Compensatie-gedachte is hypotheekop loonvorming Vervalste melkprijzen en huren moeten verdwijnen AMSTERDAM GEGRIEFD Caballero „Compromis" met de Russen RIJNVAART HEEFT VEEL VRIJHEID NODIG OM GOEDKOOP TE ZIJN Resultaten bijna nibil 1 GELEZEN Franse regering tracht een spoorwegstaking te vermijden 3 Vrijdag 12 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Zoekt U iets beters? Idee loslaten Geen optelsom „Neen" zeggen Niet eenvoudig Radicaal breken Geleidelijk Wat houden die garanties in STAP OP DE WEG NAAR VREDE Als situatie dat toelaat Schadevergoeding (misschien) voor Nederlanders DECREET Spionnen gearresteerd Deense staat vaart er wel bij In Internationale Arbeidsconferende Minister v. d. Bergh bij de marine Kind verdrinkt in vijver V erzekeringsagent in arrest Vijftien jaar voor daders overval Kruislaan SUGGESTIEVE BANKROVERS Gromyko bijna bandeloos Weggebruikers voor microfoon GEEN TEGENZET HUREN GOEDKOPER Zoiets doet een Fin niet.... Het scheepvaartcongres Advertentie Van een bijzondere medewerker ER rust op onze loonvorming een wonderlijke hypotheek; namelijk: de compensatie-gedachte. Steeds wanneer het gaat om huurverhoging of verhoging van de melkprijs hoort men betogen dat zulks moet worden gecompenseerd door loonsverhoging. Deze vraag om compensatie is noch redelijk, noch economisch verstandig. Maar het leven wordt toch duurder, werpt men tegen. Is dat wel helemaal waar? Indien men ertoe overgaat de huren weer op een redelijk kost prijsniveau te brengen en de subsidie op melk af te schaffen, dan spaart de overheid een aanzienlijk aantal miljoenen uit en vindt verder een verschuiving plaats: de huurder gaat meer betalen en de huiseigenaar (daaronder zijn de gemeenten als de grootste huis eigenaren!) gaat meer ontvangen. Onze volkshuishouding als een geheel gezien behoeft hiervan dus geen schokkende gevolgen te vrezen. WEL zal men deze maatregelen gepaard moeten doen gaan met een belastingverlaging, welke evenveel bedraagt als hetgeen de overheid aan subsidie zowel bij de huren als de melk bespaart. Gaat men echter de huurverhoging en de melkprüsstijging compenseren, dan zal het aantal miljoenen, dat voor die compensatie nodig is aan onze geldcirculatie worden toegevoegd en zal dus inflatie optreden, want tegenover die compensatie staat niets, maar dan ook letterlijk niets produktiefs. Integendeel tegenover een compensatie, welke b.v. drie procent prijsstijging met zich brengt, zal wrijving in een aantal bedrijfs takken ontstaan, waardoor het reële inkomen van menig werknemer eer dalen dan stijgen zal. WIL men de zieke plekken in onze loonvorming verwijderen, dan zal men het idee van compensatie radicaal los moeten laten en de loon vorming naar haar eigen mérités moe ten gaan beoordelen. Er bestaat ongetwijfeld verband tus sen loonvorming en de kosten van het levensonderhoud, maar men mag dat verband niet te algemeen stellen. Dat verband bestaat tussen de kosten van een minimaal levensonderhoud en een minimaal loon, maar niet over de ganse linie. De hoogte van het loon voor werk nemers hangt van heel wat gewichtiger factoren af, dan compensatie voor huur verhoging en melkprijsverhoging. Voor eerst-drukken beide verhogingen zeker niet egaal. Zeker zou men tot een beter druk komen, wanneer men althans voor de huren afzag van een algemene ver hoging maar. naar het oude en zo goed gebleken voorbeeld van de huurcom- missies, weer overging tot een meer gedifferentieerde huurbepaling. Boven dien, waar haalt men toch de bewering vandaan, dat de huren te hoog zouden worden? Er zijn vele duizenden, die een relatief zeer lage huur betalen, omdat de woongewoonten sterk zijn ver anderd Bij inkomens van 12.000.is een huur van 1,200.per jaar toch waarlijk niet overdreven hoog! HET melkgebruik is ook sterk ge varieerd. Men begaat hier weer de fout, welke bij onze sociologistisch denkende vrienden zo vaak voorkomt, dat men maar een optelsom maakt en dan door deling tot een quotiënt komt, dat in werkelijkheid niet bestaat. Het is daarom juist, het verlangen van de werknemers om onder de ge geven omstandigheden iets meer wel vaart te krijgen toegerekend, los te zien van allerlei compensatie-gedrochten voor huurverhoging en melkprijsstij ging en dan door gevarieerde loons verhogingen daaraan tegemoet te komen. Het voordeel van zulk een principieel juist gedrag