Gromyko In Engeland dreigt krantenstaking Geen ultimatum Staat krijgt Het Loo Blonde bandiet schiet gar a neer De Bilt: Zon MEEUWEN-AANVAL OP STRAALJAGER Het nieuwste, beste en snelste plus de Atlas VERGETEN VERDAAGD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 13 juni 1959 Vlieger vrij ernstig gewond BUIZENTOREN STORT IN HAL VAN STATION In het gelaat België blijft doof voor Nederlands verzoek Koningin naar Nijmegen Persen stil door loondispuut LUCHTVAARTTENTOONSTELLING OP LE BOURGET De X-15 VERSCHEIDENHEID DE FRIENDSHIP SER-advies gevraagd Overstromingen teisteren China Invoerbeperking olie niet nadelig Verdronken bos bi j Bergen op Zoom Dader spoorloos Aardolieprodukten goedkoper HET IJS WILDE NIET BRANDEN Frankrijk zegt nee FERHAT ABBAS WIL VERGELIJK Overleg over loonvorming Lijkje van verdwenen meisje gevonden Dinsdag in Bremen Nieuw proces om Sumatratabak Nieuw licht op ondergrondse kernproeven Invoer daalde in mei sterker dan uitvoer Man gedood op overweg Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen tdeoniO-29918, tel" 01150"3189' Zi"ik*«> Havenpark 24[ Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Eigen nieuwsdienst GENÈVE. De Russische minister Gromyko heeft zich gisteren beijverd, de indruk weg te nemen dat het jongste Rus sische voorstel voor Berlijn, dat door het Westen onmiddellijk en met verontwaardiging van de hand was gewezen, een ulti matum was. Blijkbaar stelt ook de Sowjetunie nog prijs op voort zetting van de Geneefse confe rentie. Overigens heeft de dag van gisteren weinig hoopgevend nieuws gebracht. De minister kwamen overeen maan dag weer in het geheim te vergaderen. Aan geen van beide zijden is een ver andering van standpunt te bespeuren en de indruk blijft bestaan dat elke dag opnieuw de conferentie plotse ling kan beëindigen. De eerste spreker van gisteren was de Engelse minister Selwyn Lloyd die een beroep op zijn collega's deed om de onaangename gebeurtenissen van de voorgaande dagen maay te vergeten en nu eens werkelijk over te gaan op het doen van zaken. Hij wees erop, dat er in het ver worpen Russische plan en de op vattingen van het Westen voldoen de punten van overeenkomst te vin den zijn om een overeenkomst alsnog mogelijk te maken. Vervolgens nodigde de Amerikaan se minister Herter Gromyko uit om in het openbaar te herhalen wat hij de dag tevoren reeds tegen Herter alleen had gezegd, namelijk dat het Russische plan volstrekt niet was be doeld als een ultimatum. Zonder te genstribbelen herhaalde de Rus deze verklaring. Hij zei verder dat hij niet kon begrijpen hoe het kwam dat het Russische plan zoveel stof had doen opwaaien. Hoewel het Russische ultimatum dus van de baan is en eigenlijk niets de ministers belet, gewoon verder te onderhandelen, is het duidelijk ge worden dat ieder naar het einde van de conferentie verlangt of althans naar een pauze» Uit het feit dat de functionarissen van de Verenigde Naties die „uitgeleend" zijn aan het secretariaat van de ministersconfe rentie, de mededeling hebben ont vangen dat zij erop kunnen rekenen dat zij uiterlijk vrijdag hun normale werk kunnen hervatten, kan men gemakkelijk afleiden dat voortzet ting van de conferentie voor de duur van meer dan een week nergens wordt verwacht. Wel wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid dat de conferen tie voor enige weken wordt ver daagd. In die periode zouden dan plaatsvervangers van de ministers kunnen proberen een akkoord te ontwerpen dat later weer aan de ministers zelf zou kunnen worden voorgelegd. