OVERLEG WORDT TOCH ZWEEFTUIG SCHEERT OVER ZEE EN LAND VOORTGEZET Herters vliegtuig wacht, want in Genève kan Vliegramp eist acht doden BRIEF VAN VERDWENEN VLIEGER iedere dag de laatste zijn Westen volkomen van houding veranderd Adenauer een dictator genoemd door oppositie Norstad houdt voet bij stuk De Bilt: Zon jefioetm HVtfc Subandrio was in België schaars met commentaar MELK BIJ DE BENZINE PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Commissie voor éen ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen Munitiedepot de lucht in Engelands trots en glorie geen primeur „Lot in eigen hand"" Veranderd Geen motie van wantrouwen Op 0., K. en W. kunnen twee staatssecretarissen DEN HELDER - 5 JULI Gloriedag voor oude jachten Raadsel Speculaties Friezen huldigen Spanjaard uit 80-jarige oorlog Man in grij per van kraan gevallen Belangstelling voor „zijn kraanbak kost man leven Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel 01180-2009- Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224- Terneuzen' Nieuwstraat 38, tel 01150-3189. Zierikzee, Havenoark '4' tel 01110-2991 navenparK 24, Directeur: J AC Q DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouter* 7 cent per woord met een minimum van 1, Donderdag^-H "juni 1959 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. Gistermiddag is aan de zwakke hoop, dat één inzittende van de Martin Ma riner P 306 die bü Goa veronge lukte, de ramp zou overleven, de bodem ingeslagen. Nadat op de eerste ramptijding van vier do den en vier gewonden, bericht was ontvangen dat in de loop van de nacht nog drie slachtoffers waren bezweken, kwam gister middag het fatale bericht, dat ook de achtste inzittende, de ser geant-vlieger S. Bruin, die als tweede piloot had dienst gedaan, in het ziekenhuis van Goa was ge storven. VERBOD De nieuwe minister van defen sie, drs. S. van den Bergh, heeft onmiddellijk een verbod uitge vaardigd de Mariners tussen Nieuw Guinea en Nederland heen en weer te laten vliegen. Een eventueel algeheel vliegver bod wordt afhankelijk gesteld van de resultaten van het onderzoek. Een deskundige van de K.L.M. te Karatsji is gisteren naar de plaats van de ramp gegaan voor een eerste voorlopig onderzoek. Per K.L.M. zijn gistermiddag de kapitein-luitenant ter zee vlieger W. de Groot en de luitenant 'ter zee technische dienst der eerste klasse J. B. van den Berg van Schiphol naar Karatsji vertrok ken voor het officiële onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Bij aankomst zal de deskundige van de K.L.M. aan deze commissie van onderzoek verslag uitbrengen van zjjn eerste bevindingen. OVERBODIG Reeds vorig jaar is na de ramp van de Mariner te Abadan waar bij de tien inzittenden het leven verloren, al aangedrongen op staking van de ferryvluchten van deze toestellen tussen Nederland en Nieuw Guinea. De toenmalige minister van marine ir. C. Staf, achtte een dergelijk verbod over bodig. De toestellen die voor re visie naar Nederland moesten, zijn sindsdien op eigen kracht overgevlogen. Ook het vliegtuig dat nu bij Goa is vergaan, maakte zijn revisievlucht. MIDDELBURG. De verschillende plannen, die t.a.v. de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen in het leven zijn geroepen en gedragen worden door di verse commissies en organisaties zullen worden gecoördineerd. Dit is het resul taat van een bespreking, die in Terneu zen heeft plaats gevonden onder leiding van de Commissaris der Koningin tus sen de colleges vaij burgemeesters en wethouders der gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor deze streek en een aantal vooraan staande figuren uit andere sectoren van het maatschappelijk leven. Het doel van de bespreking was te komen tot het coördineren van de in verschillende de len van Zeeuwsch-Vlaanderen bestaande ontwikkelingsplannen tot een plan voor de gehele streek, in de opgerichte com missie zullen vertegenwoordigers van de