m. bij Werkspoor. Eind 1950 werd hij naar Utrecht geroepen als lid van het d'agelijks bestuur van zijn bond, be last met de ondernemingsraden en de scholing en voorlichting der leden. Na zes-en-een-half jaar zijn bond waar aan 'hij getrouw hoopt te blijven te hebben gediend, werd hij benoemd tot secretaris van het CNV, waar hij nu eveneens precies eenzelfde periode werk zaam is geiweest. Hij heeft zich in de laatste jaren spe ciaal bewogen op het gebied van de lo nen en prijzen en geldt als één der beste deskundigen op dit terrein in ons land. HU werkte mee aan het rapport inzake de loonpolitiek van de Stichting van de Arbeid in 1954 zowel als dat van de SER in 1955, aan het ruimteonderzoek van de SER in 1955 zowel als het bestedings beperkingsrapport in 1957-1958 en ten slotte aan het rapport van de Commis sie Ontwikkeling Nationale Economie van dit voorjaar. Daarnaast behield hij als lid van de commissie Ondernemings raden van de SER zijn belangstelling op het terrein van de samenwerking in de onderneming. Nu ziet hij zich als staatssecretaris geplaatst voor d'e taak, om wegen te zoeken voor een regeling van de mini mumlonen en het opbouwen van een in stitutioneel kader voor de nieuwe loon vorming. Hoe zijn opvattingen daarover zijn? HU zei het aldus: „Er leven op het ogenblik bü de werknemers zekere ver wachtingen wat betreft loonsverbeterin gen. Deze zijn begrijpelijk na een periode van bestedingsbeperking, die van de ar beiders een groter offer heeft gevraagd dan werd verwacht, doch die thans ach ter de rug is"*. Met de zinsneden, die de regerings verklaring geeft over de loonpolitiek kan c?e nieuwe staatssecretaris zich zeer goed verenigen. Hij ziet er de mogelijk heid in, dat met de verbetering van loon- en andere arbeidsvoorwaarden spoedig een begin kan worden gemaakt. Wanneer is niet op een dag af te zeg gen. De verbeteringen zullen moeten in gaan op <ïe normale expiratiedata der collectieve contracten, ze mogen niet lei den tot prijsverhoging, en bij het nemen van loonmaatregelen zal rekening ge houden moeten worden met de te ver wachten compensatie voor huur- en melkpr ij sverhoging. Men doet z. i. dan ocvk verstandig, zich niet wijs te maken, dat op korte termijn enorme verbeteringen tot stand zullen komen. Voorzichtigheid is geboden. Doch enige verruiming hangt in d'e lucht. In het gesprek, dat wjj met hem had den, legde de heer Roolvink, die alleen heel in de verte familie is van het Room se kamerlid Roolvink, er de nadruk op, dat de aanvaarding van zijn nieuwe taak het CNV in het geheel niet bindt. Hij heeft de beslissing geheel op eigen ver- antwoordeUikheid genomen omdat hij, na herhaald aandringen, gemeend heeft, zich niet te mogen onttrekken. Dat hij voor een zware taak komt t* staan, acht hij intussen wel heel zeker. Maandagmorgen half elf zal de heer Roolvink ó'oor H. M. de Koningin wor den beëdigd. DEN HAAG Het met spanning verbeide arrest van de Hoge Raad over de vraag of gemeenten voortaan op naam woonruimte zullen moeten vorderen is gisteren gewezen. De Hoge Raad besliste, dat het in strijd met de wet is woonruimte blanco te vorderen, aangezien dan geen afweging van de belangen van partijen kan worden ver kregen. Zoals bekend vorderen de gemeenten altijd blanco indien zij over een aantal woningzoekenden, die voor het desbe treffende pand in aanmerking zouden kunnen komen, beschikten. De bedoeling van het bij amende ment invoegen van de woorden „let tende op de rechtspositie van partijen'' in de woonruimtewet 1947 is geweest, dat behalve met een passende verdeling van de woonruimte ook rekening zou worden gehouden met de belangen van partijen, zo overwoog de Hoge Raad. zou dus de toestand krijgen dat uitver korenen voor een gevorderde woning veel langer zouden moeten wachten dan andere woningzoekenden, die een vrij huis krijgen. De lijst van gegadigden zou ook zienderogen kunnen slinken tij dens de vorderingsprocedure, met het risico, dat de gemeente niemand over houdt. De gemeenten wensten dan ook een woningvoorraad te hebben voor urgente gevallen, welk verlangen de procureur- generaal bij de Hoge Raad wel billijkte, maar volgens hem moest de wetgever dan de oplossing brengen. De Hoge Raad deelde die opvatting. Vordering en toewijzing vormen één ge heel. dus moet al bij de vordering "de eventuele toewijzing bekend zijn. Voortaan zullen de gemeenten daarom bij iedere vordering meteen met e«n at meer gegadigden voor het pand moe ten komen, wil hun actie rechtsgeldig zijn. Betoogd was, dat dat op grot» moeilijkheden stuit, omdat een vord«* ring enige tijd in beslag neemt. Mm»

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 6