Bij verdwijnen oester- en mosselcultuur schade betrokkenen 150 miljoen gulden Têrhorstv wapen feiten Aanwijzing kerngemeenten heeft weinig te betekenen Oestercultuur in het Veerse Gat kan van blijvende aard zijn RAPPORT HACCOU ONTHULT: Teelt voor Yerseke en Bruinisse van overheersende betekenis Kosten recreatie-objecten Veerse Meer bijna vijf miljoen gulden BAA7ENS „SNEL-STROOIER" „ZWEECERS PRODUCT"! Zaterdag 13 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Nationalisme St. Laurens kreeg nieuwe motor brandspuit Concert Jeanne de Messieux De speciaalzaak voor uw Bril Aankoop gebouwen complex aan de Hellebardierstraat Roeivereniging op Walcheren JUBILEUMPRIJZEN EN.... 6% JUBILEUMRENTE 50 J JAAR BETERE KLEDING A. Waasdorp weg bij Jacob Catsschool Ontslag onderwijzeres Jan Ligthartschool Akte handwerken KAMERLID H. M. FRANSSEN TE GOES Premie imponeert directeuren van grote bedrijven niet INFRASTRUCTUUR PROEFNEMINGEN KOSTEN 10 MILJOEN GULDEN Maar slechts tiende deel van de produktie kan worden bereikt Geslaagd Haven Yerseke* Meliskerke krijgt een zuiveringsinstallatie Ambtswoning voor de burgemeester Verkeersexamen Souburg GESLAAGDEN CHR. LYCEUM GOES Protestants-Christelijk jVA EEN GOLF van internationalis me en aandrang tot integratie, die in de jaren na de oorlog over de landen van West-Europa trok, zien we in de laatste maanden, dat het nationalisme meer en meer op de voorgrond komt. Niet, dat het integratiestreven ge heel is verdwenen. Nog in de afgelo pen week kwamen in Londen 650 parlementariërs uit de landen van de NAVO bijeen, om uit te spreken, dat „de tijd rijp is" voor het bouwen van een niet alleen Europese, doch zelfs Atlantische gemeenschap, die zich zou hebben uit te strekken zowel op mi litair als op politiek-eeonomisch, so ciaal en wetenschappelijk terrein. Maar dit gesprek krijgt een ietwat onwezenlijk karakter, als men in de- zelfde tijd moet beleven, dat een land, dat een belangrijke hoeksteen van een Europese en dus ook van een Atlan- Van een onzer verslaggevers SINT LAURENS. Gistermiddag werd de nieuwe auto-motorbrandspuit officieel door de burgemeester aan de brandweer overgedragen. „Wij zijn blij dat wij thans deze nieuwe aanwinst voor de gemeente St. Laurens in ge bruik kunnen nemen. Reeds een jaar voor de laatste brand in St. Laurens had de raad een besluit genomen om een nieuwe spuit aan te schaffen," aldus de burgemeester. Na de overdracht werd op een terrein aan de Schotelweg tische gemeenschap behoorde te zijn, Temen""!* gegev" £Td2?auto" frankrijk, blijk geeft, zich meer en spuit. De commandant van de brand- meer te willen terugtrekken van de afspraken, die in het verleden nog wel op initiatief van de Franse staatsman Robert iSchuman, werden gemaakt. Zoals de grote Churchill indertijd de weg wees naar de Europese integra tie. maar later werd verloochend door zijn eigen volk en regering, zo gaat Frankrijk de weg op van een sterk, een overdreven nationalisme. Een nationalisme, dat welhaast chauvinisme genoemd mag worden, een kwaal, die zijn naamgever en prototype vond in Nicolaas Chauvin, de negentiende- eeuwse schepping van de schrijver Cogniard in zijn „Cocarde Tricolore" (de kokarde van de driekleur). pRANKRIJK IS op het ogenblik het zwarte schaap in de internationale samenwerking. En het geeft er ook alle aanleiding toe in zijn streven, om ondanks zijn innerlijke en uitwendige zwakte zijn grandeur, zijn grootheid te beleven en de grote mijnheer te spelen, waaraan de andere, kleinere zowel als grotere volken slechts dienstbaar behoren te zijn. Maar dat wil niet zeggen, dat de andere volken ook niet min of meer schuldig staan aan dit kwaad. Enge land noemden we al. We zouden de Skandinavische volken daarnaast kun nen stellen. En verder doet bijv. de strijd, die om de vestiging van de zetels van de diverse samenwerkings organen wordt gevoerd toch ook zien, dat het euvel vrijwel algemeen is. In onze eigen