WALCHEREN Onze sa Eerste werkvergadering van Brede Watering Z.-Beveland D 's-HEERENHOEK BOUWT AAN DE TOEKOMST KUIS 3CrM Zaterdag: Tjoba I tegen Togo I Schuur wordt brandstapel NEGENTALLEN GEFORMEERD door Zeeland Zaterdag 13 juni 1959 Pag. S SERIE BESLUITEN ALS HAMERSTUKKEN Veelzijdige sportactiviteiten in Souburgse sportweek Eigen-huisexpositie Onderhoud school C.V.O. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Knap werk van Verwey Raad Zoutelande nam verkeersmaatregelen ZWITSERSE PLOEG IN RONDE VAN ZEELAND 4 juli: Dolphijnrit Leerkrachten kwamen bijeen in ZLM- school Oostkapelle Auto over de kop Groene Kruis krij gt meer ruimte B.B.-oefening Axel Kerstgeschenken uit Zeeland voor Seroeise jeugd Actie start weer SCHOOLSPORTDAG OP THOLEN VIOS tegen DHJ Zaterdagvoetbalclub Oud Vossemeer opgericht Jaarvergadering kring Zeeland N.F.O. ZUiOJWSCH DAGBLAD Van een onzer verslaggevers GOES Het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land" heeft vrijdagmiddag de eer ste algemene werkvergadering in zijn bestaan gehouden. Er werd een groot aantal besluiten geno men, betreffende aan- en verkoop van gronden, de verbetering van dijken en benoeming van perso neel. In het openingswoord van de dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker, merkte deze op, dat in de vijf maanden van het bestaan van het nieuwe waterschap, men erin is geslaagd, 'n administratieve dienst op te bouwen, die het dagelijks be stuur in staat stelde, het werk in alle districten van het waterschap normaal doorgang te doen vinden. In deze eerste maanden zijn voorberei dingen getroffen voor het samenstellen van de begroting, nadat alle rekeningen van de in de nieuwe Brede Watering op genomen polders en waterschappen waren nagezien. De meeste rekeningen vertonen een voordelig saldo, dat soms slechts en kele honderden, doch hier en daar ook duizenden guldens bedraagt. Enkele pol ders leden verlies. De begroting vertoont een totaalbedrag van ruim acht miljoen gulden. Voor de post onvoorzien is niet minder dan drie en een halve ton uitgetrokken. De heer A. Mol werd benoemd tot grif fier van het waterschap, met vrijwel alge mene stemmen. Ontvanger werd de heer P. Knuist uit Goes, die evenals de heer Mol in dienst was van het opgeheven wa terschap „De Breede Watering bewesten Yerseke". Ook de heer G. Beenhakker uit Goes kon zijn functie bij het opgeheven grootste Zuidbevelandse waterschap als hoofd van de technische dienst omwisse len voor een gelijke bij het waterschap van Zuid-Beveland. Zonder hoofdelijke stemming nam de algemene vergadering een groot aantal be sluiten. Naast het uitvoeren van de door de op geheven polders of waterschappen geno men beslissingen, besloot de vergadering o.m. tot het optrekken van de verdediging van de dijkvakken onder Hansweert en Schore van vier meter boven N.A.P. tot vijf meter. Wel heeft de Rijkswaterstaat te kennen gegeven, deze maatregel niet nodig te achten, maar het dagelijks be stuur van het Waterschap meent, dat de hoge vloeden thans landverlies tot gevolg hebben. De vergadering machtigde het dagelijks bestuur tot het treffen van voor bereidingen voor het doen uitvoeren van aanpassingswerken aan de Zandkreex, in verband met de afsluiting hiervan. Voorts besloot de vergadering tot aan- en ver koop en ruil van een aantal percelen grond. Ook keurden de aanwezige ingelanden een aantal voorstellen van het dagelijks Advertentie bestuur goed, die het intrekken van be sluiten, genomen door de opgeheven wa terschappen en polders, betroffen. Het be sluit van de vergadering van ingelanden van het waterschap Zuid-Kraaert, dat eveneens werd vernietigd, was aanleiding tot het nemen van een principe-besluit. Het bestuur van de Zuid-Kntaijert had besloten, een aantal gronden te verkopen aan de pachters. De Brede Watering be sloot gistermiddag dat het waterschap zo min mogelijk gronden uit handen zal ge ven. Het grondbezit, dat nu 255 ha bouw en weiland en 117 ha zeedijk bedraagt, zal dus vermoedelijk alleen nog groter worden. De dijkgraaf deelde tijdens de vergade ring mede dat de verbouwingen m het Polderhuis gereed zijn gekomen, en dat het elektrisch gemaal „Schore" bij de Vlakebrug werd opgeleverd. In zijn ope ningswoord herdacht de heer