TACHTIGURIGE WERKWEEK Jeugdleider Faasse verlaat het Middelburgse Trefpunt GEREF. MANNEN HOUDEN BONDSDAG I4it bet leven leY herben Vlucht naar de vrijheid KRIS 36™ Kerkring Grijpskerke zal worden herbestraat Nieuwe haven St. Annaland begin volgend jaar klaar T oevluchtshuis pas over driejaar op volle toeren door Zeeland BOTERAFZET IS DIT JAAR BUITENGEWOON GROOT Woensdag 10 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Geweldig succes Holland Festival concerten in Middelburg „Werkende Jeugd" sluit winterseizoen MANTELS BLAZERS KOSTUUMS West-Duitsland IVFML ms Uwts andm heht maat1 Qên échtè i'iêts zoêkt U uit hij Uw BATAVUS WONINGEN KOMEN IN JULIANASTRAAT Pastorie Geref. kerk krijgt functie als kleuterschool „M-actie? voorkomt daling melkomset hiel Goese middenstandsvrouwen maakten patiëntjes blij De situatie Bazar werd succes F*g. 4 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Er zullen nog ongeveer drie jaren overheen gaan voordat het clubhuis 't Trefpunt aan de Lange Giststraat in Mid delburg werkelijk op volle toeren draait. Het werk waarmee op 1 juli 1957 door jeugdleider M. Faasse werd begonnen zal dan eindelijk voltooid zijn. Hijzelf zal deze vol tooiing niet meer meemaken, want per 1 september zal hij als jeugd leider worden verbonden aan een buurthuis in Beverwijk; hij vindt dat eigenlijk wel jammer. „Ja," peinst hij, „ergens is het jammer. Je hebt iets opgebouwd, het is bijna een stuk van jezelf geworden en het is net of je het nu ineens in de steek laat". Doch hij troost zich gauw met de ge dachte, dat het werk wat hij nu krijgt altijd zijn ideaal is geweest: meer werken met het gezin als to taliteit. Dit heeft hij in Middel burg nooit zo best ondervonden, al geeft hij toe, dat er zeer zeker ook contact met de ouders bestond. Per 1 juli 1957 dus, kwam het echt paar Faasse-van Kemenade op initiatief van een Hervormd comité naar Middel burg. Wat het hier aantrof was echter nog slechts een comité, dat zich ten doel stelde een clubhuis op te richten. Dit comité beschikte echter gelukkig over twee onvolprezen middelen nl. een grote dosis goede wil en ook was er geld voorhanden. Met deze twee midde len werd dus min of meer „de raket gelanceerd". Een geschikt huis was gauw gevonden; wat gehuurd kon wor den van de gemeente. In de drie maanden aanlooptijd, waar over de heer Faasse de beschikking had, trachtte hij zoveel mogelijk men sen voor het werk dat met andere doelstellingen onder de naam Sociaal Cultureel Opbouwwerk Middelburg door ging te interesseren. Wonderwel wist de heer Faasse hierin te slagen en zo moeêt men al gauw de zolder van 't Trefpunt gaan veranderen in een tim- merzolder, daar de benedenverdieping waar men was begonnen te klein werd. Na vier weken liep hij met de handen in het haar. Het clubhuis bleek een overweldigend succes te zijn; het liep eenvoudig storm! Met de hulp van deze kweekschoolscho lieren wist hij zich door de moeilijk heden heen te bewegen. In allerijl werd nu de middenetage van het gebouw in gereedheid gebracht en betrokken. Het eerste levensjaar van 't Tref punt was dus een groot succes ge worden. „Er waren eigenlijk teveel kinderen om er zinvol mee te kun nen werken," aldus de jeugdleider, gelukkig heeft mijn vrouw me al tijd trouw terzijde gestaan, en dat was wel nodig, want ik maakte soms een werkweek, can tachtig uur." Het seizoen werd besloten met een op treden van het Goese kindercircus, dat een bijzonder geslaagd optreden werd. Het jaar 1958 was eveneens van veel betekenis voor het clubhuis. In dat jaar namelijk verscheen een internatio nale groep studenten op het toneel. Met ongeveer vijftien man, allen beho