Bestek voor de koers van lonen is moeilijk Politiek van loonronden blijkt een fiasco DUITSLANDS BEST BETAALDE BAKVIS VOOR AVRO-T.V. Chef; ars me 4 Rookgordijn om plannen van de regering Leeuwenmoed kapper van JURY SPREEKT DOODSTRAF UIT OVER LOUIS M. Indonesische werkt zeer ongeregeld Volkswoede nog niet bedaard BRRUD Nationale Calvijn-herdenldng in Amsterdamse Westerkerk A Uerlei zomerverrassingen in tv-kinderprogramma s 4-voudige werking... estita geneeskracht! Luchtpost voor Koninklijke Marine Prijsstijgingen Moord op Kalmthoutse heide Huren en melkprijs Twee stromingen Minder makkelijk Bijverdienste Aanlegplaats voor afgeladen tankers Algerijn verkoos (in Oost-Duitsland) de vrijheid Koning Boudewijn ontvangt Subandrio Sstt... nog niet verklappen hoor! vandaag Ochtendeditie van radiokrant Vandaag bekeken Uitzonderlijk goede televisie-avond vandaag (in He» kort Donderdag 11 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Van een bijzondere medewerker HET za! voor de regering niet meevallen op korte termijn zelfs met globale plannen te komen ten aanzien van de loonvorming, waaraan men toch enige houvast heeft. Die houvast heeft het be drijfsleven nodig, want geen enkele onderneming kan geleid worden, wanneer men in onzekerheid verkeert omtrent een van de vitale kwesties van economisch beleid. Bovendien lopen de meningen over wat gebeuren kan en moet sterk uiteen, zoals wel bleek uit het advies van de Sociaal Economische Raad ter zake. Laat ons om te beginnen een terugblik werpen op de Nederlandse sociaal-economische politiek sinds de bevrijding. De beduchtheid, dat een vrije prijsvorming en een ongebreidelde stijging van de lonen lot een economische chaos zou leiden en dat met name de ontwaar ding van de gulden een herstel van onze welvaart zou verijdelen, was in 1945 en de jaren daarna volkomen gegrond. Door een systeem van plafonds voor prijzen en lonen en voor de rente heeft men er ongetwijfeld niet zonder succes naar gestreefd een economische en monetaire chaos te voorkomen. Daarvoor kan aan de toenmalige ministers en met name aan minister Lieftinck niet ■voldoende lof worden toegezwaaid. (^.ELEIDELIJK aan werden de teugels gevierd. Er bleven, van enkele ondergeschikte details afgezien, ten slotte nog drie vol komen geleide sectoren over, na melijk het goedkope geld, de laag gehouden huren en de lage melkprijs. In wezen waren dat eco nomische vervalsingen, hoe goed de bedoeling ook was, waaraan deze kunstmatigheden ontsproten waren. nationale markt produceren of dien sten bewijzen zijn met handen en voe ten gebonden aan de prijsvoorschrif- ten van de regering, terwijl de export óf groter vrijheid heeft, öf juist niet in staat is te blijven expor teren, als de kostprijs stijgt. Het f iasco van de loonronden staat wel vast, tenzij men meent, dat via de politiek van loonronden de rege lende taak van de overheid kan worden uitgebreid en dus de vrij heid van ondernemen zo goed als de vrijheid van arbeid aan banden die nen te worden gelegd in afwachting van de steeds meer op collectivisme gegrondveste maatschappijwelke achter het ijzeren gordijn haar per fectie vindt. Laat ons in een volgende beschou wing nagaan, welke bewegingsvrij heid in theorie aan de loon vorming kan worden gelaten. PARIJS (Reuter) Drié leeuwen en twee leeuwinnen keken toe hoe de heer Amalvy in het Franse plaatsje Chenne- vières de assistent van hun dompteur schoor. Dat gebeurde in de leeuwenk ooi van een circus dat op het ogenblik daar op treedt. Deze scheerparlij was het ge volg van een weddenschap. Ie mand. had tegen monsieur Amal vy, die behalve kapper ook lid is van de gemeenteraad, gezegd dat hij het niet zou aandurven iemand in de leeuwenkooi in aanwezigheid van wilde dieren te scheren. De kapper nam die weddenschap aan. Een kwartier heeft het hem gekost zijn cliënt in te zepen en te scheren. En ondanks zijn vreemde toeschouwers ging zijn mes niet een keer te diep Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De luchtpostsluitin gen voor de opvarenden van Hr. Ms. Hermelijn en Hr. Ms. Amsterdam zijn als volgt vastgesteld: Hr. Ms. Herme lijn: 18 juni (13.00 uur), Hr. Ms. Amsterdam: 10 en 17 juni (13.00 uur) De brieven dienen geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam-C.S.