Eiland Tholen kan de orders niet verwerken Buurtvereniging wil woningen verbeteren Middenstanders bouwen fabriekshallen ZWEMLESSEN VOOR JEUGD VAN ZEEUWSE BADPLAATS Melkventers moesten goed met dienstboden kunnen omgaan Tentoonstelling bracht radicale ommekeer ZEEUWSCH DAGBLAD Pag.. 3 JAPONNEN JAPONNEN MET JASJES Niet iedereen Nieuw krimghoofd B.B. Schouwen-Duiveland Nog eens ST. MAARTENSDIJK KRIJGT NIEUWE CHR. SCHOOL Chr. plattelandsvrouwen vergaderden in Oostburg Eindexamens Chr. kweekschool M'burg „BETOVERING" IN DE MODDER Oesterverzending Omkoopbaar Leider Militair Tehuis wordt koster HENGELWEDSTRIJD If. M. A. GEUZE TE ROOSENDAAL: Parallelliteit tussen produktie en afzet moet versterkt worden nagestreefd V er hoging voergraanprijs- peil in EEG van invloed op bouwplan Nederl. hoer? Aardenburg naar Cadzand Geen tegenwerking Tamelijk bedreven Schreiende organiste Melkboer en dienstbode MARkTBERfam V Hoek verkoopt de school weer eens.... Sn"Dv%Wardm VO°r de Verk0^ Woensdag 10 juni 1959 CONSTRUCTEUR OERLEMANS niet zo enthousiast KNOBBELRIT IN ST. PHILIPSLAND SINT PHILIPSLAND De automobiel club M.A.C. te Sint Philipsland organi seerde een knobbelrit voor auto's, motors scooters en bromlietsen. De uitslag luidt: 1. M. Geluk (motor), 2. H. Timmers (auto), 3. Dames Rijstenbil en aVn Nieuwenhui- zen (auto), 4. A. Rozemond (bromfiets), 5. Joh. Verwijs (bromfiets), 6. J. Voshol (scooter), 7. D. Hage (motor), 8. L. Bakker (motor), 9. Francois (auto), 10. D. de Waal (auto), 11. M. Everaers (auto), 12. J. van Moort (bromfiets). ST.-PHILIPSLAND. Toen de heer M. A. Stols zijn auto afremde voor het nemen van de bocht Achterstraat- Schoolstraat schcof zijn voet van het rempedaal, waardoor de auto over het trottoir en tegen een muurtje reed. Het muurtje werd vernield en de auto liep beschadigingen op. Eigen nieuwsdienst THOLEN. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, heeft de tentoonstelling, ,,Dit maakt Tholen", die dit voor jaar in het stadje Tholen werd gehouden, de industrialisatie van het eiland een heel eind in de goede richting gestuurd, zo wel wat de belangrijke orders als de goede voorlichting be treft. Achteraf is zelfs geble ken, dat er veel meer orders zjjn, dan er kunnen worden uit gevoerd. Deze maand nog gaan twee actieve zakenlieden hun zaken zo uitbreiden, dat er heel nieuwe werkhallen ge bouwd moeten worden. De heer J. C. de Waal, een banketbakker, die in St. Phi lipsland een bescheiden bak kerij bezit, heeft op de tentoon stelling belangrijke orders ge kregen uit België en Luxem burg. In zijn tegenwoordige zaak kan hij deze niet uitvoe ren en daarom wordt dezer dagen een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe brood- en banketfabriek in Tholen. Ook de heer Priem in St. Maartens dijk, die daar een toch al niet zo kleine maatkleermakerij bezit, heeft op de tentoonstelling veel geleerd. Het is, zoals hjj zei: „Ik weet nu, waar Ik terecht kan". Als direct resul taat van de tentoonstelling gaat hij op Advertentie NU nog een grote sortering en Prijzen vanaf 19.75 tot 98.- Komt U eens vrijblijvend kijken bij het industrieterrein in St. Maartens dijk een atelier bouwen van 45 x 13 meter, waar 45 mensen werk zullen vinden. Over twee jaar zal deze ruimte nog eens verdubbeld worden, waarna er 80 mensen hun brood kunnen ver dienen. De orders, die op de tentoon stelling werden gegeven, heeft hij niet eens allemaal kunnen aannemen. Als goed zakenman heeft hij dit niet kunnen verkroppen, zodat hij nu met medewerking van het E.T.I. afdoende maatregelen heeft getroffen. Met het standpunt van de heer Priem is het hele eiland Tholen gebaat. Er zijn zakenlieden, die vinden, dat zij genoeg verdienen. Zij wensen geen moeite te doen om uit te breiden. Een bakker in het stadje Tholen, kon, tijdens de tentoonstelling een grote doorlopende export naar Canada krij gen, maar de bakker, die