Karabijnschot velde hyena rrr-! KRIS Landbouwer verzuimde zijn runderen te behandelen ENERVERENDE KLOPJACHT BIJ BRESKENS Meer gebrek aan Samaritanen dan aan Schriftgeleerden Vlissingse politie beëindigt oplichterspraktijken door Zeeland Kinderen AKKERTJES" Bromfietser reed voetganger omver Drijfjacht Zomertoogdag van Ghr. Plattelandsjongeren Overdracht motor brandspuit Toch naar Bergen,.. Worden beloften aan Israël vervuld? POLITIERECHTER MIDDELBURG Vele automobilisten knoeiden met de belasting Raak! Walchers KNVB-elftal tegen Vlissingen Vierde klas Chr. Kweekschool hield een afscheidsavond Lezers grijpen naar <le pen Vrijdag 12 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Van onze speciale verslaggever BRESKENS. De buurtschap Nieuwe Sluis by Breskens is weer veilig. Na de vier dagen van span ning en zenuwslopende nachtpa trouilles is het roofzuchtige monster geveld. Tijdens een enerverende drijfjacht van ja gers en politie is gistermiddag om tien voor vier de Afrikaanse hyena, die veertien dagen gele den uit een dierentuin te Looke- ren (België) ontsnapt was en sinds enkele dagen de bevolking van Nieuwe Sluis terroriseerde, met een karabijnschot gedood. Het was ö'e boeren in Nieuwe Sluis zondag al opgevallen, dat (het vee in de weide zich opvallend onrustig gedroeg. En de echtgenote van metselaar A. J. Ekketas kreeg zondagavond de schrik van haar laven, toen zij om ongeveer half acht met de negen .maanden oude Wirnpie en Mleke (3) over het erf liep en eensklaps een groot vreemd beest op het huis zag toekomen. Zij .begon te gil len, waarop (het gestreepte dier rechts omkeert maakte en in het korenveld verdween. De metselaar die een korte (ingez. med.-advertentie VAN NELLE BESTELLEN Advertentie Geniet van AL Uw vakantiedagen, Mevrouw Neem "Akkertjes" méé op reis! Met "Akkertjes" immers geen "nare dagen geen neerdrukken- de vervelendheid, •waar U ook bent."Akkertjes" bevatten micro fijn pijnstillend poeder met krach tige, flitssnelie werking, maar zijn toch onschadelijk voor maag, hart en nieren. •i, flits-snel/e werking makkelijker innemen achtervolging had ingezet, waarschuwde nog diezelfde avond ö'e rijkspolitie van Breskens, die echter vooralsnog dacht dat het gesignaleerde beest een grote hond was geweest. Maandagavond in de schemering meen- a'en nog verschillende Bressiaanders het vreemde dier te he'blben gezien, nu eens langs de landwegen, dan weer in de buiurt van een kippenhok. De volgende morgen was er geen twij fel .meer mogelijk, toen, zoals wij giste ren meldden, de 20-jarige Izaak Cappon van de Napoleonhoeve onó'er een heg De hyena is gedood. Triomfantelijk laten enkelen van de overwinnaars zich met het geschoten dier op de foto zetten, na de opwindende jachtpartij. KANTONRECHTER MIDDELBURG Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Over het Nieuwlandse rijwielpad wandelden op het midden van de avond van de vijfde april twee knapen. Zij waren lustig gestemd en floten der halve een welluidend en bovendien '.tweestemmig lied. Ze waren zich er niet van bewust dat op geruis loze banden het gevaar naderbij kwam Een van de twee broers degeen die links liep deed eensklaps een stapje opzij, misschien ongemerkt in vervoering geraakt door het lied; dit werd hem echter noodlottig. Achter het tweetal namelijk naderde per bromfiets de scheepsbouwer A. W. K. uit Sou burg. Hij reed met een matige snelheid en zag na een tijdje de rechtse knaap lopen. Het zou evenwel geen heksen toer zijn deze te passeren: hij liep uiterst rechts. De tweede knaap die op dat moment uiterst links liep zag hij daarentegen helemaal niet! Juist enkele seconden voordat hij de jongens wilde passeren dook een tegenligger on. die hem een verblindend licht in het gezichl wierp. Meteen voelde hij hoe zijn voor wiel met iets in aanraking kwam. K. viel met