GENEVE DREIGT TE MISLUKKEN lopcont eren tie op hartader van modern Rotterdam losse schroeven Westelijke ministers blijven zolang er hoop is Beslissing ligt bij fractie Reden van verdwijning nog steeds een raadsel DUIVEËI VAN 3 MILJOEN Debat in de stijl van vierde republiek Kamerlid wekt regering op tot steun Geesteszieke met traangas overmeesterd De Bilt: Zon Poch blijven Steeds meer dode vissen in Naarden WESTLAND IN HET DONKER WATERVERVUILEN NIET STRAFBAAR PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen vordering Sergeant-vlieger nog voortvluchtig Niet geimcht Britse werven te duur Matroos niet in tandartsstoel Algerijnse kwestie voor de Assemblee -JJ Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503: Chet'red. 01100-3991: Postbus 4. giro 116666 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel 01130-2009' Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Teriieuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189. Zierikzee. Havermark 04' tel 01110-2991 Directeur: J ACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0.56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1615 Woensdag 10 juni 1959 f I 1 i <l(f(illfl|lllllllllll(l||||||||itllllllili(||IIIIIIMilllllllllll'llUlllll||llllltl||||l|>lllllll Eigen nieuwsdienst GENÈVE Tenzij de Russische delegatie spoedig uit Moskou nieuwe instructies krijgt die een overeenkomst - in beginsel - mo gelijk maken, is de Geneefse conferentie van ministers van buiten landse zaken gedoemd te mislukken. Dat was in het kort de mening van de Amerikaanse delegatie na afloop van de vergadering van gisteren die twee uur en een kwartier had geduurd maar niets positiefs had opgeleverd. Namens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken werd bekend gemaakt dat het Westen bereid blijft tot het voeren van verdere onderhandelingen. Het verwacht echter van de zijde van de Russen dezelfde bereidwilligheid. Minister Herter is dan ook bereid te blijven zolang er nog hoop is, maar de houding van de Westelijke delegaties wordt nu gekenmerkt door pessimisme. J nen, nu nog nastreeft is een principi- jeel akkoord inzake de Berlijnse kwes- Het schijnt zelfs gisteren voor het tie< Een zodanig akkoord, dat het hou- eeist gebeuid te zijn dat de Weste- >den van een topconferentie zou moge- lijke ministers Gromyko op de man ijjk maken, zou het volgende moeten af hebben gevraagd of hij van mening j inhouden: was dat de conferentie diende te wor- den voortgezet. Toen de Rus daarop 1 Een Russische verzekering dat de bevestigend antwoordde, besloten zijn ^rechten van de Westelijken Westelijke ambtgenoten eveneens in Genève te blijven. Het is dus duidelijk dat het wach ten is op een nieuw gebaar van het Kremlin. Blijft dat uit, dan heeft voortzetting van de conferentie niet de minste zin, hetgeen tevens inhoudt dat er geen topconferentie zal komen. Herhaaldelijk heeft het Westen Gro myko reeds laten weten dat er van een topconferentie geen sprake kan zijn wanneer daarvoor te Genève niet eerst een behoorlijke basis wordt ge legd. Wat bet Westen, dat allang heeft af- gezien van zijn oorspronkelijke plan- Daar nog uit niets is gebleken dat de Russen een aandeel willen leveren tot het vormen van die basis, begint men langzamerhand aan te nemen dat het Kremlin van gedachten is veran derd en geen prijs meer op een top conferentie stelt. Vorig jaar is de gang van zaken precies eender geweest. Ook toen van West-Berlijn geëerbiedigd zullen worden en dat de verbindingen met West-Berlijn intact gelaten zullen worden. Een regeling voor de Berlijnse kwestie zal geldig moeten