overigens niet meer zo heel jong is, gaat er niet meer aan beginnen De breigoederenfabriek van de heer Vroegop in St. Annaland, kan ook veel meer orders krijgen, dan hij kan ver werken, maar de heer Vroegop wil zijn zaak langs wegen van geleidelijkheid laten groeien. Enige jaren geleden be gon hij met een breimachine in een achterkamertje van zijn huis, waarna hij een oud huisje bijkocht en nog eens een schuurtje. Nu werken er zeven meisjes. Hij kan, zoals hij vertelde, driemaal meer ver kopen dan produceren. Hij vindt het toch te riskant om nu echter maar direct nieuwe werkhallen te gaan bouwen. Toch heeft de tentoonstelling ook hem de ogen geopend voor de mogelijkheden, die er zijn. De heer 'Oerlemans, die in Tholen een constructiebedrijf heeft, was de minst enthousiaste, die wij spraken. Voorlopig heeft de tentoonstelling hem alleen nog maar geld gekost. Hij is absoluut van mening, dat het met de orders niet zo'n vaart zal lopen. Eer gisteren was hij, ook naar aanleiding van de tentoonstelling nog op het ministerie van Economische Zaken uit genodigd. Het haalt allemaal niets uit, zegt hij, en zijn zoon, beaamt het ten volle. Middelburg - Markt 15 De heer Vroegop met twee van zijn brei-meisjes. Hij doet het „voorzich tigjes an". Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEF.. In de vacature, ont staan door de benoeming van de heer A. Rottier als hoofd van de Bescher ming Bevolking te Terneuzen per 1 juli jl., is door de Kringraad benoemd als krlnghoofd voor de Kring Zeeland 6 Bescherming. Bevolking (Schouwen- Duiveland) de heer J. R. de Boer, thans werkzaam bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken, afdeling Brandweer. De heer De Boer is 24 november 1925 te Brouwershaven geboren. Hij trad in 1945 in Dordrecht in dienst bij de rijks waterstaat, bij welke dienst hij tot mei 1956 in verschillende rangen werkzaam was, achtereenvolgens te Dordrecht, Utrecht en Den Haag. Per 1 mei 1956 is hij overgegaan naar de afdeling brandweer van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Van juli 1946 tot juli 1950 was de heer De Boer in militaire dienst. Hij is thans reserve-kapitein der grenadiers. ZOUTELAND'E. De gemeenteraad van Zoutelande komt donderdagavond om half acht bijeen. Er zal word'en be slist over de aankoop van grond voor een parkeerterrein en over de riolering van het Duinstraatje en een gedeelte van de Duinweg. «mé - :-:V, las ik, dat de oude heer Van Benthem Jutting gehuldigd was ter gelegenheid van zijn 80e ver- S jaardag. Ik wil me graag bij die s huldiging aansluiten. En feitelijk wil ik dan in die hulde alle boek- handelaren betrekken. U moet E§ weten, dat ik een zwak heb voor boeken en daarom ook voor boek- handelaren. In mijn jonge jaren al kon ik met mijn neus tegen een ruit van een boekwinkel s S staan, pogend, al de titels te le- zen en te onthouden. Ik was haast jaloers op de man, die in die win- kei mocht staan, tussen al die jg rekken met boeken, die hij na- tuurlijk allemaal kende en die hij 3 dan aan de mensen, die zijn win- 3 kei binnenkwamen, liet zien en 3 verkocht. Het leek mij toch ook toe, dat dat verkopen toch wel H moeilijk was. Ik bedoel het zo 3 als hij een boek verkocht, was hij 3 het immers kwijt. Misschien ber. ik daarom toch wel geen boek- handelaar geworden Later. 