provincie ervaren we, dat men zelfs op Beneluxniveau er steeds op uit is, elkaar de vlieten af te vangen en dat niet altijd op een elegante manier. De vraag moet daarom in dit ver band rijzen, of Nederland, dat wel het meest enthousiaste land is voor de in tegratie, voor de internationale ais wel de supra-nationale samenwerking, niet goed doet, enige terughouding te gaan betrachten, wil het op de duur niet het kind van de rekening worden. yflJN WIJ DAN TOCH voorstanders van nationalisme? Inderdaad. Maar van een zuiver nationalisme, dat ook oog kan hebben, of juist oog heeft voor het grotere geheel. Nationalisme in de juiste zin van het woord heeft liefde tot het eigene, dat elk volk en dus ook het volk, waartoe men behoort, kenmerkt. Het wil dat eigene, zoals het zich laat kennen in de schatten van geestelijk en cultureel werk, hooghouden. Het wil deze kostbaarheden bewaren. Maar het weet ook, dat deze tot grotere waarde kunnen komen, als ze worden gebracht in een groter geheel. Daaraan zijn ook gevaren verbon den. Ongetwijfeld. Als men ze daarin laat ondergaan. Maar daarom te meer heeft een zuiver nationalisme bete kenis, als het ernaar streeft, de na tionale verworvenheden te handhaven in het groter geheel. Nederland heeft dit nationalisme al tijd gekend. „De liefde tot zijn land >s ieder aangeboren", zegt een bekend Nederlands woord. En ondanks het feit, dat er in ons volk altijd mensen geweest zijn, die geheel verinternatio naliseerden, heeft dat woord in ons volk nog alle betekenis. Ook in deze tijd moet dat gehandhaafd worden. Juist daarom kan terughouding nodig zijn, om de schijn te vermijden, dat Nederland bereid is, afstand te doen van zijn eigen persoonlijkheid en de nationale waarden te offeren op het altaar van anderer nationale aspiraties. Dit is zeker geboden in een tijdperk var, herlevend nationalisme, ais we nu beleven. weer de heer C. van Slooten sprak zijn dank uit aan het gemeentebestuur. Dit is een feestdag voor de brandweer, deze autospuit overtreft al onze ver wachtingen aldus de heer Van Slooten, het is te hopen dat deze wagen nog lang ten dienste van een zelfstandige ge meente St. Laurens mag staan. De autospuit heeft een capaciteit van 1500 liter per minuut, en er kan met 6 stralen gespoten worden. De oude motorspuit had slechts een capaciteit van 1000 liter en 3 stralen. Dit is de eerste brandweerwagen in Zeeland die is ge bouwd op een Opel chassis. Des avonds werd er door de brandweer een feest avond georganiseerd in het verenigings gebouw. MIDDELBURG Het extra orgelcon cert dat de Franse organiste Jeanne de Messieux in de Nieuwe kerk te Middel burg gaf, trok niet veel belangstelling. Maar voor degenen die er waren werd het een manifestatie van de schoonste orgel kunst, die zij zich konden denken. De uit voering van dit programma van klassieke meesters als Henri Purcell, Bach en Mo zart zowel als moderneren als Caesar Franck en Olivier Messiaan, heeft hen ongetwijfeld in verrukking gebracht. De Franse organiste beschikte over een groot technisch vermogen, waarmee zij haar muzikale intenties volledig kan weergeven. Het programma opende met de impo sante trumpet tune van Purcell, gevolgd door een beheerste weergave van het con cert in g klein van Handel. Twee koralen van Bach vormden de briljante overgang naar Mozarts adagio en monumentale fuga in g klein. Het romantische cantabile van Caesar Franck was de verstilde inleiding tot Messiaans meesterwerk „Dieu parmi nous", een van de meest geliefde compo sities, door Jeanne de Messieux gespeeld. Een klankvol en interessante improvisa tie op een thema van Jan Rijn besloot het concert. "Donderdag 2 juli zal de Groningse orga nist Wim van Beek in de Nieuwe kerk een concert geven. Eigen nieuwsdienst VERSERE. De Commissie tot behartiging van de belangen der oester- en mosselcultuur en aanverwante bedrijven in Zeeland, de zgn. Commissie van Dertien, heeft enige tijd