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Eigen nieuwsdienst EINDHOVEN. Boven Terschelling is een Thunderstreak straaljager van de vliegbasis Eindhoven in botsing ge komen met een vlucht meeuwen. Deze onverhoedse aanval kwam nogal hard Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. We dachten, dat er een bom ontplofte in de stationshal Boven ons hoofd kraakte het geweldig en overal stoven stofwolken rond. Wij vlogen van onze stoelen en renden naar buiten. Men zei, dat wij bleek waren en wij kregen een glas water. Dat vertelden de twee hevig ge schrokken informatrices, die hals over kop uit het informatiebureau in de stationshal van Maastricht waren gevlucht, nadat een twaalf meter hoge Cemstotoren-unit van aluminium buizen overhelde en neerstortte. Het schoonmaakbedrijf is al enkele dagen bezig de zestien meter hoge sta tionshal in Maastricht te reinigen. N De arbeider Jeng Otten uit Maastricht zat op een tussenplatvorm en viel met de toren mee. In de val knapte het gevaarte tegen de muur in tweeën en plofte gedeeltelijk op het dak van het inlichtingenbureau. Otten viel van een hoogte van twee en een halve meter op de grond. In kooi Hij was er helemaal beduusd van. Ik zat in een kooi en zag geen kans tussen de buizen door te springen. Op goed geluk liet ik me maar meevallen, ver telde hij later, toen hij thuis van een lichte shock zat te bekomen. Ik heb er geen, notie van, hoe het ongeluk kan zijn gebeurd. Alles was in orde. De vei ligheidsklemmen zaten op de buizen en de remmen op de kleine wieltjes aan de voet van de toren. aan, en hoewel de witte vogels de slag niet overleefden, brachten zij vrij ernstige schade toe aan het toestel. De vlieger werd ernstig gewond. On danks dat, gaf de sergeant-vlieger Pechhols zoveel blijk van zelfbeheer sing, dat hij zün straaljager veilig en wel terugbracht op de basis Eindhoven. Bij cle aanvaring tussen straaljager en meeuwen, versplinterde de voor ruit. Een meeuw kwam in de cockpit terecht, midden in het gezicht van de vlieger. De vogel wer& aan de achter zijde de cockpit weer uitgeslingerd. De glazen kap van het toestel was vrij wel geheel versplinterd. Enkele in strumenten op het dashboard werden beschadigd. Na de botsing met de an dere vogels, werd de straaljager aan een vleugel en aan de neus vrij ernstig beschadigd. Na de koelbloedige landing te Eind hoven, moest de vlieger naar een zie kenhuis worden vervoerd. Hij was vrij ernstig gewond. Gevreesd wordt, dat hij een oog moet missen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG Toen de regering enige maanden geleden aanwijzingen ontving, dat de Indonesische regering met Belgi sche handelaren in onderhandeling was om de markt van bepaalde Indonesische produkten van Nederland naar België te verplaatsen, heeft de Nederlandse rege ring bij de Belgische regering er op aan gedrongen geen medewerking te verlenen aan de handel in onrechtmatig verkregen Nederlandse ondernemingsprodukten. De Belgische regering heeft aan dergelijke pogingen geen steun verleend. Dat heeft minister Luns mede namens minister-president De Quay geantwoord op schriftelijke vragen Van het Tweede- Kamerlid. de heer Berkhouwer. Deze had herinnerd' aan de uitlatingen van presi dent Soekarno in Kopenhagen, dat Ant werpen de grote transitohaven zou kun nen zijn voor alle Indonesische produkten en gevraagd of de regering zich hierover tot de Belgische regering zou willen wen den om te voorkomen dat aan dergelijke plannen van Belgische zijde medewer king zou worden verleend. NIJMEGEN (ANP). Koningin Ju liana is van plan om vrijdag 4 septem ber een bezoek te brengen aan Nijme gen. Een negentienjarig Frans meisje, dat sinds 2 mei door de Algerijnse opstandelingen gevangen werd gehouden, is gisteren vrijgelaten en in haar woonplaats Constantine teruggekeerd, Marie Serio verklaarde dat zij al die weken uitstekend was behandeld. De opstandelingen hadden haar dikwijls van de ene schuilplaats in de bergen naar de andere gebracht, om Franse patrouilles te ontkomen. Zij was gevangen genomen toen zij tijdens een autotocht met enige vrienden in een hinderlaag viel. Haar vrienden toerden daarbij gedood. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Prinses Wilhelmina wil haar landgoed Het Loo met' een aantal nabijgelegen onroerende goede ren en bijbehorende rechten onder be paalde voorwaarden aan de staat schenken. Haar bedoeling is dat de goederen als geheel in stand zullen blijven en dat het vruchtgebruik van de goederen blijft aan haar troonopvolgers. Dit zal het beste geschieden door de schenking onder te brengen bij het Kroondomein. Minister Zijlstra zegt in de toelichting bij het wetsontwerp inzake deze schen king dat de regering met eerbiedige dankbaarheid en instemming de schen king namens de staat aanvaardt. De hele schenking omvat ruim 6700 hectaren. Van onze correspondent PARIJS. Wie eindelijk eens zelf de meer dan twintig meter hoge Atlas, de reusachtige raket die in december van het vorig jaar in zijn geheel als kunstmaan om de aarde draaide en toen een korte kerstbood schap van president Eisenhower op ving en weer terugzond naar de aarde, moet zich gaan scharen onder de vijf miljoen mensen die worden verwacht op de 23ste tweejaarlijkse Franse in ternationale luchtvaarttentoonstelling op het vliegveld Le Bourget. De Atlas, die binnen afzienbare tijd gebruikt zal worden om een van de zeven in Amerika in opleiding zijnde astronau ten in een kleine kunstmaan om de aarde te laten draaien, is onder de imposante Amerikaanse inzending niet het enige toestel waarmee men hoopt de mens de ruimte buiten de dampkring te laten ver kennen. Daar is ook het raketvliegtuig van North American Aviation, de X-15, waarin de beroemde invlieger Scott Crossfield. de eerste man die tweemaal zo snel als het geluid heeft gevlogen, vermoedelijk nog dit jaar zijn eerste tocht buiten de dampkring hoopt te maken om daarna in een duizelingwekkende duik vlucht de zo gevreesde hittebarriere te overwinnen. Met de Atlas, de X-15 en verscheidene andere grote raketten heeft Amerika de tentoonstelling in het teken van komende grote technische ontwikkelingen geplaatst. Toch zullen de bezoekers zich niet alleen daaraan vergapen. De tentoonstelling, de grootste die ooit op Franse bodem is ge houden, biedt op luchtvaartgebied veel van het nieuwste, beste en snelste dat in twaalf landen wordt gemaakt. Veel, maar niet alles, want de collectie machtige straalvliegtuigen voor passagiersvervoer over grote afstanden is niet volledig. Zo ontbreekt de allernieuwste Douglas Ook zal men er tevergeefs zoeken naar het grootste Sowjetrussische straalvliegtuig, de Toe-114. De grootste inzending is de Franse, met 29 verschillende vliegtuigtypen. Daarop volgen de Verenigde Staten en Engeland met elk 21. Ook de Italiaanse vliegtuig- acht toestellen. Er zijn maar twee Sowjet russische vliegtuigen te zien, de Toe-104-B, die al geruime tijd op verschillende Euro pese luchtlijnen dienst doet, en de grotere 11-18. Er is voor elck wat wils: kleine sport- vliegtuigen, grote passagiersvliegtuigen, bommenwerpers en jachtvliegtuigen, heli kopters, zweefvliegtuigen. Verscheidene nieuwe toestellen zullen op zaterdag 20 juni en de daarop volgende zondag worden gedemonstreerd tijdens een groot vliegfeest. Een van de hoogte punten van die demonstraties belooft de vlucht te worden