een gevoelige smak op de grond. Bij deze val liep hij een hoofd wond en een gebroken sleutelbeen op. scheurde zijn jas en liep zijn bromfiets schade op. Per auto werd de man naar Advertentie De echte Enge/se sigaret van distinctie en goede smaak een in de buurt staand huis overge bracht waar hij ijlings werd verpleegd. Mr. J. Moolenburgh, de kantonrech ter, die het relaas aandachtig had aan gehoord, merkte op, dat verdachte, zo hier van een straf sprake was, deze reeds min of meer had gehad. Hiermee bleek evenwel de officier van justitie, mr. J. L. Andreae het niet eens te zijn. Het was duidelijk, dat gaf hij ogenblik kelijk toe, dat de linkse voetganger ab soluut fout was geweest. Dit hield ech ter zeer zeker niet in, dat verdachte dan maar zonder meer tegen hem moest oprijden. Heel goed had hij nog maatregelen kunnen treffen toen hij werd verblind. De officier eiste een geldboete van 15 subs, drie dagen. Hierop informeer de verdachte nieuwsgierig aan de offi cier van justitie: „En wat zou u dan doen wanneer u werd verblind?" „Drastisch mijn snelheid beperken en misschien zelfs stilstaan", gaf mr. An dreae prompt ten antwoord, waarop verdachte zijn mond angstvallig geslo ten hield. De kantonrechter die het niet in elk opzicht met de gedachtengang van de officier eens was, sprak verdachte vrij. De landbouwer J. G. uit Serooskerke riep luid bij de eis van de officier van justitie dat hij in hoger beroep zou gaan; na de uitspraak echter begon h(j weer te aarzelen. Dit kwam zo,.., In de maand mei hadden controleurs op zijn weide runderen aangetroffen die builen hadden; de oorzaak hiervan lag bij larven die op de huid van enkele dieren werden ontdekt. „Ik kan dit heel moeilijk erkennen", sprak verdachte mistroostig, „er staat in het proces-verbaal dat er een of meer beesten larven hadden, dat was niet zo. Bij een beest leven ze nog, maar bij de anderen waren ze alle maal dood. Er klopt niets vah. Ik had de dieren in april met zalf ingesmeerd; vier of vijf weken later moet je ze dan weer insmeren, dat was ik juist van plan toen de controleurs kwamen". Hij voegde er nog aan toe, dat juist die mid dag door de radio was gezegd dat het tijd voor de tweede keer was. De offi cier van justitie kon dit wel volgen doch voegde er in zijn requisitoir aan toe, dat het er aan lag wanneer éiij ze voor de eerste keer had ingesmeerd. De tijc die bij verdachte tussen de eerste en de tweede keer lag was langer geweest dan vijf weken en dat mocht nu een maal niet. Verdachte werd veroordeeld tot 15 subs, drie dagen. Rolling-stop Op 19 april stopte de leerling fotogra- fisch-assistent L. H. uit Oostkapelle te Vlissingen met zijn bromfiets niet voor een in de Scheldestraat aangebrachte stopstreep. Hij zei van mening te zijn dat hij ook de zg. rolling-stopmethode zou mogen toepassen. Er bleek echter dat hij dat zelfs niet eens had gedaan. Dientengevolge werd hij veroordeeld tot een geldboete van 12,50 subs, drie da gen. Riolering aanbesteed KRABBENDIJKE Voor rekening van het gemeentebestuur werd aanbesteed het aanleggen van een hoofdrioleringsbuis van 275 meter lengte in de Oostweg en Dorps straat alsmede het uitvoeren van bestra tingswerkzaamheden. Hoogste inschrijver was de fa. J. van Wallenburg, Veere voor f 81.900 de laag ste fa. F. Duynhouwer Goes f 50.850. een stuk van een kadaver ontdekte. Het '"bleek dat een overjarig lam, van 75 kg was gedood en in stukken gereten. Alles wees er e*./ dat hier een roofdier aan het werk was geweest, temeer daar het ka daver over een draad'omheining geihesen en zeker vijfhonderd meter verder ver stopt was in de foenm. Om de bevolking niet in spanning te brengen, legde de politie de familie Cap pon zwijgplicht op, maar toen de man nen 's nachts, imet karabijnen in aanslag gingen patrouilleren en meer mensen het dier hadden