gemeentebesturen, het bedrijfsleven en de werknemers zitting hebben. Brennerpas geblokkeerd VERONA (Reuter U.P-I.) - Een ge weldige ravage is gisteren aangericht in het Italiaans-Oostenrijkse grensge bied nabij het dorpje Rivoli, waar door onbekende oorzaak een munitiedepot van het leger in de lucht is gevlogen Ondanks de hevigheid van de ontplof fing valt er slechts één dode te betreu ren, maar er zijn vele gewonden en de schade valt nog niet te overzien. De ontploffing veroorzaakte lawines waardoor de Brennerpas geblokkeerd is: 'lectrische leidingen zijn verwoest -r, vinverbindingen verbroken. Eigen nieuwsdienst COWES, WIGHT. Over de wateren waar gewoonlijk ran ke zeilschepen scheren en waar elk jaar de internationaal be faamde zeilweek wordt gehou den bewoog zich gisteren on danks de vrij woelige golfslag volkomen rustig het zweeftuig van de vliegtuigfabriek Saun- ders-Roe dat door de volks mond „vliegende schotel" is gedoopt hoewel het zich nim mer verder dan enkele centi meters boven water of land zal kunnen verheffen. Met een snelheid van tussen 25 en 30 kilometer per uur schoof het zweef tuig, een grote platte schijf met daarop het op een garenklos gelijkende motor huis, over het water van de Solent, af en toe door buiswater aan het oog ont trokken maar er nimmer een ogenblik door uit de zeer vaste koers rakend. Honderden vakantiegangers volgden op de wal vol bewondering de manoeu vres die de invlieger van Saunders- Roe, Peter Lambe, met het grootste gemak uitvoerde met het vier ton wegende zweeftuig dat naar men hoopt en eigenlijk verwacht de voorloper zal zijn van zweefveren van honderden of duizenden tonnen die later de verbin- gen over het nauw van Calais met het Europese vasteland gaan onderhouden. Vol bewondering en ook vol trots, want zij hadden in de Engelse kranten gelezen dat dit weer een nieuwe pri meur van hun land was. Dat dit niet juist is, omdat in de Verenigde Staten enkele maanden geleden al proefvluch ten zijn gemaakt met een soortgelijk zweeftuig zonder dat daaraan al te veel ruchtbaarheid werd gegeven, doet niets af aan de prestatie van de con structeurs van Saunders-Roe. Het was, ook al kon hij zich dan ook Eigen nieuwsdienst WOENSDRECHT. De gedroste sergeant-vlieger A. M. van de vliegbasis Woensdrecht heeft opnieuw blijk gegeven, dat hij zijn lot in eigen hand wil ne men. In een brief, die een poststempel van Vlissingen droeg, heeft hij zijn squadroncommanó'ant meegedeeld, dat hij pas zal terugkeren als de tegen hem uitgevaardigde straf wordt inge trokken. In ieder geval wil hij weg blijven tot na het verstrijken van de acht dagen zwaar die hem was aange zegd* En dan nog zullen zijn supe rieuren hem geen straf mogen opleg gen, alö'us schrijft hij. Zijn commandant heeft hem even eens per brief geantwoord. Deze brief is naar de woning van de voortvluch tige sergeant-vlieger gezonden. Het is zeer de vraag of hij deze brief in handen krijgt. Ook is niet duidelijk hoe M. zich had voorgesteld' een antwoord op zijn brief te kunnen krijgen. niet 's werelds eerste zweeftuigpiloot noemen, een grote dag voor Peter Lambe en ook voor Robert Strath, die met hem had plaatsgenomen in de kleine tweepersoons cabine, vlak vooi de reusachtige „garenklos" waardoor met kracht lucht naar beneden werd gezogen. Die lucht, naar beneden een uitweg zoekend, duwde het zweeftuig omhoog, een luchtkussen vormend waarop het bleef zweven. Stabiel Om het zeer grote aantal genodigden duidelijk te laten zien hoe de negen meter lange SRN*-1 zo h-aet het proto type officieel werkt, liet Lambe het zweeftuig ook beven de vaste grond op stijgen. Hij liet hèt ongeveer dertig centi meter boven de grond zweven. Men kon er onderdoor kijken. Met enkele lichte handbewegingen liet Lambe de SRN-1 vooruit en achteruit gaan en draaiende bewegingen maken. De SRN-1 bleek zeer stabiel te zijn en gemakkelijk bestuur baar. Bij het vooruit of achteruit gaan van