COMMISSARIS DER KONINGIN: Voor Zeeland geen enkel risico meer woningen te bouwen Verlaging prijs van elektriciteit verwacht Losgebroken hyena terroriseert streek bij veerhaven Breskens Expositie „Zeeland 1959" opende haar poorten Zierikzeese middenstand actief voor zomerfeest VLISSINGSEDAME GAAT NIET OPZIJ „Deur naar Den Haag staat wellicht nog open!" POLITIE HOUDT VANDAAG GROTE KLOPJACHT Ze kunnen me nog meer vertellen Raad Nieuwland opnieuw gegriefd GESCHENK VOOR PROVINCIAAL BESTUUR VOOR INDUSTRIE EN HUISHOUDING PZEM moet in 1963 neer uitbreiden Mosselvissers terug van Groninger wad Nieuwe uitbreiding Nachtstroom Professorale verstrooidheid Steen bedient zichzelf Avondvierdaagse in Zierikzee Wetten Paard en w agen Concierge koninklijk onderscheiden Landbouwschap spreekt Botsing op rijksweg Donderdag 11 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Het ligt in de bedoeling, dat de Zeeuwse gemeenten bij de officiële opening van het nieuwe Provinciehuis welke opening over enige maanden is te verwachten aan het provinciaal bestuur een speciaal geschenk zullen aanbieden. Dit cadeau zal, naar mr. dr. A. J. J. M. Mes meedeelde tijdens de algemene vergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gisteren in Middelburg gehouden bestaan uit een tweetal muurschilderingen, waarvan er een in de hall beneden en de andere in de hall boven zal komen. A. F. C de Casembroot, te mogen kon stateren, dat de aktiviteiten van de af deling Zeeland in de afgelopen dertig jaar telkenjare zijn toegenomen. Ten aanzien van de publieke voorlichting merkte jhr. De Casembroot op dat er wel eens geschilpunten waren gerezen tussen de leden en het dagelijks be- Mr. Mes zei. dat er een commissie in het leven was geroepen die zich met de organisatie van dè geschenkaanbie ding heeft belast. Hoewel er nog' geen concrete mededelingen over de totale kosten kunnen worden gedaan, zei spre ker toch. dat de wandschildering in de hall beneden niet duurder zou worden dan 5000. terwijl de andere muurver- siering een veelvoud van dit bedrag zal kosten. Aan de gemeenten zal worden gevraagd een bedrag van 5 cent per in woner beschikbaar te willen stellen. De voorzitter dacht, dat een bedrag van 15.000 wel voldoende zou zijn om een representatief cadeau te kunnen waar borgen Welke kunstenaars de opdrach ten zullen krijgen, is nog niet bekend, maar voor de benedenzaal noemde mr. Mes de naam van de heer Prinsen. stuur omtrent het openbaar behandelen van bepaalde voorstellen in gemeente raden. Sterk keerde de hoogste ge zagsdrager in Zeeland zich tegen het bespreken van de begroting in com missies. Voor een dergelijke handel wijze kon hij geen waardering vinden. Wanneer men hiertoe overgaat zonder daarna de begroting in de raadsverga dering voldoende aan de orde te stel len. wordt, aldus de commissaris, de democratie geweld aangedaan. Inhakende op hetgeen mr. Mes had gezegd over de verhouding tot „Den Haag", zei jhr. De Casembroot dat hij juist binnenkort met de minister zal overleggen in hoeverre de „deur nog openstaat". Hij zei volledig be grip te hebben voor de moeilijkheden van de provinciale en gemeentelijke overheid. Persoonlijk zag hij geen enkel risico in het bouwen van veel meer huizen, omdat deze toch wel be woond zuilen raken, temeer daar Zee land in de naaste toekomst wellicht nieuwe industrieën kan verwelko men. Wat dit laatste betreft, de be langstelling van industriële zijde voor ons gewest is stijgende en serieus, al dus de commissaris. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. De directie van de P.Z.E.M. streeft ernstig naar verlaging van de tarieven voor het leveren van elektriciteit en is van mening, dat het allerminst tot de onmogelijkheden be hoort, dat deze tarieven binnen zeer korte tijd verlaagd kunnen worden. Dit zal vooral voor de industrieën van belang zijn, zowel voor de bedrijven, die op het ogenblik in Zeeland gevestigd zijn als In deze vergadering, die in De Ver genoeging plaatsvond, herdacht de voorzitter ook het overlijden van de heer J. Ph. Koene, die hij een zeer toegewijde sekretaris noemde met een de0heerCKoentrwerdIltoteseëlti?isVb\n-| voor de bedrijven, die overwegen zich in dit gewest te vestigen, noemd de heer J. W. Peters, gemeen- Niet alleen de stroomlevering voor industriële doeleinden zal A."SvanetRozevMt uUSc&dijkfwefd zeer waarschijnlijk tegen een lager tarief kunnen plaatsvinden, m het bestuur herkozen. 1 ook voor de kleinverbruik en voor huishoudelijke doeleinden zal de enkele, P.Z.E.M. de tarieven ietwat kunnen verlagen. Mr. dr. Mes wijdde voorts entteie i woorden aan het 30-jarig bestaan van de vereniging, dat dit jaar zij het in alle soberheid wordt herdacht. Spre ker kon niet anders zeggen, dan dat de verhouding met het provinciaal bestuur in de afgelopen dertig jaar bijzonder goed is geweest. Het wordt nu tijd, dat de Zeeuwse gemeenten zich volkomen gaan instellen op de op handen zijnde veranderingen in ons gewest. Wij moe ten allen meewerken aan het uitbuiten van de nieuwe mogelijkheden, die ons worden geboden. Dit deelde de heer ir. T. Michielsen, directeur van de P.Z.E.M. mede in een causerie, die hij woensdag hield in de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilan den. In een belangwekkend betoog belicht- Met klem zei de voorzitter, dat men de. heer Michielsen diverse facetten in Zeeland moet blijven aandringen op een mentaliteitsverandering in „Den Haag". Zeeland kan klaar zijn voor de nieuwe ontwikkelingen, maar wanneer men in regeringskringen niet wil besef fen, dat het toegewezen bouwvolume voor Zeeland ten enen male ontoerei kend is, dan is het voor de Zeeuwen moeilijk om door te vechten. Het pro vinciaal bestuur en zeker de gemeente besturen worden dan voor onoplosbare problemen gesteld. Mr. Mes prees zich gelukkig, dat er thans in de Staten-Ge- neraal mannen gevonden worden, die zelf uit Zeeland komende voor ons gewest op de bres staan. De voorzitter toonde zich verheugd over de aanwijzing van vier ontwikke lingskernen. een daad die evenwel niet overal in Zeeland onverdeelde instem ming heeft gevonden. Ook het provin ciaal bestuur zou gaarne meer kernen in Zeeland hebben gezien, maar het heeft toch ook begrip voor de motieven van de minister landelijk gezien. Spreker ge loofde, dat gemeenten die niet als ker nen worden bestempeld, toch gereed kunnen zijn om een mogelijke ontwik keling binnen hun grenzen op te vangen. De mogelijkheden hiertoe liggen in alle -streken van Zeeland, aldus mr. Mes. Tijdens een ontvangst door het pro vinciaal bestuur in de Statenzaal zei de commissaris der Koningin, jhr. mr. Van onze correspondent BRUINISE De mosselzaadvisserïj op het Groninger Wad, waarvan het gevan gen zaad moest worden uitgezaaid op de percelen in Zeeland, is besloten, nadat de banken ongeveer drie weken geopend wa ren. Eigenlijk is deze zaad visserij uitgegaan als de bekende nachtkaars. Was er op het Friese Wad zaad in overvloed, dat moest worden gebruikt om de percelen in het Noorden te bezaaien, de voorraden op het Groninger Wad waren miniem zodat de ene kweker na de andere besloot om wan neer hij eenmaal in Zeeland zijn zaad had gelost, maar niet meer terug te ke ren. Toch kan worden gezegd, dat de door zetters, zij die drie weken lang bleven vissen nog wel eens geluk hadden, en soms zaad van goede kwaliteit ontdekten en op hun percelen konden uitzaaien. Al is nu de mosselzaadcampagne ge ëindigd. toch vertoeven velen nog in het Noorden omdat door de Inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e District opnieuw een aantal percelen werd vrij gegeven voor de mosselteelt. Dit betekent dat nu praktisch iedere kweker, althans wat Bruinisse betreft, een nieuw perceel toegewezen kreeg. Deze nieuwe percelen moeten worden schoongevist. Sommige kwekers hebben in de verwachting een nieuw perceel toe gewezen te krijgen, een voorraad mossel zaad gevormd, dat nu op het nieuwe per ceel wordt uitgezaaid. Woningen wijken voor oprit naar haven j Van onze correspondent BRUINISSE Na de oude meestoof moet thans ook een zestal woningen op de Noordelijk, die in de weg staan voor de oprit naar de haven tè Bruinisse en endere werken in het kader van het Deltaplan, worden gesloopt. Deze woningen zijn vorig jaar ontruimd door de bewoners, maar waren als kan toren nog in gebruik bij de Deltadienst. Thans heeft deze dienst de beschikking over een fraaie, naar de eisen des tijds ingerichte barak. van het Zeeuwse elektriciteitsbedrijf. Hij deelde o.a. mede dat er provincies zijn, die goedkoper stroom leveren; doch ook zijn er provinciale elektrici teitsbedrijven, die een hogere prijs no teren. Zeeland behoort echter wel tot die provincies, waarin de kosten van elektriciteit beslist niet aan de lage kant liggen. De oorzaak hiervan is o.a. gelegen in het feit, dat deze provincie een moeilijk verzorgingsgebied heeft als gevolg van de eilanden. Voorts moet men bedenken, dat Zee land' niet groot is en het aantal in dustrieën vrij beperkt. Neemt echter het stroomverbruik toe en dat zal ongetwijfeld het geval zijn en kunnen de produktiekosten worden verlaagd en dit zal eveneens mogelijk zijn dan kan de prijs van elektriciteit dalen. Enkele jaren geleden heeft de P.Z.E.M. een vrij grote hoeveelheid kolen moeten kopen. De prijs daar van was aanzienlijk en men was, wilde men niet het risico lopen in moeilijkheden te geraken, genood zaakt deze brandstof aan te schaffen. Nadien is de kolenprijs echter ge daald. De elektriciteitsprijs is echter in sterke mate afhankelijk van de kolen- prijs. tenminste, dat was in het ver leden het geval. De P.Z.E.M. heeft in de afgelopen maanden echter op de kolenvoorraad een verhoogde afschrij ving toegepast, waardoor de elektrici teitsprijs kon verminderen. Het ligt in de bedoeling een nog iets hogere af schrijving toe te passen teneinde de tarieven met name voor het bedrijfs leven, nog meer te kunnen verlagen. Naar wij vernemen zal voorts het feit, dat in het najaar van 1958 de P.Z.E.M. voor een belangrijk deel is overgeschakeld op ollestook een gunsti ge invloed op de exploitatiekosten heb ben. De rekening van 1958 werd hier j niet in sterke mate door beïnvloed, j doch dit zal ongetwijfeld wel het ge val zijn met de exploitatie-uitkomsten i van 1959. Deze verlaging van de kostprijs van de stroom zal dan ook weer van gun stige invloed zijn op de aan de afne mers te berekenen prijs. De heer Michielsen deelde mede dat de P.Z.E.M. over de elektriciteitsvoor ziening en de behoeften van het be drijfsleven voortdurend contact heeft met het Ec. Techn. Instituut voor Zee land. Na de recen.te uitbreiding, die heelt plaatsgevonden, denkt men nu al weer aan nieuwe uitbreidingen. die waar schijnlijk in 1963 gerealiseerd moeten zijn. wil men aan de behoefte kunnen voldoen. Dankzij de samenwerking met andere elektriciteitsbedrijven die bereid zijn Zeeland eventueel van elektrici teit te voorzien, is het gevaar, dat bij een tekort aan eigen produktie het be drijfsleven ernstig geschaad zou wor den, uitgesloten. Alle elektriciteitsbedrij ven in Nederland zijn onderling ver bonden en bovendien bestaan er ver bindingen met het buitenland. De cen trale Zeeland heeft bijv. wel stroom geleverd aan Italië en Zwitserland. Het invoeren van een uniforme