-Marine. circulatie weer moeten krimpen, maar wij weten nu wel dat hiervan geen spaan terecht komt. i HET gevolg is dus steeds geweest, dat na en door een loonronde een aantal prijzen stegen en dat dus op die manier het nuttig effect van de loonsverhoging voor een deel werd teniet gedaan. Boven dien werd door de prijsstijging de last van de indirecte belastingen hoger en Van onze correspondent BRUSSEL De goedkoop geldpolitiek bezweek het eerst. Zij bleek niet te hand haven. DE huren werden voor een deel verhoogd, maar nog steeds heb ben wij hier het verbod aan eige naren van oudere woningen, de huur te verhogen boven de door de over heid gestelde normen en hebben wij het systeem om door subsidies de huren van nieuwe woningen lager te houden, dan zij eigenlijk naar de kost prijs gerekend moesten zijn. De situ atie voor de nieuwe woningen is ge compliceerder geworden, toen de goedkoop geld politiek bezweek en het renteniveau steeg van 3 procent tot vaak boven 5 procent, hetgeen een rentestijging van meer dan 60 pro cent in de exploitatie van nieuwe wo ningen met zich bracht. Met de melkprijs lag de zaak weer iets anders. Hier heeft men door sub sidiëring eigenlijk voor de melkver- bruikers de prijs laag gehouden. De moeilijkheid is hier, dat, indien de melkverbruikers een hogere prijs moeten gaan betalen, het verbruik van melk wel eens zou kunnen dalen en dat zou weer voor de vee teeltbedrijven in ons land rampzalig kunnen worden. Een dalende melk productie tegen de huidige reële prij zen zal de kostprijs opjagen en dus de beloning van de zuivelboeren in sommige streken ernstig aantasten. De tot nu toe gevoerde loonpolitiek vormde een belemmering voor het beëindigen van de vervalsingen t.a.v. de huren en de melkprijs en kreeg zelfs nog grote moeite met de con sequenties van een hoger renteniveau. WAT heeft men gedaan? Men stond tegenover twee stro mingen. De eerste stroming was gericht op een verruiming van de welvaart van de werknemers, die op grond van sociale overwegingen en gesteund door hun economische er. politieke macht, zich een groter deel van de welvaart des lands wilden zien toegerekend. De neiging van de regering en van het bedrijfsleven om aan deze stroming ruimer baan dan vroeger te verschaffen was juist. Niet slechts, dat sociale rechtvaar digheid zulks vorderde, maar een politiek van welvaartsspreiding leidt tot vergroting van de consumptie en dus tot groter bedrijvigheid. Anders gezegd: de spreiding van de welvaart bevordert onze nationale economie, geeft haar meer vastheid en opent meer mogelijkheden tot expansie en modernisering. Bovendien wordt het, spook der werkloosheid buiten de deur gehouden. Het kan niet worden ontkend, dat deze stroming met beleid is geka naliseerd en dat zowel de overheid, als de werkgevers en werknemers heel goed hebben beseft, dat met beleid en ondrling vertrouwen diende te worden gemanoevreerd. was minder kanaliseren De ervaring heelt geleerd, dat naar mate in de nationale huishou dingen sterker werd geïndustriali seerd. de omvang van de geldcircu latie ook meer toenam, dan strikt noodzakelijk was. Die geldhoeveel- heid bestaat uit de bankbiljetten, wel ke de Nederlandse Bank in omloop brengt en uit het zogenaamd girale geld, dat ontstaat door kredietverle ning' over en weer. Dit is het bekende inflatie-proces, dat in ons land tot uitdrukking kwam. Ook elders heeft dit proces zich dui delijk