geleden de Stichting voor EEconomisch Onderzoek der Universiteit van Amsterdam verzocht een studie te maken van de economische be tekenis voor Nederland van de bedrijvigheid, verband houdende met de oester- en mosselteelt. Twee Zeeuwse gemeenten nu Yerseke en Bruinisse zijn onderwerp van studie geweest. Zoals men weet is de welvaart in deze plaatsen sterk afhankelijk van de baten uit de oester- en mosselteelt. Er dreigt nu een schaduw over deze welvaart te komen door de beduchtheid voor de gevol gen van de door het parlement aangenomen wet tot afsluiting der zeegaten. Deze schaduw begint reeds verontrustende vormen aan te nemen, omdat er althans op het ogenblik nog geen uitzicht bestaat op een gelijkwaardig alternatief. Weliswaar ligt de ver wezenlijking van de Deltawet voor de Oosterschelde nog in een betrekkelijk ver verschiet en is zij in haar gevolgen voor velen dus nog perspectivisch verkleind, toch maken de rechtstreeks bij de hogergenoemde bronnen van welvaart betrokkenen zich ernstig zorgen. In het rapport van de Amsterdamse hoogleraar Haccou worden deze voor Yerseke en Bruinisse hoogstbelangrijke vraag stukken nader uitgewerkt. Dat dit geen overbodig werk is, moge blijken uit het feit, dat ergens in het rapport een bedrag aan schade voor de vissers uit de beide Zeeuwse plaatsen wordt ge noemd van 150.000.000, indien deze culturen zouden verdwijnen. Het aantal beroepsbeoefenaren in de visserij drukt voor Yerseke duidelijk het stempel op het economische leven: ruim 32 pet. is in deze tak van bestaan werk zaam tegen resp. 17 en 16 pet. in nijver heid en landbouw. In Bruinisse is dit beeld minder geprononceerd met 15 pet. tegen resp. 19 en 28 pet. Toch zijn deze gegevens op zichzelf onvoldoende om de betekenis van de visserij in het juiste licht te stellen. Duidelijker wordt het beeld indien binnen de beroepsoefena ren een scherpe scheiding wordt gemaakt. Uit de volks- en beroepstelling blijkt dan, dat in Yerseke bijna 45 pet. en in Bruinisse bijna 33 pet. van de zelfstan dige bedrijfshoofden hun bron van be staan in de visserij vindt. Opvallend is, dat het aantal als arbeider in de visserij opgenomen beroepsbeoefenaren zowel te Yerseke als vooral te Bruinisse gering is. Deze bedrijvigheid wordt vooral in de mossel-, maar ook, hoewel minder, in de oestercultuur uitgeoefend tezamen met kinderen en veelal in compagnonschap. Men dient bij de beoordeling van dit alles te bedenken, dat andere bedrijfstak ken rechtstreeks afhankelijk zijn van deze aktiviteit. zoals de detailhandel en am bachten, die hun bedrijfsresultaten in belangrijke mate indirekt van de uit komsten der visserij afhankelijk weten. Gebleken is nu, dat de inkomsten, die in Yerseke en Bruinisse uit de visserij „bin nenkomen" voorzover het de oester en mosselteelt aangaat van een be langrijke orde van grootte zijn. Voor de gehele oester- en mosselcultuur in de Zeeuwse stromen worden -zij over het tijdvak van 1946 tot en met 1955 becij ferd op gemiddeld per jaar in nominale Van een onzer verslaggevers VEERE. De mogelijkheden van de recreatie in het Veerse-Gat Zandkreek- gebied zijn groot en veelzijdig. Een ont wikkeling van deze mogelijkheden be hoeft, mits goed geleid, niet ten koste te gaan van het specifieke karakter van de bestaande nederzettingen. De moge lijkheden van landwinst en wateront sluiting kunnen leiden tot een zeer posi tieve nieuwe ontwikkeling, welke ener- Advertentie ^LAT NIET WIL ZEGGEN, dat wij dit herlevend nationalisme toe juichen. Het komt zelfs op een mo ment, dat wel uiterst gevaarlijk is. Terwijl de democratische volken in een felle spanning staan tegenover de door het communisme beheerste lan den, terwijl het diplomatiek overleg de uiterste zorgvuldigheid vraagt, werkt het herlevend nationalisme als een breekijzer in de eenheid, die met name West-Europa in deze tijd moest vertonen. Het verzwakt de kracht en geeft aan de tegenstander alle aan leiding