rend tot de Internationale Organisatie van Doopsgezinde Hulpverlening, werd toen het hele Trefpunt eens grondig on der handen genomen en dat werd goed gedaan. Toen zij klaar waren was er waarlijk een geheel nieuw Trefpunt her rezen. In dit jaar streefde de heer Faasse er naar alles beter in de hand te kun nen houden. Dit kwam dus neer op be ter werk met minder kinderen. Ook or ganiseerde men bij wijze van experiment instuifavonden en middagen voor de procent van Middelburg weet wat 't jeugd van alle leeftijden In augustus klopte het pasgevormde bestuur van de Walcherse Jazz Society aan de deur. En weer ging men expe rimenteren. Deze tijd heeft veel waar de gehad zowel voor de Society als voor het clubhuis. De ..instuiven" die na het vertrek van de W.J.S. de zaterdagavon den vulden, wierpen niet bijster veel vruchten af. Het was duidelijk, dat er te weinig leiding was. „Er zouden veel meer mensen zich twee of drie jaar voor dit werk moeten geven", verzucht de heer Faasse .zij zijn er wel geluk kig, maar toch nog veel te weinig." Een te gering aantal mensen is op de hoopte van dit werk. Slechts twintig Trefpunt is. De heer Faasse acht het wel nuttig dat hij weggaat; inuners er komt nu een andere leider; iemand met andere ideeën. Het zal op deze wijze levendig blijven. Hij hoopte dat zijn opvolger in elk geval iemand zal zijn die het actief betrekken van het he le gezin in zijn werk zal nastreven. „De ouders moeten warm gemaakt worden", zo zegt de heer Faasse. „Dat is hier slechts gedeeltelijk gelukt." In september dus, vertrekt het gezin Faasse naar Beverwijk, waar het heel gewoon is dat de volwassenen een plaats naast de jeugd innemen. Vooral met het oog op de komende vijfdaagse werkweek zal de heer Faasse hier zijn hart kunnen ophalen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Als onderdeel van het Holland Festival 1959 zal op don derdag 25 juni des avonds om half acht in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg een concert worden gege ven door het Amadeus Strijkkwartet, bestaande uit Norbert Brainin, le viool, Siogmund Nissel, 2e viool, Peter Schid- lof, altviool, en Martin Lovett, cello. Dit kwartet zal werken uitvoeren van Purcell, Britten en Haydn. Eveneens in de sfeer van het Holland Festival is het concert, dat het Instru mentaal Sextet Alma Musica zal geven op donderdag 9 juli des avonds om half acht in de Bogardzaal. Van dit sextet maken deel uit Everard van Royen, fluit, Haakon Stotijn, hobo, Paul God- win, viool, Johan van Helden, viool-alt- viool, Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel, Gusta Goldschmidt, clavecim- bel. Het programma bestaat uit wer ken van J. Chr. Bach, J. S. Bach, Mo zart en Kox. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Het provinciaal verband van de Chr. Sociale jeugdor ganisatie „Werkende Jeugd" in Zeeland zal op 18 juni in Middelburg bijeen ko men. Des avonds hoopt de heer R. Kos ters uit Middelburg le spreken over het onderwerp De jeugd van nu in de Wer kende Jeugd". De heer W. Willeboordse zal enkele orgelsoli ten gehore bren gen. Deze avond is bedoeld als sluiting van het winterseizoen. Ged. Staten van Zeeland stellen Pro vinciale Staten voor een subsidie van tien procent te verlenen in de kosten van aan sluiting op het elektriciteitsnet van de onrendabele percelen, gelegen binnen het ruilverkavelingsgebied Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het betreft vijf percelen. Advertentie NU nog een goede sortering en Prijzen vanaf 49.