3 toen ik ouder werd en boekhan- 3 delaren leerde kennen, wist ik g dat je boekenliefhebber kon zijn g en toch boeken kon verkopen Juist omdat je liefde voor het 3 boek hebt en het dus op de goe- s de plaats wilt brengen, bij de mensen, die uit het boek kunnen leren, die ook het boek liefhebben 3 en het zuinig bewaren in kast. tot ze het toch KLEERMAKER PRIEM nieuwe fabriek De Zeeuwse consulent voor de middenstand, de heer Korstanje, was wel enthou siast over de resultaten van de tentoonstelling. De enquête, die onder de deelnemers van De tentoonstelling werd gehou den en die voor het grootste deel al te overzien is, wijst ook uit, dat de expositie onder de deelnêrhende middenstan ders zeer gewaardeerd wordt. Op een van de vragen in de en quête, of het wenselijk werd geoordeeld, ook nog een ten toonstelling voor de totale nij verheid op Tholen te houden, werd bijna zonder uitzonde ring positief gereageerd. Ove rigens wijst de heer Korstanje er met nadruk op, dat de be moeiingen met Tholen na deze tentoonstelling niet afgelopen zijn. Hij overweegt, in de com missie „werkgelegenheid Tho len" voor te stellen, cursussen bedrijfsadministratie op het eiland te gaan geven, teneinde de middenstanders, die nu hun zaken plotseling op grotere schaal moeten gaan doen, het een en ander te leren. Al met al, aldus de heer Korstanje, is de tentoonstelling een succes. We verwachten hetzelfde van de actie, die in de Bevelanden op gang begint te komen. Er komen nog meer gebieden in Zeeland, die op deze wijze be werkt zullen worden. s-HEERENHOEK Onder voorzitter schap van burgemeester Waelput werkte de raad van *s-Heerenhoek de agenda af. De heer Raas maakte enkele opmerkin gen aangaande de woningbouwvereniging St. Willibrord welke de woningen aan de Van Horsigstraat en Werrilaan beheert. Er zou een zwak contact bestaan tussen de bewoners van bedoelde huizen en het bestuur der vereniging. Vergaderingen ko- Van onze correspondent ST. MAARTENSDIJK. De gemeen teraad van St. Maartensdijk besloot gis teren een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe christe lijke lagere school en bouwgrond ter be schikking te stellen. De 25.000 vierkante meter zullen worden overgedragen voor hun I de fictieve som van ƒ1. Er werd tevens misschien medewerking verleend voor de aanschaf aan een ander wegsc' enken, om- van meubilair voor de christelijke school. ES dat hij nóg meer aan dat boek j| De onderhandse aanbesteding van elf heeft dan zij. Wat h- »ber. goed* |j woningwetwoningen aan d'e heer A. Mul- boekhandelaren een nut gesticht. lér Franke St. Maartensdijk, voor een -1„11 L Urtrtl? rlo m PF) 7 f i 10 AAA .7 doordat zij het boek onder de men se-n brengen. Neen. niet maar m s de massa verkoop. Maa- in het mooie boek, mooi van inhoud. mooi van uitvoering, daf zij d liefhebbers aanbevelen, zoals een S kok zijn beste spijzen aanpr H niet aan de massa-e'ers, maar aan de fijnproevers, die het kr S nen waarderen. Een boek is niet zo maar een stuk koopwaar H< E is een stuk cultuur. En de boek- handelaar is daarom een cultuur- =E drager, een cultuurverspreider, die s SE zijn betekenis heeft voor de om geving, waarin hij zich heeft ge- 3= vestigd. Ik lees in mijn Bübe 2 S een waarschuwend woord over s boeken: er is geen eind aan h maken van veel boeken. Maar de 2 E wijze Prediker, die di* schrei V E toch zijnerzijds vele boeken door- vorst, eer hij deze wijshe nee' schreef. En een feit is. dat he.t S niet altijd in de veelheid der b 5 E ken schuilt, maar wel in de keu- 2 ze. die men uit de grote boek*" =5 voorraad doet. Daarbij is een goe- de boekhandelaar een goede gids Ik lees trouwens in mijn Bijbel ook een woord van behoefte a a S S boeken en een goede zorg ervoor 2 als Paulus aan TimC-heus vaag om uit Troas ,.ook de boeken er vooral de perkamenten" mee EE brengen. Paulus was dus ook een boekenliefhebber, een klant va* de goede boekhandelaar. 1 totaal van ƒ112.000 werd goedgekeurd. B. en W. deelden mede, dat voor de aanleg in D.A.C.W.