de SRN-1 wordt een deel van de aangezogen lucht met kracht door ter zijde van de „garenklos" aangebrachte kanalen geleid. Bij het draaien ontsnapt uit het ene kanaal lucht achterwaarts en uit het andere voorwaarts. Groter De directie van Saunders-Roe is voor nemens een veel groter zweeftuig 'op stapel te zetten. Zij hoopt er over twee of drie jaren gereed te hebben die 40 tot 50 ton wegen. De kleine SRN-1, zo werd verteld na de indrukwekkende demon stratie. is nog niet economisch in het gebruik. Naarmate de zweeftuigen groter worden zullen zij economischer in het gebruik zijn. Voldoen de zweeftuigen van 40 tot 50 ton en blijken de vooruitzichten op het gebruik ervan op grote schaal gunstig te zijn, dan wil Saunders-Roe de koe bij de horens vatten en een zweeftuig van 400 ton gaan bouwen. De transatlantische zweeftuigen van de toekomst zullen nog veel groter moeten zijn om het tegen de huidige oceaan stomers te kunnen opnemen. Er zijn al vage plannen, onder meer van een Zwit serse ingenieur, voor reusachtige gevaar ten van ongeveer 200 meter lengte. Die zouden, schrikt u niet, ongeveer honderd duizend ton moeten wegen Deze zware plak metaal met een garenklos erop, het nieuwe zweeftuig waarop de Engelsen terecht trots zijn, zweeft op een dunne laag lucht. Kijkt u maar, u kunt er onderdoor kijken. Het gevaarte, de SRN-1, blaast zich zelf omhoog. Nauwelijks meer dan dertig centimeter, maar dat is ruim voldoende. De zeer krachtige blazer, zoiets als een reuzenventilator, zit in de garenklos. Eigen nieuwsdienst (^1 ENÈVE De conferentie van ministers y van buitenlandse zaken te Genève zal wor den voortgezet. De Westelijke ministers, Herter (USA), Lloyd (Groot-Britannië) en Couve de Murville (Frankrijk) hebben niet bet risico willen lopen dat later (met name door de Russische propaganda) gezegd zal worden dat zij de conferentie hebben afgebroken en zij hebben daarom doen weten dat zij de besprekingen zullen voortzetten, zij het op een zodanige basis dat elke dag de laatste kan zijn. Christian Herter heeft zeven kwartier lang in het geheim met zijn Russische ambtgenoot ge sproken en hem duidelijk gemaakt dat de Ame rikaanse delegatie voortdurend een vliegtuig ge reed heeft staan om haar naar Washington terug te vliegen. Zij zal dan ook niet aarzelen, de con ferentie te verlaten uiteraard in gezelschap van de delegaties van Groot-Britannië en Fran krijk wanneer blijkt dat de Russen in hun starre houding volharden. HERTER GROMYKO In feite zijn de Westelijken plotse ling volkomen van houding veranderd. Eigen nieuwsdienst BONN. Bondskanselier Adenauer is door de oppositiepartijen in de Bondsdag gisteren .bec öhuldigd van dictatoriale neigingen maar heeft die beschuldiging krachtig van de hand gewezen, zeggende dat hij zijn ge hele leven lang, zelfs ten tijde van het schrikbewind van de nazi's, de democratische beginselen heeft hoog gehouden. In weerwil van de verwachtingen kwam het, hoe scherp de socialisten en de liberalen de bondskanselier ook aan vielen, niet tot heftig geëmotioneerde tonelen. Nog het dichtst daarbij kwam het toen de leider van de liberale fractie, dr. Erich Mende, had verklaard dat de oppositie er van had afgezien een motie van wantrouwen in fe dienen omdat de christendemocraten toch niet hun stem tegen Adenauer zouden dur ven verheffen. Toen stond de voorzit ter van de Bondsdag, dr. Gerstenmaier, op en zei met van verontwaardiging trillende stem: Gelooft u niet dat u ons nu genoeg hebt beledigd Instructies De christendemocraten kregen trouwens wel ergere dingen te horen, en dat zij zich desondanks zo voorbeeldig rustig hielden en hun verontwaardiging in bedwang hielden moet wel het ge volg zijn geweest van duidelijke in structies. De fractieleider van de socialisten, Erich Ollenhauer, zei dat Adenauer duidelijk een streven naar persoonlijke almacht had laten blijken en niet had gehandeld als bewindsman van een democratisch