- tof 150— Komt U eens vrijblijvend kijken bij Middelburg - Markt 15 Wij mensen minnen de vrijheid. niet-Duitsers noemen die ook van ach- J - - - ter het IJzeren Gordijn naar West- Ook op onze volks-vrijheid zijn wij, als Nederlanders, bijzonder gesteld. Gedurende de laatste wereld-oorlog hebben wij deze moeten missen. Wij weten nu maar al te goed, wat dit bete kent. De dictatuur is een tirannie voor het geweten. Daarom mogen wij het als een zegen uit Gods hand te meer waarderen, dat Hij onze worsteling op leven en dood voor de vrjjheid, met deze koste lijke gave heeft willen kronen. Wij lazen in het „Gereformeerd Ge zinsblad" en in „Hervormd Nederland enkele gegevens omtrent de stroom van vluchtelingen uit Oost- naar West- Duitsland en het leven onder elkaar. Ter oriëntatie willen wij daaromtrent een en ander doorgeven, om een in druk te krijgen, voor welke problemen men daar gesteld wordt. West-Duitsland wordt steeds meer eên land van vluchtelingen. In 1958 zijn 204.000 Oostduitsers over de zone- grens naar het Westen gevlucht. De mêesten waagden de oversteek in Ber lijn. omdat West-Berlijn als democra tisch eiland in èen rode zee nu een maal de beste kansen biedt: er kwa men daar 119.000 vluchtelingen aan. Minder opvallend, maar in wezen vrijwel even tragisch is het feit dat in 1958 ook 132.000 Rijksduitsers officieel verlof kregen om hun oude woonplaat sen in de door Polen geannexeerde ge bieden te verlaten en naar het Westen uit te wijken. Ook zij vestigden zich in de Bondsrepubliek. Uit de Sovjetunie kwamen 5300 Duitse gevangenen naar huis. En als laatste groep kunnen wij dan nog ruim 2000 Advertentie dtring. Negen jaar geleden was de bond voor het laatst in Mid delburg bijeen. Ruim 200 leden van buiten Zeeland en 400 uit het gigen gewest namen aan de vergadering deel. Gisteravond volgde een bcgroetings- samenkomst in het Schuttershof. De voorzitter van de regelingscommissie, de heer A. de Klerk, zei in zijn opening- speech dat het voor de Walcherse broe ders een eer is de bondsdag in Mid delburg te mogen houden. Het heeft wel heel veel hoofdbrekens gekost voor alle gasten te huisvesten, maar het lukte. De bondsvoorzitter, ds. IJ. v. d. Zee, dankte namens de bond voor het vele werk dat in Middelburg is verricht. De derde spreker was ds. P. van Til. die namens de Gereformeerde Kerk van Middlburg de broeders verwelkom de. Het christelijk koor de „Lofstem" uit St. Laurens, onder leiding van de heer A. Joosse, verleende vocale mede werking. Het is jammer dat dit koor niet over meer mannelijke stemmen be schikt, de liederen zouden dan wat meer tot hun recht komen. Met St. Laurens' Lij m pravond voetbal competitie Rayon Goes: De Zón—Keuringsdienst Zee nt cou: Vt e n«r Gem Werken «JAK Sport Club 5—3; Rayon Middelburg: .vl.ddelburg Veteranen—Broek Boys 3—.: Combinat.i -Pingelaars 8—3; Kraaien— .uw Wit i--j; B' n^eei -Mid delburg Veteranen 1—6; VSV-Combinatie 1 .Kayo» Sas -nu Guit; CBS S j7- Sas'e Soy: SVG —8: Rayon Terneuzen: PTT sunde'touv. PZEM Ccrr.eyrib- MUtrappe-s 2~' Rayon VII- uigen: Afde ling I: VAW I PVë 'ZLM 2-21 Z 32- -G •'L j'—Ó" e ton 0-1; Aid. II: VAV II-BW 8-2; MWK 11 3—i- Rayon Z, r.kzee: Rijkswater- stsst—CWS 3— be. vt -e n/ - 7—0; Rijkswaterstaat—Drukkerij L en O 1 —2; PZEM—CWS 3—1; Kon Zee an Prov Waterstaat 0—5; Zierikzee veteranen Drukkerij L en O 31: Rayon Hulst Clttp -■ -PTT 8—1: Uitslag junioren groep B III: Hontenisse B 11—Steen B II 5—0. Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG. De Bond van Gereformeerde Mannenver- enigingen in Nederland heeft gisteren in de Hofpleinkerk te Middelburg een aanvang ge maakt met de 37ste bondsverga- Bromfietser J. uit Halsteren maakte in Rilland een lelijke slipper. Hij kwam met het voorwiel naast het rijwielpad en viel om. Hij en zijn duopassagier werden gewond. De bromfiets werd heel wat minder waard. Nadat de jongelui waren verbonden en de bromfiets recht ge bogen, werd de tocht voortgezet. De ma-ome der Herv. gemeente in Kapelle is een actie begonnen om adres- oe.i ,e verzaineien van mensen, die bereid zijn om gedurende de komende zomer enige tijd een kind uit Rotterdam in huis te nemen. Gedurende de periode 1428 juli en 28 juli—11 augustus zullen er na melijk groepen kinderen uit deze stad naar Kapelle komen. De leerlingen van de Lagere Tuin bouwschool van de Z.L.M. te Kapelle heb ben met hun onderwijzend personeel een bezoek gebracht aan het boomkwekers- centrum rond Boskoop. Een bezoek aan Schiphol en een vaart door de Amsterdamse grachten waren de voornaamste punten van het reisje dat het personeel van W. Schippers en Zoon n.v., uit Goes maakte. Het was een practnige dag. De mensen in Waarde worden hoe lan ger hoe zindelijker. In april werden in het gemeentelijk douchelokaal maar 486 baden genomen, maar in mei ging men in Waar de 581 maal in bad. De gemeenteraad van 's-Heerenhoek heeft de ziekenauto van het vervoer op de Bevelanden, die in 's-Heerenhoek is ge- stationneerd met strelende blikken beke ken. En nu maar hopen dat ér weinig ge bruik van zal worden gemaakt. De heer J. Lievense uit Westkapelte ligt met een gebroken wervelkolom in het ziekenhuis. Hij viel van een drie meter hoge stelling. Metselaar zijn is niet zon der gevaar. De evangelisatiesamenkomsten van het Leger des Heils zijn in Borssele toch doorgegaan, al ontbrak de tent, die op het pechschip Febe is. De samenkomsten wer den in de openlucht gehouden. De vereniging „Het Groene Kruis" in Retranchement neemt vrijdagavond een belangrijke beslissing. Het gaat dan over een eventuele verbouw van het magazijn gebouw. Dit zal financieel boven de draagkracht van de vereniging uitgaan. De postduivenvereniging te Tholen hield een vlucht vanaf Troisdorf. Uitslag: G. Soomers 1, 8; L. Laban 2, 9; T. Kop- penhol 3; R. de Groot 4. 10; A. de Jonge 5; A. Burgers 6; A. Wagemaker 7. Het miniatuur badgastje Piet H. heeftjaar, omstreeks maart, klaar, in Zoutclandc een belangrijke ervaring Aanvankelijk zag het er naar uit dat nog dit jaar een einde kon komen aan de werkzaamheden, maar door een onverwachte cala miteit in de kadewand werd het werk enigszins vertraagd. De kadewand is inmiddels hersteld. De uitvoering van dit miljóênenpro- ject (de kosten worden geraamd op 1.3 miljoen) betekent een enorme aanwinst voor het eiland Tholen. in i het bijzonder voor de gemeente St. An- naland. Voor het dorp bevond zich nog een zwakke plaats in de zeewering en na lang wikken en wegen werd besloten op deze plaats een nieuwe haven aan te leggen. De oude haven zal dichtge- gooid worden, waarmee inmiddels een begin Is gemaakt. Daar momenteel veel wegenmateriaal wordt aangevoerd kan uiteraard de oude haven niet geheel gedempt worden. Het ligt in de bedoeling om eind augustus een gedeelte van de nieuwe haven met water vol te laten lopen. Dan kan ook een gedeelte van de kade ill gebruik worden genomen. Op het ogenblik zijn de arbeiders be zig om een verzwaring uchter de dam- wand aan te brengen. De loswal krijgt een totale lengte van 250 meter. De westelijke toegangsweg tot de haven is, Van onze correspondent WAARDE. De raad van Waarde heeft gisteravond -besloten de twee toe gewezen woningwetwoningen in de Ju- lianastraat te bouwen. De woningen die zeer ruim. zullen zijn, zullen worden ont worpen door de architect C. J. Klap uit Waarde. In aansluiting op dit besluit bra-cht a'e 'heer K. van Houte dank namens de raadsleden aan B. en W. en in het bij zonder aan wethouder A. Mol voor