-verband van de dem ping van de watergang, riolerings- en bestratingsplan oostzijde en het maken van een toevoerriool naar de toekom stige zuiveringsinstallatie, goedkeuring is ontvangen. Men ziet een niet onaan zienlijke rijkssubsidie tegemoet. In principe werd' besloten 3000 vier kante meter grond te verkopen aan de heer P. W. Priem, op het industrieter rein, voor a'rie gulden per vierkante me ter. Voorlopig zal de heer Priem het met een recht van opstal, verleend door de domeinen, moeten doen, omdat de koop tussen de gemeente en de domeinen nog niet tot stand' is gekomen. De suikerbieten zullen dit jaar nog worden opgeslagen op de Kleine Kaai. totdat een betere plaats zal zijn gevon den. eventueel in overleg met de her verkaveling. Wethouder A. J. op den Brouw zeide ijdens de rondVraag, dat hij graag zcu zien, dat verschillende gemeenten uit de streek samensprekingen zouden houden over actuele onderwerpen zoals de vuil ophaaldienst, de waterleiding en andere Wethouder Baaze sprak zijn vrees uit voor de ..grimmige grens" die tussen St Maartensdijk en Sche-nenisse in de Pluimoot is getrokken. Hii vreesde moei lijkheden als d^ar straks huizen zullen worden gebouwd'. De dienst geestelijke volksgezondheid krijgt vijf cent per inwoner De heer J Priem werd eervol ontslag als onder ijzer aan de o.l. school verleend. E' 1 werd een kasgeldlening groot ƒ65.000 .uiiliillillllllinilllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllMiilllltllllll aangegaan. men sporadisch voor en ook de admini stratie laat wel iets te wensen over, aldus de heer Raas. Voor de bouw van èen nieuwe jongens school werd medewerking verleend. De raad ging akkoord met de nieuwe regeling ziekenvervoer op de Bevelanden, eveneens met de wijziging van de gemeenschappe lijke regeling schoolartsendienst op Wal cheren en Noord- en Zuid-Beveland. De plaatselijke fanfare krijgt een sub sidie, voor een te organiseren festival. De raad hechtte goedkeuring aan een voor stel tot ruiling van een perceel grond met mej. Werri aan de Werrilaan. Het perceel nummer 14 zal worden verkocht. Bij de rondvraag verzócht de heer Bos medewerking voor de inrichting van douchecellen in de woningen aan de Van Horsicgstraat. De raad zegde deze mede werking toe en sprak tevens grote waar dering uit voor het reeds genomen initia tief hiertoe door de buurtverenigingen. Het werd zeer toegejuicht dat deze ver enigingen zich ook op woningverbetering gaan toeleggen. Oprichting van meer der gelijke buurtverenigingen zal ongetwijfeld bijdragen tot verfraaiing van de gemeen te. De heer Verhoeven wilde de sluitings tijden van de café's gaarne verlengen in die zin, dat de thans geldende regeling juist wordt omgekeerd: 6 dagen sluiten te 23 uur en zondag te 22 uur. De raad wilde hier nog eens over denken. Van een onzer verslaggeefsters OOSTBURG. De christelijke plat telandsvrouwen bond afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen hield in ,,Du Com merce" te Oostburg haar eerste alge mene ledenvergadering. De presidente, mevr. I. B. Quaak-Karreman bracht in herinnering hoe in april van dit jaar de afdeling was opgericht met tien leden. Er is in West Zeeuwsch-Vlaanderen wel reeds lang een organisatie die zich christen plattelandsvrouwenbond noemt, doch deze is niet aangesloten bij de lan delijke bond. Er werden pogingen ge daan, deze vereniging tot aansluiten bij de bond te bewegen, maar het bestuur bleef zich verzetten. Ook na april kon geen samenwerking tussen de beide christen plattelandsvrouwenorganisaties worden gevonden. Mevr. Quaak ver klaarde, dat het het mooiste zou zijn, als de losstaande afdeling zich als ge heel zou aansluiten bij de landelijke bond, wiens naam zij ten slotte draagt. Mej: Lugtigheid, secretaresse van de landelijke bond, zette uiteen waarom men landelijk georganiseerd moet zijn. De stem van de christen plattelands vrouwen moet in alle organisaties in dringender worden gehoord. Mede door de sterke invloed van rode en roomse vrouwenorganisaties, kan een aparte afdeling het landelijk werk geen goed doen. Het is onze opdracht, aldus mej. Lugtigheid, in christelijke levensblij heid te beleven wat ons als christenen bijeen bindt. Wij moeten dit niet alleen beleven in een afdeling West Zeuwsch- Vlaanderen, maar ook landelijk de een heid in Christus ervaren. Na de pauze werden kleurendia's