blijven tot op het ogenblik waarop Duits land wordt herenigd. In ruil voor de twee voorgaande punten (die Russische concessies zouden eisen) is het Westen bereid in te stemmen met beperking van de propaganda die in beide delen van Berlijn wordt gemaakt, met het bevriezen van de geallieerde garnizoenen in West-Berlijn op het huidige niveau en met het instellen van een viermogendhedenconferen- tie die toezicht moet houden op na leving van een tijdelijke regeling voor de Berlijnse kwestie. West- en Oostduitsers zouden van die com missie lid mogen zijn. Tot nu toe heeft Gromyko al deze het is duidelijk dat hij dat zal blij ven doen zolang hij geen anderslui dende instructies van het Kremlin heeft ontvangen. heeft het Kremlin eerst maanden lang voorstellen van de hand gewezen en 0 ie iHtnHohllr riot hu rtat fol blii op een topconferentie aangedrongen en toen het bijna zover was, zag het ervan af en gebruikte om de confe rentie te torpederen het argument dat geen topconferentie compleet zou zijn zonder de aanwezigheid van de Chi nese volksrepubliek een eis die het Westen natuurlijk niet kon aanvaar den, zoals het Kremlin heel goed wist. Tot nu toe is er op de Geneefse conferentie, zo liet de Amerikaanse delegatie gisteravond weten, nog niet de geringste vordering gemaakt. In de starre houding van Gromyko is in al die weken nog geen enkele verande ring gekomen. Gisteren was het zelfs erger dan an ders. Heel vaak heeft de Russische minister zich op de vergaderingen be diend van Engels, dat hij uitstekend spreekt, maar gisteren stond hij erop in het Russisch te spreken, zodat alles moest worden vertaald, hetgeen de conferentie aanzienlijk vertraagde. Ntv. Guinea-expeditie Eisen nieuwsdienst DEN HAAG Het Tweede .Kamerlid Van de Wetering heeft de ministers Korthals en Zijlstra vragen gesteld over de financiële moeilijkheden waar mee de expeditie naar het Sterrenge bergte kampt. Hij vraagt de ministers alles in het werk te stellen om in het tekort te voorzien, opdat de expeditie, waarvoor internationale belangstelling bestaat, niet ontijdig wordt beëindigd dan wel bekort, waardoor de waarde sterk zou worden gereduceerd. Hij vraagt voorts of de ministers bereid zijn een dee1 van het ontbrekende geld te verstrekken, mede ter opwekking van het particulier initiatief. MINISTER ERHARD: DÜSSELDORF (Reuter) De Westduitse minister van economi sche zaken, professor Ludwig Er- hard, heeft gisteren dadelijk na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten laten doorschemeren dat hij in zijn conflict met bondskanselier Adenauer wel eens aanleiding kan vinden zijn ministersportefeuille ter beschikking te stellen. Toen hem op de man af werd ge vraagd of hij zou aanblijven als minis ter zei Erhard: Dat hangt er van af. Een soortgelijk antwoord gaf hij op de vraag of hij wilde aanblijven als vice-kanselier nu Adenauer, hem niet als opvolger wensend, zelf bondskanse lier wil blijven. Erhard zei dat er maar een openlijk debat over deze kwestie moet komen en dat het Westduitse volk volledig op de hoogte gebracht dient te worden van de stand van zaken. Hij wenste geen debat in de Bondsdag, maar een openhartige bespreking in de bondsdagfractie van de christendemocratische partij. Steun voor Adenauer Die fractie nu schaarde zich vlak voor de terugkeer van Erhard voor het oog van het volk geheel achter Adenauer en steunde diens besluit, bondskanselier te blijven. Voor het oog van het volk, want in de fractievergadering, die Adenauer bijwoonde, is het heter toegegaan dan de na afloop afgelegde eensgezindheids verklaring doet vermoeden. Eensge