Dekker de onverwacht overleden hoofdingeland, de heer Jac. Vogelaar te Krabbendijke. Van onze korfbalmedewerker IN DE EERSTE klasse van de Z.K.B. gaan zaterdag de beide rivalen Tjoba I en Togo I elkaar bekampen. Het gaat dus ongetwijfeld spannen op het knusse Tjo- ba-terrein. Het was in het verleden voor Togo steeds zeer moeilijk om op 's-Heer Hendrikskinderen van Tjoba te winnen en ook ditmaal zal dit niet zonder slag of stoot gaan. Gezien de resultaten en het vertoonde spel van beide ploegen in de laatste weken zijn wij zelfs geneigd Tjoba I als winnaar te tippen. De strijd om de titel in de eerste klasse is dan weer zo danig dat Togo en Tjoba een gelijk aantal verliespunten hebben. In 2a kan Blauw Wit aan de leiding ko men indien van Atlas gewonnen wordt. In 3a zal Stormvogels de uiterste best doen om tegen B.K.C. een zo goed moge lijk resultaat te behalen omdat de ploeg uit Westkapelle nog volop kanshebber voor de titel is. Wij verwachten de volgende resultaten: 1 Swift 2—Scampolo l 1; Tjoba 1—Togo 1 1: Zuidw. 1—Vios 1 1. 2a Atlas—Blauw wit 1 2: El to 2—Tjoba 2 2; Vedo 1—Ondo 1 1. 2b De Poel—Luctor 2; Togo 2—Vitesse 2; Vios 2— SSS 1. 3a Stormvogels—BKC 3; AKC—Zuid westers 3 1; Vedo 3—Swift 4 2; 3b Kats— VZOD 2 1; Dos '55—Vopo 2. 3C Blauw wit 2— Scampolo 2 2: WKV—Tjoba 3 2. Avondklasse Vedo 2—Swift 5 (15-6) 2; KVL—Ondo 2 (17-6) 1. Programma adspiranten A Animo b—Togo. a: Animo aVedo a: Swift ba (16-6); Animo a—Swift a (19-6); Animal—Zuidw. a (19-6). B Swift snel—Atlas a: Stormvogels— Noad a. C Elto a—Vitessu; Luctor b—Luctor a: Togo b—Vitesse (18-6). D .Swift lenig— Top a; Vopo—Zuidw. b; Dos '55KVL. E Animo e—Top b: Swift vlotOndo b; Atlas b—Swift vlot (18-6). F De Poel—Luctor c; SSS—Volharding; Vios—Blauw wit; De Poel —Blauw wit (17-6). Van onze sportredactie MIDDELBURG. Van 15 tot en met 20 juni a.s. wordt er weer de traditio nele sportweek Souburg gehouden. Maandagavond om 7 uur vertrekken alle deelnemende verenigingen, met de mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" aan het hoofd, in optocht vanaf het Oranje plein naar het sportterrein, waar bur gemeester A. H. S. Stemerding de offi ciële opening zal verrichten. Om half acht is er daarna een volleybalwedstrijd tussen de Zuidwesters en V.C.U., waar na de damesploegen van Marathon en Zeeland Sport een handbalwedstrjjd spelen. Dinsdag staat geheel in het teken van de gymnastiek verzorgd door de Sou burgse vereniging „Astrow" en „Zuid westers". Woensdag wordt het terrein van de strijd verlegd naar het kanaal waar waterpolowedstrijden worden gehouden met medewerking van de Zeehond (Vlis- singen), Luctor (Middelburg), Ganze (Goes) en S.Z.V. (Souburg). Donderdagavond spelen twee jeugd- ploegen van RCS en Zeelandia een voet bal wedstrijd, gevolgd door een de monstratie hondendressuur. Vrijdags ko men de korfballers aan bod. De aspiran ten van de Zuidwesters A spelen tegen die van Animo b terwijl Animo a-ploeg partij zal geven aan Swift a. De hoofd wedstrijd is die tussen een combinatie van Zuidwesters en Animo tegen een Zeeuws jeugdtwaalftal. Zaterdagmiddag om 2.15 wordt het startschot gelost voor een wielerkoers voor amateurs en onafhankelijken over 85 ronden (totaal 100 k.m.) In de avonduren, om 7 uur, komt de plaatselijke club RCS in het veld tegen een elftal samengesteld uit oud-Zeeuwsch elftalspelers. In de rust van deze wed strijd is er een micro-korfbalwedstrijd tussen Animo en Zuidwesters. Burge- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Tot zaterdagavond negen uur (van 's middags half drie af) is op de Markt in Middelburg een tentoonstelling te bewonderen, die geor ganiseerd is door de N.V. Bouwfonds voor Nederlandsche Gemeenten. Deze expositie, die in het begin van de week in Goes werd gehouden, beoogt het pu bliek een weg te wijzen naar een eigen huis. Werd in Goes het accent gelegd op de woninginrichting, de tentoonstel ling in Middelburg heeft meer tot doel belangstellenden in te lichten over de zakelijke afwerking. In Goes werd ge wezen op de mogelijkheid tot bouw van goedkope middenstandswoningen in de omgeving van het Valckeslot, in Mid delburg pogen de organisatoren de men sen warm te krijgen voor bungalow- bouw aan de Arnelaan in de Stromen- wijk. meester