ver toond van de reis van mejuffrouw Lug tigheid naar Canada. Er gaf zich een aantal nieuwe leden voor de jonge af deling op. Ringrijden te Arnemuiden ARNEMUIDEN. Zaterdag 13 juni zullen wedstrijder, in het ringrijden wor den gehouden om het kampioenschap eerste klasse. Er zijn ongeveer zestig in schrijvingen ontvangen. Van onze correspondent Extra buS VAI1 Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg werd de akte van bekwaamheid als onderwijzer(es) behaald door 31 van de 32 kandidaten, te weten: de dames M. van Aartsen, M. Bets, J. Jongstra, C. A. van Kamer en A. J. Wattel te Mid delburg, N. van Belzen, M. E. P. Dijk stra en J. P. Geelhoed te Vlissingen, C. P. Bliek en M. E. Caljouw te Veere, C. P. van Kleunen en A. van der Wel te Goes, J. Blaauw te Maastricht, J. van Eldik te Koudekerke en G. E. Spapé te Souburg en de heren J. Everse en P. J. Rottier te Yerseke, J. G. de Klerck en J. de Rijke te Souburg, J. Koets en P. N. Th. Zuijdweg te Vlissingen, A. Balkenende te Kamperland, P. van Belzen te Arnemuiden, J. Fondse te Kerkwerve, J. Fraanje te Lewedorp, P. Janse te Kruiningen, J. L. Jonker te Haamstede, C. Krijger te Driewegen, P. J. Punt te Aardenburg, A. de Visser te Oostkapelle en J. Wattel te Gapinge. Eigen nieuwsdienst SLUISKIL De Belgische motorspits Seduction" (dat betekent betovering), die 340 ton meet, raakte gisteren vast op „De Vlakte" te Sluiskil. De sleepboot „Johny J." van de rederij „Heida" wist het „be toverde schip los te krijgen, nadat enkele malen de kabels waren gebroken. Schipper A. van Busschere, die met het schip kolen vervoerde van het Ruhrge- bied naar Parijs, kon de reis voortzetten, want de „Seduction" had geen noemens waardige schade opgelopen. YERSEKE De Oesterverzending be droeg in mei: Nederland 4550, België 19.500, Engeland 12.200, Duitsland 1.600, Frankrijk 600, diverse landen 1.060, totaal 510. Verleden jaar in mei totaal 55.580. Voortreffelijk gedenkboek Wilhelminapolder Ter gelegenheid van het honderdvijftigjarig bestaan van de Wilhelminapolder heeft het maatschap een gedenkboek doen verschijnen, dat de geschiedenis van de polder en in het bijzonder van het landbouwbedrijf beschrijft. Het bestuur vond dr. J. M. G. van der Poel, directeur van het Nederlands Land- bouw-museum te Wageningen bereid het boek samen te stellen. De schrijver heeft zich op buitengewoon voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten. De geschiedenis van de polder is op zeer interessante wijze weergegeven en men krijgt uit dit werk dat ongeveer driehonderd pagina's telt een goede indruk van de ontwikkeling van de landbouw in dit deel van Zuid-Beveland. Het boek, dat door H. Veen- man en Zonen N.V. te Wage ningen is uitgegeven in op dracht van de maatschap is keurig verzorgd en stellig een van de beste gedenkboeken, die na de oorlog zijn versche nen, zeer waarschijnlijk zelfs wel het beste. De schrijver deelt mede de financiële aspecten van de onderneming te hebben laten rusten. Deze zullen in een af zonderlijke publikatie, die onder auspiciën van het Ne derlands Agronomisch-Histo- risch Instituut te Groningen zal verschijnen, worden be handeld. Hoewel de schrijver in de eerste plaats zich ten doel heeft gesteld de landbouwkundige ontwikkeling te beschrijven en dit allerminst opper vlakkig heeft gedaan, heeft hij toch ook tal van voorvallen opgetekend, die bij het lezen een glimlach te voorschijn roepen. Enkele van deze voorvallen citeren wij hieronder. Op 21 mei 1816 kreeg de hoofd commissie van de politie bericht, dat de sluis en de haven, voor reke ning van het gouvernement zouden worden hersteld. Dit was voor een groot deel te danken aan de wel willendheid van enige hoge amb tenaren van het ministerie van Waterstaat. Van de zijde van de pol der had men deze ambtenaren voor de zaak van de bedijking weten te Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Na