Ne derlandse prijs voor elektriciteit heeft tot op heden nog op bezwaren, liggend in de beleidssector van de landsrege- ling, gestuit. De realisering van het Sloeplan zal de behoefte aan elektri sche energie in Zeeland doen toenemen en ongetwijfeld ook de prijs daarvan doen dalen. De P.Z.E.M. besteedt veel aandacht aan het gebruik van elektriciteit voor huishoudelijk gebruik en landelijk ge zien is dit verbruik in Zeeland' zeer bevredigend. Neemt dit verbruik nog toe. dan zal dat eveneens kostenver lagend werken, Naar wij nog vernamen worden op het ogenblik bij de P.Z.E.M. proefne mingen verricht met het verstrekken van nachtstroom gedurende enkele uren overdag. Momenteel wordt de (goedko pe) nachtstroom alleen verstrekt van tien uur des avonds tot zes uur in de morgen. Daarna betaalt men weer een hoger tarief. De mogelijkheid wordt nu overwogen van bijv. kwart voor twaalf tot kwart over twee 's middags ook de elektriciteit te leveren tegen nacht- stroomtarief, uiteraard aan de afne mers, die voor dit tarief zijn ingeschre ven en dat zijn o.a. de bezitters van heetwaterapparaten. Drie jaar geleden, bij de al gemene vergadering van de Bond van Ger. Mannenverenigingen zou als spreker optreden een professor, nl. dr. I. A. Diepen horst. Op het moment, dat hij aan het woord zou komen, was hij nog niet aanwezig. De verga dering wachtte in 'spanning. Toen de prof. eindelijk arri veerde, bleek het, dat een taxi chauffeur in onze lichtstad de Gereformeerde kerk niet wist te vindenEn nu, in Mid delburg, was bekend, dat prof. dr. H. Bergema één minuut over twee aan het station zou arri veren. Dat was niet zo erg. De vergadering moest wel precies om twee uur beginnen in ver band met een radiouitzending door de NCRVmaar er moest toch eerst gezongen worden en de voorzitter zou een openings woord spreken. Een snelle auto stond aan het stationMaar de auto kwam terug zonder pro fessor. Er werd nogmaals ge zongen. En daarna beantwoordde de 2e voorzitter, ds. A. 1. Koffe- man (Nijkerk) maar de vragen over zijn referaat in de ochtend uren Toen moesten de ra diomensen opbreken. „Een strop voor u en een strop voor ons", zei ds. IJ. van der Zee, de grijze voorzitter. Om drie uur kwam de spreker. Hij had wie kan het van een professor niet ver wachten in Baarn de trein gemist en dus ook de aanslui ting naar Zeelmnd. Het enig voordeel was, dat de professor- spreker zich nu ook in de ver gadering niet aan zijn tijdsli miet behoefde te houden, doch zijn redevoering kon uitstrek ken, neen, niet tot middernacht maar toch wel tot voorbij het klokje van vier uur. Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN. Een aantal Ter- neuzense dames is woensdagmorgen vreselijk geschrokken. Rustig bedien den zij zich zelf in een zaak waar dat mag. aan de Axelsestraat, toen een geluid van brekend glas hun oren teisterde. De grote winkelruit lag aan scherven. De schuldige lag tussen de scherven: een steen. Van onder een autoband was de steen weggesprongen, in zijn baan de ruit ontmoetend. De verzekering zal het verder wel uitzoeken. Van onze speciale verslaggever BRESKENS. De Bressiaan- ders, in het bijzonder zij die wo nen in de buurtschap Nieuwe Sluis, hebben vannacht de deu ren extra gegrendeld. Al het vee is binnengehaald en menigeen kon de slaap niet vatten. Er hangt een angstige gespannen sfeer. De streek wordt getiran niseerd door een roofzuchtige hyena. Er is een schaap ver scheurd gevonden en verschei dene mensen hebben een glimp opgevangen van het bloeddorstige dier, dat waarschijnlijk de hyena is, die dezer dagen uit de 50 kilometer verder gelegen Bel gische dierentuin te Lokeren is ontsnapt. Boer Coupon ontdekte dins dagmorgen dat een van zijn scha pen verscheurd was. Hij dacht aan een