is, dat er meer verband komt tussen productiviteit en loons verhoging, omdat eerst wanneer in de bedrijfstakken en in de afzonderlijke ondernemingen loonsverhoging ver diend wordt, deze kan worden ver leend. Tegenover deze opvatting kan onge twijfeld direct worden aangevoerd, dat de krappe arbeidsmarkt ertoe zal lei den, dat indien in de bedrijfstakken en ondernemingen, welke een loonsverho ging kunnen velen, zulks ook ge schiedt, in andere bedrijfstakken, waar het eigenlijk niet kan, de werknemers loonsverhogingen zullen vorderen, om dat zij de krappe arbeidsmarkt als een stevige ruggesteun weten, afgezien hiervan, dat de vakverenigingen in de zwakke bedrijfstakken het succes in de krachtiger bedrijfstakken ongetwijfeld als een motief voor haar actie tot loonsverhoging zullen beschouwen en er naar handelen. het vaststellen van huren overeenkom stig de waarde van de huizen en een redelijke exploitatie daarvan. Ook hier valt geleidelijkheid te prefereren boven welke compensatie ook. De huiseigenaren kunnen Worden te gemoet getreden door het zo spoedig mogelijk terugbetalen van het deel van de vorige huurverhoging, dat hen ten onrechte en in strijd met ieder gezond economisch inzicht werd ontnomen. ER ZAL op deze manier ongetwij feld een groter verantwoordelijk heid op de ondernemers en hun organisaties komen te rusten. Zij zullen in bepaalde gevallen de moed moeten hebben ,,neen" te zeggen en zij zullen in andere gevallen ernstige po gingen moeten doen om de inproduc- tieve arbeid te beperken. „Neen" zeggen betekent ongetwijfeld meer kans op een arbeidsconflict dan in het verleden, maar men mag toch ook, wel van de besturen van de ar- beidersvakverenigingen en zeker ook van de arbeiders zelf verwachten, dat zij begrip zullen hebben voor de op vatting, dat waar geen verruiming mo gelijk is, deze ook niet kan worden toe bedeeld. En dan: er wordt veel gepraat over opvoering van de productiviteit en on getwijfeld geschiedt er in ons bedrijfs leven op dit gebied heel wat, maar wie zijn ogen de kost geeft, merkt schier overal nog heel wat zo niet onproduc tieve. dan toch wel erg bescheiden pro ductieve arbeid op. Vooral in ons dis tributiewezen veroorloven wij ons een gebruik van arbeidskrachten, dat niet langer verantwoord is. Ook in de admi nistratieve sector permitteren wij ons een perfectie, welke nu en dan aan het belachelijke grenst en het is jammer, dat de overheid hier met haar wette lijke voorschriften zulk een slecht voor beeld geeft. TT lrnnro mftot ïn^JoV/4hor? annPi'S Eenvoudig is de situatie dus geenszins en grote voorzichtigheid is geboden, maar dat neemt niet weg, dat men, geleerd door het ver leden, ervoor moet oppassen niet weer in het kielzog van de loonronden te geraken. Iedere algemeen werkende maatregel pakt immers verkeerd uit! Prof. Witteveen heeft in de Ec. Statis- tische Berichten betoogd, dat de com pensaties en enige nieuwe maatregelen in verband daarmede, zouden, leiden tot een prijsstijging van meer dan 3 procent, terwijl het reële inkomen zelfs nog met 0.54 procent zou dalen! En toch: wij moeten af van de ver valste huren en de niet minder ver valste melkprijzen. TEN aanzien van de melkprijzen is echter geleidelijkheid geboden, omdat een stijgende melkprijs van invloed kan zijn op de omvang van de melkconsumptie. Een direct wegwerken van het subsidie op melk 'is niet geboden, omdat de melkdrin- kende Nederlanders de verhoogde melk prijzen niet kunnen, doch wellicht niet willen betalen. De vrijheid om een prijs te hoog te vinden bestaat gelukkig nog steeds en men beseffe dus terdege, dat een geleidelijke liquidatie van de melk- subsidie niet zozeer een belang is van de consument als van de zuivelprodu- cent, die met afzetmoeilijkheden komt te zitten. Ten aanzien van de huurverhoging dient de ruwe politiek te worden ver laten en zal men moeten overgaan tot Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/ROTTERDAM. Amsterdams burgemeester is bijzonder gegriefd over de reacties in Rotterdam over ljet plan een nieuw Amsterdams overslagbedrijf te stichten. Mr. G. Hall zei gisteren: In Rotter dam heerst kennelijk de mening, dat als er in Amsterdam commerciële initiatie- ven worden genomen, er wel iets vreemds aan de hand zal zijn. Hij wees deze suggestie met de meeste kracht van de hand. Dat de gemeente voor f 10.000 deelneemt in het