gezien, was de buurt schap spoedig in opschudding. Zoals eer der gemeld', werden schapen en jongvee 's avonds bónnengedreven en niemand waagde zich buiten het erf. Twee nachten lag de politie, zeven man sterk, op de loer, imaar zonder suc ces. Inmiddels waren geruchten uit Bel gië overgewaaid, ó'at in Lookeren een hyena zou zijn vermist. Maar niemand ook de politie niet wist in hoe verre deze berichten jjui-st waren. Toen wij gistermorgen contact opna men met de dierentuin te Lookeren en de eigenaar ons meedeelde dat er op 28 mei j.L een twee jaar oude hyena, een zgn. aardwolf uit Kenya, ontsnapt was, besloot de politie een massale drijfjacht te organiseren. Twaalf jagers, vijf politiemannen, twin tig drijvers en een bouvier trokken ge zamenlijk de veld'en in. Eén voor één werden de hoogopstaande korenvelden uitgekamd, urenlang, maar de hyena liet zich niet z'ien. Terwijl op de hoge dijtk een grote schare pulbliek de jacht gade sloeg, werd ten slotte het tarweveld onder het mes gekomen. Nog geen honderd' meter van de plek, waar de jagers hun plan de campagne hadden opgemaakt, werd eensklaps het dier ontdekt. Het liep door de tarwe heen over een vlakte in d'e richting van de talrijke toeschouwers, die met ontzetting het roofdier zagen naderen. Stuk voor stuk werden de korenvelden uitgekamd. Ge wapend met geweren, knup pels en hooivorken trokken jagers, politiemannen, boe ren en twee verslaggevers door de hoogopstaande tar we, gerst en haver. (ingez. med.-advertentie) VAN NELLE BESTELLEN i KAPELLE. In de boomgaard van de heer D. W. Rouw in het Spaarte te Kapelle zal a.s. zaterdag de zomertoog dag worden gehouden van de Zeeuwse Chr. Plattelands jongeren organisaties. Deze toogdag begint om een uur 's mid dags. Na het welkomstwoord door mej. J. de Jager, presidente van de Zeeuwse C.P.M.B. volgt declamatie door mej. N. Wisse te Domburg. Daarna is er een causerie door de heer A. E. Brons, secre taris van de CBTB in de IJsselmeerpol- ders over „Niet thuis". Hierna declameert Wim de Jager uit Kapelle. Het tweede deel van deze toogdag draagt een gezellig ontspanningskarak- ter. De leiding berust dan bij de heer P. S. Dekker, voorzitter van de CJBTB. Aan het eind van de middag is er declamatie door de heer J. de Nood te Veere. Wanneer het eventueel slecht weer mocht zijn, wordt het programma afgewerkt in de veilinghallen. SINT LAURENS De gemeenteraad van Sint Laurens zal vrijdagmiddag om half twee in openbare vergadering bij eenkomen. De agenda vermeldt o.m. het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Stichting Dienst voor de Geeste lijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland, voorstel tot aankoop bouwter rein, voorstel tot toekenning premie wo ningverbetering. Na afloop van de raadsvergadering vindt de officiële overdracht plaats van de nieuwe motorbrandspuit. SINT ANNALAND De 84-jarige heer P. Dorst heeft op een vreemde en aller minst plezierige wijze zijn zin gekregen. Hij vroeg 's morgens schetsend aan een straatgenote, die naar Bergen ging, of hij mee mocht. Toen dhr. Dorst even later op een muurtje aan het Havenplein zat, om te kijken naar de drukte in de haven, ramde een grote vrachtwagen, bestuurd door K., het been van de oude man. De heer Dorst werd naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Zij, die gelijk een kruiwagen niet ver der gaan dan zij geduwd wor den, zijn niet de mensen, die wij moeten hebben. We moeten Christenen zijn van de tweede mijl, die dus verder gaan dan gevraagd wordt. Va"n de mannen- vereniging moet kracht ten goede op de gemeente uitgaan. De stu die van Schrift en belijdenis is het voornaamste deel van ons werk, maar daarnaast moeten we ons bezinnen op onze roeping in de gemeente. De Kerk heeft meer behoefte aan barmhartige Samaritanen dan aan schriftge leerden. Dit zijn enige der