loslopende hond, maar de gewaarschuwde politie con cludeerde direct dat hier een roofdier aan het werk moet zijn geweest, daar het cadaver in stukken was gescheurd en ner gens bloed werd gevonden. Het moest een sterk dier zijn, dat het schaap in twee delen had ge scheurd en het honderd meter had versleept en zelfs over een hoge prikkeldraadomheining had gehesen. De stukken waren ver stopt in het struikgewas. Toen in de loop van de dag bekend werd, dat uit de dierentuin te Lokeren een Afrikaanse hyena was ontsnapt, meende de politie als vrijwel zeker te kunnen aannemen dat het dit roof dier was dat zjjn-verscheurende werk in Breskens had gedaan. Inmiddels waren ook van diverse omwonenden meldingen gedaan van een vreemdsoortig beest, groter dan een hond, dat langs de velden had geslopen. Ook een politieman meende met zijn verrekijker de kop van de hyena boven een korenveld te zien uitsteken, toen hij patrouilleerde. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Zonder officieel vertoon is gisteravond in Middelburg achter de Kloveniersdoelen de ten toonstelling „.Zeeland 1959" geopend. Een expositie voor handel, industrie en middenstand, die beoogt een beeld te geven van wat er de laatste ja ren in deze middelen van bestaan te koop is. In drie hallen is een groot aantal stands ondergebracht, waarin talrijke bedrijven en instan ties hun speciale produkten of ideeën den volke tonen. Er is van alles te zien. Een Middel burgse kwekerij heeft een bijzonder aan trekkelijke stand weten te maken met geurige bloemperken, fleurige planten ienz., terwijl elders weer nieuwe model len geysers, stofzuigers, radio's en was machines zijn te bewonderen. Zelfs auto's ontbreken niet op het appel. En verder zijn er tal van voorwerpen, ge- bruiks- en. toiletartikelen, die de bezoe kers stellig zullen interesseren. Kortom „Zeeland 1959" is een tentoonstelling die de moeite waard is en op velerlei terrein iets bijzonders biedt. Ook de inwendige mens kan worden versterkt. Een grote plaats wordt ingeruimd voor de stand van de emigratiedienst, waarin in geuren en kleuren uit de doeken wordt gedaan, dat er in Nederland toch eigenlijk teveel mensen wonen. De ontspanning werd niet vergeten. In de eerste hal werd een vogelcircus in gericht, waarin gedresseerde parkieten hun kunsten vertonen. In de amuse mentshal trad gisteravond het gezel schap van Joop de Knegt op. Het loslopend vee is binnengehaald, moeders laten hun kinderen niet meer op straat komen en in de avonduren waagt zelfs geen volwassene zich op de wegen bij Nieuwe Sluis. Ook voor bijgangers de streek waar het dier huist ligt vlak bij de nieuwe veer haven blijken allerminst gerust en 1 nemen alleen een kijkje vanuit het De rijkspolitie post Breskens, zeven veilige interieur van een auto met man sterk is onmiddellijk met kara bijn op patrouille gegaan. Ook in de afgelopen nacht zijn de politiemannen op pad geweest. Twee mannen posteerden zich met het geweer in de aanslag langs de paden waarlangs het dier zich zou hebben verplaatst, terwijl de anderen in een wijde kring rond het verstopte kadaver positie kozen, eveneens de karabijn in de aanslag. Men hoopt dat het roofdier in de loop van de nacht naar zijn prooi zal terugkeren, zodat men het onder schot zou kunnen krijgen. In de eerste nacht, toen de politie nog niet posteerde moet de hyena vol gens boer Coupon bij het kadaver zijn geweest. Hij had geconstateerd dat opnieuw van het vlees was gevreten. Het gerucht van de gevaarlijke gast is als een lopend vuurtje rond gegaan en heeft onder de bevolking een ware paniek teweeg gebracht. gesloten ramen. Inmiddels studeren de politie mannen, zodra zij 's morgens van de enerverende nachtdien sten zijn uitgeslapen, in schoolboeken en