van de Coleoptère, een bizar vliegtuig dat loodrecht kan opstij gen. Het bijzonder van de Coleoptère is niet daarin gelegen maar in de typische vorm. De romp van het vliegtuig bevindt zich binnen in een holle cilinder die de dragende functie van de vleugel zoals wij die kennen vervangt. De bescheiden inzending van de Neder landse industrie was gisteren, toen de tentoonstelling werd geopend door de Franse minister voor de luchtmacht, Pierre Guillaumat, nog niet volledig. Wij misten de Kolibrie van de Nederlandse Helikopterindustrie. Deze bleek onderweg te zijn gestrand bij Soissons. Daar was een van de assen van de auto waarop de helikopter werd vervoerd gebroken. Het wachten, zo vernamen wij, was daar op een nieuwe as die uit Nederland moest komen. Vandaag zal de Kolibrie zijn plaats op het tentoonstellingsterrein wel hebben ingenomen. Er was de eerste dag al dadelij^ veel belangstelling voor de trots van de Fok kerfabrieken, de Friendship. Ook de Nederlandse ambassadeur in Parijs ging de sierlijke hoogdekker, die al in vele landen een gewild vervoermiddel is, op de openingsdag bekijken. DEN HAAG. De minister van so ciale zaken en volksgezondheid heeft aan de Sociaal-economische raad ge vraagd hem advies uit te brengen over een wettelijke regeling van minimum lonen. PEKING (Reuter) Uitgestrekte ge bieden van het Chinese vasteland heb ben te lijden van overstromingen als gevolg van langdurige, zware hagel- en regenstormen. Met gro.te kracht baant het water van de rivieren zich een weg over de vruchtbare landerijen van het land, nog opgezweept door ongekend krachtige windstoten. Aan het graan dat op het ogenblik wordt geoogst en andere gewassen is enorme schade toe gebracht. Zeer zwaar getroffen is de provincie Sjantoeng in het noordoostelijke kust gebied. De plaatselijke bevolking wordt gedwongen in groepen hulp te bieden aan de getroffenen. Mensen die niet ge troffen zijn hebben de plicht graan te sparen" voor hen die alles verloren zagen gaan en om de tekorten op te vangen die al hier en daar zijn ontstaan. Tienduizenden boeren zwoegen dag en nacht in het gebied van Woehan in het hart van het land om het water van hun akkers te pompen. In 40 jaar heeft het daar niet zo zwaar geregend. In de landbouwcommunes worden plannen beraamd soorten groenten te gaan verbouwen die snel groeien om te voorkomen dat er hongersnood komi In de provincie Hopei, die weken ach tereen door een verschroeiende hitte is geteisterd, staan thans duizenden hec taren bouwland onder water door zware regenval. Eigen nieuwsdienst WILLEMSTAD. Het bezoek dat gouverneur Speekenbrink thans aan de Ver. Staten brengt heeft o.m. ten doel, informaties in te winnen over de konse- kwenties van de olieimport-restricties, die de regering der Ver. Staten heeft toegepast. Tot nu toe zo verklaarde minister president Jonckheer is niet gebleken, dat deze invoerbeperkingen een diep gaande invloed hebben op de werk zaamheid der olieraffinaderijen in de Nederlandse Antillen. Het is echter zeer moeilijk de situatie in dit opzicht in cijfers uit te drukken. BERGEN OP ZOOM (A.N.P.) Bij het graven van de vaargeul van de toe komstige Theodorushaven te Bergen op Zoom is men gestuit op de overblijfselen van een bos, Dit verdronken bos is aan getroffen in de twee meter dikke veen laag, die men onder het Noordland aan het weggraven is. De boomresten ko men nog betrekkelijk gaaf met de bag germolen naar boven. Het stuktrekken van die boomresten vormt de eerste stagnatie bij de aanleg van de Theo dorushaven. Kapitein-ter-zee G. J. Platerink is tij delijk, voor de duur dat hij zal zijn be last met de functie van commandant der zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea, bevorderd tot schout-bij-nacht. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. keti^emaske%e bandiet heeft gisternacht adtl de Leidsetyeg in Utrecht de 49-jarige garagewacht J. Ne- derhof als een hond neerge schoten. De blonde indringer loste vier schoten, waarvan er een het slachtoffer in de buik trof en hem zeven darmperfo raties bezorgde. Krimpend 'van de pijn heeft de gara gewacht nog kans gezien een late voorbijganger te waarschuwen. Het was zijn redding. Korte tijd later was hij in een ziekenhuis geope reerd. Zijn toestand is ernstig. Voor zover uit zijn gebrekkige verkla ringen is op te maken, stond Neder- hof in de garage van de Stichtse auto mobielmaatschappij een auto te was sen, toen hij iets verder in de donkere garage onraad bemerkte. De indrin ger een kat in het nauw schoot de garagewacht neer voor hij goed en wel zijn aanvaller had kunnen ontdek ken. Hij had alleen gezien dat de on bekende blond haar had. Nederhof sleepte zich naar buiten, naar het huisje bij de benzinepomp voor het bedrijf, waar hij op een stoel in elkaar zakte, nadat hij de voorbijgan ger om hulp had gevraagd. Ondanks het gebruik van een speur hond, heeft de politie de dader niet gevonden. Het dier bleef staan blaffen bij een deur, achter in het gebouw. Gistermorgen vond men op ongeveer tien meter van die deur twee patroon hulzen. De bandiet heeft een pistool 7.65 F. N. gebruikt. Verder ontbreekt elk spoor. Ook het motief van de gangster is on duidelijk; Nederhof kon nog steeds niet behoorlijk worden verhoord. Voor zover bekend had hij geen vijanden. Uit de garage is niets verdwenen. Het is mogelijk, dat de dader zich wilde laten insluiten om na half één als d-e garagewacht zou zijn vertrokken de brandkast op de tweede verdie ping van het gebouw leeg te kunnen halen. LONDEN. Tenzij te elfder ure nog onverwacht redding komt, zal woensdag in Engeland opnieuw een krantenstaking uit breken. Behalve de nationale dagbladen en zondagbladen die in Londen verschijnen, zullen bij alle dagbladen, zondagbladen en tijdschriftenbedrijven de persen stil komen te staan tengevolge van een nieuw loondispuut. Ook in 1950 en 1956 werd het Britse perswezen ontwricht omdat men het aan het einde van de collectieve con tracten die hier drie jaar geldig zijn het niet eens kon worden. Dit maal vragen de zeer goed georgant seerde bonden een veertigurige werk week, plus een loonsverhoging van tien procent. Dit werd onmiddellijk verworpen door de werkgevers, die na veel heen en weer gepraat bleven bij hun eerste aanbod van 2% procent. De vakbonden zijn niet gesteld op arbitrage, omdat hun leden tot de best betaalden in de Britse industrie behoren. (Het grootste deel van de auto's dat in en om Fleet Street staat geparkeerd, behoort aan drukkers). De afgelopen twee weken zijn de Met een pistool 7.65 F.N. loste een bandiet gisternacht in Utrecht vier schoten op de 49-jarige garagewacht J. Nederhof. Eén daarvan trof het slachtoffer in de huik. Op de foto de plaats, waar later niet ver van de plek, waar Nederhof tegen de grond sloeg twee patroonhulzen werden gevonden. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Maandag zullen de verkoopprijzen voor een paar, aardolie produkten in Nederland' worden ver laagd. Dat is te danken aan prijsdalin gen op de wereldmarkt. De prijs van petroleum voor huishou delijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager; tractorpetroleuim wordt veer tig cent per honderd liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gasolie, autogasolie en huisbrandolie met tachtig cent per honderd liter verlaagd, terwijl de verlaging voor dunne stookolie en huisbrandolie-2 75 cent per honderd li ter bedraagt. WASHINGTON (Reuter) Met brandbommen zijn vliegtuigen van de Ameri kaanse kustwacht zware bombardementen begonnen op uitgestrekte ijsbergen in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. De eerste aanvallen zijn niet bepaald een succes geweest. Het eerste doelwit was een ijsberg van ongeveer achttien „verdiepingen" hoogte. Het gewicht van het gevaarte moet zeker een miljoen ton zijn. Er werden acht brandbommen van bijna duizend pond elk op de ijsmassa geworpen, maar toen de enorme stofwolken die zich ontwikkelden, waren opgetrokken, lag de ijsberg er nog even onaantastbaar als tevoren. BELGRADO (Reuter) De Alge rijnse vrijheidsstrijders hebben op nieuw een duidelijk gebaar gemaakt om tot een vergelijk met Frankrijk te komen: de premier van de opstan delingenregering, Ferhat Abbas, heeft gisteren verklaard dat hij bereid is tot onderhandelingen op neutraal ge bied, bijvoorbeeld in Zwitserland of Joegoslavië. Abbas is op het ogenblik de gast van Tito tijdens een bezoek aan Zuidslavië. Op een persconferentie zei hij dat zijn regering vredesonderhandelingen wenst vóór de Algemene Vergadering der V.N. volgende herfst bijeenkomt. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft als commentaar op dit.aan bod verklaard dat het aanbod van presi- handelingen in Parijs, en alleen over het dent de Gaulle nog steeds geldt: onder handelingen in Parijs, en alleen over het staken der vijandelijkheden. Tot werke lijke vredesonderhandelingen, waarbij de toekomstige status van een vrij Algerije zou worden vastgesteld, zijn de Fransen niet bereid. meeste Britse dagbladen, zondagbla den en tijdschriften reeds met min der pagina's uitgekomen omdat de bonden alle overwerk hebben verbo den en een „geen samenwerking"- actie zijn begonnen in 4300 bedrijven. Er zijn een tiental bonden bij het dis puut betrokken. De meeste wijzen erop dat op den duur uitbreiding van de staking tot de nationale bladen on vermijdelijk lijikt. Tal van plaatselijke en provinciale bladen zijn reeds door de televisie, maar vooral door hoge kosten omge bracht sedert de oorlog. Dit soort be drijven houdt dan ook krampachtig het been stijf. Maar vele van de perio dieken die tijdens de vorige kranten staking in het buitenland werden ge drukt, lijken nu liever loonsverhogin gen toe te kennen dan zich aan een staking te onderwerpen. DEN HAAG (A.N.P.) Het bestuur van de Stichting van de arbeid heeft gisteren, overeenkomstig een op 6 juni met de regering gemaakte afspraak, uitvoerig aandacht geschonken aan de door de regering voorgestelde uitgangs punten voor de invoering van een gedif ferentieerde loonvorming. Het bestuur zal begin volgende week enige opmer kingen over bedoelde uitgangspunten ter kennis van de regering brengen In Amsterdamse gracht AMSTERDAM. Na een speurtocht van bijna een etmaal heeft de Amster damse politie in het water van de Bur gemeester van Tienhovengracht het stoffelijk overschot gevonden van de negenjarige Everdiena Verhoeven, die eergistermiddag na schooltijd spoor loos was verdwenen. Twee politiemannen en verscheidene omwonenden hebben donderdag tot 's avonds laat de buurt van de school met lampen afgezocht, echter tevergeefs. Het speurwerk werd gisteren voortge zet, ondermeer door het dreggen in ver scheidene wateren van Nieuw West, waar de school en de ouderlijke woning van het meisje zich bevinden. I conferentietafel is 'énêWsütêT.' Gisteravond pas ontdekte men in de| Teweiiiir w Burgemeester van Tienhovengracht het ontzielde lichaampje. Een