afgetekend en vele economen zijn van mening, dat dit inflatiepro ces onverbrekelijk is verbonden aan onze moderne economie. Hoe dan ook, in ons land heeft men de spreiding van de welvaart en het teniet doen van het effect van de geldontwaarding willen bereiken met de befaamde loonronden. Een loonronde kent ieder werknemer automatisch een zeker bedrag aan geld meer toe De geldcirculatie neemt daardoor toe. Dat feit staat vast. Alle schone gepraat over opvoering van de arbeidsproductiviteit als compensatie van loonronden is eigenlijk praten achteraf, want eerst komt de loon ronde, dan de toeneming van de geld circulatie en dan kan de productie worden opgevoerd of goedkoper ge maakt en zou in theorie de geld- De Nederlander Louis wat nog erger was: door de progres- M. (38), die voor het Antwerpse sie in de loon- en inkomstenbelas- hof van assisen terecht heeft ge- ting nam deze belastingdruk sterker staan verdacht van moord op de ver toe dan de vergroting van het m- pleegster Maria van Steensel (22) op komen. ie heide van Kalmthout, is gistermid- Afgezien daarvan werd het duide- t., i ti lijk, dat een zo gelijkmatige verho- i doodstraf. Dat ging van de productiekosten als door komt vrijwel neer op twintig jaar ge- een loonronde plaats vindt, voor de vangenisstraf. verschillende takken van het bedrijfs- L)e jury heeft 45 minuten beraad- leven een onderscheiden resultaat met slaagd over de vragen of M. schuldig zich bracht. Niet slechts dat de loon- was aan dood door schuld en of de intensieve bedrijven zwaarder werden moord met voorbedachte raad was ge- getroffen dan de bedrijven, waarin de pleegd. De gezworenen antwoordden op loonkosten een ondergeschikte rol spe- beide vragen bevestigend, waarna het len, ook de mogelijkheid om de stij- vonnis viel: de doodstraf. In Antwerpen ging van de kosten op te vangen is en in Kalmthout zal dat vonnis op sterk variabel. Bedrijven, die voor de straat worden aangeplakt. De tweede stroming gemakkelijker te heeft IN INDONESIË bestaat geen strikt briefgeheim. Er wor den zo nu en dan particuliere brieven gecensureerd, hoewel dat met mijn post niet is gebeurd. Enkele Nederlanders ontvangen wel brieven, dia ge opend zijn-geweest. Dat gaat niet in het geniep. Geopende brieven worden doorgezonden met een plakzegeltje, waarop duidelijk vermeld staat dat ze de censuur zijn gepasseerd. Men heeft kunnen constateren .dat vooral brieven, waarvan de 'censuur het vermoeden heeft dat ze van zakelijke aard zijn, wel ge opend worden. Dat geldt zowel voor brieven uit het buitenland als uit het binnenland. Een soort eco nomische spionage, zo men wil con trol e op de economische activi teiten van Nederlanders, dus. De brieven, die ik in Indonesië naar Nederland heb bestuurd, zijn ongeopend zonder uitzonde ring na een week te bestemder plaatse gearriveerd. Het veiligste is de brieven persoonlijk aan het postkantoor af te leveren, waar ze in bijzijn van de afzender worden gestempeld. Met brieven, die in een brieven bus worden gedeponeerd, is het wel voorgekomen dat de postzegels er af werden gehaald en de brief werd weggeworpen, voor het post stempel er aan te pas kwam. Een luchtpostbrief naar Nederland kost ruim vier roepiah en in onge stempelde postzegeltjes is dat dus een aardige bijverdienste. Brieven uit Nederland ontving ik ook na een week. Voor plaatsen buiten Djakarta kan dat uiteraard aanzienlijk langer duren. Zelfs in Djakarta kan dat. Een brief, waar in mijn onvolprezen gastheer mijn komst werd gemeld, arriveerde toen ik al tien dagen bij hem lo geerde. Het briefverkeer in Indonesië zelf verloopt bijzonder ongeregeld. Het heeft zeer veel last van onderbe zetting bij de P.T.T. en de gebrek kige lucht- en zeeverbindingen. Men kan zich daar ongeveer een voorstelling van maken als men weet dat een telegram van Djakar ta naar bijv. Bagan