encyclopedieën om te weten te komen welke de gedragingen zijn van een hyena. De wetenschap dat deze dieren alleen 's nachts op jacht gaan en hun prooi dan onhoorbaar en van achteren aanvallen, heeft de po litiemannen allerminst enthou siast gemaakt. Maar de jacht wordt voortgezet. Vandaag zal een grote klopjacht worden geor ganiseerd onder aanvoering van de adjudant. „Evenementen waarvan men achterover slaat" Van onze correspondent ZIERIKZEE. In het Huis van Nassau vergaderde woensdagavond de Zierikzeese middenstand ter be spreking van de zomeractie. Twee jaar geleden heeft de vereniging „Zierikzee ontvangt vreemdelin gen" in samenwerking met de Zierikzeese middenstand de zomer avondfeesten georganiseerd, waar bij verschillende gerenommeerde gezelschappen optraden. Hoe geslaagd deze feesten ook zijn geweest, toch was de animo bij de mid denstand vorig jaar zo gering, dat men noodgedwongen van festiviteiten moest afzien. Tijdens de vergadering bleek echter dat het deze zomer wel degelijk tot een feest zal komen. Dat voor het organseren van een goe de middenstandsactie iets attractiefs noodzakelijk is, werd door de voorzitter van de Z.O.V., de 'heer M. C. Doeleman, uiteengezet. Zierikzee wil wel centrum gemeente zijn, maar daarvoor zal het ook iets moeten doen. De Z.O.V. wiVweer graag de organi satie op zich nemen, maar moet bij voor baat verzekerd zijn van hulp en steun van de middenstanders. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de heer Doeleman mede, dat de feesten dit jaar op zater dag worden gehouden, in tegenstelling tot vorige jaren toen marktdag de feest dag was. De voorzitter van de Zierikzeese Mid denstandscentrale, de heer J. C. van den Doel, deelde in zijn openingswoord mede dat de burgemeester die zou spreken over het algemeen belang van de zomerfeesten door ziekte verhinderd' was aanwezig te zijn. Zijn taak werd overgenomen door de heer M. Doeleman H. J.zn, die de middenstanders in een kernachtige toe- VLISSINGEN. „Toegeven, omdat ik als vrouw maar alleen sta tegenover dat enorme bedrijf? Dat nooit!Mevrouw Hontelee heeft de handschoen opgenomen, die de directie van de Kon. Mij. „De Schelde" midden in de aan haar werven grenzende woon wijken heeft neergegooid. Ds. Brons benoemd tot bijstand in Friesland SCHERPENISSE Ds. J. Brons, eme- rituspredikant te Scherpenisse, is be noemd tot bijstand in het pastoraat te Dantumawoude, bij de Friese stad Dok- Vum. ZIERIKZEE De Zierikzeese avond- vierdaagse wordt dit jaar gehouden op maandag 15, dinsdag 16, woensdag 17 en j donderdag 18 juni. De afstand bedraagt weer 15 kilometer voor de ouderen, 8 ki- lometer voor de adspiranten. De eerste dag gaat de route door Duiveland, de tweede avond door Schouwen, de derde weer door Duiveland en de vierde door Schouwen. Gezien het aantal inschrijvin gen dat reeds is binnengekomen, ver wacht men dat dit jaar de deelname groot zal zijn. In verband met te verwachten drukte aan de doorlaatpost Retranchement- Knokke zal de grenskommies T. Stolte uit Aardenburg in de zomermaanden in len gedetacheerd. De scheepswerven van De Schelde breiden zich zienderogen uit. Steeds meer grond wordt door dit sterk ex pansieve bedrijf opgeslokt. Tientallen koningen, hele straten, ja complete woonwijken moesten daarvoor in Vlis- singen worden afgebroken. Successie velijk verdwenen de huizen, en de be woners verhuisden naar andere stads wijken. „Kan me niet schelen, wat al die anderen doen," sprak mevrouw Hon telee beslist, toen haar woning aan de beurt was, „ik blijf!" En ze is ge bleven. Haar hoge woning, die vroe ger midden tussen de andere in stond, prijkt nn moederziel alleen aan het Droogdok. In een straal van meer dan honderd meter zijn alle huizen al weg- gebroken en nog meer straten