markante punten, die ds. A. I. Koffeman (Nijkerk), de tweede voorzitter van de Bond van Geref. Mannenverenigingen doorgaf in zijn referaat over: En nu aanpakken, dat hij hield in de morgenzitting van de bondsvergadering in de Noorderkerk, te Middelburg. Hij gaf hierin een vervolg op zijn referaat in de bondsvergadering van vorig jaar te Leeuwarden, waarin de balans van het werk werd opgemaakt en de nadruk erop werd gelegd: het moet anders. Wij moeten met onze tijd mee. Ons niet afsluiten voor de invloeden in kerk en maatschappelijk leven, zei hij. In onze tijd dreigt voor velen de een zaamheid, terwijl men hunkert naar ge meenschap. Daarom moet de mannen- (ingez. med.-advertentie) VAN NELLE BESTELLEN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Op 25 juni van het afgelopen jaar reed de Nieuwlander C. I. de K. in zijn- open personenauto in de buurt van Hontenisse. Zijn auto was Zéker vijftien maal werd geschoten, maar eerst door een zuiver karabijn- söhot van één der politiemannen werd de hyena doö'elijk tussen de schouder bladen getroffen. Vlak voor het erf van boer Van Hootegem blies het ge vreesde monster zijn laatste adem uit. Majoor A. J. van Thiel, districtscom mandant van de rijkspolitie in Zeeland, kiwam juist op tijd om getuige te zijn hoe de opgeluchte bewoners een vreugö'eöans maakten rond het gevelde ondier en de dappere jagers. Tot laat in de avond is het feest geweest in Nieuwe Sluis en het bier heeft welig ge stroomd op de goede afloop. Vandaag wordt de dode hyena naar Lookeren teruggebracht, waar de schutters de uitgeloofde premie van 2000 Belg. francs in ontvangst kunnen nemen. MIDDELBURG Zaterdag 13 juni des avonds om zeven uur zal op het gemeen telijk sportterrein aan de Irislaan te Vlis singen een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen Vlissingen I en een Wal- chers K.N.V.B.-elftal. Dit Walchers elftal is voor deze gelegenheid als volgt samen gesteld: doel: H. Versluys (Middelburg), achter: A. Schinkel en A. Klopmeyer (bei den Zeeland Sport), midden: P. Linden- berg, L. Gillisse en A. Vogel (allen Mid delburg), voor: A. Schuit (Zeeland Sport), J. Goossen (Middelburg), J. van Irij (Zee- landia), W, Groenewegen (Middelburg) en A. van Roseveldt (R.C.S.). Reserves: K. Meyer (Zeeland Sport), L. Gutteling (Zeelandia) en J. Bostelaar (Middelburg). (ingez. med.-advertentie) VAN NELLE BESTELLEN t Nog geen honderd meter van de plaats maar de deelnemers aan de drijfjacht bij het begin hun plan de campagne opmaakten, bleek de hyena zich schuil te houden. In de tarwe (zie pijl). Na de uren van spanning werd hij daar gevonden. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De politie te Vlis singen heeft de assurahtieagent S. van de M. uit Vlissingen aangehouden, die ervan verdacht wordt de laatste jaren een groot aantal bewoners uit Vlissin gen en de omliggende gemeenten bewo gen te hebben voor een ter plaatse te goeder naam en faam bekend staande firma in strijd met de waarheid gelden af te staan, waarvoor hypothe ken zouden worden geplaatst op pan den en bouwwerken tegen vrij hoog ren tepercentage. De rente werd vrij regelmatig be taald, maar van het plaatsen van hy potheken was geen sprake. M. heeft het ontvangen geld volgens de politie te eigen bate aangewend. Vele van de ge dupeerde mensen stonden onder deze valse voorwendsels hun spaargeld af in de mening verkerend, dat dit wel een goede en ,,safe" belegging zou zijn. Zij zijn evenwel bedrogen uitgekomen. De op deze wijze onrechtmatig verkregen gelden lopen in de duizenden guldens. Van de M. zal voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. Concert ONDA MIDDELBURG De Chr. muziekver eniging ONDA zal vrijdagavond een con cert verzorgen in de tent op het Molen water. Het programma luidt: Koraal psalm 150, The Middy, Hymne, Happy Time Sui te, Cafouilette, Andante in G, Divamo, Honneur aux Basses, Doornroosje's Bruidsvaart, Monte Carlo, La Coté aux Feés, Selectie van geestelijke liederen, Nightfall in Camp. In het verenigingsgebouw te SEROOS KERKE (W.) draaide de Cefa de film „Heidy". Ondanks het zomerse weer wa ren er toch flink wat mensen die deze film kwamen zien. Tern euzen-Vlissingen VLISSINGEN In het kader van de landelijke collecte ten bate van het A.V. O.