de moeite die het college heeft gedaan, de woningwetwoningen toegewezen te krij gen. De raad' keurde het voorstel van b. en w., voorschotten aan te vragen bij het rijk voor bouwgrond voor de woningen, góed. zangkoor voerde ten slotte de schets „Stuurloos' op". Vandaag wordt in de Noorderkerk de hoofdmoot van de vergadering afge werkt. Er zullen twee referaten worden gehouden. Ds. A. Koffeman zal spre ken over „Aanpassen" en prof. dr. H. Bergema zal 's middags spreken over „Problemen rondom Israël". Van een onzer verslaggevers GRIJPSKERKE. In de gisteren gehouden raadsvergadering is het plan tot herbestrating van de Kerkring, be sproken, opgemaakt door de dienst van bouw en woningtoezicht op Walcheren. Rond de Kerkring zal een rijweg van vijf en een halve meter breedte worden Van een onzer verslaegevers de heer Ze* op, dat het niet mo- gelijk is na te gaan hoeveel boter voor GOES. De grootste optimist b,nne"lands verbruik illegaal over onze had niet kunnen voorzien, dat een zo grote afzet van melkpro- dukten zou ontstaan in het jaar 1959. Dit zei de secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, de heer C. Zee, op de dinsdagmiddag in ,,De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Coöperatieve Melkafzetorganisa- tie Zuid-Beveland. Werd in het vorig jaar om deze tijd 17000 ton boter als onverkoopbaar in de koelcellen bewaard, thans be vindt zich in de cellen slechts 306 ton. Men zou zelfs kunnen voorspellen, aldus de heer Zee, dat in de komende kerstdagen niet eens voldoende boter voor binnenlands gebruik beschikbaar zal zijn. Het 'binnenlands gebruik is aanzienlijk gestegen, nl. van drie kilo per hoofd per jaar tot zes kilo. Ook het gebruik van kaas steeg met twee kilo per hoofd. Wel Van een onzer verslaggevers. SINT ANNALAND. Indien zich geen onvoorziene moeilijk heden voordoen is de aanleg van de nieuwe haven begin volgend opgedaan. Hij weet nu wat er gebeurt als je je arm breekt. In het ziekenhuis werd het ledemaatje van de drie-jarige Piet in het gips gezet. Het knaapje was onvoorzichtig van een stoep gestapt. De ouden van dagen van Zaamslag gaan op 30 juni op stap naar Gent en andere Belgische plaatsen. Over Sluis keert het gezelschap terug. In de gemeentelijke badinrichting te Zaamslag namen in de maand mei 1386 mensen een bad. Op het sportterrein in Kapelle werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Kapelle 1 en eeii Goese combinatie. Kapelle verloor deze wedstrijd met 3—1. Het was een wedstrijd in het nederlagen- toernooi van de v.v. Kapelle. Aan de technische school te Bergen op Zoom slaagden voor het examen leer ling schilder J. Moerland uit Oud-Vosse- meer en A. Castelijn en M. Tazelaar uit Tholen. Aan het Moller Lyceum te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen afdeling B: Kees Ooms uit Oud-Vossê- meer en Jan van Strien uit Anna-Jacoba Polder. In de Vate te Baarland is Jong leven verschenen. Een vijftal jonge zwaantjes is de trotse aanwinst van het zwa- -enpaar Te Utrecht slaagde voor het diploma coupeuse mej. L. J. Geelhoc-d te Coliins- plaat. Een groep kinderen, wier ouders lid zijn van de buurtvereniging Ritthemse- heel beslag legt. Deze vereniging gaat daar bedrijfsgebouwen en silo's plaat sen. Aan de kant van de Oosterscheldê zal een houten ligplaats worden aange bracht, waar de schippers, die domi cilie kiezen in St. Annaland, hun schepen kunnen meren. Zóals de foto laat zien heerst nog een grote bedrijvigheid bij de havenwer ken. Draglines en bulldozers bewijzen onschatbare diensten. grenzen verdwijnt, maar aan het ver bruik als zodanig doet dit niets af. Tot verhoging van de export heeft de Euromarkt in niet geringe mate bijge dragen. Onze grootste concurrent op zuivelgebied, Denemarken, kan in de E.E.G.