Stemerding zal daarna de sport week sluiten waarna nog" de gebruike lijk geworden muzikale uitvoering en taptoe door Vlijt en Volharding wordt gegeven. Tijdens de wedstrijden zal elke avond eaen taart worden verloot. De Souburgse bakkers hebben deze gratis beschikbaar gesteld en de opbrengst ervan komt ten goede aan „Sport Steunt Zonneveld". Tijdens de wedstrijd RCSoud elfta'l zal bovendien voor hetzelfde doel een collecte worden gehouden. MIDDELBURG. In de schouwburg gaf de school voor hervormd onderwijs aan de Zuidsingel twee ouderavonden. Een bont en fleurig programma werd door de leerlingen en oud-leerlingen op gevoerd. Vooral de muzikale nummers vielen in de smaak. Aan het slot van de avond werd een lekenspel opgevoerd. HlllIIIIIlMIIItlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIllllIIHIIIlHHIH'H»HmilH»inHHHfflH«B*4HIIHtlllMMHHmi Serie portretten naar één model door Simon van Adelberg IE SERIE PORTRETTEN die de Haarlemmer Kees Verwey maakte naar één model, is een van de merkwaardigste monumenten van de moderne beeldende kunst. Een vijftig in totaal heeft Verwey ge maakt, dertig zijn er thans geëxposeerd in het stedelijk museum van Schiedam. S Dichter als model HET model ii Anthony Kok, een merkwaardige verschijning in de Nederlandse kunstwereld. Hij was ambtenaar van de Nederlandse spoor wegen in Tilburg in zijn uiterlijke le ven. naar binnen was hij de dichter en theoreticus van de Stijl-groep. Het eerste Stijl-manifest is mede door Kok ondertekend. Enige jaren geleden is Kok ver huisd van Tilburg naar Haarlem en daar is een grote vriendschap ontstaan met Kees Verwey, welke vriendschap allerbelangrijkste werk van de kun de serie portretten het aanzien gaf. Bij mijn weten is het in de beel dende kunst nooit voorgekomen dat een schilder zozeer door zijn model werd geïnspireerd dat er zulk een monu ment ontstond. kunstenaar haast had de indrukken on middellijk op papier over te brengen. Al tekenend heeft hij zijn model van alle kanten bekeken, zowel in let terlijke als in geestelijke zin. Hij heeft de diepte van deze merkwaardige mens gepeild en de facetten die Verwey zag in de.portretten gestalte gegeven. Begaafd en vitaal DE monumentaliteit van deze reeks zou aanleiding kunnen geven de portretserie te beschouwen als het Van onze correspondent ZOUTELANDE. In afwachting van het gereed komen van het parkeerter rein heeft de raad enige open plaatsen in Zoutelande aangewezen waar men auto's zal mogen parkeren. Het betreft hier een strook van tien meter diep op het Raadhuisplein, een strook van de zelfde breedte op het terrein van de toekomstige kleuterschool en het terrein aan het Raadhuisplein aan weerskanten van de drie nieuwe woningen. Voor het nieuwe parkeerterrein in de Bosweg besloot de raad 290G vierkante meter aan te kopen van de staat der Nederlanden, voor 1 per vierk ante me ter. De wegkruising Langedam-Ooststraat- Bosweg zal een voorrangskruising zijn. Een krediet van 10.480 trok da raad uit voor het aanleggen van rioolbuizen en straatkolken met bijkomende werken in het Duinstraatje en de Duinweg van de Lagedam tot de Bellink. Het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme krijgt met ingang van 1960 een subsidie van 25 per jaar. De prot. en de katholieke militaire tehuizen moe ten het zonder de financiële steun van de gemeente Zoutelande doen. Op de hoek Langedam en de Duinweg zal een paal worden geplaatst waaraan maximaal zestien bordjes met verwij zingen naar hotels zullen komen te han gen. De waarnemend burgemeester, de heer J. de Pree, zal op maandag te hou den bespreking met G.S. over de her- Van onze correspondent KOUDEKERKE. Een schuur is vrijdagmiddag te Koudekerke afge brand. De snel gearriveerde brandweer kon door het dak van een belendend woonhuis nat te houden, voorkomen dat de brand oversloeg. Om even over drie vrijdagmidó'ag werd gesignaleerd dat de kleine land- bouwschuur, die thans voor huishoude lijke doeleinden in gebruik is, van de heer P. Wielemaker aan de Biggeker- sestraat in vlam stond. De brandweer werd snel gewaarschuwd. Met drie stra len bestreden de mannen het vuur, doch zij moeten toezien hoe de schuur ver loren ging. Het gebouw, gedeeltelijk van hout en gedeeltelijk van steen, bevatte