si Api-Api, hal verwege de oostkust van Sumatra, er nooit korter dan zes dagen over doet. De telegrammen, die ik naar de krant heb gezonden, daarente gen, kwamen weer correct en snel over. Een pikant zaakje is het zenden van brieven naar Nieuw-Guinea. Zet men op het adres West-Irian, dan wordt de brief door de P.T.T. in Nieuw-Guinea geweigerd. Vermeldt men Nederlands Nieuw-Guinea, dan wordt de brief niet door de Indo nesische P.T.T. behandeld. Handi ge schrijvers hebben de oplossing al gevonden: zij zetten Hollandia of Biak of een andere plaats van bestemming zonder nadere aandui ding. Dan hebben twee ruziënde overheden vrede en de brief komt er toch. mmëi -T I, - A »-i n M (*11 te of Petrole- ruim twee EDINBURGH (U.P.I.) - Een aanleg plaats voor afgeladen tankers van 100.000 ton is in gebruik ge-omen Finnart in Loch Long in de Firth Clyde. (Schotland). De British um Company liet er voor miljoen pond een pier en steiger bou- WDe ingebruikneming geschiedde giste ren tegelijk met de aankomst van B p' 's vlaggeschip, de 42.000 tonner British Duchess, met een lading ruwe olie uit Koeweit. De steiger is met een ondergrondse honderd kilometer lange pijpleiding verbonden met de raffina derij van B.P te Grangemouth. De British Petroleum Company heeft zeer veel zorg besteed om te voorkomen dat deze steiger een dissonant zou vor men in het schitterende landschap. BERLIJN (Reuter) Een jonge Al gerijn, die door .twee Franse militairen van Berlijn per trein naar Frankrijk werd gebracht, is er gisteren in ge slaagd in Oost-Duitsland zijn begeleiders te ontsnappen. Hij sprong van de trein en wist een nabijgelegen fabrieksterrein te bereiken. De Franse militairen ach tervolgden hem. doch werden door de Oostduitse politie gearresteerd. Uit het feit dat het Oostduitse pers bureau de naam van de Algerijn heeft bekend gemaakt, wordt opgemaakt dat hij in Oost-Duitsland zal blijven. De Fransen werden na enige tijd vrij gelaten; zij vervolgden de reis zonder hun arrestant. De opzet om te doden achtte het openbaar ministerie vooral bewezen door de wijze, waarop M. de daad heeft voorbereid: hij heeft er lange tijd over gedaan om zijn mes te slijpen tot een onfeilbaar moordwapen. Deining op tribune Terwijl het openbaar ministerie de details van de bloedige moord beschreef M. bracht het meisje acht messte ken toe in rug en borst, waarvan er drie dodelijk waren, zomede twee won den aan de hals, nadat hij eerst had getracht haar te wurgen luisterde de moordenaar met gebogen hoofd toe. Op de stampvolle publieke tribune ontstond enige opschudding. Een vrouw viel in zwijm. De koelbloedigheid van M. probeerde het openbaar ministerie te illustreren met een beschrijving van zijn cynische houding na de moord. Toen zijn vrouw hem vertelde, dat op de hei een meis je was neergestoken, zei hij rustig: „Weldra zal men een vrouw niet meer alleen kunnen laten uitgaan". Na zijn arrestatie bleef M. hoewel de bewij zen zich opstapelden negen dagen lang ontkennen. De verdediging had nog getracht aan te tonen, dat M. zijn daad in een op welling van drift had gepleegd. Hij zou hebben gehandeld onder een sexuele ob sessie. Terwijl de advocaat sprak be gon M. te snikken. Toen de voorzitter hem voor de laatste maal het woord gaf snikte M.: „Ik heb veel spijt Drie kwartier later vernam M. het vonnis: de doodstraf op de dag af een jaar nadat hij de misdaad had ge pleegd. M. begon nog harder te huilen, terwijl het publiek zoals eerder tij dens de zaak, bij het getuigenverhoor applaudisseerde. Van onze correspondent BRUSSEL. De Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Suban drio, is gistermiddag, komende van Londen en op weg naar Kairo, in Brussel geland en in de namiddag door koning Boudewijn ontvangen. Subandrio zal met minister Wigny, de Belgische minister van buitenlandse zaken, besprekingen