-landen niet leveren, en in Enge land, een land waarop Denemarken zich hoofdzakelijk concentreert, is de Neder landse boteromzet niet noemenswaardig afgenomen. Voor de regeringspolitiek ten aanzien van de consumptiemelk kon de heer Zee weinig bewondering opbrengen. Niet al leen dat op de consumptiemelk een pet to heffing van ruim dertien cent wordt geheven, maar ook dat het melkrijkste land ter wereld de consumenten een pro- dukt met slechts twee en een half pro cent vet voorzet, grieft d heer Zee in ernstige mate. De weerslag hiervan op het binnen lands gebruik is niet uitgebleven: het binnenlandse gebruik van consumptie melk daalde sinds 1948 met twaalf pro cent. DU jaar is het verbruik ondanks de massaal opgezette „M-actie" weer met anderhalf proeent ten opzichte van het vorig jaar, teruggelopen. In deze procenten is de bevolkingstoename niet verdisconteerd. De heer Zee zelde, dat de smaak van het produkt voor een niet onbelangrijk deel hiervan de oorzaak is. De omzet van de luxe mclkprodukten, zoals koffieroom en vla, steeg wel. Voor het eerst sinds een twintigtal ja ren is het vetgehalte van de Nederland se melk niet meer gestegen. Weliswaar moet' de daling van het gehalte met honderdste delen van procenten worden gemeten, doch aan de stijgende lijn van de vetcurve is een einde gekomen. De produktie van kaas is met vijftien procent gestegen, doch die van boter daalde. De aftredende bestuursleden. A. H. Zandee (C.B.T.B.) L. Verdurmen (N.C.B.) en ir. A. E. Bruining (Z.L.M.) werden herkozen, evenals de aftredend commissarissen H. Wólfert (C.B.T.B.) en M. Steyn (N.C.B. Dr. K. G. Robijns hield een lezing over „Bodem, plant en dier", die hij met lichtbeelden verduidelijkte. aangelegd, met aan de bebouwde zijde een trottoir van 1,80 m. breed, dat zal bestaan uit rood-bruine tegels. Aan de haagkant zal de gelegenheid worden ge boden om' auto's te parkeren. Ook zul len In de straat kokers worden aange bracht om palen te plaatsen voor het rlngrijdcn. Voor de bestrating zullen be- ton-klinkers worden gebruikt. Voor de technische uiteenzetting van dit plan was de directeur van bouw en woningtoezicht, de heer de Smit, in de ze vergadering aanwezig. Voor de verbouw van de pastorie der Geref. kerk tot kleuterschool werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. een bedrag van 11.000 beschik baar gesteld. Voor deze verbouwing kan geen rijksbijdrage worden verkre gen, wel zal een bedrag van 600 dat door het rijk als huurvergoeding aan de. kleuterschool is toegezegd, dienen als gedeeltelijke dekking van de kos ten welke de gemeente hiervoor moet maken. Tevens werd een bedrag van 2000 beschikbaar gesteld voor de in richting van deze nieuwe lokali teit voor de kleuterschool. Het ligt in de bedoeling met ingang van het nieu we cursusjaar te starten in de ver bouwde pastorie. Het bestuur van de bijzondere school kreeg de beschikking over een bedrag van 260 voor het aankopen van een naaimachine. Eveneens overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd beslo ten om 330 m2 grond aan de Burgem. Bouwmanstraat te verkopen aan de Chr. Woningstichting „Walcheren" a 10 per m2 voor het bouwen van twee woning wetwoningen; ook hiervoor zullen de be nodigde rijksvoorschotten worden aan gevraagd. Verder werd besloten over te gaan tot aanschaf van 175 standaard- huisvuilvaten, dit in verband met de nieuwe regeling voor het ophalen van huisvuil. Ook zullen zeven borden met de aanduiding „Einde 50 km. snelheid" worden aangeschaft. Op het verzoek van het Unesco-Cen- trum Nederland om