-werk, die in de week van 15 tot en met 20 juni wordt gehouden, zal als af sluiting hiervan op zaterdag 20 juni a.s. des avonds om zeven uur op het veld van „Terneuzen" een vriendschappelijke voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de eerste elftallen van ,Vlissingen" en „Ter- neuzen". (ingez. med.-advertentie) VAN NELLE BESTELLEN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. In de bovenzaal van de Schouwburg hield de vierde klas van de Christelijke Kweekschool uit Mid delburg voor de leraren en overige klas sen een min of meer feestelijke af scheidsavond. Nadat de presidente van „Animo" die- ze avond had geopend, voerden de leer lingen stukjes op, die zeer in de smaak vielen. Zo bracht bijvoorbeeld de derde klas een alleszins geslaagde satire op de ge slaagden, waar af en toe ook een der leraren bij werd vermeld; dit uiter aard niet steeds „spelenderwijs". Een en ander ging door onder de naam het ,Don Kozakken Koor". De directeur, de heer J. A. van Ben- nekom, sloot deze zeer geanimeerde avond. echter op deze dag ingericht voor ander vervoer dan voor perso nen. Hij had in zijn wagen name. lijk twee vliegtuigbanden van groot formaat. Daartoe was on geveer de halve wagen gesloopt, onder meer waren de zittingen verwijderd. De K. stond voor de politierechter terecht, omdat hij niet over de vereiste vergunnin gen beschikte. Tijdens de zitting van de politierech- ter, mr. B. S. Sieperda, merkte de rijks advocaat imr. J. F. C. Deinse op, dat het geweldig moeilijk was te bepalen waar nu eigenlijk hier de grens lag tussen per sonenauto en vrachtauto. Hij meende ook wel te mogen aannemen, dat ailes te goeder -trouw was gedaan en vroeg daar om vrijspraak. De politierechter willigde dit verzoek in. Voor precies hetzelfde feit stond de schilder P. M. van D. uit Haamstede te recht. Op 18 december van het afgelopen jaar had hij de achterzittingen uit zijn auto gehaald, er kussens voor in de plaats gelegd en er vier van zijn knechts en collega's in vervoerd. Ook hadden enige bussen verf in de wagen gestaan. Oip een vraag van de politierechter waarom hij de zittingen er uit haalde, lichtte hij toe dat op deze wijze d'e stoe len niet zo snel vuil konden worden. Nadat iedereen naar beneden en naar buiten was gegaan om de auto die „ge reconstrueerd" voor de d'eur stond te bekijtken, meende de rijksadvocaat, dat het geheel todh wel inin of meer op het terrein van de vorige zaak lag. Al betrof het hier in elk opzicht een dui delijk grensgeval, ook hier werd vrij spraak gevraagd. Veró'achte werd even eens vrijgesproken. De textielhandelaar J. P. uit Hoens- toroek werd veroordeeld tot twee geld boetes van 35 subs, zeven dagen, daar hij in een auto (had gereden waarvan de 'belastingkaart was verlopen en omó'at hij voor een andere auto nog helemaal geen belastingkaart bezat. De Middelburgse autohandelaar A. H. vroeg een kosteloze kaart aan en kreeg deze. Achteraf bleek hij echter geen recht op de kaart te hebben. Immers, deze kaarten worden alleen verstrekt wanneer iemand een motorvoertuig wil vervoeren. Verdachte H. had zo'n kaart echter meer voor andere handelsdoel einden nodig. De rijksadvocaat was van mening dat er in geen geval misbruik van deze mo gelijkheid mag worden gemaakt en eiste een geldboete van 125 sulbs. vijfentwin tig dagen. De politierechter veroordeel de hem tot ƒ30 s-utos. zes dagen. ORGELCONCERT Na