om zijn spel van afmattende onderhandelingen vol te houden. Hij heeft niet de minste neiging om toe te geven, want alle verschijnselen lijken erop te wijzen, dat het westelijk front afbreekt en dat hij slechts de tijd behoeft te laten werken, om de wereldheerschappij als een rijpe vrucht te kunnen opvangen We moeten hopen en bidden, dat we daarvoor bewaard blijven. Maar mogelijk kan het feit, dat ook Neder land zijn nationaal accent sterker laat gelden, de ogen op het internatio naal veld ervoor doen opengaan, dat het chauvinistisch nationalisme, dat het optreden van enkele der tot sa menwerking verplichte volken ken merkt, de grens van het geoorloofde zoal niet overschreden dan toch be denkelijk dicht benaderd heeft. Advertentie Bezoekt de Z.L.U.-tentoonstelling en ziet de nieuwe met roterende trechter, die alle kunstmeststoffen op de meest nauwkeurige wijze breed over het land verdeelt. INGENIEUZE EN ONVERWOESTBARE CONSTRUCTIE! EEN NIEUW Stand: TIMMERMAN EN VERBEEK N.V. ZIERIKZEE LEWEDORP KON. HANDELMIJ. WED. J. C. MASSEE ZN. N.V. GOES ZWOLLE zijds aan regionale, nationale en inter nationale recreatiebehoeften voldoet, an derzijds de economische basis van dit deel van Zeeland versterkt. Tot deze conclusie kwam gisteren ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologi sche Dienst, in het gemeentehuis te Vee- re tijdens het bezoek van een aantal socialistische Kamerleden aan de Delta werken. Juist op het gebied' van de recreatie zal sociaal en economisch het optimale bereikt kunnen woi'den, indien in goede samenwerking vooruitziende plannen worden opgesteld. Moeilijk zal nog zijn het uitvoeren van deze plannen. Met het financieren zullen voor de overheid zeer grote bedragen gemoeid zijn, die veelal niet als direct aanwijsbare baten in eigen kas zullen terugvloeien. Deze mid delen zullen gevonden moeten worden, omdat anders de realisatie van de re creatieve ontwikkeling van bet gebied' Veerse-Gat-Zandkreek onder de maat zal blijven, en niet die vruchten zal afwer pen, die men ervan verwacht. De financiering van de recreatie objecten in het Drie-eilandengebied zal, naar door de P.D.D. is geraamd voor d'e samenwerkende gemeenten neerkomen op een bedrag van 1.930.000 gulden. Het bedrag, dat verschillende instanties zul len moeten bijdragen word't geschat op 2.942.000 gudden; de in de gemeenten te investeren bedragen zijn: Vrouwenpol der 565.000 gulden. Veere 550.000 gulden, Arnemuiden 595.000 gudden, Wolfaarts- dijfc 292.000 gudden. Kattendijke 125.000 gulden. Kortgene 675.000 gulden, Wisse- kerk 1.985.000 gulden, algemeen 75.000 gulden, zodat met de gehele financiering van de recreatie in dit gebied een be drag van 4.872.000 gulden gemoeid zal zijn. VLISSINGEN Het college van B. en W. stelt de gemeenteraad voor om het gebouwencomplex aan de Hellebardier' straat en het Bellamypark uitgezon derd het internaat „De Ruyterschool" aan te kopen. Het complex eigendom van de liefdadige instelling ..Het Gast huis" is bij de ingebruikname van het nieuwe bejaardentehuis ontruimd. De mogelijkheid wordt thans geschapen om het internaat uit te breiden, terwijl het complex ook bij de voorgenomen sane ring althans gedeeltelijk zal verdwijnen. De aankoopkosten bedragen 64.500. Het geld kan men van het college van regen ten en regentessen van „Het Gasthuis" lenen. Het ligt in de bedoeling van dit college om de renten, die vafi dit bedrag vrijkomen, aan te wenden voor een bij drage in de pensionprijzen van degenen, die niet draagkrachtig genoeg zijn om het volledige pensiongeld in liet be jaardentehuis te betalen. B. en W. stellen de raad voor de geldlening te aan vaarden. guldens: arbeidslonen incl. sociale las ten: oesters 665.000, mosselen 217.000: berekende vergoedingen voor de arbeid der ondernemers: oesters 593.000, mos selen 581.000; ondernemerspremie en interest: oesters 1.133.000. mosselen 520.000; voor oesters dus totaal 2.391.000 en voor mosselen 1.318.000. Over het jaar 1955 alleen waren deze cijfers respectievelijk 700.000, 417.000, 539.000, 362.000. 