een 'bijdrage voor het 10-jarig bestaan werd afwijzend be schikt. De heer W. Francke kreeg een premie voor woning-verbetering van ƒ500. He voorzitter werd afgevaardigd naar de zitting van de Raad van State in verband met het ingestelde beroep te gen het plan van wegen en waterlopen op Walcheren. B. en W. werden ge machtigd om namens de raad op te tre den in de openbare vergadering van Ged. Staten betreffende de gemeente lijke herindeling, op Walcheren. Na af werking van de agenda ging de raad in besloten zitting ter verdere bespre king van het herbestratingspian. GOES - De Goese Middenstandsvrouwen ver. heeft de patiëntjes van de sanato ria Ypenoord en Zonneveld in Domburg en Oostkapèlle blij gemaakt met speel goed en sinaasappelen. In drie auto's heb ben de dames uit Goes de verrassingen voor de kinderen naar de sanatoria ge bracht. Dat men zoveel kinderen blij kon maken dankte men aan de opbrengst van de in april j.l. gehonden verloting. In sep tember a.s. zal de Goese Middenstands vrouwenvereniging weer starten met knut- selavonden, zodat volgend jaar opnieuw een verloting voor een liefdadig doel kan worden gehouden. Zllli vuil UC DUUitvciciHgiiig innijtiiiox, I ------- - - straat te SOUBURG hebben een uitstapje geheel klaar. Ook krijgt de haven een gemaakt naar Breskens en Aardenburg. 1 groot plateau, waarop de coöperatie ge- Duitsland vluchtten en er asiel vroegen. Zo gaat het nu al jaar en dag. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben 13 miljoen politieke vluchtelin gen en verdrevenen een toevlucht ge zocht in de Bondsrepubliek. Dat is dus meer dan de totale bevolking van Ne derland. Eén op de vier bewoners van West-Duitsland is thans politiek vluch teling of ontheemde. Overigens zijn er in 1958 60.000 man minder uit Oost-Duitsland gevlucht dan in 1956 of 1957. Voor een deel komt dit doordat de communistische volkspolitiê steeds krassere maatregelen neemt om grensovergangen te bemoeilijken. Voor een ander deel ook omdat de mensen die het gemakkelijkst weg kunnen, al lang zijn gevlucht. Wel was onder de vluchtelingen van 1958 een opmerkelijk hoog percentage mensen met academische vorming, zo als artsen, professoren en specialisten. Deze groep, die in het algemeen in de Duitse Democratische Republiek goed betaald wordt, behoefde zeker niet uit broodgebrek te vluchten. De reden van hun uitwijken was gelegen in het feit dat alle wetenschappelijke werkers onder sterkere communisti sche druk kwamen te staan en hun laatste restje geestelijke vrijheid dreig den te verliezen. In het geheel hebben nu al ruim 70.000 professoren, leraren en onder wijzers Oost-Duitsland de rug toege keerd om in de Bondsrepubliek redding te zoeken. Natuurlijk zitten aan deze massale vlucht ook schaduwzijden. De anti-communisten onder de intellectu elen en de leidende groepen verlaten hun post. De communisten en de mee lopers blijven. Het gewone volk wordt daardoor steeds meer overgeleverd aan opvoeders, leiders en voorlichters, die het met het rode regiem op een ak koordje hebben gegooid. Oost-Duitsland wordt afgeroomd. Enerzijds vinden de communistische machthebbers dit ver trek van intellectuelen en specialisten wel erg schadelijk voor de economische opbouw, maar anderzijds valt het hun daardoor te gemakkelijker, de achter blijvende massa te vormen en te kne den naar Marxistisch model. Het gaat in oeconomisch opzicht nog goed in Duitsland, maar van een zo snelle oeconomische expansie, als een paar jaar geleden, is thans geen spra ke meer. Er schijnt een zeker verza digingspunt te zijn bereikt. De in de Westduitse kampen vertoevende vluch telingen moeten daarom langer wach ten dan