land. Het Duitse volk, riep hij uit, wil niet terug naar de donkere tijden van een eenmans-bewind. Niet de zorg om Van onze parlementaire redacteur I DEN HAAG. De minister van on- I derwijs. kunsten en wetenschappen, mr. 1 J. M. L. Th. Cals. is bezig aan een nieuwe taakverdeling in het beleid van zijn ka binet. Het is wel zeker, dat deze nieuwe afbakeningen van zijn verantwoordelijk heden zal lelden tot het benoemen van tw< staatssecretarissen. De benoemin gen zijn waarschijnlijk nog deze maand te verwachten. de voortzetting van zijn politiek had Adenauer bewogen aan te blijven maar zijn wens aan de christendemocratische fractie zijn wil op te leggen. Die fractie immers wilde de minister van finan ciën, Etzel, ais zijn opvolger, en wenste in dit opzicht toch geen rekening te houden met zijn voorkeur! Dr. Mende, de leider van de liberale fractie, zei dat zijn partij zich inder tijd uit de regeringscoalitie had terug getrokken. omdat zij zich niet zo door Adenauer wilde laten ringeloren als diens eigen partijgenoten. In zijn verweer was ook Adenauer het toonbeeld van zelfbeheersing. Toch hamerde hij driftig met de vuist toen hij verklaarde altijd de democratische beginselen te hebben hooggehouden. Op 14 mei, zei hij, had hij al laten doorschemeren dat hij er sterk aan dacht terug te komen van zijn besluit, de kandidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Ook zou de christen democratische fractie hem in april al hebbén toegezegd dat de opvolgings kwestie pas na de presidentsverkiezing zou worden geregeld. Adenauer her haalde nog eens de argumenten die hij de vorige dag al in de besloten fractie vergadering had opgesomd. DEN HELDER. Het jaarlijkse schouwspel van het admiraalzeilen door oude Nederlandse ronde en platbodem- jachten zal zich ditmaal op zondag 5 juli op de rede van het Nieuwediep af spelen. Dat weekeinde viert de Koninklijke marine jachtclub haar zestigjarig be staan met nationale en internationale zeilwedstrijden. De oude jachten zullen dan een his torische noot aan het programma ver lenen. Hoewel de vereniging Stamboek ronde en platbodemjachten haar jaar lijkse reünie niet belegt in een plaats die jonger is dan zeshonderd jaar, heeft zij toch de uitnodiging van de marine zeilers om naar Den Helder te komen aanvaard, omdat is komen vast te staan, dat het Marsdiep meer dan zeshonderd jaar geleden is betond en wel door de stad Kampen. Aan het admiraalzeilen zal een veer tigtal oude jachten deelnemen, waaron der acht of negen boeiers. De oudste van de boeiers is de Hilda, die rijks eigendom iè en toebehoort aan de ver zameling van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen. Dit schip zal in aanmerking komen om de ereplaats als admiraalsschip in te nemen. Het was gisteravond ten gevolge van de geheimzinnigheid die alle bespre kingen van gisteren heeft omringd niet mogelijk om te zeggen waaraan die verandering te danken was. De ministers waren een etmaal tevo ren nog vastbesloten Gromyko voor de keus te stellen: óf mee te werken aan een redelijke oplossing (desnoods een voorlopige) voor de Berlijnse kwestie óf een onmiddellijk afbreken Van de con ferentie. In plaats daarvan is nu het be sluit genomen om toch nog verder te gaan met de besprekingen waarvan ieder toegeeft dat zij vrijwel zonder uitzicht zijn. Een tweede raadsel is wat er verder gaat gebeuren. Toen de verslaggevers gisteravond aan een woordvoerder van de Britse delegatie vroegen of er ver dere geheime besprekingen tussen de ministers op het programma staan, luid de h£t antwoord kortweg „n^en". En op de vraag of Herter en Gromyko wellicht hadden gesproken over een reces of over voortzetting van de conferentie door plaatsvervangers, was het antwoord: „Daarover is niet gesproken; de komende dagen zullen over het lot van de confe rentie beslissen." Over de inhoud van het geheime ge sprek tussen Herter' en Gromyko is ook al niets bekend