voeren over de Belgisch-Indonesische betrekkingen. Voor de hand ligt dat daarbij de vestiging van een Indonesische thee- markt te Antwerpen voornaam onder deel van het gesprek zal uitmaken. Bij de verdediging van zijn begroting heeft minister Wigny twee weken ge leden verklaard dat men als goede Beneluxpartner voor het Nederlandse standpunt in. deze kwestie begrip moet hebben, doch dat het anderzijds zaak is de Belgische belangen niet uit het oog te verliezen. Aardappeloproer in Italië NAPELS (Reuter). Hoewel hel aardappeloproer, dat deze week in de omgeving van Napels woedde, ir.et har de maatregelen is onderdrukt, is de rust nog lang nie'. weergekeerd. Bewapende politietroepen patrouille ren onafgebroken in de omgeving van het dorp Nola, waar de boerenbevol king nog steeds woedend Is over de la ge prijzen die voor hun aardappeloogst zijn vastgesteld. De wekelijkse groente markt werd gisteren verboden, omdat de autoriteiten nieuwe uitbarstingen vreesden, en in de stadsgevangenis van Napels worden meer dan honderd ar restanten gehoord, die maandag deelna men aan de opstootjes. De regering heeft aangeboden aard appels ter waarde van honderd miljoen lire van de boeren te kopen, maar 's er niet in geslaagd hiermee de volks woede tot bedaren te brengen. Nederlandse aardappels Communistische kamerleden zullen vandaag de regering vragen of het waar is dat de krisis te wijten is aan de invoer van goedkope Nederlandse aardappels en aan het invoerverbod op Italiaanse aardappels in Duitsland. TIE T.V. heeft voor de jonge kijkers in de zomermaanden aardige verrassingen in petto. De Vara heeft een speciale reeks uitzendingen samengesteld onder de titel De Vakantieclub, waarin aller lei spelletjes, knutselpartijtjes en andere nuttige kinderzaken op het scherm komen. Bovendien wordt de serie Hoe leef ik inweer voortgezet: bezoeken staan op stapel aan Denemarken, Zwitserland en Italië. Pipo de clown is ook imet vakantie, maar die komt woensdag 30 september weer terug. Advertentie Jantje geeft het Papa krijgt op Vaderdag het droogscheer- apparaat waarvan zijn vrienden hem steeds zeggen dat het zo prima scheert. Gegarandeerd mesglad, sneller en comfortabeler. Type Combi mef tondeuse, schakelaar, in iuxe etui f 59.75 Type Special f 44.75 Nieuw Type Standard f 37.50 Uitvoerige shaverfolder nr. 1088 bij Uw handelaar of de imp. N.V. Hapé, A'dam-C,, Tel. 63957. Gev. sinds 1913. Verdere Braun producten: keukenmachines/sapcentrifuges/ moderne radio en tv. apparaten /grammo foons. Hapé producten: Multisun/toilet* spiegels/bij-iuidsprekers/Easyphone.ln folder televisie DONDERDAG. Regisseur Willy van Hemert brengt hedenavond een spannend spel op de beeldbuis: De bankrovers (21.00). Het klinkt nogal thrillerig, maar het valt verrassend mee! Vooraf o.a. een documentair pro gramma over rassentegenstellingen, onder de titel Huidskleur als clubtrui (20.30). Vlaanderen: de camera's bren gen een bezoek aan een scheepswerf aan de Schelde (20.10). Na een kort filmpje wordt om 21.00 het Nederland se spel overgenomen. België Frans: Télé-Match (20.35), en een concert vanuit het kasteel van Chimay (21.45). De Beierse televisie brengt van avond o-m 20.20 de komedie Das mitt- lere Fenster van Elizabeth Goudge. met o.a. Getrud Kückelmann en Peter Arens in de hoofdrollen. Om 21.50 een filmlbericht over de zonnetempels van de Inca's. In oktober zal aan de radiokrant Vandaag van de N.C.R.V. een ochtend editie worden toegevoegd. Deze krijgt een ander karakter dan de avonduit zending. Wel zal het nieuws een plaats erin krijgen, maar daarnaast zal veel aandacht worden besteed aan het vei-, lenen van goede diensten aan de luiste raars. Al naar de aard van het binnen' gekomen nieuws zal deze ochtendkrant serieus, vrolijk of meer informatief uit' vallen. Aan deze uitbreiding van de radiO' krant ligt de