het lezen van het verslag over het orgelconcert gegeven door Feike Asma in Kapelle, voel ik mij verplicht hier iets over te schrijven. Het programma van dit concert was uiterst eenzijdig samengesteld. Behalve gebruikelijke Jan Zwart-nummers bevatte het programma de niet minder gebruike lijke toccata, fanfare, van de heren Du bois, Lemmens Salomo etc. (Kan men zich voorstellen hoe deze componisten boven hun grote tijdgenoot Cesar Franck wor den gewaardeerd?) De liefhebbers van „klassieke" muziek moesten met enkele werkjes van Handel volstaan. De grote Thomascantor, J. S. Bach, stond helaas niet op het program ma vernoemd, zo min als zijn zingende voorloper Buxtehude, de oude Franse meesters of de moderne componisten. Laten we hopen dat ook zij nog eens tot klinken gebracht worden! Kruidingen Daan Manneke. Advertentie Gevonden in Vlissingen VLISSINGEN. Op het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: diverse rijwielen en steppen, badhanddoek, portemonnee, jongensjack, diverse sleutels, halsketting, abonnementskaart, zwembroek met badhanddoek, ring met sleutels, rijwiel- slot, kinderschoentje, aktetas met inhoud en herenhandschoen, kinder jasje, kous,,'porte monnee, foxhondje, kindersandaaltje, bad handdoek, diverse sleutels, zwemkaart, bad handdoek met zwembroek, een paar kinder schoentjes, bos sleutels, plastic tas, bank biljet, halsketting, bal, jasje, zakmesje en badhanddoek met badpak. POPPELL VOOR PAPPA Vader écht verrassen op 21 juni - Vaderdag - zijn dag. Geef de perfect werkende, mooie en toch voordelige nederlandse gas- aansteker POPPELL 4 4^ slechts f. IWj" (met volledige garantie) Tankjes die meerdere maanden meegaan a f. 1 bij elke Poppell-dealer verkrijgbaar. D. LKFSMK N.Y. AMSTERDAM vereniging zich niet houden by de studie- alleen, maar dienstbaar zyn in de ge meente door bezoek aan bejaarden, aan zieken, aan nieuw-inkomenden, aan hen, die dreigen af te giyden. Dat kan mee werken aan de opleving in de kerken, die spr. by de jeugd constateerde. Trouw In feite was hetzelfde punt ook al aan gestipt in de openingsrede van ds. IJ. van der Zee, die sprak over „Trouw moet blijken", waarbij hij uitging van het schriftwoord: Hij, die u roept is getrouw. Tegenover die trouw staat onze trouw. Wij moeten ons afvragen: als allen deden, zoals ik, wat komt er dan van terecht. Met een verwijzing naar het in 1962 te vieren 40-jarig bestaan, kon de voorzitter memoreren, dat de bond, na de ader lating in 1944'45 in verenigings- en ledental weer op hetzelfde peil staat, hoewel er nog altijd verenigingen zijn, die buiten de bond blijven en het leden tal van de meeste verenigingen hoger kon zijn. Israël Was er aanvankelijk enige stoornis, doordat prof. dr. H. Bergema (Baarn) niet op tijd aanwezig was, toen hij een maal, pas gearriveerd, op de kansel stond, was zijn rede toch een hoogtepunt van de vergadering. Hij sprak over het onderwerp: „Pro blemen rond Israël". Het politieke pro bleem besprak hij daarbij slechts summier. Uitvoerig stond hij stil by de vraag, of wy in de oprichting en het bestaan van de staat Israël mogen zien de ver vulling van de belofte, reeds in het Oude Testament gegeven, waarin de weder keer van Israël nauw verbonden wordt met de te verwachten wederkomst. Prof. Bergema waarschuwde ervoor, bij het onderzoek van Gods Woord, ook op dit punt fragmentarisch te werk te gaan, of die voorzeggingen te minimali seren (ze te klein te achten) of te maxi maliseren (ze te overschatten), of te ver- spiritualiseren (vergeestelijken). Nader zijn uitgangspunt nemend in Romeinen 911, waarin Paulus alle uitspraken en beloften als het ware samenvat, legde spr. er de nadruk op, dat Israels afval geen einde aan het verbond heeft ge maakt. De golf van heil, die uit Israël naar de heidenen ging, keert volgens de pro fetie van de heidenen