ruim tien jaar leider van het Prot. Militair Tehuis in Middelburg te zijn geweest, zal de heer J. S. Bakker met ingang van 1 septem ber deze functie neerleggen. De heer Bakker is benoemd tot koster en admi nistrateur bij de Geref. kerk te Rijswijk (ZH). NIEUWE BRANDPUT s-HEERENHOEK Het gigantische graafwerk voor de aangelegde brandput is beëindigd en de put is inmiddels ook voorzien van de benodigde bodem. Meteen is begonnen aan de vlonder welke aan de zuidrand van de put zal worden gebouwd. Er werd reeds rekening gehouden met aansluitingen voor water enz. en het is geenszins onmogelijk dat de plaatselijke fanfare haar te houden festival op de nieuwe vlonder zal kunnen blazen. TERNEUZEN De Terneuzense henge laarsvereniging (Ontspanning (N)a (I)n- spanning heeft in de oostelijke waterlei ding een viswedstrijd gehouden, waaraan 87 vissers deelnamen. Er werden 24 palin gen boven de maat en 52 onder de maat opgehaald. De uitslag was als volgt: 1. D. van den Berge 168 p. 2. H. van Leus den 128 p. 3. W. Cuijpers 113 p. 4. A. Die- leman 112 p. 5. Joh. Federman 78 p. 6. F. de Fouw 74 p. 7. W. Verberkmoes (10 j.) 66 p. Een van de bekende Zeeuwse badplaatsen Is Cadzand. Velen, zowel uit Nederland als. uil andere landen met name uit België ko men in de zomermaan den naar deze plaats om te zwemmen in zee en zich bruin te laten worden op het strand De bevolking van Cad zand mag deze drukte op het strand wel. Er komt leven en vertier in het plaatsje en er kom' meer weluaort. Men staa dan ook met welgevalier het strandleven gade er natuurlijk profiteert oo de bevolking van Cad zand van strand en zee Hoe vreemd het echter ook moge klinken, bi een onderzoek is geble ken, dat zeer velen van de Cadzandtenaren de zwemkunst niet machtig zijn. Hun aantal is gro ter, dan men had ge dacht en dat heeft lei dinggevende personen ir. deze gemeente toch we aan het denken gezet. In ie zomermaanden gaar ■reien uit Cadzand naar 'iet strand en in he vater, echter zonder t< ■unnen zwemmen. Hie Irèigen gevaren. Di rudercommissie van d< 'agere school heeft ge iproken van een beden kelijke toestand en is •jan mening, dat hierin zo spoedig mogelijk ver an dering dient te ko men. Daarom heeft men het initiatief genomen tot het organiseren van schoolzwemmen voor de leerlingen der lagere school. Dat gebeurt niet aan het Cadzandse strand, maar in het prachtige zwembad van Aardenburg. Zo groot acht men het belang van het leren zwemmen van de Cadzanders of Candzandtenaren?) dat men er graag de buskos- 'en voor over heeft, 'edere dinsdagmiddag ■ijdt een extra bus met !5 kinderen van Cad zand naar Aardenburg vaar in het zwembad door de heer Ph. A. van 'ie Velde de jeugd van Ie badplaats zwemon- lerricht wordt gegeven. Onderwijzers en ouders 'jergezellen de scholie- -en op hun wekelijkse tocht naar het zwembad. Eigen nieuwsdienst ROOSENDAAL. In de jaar lijkse algemene vergadering van de Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken U.A. (VCS) te Roosendaal heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, een overzicht gegeven van de stand van zaken in de suikerproduktie. Hij wees in zijn openingswoord op de zeer hoge produktiecapaciteit, die de wereldsuikerindustrie gedurende de laatste jaren bleek te kunnen ontwikkelen. De produktie steeg sinds 1955-1956 van ruim 39 mil joen ton ruw tot een geschatte hoeveelheid van meer dan 50 miljoen dito in 1958-1959. In het laatste campagne-jaar bedroeg de toeneming liefst 11,7 pet., waarmee het steeds stijgend ge bruik met 6,5 pet. toch geen ge lijke tred kon houden. De voorlopige uitzaaicijfers voor 1959 vertonen voor Europa een stijging van ruim 5 pet. ten opzichte van 1958, waar van het grootste deel echter voor re kening van de landen achter het IJze ren Gordijn komt, aldus ir. Geuze. On der normale omstandigheden moet de met meer dan twee miljoen ton geste gen