nader onder zoek zal moeten aanwijzen of het kind door verdrinking om het leven is ge komen. BREMEN (U.P.I.)De rechtskun dige adviseurs van de Senemlbah en de Verenigde Deli Mij. zullen maandag bij het Oberlandgericht te Bremen hun ar gumentering indienen voor het hoger be roep, dat zij hebben aangetekend tegen het vonnis van het Landgericht, waarbij beslag op 1559 balen Sumatratabak werd afgewezen. Dinsdag zal bij het Landgeroht namens a'ezelfde maatschappijen een verzoek om tussentijdse beslaglegging op 3631 balen Sumatratabak worden ingediend. Na het eerste vonnis wordt niet ver wacht dat het proces van dinsdag lang zal duren. Inmiddels is de eerste verkoping van Sumatraanse tabak door de „Deutsch Indonesischen Handelsgesellsehaft" be paald op 3 juli, in Bremen. Daar worden dan 6753 balen Javatabak en 934 balen Sumatratabak verhandeld, die van 29 juni af te bezichtigen zijn. Deze partij is niet in het ged'ing en bo vendien is de verkoop bepaald op een dag na de uitspraak van het Oberland- gericht. Eigen nieuwsdienst GENÈVE. Een nieuw Ameri kaans wetenschappelijk rapport vol gens hetwelk de ondergrondse proe ven met kernwapens beter spoedig kunnen worden hervat om na te gaan of het werkelijk wel altijd mogelijk is ze te ontdekken heeft de leider van de Sowjetrussische delegatie op de kern wapenconferentie, Semjon Tsarapkin, in grote verlegenheid gebracht. Deze politicus, die in d zomer van het vorige jaar deelnam aan de confe rentie van deskundigen welke na lang onderhandelen concludeerde dat alle proeven konden worden ontdekt, kon gisteren, toen het rapport werd inge diend, niets anders doen dan mededelen dat hij het ter bestudering door Sowjet russische deskundigen naar Moskou zou zenden. Men kan zich nu afvragen met welk recht Tsarapkin, die een zeer hoge poli tieke functie in het Sowjetrussische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft, de vorige zomer samen met wereldberoem de kernfysici als „deskundige" aan de -onferentietafel is gaan zitten. Tegelijk met het indienen van het nieuwe rapport stelden de twee weste lijke delegaties, de Amerikaanse en de Engelse, Tsarapkin en de zijnen voor akkoord te gaan met een nieuwe bestu dering door deskundigen van de vraag of ondergrondse proeven werkelijk zo gemakkelijk te ontdekken zijn als werd gedacht. Men zal zich herinneren dat toen al enige reserve werd gemaakt. Niettemin heeft de Sowjetunie de conclusies van de vorige zomer gebruikt om de noodzaak van internationaal toezicht op naleving van een verbod van kernwapens te ba gatelliseren. Vandaar dat over die kwes tie, waarom in feite alles draait, nog steeds geen overeenstemming is bereikt. DEN HAAG. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorlopige gegevens beu-roe e de waarde van de invoer in mei 1 12S min. (v.m. f 1.325 min.), terwijl voor een waarde van 1.089 min. (v. m. 1 108 min. werd uitgevoerd. Het dekkings percentage bedroeg 97 pet, (v.m. 84). ARNHEM (A.N.P.) Op een met knipperlichten beveiligde overweg onder Arnhem is gisteren de 29-jarige heer J. A. Kip uit Velp door een goederentrein gegrepen en gedood. Hij naderde de overweg met een vriend, beiden fietsten. De mannen zagen de trein aankomen, maar de heer Kip dacht dat er nog tijd genoeg was om de overweg over te gaan. De trein heeft zijn fiets toen aan de achter kant gegrepen. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog en over wegend zonnig met een zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. De zelfde middag- temperaturen als gisteren of iets hogere. MJESJE: Een heerlijk week eindje.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1