gedachte ten grondslag, dat nu de televisie voor velen in de avond een eigen plaats heeft gekregen, de belangstelling overdag sterker dan tevoren uitgaat naar wat de radio over dag en vooral 's morgens en in het middaguur heeft te bieden. In Amerika heeft men reeds stations, die zich speciaal richten op het grote contingent automobilisten-radioluiste raars. De N.C.R.V. wil, zonder al te veel te specialiseren, toch het verlenen van diensten aan de luisteraars in versterkte mate ter hand nemen. Conny Froboes, de vijftienjarige bakvis, die bij de Duitse televisie bijna dertigduizend gulden per uit zending ontvangt, treedt zaterdag avond op in het Avro-televisiepro gramma vanuit Bouwes te Zand- voort. Zij wordt hiervoor betaald. Hoeveel? De Avro wenst zich er niet over uit te laten. Ongeveer een maand geleden was Conny ook in Nederland. Zij kwam voor de première van een film en bood de K.R.O.-radio en de Varatelevisie aan, op te treden in de zaterdagavond programma's. Duitslands best betaalde commerciële bakvis (en de best betaal de ster na Catharine Valente) wilde gratis voor microfoon en camera's ko men. De K.R-O. ontving haar met open armen, maar de Vara-televisie liet haar op de stoep staan. Onvoldoende tijd voor voorbereiding en programma wijziging, ook al is het gratis, zei men bij de Vara. Nu presenteert de Avro- televisie haar en dit verlate „stuntje" kost beslist een lief centje. Ook in Loosdrecht, enkele kilometers van radiostad, is Conny Froboes de naam van de dag. Max van Praag, or- AMSTERDAM. In de Westerkerk te Amsterdam is gisteravond een natio nale Calvijn herdenking gehouden voorbereid door een interkerkelijk comité die o-m. werd bijgewoond door de minister van justitie, mr, A. W- C. Beerman, en mr. W. M. Morren, directeur der afdeling onderwijs der gemeente Amsterdam, namens de bur gemeester. Verder door talrijke predi kanten, hoogleraren en leden van de oeeumenische raad. In zijn openingswoord memoreerde dr. E. Emmen, secretaris-generaal der Ned Herv. Kerk, dat Johannes Calvijn 450 jaar geleden in de Franse stad Noyon werd geboren, en 400 jaar ge leden de definitieve uitgave van zijn levenswerk de „Institutie van de chris- lijke religie" in Genève het licht zag. Het was de hervorming van Calvijn. die de stoot gaf tot vernieuwing van het kex'kelijk even in Europa. Hij be hoort tot een van onze gewichtigste erflaters", aldus spr. Prof dr. G. C. Berkouwer, hoog leraar aan de vrije universiteit te Am sterdam, sprak over „Calvijn en de kerk". „Calvijn stond soms met grote felheid tegenover de paselijke hiërarchie, maar heeft het gezag der kerk nooit ontkent. Calvijn zag niet uit naar min der gezag, maar naar meer gezag, dat essensieel was voor het wezen der kerk Hij was doordrongen van de eenheid der kerken. Zijn leven was verontrust over de verdeeldheid der kerken", zo zeide prof Berkouwer. .Calvijn en Nederland", was het on derwerp van de toespraak van prof. dr. W. F. Dankbaar, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. „Kost bare geestelijke goederen heeft ons volk aan de hervormer van Genève te dan ken. Onze Nederlandse geloofsbelijdenis is geheel van Calvijns geest doortrok ken. Ook de organisatie van onze ker ken. In de Gereformeerde Kerken is deze zoals wij die tot heden kennen van Calvijn", aldus de hoogleraar. „De hervorming heeft ons volk gestaald met een christelijke ingetogenheid." De liturgie in deze herdenkings samenkomst werd geleid door prof, dr. B. J. Oosterhoff, hoogleraar aan de theologische school der christelijk ge reformeerde kerken te Apeldoorn, en ds. P. N. Kruyswijk, gereformeerd pre dikant te Amsterdam. Muzikale mede werking verleenden Simon C. Jansen (orgel) en het N.C.RV. vocaal ensemble o.l.v. Marinus Voorberg. ganisator van Ihet Loosdrechtse jazz festival zit er met de handen in het krullend grijze