wereldvoorraadpositie echter zorg baren en paralleliteit tussen produktie en afzet zal versterkt nagestreefd moeten worden. Ir. Geuze wees er verder op. dat de bietsuikerproduktie, die door de wereld oorlogen zwaar verd getroffen, thans weer 39 pet. van de totale wereldsuiker- produktie vertegenwoordigt. Het beiang van de Internationale Suiker Overeen komst onderstrepende, vroeg de voor zitter van de VCS zich af of men in de hnidige moeilijke situatie niet teveel verwacht van de bevoegdheden van dit orgaan, gelet op het feit dat de bodem in de markt die de suiker-overeenkomst jn praktijk thans zo zwaar blijkt te zijn ondergraven. De onzeker heden op Cuba spelen in dit verband waarschijnlijk een te grote rol. Ir. Geuze behandelde ook de aspecten van een toekomstige voergraan- en sui- kerpolitiek in de EEG, Verhoging van het voergraanprijspeil zou van invloed kunnen zijn op het bouwplan van de Nederlandse boer, mede ten laste van de bietenteelt. Het standpunt van het Europees Comité van Suikerfabrikan ten is aan de Europese Commissie voor gelegd en op een hearing op 14 apri' jl. toegelicht. Er wordt gestreefd naar een gezamenlijke standpuntbepaling net verticale vlak der interessenten. Daar In de toekomst rekening «aï moeten worden gehouden met grotere jaarlijks te verwerken hoeveelheden suikerbieten, werd door de algemene vergadering aan het bestuur machti* ging verleend om het jaarlijks te in- vesteren bedrag te verhogen. Aan hef bestuur werd ook machtiging verleend geldleningen aan te gaan ter consolida tie van een gedeelte der bankschuld. De balans per 30 september 1958 en de exploitatierekening 1958—1959 wer den ongewijzigd goedgekeurd, waarmee o.m. het voorstel van het bestuur om de balanswaarde van de post terrei- f^2Vwen en machines van 3.438 905.64 terug te brengen op 2.000.000 werd aangenomen. Ten slotte werden de voorstellen tot reorganisatie van de VCS goedgekeurd. De statuten van de VCS, die sedert de fusie in 1947 slechts drie leden als deel genoten kenden, de Coöperatieve Sui kerfabriek en Raffinaderij „Dintel- oord de Coöperatieve Beetwortelsui- kerfabriek Roosendaal en de Coöpera tieve Beetwortelsuikerfabriek te Zeven- bergen, zo gewijzigd dat de bieten- telers zich rechtstreeks bij haar als lid kunnen aansluiten. Deze statutenwijzi- van kr®cht worden op 1 okto ber 19o9 onder voorwaarde, dat de drie deelgenoten vóór die datum tot ontbin- dmg van hun respectieve vereniging per 1 oktober 19o9 zullen besluiten, aan wel ke te nemen besluiten eveneens goed keuring werd verleend. winnen en om deze goede verstand houding te bewaren, werden van tijd tot tijd heel wat ankers wijn, oude boeken van historische waarde en sigaren aan de adressen van deze ambtenaren verzonden Tussen het bestuur van de Wil helminapolder en een Dijkgraaf heb ben omstreeks 1810 voortdurend wrijvingen bestaan. Toen in 1813 deze Dijkgraaf plotseling overleed, schreef de hoofdcommissie van de maatschap: „Het overlijden van deze man, hoe ongelukkig ook voor zijn familie, maakt, dat wij geen tegen werking van hem verder hebben te wagten In 1823 had men in de Wilhel minapolder reeds een school. Het was echter moeilijk een geschikte onderwijzer te vinden, te meer daar het salaris niet hoog was. Een winkelier heeft daar toen enige jaren les gegeven. Van hem wordt gezegd, dat hij „in het lezen, schrijven en de beginselen der rekenkunde tamelijk bedreven was". Er was in die tijd nog geen leer plichtwet, doch het schoolverzuim was niettemin toch zeer gering. De directeur van de Wilhelmina polder liet namelijk de ouders van absente kinderen op zijn kantoor verschijnen en deelde hun mede dat bij herhaling van ongemo tiveerd schoolverzuim korting op het loon, dat de vader in dienst van de polder verdiende, zou wor den toegepast. In 1877 kreeg de hervormde ge meente van het hoofdbestuur van de polder een twee-klavierskerk orgel ten