1.276.000 en 1.046.000, totalen resp. 2.515.000 en 1.825.000. Indien men dan voor ogen houdt, dat in 1955 zo blijkt uit het rapport-Haccou ruim 80 pet. van de oester en bijna 38 pet. van de gehele mossel- teqlt inclusief die van de Wad den (overeenkomende met ruim 80 pet. van de capaciteit der Zeeuwse stromen alleen) te Yerseke was geconcentreerd en dat daar bovendien een mos- selhandel en een mosselconser- venindustrie is gevestigd, dan beseft men van welke over heersende betekenis deze bron van welvaart voor deze ge meente moet zijn. Bruinisse is, wat de visserij betreft, eenzij diger georiënteerd: de mossel teelt beheerst hier het beeld. Hiervan neemt deze gemeente echter ruim 30 pet. van de to tale opbrengst inclusief de Wadden (overeenkomende met 65 pet. van de produktie-capa- citeit der Zeeuwse stromen al leen) voor haar rekening en dit vertegenwoordigt dan een orde van grootte van inkomen van ongeveer 1.200.000. De oester- en mosselteelt hebben n» 1945 goede en minder goede jaren door gemaakt, waaronder jaren met zeer goede prijzen. De mosselteelt in Zeeuwse stromen heeft, als gevolg van een verstoring van het biologisch even wicht, na 1950 voor een ernstige crisis gestaan en de produktie van de Zeeuwse stromen is tot kleinere verhoudingen dan voorheen teruggebracht. Tal van mosselkwekers uit dit gebied hebben evenwel mosselpercelen op de Wadden en moesten dus tot een gesplitste be drijfsvoering komen. Enkelen hebben Zeeland reeds metterwoon verlaten en zijn naar de noordelijke provincies ver huisd. De oestercultuur heeft thans zo zegt het rapport-Haccou eveneens de grens van haar produktiemogelijk- heid weer nagenoeg bereikt. Na 1945 heeft zij haar moeilijkheden gekend, die geleid hebben tot een struktuurwijzi- ging in de afzet. Desondanks blijkt met de jaren de afzet het groter geworden aanbod moeilijker te kunnen volgen. De vergroting van de produktie is dan ook vrij snel opgetreden, nadat het aan vankelijk lastig was geheel aan de vraag te voldoen. Hoezeer deze schatten der zee wel vaart brengen in Yerseke en Bruinisse wordt behalve door de inkomensgege- cijfers: in de jaren 1956 tot en met 1955 steeg het totale kreditsaldo na aftrek van de debetsaldi van inwoners van Yerseke bij de banken inclusief de boerenleenbank met uitzonde ring van de Nederlandse Midden- standsbank N.V., die geen medewer king aan het onderzoek verleende van globaal 1.530.000 tot globaal 3.660.000; de transakties in ef fecten namen toe van bijna 645.000 over 1950 tot ƒ3.870.000 over 1955. Over 1956 is voor bijna 2.400.000 aan effekten door de banken omgezet, ter wijl het vergelijkbare saldo der re keningen van Yersekenaren per ul timo 1956 iets meer bedroeg dan het jaar tevoren, nl. ruim 3.800.000. Het zijn evenwei niet alleen degenen, die een gewone bankrekening houden, die hun besparingen in geld zagen toe nemen, ook de inleggingen op spaar rekening bij de banken zijn belang rijk gestegen. Voor Bruinisse wordt niet over ver gelijkbare gegevens beschikt. Besparin gen blijken hier evenwel in veel ster kere mate te worden belegd in de aan koop van grond, terwijl bovendien de vloot, evenals maar in mindere mate in Yerseke, grote verbeteringen heeft ondergaan. Daartoe dwong overigens ook de visserij op de Wadden, waarvoor sterkere motoren nodig zijn dan over het algemeen in Zeeland worden ge bruikt. Wat het inkomensbeeld in de beide plaatsen betreft, de verschuiving naar hogere inkomensgroepen is onmisken baar. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De plannen om tot oprichting van een roeivereni ging op Walcheren te komen heb ben vaste vorm aangenomen. Rond de honderd belangstellenden zullen maandagavond 15 juni in het hoofdkan toor van de PZEM te Middelburg deze plannen uitvoerig voorgeschoteld krijgen. Mr. F. Ie Coultre, penningmeester van de Kon. Ned. Roeibond. zal dan een propagand'a-avond leiden. Het werkcomité, dat inmiddels is op gericht, is vol enthousiasme aan het werk gegaan. Vele contacten werden ge legd, waarbij vooral op het jeugdroeien de nadruk is gelegd. Vele gunstige fa cetten biedt ook de gereed'koming van het Drie-eilandenplan, dat grote moge lijkheden voor de recreatie biedt. Men is van plan van de roeivereniging een onderafdeling te maken van de vereni ging voor watertoerisme „Scheld'e", die dus bij haar 25-jarig jubileum een nieu we afdeling krijgt. Het werkcomité heeft goed vertrou wen, dat reeds deze zomer met roeien kan worden begonnen. Men kan zich na melijk vrij gemakkelijk een botenbezit verwerven door lening of overname. Bo tenhuis en clublokaal' zullen onderdak vinden op d'e plaats van de oude zwem school te Middelburg. Inmiddels heeft een groot Middelburgs bedrijf reeds een gift van duizend gulden gestort; men hoopt dat dit gebaar door anderen her haald zal worden. Advertentie BERGEN OP ZOOM door L. van Wallenburg SINT ANNALAND VIJFHONDERD jaar geleden lagen op de plaats, waar nu Sint Annaland ligt, niets anders dan schorren. De eigenaar was de bekende Bourgon dische hertog Karei de Stoute, die tevens graaf was van Holland en Zeeland. In een gulle bui schonk hij de schorren aan zijn zuster Anna, die ze liet indijken. Zo ontstond er vruchtbare land bouwgrond. Er kwamen mensen wonen in dit An na-land, er ontstond een dorpje en de vrome be woners voegden naar de gewoonte van die dagen het woordje „Sint" voor die naam van het dorp. Het wapen laat ons Anna zien, maar een heel andere Anna, n.l. de moeder van Maria. Als we goed kijken, zien we dat ze twee kinderen draagt: haar dochter Maria en haar kleinzoon Jezus. bm VLISSINGEN. De heer A. Waas dorp, onderwijzer aan de Jacob Cats school verzoekt per 1 september van deze functie te worden ontslagen. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te wil ligen. VLISSINGEN. Mej. M. Seybel, on derwijzeres aan de Jan Ligthartschool zal indien de raad daarmee akkoord gaat met ingang van 1 september eer vol ontslag worden verleend in verband met haar benoeming tot onderwijzeres aan de openbare lagere school 't Zand te Middelburg. MIDDELBURG. Aan de chr. kweek school te Middelburg werd de akte-nut tig handwerken behaald door de dames: M. Bets, J. Jongstra, C. A. van Kamer en A. J. Wattel te Middelburg, C. P. Bliek, en M. E. Caljouw te Veere, N. van Belzen en J. P. Geelhoed te Vlissingen, C. P. van Kleunen en G. E. Spape te Souburg. Drie kandidaten werden afge wezen. (Van een onzer verslaggevers) GOES. Er zijn gemeentebesturen, die bijkans wonderen verwachten van de aanwijzing der kerngemeente. Zij menen, dat de deur naar grote welvaart door deze aanwijzing is open gegaan. Ik deel dit enthousiasme niet en van sterke toeneming van indus trialisatie als gevolg van de aanwijzing van een gemeente als kern door de minister van Economische Zaken geloof ik voorlopig niets. Men vindt misschien dat ik te pessimistisch ben. Laten we over een jaar elkaar nog eens spreken. De reisctub te 's-HEER ARENDSKER- KE vergaderde dezer dagen onder voor zitterschap van de heer J. Pik. Besloten werd dit jaar een reis te maken naar Bouillon met bezoek aan verschillende be- vens ok nog geïllustreerd door andere zienswaardigheden in die omgeving. Deze opmerking maakte de heer drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, oud-hoofdad ministrateur ter provinciale griffie van Drente en chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provin cie Drente in een causerie, die hij gis teren hield voor de studiekring voor ge meente-administratie en gemeente-finan- ciën in de provincie Zeeland. De heer Franssen wees er op. dat in de loop der jaren de taak van de over heid belangrijk is toegenomen. De over heid heeft meer te doen dan het vervul len van een nachtwakerstaak. Zij moet zorgen, dat iedere burger