daar achter zijn al ontruimd om gesloopt j te kunnen worden. Maar mevr. Hon-1 telee blijft! Nu moet u niet denken, beste lezers. dat de dame in kwestie een querulant is die botweg uit koppigheid dwars te- j gen de draad wil ingaan. Beslist niet. I En er is ook geen strijd of ruzie aan J de gang. ,,Wat ik wil," zei de kordate dame mij dezer dagen, ..is alleen maar een redelijke vervanging van de woning i die ik moet achterlaten." De Schelde- j directie kan daar mee instemmen, j maar... wat is redelijk? De Schelde-directie zegt: Dat oude i huis is ons geen cent waard; dat slo- pen we toch. Het gaat ons alleen om j het lapje grond. Daar geven we 10.000.— voor en dat is een beste prijs Wij doen ons best om voor die prijs een passende woning voor deze dame te vinden. Wij hebben al ver scheidene aanbiedingen gedaan, maar telkens is er. iets anders, wat haar niet naar de zin is". „Alles goed en best." mMnt me vrouw Hontelee, „ma«r voor mij ligt de zaak wel een tikkeltje anders. Het mag een oud huis zijn. maar 't is een goede ruime woning, waarin ik me thuis voel. Mijn vader heeft 'm 76 jaar geleden laten bouwen en ik heb er mijn leven lang in gewoond, 't Is een huis met drie verdiepingen, waarvan mijn getrouwde dochter ook een gedeelte bewoont. Toen mijn mar, nog leefde, was er al sprake van dat we uit ons huis moesten. Hij zei: Ik sta het alleen af. ais ik een huis krijg waarmee ik er niet op achteruit ga. Dat zeg ik vandaag de dag nog." Welke die eisen van mevrouw Hon telee dan wel zijn? Ze windt er geen doekjes om. Deze: eenzelfde aanta kubieke meters aan inhoud (,,Ik wil royaal blijven wonen èn met mijn doch ter"), een woning in een goede buurt en niet in een straat („ik heb altijd op goede stand gewoond"), en met een flinke tuin („heb ik nu ook"). De woningen, waar De Schelde mee kwam „aandragen", werden alle door mevr. Hontelee afgekeurd. Te klein, geen passende buurl of geen tuin. Ei de woningen waar zij mee voor de dag kwam. vond De Schelde veel te duur. Daarom is er in de afgelopen tijd al veel gepraat, maar beide par tijen zijn nog geen stap verder. Als een rots in de branding staat de woning in de verlatenheid. De tuin wordt door kwajongens als speelplaats gebruikt en de bewoners van het huis voelen zich er nu allesbehalve op hun gemak. Maar als er geen betere aanbie dingen komen blijft mevrouw Hon telee rustig in de branding zitten, .,'k Heb nog een jaar of drie de tijd weet ze. want pas dan gaat De Schel de daar uitbreiden. En als er tegen die tijd nog geen oplossing gevonden is? „Dan blijf ik rustig zitten," is haar laconieke antwoord. Maar de groei van De Schelde kunt u toch niet tegenhouden...? „O neen, laat ze maar om me heen bouwen, 't Kan me niks schelen, ik houd van het lied van de arbeid. Met al die geluiden van de werf ben ik van jongsaf vertrouwd geraakt. Ik vind het gezellig". Maar als ze n dan helemaal in bouwen? „Ho-ho, meneer. Dat gaat zomaar niet. Ze moeten in elk geval een uit rit voor me laten. Zo breed, dat er een paard-en-wagen bij mijn woning kan komen. Ja meneer, ik ken mijn wetjes. Heb ik mijn mensen voor". De woning is er voorlopig nog niet weg. Alles en iedereen heeft daar het veld geruimd voor '.iet machtige Schel- de-bedrijf. Zelfs het eeuwenoude stad huis zal daarvoor moeten wijken. Maar die ene Vlissingse huiseigena res laat zich niet een-twee-drie wegja gen. „Een flinke jongen, die mij tegen mijn zin hier vandaan krijgt," zegt ze, „als 't voor rijk of gemeente was, konden ze het onteigenen, maar dat mag voor een particulier niet. Ja, ik ken mijn wetten. Moet je ook wel, als je tegen zo'n groot lichaam als De Schelde gaat boksen." -Een"dappere vrouw, die me vrouw Hontelee. spraak wees op het feit dat d'e Zierik- zeese middenstand1 