geschenke. Trijntje, een pleegdochter van timmerman Bos- hoff, werd benoemd als organiste en van haar wordt gezegd, dat „zij meenige traan schreide als zij des zaterdags psalmen en gezangen moest instudeeren bij de plaatse lijke predikant, ds. Gunning, wat zij maar zelden naar diens zin deed". In 1907 werd in de Wilhel minapolder het karnen van boter gestaakt. Sindsdien lever de de polder een gedeelte van de melk af aan een zuivelfabriek en aan de verkoop van con- sumptiemelk in Goes werd zo veel mogelijk uitbreiding gege ven. In 1902 stelde men een nieuwe melkventer aan, „die goed met dienstboden kon om gaan" beursbericht goes Hooi Lucemehool werd verkocht voor f 105 per ton, geperst uit de ruiter, terwijl voor weidehooi i 90,— kon worden genoteerd. Vlas: Voor goede percelen vlas bestond reeds veel vraag, waarvoor prijzen van f 1600,tot f 1800,— per ha. werden betaald, met alle werk voor rekening van koper. Voor levering uit de schelf werd 18—20 ct per kg betaald. Eieren: Voor de eieren kan f 1,52—f 1,58 per kg worden gemaakt. aspergeveiling BERGEN OP ZOOM Aanvoer 12.000 kg. Aa extra 2.02, AA I 1.80. A extra 1.85, A I 1.55, B extra 1.55, B i 1.00, c extra 1.30, c i 0.75, D I 0.60, E I 0.75, E II 0.45, F I 1.25, Stek 0.25. BERGEN OP ZOOM Aardbeien 45—1.06, Kersen 461.23, Rode bessen 1.17. KRABBENDIJKE Kruisbessen 74—81, In dustrie-aardbeien Mach. Fr. I 93, II 69, Re- gina I 96, II 76, Jecunda I 93, II 72, Diversen afw. 51. Aardbeien per kg: Senga Sengana II 50—66, Mach. Fr. II 51—58, Mad. Moutot I 82, Regina I 90, II 54—62, D. Evern II 46—58. Aardbeien oer doos: Senga Sengana I 18—22, Mach. Fr. II 11—20, Talisman I 19, II 11, Re gina I 16—23, II 12—18, D. Evern I 17. Fram bozen Mall. Promise I 63 per doos. KAPELLE Industrie- en exportveiling Groene kruisbessen 67—77, Aardbeien zonder dop: Regina I 92—102, II 75—83. Mach. Fr. I 91—94, II 75, Jecunda T 94, II 77. Madame M. I 75, II 72. Sengana I 91, II 66. Talisman I 71. II 66 Climax T 86. Juspa I 70, Deutsch E. T 73, II 66, Aardbeien afw. zonder dop 66. Gewone aanvoerveiling: Frambozen per doos van 250 gram: Malling Promise I 56—89. II 43. Kersen: Early Rivers I per doos 26. II 22, id. per kg I 120—132. II 81 Aardbeien p. doos van 250 gram: Regina T 19—24, II 17—22. Ta lisman I 19—29. II 14—22. Sengana I 19—23, II 11—19, Mach. Fr. I 19. II 17, Climax I 20, C. Vigour I 23—25. Juspa I 23, Roodkanie I 24— 25. Aardbeien met dop in chips: Regina II 4764, Mach. Fr. II 51. Sengana I 7283. II 46—72. Talisman I 90—105. II 59—77, Madame Moutot I 87-89. TI 52—68. Madame Lefebre T 6162. II 4859. S'letz I 59: Juspa I 81 82. Roodkanie I 93. IT R0—69. Afw. aardbeien met dop per kg 45—50. GOES Export- en industrieveiling Kruisbessen 66—74. Aardbeien, Regina T 99— 103. II 75, Mach Fr. I 91, TT 70. Jecunda I 92—96, IT 70, Madame Moutot I 74. IT 65, D. F.vem I 69, TI 63, Climax II 63. Sengana IT R3. aardbeien afw. 54. Kersen: Early Rivers 160 170, II 120130. TTT 100 per kg. Aardbeien oer doos: Regina I 22—32. TT 17—27. Mach I 18—24. TT 15. Sengana I 17-29. TT 24 Madame Moutot I 24—26. TT 22—26 Talisman T 20—31. TT 1623. Climax T 22. Aardbeien met dop per kg: Regina T 71—91. tl 65—69 Sengana I 69. TI 58. Madame Moutot T 76—86. id IT 60—80. id afw 45—52. Talisman T 81. Bowa T 81 Ap- oels en neren: Gold Delicious 48—55. Goud- r ei nette k 3488; Jonathan 52, Saint Remy VEERE. Exp. garnalen 2462 224—257, schar 113 40—76. bot 56 25—60. wijting 22 32—43, tong 109 100—280, rog 70 2340, IE Pali"g 16 140-249. kreeft 5 8201,505, onges. vis 46 28—150. raad van Hoek zal don derdagavond in de te hou<Jen raadsver gadering weer spreken over de verkoon m!" voorma!'ge gebouw van de christelijke school. Het bedrag waarvoor d^r W ^'0rden verkocht, werd door de raad te laag geacht. B. en w iïf^fdi "U 6f'n defini,icf voorstel, waar^

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3