vrij veel brandhout en was, waardoor een makkelijke prooi voor de gretige vlammen. Overbodig Het huis dat de heer Wielemaker be woont, staat niet meer dan zes meter van de schuur af. Zodra de brand werd opgemerkt, begon men het huis leeg te ruimen. Toen de brandweer echter arri veerde, bleek dat dit werk overbodig was, omdat de spuitgasten het huis nat hielden. Omdat de wind van het huls af was, bestond verder geen gevaar voor vliegende vlammen. Na een half uur was men het vuur meester echter nadat de vlammen de schuur meester geworden waren. Mevrouw Wielemaker biedt op de smeulende resten van de landbouw- schuur de reddende brandweerlie den een koele drank aan. Werkelijk anders DE serie is uitermate boeiend. Het is niet de uiterlijke verschijnings vorm. die Verwey geboeid heeft dat is vrijtwel nooit het geval in zijn werk maar hij heeft de mens ach ter de mens gezocht, de psyche van de kunstenaar. Elke keer opnieuw is een tekening van Anthony Kok een speuren naar het innerlijk, elke keer opnieuw ontstaat een werkelijk ander portret. Buitendien zijn de Kok-portretten bijzonder knappe tekeningen. Zij zijn hecht van bouw, krachtig van lijn, le vendig "en expressief. Zij zijn gespan nen. bijna driftig getekend alsof de Van onze correspondent GOES Het is wel bijna zeker, dat in de Ronde van Zeeland naast de ploe gen van België, Engeland en Italië ook een Zwitserse equipe van start zal gaan. Inmiddels zijn de beide Belgische ploe gen samengesteld. De A-ploeg telt in de gelederen de semi-profs Jan Meuris, Har ry de Preter. Ludo Gijssels en de ama teurs Lode Troonbeeckx, Leo Sebrechts en Rik Bavens. De B-ploeg bestaat uit enkele amateurs, n.l. Emiel Luiten, Marcel van den Bogaert, Rogert van Looy, August Auwers, Leo van Bael en Edward de Pooter. Van hen is van Looy in Goes geen onbekende want vorig jaar won hij als nieuweling het af- wachtingsprogramma van Olympia's Tour. Van de Engelse equipe zijn ook enkele namen bekend n.l. Graham Foster en Gill Taylor. Laatstgenoemde is een serieus kandidaat voor de individuele overwin ning. Taylor behaalde o.a. etappe-over winningen in Warschau-Berlijn-Praag ter wijl hij voorts de nodige routine opdeed in de Ronde van West-Vlaanderen, Ron de van Engeland en in Tunesië. GOES. In verband met het grote ge vaar dat de virusziekten betekenen voor de kleinfruit, is enige tijd geleden opge richt de stichting selectie- en vermeer- deringsbedrijf Zeeland welke zich tot doel stelt het kweken van virusvrij plant" materiaal van kleinfruit. Voor dit doel is op Noord Beveland een perceel grond gehuurd waar men dit virusvrij materiaal gaat kweken. In de stichting werken samen de Pro vinciale commissie van veilingen in Zee land met het rijkstuinbouwconsulent- schap te Goes en het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. Het bestuur van de Provinciale Orga nisatie der veilingsverenigingen in Zee land heeft als bestuursleden voor de ge noemde stichting de navolgende heren gekozen en zij hebben die benoeming aangenomen: voor de veiling Kapelle- Biezelinge en Omgeving, de heren J. Burger Fzn. te Wemeldinge en H. Zuid- weg te Biezelinge; voor de veiling „Zuid Beveland" te Goes de heer M. Rijk te Ovezande; voor de veiling Krabbendijke en Omstreken te Krabbendijke de heer J. C. Engelse te Krabbendijke: voor de veilingsvereniging Noord Brabants West hoek te Fijnaart de heer D. Hage te Steenbergen; voor de Coöp. Groenten en Vruchtenveiling „Zeeuws Vlaanderen te Terneuzen de heer C. Carpentier te Koe wacht en voor de veiling „Walcheren te Middelburg de heer A. de Pagter te Ritthem. GOES. De Dolphijnrit 1959 voor auto's en motoren wordt verreden op zaterdagmiddag 4 juli. Vanaf een minuut over halftwee zal in Goes worden gestart. De finish is in Vlissingen. In hotel Britanniazullen de prijzen worden uit gereikt. De lengte van de rit voor klasse A is 140 kilometer, voor klasse B 125 takelwagen op de weg gebracht en naar I nlDDl.