haar. Honderden jonge meisjes schrijven hem brieven, blok keren zijn telefoon om de titel miss Conny Loosdrecht, lang voordat het eigenlijke zomerfestival begonnen is. Van Praag had dit niet verwacht. Hjj wil op de woensdagavonden in de jachtloods Van Dijk te Loosdrecht een cabaret der onbekenden organiseren en zaterdagavonds een jazzfestival voor amateurorkestjes. Als een festivalextraatje ontwikkelde hij het plannetje voor een bijzondere „miss-verkiezing", maar het extraatje begint uit te groeien tot onverwachte hoofdschotel:. De aanbiedingen van jonge cabaretamateurs zijn maar schaars, doch eindeloos is de stroom van jonge dames, die mee widen doen aan die vreemde sehoonheidswedstrijd, die eigenlijk beter een rock en roll- wedstrijd genoemd kan worden. Men zoekt namelijk niet zozeer een knap meisje, maar een pittige bakvis met de uitbundige allure van de Duitse Conny Froboes. Max van Praag steunt het moede hoofd in de handen: „Het is ongeloof lijk, kreunt hij, had ik de naam Conny maar nóóit genoemd. Belt mij deze week een lief wichtje. Ik heet Beppy, zegt zij. Mag ik toch uitkomen als de Nederlandse Conny?" Op Van Praags bureau ligen foto's, zo'n honderd foto's van bakvissen met paardestaarten, spijkerbroeken, smach- Advertentie 4 middelen tezamen werken sneller krachtiger en langduriger in de Hele wereld wordt tegen pijn er» griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Cheiarine „4" - elk op zichzelf al beroemd - helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉH TABIET legen pijnen en griep. Geschild voer Je gevoeligste maag, want die wordt beschermd door hof bestanddeel (helaron Conny Froboesin Duitsland bijna 30.000 gulden per t.v.-uitzending. tende blikken, sommige geposeerd, andere in de hen zo vertrouwde rock en rollhouding, bekend van de film foto's Jammer, meneer, schrijft een vijf tienjarige uit Hengelo, vorige week heb ik mijn staart afgeknipt. Ben ik nu waardeloos voor uw festival?" Een an dere bakvis uit Amsterdam zegt het heel vrouwelijk; „Ik wil wel meedoen maar u zult direct zien, dat ik lang niet zo klein en gedrongen ben als de echte Conny". Max van Praag scharrelt wat in al die briefjes en komt af en toe kraaiend van vreugde of zuchtend van onver holen kommer met een voorbeeldje. Ik ga eerst maar eens een auditie hóuden zegt hij. Al die lieve kinderen maar eens kritisch bekijken voordat ik ben op het Loosdrechtse festivalpubliek loslaat. De andere omroepen draaien af en toe een leuke film. Varen is fijner dan je denkt, gaat de hele zomer door, maar de AVRO wil de kinderen ook eens nader kennis laten maken met de organist Pierre Palla. De NCRV is van plan een bezoek te brengen aan het Speeldoosmuseum in Utrecht. Wie niet met vakantie gaat is Adrie van Oorschot, want hü wil de jongelui alle maanden bezighouden met Hokus Pokus en Ik zou wel eens willen weten. En de VPRO gaat een repor tage verzorgen van het vliegveld bij Hilversum, waar voor jong en oud voldoende te beleven valt. kritisch Televisie en commerciële film behoe ven geen vijanden te zijn. Dit bewees Peter van Campen gisteravond op origi nele wijze. Voor zijn bespreking van de film „Ik was Monty's dubbelganger", die deze week in de hoofdstad in pre mière gaat, had hij nl. de hoofdrolver tolker Clifton James naar de studio te Bussum gebracht. Het programma bood nog meer bij zonders. De Amsterdamse diamantair Streep toonde juwelen, waaronder de beroemde steen van drie miljoen gulden. Zal hij hem kloven of niet? Dat is de vraag waarmee de heer Streep ons opnieuw confronteerde. Het gaat hier niet om een eerste klap die een daalder maar miljoenen waard is. Eén misslag kan een groot fortuin letterlijk en figuurlijk in gruizelementen slaan. Alleen al deze wetenschap maakte Van Campens rubriek tot een spannend gebeuren. Een uitstekende presentatie die met de visie