een redelijk bestaan heeft. Spr. meende dat de over heid vier taken heeft: 1. Bewaren van de openbare orde en veiligheid, 2. Re geling van bepaalde sectoren van de produktie, 3. Herverdeling van het na tionale inkomen en 4. Het voeren van een conjunctuurpolitiek. Dat de overheid thans een veel omvangrijker taak heeft dan in het verleden, houdt verband met de tijd, waarin wij leven en hangt ook samen met de opvattingen, die men t.a.v. de functie der overheid koestert. Talma wilde bijv. op het gebied van de sociale wetgeving verder gaan, dan men in zijn tijd wenselijk achtte. Sprekende ever de industriekernen zei de heer Franssen van het premiestelsel voor industrievestiging weinig te ver wachten. De bedragen tikken voor gro te ondernemers niet door, en beïnvloe den niet of nauwelijks de keuze van een vestigingsplaats. De heer Franssen zei deze opmerking mede te maken naar aanleiding van ervaringen, die hij in Drente had opgedaan. Voor kleine industriën en voor een bepaald soort bedrijven kan de premse misschien wel de doorslag geven, doch de heer Franssen vreesde, dat dit soort bedrij ven niet de meest wenselijke is voor een gemeente. Het komt wel voor, dat deze kleine bedrijven na verloop van enkele jaren ineenstorten. De gemeen te, die een of meer geldleningen heeft gegarandeerd, zit dan met de stroppen. Meer geloof zou ik in het effect van aanwijzing van kerngemeenten hebben aldus spr., als bijv. aan te vestigen industrieën werd aangeboden dat gedu rende een periode van twintig jaar geen sociale lasten betaald hoefden te wor den. De overheid zou deze bedragen di- rekt na ontvangst weer moeten restitue ren. Daar heeft de directie van een bedrijf veel meer aan, want daardoor worden de kosten van de produktie in de aanloopperiode gunstig beïnvloed. Over de verbetering van de infra structuur, d.w.z. het woon- en industrie klimaat, van een gemeente zei de heer Franssen dat het bedrag, da-t de mi nister van Economische zaken hiervoor beschikbaar heeft gesteld ongeveer een ton per kern bedraagt. Van veel bete kenis is zo'n bedrag niet, men kan er hoogstens een tweeklassige school voor bouwen. De gemeentebesturen zullén dan ook, willen zij de infrastructuur verbe teren, voor een belangrijk deel uit eigen middelen moeten financieren en bij de rijksoverheid aan dringen op hogere uit keringen. De heer Franssen pleitte verder voor het op bepaalde terreinen vergroten van de gemeentelijke autonomie. Waar om is het nodig, aldus spr., dat de begroting van de gemeenten door Ge deputeerde Staten worden goedgekeurd. Spr. zag het nut daarvan niet in. Even min is het nodig, aldus de heer Franssen, dat andere organen dan de gemeentebesturen de huren van wonin gen vaststellen. Op de provinciale grif fies wordt nu veel gehakt op de bestu ren van kleine gemeenten. Ten slotte merkte spreker op dat het overweging verdient de opbrengsten van grondbelas ting en personele belasting geheel aan de gemeenten ten goede te doen komen. Op deze causerie volgde nog een ge- dachtenwisseling. De vergadering stond onder leiding van de heer R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent. De secretaris, de heer L. A. v. Splunder, secretaris,van de gemeente Koudekerke, merkte in zijn jaarverslag op dat een afdeling Schouwen-Duiveland is opge richt. D'e aftredende bestuursleden, de heren L. van der Hiele en L. A. van Splunder werden herkozen. Van een onzer verslaggevers VEERE/YERSEKE. De oesterproefnemingen in het Veer se Gat zullen een bedrag vergen van tien miljoen gulden. Een be drag, dat volledig verantwoord wordt geacht, vooral omdat er veel vertrouwen in de proefne mingen bestaat. Mochten de ex perimenten slagen dan zal daar na worden bekeken of de oester cultuur ook elders kan gedijen. Intussen is de mogelijkheid ech ter niet uitgesloten, dat het kweken van oesters in het Veerse Gat van blijvende aard zal zijn. Duidelijk is wel, dat niet de ge- ROTTERDAM