zindheid naar buiten hebben de chris tendemocraten nodig', want donderdag zal de oppositie in de Bonds- j dag bij het debat over de begroting van de bonds kanselier de aanval ope nen. Eer» hoge blik op de „drukt' en 't gewoel" in rotterdam niet in het stadshart, maar in de hartader te land van de stad: de autoweg noord-zuid, bij de noordelijke uitgang van de Maastunnel. Nietig wriemelen de autootjes aan de voet van de hoog de lucht in torenen de Euromast. Gebouwen van formaat zijn ook het Dijkzichtzrekenhuis en het complex van de Unilever, die beide hun voltooiing naderen. Er komt tekening in dit deel van de stad aan de Maas, zoals er ook tekening komt in de opzet van Floriade, de grote tuïnbouw- expositie in het Park, rechtsonder op de foto. (Foto KLM Aerocart n.v.) Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Door een storing in de 150 kilovoltkabel van Rotterdam naar Delft hebben gisteravond Delft, Rijswijk, Pijnacker en enkele plaatsen in het Wesltand in het donker gezeten. De storing begon om tien minuten voor tien en duurde precies een half uur. Overal waar hij komt vertelt mi nister Erhard dat hij het volk aan zijn zijde heeft. Hij deed dat tijdens Van onze speciale verslaggever WOENSDRECHT. Het nader onderzoek naar de verdwijning van de sergeant-vlieger M, die zaterdag op de vliegbasis Woensdrecht werd vermist, nadat hem acht dagen ver zwaard arrest was aangezegd, heeft enkele nieuwe punten aan het licht gebracht. Vast is komen te staan, dat M. onmid dellijk nadat hij de vliegbasis clande stien had verlaten, een lift heeft ge kregen van een automoblist. Later is nog een melding binnengekomen, dat M. die in uniform was verdwenen, was gesignaleerd in burgerkleding. "gig doordë Vereniede Staten iH®1 ^gemeen verzoek tot aanhouding zijn reis door ne v crenigne staten van de voortvluchtige vlieger kan eerst in de loop van heden worden verwacht. Vandaag verloopt de officiële termijn, waarna een militair die ongeoorloofd afwezig blijft, zich aan desertie schul dig maakt. en ook nog even tijdens een korte tussenlanding in Londen. (Telefoto) Eigen nieuwsdienst Ook de christendemo- Icratische bondsdagfrac- tie wenst geen openbaar I debat over het conflict Alle leden verwierpen eenstemmig de sugges- NAARDEN. - De vissterfte, die tie, dat de vertrouwens zaterdag werd ontdekt in de Zoute- kwestie gesteld1 zou wor. gracht ten noorden van de vesting j den. Een van de fractie- Naarden, heeft zich uitgebreid tot an-1 leden opperde zelfs de dere, toch al niet zo populaire vesting-1 mogelijkheid dat Ade- en fortgrachten. Op sommige plaatsen nauers partijleden da is de dode vis bij honderdtallen aan- zelf zouden doen, om d< gespoeld. i socialisten voor te zijr. Burgemeester N. J. C. Cramer van maar die vond geen ge Naarden heeft meegedeeld, dat het beheer van de vestinggrachten bij de genie berust. Zij heeft beloofd een nade. Algemeen neemt men onderzoek m te stellen en zo nodig de aan dat minister Erhard dode vissen op te laten ruimen. De plotselinge sterfte van de vis wordt voorlopig nog toegeschreven aan een gebrek aan zuurstof in bet water, veroorzaakt door de grote droogte en warmte van de vorige weken. het ,er om te doen is genoegdoening van Ade nauer te krijgen, in wei ke vorm dan ook, ei dat hij alleen met he oog daarop met zijn mi nistersportefeuille ram melt. Men acht het on- waarschijnlijk dat hij Israël heeft het Libanese vliegtuig!zijn bedekte dreigemen- dat op '27 mei werd gedwongen te lan-jten zal uitvoeren en den bij Haifa en dat luchtfoto's bleek i daardoor zijn partij in te hebben gemaakt van de Israëlische een nog moeilijker par- grens.gebieden, vrijgelaten. 