van Lunshof over de situatie in Genève zijn actuele opzet vervolmaakte. De kennismaking met de eindexami- nandi van de Arnhemse toneelschool was zeker niet minder interessant. Zij allen in het bijzonder Jack Horn toonden met een veelbelovend perspec tief hun prestaties gesteund door een bezielende regie van Peter Koen. Noemen (vjj ten slotte het uitmunten de film verslag over de expeditie Ster rengebergte, dan geven wij de N.C.R V om in examenstijl te blijven zon der aarzeling een 10. Gert Stempher DONDERDAG. Wereldomroep en Avro hebben indertijd een prijsvraag uitgeschreven voor West-Indische lied jes. Enkele bekroonde nummertjes hoort u vanavond, gespeeld' door het Majoco-trio en het ensemble Coco, in een intermezzo van een Zaaierspro- gramima (10.00, Hilv. 2). Om 22.10 geeft deze zender bijzon dere opnamen van Jazz at the Philhar monic: Elia Fitzgerald met het Trio Lou Levy, en het Trio Oscar Peterson. Voor de liefhebbers van minder mo derne kost speelt het Promenade orkest om 20.00 uur stukken als Leieh- te Kavallerie en Donau-wals (Hilv. 1). De hedendaagse Italiaanse com ponist en publicist Malipiero heeft reeds negen symfonieën en talrijke concerten voor verschillende solo instrumenten met orkest op zijn naam staan. Vanavond om 20.05 (Hilv. 2) kunt u luisteren naar een uitvoering van Malipiero's Concert voor klavecimbel en orkest met als soliste Janny van Wering. Het Radio Kamerorkest o.l.v. Mau- rits van den Berg opent het pro gramma met een eerste uitvoering voor Nederland van Haydns zestig ste symfonie (Jl Distratto") en be sluit met de Suite opus 3 van Ja- naatsjek. programma's VRIJDAG 13 JUNI RADIO HILVERSUM I 403 m ochtend KRO 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 De Douche; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 School radio; 10.05 Gram; 11.00 V d zieken; 11.40 Gram. middag 12.00 Middagklok noodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nederl. liedjes; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d vrouwen; 14.00 Mil kapel; 14.35 Zang en piano; 15.00 Schoolradio; 15.30 V d zieken; 16.30 Pianoduo; 17.00 V d jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 17.45 Sopr. en piano; avond 18.05 Dansmuz; 18.30 V d jeugd; 18.45 Gram; 18.50 Regeringsuitz; Emigratie praatje; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 V.V.D., pol. eaus; 19.30 Gram v d mili tairen; 20 30 Koorzang, 21.20 Gram; 21.30 Waar de brede stroom der Maas, klankb; 22.00 Instr kwart; 22.45 Gram; 22.50 Liefde en vriendschap, caus; 23.00 Nws; 23.1524.00 Jazzmuz. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw: 9.15 Gram; 9.40 Schoolradio; VPRO 10.00 Het kind bij Simon Vest dijk (II), caus; 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleu ters; 11.15 Cello en piano; 11.35 Ham mondorgelspel. middag AVRO 12.00 Gram; 12.20 Regerings uitz. Landb. rubr. De agrarisch-so- ciale voorlichting; 12.30 Lancl- en tuinb meded; 12 33 Sport en prognose: 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded ep gram; 13.25 Dansmuz; 13.55 Beursber; 14.00 Sopr en piano; 14.30 Boekbespre king; 14.50 Vocaal dubbelkwart met kla vecimbel; 15.05 Ga er eens even voor zitten. VARA 16.00 Muzikale caus; 16.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.25 Va- cantietips; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, caus*. 19.00 V d kind; 19.10 Ja2zmuz; VPRO 19.30 L( en in Nederland, caus; 19.45 VPRO-mvs: 20.00 Nws; 20.05 Jac ques Fabrice Herman Perk, klankb.; 20.35 Regeringsuitz; De Verenigde Naties in de afgelopen weken; 20.45 Daar gaat een dominee voorbij, caus; VARA 21.00 Vrijdagavondretour; 22.25 Buitenl. week- overz. VPRO 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA 23.00 Nws; 23.1524.00 Gram. televisie"") avond NTS 20.00 Weekjourn.; 20.30—21.30 IJg-

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7