tevoren, eer ergens een plaats voor hen is gevonden. Er vertoeven thans nog 400.000 van hen in barakken en overvolle doorgangshuizen en het ziet er niet naar uit, dat er spoedig veel schot in de afvloeiing zal komen. De Westduitse bevolking begint het thans ook welletjes te vinden. Offici eel is er nog veel sympathie met de vluchtelingen, maar in stilte groeit het onbehagen over de gestaag groeiende stroom van mensen uit het Oosten, dié als concurrenten optreden op de hui zen- en arbeidsmarkt. Ook ziet de Westduitse regering de vlucht der intellectuelen en vooraan staanden met gemengde gevoelens aan. Zij heeft een oproep tot deze mensen gericht, tot het' 'uiterste op hun post te blijven en te trachten een algehele russificatie van Oost-Duitslahd te voor komen. De oproep valt te verstaan. Men moet echter zelf maar eens onder zulk een verschrikkelijk regiem leven! De omstandigheden kunnen 20 worden, dat de vlucht met achterlating van alles de enige uitweg biedt. Hei ergst is de toestand in de dor pen. Daar hebben de communisten een beter overzicht over de mensen en kan niemand zich aan hun terreur onttrek ken. In de steden zijn daartoe altijd nog meer mogelijkheden. Daar lukt het meermalen nog wel, kinderen, die niet aan de Jhde Jeugdwijding hebben deel genomen, op een school voor voortge zet onderwijs te krijgen. Nu zijn rond 50 procent van allen, die naar West-Duitsland zijn uitgewe ken, jonge mensen. Gezien dit hoge cijfer, heeft men op een conferentie te Hamburg gewezen op de noodzakelijk heid, de maatregelen tot aanpassing van de jeugdige vluchtelingen aan West duitse verhoudingen, vooral te richten op hun menselijke situatie. Aan deze conferentie namén déél ver tegenwoordigers van overheidslicha men, jeugdorganisaties, vakverenigin gen en industriële bedrijven. Zij legden er de nadruk op. dat ondanks de vele maatregelen van maatschappelijke zorg, het eigenlijke doel, de jonge vluchte ling een vertrouwd milieu te geven, nog te vaak gemist wordt „Volle loonzakjes en goede matrassen zijn daartoe niet voldoende" heette het in de motie. „Onze kilheid in de mense lijke ontmoeting met de jeugdige per sonen van de andere kant, is maar al te gemakkelijk een andere vorm van materialisme." De conferentie te Hamburg bracht aan het licht, dat de be drijven en fabrieken dikwijls niet op de hoogte zijn van de vroegere levensomstandigheden der jonge mensen, die te werk zullen ge steld worden. De uitingen van menselijke solidariteit met de jonge vluchtelingen kunnen, zo was men van mening, beslist niet aan centrale instanties en overheden worden overgelaten, maar moeten door alle mede werkers van hoog tot laag wor den betoond. Ook de kerk be hoorde een adviserende en meer helpende taak bij de verzorging van deze mensen te hebben, wil den zij niet verstarren en ver vreemden, als toch vroegere Volksgenoten. O. SOUBURG De bazar, die ten bate van het Gereformeerde jeugdgebouw is gehou den, is een succes geworden. In totaal brachten 2500 personen een bezoek aan de bazar. De naam van de pop, die van bur gemeester Stemerding de naam Dingena had gekregen, werd door niemand gera den en bij opbod verkocht. De opbrengst was negentien gulden en de heer P. Koole werd de bezitter. Commissie voor verdeling mosselpercelen ingesteld GOES Naar wij vernemén zal een commissie worden benoemd voor de vér deling van mosselpercelen in de Wadden zee. De commissie zal uit vijf personen bestaan. Dit besluit werd genomen na een bespreking die vertegenwoordigers van het Visserijschap op het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening heb ben gevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4