bedrijf betekent geenszins, dat er een soort ver kapte subsidie zal worden gegeven. Het is unfair om aan de bedrijfsvoering van de nieuwe overslaginstallatie motieven toe te dichten, die er niet zijn. Burgemeester Van Hall ontkende niet, dat het nieuwe Amsterdamse bedrijf con- currentie voor Rotterdam zou kunnen opleveren. De installaties zullen goed en efficiënt zijn. Het is zeker niet uitgeslo ten, dat op grond daarvan goedkoper kan worden gewerkt dan elders. Onze Amsterdamse redactie meent uit de woorden van mr. Van Hall te moeten begrijpen, dat diens reactie voor een deel ingegeven is door „de grote ongerust heid". waarover Rotterdams burgemees ter. mr. G E. van Walsum, had gespro ken met betrekking tot het nieuwe be dril'f. Desgevraagd zei ons mr. Van Walsum: In The Times (Londen) Het is niet de eersteneer dat Kroesjt- sjef ruwe verklaringen heeft afgelegd en een limiet heeft gesteld alleen, of voornamelijk, om de westelijke mogend heden door middel van een schok tot snelle onderhandelingen te krijgen. Maar zelfs indien dat het is wat hij van plan is, het is een spelletje dat spoedig zijn effect en zijn veiligheids marge verliest. De veiligheid hangt nu af van de vraag of er enige gemeen schappelijke grond is voor onderhan delingen. In The Manchester Guardian Er is over de besprekingen van de ministers van buitenlandse zaken nogal wat gebluft, maar dit laatste voorbeeld is dreigender dan wat er aan vooraf is gegaan. Om een topconferentie mogelijk te maken is er nu meer nodig dan een stap van het Westen voorwaarts no dig is een stap achteruit van de Rus sen, De handelmaatschappij vraagt van de gemeente Amsterdam „zekere garanties" en de inhoud daarvan is alleen aan de raadsleden bekend gemaakt. Geen enkele buitenstaander kan dus beoordelen wat die garanties inhouden. En verder: Het is best mogelijk, dat zij voor niemand een bezwaar op leveren. maar als er bepaalde financiële faciliteiten worden verleend, zouden an dere gemeenten ook wel eens genoodzaakt kunnen worden dit soort praktijken toe te passen. Overigens zullen er wel re denen zijn om die faciliteiten niet open baar te maken. Kwestie volkstuinders Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Het geld op de Spaarbank aan de Botersloot en de be' scheiden op het kantoor van mr. J. P. M. Mastboom, voor de bestuurderen van de Rotterdamse Bond van Volkstuin ders te allen tijde ter inzage, ziedaar het advies dat de president van de rechtbank mr. J. G. L. Reuder gaf aan de partijen die in kort geding voor hem zijn verschenen. Het waren de boven genoemde Bond als eiseres en de bij haar aangesloten Turnvereniging Zestienhoven als gedaagde. Partijen gingen accoord met het voorstel van de president. Het geding is voor onbepaalde tijd aangehou den. Mr. J. P. M. Mastboom zette uiteen hoe aan de door hun eigen bestuur ge schorste functionarissen van de Turn vereniging Zestienhoven, de handelings- bevoegdheden zijn ontnomen wat be treft de financiële transacties. Ten aan zien van de bescheiden blijven de vroe gere bestuurderen zich verantwoordelijk voelen. Op grond daarvan weigerden zij deze bescheiden af te staan. Mr. S. Ivens, sprekend namens de Bond, wees op de klachten van de zij de der gemeente Rotterdam, aan wie de Bond zijn verplichtingen heeft. De gemeente zou reeds geruime tijd bezwa ren hebben geuit tegen bouwsels op het terrein van de Turnvereniging. Het feit dat de Turnvereniging nog niet aan haar jaarlijkse financiële verplichting tegenover de Bond heeft voldaan, maar deze op haar beurt wei haar verplich tingen aan de gemeente, van wie zij de grond in pacht heeft, moet nako men. is een ander onderdeel van het conflict. DE koers moet inderdaad anders wor den bepaald, maar het zal niet meevallen een betrouwbaar be stek dadelijk op te stellen. Er zal echter al veel gewonnen zijn, wanneer men radicaal breekt met loonronden en met algemeen werkende compen saties en terugkeert tot de betrouwbare grondslag, waarop lonen dienen te wor den vastgesteld, namelijk op het econo misch evenwicht in de onderneming en in de bedrijfstak, waarbij de overheid slechts de hoedster dient te zijn tegen gemeenschappelijke strooptochten op de consument en het uitbuiten van mono polistische posities. Dat de overgang naar de nieuwe koers met beleid dient te geschieden, behoeft niet te worden betoogd en dat zelfs