-.lU,,r.rt nnelaanl MIDDELBURG. Op het bureau van po litie te Middelburg zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden voor werpen: bruine portemoneee; bruine porte- monne met inh; gebreide want; houten duimstok; linker wit kinderschoentje; knal- pijp van bromfiets; rood broekje en hand doek; zakkammetje; doublé armband; zak mes; bruine hond reu met zwarte hals band; grijs blauwe trui met witte baan; geel linnen zakje inhoudende onderkleding; armband met figuurtjes; beige portemonnee inhoudende bonnetjes van inenting; zone- bril; sleutel no 3; lichtkleurige portefeuille inh foto's en vishaakjes; dameshoed en handschoenen; bruine portemonnee zonder inh; militaire pet; rechter handschoen van boven wit; huissleutel gevonden Dishoek Kou dekerke; groene step; witte dameshand schoen; gymnastiekschoen; zakmes; huissleu tel; balpoint; bruin lederen herenportemon nee met inh; oorbel waarin roodachtig steen- Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE. Een groot aantal leerkrachten aan landbouwhuishoud- scholen van de ZLM kwam gisteren in de school van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij in Oostkapelle bijeen voor het bijwonen van de jaarlijkse contact samenkomst. De voorzitter van de com missie van het landbouwonderwijs, de heer B. G H. ter Haar Romenv uit Wolfaartsdijk sprak een openingswoord. Daarna hield de heer H. A. Hüsken uit Eindhoven een causerie naar aanlei ding van de antwoorden die hij binnen kreeg op de tijdens de vorige contact dag gestelde vragen. In de middaguren besprak de iiee- H. Stam. directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool, de derde symfonie van Lud- wig van Beethoven, ender de titel ..BeeL hoven en zijn Eroica". De bijeenkomst werd ook bijgewoond door de algemeen secretaris van de ZLM, mr. J. F. G. Schlingemann. NIEUWLAND. Gisteravond is een volkswagen, komende uit de richting Goes en rijdende naar Dishoek te Koudekerk in de bocht van de nieuwe rijksweg te Nieuw en St Joosland bij café „De Rode Leeuw" dooi het leeglopen van een dei- banden over de kop geslagen, van de weg geraakt en ernstig beschadigd. De bestuurder, de heer N. D. Moonen uit Heer (L.) kwam met de schrik vrij. Zijn echtgenote liep lichte verwondingen op. De zeer beschadigde auto is met een indeling de gemeente vertegenwoordigen, verzekerd. Vaker De brand is uitgebroken door het on voorzichtig spel dat kinderen met luci fers speelden. Het was bekend dat de betreffende kinderen vaker spelletjes met lucifers speelden. De eigenaar van huis en schuur, de heer L. Vreeke, is slechts gedeeltelijk 's-HEERENHOEK Het is momenteel niet eenvoudig, om een overzicht te krij gen van allerlei werkzaamheden, die in deze gemeente in uitvoering zijn. Steeds komt men voor verrassingen te staan. Het is begonnen met de riolering van de sloot onderaan de Molendijk, waar langs toen maar ineens klinkerstraat werd aangelegd ter vervan ging van het armoedige modderwtgJv. Aan het einde van de riolering wordt nog hard gewerkt aan een zuiveringsinstalla tie. De grasmat van het dijktalud werd door draglines afgescheurd, om later te kunnen komen tot de aanleg van een plantsoenplan. De sportaccomodatie zal nog aanzienlijk worden verbeterd door de j aanleg van een nieuw sportterein en de restauratie van de reeds bestaande vel den. Wanneer de besprekingen hierover zich in gunstige zin ontwikkelen, zal op de hoek Werrilaan een groot werk wor den uitgevoerd, dat moet voorzien in de thans bij uitstek gevaarlijke verkeerssi tuatie aldaar. Het nieuwe bouwplan, dat de meeste der reeds genoemde werkzaamheden mede noodzakelijk maakt, zal de nodige aan dacht vragen voor de aanleg van straten en rioleringen. Dit plan strekt zich uit over een groot gedeelte van de zuid-oost hoek van de gemeente, ongeveer vanaf de r.k.-kerk tot aan de Werrilaan. Dat er nog veel te doen is, moge te vens blijken uit een groot bouwprogram ma, dat op uitvoering ligt te wachten, waarvoor reeds goedkeuringen en volu me beschikbaar zijn of komen. Daar is allereerst de bouw van woningen voor eigenbouwers, waarvan er reeds door een groot aantal grond werd aangekocht. Be gonnen werd aan de nieuwe ambtswo ning voor de burgemeester. Nieuwe scho len gaan verrijzen, t.w. een jongensschool en een kleuterschool, terwijl het program ma ook voorziet in de bouw van een bad huis, een zusterhuis en restauratie van de bestaande gebouwen. Alles wijst erop, dat 's-Heerenhoek de ontwikkeling van het Sloeplan scherp ga deslaat en voornemens is eventuele gevol gen daarvan te kunnen opvangen, waar bij o.a. de mogelijkheid van industrie geenszins uit het oog wordt verloren, zo dat vertrek uit de gemeente weldra niet meer nodig zal zijn, omdat naar we ho pen, gunstige werkgelegenheid zal zijn ge schapen. kilometer. I Middelburg gesleept. RETRANCHEMENT. In de vrijdag avond gehouden ledenvergadering van het Groene Kruis is besloten het maga zijngebouw te doen verbouwen. Het werk zal openbaar worden aanbesteed. Aan het rijk en provincie zal worden gevraagd subsidie in de verbouwingskosten te ver lenen. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de heer J. A. Hennekey, werd medegedeeld dat de wijk thans be staat uit de samenwerkende gemeenten, Cadzand, Sluis, Retranchement en Zuid- zande. Het rusthuis Rozenoord te Sluis is uit de combinatie getreden omdat men nu zelf de beschikking heeft over ver pleeghulpen. De begroting van de com binaties is sluitend. Er zijn 864 leden. De contributie bedraagt 7,75 per lid per jaar. De aftredende bestuursleden, de he ren J. A. Hennekey en H. Zwier werden herkozen. AXEL. De Bescherming Bevolking te Axel hield donderdagavond een groot scheepse oefening in de ruïne. Deze ver waarloosde en verwoeste fabriek was ihet decor voor een realistisch spel met bominslagen en gewonden. De slachtof fers waren zeer moeilijk te vinden. Eerste hulp werd hen geboden in het gewondennest, waarna ze naar het nood ziekenhuis werden vervoerd. Dokter K. Boor, die na afloop van de oefening een beschouwing gaf, toonde zich tevreden over het verloop en zeid'e van plan te zijn. in de toekomst meer van dergelijke oefeningen te organiseren. Eigen nieuwsdienst AXEL. Een volkswagen uit Oister- wijk, bestuurd door V. L. sloeg woens dag op de rijksweg Axel-Kijkuit over de kop. De chauffeur werd met een schedel- basisfractuur naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. De Oisterwijker moet zijn geslipt, maar niemand heeft het ongeluk gezien. Dat zijn wagen over de kop is geslagen, leidt men af uit de butsen, die ook op het dak voorkomen. De wagen is totaal vernield. Geslaagd aan handelsschool TERNEUZEN. Voor het diploma van de driejarige cursus handelsavond school te Terneuzen slaagden mej. W. Hamelink en de heren E. J. E. Riemens en L. C. Ribbens, allen uit Terneuzen en de heren A. N. Knieriem (Axel) en J. Benjamin/, (Sluiskil). De collecte voor het Ned. Rode Kruis heeft te WOLFAARTSDIJK f 788,45 op gebracht. De leerlingen van de lagere scholen te WOLFAARTSDIJK hebben zomerze- gels verkocht tot een bedrag van f 104,62. Juist de laatste weken kreeg ik nogal eens de vraag te ho ren: „Gaat u dit jaar niet weer aan de bedel voor onze Sa drach?" Ik kan niet zeggen, hoe blij mij die vraag maakte en hoe veel gemakkelijker het valt om weer met mijn bedelnapje te rinkelen. Dat is geen won der, want zelden heeft enig werk mij zoveel voldoening en blijdschap gegeven als het werken voor „onze Sadrach". Phia van den Berg heeft de gave om zo te schrijven, dat het is alsof ik in de lokalen van de school in Seroei liep, waar ik niet alleen onze Sadrach, maar heel zijn aanhang van ruim driehonderd vriendjes en vrien dinnetjes zag zitten achter de pakjes, die onze Zeeuwse mensen hen gezon den hadden in dat bakbeest van een kist. De simpelste dingetjes, die waarschijnlijk hier door onze ver wende kinderen, die met step en fiets al over de wereld trekken, niet ge teld worden zijn daar een wonder baarlijk cadeau, waar de hummels enkel maar stil van worden. En de groten zijn toch ook niet ver geten. Het timmermateriaal, op een carton bijeengehouden, was voor de groteren, die op school al van alles doen een zo schitterend bezit, waar over zij niet uitgepraat raakten. Phia van den Berg komt binnenkort met verlof naar Zeeland. Dan zal het een vreugde zijn te kunnen zeggen: „Wij zijn weer begonnen!" Meer hoef ik niet te zeggen, want de goede verstaander heeft dit halve woord slechts nodig om te weten, dat wij weer voor haar kroeskoppen aan het werk zijn. In onze correspondentie heb ik her haalde malen haar gevraagd: „Hebt u soms bepaalde wensen, zeg het ge rust, want het is hier voor ons slechts een tasten naar wat daar vreugde en gemak kan geven. Maar nee hoor, het was steeds alles opperbest, wat wij zonden. Maar nu we haar hier zullen hebben, zullen