bezig is terrein te verliezen en dat er grote kansen bestaan d'at de buitengemeenten Zeirikzee gaan overvleugelen Daarom zal Zierikzee moeten zorgen meer te doen dan andere plaatsen. De eerste vraag is niet: hoeveel kan er aan verdiend worden, want het alge meen belang is veel groter. Daarom moet het geheel ook groots worden op gezet. Er moet een aantal evenementen plaats vinden, waar men van achterover slaat. De heer Doeleman deed de suggestie de evenementen in lokale sfeer te hou den. Negentien middenstanders gaven zich direct op voor het huren van een tent op de afgezette markt, tewvijl velen fi nanciële steun toezegden. De propagan- de zal op grootscheepse wijze worden gevoerd. Duizenden folders zuilen worden verspreid. Er zal worden getracht voor de toekomst een jaarlijks weerkerend evenement te organiseren, waardoor Zie rikzee in den lande bekendheid zal krij gen. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De herindeling van Walcheren zit He raad van Nieuw en St. Joosland hoog. Dit kwam tijdens ae raadsvergadering tot uiting toen gemachtigden moesten wor den aangewezen voor de vergadering voor de herindeling, die op 15 juni in de Statenzaal te Middelburg wordt ge houden. Alle raadsleden grepen de gelegenheid' die was ontstaan door de behandeling van dit punt aan, om hun grieven tegen de herindeling opnieuw naar voren te brengen vooral aan het adres van de gemeente Middelburg werden verwijten gemaakt. Burgemeester mr. r. S. K. J. graaf van Randwijck zei zelfs: „Middelburg wil ons helemaal in beslag nemen". De raad. was van mening geen ver trouwen meer te kunnen stellen in Ge deputeerde Staten na wat is gepasseerd. Ook werd de houding van verscheidene Middelburgse raadsleden gelaakt. De burgemeester en de beide wethou ders zullen als gemachtigden van de raad de gemeentelijke belangen in Mid delburg verdedigen. Aan aannemer A. C. Haeck uit Sou burg werd' een perceel grond verkocht. De aannemer zal hier twee woningen bouwen. TERNEUZEN. De heer G. v. d. Weege. eoncierge-magazijnbediende van de N.V. Handels- en Industriemaat schappij „De Hoop" te Terneuzen. heelt oericht gekregen, dat hem de bronzen eremedaille van de orde van Oranje Nassau is verleend. TERNEUZEN De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, belegde in samenwerking met de Land bouworganisaties, een bijeenkomst in ho tel „Des Pays Bas" te Terneuzen om te spreken met de grondgebruikers die be trokken zijn bij de komende verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent. Het doel van deze bijeenkomst was om betrokkenen in eerste instantie op de hoogte te stellen van de mogelijkheden die er zijn op het terrein van de schade vergoedingen. Van de zijde van het Land bouwschap werden hiervoor uitvoerige inlichtingen verstrekt. Ter vergadering werd besloten een drietal vertrouwensmannen aan te wij zen, die in nauwe samenwerking met de Landbouworganisaties, de belangen van de eigenaren en pachters zullen beharti gen. Als zodanig zullen optreden de he ren A. Ramondt te Sluiskil (C.B.T.B., D. Haak te Sluiskil (Z.L.M.) en G. Govaert te Westdorpe (N.C.B.). SLUISKIL. De personenwagen van P. C. R. is op de Rijksweg Sluiskil door een achterop rijdende vrachtauto, be stuurd door J. G. aangereden. R. stopte voor een geparkeerd staande auto. Ver moedelijk had G. dit niet tijdig in de gaten. Er ontstond flinke schade. Schieting „Zeeuwse schutters" - TERNEUZEN Aan de schieting van de „Zeeuwsche Schutters" uit de Zandstraat te Terneuzen namen 36 schutters deel De uitslag is: Hoofdvogel P. Cortvriendt (Sluiskil), Zijvogels G. Martens en Jul Coene (beide uit Assenede in België. KaL. len Ed. Hofman te Terneuzen en Aut Meert uit Sluiskil.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3