een vrij ruime tijd van overgang nodig zal blijken behoeft niemand te ver wonderen. Daarvoor heeft de politiek der laatste jaren ons veel te-ilvast in een doodlopend slop gedreven. DJAKARTA (UPI). De Indonesi sche minister van economische stabili satie heeft gisteren de commissie ge ïnstalleerd, die de schadevergoeding voor de genationaliseerde Nederlandse bedrijven moet vaststellen. In de com missie hebben vertegenwoordigers van de ministeries van justitie, financiën, landbouw en defensie zitting. De commissie heeft na haar installa tie verklaard dat het de vergoeding zal vaststellen op basis van „overwe gingen van rechtvaardigheid". De com missie zal haar bevindingen meedelen aan het orgaan voor de nationalisatie van de Nederlandse ondernemingen. De regering, zowel als de eigenaren van de ondernemingen kunnen tegen de vastgestelde schadevergoeding in beroep gaan. De vergoeding, aldus de commissie, zal zodra zij definitief is vastgesteld aan de betrokkenen worden uitbetaald „als de politieke situatie dat zou toe staan". Tot dusverre zijn 263 ondernemingen (alle cultures en een aantal boerenbe drijven) genationaliseerd. De Indonesi sche regering zal naar verwacht wordt, binnenkort een decreet uitvaardigen waarbij nog een aantal ondernemingen, die nu slechts zijn „overgenomen" wor den genationaliseerd. Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) KOPENHAGEN (U.P.I.) Het spio- nagekomplot dat in Denemarken is op gerold, heeft de Deense staat een buit opgeleverd van 280.000 Amerikaanse si garetten en 28 kisten whiskey. Deze goe deren lagen opgeslagen in een loods die door een der gearresteerde spionnen was gehuurd; vermoedelijk werden de siga retten en de whiskey, die uit Oost-Duits- land afkomstig waren, gebruikt om de spionnen te „betalen". Noorwegen heeft thans ook belangstel, ling getoond voor de gearresteerde De nen. Als smokkelaars zijn zij in aanra king geweest met de Noorse politie; nu echter blijkt dat de smokkelhandel slechts als dekmantel dienéte voor spio nage, is het mogelijk dat de spionnen ook in Noorwegen belangrijke spionage- contacten hadden. GENEVE - Gedurende drje da gen heeft de Internationale Ar- beidsconferentie gedebatteerd over een voorstel tot oplossing van het geschil, dat reeds vele jaren elke Internationale Arbeidsconfe- rentie verdeeld houdt. Dit geschil vloeit voort uit de (alleszins be grijpelijke weigering van de werk gevers uit de vrije landen, om zgn werkgeversafgevaardigden uit de communistische landen in com missies te benoemen. Ter oplossing van dit geschil stelde nu een commissie uit de Raad van Beheer het volgende voor: 1. Iedere gedelegeerde, ongeacht of hij uit een communistisch land komt of niet, kan desgewenst lid zijn van een com missie; 2. Elke groep (van vei*enigingen, van werkgevers of van arbeiders) zal beslis sen, welke gedelegeerden uit de desbe treffende groep stemgerechtigde leden van een commissie zullen zijn en welke gedelegeerden niet-stemgerechtigde leden; 3. Indien een gedelegeerde door zijn groep niet is benoemd tot stemgerech tigd lid van een commissie, kan hij zich beklagen bij een raad van drie onafhan kelijke en onpartijdige personen; 4. De Raad van Drie mag echter nooit méér dan twee personen aan de groep van stemgerechtigde leden toevoegen; 5. Elke groep kan met twee-derde meerderheid beslissen, dat een systeem van blokstemming zal worden gevolgd, dat wil zeggen: als de meerderheid van de werkgevers- of van arbeidersleden van een commissie een bepaald standpunt in neemt, worden de stemmen van de min derheid bij die van de meerderheid' ge teld! De bedoeling van deze voorstellen is duidelijk: enerzijds de mogelijkheid ope nen via arbitrage), dat communistische werkgevers toch stemhebbend lid van commissies kunnen worden, en anderzijds de mogelijkheid openen, dat aan de stem men van deze stemhebbende leden weer hun kracht wordt ontnomen. Tegen deze voorstellen bestonden Mi al le Nederlandse werkgevers- en werkne mersorganisaties overwegende bezwaren. In een brief van de Stichting van de Ar- Van onze correspondent PARIJS. Minister-president Mi chel Debré heeft gisteren een drin gend beroep op de vakbondsleidingen gedaan en haar gevraagd de spoor wegstaking van dinsdag niet te laten doorgaan. De Franse premier heeft daarbij alle redelijke argumenten te berde gebracht. Hij heeft erop gewezen