we haar eens goed aan de tand voelen, of er toch heus nog wel iets is, wat juist daar zo goed van pas zou komen. Dat zou voor ons al prettig wezen, want dan waren we daar alvast zeker van, dat het nodig is. Natuurlijk, speelgoed blijft de hoofdzaak, maar zelfs daar bij rekenen we er mede, dat er ook nog wat mee te leren valt. En denk eens in, we deden de laat ste maal ook een reeks centimeters in de kist en die brachten compleet uitkomst, want een Seroeis pakje in elkaar zetten voor de zwartjes moge al eenvoudig zijn, maar er zijn toch eisen van maat en lengte. Én doe dat eens zonder centimeter. Een kapitaal vergde dat niet, maar Phia van den Berg vond het een uit komst en op de naaikrans, ergens wat verder in een kampong, kwamen er kabja's die aan alle eisen voldeden. Nu wil ik graag weer beginnen met bij u aan te kloppen, aan de deur en aan uw hartjes. Is er weer wat klaar voor „onze" Sadrach? Als Phia van den Berg in Goes bij mij komt, dan heb ik nog wat geld van de inzamelingen van vorig jaar voor haar, zodat we dan direct eens kunnen zien, waar we deze duiten voor inwisselen. En dan gaat de Se- roeische onderwijzeres alvast niet met lege handen terug. Doch wij houden het oog weer ge richt op ons oude doel, een flinke kist, helemaal vol. Die kist moet voor het Kerstfeest in Seroei zijn. Daaraan moet Zeeland meehelpen, want als ik in het vroege najaar niet genoeg in kas heb, zal er niet veel te versturen vallen. Maar daarover heb ik geen zorg, ziende op wat men in vorige jaren deed voor Sadrach. Merkwaardig was het, dat de wijze, waarop men over Sadrach schreef veranderde. Het was eerst meestal: „Voor Sadrach". Maar het lijkt alsof wij dat joch met zijn zwarte kroaskop geadopteerd heb ben, want later werd het steeds: „Voor ónze Sadrach". Hoe zwart het kereltje ook moge zijn van huiskleur, hij gaat zo langzamer hand helemaal bij ons horen. Ik hoop, dat we nu ook meteen samen een goed begin gaan maken. Ja, eigenlijk reken ik daar wel op, want onvervaard geef ik nu het gironummer van het Zeeuwseh Dagblad aan u door, zodat u niet hoeft te zoeken. Het is thans II 66 66 t.n.v. Zeeuwseh Dagblad, Goes. Zet u er weer, als van ouds bij; „voor Sadrach", dan ziet men ter administratie met één oogopslag, dat men van die duiten af moet blijven. stenaar. In dat geval zou Verwey's reputatie aan deze serie worden opge hangen. Dat zou zeer te betreuren zijn, want Verwey is ook buiten deze serie een van de belangrijkste Neder landse schilders van het ogenblik, een begaafd en vitaal kolorist, een oor spronkelijk tekenaar en een briljant aquarellist. Drie uit het zuiden IN het Schiedamse museum wordt onder de titel Drie uit het zuiden tevens een expositie gehouden van het werk van drie jonge Eindhovense kun stenaars: Johan Lennarts, Ad Snij ders en Robert Oversteegen. Van de ze drie is laatstgenoemde het meest in het oog lopend. Hij schildert op gro te doeken in non-figuratieve trant in zeer heldere en levendige kleuren. Snijders werkt op een meer teken achtige manier. Zijn doeken doen denken aan insecten, soms aan stro mend water. De schilderijen van Len narts zijn nogal onevenwichtig. Hij is beter op dreef in de tekeningen die van hem in Schiedam worden getoond. Van onze correspondent OUD-VOSSEMEER In Oud-Vosse- meer werd een schoolsportdag voor het eiland Tholen gehouden. De uitslagen zijn als volgt: Slagbal jongens 1. O.L.S. Sint Philipsland, 2. O.L.S.Scherpenisse, 3. O.L.S., Sint Maartensdijk. Slagbal meisjes: 1. O.L.S Scherpenisse, 2. School m. d. Bijbel, Oud- Vossemeer, 3. O.L.S., ploeg II, Oud-Vosse- meer. Estafette meisjes: 1. O.L.S., Scher penisse, 2. O.L.S., Oud-Vossemeer, 3. O.L. S„ Sint Maartensdijk. Estafette jongens: ]l. O.L.S., Scherpenisse, 2. O.L.S., Sint Maartensdijk, 3. O.L.S., Oud-Vossemeer. Diploma's: O.L.S. Sint Philipsland 18 m. en 12 j. 7A en 13B en 4C en 4D en 2E. O.L.S., Sint Maartensdijk 12 m. en 21 j 2A en 9B en 13C en 8D en IE. O.L.S., Scherpenisse 13 m en 14 j. 2A en 5B en 5C en 8D en 7E. O.L.S., Oud Vossemeer 29 m. Af Een van de vijftig tekeningen, die Kees Verwey van Anthony Kok maakteDertig zijn er in het stede lijk museum van Schiedam teyitoongesteld. Eigen nieuwsdienst. AMSTERDAM. Woensdagavond spelen twee Amerikaanse