geworden. Van Russische zijde werd alleen maar bekend gemaakt: „De ministers bespraken het werk van de conferentie". Het spreekt dus vanzelf dat gisteravond tal van speculaties de ronde deden. Een ervan was dat Gromyko Herter had be loofd op het ultimatieve plan van eer gisteren terug te komen. Volgens ande ren heeft de Russische minister te kennen gegeven dat hij naar Moskou zal gaan om nieuwe instructies aan Kroesjtsjef te vragen. Maar het waarschijnlijkst lijkt het nog dat de Westelijken er weliswaar van overtuigd zijn dat er in de Russische houding niets zal veranderen, doch dat zij eenvoudig niet aansprakelijk willen worden gesteld voor het mislukken van de conferentie zonder nog een laatste po ging te hebben gedaan of liever, zonder de Russen nog een laatste kans te heb ben gegeven hun gedragslijn te wijzigen. HARLINGEN. Harlingen treft voor bereidingen voor de huldiging van Caspar di Robles, een Spaans land voogd uit de tijd van Alva. Hij is namelijk de stichter van de zware Friese zeedijken. De hertog van Baena. Spaans ambas sadeur in ons land. zal zijn befaamde verzameling zilverwerk een groot aantal scheepsmodellen en nagenoeg alle vissen van het westelijk halfrond in zilver beschikbaar stellen om de huldiging luister bij te zetten. De ver zameling zal in het gemeentemuseum te Harlingen worden tentoongesteld. Op zaterdag 27 juni wordt de expo sitie geopend. Er bestonden al eerder plannen om-de grondlegger van de sterke zeedijk te huldigen, vooral na de stormvloed van 1953. De landvoogd was een Por tugees van geboorte, zodat er contact werd gezocht met de Portugese rege ring. Dat pakte echter averechts uit. omdat Caspar di Robles in Spaanse krijgs dienst was op een moment dat Span je en Portugal met elkaar in oorlog waren. Di Robles werd als een land verrader beschouwd en van Portugese zijde verleende men daarom geen me dewerking. PARIJS (Reuter) Terwijl Frankrijk en Amerika nog steeds onderhandelen over de kwestie van het opslaan van kernwapens in Frankrijk, heeft de opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa, generaal Nor- stad, gisteren bevestigd dat hij inderdaad jachtbommenwerpers uit Frankrijk zal terugtrekken. Het is nog niet bekend waar deze Amerikaanse vliegtuigen, die kernwapens kunnen vervoeren, nu zul len worden gestationneerd. Norstad legde zijn verklaring af op de wekelijkse vergadering van de Atlanti sche raad, die hij bijwoonde op verzoek van de secretaris-geneeral van de Navo, Spaak. De jachtbommenwerpers, van het type Voodoo en Super-Sabre, zijn op het ogenblik gestationneerd op drie Franse luchtbases in Oost-Frankrijk. De Franse regering wenst medezeggenschap over het eventuele gebruik van kernwapens die in dat land worden opgeslagen. V Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MIESJE: Langzaam, maar zeker. 13 JUN: zon op 4.20, onder 21.00; Advertentie BRUSSEL (UPI/AP)De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Subandrio, heeft gisteren op een persconferentie in Brussel geweigerd bijzonder heden te geven van zijn bespre kingen in België. Hij zei slechts in het algemeen dat hij in België was om te onderzoeken welke mogelijkheden er waren voor uit breiding van de handelsbetrek kingen met zijn land. GEEN ZAKENMAN Subandrio zei dat het bezoek, dat hij gisterochtend aan Antwerpen heeft ge bracht. hem de indruk had gegeven dat er concrete mogelijkheden waren om zaken te doen. Toen hem werd gevraagd of nu spoedig Indonesische thee in Ant werpen op de markt zal komen, zei hij ontwijkend: Ik weet niet veel van zaken uaaL doen, maar uit de rapporten maak ik teren overleden aan z~ware inwendige] °P dat er al een ladül§ thee naar Ant" kneuzingen, die hij woensdag had opge- j werpen onderweg is. lopen. Hij was toen uit de grijper van j oe minister kondigde aan dat er bin- I een kraan gevallei?, bekneld geraakt en nenkort Indonesische handelsmissies naar daardoor zwaar gekneusd. Brussel en Antwerpen zullen komen. De heer Lieskamp was gisteren met S „WeJkleG eni HZig met uhet Over de verhouding met Nederland overladen van steenkool uit een schip, i hii t aieemene dineer over ver- Mlfhtó'revanZ'het Tc^ I fe steer z^aarook "be- de wal overzetten. Tijdens zo'n tochtje lsc ?