hoe het vreem delingenverkeer wordt geschaad, hoe zeer de staking een verlies betekent voor de Franse economie en hij heeft onder verwijzing naar de jongste rege ringsmaatregelen op sociaal gebied (ver hoging on de kinderbijslag en van de uitkeringen volgens de ziektewet) dui delijk gemaakt dat de regering doet wat zij kan om de arbeiders tegemoet te komen. DREIGEN Hij heeft ook gedreigd met de stok achter de deur: het personeel zal wor- Eigen nieuwsdienst DEN HELDER. Minister S. J. van den Bergh is voor zijn eerste werkbezoek gisteren met een helikop ter naar de Koninklijke marine in Den Helder gevlogen. Hij landde op het schiereiland Hars- sens, waar de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal G. B. For- tuyn en de commandant maritieme middelen Willemsoord, kapitein ter zee D. B. van Heuven, hem verwelkomden. Bij het commandementsgebouw, waar een gewapende wacht van mariniers werd geïnspecteerd, maakte ook de be velhebber van de zeestrijdkrachten, vi ce-admiraal L. Brouwer, zijn opwach ting. De morgenuren gebruikte de minister voor een bezoek aan de Dienst conser vatie, een autotocht over de haventer reinen en een lunch aan boord van de kruiser De Ruyter. Na de middag vertrok hij met een motorsloep van de nieuwe haven naar Harssens, waar de auto's klaar ston den voor een rit naar het havenkantoor, de jachthaven, het Koninklijk instituut voor de marine en de rijkswerf. HAARLEM. Rond het middaguur is gisteren het 316-jarig zoontje Hans van de familie De Loor uit Haarlem-noord verdronken in een vijver van de Noor derhout. Hij zou bij vriendjes gaan spe len, maar toen zijn moeder later pools hoogte ging nemen, bleek hij daar niet te zijn geweest. Een zeventienjarig meis je vond zijn lijkje in de vijver, die ter plaatse een meter diep is. den gerequireerd wanneer de staking mocht doorga ..n. De vakbonden hebben echter gister avond besloten de staking niet af te ge lasten. Daaruit blijkt dat zij het risico van de krachtproef willen nemen om te trachten hun wat aangevreten prestige op de leden op te poetsen. Het gevolg zou dus kunnen zijn dat op het ogenblik waarop de staking uit bleekt, d regering al het spoorwegper soneel vordert. De wet maakt dit mo gelijk. Wie z.ch dan nog aan zijn werk zaamheden onttrekt kan worden gestraft wegens desertie. VLISSINGEN (ANP). De verzeke ringsagent S. van der M. uit Vlissingen is verdacht van een zwendel, die dui zenden guldens zou belopen gearres teerd. Volgens de politie heeft hij de laatste jaren een groot aantal inwoners van Vlissingen en omliggende gemeenten be wogen geld af te staan voor een plaat selijke firma, tot plaatsing van hypothe ken op panden en bouwwerken tegen een vrij hoog percentage aan rente. Het is gebleken, dat de firma met deze zaak niets heeft uit te staan. De rente werd vrij regelmatig betaald, maar van het plaatsen van hypotheken was geen sprake. De agent gebruikte het ontvangen geld voor zichzelf. AMSTERDAM (A.N.P.) De recht bank in Amsterdam heeft gisteren de daders van de overval op de slagerszoon Pfrommer uit Harderwijk, die zij met revolverschoten levensgevaarlijk ver wondden, ieder veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank achtte de twee Amster dammers, de 26-jarige automonteur H. B. en de 23-jarige monteur G. J., bei den schuldig aan poging tot doodslag, vergezeld van diefstal (de auto van Pfrommer) en legde hun de maximum straf daarvoor op. De officier van jus titie had poging tot moord te last ge legd en daarvoor twintig jaar geëist, In het vonnis werd overwogen, dat of schoon de jeugdige en zwakke persoon lijkheden van de verdachten en hun minder gunstige levensomstandigheden gronden zijn, die tot een andere straf maat hadden kunnen leiden, hun toch een zeer langdurige straf moet worden opgelegd, omdat de maatschappij moet worden beschermd tegen onduldbare en levensgevaarlijke wandaden, als de overval op de Kruislaan. beid aan de Nederlandse minister van so ciale zaken en volksgezondheid werd dan ook de Nederlandse regering met nadruk verzocht! haar stem niet aan deze voor stellen te geven. Overeenkomstig dit verzoek heeft de Nederlandse regeringsgedelegeerde, pater J. G. Stokman, zich in de plenaire zitting van de conferentie tegen de voorstellen verzet. Voor het eerst sedert vele jaren nam de Nederlandse regeringsdelegatie ter Internationale Arbeidsconferentie