Geslaagd voor pro- J paedeutisch examen in de economische hele bevolking van Yerseke die wetenschappen N. van Antwerpen uit jn de oesterteelt werkzaam is dan N1euwdorpenA.BruynzeeluitKruinin-jemplooi m1 kunnen ymden in deze straks afgedamde zeearm, maar naar wordt aangenomen kan toch wel een jaarlijkse pro duktie van drie miljoen oesters worden bereikt. De huidige pro duktie van oesters bedraagt 30 miljoen stuks per jaar. Deze me dedeling deed de ir. J. G. Snip, hoofdingenieur bij het bureau van bijzondere werken bij de pro vinciale Waterstaat, gisteren in het gemeentehuis van Veere tij dens het bezoek van een aantal socialistische kamerleden aan de Deltawerken. In het gemeentehuis van Yerseke wer den de leden der Staten-Generaal nog dichter met hun neus op de oester- en mosselproblemen gedrukt. In burgemees ter A. C. Willemse ontmoetten zijn een warm pleitbezorger voor de visserijbe- langen in het raam van het gehele Delta plan. De heer Willemse legde er nog eens de nadruk op, dat de Yersekenaren nog steeds een geperforeerde dam in de Oos terschelde een denkbeeld van dr. P. Korringa van het visserijlaboratorium in IJmuiden voorstaan. Wanneer een der gelijke dam er zou komen, zou de oester cultuur behouden kunnen blijven. Hij deed een beroep op de Kamerleden toch vooral aan te dringen op volledige scha devergoeding voor de betrokkenen. In dit verband haalde hij een totaal bedrag van 150.000.000 aan, dat in het rapport- Haccou wordt genoemd. Men heeft in Zeeland plannen om tot meer industrievestiging te komen. Welnu, aldus de heer Willemse, Yerseke kan daartoe een goede bijdrage leveren, mits de aanleg van de nieuwe haven doorgaat. Reeds sedert 1938 worden stappen onder nomen om een nieuwe haven te verkrij gen, maar tot nu toe is aan de plannen geen uitvoering gegeven. De huidige ha ven kan worden aangepast aan de indus triële eisen, in plaats van een bergplaats te worden voor de vissersvloot. Zouden de schepen naar de Waddenzee verhuizen, dan is er in elk geval een haven voor de industrie. Er is een plan bij „Den Haag" ingediend om de haven in D.A.C.W.- verband te doen aanleggen, maar het wachten is nog op de uitvoering. MELISKERKE In de voltallige raadsvergadering van Meliskerke. kwam ter sprake de aan te voeren bezwaren tegen de herindeling der gemeenten op Walcheren in de Statenzaal op 15 juni a.s. De burgemeester zal als gemachtigde optreden. Onverkort bleef men staan op het on aanvaardbaar van het plan voor Melis kerke. De bouwvordering werd gewijzigd i.v.m. de elektrificatie in het herverka- velingsgebied. Voor het uitbreidingsplan werd een perceeltje weiland aangekocht van de heer A. Francke voor 3650 en groot 10 are. Een subsidie voor de aanleg van de zuiveringsinstallatie groot. 80.000 gul den is toegezegd, zodat nu spoedig grond aankoop en aanbesteding zal plaats heb ben. Bij de rondvraag vroeg de heer Provoost een sirene voor brandmelding. GOES. De burgemeester en wet houder stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot het huren van de woning J. A. v. d. Goeskade 73 en dit pand te bestemmen als ambtswoning voor de burgemeester, die thans tijdelijk aan de Bergweg woont. De huur bedraagt 1041 gulden per jaar. SOUBURG Aan 170 leerlingen van lagere scholen is op het gemeentehuis door waarnemend burgemeester A. H. S. Stemerding het verkeersdiploma uitge reikt, in tegenwoordigheid van afgevaar digden van het Verbond voor Veilig Verkeer en rijkspolitie. Aan 23 school- lieren werd het dipoma met lof uit gereikt. GOES Aan het christelijk lyceum voor Zeeland slaagden voor het eind examen der afdeling gymnasium en ver kregen het getuigschrift-beta: de heren J. van Andel te Vlissingen en C. Hoo- gendoorn en L. A. Verburg té Goes. Burgemeester en wethouders van WOLFAARTSDIJK hebben mej. E. van Damme, typiste ter secretarie, met ingane van 1 juli 1959 bevorderd tot Schrijver.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3