legerteams uit Wiesbaden in het Olympisch Stadion te Amsterdam een honkbalwedstrijd, welke wordt georga niseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de hoofdstedelijke vereniging ABC. De winnaar van deze ontmoeting treedt donderdagavond in Haarlem aan tegen het officieuze Nederlandse negental, terwijl op het UVV-terrein te Utrecht de B-formatie uitkomt tegen de verliezer van dit Amerikaanse treffen in Amsterdam. In de samenstellingen van de negentallen zijn geen verrassingen; door het weigeren van VVGA om zijn spelers samen te laten spelen met Jole in een ploeg, werden Brands en Ruud Kok geselecteerd voor Utrecht. De samenstellingen van de teams zijn: Bondspïoeg A: B»idschat (EHS), Smidt (HHC) en Sauer (Schoten) werpers; Geurts (Schoten), Nico Tromp (EHS) en De Zwart (EDO) vangers; Heemskerk (Schoten) en Jole (EHS) eerste honk; Herre Kok (Ajax) tweede honk; Han Urbanus (OWO) derde honk; Kops (EDO) korte stop; Houtkamp. Ben Tromp en Oosterbaan (allen EHS) velders. Als coach fungeert Eddie Zukiwsky, die geassisteerd wordt door Bud van Leu ven. Bondspïoeg B: Brands (WGA), Van Dijk en 26 j. 9A en 22B en 13C en 10D en lE.j(WVHEDW) en De Koning (Sparta) wer- j School met de Bijbel Oud-Vossemeer 21 m. fPefs; Hiele (UW) en Rozenkrantz (OVVO) en 17 j. 5A en 14B en 12C en 5D en 2E.Ruud Kok (VVGA) eerste home; R KR Diifl-Vnsspmppr 94- m en 17 i iftA I (HHC) tweede honk; Hendriks tt.K.b. Oud-Vossemeer 24 m. en 17 j. 10A (Spartal del.de honk. Van der Mark (EHS) korte stop: Schreuders (WVHEDW), Luk- kien (Schoten) en Van der Bruggen (Scho ten) velders. Als reserves fungeren De Bruin (Sparta! Ottolander (SC Haarlem) en Nanne (Scho- ten). Keulemans (Schoten) was niet voor d« A-ploeg^ beschikbaar vanwege verblijf in ten 21B en 8C en 2D. KRABBENDIJKE Vorig jaar speel den de korfballers van de vereniging „VIOS" te Krabbendijke een liefdadig heidswedstrijd ten bate van Sport Steunt Zonneveld. Als gevolg van de slechte weersomstandigheden bleef de opbrengst ten beneden de gestelde verwachting. Men wil het in Krabbendijke nu dunnetjes overdoen en op dinsdagavond, 23 juni des avonds om half acht zal VIOS op haar veld te Krabbendijke de vreedzame strijd gaan aanbinden met het twaalftal van D. H.J. uit Bergen op Zoom. Ook dit keer komen de baten aan „Sport Steunt Zon neveld". De Meisjesvereniging der Geref. Ge meente te BORSSELE maakte een tocht naar Limburg. Van onze correspondent OUD-VOSSEMEER Het is absoluut' niet de bedoeling, zo verklaarde de heer j B. Rutten tijdens de oprichtingsvergade ring in café „Ampt" van een zaterdag voetbalclub voor Oud-Vossemeer, de be staande voetbalclub „V.V. Qud Vosse meer" op enige wijze te benadelen. De bedoeling is wel, mensen die op zondag niet willen voetballen om principiële re denen, of om andere redenen deze dag de sport niet kunnen beoefenen, de gelegen heid te geven de bal te raken. Er werd een voorlopig bestuur gevormd, waarin zitting hebben de heren C. van Dijke, R. van Driel, R. Klippel. T. Ver- sluys en B. Rutten. Binnen korte tijd hoopt men een algemene ledenvergade ring te houden, waarop een officieel be stuur zal worden gekozen. Er gaven zich tijdens de vergadering 25 leden op. De voorzitter van de V.V. Oud-Vosse meer, de heer Van Tilburg, sprak de hoop uit, nadat was gebleken dat samengaan in één vereniging niet mogelijk is, dat men in de toekomst in goede harmonie zal kunnen samenwerken. het buitenland. De afdeling GAPINGE van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevrouw Paauwe-Langebeeke. Ds. Dondorp uit Domburg sprak over het leven van Cal- vijn. De heer W. P. C. Joosen te LEWE- DORP, adj. commies le klasse ter secre tarie van 's-HEER ARENDSKERKE slaag de te 's-Gravenhage voor het diploma ge meente-administratie I. Tijdens het bezoek van de wagen van het Ned. Bijbelgenootschap aan WOL FAARTSDIJK werd voor f 958,50 aan Bij bels verkocht terwijl f 9,50 aan giften ont vangen werd. KAPELLE Op vrijdag 26 juni a.a. *»i in hotel „De Zwaan" te Kapelle de al gemene jaarvergadering worden gehou den van de Kring Zeeland van de N.F.O. Na afloop van deze vergadering zullen de deelnemers een bezoek brengen aan de proeftuin voor de KleinfruitteeW 1* Kapelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5