weer eens een duidelijk standpunt in. Ook van andere zijden bestonden ern stige bedenkingen tegen de voorstellen, echter niet altijd uit dezelfde motieven. Zo verzetten de Russen en hun vrienden zich ertegen, dat de Raad van Drie ma ximaal slechts twee stemgerechtigde leden aan de commissie mocht toevoegen. Ook hadden zij ernstige bezwaren tegen het systeem van blokstemming. De motie van orde van pater Stokman, om de voorstellen terug te wijzen naar de Raad van Beheer, werd helaas verworpen met 126 tegen 113 stemmen en 6 onthou dingen. Hoewel deze motie dus niet werd aangenomen wees het zeer groot aantal stemmen, dat de motie verwierf, op een duidelijk onbehagen in de conferentie over de aan de orde zijnde voorstellen. Het systeem van blokstemming werd verworpen met 122 tegen 119 stemmen en 23 onthoudingen. De rest van de voorstellen (de Raad van Drie) werd tenslotte aanvaard met 137 tegen 112 stemmen en 12 onthoudin-, gen. j Eigenlijk kan dit nauwelijks een oplos sing worden genoemd. Wanneer bijna de helft van de conferentie een als compro mis bedoeld voorstel verwerpt, is de we zenlijke overeenstemming niet gevonden. Die zal ook niet worden gevonden, zo lang de conferentie niet in meerderheid erkent, dat zgn. werkgevers- en zgn. arbeidersafgevaardigden uit dictatuurlan- den geen werkelijke vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders zijn. Men moet dan ook verwachten, dat de strijd voortgaat. kritisch bekeken Het in de juiste verhouding opdie nen van de bestanddelen ernst en luim in een TV-programma is niet altijd eenvoudig. De Vara deed gisteravond' hiertoe een poging, doch naar onze smaaik wonnen de serieuze ingrediën ten het verre van het zg. opkikkertje. Voor de ernst zorgde dr. L. de Jong met een voortreffelijk commentaar o-p de internationale politieke situatie. Arie d'e Ruyter vulde hem kundig aan met een goed opgezette en onder houdende documentaire over het ras senvraagstuk. Toen werd het tijd voor wat spannende ontspanning waarvoor De Bankrovers moest zorgen. Een stuk dat evenwel door zijn onwaarschijn lijkheid het kijkgenot nogal remde. Niettemin zal de kijker, benieuwd naar de qntknoping, onafgebroken naar het scherm hebben gekeken. En dat is dan ook met de suggestieve decors van Fokke Duetz het enige positieve, dat wij in dit niemendalletje konden ontdekken. Overigens was Maxim Ha mel een voortreffelijke beroepsmisda diger. Gert Stempher GENÈVE (Reuter) De politie in Genève maakte zich reeds geruime tijd zorgen over de toestand van de' ban den van Gromyko's tien jaar oude auto. De tactische wenken aan Gromyko's chauffeur hebben thans succes gehad: gisteren kwamen per vliegtuig drie nieuwe banden uit Moskou aan, die direct gemonteerd werden. De NCRV gaat van donderdag 18 juni af een aardig radiover- keersspel spelen. In samenwer king met de Bond voor veilig ver keer trekt men wekelijks met re portagewagens naar twee verschil lende plaatsen van ons land om mensen, die zich in het verkeer zichtbaar correct gedragen aan de tand te voelen over hun kennis van verkeersregels. Met deze vragenstellerij is een bedrag van vijftien gulden te ver dienen, want voor elke eerste vraag wordt een rijksdaalder uit betaald, voor de tweede twee rijksdaalders en voor de derde drie rijksdaalders. „Wij vinden dit leuk", zegt Goos Kamphuis, „Is het niet veel aar diger om de mensen niet te be keuren, maar te belonen als zij zich goed gedragen in het ver keer?" De uitzendingenreeks, getiteld „Gelijk oversteken" loopt van 18 juni tot 6 augustus en wordt op 20 augustus besloten met een fees telijke finale in Arnhem. Aan deze finale kunnen alle mensen, die in de uitzending van Gelijk overste ken drie vragen goed hebben be antwoord, strijden om de nationale titel. Aan het radiospel is nog een tweede verrassing verbonden, die veel lijkt op het vroegere zo po pulaire NCRV-spel Vossenjacht. De reporters zullen behalve met ondervragen van mensen in het verkeer zich nl. ook in de te be zoeken steden „verdekt" opstellen en de inwoners van de betreffende stad de kans geven zich na het vervullen van een opdrachtje bij hen te vervoegen. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Vandaag neemt de Damco scheepvaart maatschappij te Rotterdam haar nieuwe Rijnsleepboot Damco 21 in bedrijf een prachtig schip met een ver mogen van 2000 pk en tal van technische snufjes, die het mo gelijk maken deze sleepboot voordelig te exploiteren. Dam- co's directeur dr. W. F. van Gunsteren zei ons hierover: Hoewel het economisch slecht gaat in de Rijnvaart, hebben wij toch welbewust deze boot gebouwd. Wij hebben er werk voor. De crisis in de Rijnvaart is alleen ontstaan door de te grote capaciteit van de gezamenlijke vloten ten ge volge van het onmatige bijbouwen in de jaren van hoogconjunctuur, aldus dr. Van Gunsteren. De hoeveelheden zijn goed, zei hij verder. Met nadruk wees hij erop, dat men in de Rijnvaart goedkoop moet zijn, maar ook dat de Rijnvaarders vrij heid moeten hebben. Want die vrij heid is nodig om goedkoop te kun nen zijn. Hij was verder van mening, dat vrije vrachten het mogelijk maken het achterland te vergroten. In die ge- dachtengang kwam hij tot de uit spraak, dat een volle bezetting van de Rijnvloten belangrijker is dan een goede vracht. Deze nieuwe sleepboot is niet be doeld, zo zei de directeur van Damco, als tegenzet tegen de duwvaart. Damco heeft haar grootste belangen op de Boven-Rijn. terwijl de duwboten in hoofdzaak varen op de Beneden-Rijn. Wellicht wordt het voor Damco wel interessant als er in groten getale duwboten worden gebouwd. De komst van de duwboten heeft nog een andere zijde. De particuliere schippers zijn bevreesd terrein te ver liezen. Daarom bieden zij hun sche pen thans tegen lage huren aan, Damco heeft 80.000 ton in huur tegen de helft van de vorig jaar geldende prijs. Dr. Van Gunsteren gaf hierop nog een interessante toelichting: het huren van een sleepschip is nu tien procent goedkoper dan het exploiteren van een rederijschip. Met een motorschip wordt dit verschil 2-5 pet. Een van de merkwaardigste tech nische toepassingen op de Damco 21. die 2 miljoen heeft gekost, is wel het beeldscherm in de salon van de kapitein, waarop hij de omgeving van schip en sleep kan zien. Dit beeld wordt opgenomen door middel van een televisiecamera met een bereik van 2000 meter op het dak van het stuurhuis. Het t.v.-apparaat kan ook gebruikt worden voor amu- sementsontvangst. De Damco 21 is ontworpen door ing. C. J. Schijvens, hoofd van de techni sche dienst der rederij, en gebouwd door scheepswerf De Waal. Het bijna 62 m. lange en tien meter brede schip heeft met 65 ton brandstof aan boord nog slechts een diepgang van 1,20 m, zodat ook in perioden van laag water tot Bazel kan worden gevaren. De apparatuur voor de navigatie is zeer modern, maar iets bijzonders in de stuurhut is ongetwijfeld de bedienings stand van de trossenlier met acht trommels. Evenveel klokken geven de trekkracht van de sleepstrangen aan en evenveel andere klokken registreren de uitgevierde lengten van de strangeo. De verblijven voor de bemanning zijn zeer gerieflijk. Tevens was er vol op ruimte om drie fraaie tweepersoons slaapkamers met badkamer en grote pij in te richten. WARSCHAU (AP) Fin land heeft een aantal Poolse piano's gekocht, thuis bezorgd gekregen en prompt terugge stuurd, hoewel er aan de piano's zelf niets mankeerde. Deze muziekinstrumenten wa ren afkomstig uit de Poolse stad Kalisz. Naar hun plaats van her komst hadden de piano's de naam Calisia gekregen. En om die naam hebben de Finnen de piano's geretourneerd. Geen Fin die zichzelf respec teert zou ooit op een piano ge naamd Calisia spelen, kreeg de Poolse fabrikant te horen. Cali sia betekent in het Fins namelijk damespantalon. Pas nadat de gewraakte naam was veranderd in Polonaise wa ren ze aanvaardbaar voor de Finnen. Van onze correspondent WASHINGTON Het enige resultaat van de besprekingen tussen de Europese zeevarende mogendheden en het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken over de scheepvaartpolitiek, is dat er misschien in een studiecommissie verder over deze problemen gepraat Zal worden. Dit zou neerkomen op een tamelijk informele overeenkomst om te trachten tot een compromis te komen, maar de belangrijkste problemen zijn reeds bij voorbaat van verdere bestudering uitge sloten: Amerika wil wèl verder praten, maar niet over de maatregelen die de Europese landen het meest dwars zitten, zoals de Amerikaanse regeringssubsidies en het systeem van de Jadingsvoorkeur, die een tonnage-surplus in de wereld veroorzaken. Blijft over.... Eigenlijk zou dus alleen de kwestie van de vaart onder goedkope vlaggen een punt van verdere besprekingen