'ket zal brengen. Opdracht voor diamantair Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De 33-jarige Amsterdamse diamantair Robert Streep staat wat zijn vak be treft wellicht voor de keuze van zijn leven. Sinds enkele da gen heeft deze diamant-deskun dige een ruwe diamant van 314 karaat onder beheer. De ruwe waarde van de steen wordt (voorzichtig) geschat op drie miljoen gulden. Wordt de diamant op de juiste wijze ge kloofd en verder bewerkt dan zal de waarde waarschijnlijk nog enkele miljoenen guldens hoger komen te liggen. Kloven of niet kloven, dat is de be slissing waarvoor de eigenaresse van de steen, de Diamond trading company in Londen, de heer Streep heeft gesteld. De diamantair denkt voorlopig nog vier weken nodig te hebben om deze bijzon der riskante beslissing te nemen. Sinds de oorlog is dit de grootste steen, die in Nederland ter verwerking werd aangeboden. De diamant, een half jaar geleden in Zuid-Afrika gevonden, is tevens de grootste steen die de afge lopen twintig jaar is gedolven. Ik kan voorlopig nog geen enkele positieve mededeling doen, zo vertelde de heer Streep ons gisteren terwijl hij de reuzendiamant, die zo groot is als een £uiveëi, in zijn vingers ronddraaide. Ik moet de steen namelijk eerst aan kopen en daardoor neem ik alle risico op mijn schouders. Maar het is in ieder geval een grote eer voor de Amster damse diamantindustrie dat de Engelsen deze steen in de eerste plaats aan ons ter observatie hebben gegeven. Voorlopig wordt de steen technisch gesproken als bijzonder moeilijk be schouwd. De diamant is samengesteld uit verschillende kwaliteiten en de for midabele waarde zal vooral door de manier van kloven, zagen en slijpen worden bepaald. De steen zal dan tot enkele diamanten, verschillend van grootte, moeten worden bewerkt. Uiteraard heeft men de ruwe steen voor een enorm bedrag verzekerd. De diamant is in een kluis van een grote bankinstelling in bewaring gegeven en rechercheurs houden bij elk transport een nauwlettend oogje in het zeil. Van daag zal diamantair Streep de steen in een nieuwsprogramma van de N.C.R.V. aan de televisiekijkers tonen. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG De storting van giftige afvalstoffen in de Hollandse IJssel blijkt geen strafbaar feit te zijn. De bestaande voorschriften en voorwaarden zijn in geen enkel op zicht overtreden. Voor strafrechte lijke aansprakelijkheid wegens de stortingen die de massale waterver vuiling en vissterfte veroorzaakten bestaat dus ook geen grond. Deze conclusie van de bevoegde rechterlijke autoriteit wijst wel op een angstwekkende lacune in de wetgeving. Er blijkt duidelijk uit dat de indiening van het wets ontwerp dat dit soort waterver vuiling onmogelijk moet maken dringend noodzakelijk is. Zoals reeds eerder door ons werd aan gekondigd werkt men op het depar tement van verkeer en waterstaat met grote spoed aan dit wetsont werp. LONDEN. (U.P.I.). De concurren tiepositie van de Britse werven ten op zichte van de buitenlandse scheepsbouw- industrie is slecht, aldus de Britse scheepsbouwers in twee dokumenten aan de vakbonden. De prijzen in Groot-Bri- tannië zijn veel te hoog, zodat de pro- duktiecapaciteit niet volkomen uitge buit kan worden. De scheepsbouwers noemen verschei dene gevallen, waarvan de Engelse prijs berekening twintig tot dertig procent ho ger lag dan van continentale werven. Bij een order voor drie vrachtschepen was de Engelse prijs zo hoog, dat het verschil alleen goedgemaakt had kun nen worden als men de complete ma