weer naar Israël terug. Dat kan niet anders betekenen, dan dat Israël in zijn nationaal bestaan weer tot God komt. wy mogen in de op richting van de staat Israël een begin zien van de vervulling van Gods be loften. De eerste tekenen daarvan zyn in Israël ook waar te nemen in het onderwijs in het Oude Testament en de grote belangstelling voor het Nieuwe Testament, het onderhouden van de wet ten en het vieren van de feesten. Deze wederkeer kan het middel zyn tot de waarachtige wederkeer. Als wij vervuld zijn met de Heilige Geest, kunnen wij medewerken, om de Joden tot het behoud te brengen. Huishoudelijk In de huishoudelijke vergadering zijn gisteren de verslagen vastgesteld. Daar uit bleek, dat het aantal verenigingen steeg van 549 tot 550 (26 verenigingen gingen voor de bond verloren, maar 27 sloten zich aan) en het aantal aangeslo ten leden van 12.033 tot 12.118. In Zee land zijn thans 37 verenigingen met 764 leden aangesloten (vorig jaar 36 met 776 leden). De secretaris, de heer P. Hogeweg (Honseiersdijk) werd herkozen. Besloten werd, voor het 40-jarig bestaan een be drag bijeen te brengen, om de schulden last van de bond te verminderen. De vergadering werd nog toegesproken door dr. C. Stam (Goes) namens de Gen. Synode der Geref. Kerken, wethouder J. W. Kögeler namens B. en W. van Middelburg en een vertegenwoordiger van het contact van Christelijke mannen bonden. De heer J. B. Oosterweider boeide de vergadering zeer met een zin rijke declamatie. Ds. J. Ytsma sprak een opwekkend slotwoord. (ingez. med.-advertentie) VAN NELLE BESTELLEN ZOUTELANDE gaf voor het Roode Kruis f 136,15. Belgische verzetsstrijders zullen zon dag 21 juni bij het landingsmonument te WESTKAPELLE een krans neerleggen. In de zomeravondvoetfbalcompeti- tie rayon Terneuzen speelde De Hoop tegen Spadella. Uitslag 35. De N.C.V.B. te GEERSDIJK vergader de onder leiding van mevrouw E. Kaste- leijn-Heystek. „Sexuele voorlichting" was het onderwerp waarover dokter 't Hart uit Kamperland sprak. Natuurlijk waren er naar aanleiding hiervan vele vragen te stellen. De „Blauwe week"-collecte, voor de drankbestrijding, heeft in GOES f 628,09, in 's-HEER ARENDSKERKE f 32,29, in 's-HEER HENDRIKSKINDEREN f 8,46, in YERSEKE f 80.10, in KAPELLE f 58,09 en in HANSWEERT f 49,— opge bracht. De heer J. Swagerman. onderwijzer aan de O.L. School te BRUINISSE is in gelijke betrekking benoemd te Woerden. Bij de Postcommandant der Rijkspo litie te GRIJPSKERKE werden als ge vonden voorwerpen aangegeven: een zw. damesvest, een motorbril, een bril met hoornen montuur, een rode damesporte monnee met inh., en een aehterschot met opstaande gebogen ijzer van een kleine aanhangwagen. De derde compagnie van de C.O.A.K. organiseerde een feestavond in het Prot. Militair tehuis te Vlissingen. In zijn openingswoord kon de korporaal Baer- selman o.a. de commandant van de C.O.A.K., de eerste luitenant A. Bon tenbal, welkom heten. Deze avond werd verder vorzorgd door de C.O.A.K. band De korporaals Simons en Eckhard brachten klassieke muziek ten gehore OOoOk de nieuwe legerpredikant Ds Bartelema was aanwezig. - In de Axelsestraat in TERNEUZEN ont stond een botsing tussen twee auto's waarbij de auto van A. L. C. uit Vlijmen werd beschadigd. De andere autobestuur der wist zich aan een onderzoek van de politie te onttrekkken, door ongemerkt verder te rijden. De bejaarden uit WOLF AARTSDIJK hebben in drie autobussen een bezoek ge bracht aan Schouwen-Duiveland. De mu ziekvereniging Advendo zorgde des avonds voor een muzikaal welkom. r ®®ej. G- Vermeulen, onderwijzeres aan b.l.o.-gchool aan de doelweg te THO- LEN gaat naar Vlaardingen. Zij wordt er onderwijzeres aan een christelijke lagere •GP 16 juli zullen de bejaarden uit uvEZANDE een reisje maken naar Rot. terdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3