kunnen uitmaken. De Amerikaanse vakbonden blijven echter zelfs tegen het denkbeeld van be sprekingen over dit onderwerp gekant, omdat zij van mening zijn dat hierdoor salon voor gasten van de maatschap- de huidige Amerikaanse scheepvaartpoli tiek zou worden ondermijnd. radio vandaag VRIJDAG. Jazz-vrienden komen er vanavond' nog het beste af op de Hilversumse zenders: voor hen is er de Radio Jazzcluib (19.10, Hilv. 2) en de KRO jazz-rubriek (23.16, Hilv. 1). Voor wat gezellige luisterkost kunt u om 21.00 afstemmen op Henk van SUpriaan's Vrijdagavondretour, of om 21.30 op een reportage van Joop Rein- bourd over de provincie Limburg. Poëzieliefhebbers mogen het klank beeld over Jacques Perk niet missen (20.05, Hilv. 2). Twee Nederlandse zangeressen ko men in het middagprogramma voor de microfoon. Allereerst kunt u om 14.00 over Hilversum 2 luisteren naar de sopraan Cecilia Roovers, die Schumanns beroemde cyclus Frauenliebe und Leben zal uitvoe ren, aan de vleugel begeleid door Pierre Palla. Om 14.35 (Hilv. 1komt de alt Diet Kloos met Jan Nedeipelt aan de vleugel Italiaanse, Engelse en Duitse liederen zingen. De pianiste Clara Haskil con certeert vanavond om 20.00 (195 en 295 m) met het Berlijnse Filhar monisch Orkest o.l.v. Ferenc Fricsay Zij speelt Mozarts Concert in F. K.V. 459. vandaag VRIJDAG. De telerecording-aivond brengt dit keer een uur zwierig amu sement c>p <Je schaats. U ziet een ijs- revue met sterren van internationaal niveau, zoals die onlangs is uitgezon den door de zender Vrij Berlijn (20.30). Op de Vlaamse tjv.: nieuwe avonturen van de Schipper (20.00), fragmenten uit nieuwe films (20.40), en een bezoek aan de architect Flor van Reeth (21.15). België Frans geeft het tv-spel Tess d'Urberville, naar het boek van Thomas Hardy (20.35). In de serie Stahlnetz, reconstruc ties van echt gebeurde misdaden, brengt de Duitse televisie vanavond om 20.20 Het Alibi, een spannend ver haal over een bijna perfekte moord. Interes-sant voor Nederlandse kijkers is de inschakeling van de Utrechtse politie bij de opklaring van de moord op een Duitse vrouw. Regisseur Jür- gen Roland heeft daartoe tal van op namen in de Domstad gemaakt. programma's In het kort ZATERDAG 13 JUNI RADIO HILVERSUM I 402 m ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 De Douche; 7.40 Gram; 7.45 Mor- gebed en liturg kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; (9.359.40 Waterst); 10.00 V d kleuters; 10.15 Alt en piano; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 V d zieken; 11.45 Chansons. middag 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb medeö; 12.33 Gram. 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Amus muz; 13.45 V d jeugd; 14.00 Idem; 14.10 Fanfare ork; 14.30 Kron v. letteren en kunsten; 14.55 Ka merkoor; 15.15 Metropole ork en soliste; 15.40 Boekbespr; 15.50 De schoonheid v h Gregoriaans; 16.20 V d jeugd; 16.50 Gram; 17.20 Lichte muz; 17.40 Idem. avond 18.00 Journalistiek weekoverz; 18.10 De Springplank; 18.30 V d jeugd; 18.45 Vra- genbeantw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Lichtbaken, caus; 19.40 Kamerork en so list; 20.35 Gevar. progr; 21.30 Amus progr; 22.10 De knipperbol, caus; 22.20 Gram: 22.35 Wij luiden de zondag in. Aanslui tend: Avondgebed en liturg kal: 23.00 Nws in Esperanto; 23.222400 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.55 V d Vrouw; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10,20 V d Vrouw; 10.45 Gram; 10.55 Hoorsp; 11.25 Buitenl week overz; 11.40 Viool, cello en contrabas. middag 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Dansmuz; 13.00 Nws; 13.15 Instr kwint; 13.40 Muziekrevue; 14.15 Streekuitz; 14.40 Hammonorgelspel; 15.05 Boekenwijsheid; 15.25 Koor, Noord-Hol lands Filharm ork en sol; 16.05 Belasting van vermogenswinsten, caus; 16.20 Vers v d pers; 16.45 Vakantietips; 17.30 Act. avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Wie A zegt, moet B zeggen, caus; 19.40 In Bij- belland, caus; 19.55 Deze week, caus VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gram; 20.35 Promenade-ork en solist; 21.15 Soc com; 21.30 Hoe was dat ook weer?; 22.00 Sportnws; 22.30 Instr sext; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz; AVRO, 20.20 Balletprogr; 21.00 Filmprogr: 21 m Act; 21.30—22.35 Gevar progr.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5