chinekamer gratis had geleverd DEN HAAG. Het Hoog liailitair ge rechtshof heeft d'e 21-jarige matroos 3e klasse J. J. S. vrijgesproken van het weigeren van een dienstbevel. Hem was opgedragen in de behandel stoel van de tandarts te gaan zitten. Door de Krijgsraad was S. een week voorwaardelijk opgelegd. De soldaat was a'oods'bang voor de tandarts. Toen hij na een controle aanzegging kreeg terug te komen, was hij wel gekomen, maar hij had verder alles geweigerd. De vraag was nu, of hij tot tandheel kundige behandeling kon worden ge dwongen zonder zijn toestemming. Het Hof heeft de vraag ontkennend beant woord'. Het vond daarom ook, dat S. niet in de stoel hoefde te gaan zitten, daar dit de inleiding tot de behandeling vorm de. BREGENZ (Oostenrijk). (UPI). De 27-jarige Amsterdammer R. J. Bemmelen, is bij het beklimmen van de Mottakopf- piek in het Raetikongebergte bij de Oos tenrijks-Zwitserse grens verongelukt. Het ongeluk moet zondag zijn gebeurd. Toen het slachtoffer gisteren nog niet was teruggekeerd ging een Oostenrijkse reddingsploeg er op uit. Men slaagde er in het stoffelijk overschot te vinden aan de voet van een tachtig meter hoge steile helling. Vermoedelijk was hij door een onweer overvallen en verdwaald. Van onze correspondent PARIJS. Het debat over Algerije, dat gistermiddag in de Assemblée Na tionale is begonnen en dat wel enige dagen zal voortduren, heeft duidelijk getoond, dat de Vijfde republiek, voor zover het de parlementaire gewoonten betreft, weinig afwijkt van haar voor gangster. Het is iets waarover men zich slechts kan verheugen, omdat men heeft geconstateerd hoe de staatsradio de laatste tijd is „gelijkgeschakeld" en hoe zelfs de grote boulevardbladen re kening schijnen te houden met instruc ties van hogerhand. Het is gistermiddag echt weer hard tegen hard gegaan en niet zonder geest. Zo heeft bijv. Lagaillarde, een van de mannen van de 13e mei 1958 met sar casme de maatregelen van de regering besproken: iedere dag, iedere nacht wordt er gemoord. En wat stelt men ons Bij de reconstructie van de verdwijning van de vlieger is gebleken dat hij de uiteindelijke beslissing op zijn verzoek om de hem aangezegde straf voorlopig te Schorsen niet heeft afgewacht. Nadat M. verlof had gekregen een beroep te gaan doen op de commandant van de basis, heeft hij de vrijheid genomen zich daarna in verbinding te stellen met de luchtmachtpredikant van de basis in plaats van gehoor te geven aan de opdracht zich daarna bij de wacht te melden. Een merkwaardige samenloop van om standigheden was. dat de commandant van de basis ook de predikant ontbood en hem vroeg een onderzoek te gaan instellen ten huize van de gestrafte Toen deze hoorde dat de predikant naar vlieger. Deze was immers op dinsdag zijn woning ging om poolshoogte te verhuisd van Eindhoven naar Rilland- nemen is hij onmiddellijk verdwenen. Bath. Hij had zijn commandant uitstel Hij heeft het resultaat van dit onder van de straf gevraagd, omdat hij nog niel eens afgewacht, midden in de verhuizing zat. Op grond 1 van het feit. dat M. vier dagen verlof Mevrouw M. vatte de mededeling over had gekregen voor de verhuizing, hel de? straf, die haar man had gekregen SERGEANT-VLIEGER A. M. ring een dienstbevel op te volgen, vroeg hij uitstel van straf, omdat thuis de boel spaak zou lopen van wege de verhuisrommel. De basis commandant vroeg de predikant ten huize van de vlieger poolshoogte te gaan nemen. Hij verzocht de predi kant in de eerste plaats na te gaan of de gezondheidstoestand van de vrouw van M. zodanig was, dat de straf van haar man voor haar geen bezwaren