®f hij de huidige toestand als „een liet de kraanmachinist, die de drie man- el:.nst'g conf!'ct- dat nog net geen oorlog nen niet kon zien. de grijper openklap-1S1 hem gevraagd weid of hy NIJMEGEN. De 33-jarige werkman J. Lieskamp uit Nijmegen is daar gis- Hel welkom dal Luik gisteren prinses Paola heeft bereid was nóg uitbundiger dan de begroeiing in Brussel. dwK in Luik won de jonge Italiaanse aller harten door een spontaan gebaar, dat brak mei alle conventies van bet Belgische bol: toen een oud vrouwtje baar een bosje anjers wilde brengen, maar moeite bad de trap van bet stadhuis te bestijgen, rende de prinses haar tegemoet. Eigen nieuwsdienst minister Luns, die toevallig ook in Brus sel is. had gesproken, antwoordde Subandrio; Ik heb Luns nog nooit van mijn leven ontmoet. pen. De twee andere werklieden kon den zich met een gelukkige sprong nog redden, maar de heer Lieskamp raakte bekneld tussen scheepswand en grijper. Subandrio heeft woensdagmiddag na zijn ontvangst door koning Boudewijn met de Belgische minister van buiten landse zaken geluncht, 's Avonds zat minister Wigny aan een diner aan, dat de Indonesische gezant ter ere van Suban drio gaf. Gistermiddag heeft Subandrio j ontmoetingen gehad met de voorzitters Bij een Apeldoorns benzinestation kan sinds gisteren behalve van de Belgische senaat en van de om de zitting van de commissie van Euratom bij te wonen. Hij heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om zijn ambtgenoot Wigny te ontmoeten. Daarbij is een aantal vraagstukken in de Neder lands-Belgische betrekkingen besproken en is ook de ontwikkeling in de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië ter sprake gekomen. Den Haag houdt Brussel voortdurend van die ontwikkeling op de hoogte. Zinspelend op het bezoek van minister Subandrio aan België zei minister Luns gisteren dat men duidelijk onderscheid moet maken tussen het Indonesische overleg met bepaalde Belgische handels kringen en de besprekingen met de Bel gische regering. 19 APELDOORN de auto ook de chauffeur worden gelaafd. Daar heeft een zuivelfabriek de eerste kamer van volksvertegenwoordigers. Hij melkautomaat in Nederland geplaatst. Een kwartje in de gleuf en het apparaatzou gisteravond uit Brussel naar Kaïro levert een kwart liter gekoelde melk, verpakt in papier, af. Als de proef slaagt vertrekken. komen er meer van die automaten in Apeldoorn. Minister Luns was gisteren in Brussel HOEK VAN HOLLAND. Een dra matisch ongeluk heeft gistermiddag het leven gekost van de 57-jarige uitvoer der van Van den Taks bergingsbedrijf C. W. Wielaard uit Maassluis. Toen hij de onbewaakte overweg op de Schin- kelsdijk bi.i Poortershaven op zijn brom fiets overstak, werd zijn aandacht af geleid door een links van hem op de rivier liggende drijvende kraanbak van Van den Tak. Daardoor zag hij de trein niet. die om 15.22 uur uit Hoek van Holland was vertrokken en hem van rechts naderde. Met een snelheid van negentig kilo meter per uur botste de trein op de bromfietser, die driehonderd meter werd meegesleurd en deerlijk werd ver minkt. Het slachtoffer was gehuwd en had twee kinderen. De treinbestuurder moest overstuur naar huis worden ge bracht. HARLINGEN. Na hét bespuiten van zijn boomgaard te Midlum is de 28-ja- rige tuinder D. Hoekstra gistermiddag onwel geworden en direct daarna over leden Hij had de fruitbomen bespoten met parathion zonder daarbij van mas ker en handschoenen gebruik te maken. Twee uur later stierf hij aan vergifti ging. Hij laat een vrouw en drie kinde ren meisjes van negen, vier en één jaar achter.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1