zou opleveren. Daarna moest de predikant bezien hoe ver de ver huizing was gevorderd. Terwijl de predikant de vliegbasis ver liet om zich van zijn opdracht te kwijten, heeft hij M. nog ontmoet. maximum dat mag worden toegestaar in bijzondere gevallen, weigerde dc commandant schorsing van de straf. M had het maximum aan verhuisverloJ genoten. Het enige wat hij nog had kunnen doen was eigen verlof dager vragen, hetgeen hij echter niet heefi gedaan. Hij meldde zich weer en deed zaterdag normaal zijn werk. Toen hij de aanzegging kreeg, dat hij acht dagen verzwaard arrest zou moeten ondergaan voor zijn weige heel nuchter op. Zij zei: ..Heeft hij maar acht dagen gekregen? Wij dachten dat het minstens twee maan- fen zou worden." De commandant /an de vliegbasis was niet gerechtigd uitstel van straf te verlenen. De voorschriften terzake bepalen, dat schorsing van een krijgstuchtelijke straf alleen bij hoge uitzondering mag geschieden in een bijzonder ge val. Zulk een geval was niet aanwe zig. Eigen nieuwsdienst MEERSSEN. Een traangasbom en een 1 nevelspuit van de brandweer moesten j er gistermiddag aan te pas komen, toen een geesteszieke in Meerssen. die op j bevel van de burgemeester naar een i inrichting moest worden gebracht, wei-! gerde zijn huis te verlaten. Het betrof een 35-jarige schilder. Reeds enige tijd had hij vlagen van verstands-1 verbijstering vertoond. De laatste dagen was zijn toestand dermate verergerd, J 1 dat men hem voor zijn eigen veilig- i heid en voor die van anderen, moest: afzonderen. Hij dreigde ieder, die hem trachtte te! naderen, neer te slaan met een zware 1 steeksleute] van een halve meter lengte. Alles werd in het werk gesteld; om de man met een zoet lijntje naarl beneden te krijgen, maar tevergeefs, j Vervolgens probeerde men het met een traangasbom. De man nam echter de wijk naar het dak en begon daar met dakpannen te smijten. Hij bleef wei geren gehoor te geven aan de som maties en verzoeken om van het dak te komen. Tenslotte alarmeerde men de brandweer van Maastricht, die de zieke met een! nevelspuit bespoot. Met vangzeilen i manoeuvreerde men zo, dat een va) op straat zou worden voorkomen. De man gaf zich echter over. voor? Gemeenschappelijke postzegels en bankbiljetten Ook Waldeck-Rochet, de leider van de tien communisten in de Assemblée, heeft zich geweerd en de Assemblée van de Vijfde volgde ook hierin weer het voor beeld van de Vierde republiek: de meeste afgevaardigden verlieten hun plaatsen. Waldeck heeft o.a. de juiste opmerking geplaatst dat onderhandelen met de na tionalisten nog geen opgeven van Alge rije door Frankrijk behoefde te beteke nen. Ook op zijn rede heeft Debré, die nogal zenuwachtig scheen en wiens stem af en toe oversloeg, fel gereageerd: „U wilt onderhandelen om de oorlog niet te laten voortduren, maar U behoort tot degenen die overal in de wereld steun zoeken om 'hem voort te zetten!" Voorstellen Zo gaat het Algerijnse debat verder. De meest constructieve voorstellen zullen vermoedelijk komen van Ali Mallem, een Mohammedaanse afgevaardigde van Algerije. Hij heeft dezer dagen" een lang onderhoud met de Gaulle gehad en naar het schijnt heeft deze hem bepaalde ver zekeringen van instemming gegeven. Mallem is van oordeel dat integratie onvermijdelijk is maar dat er enige niet te miskennen feiten zijn. die bewijzen, dat er een „Algerijnse eigen-aard" bestaat: 1 economisch is Algerije een onder- x ontwikkeld land; o op religieus gebied maakt de Islam een crisis door, waaruit hij onge twijfeld anders en sterker te voor schijn zal komen; o er is een Algerijnse „eigen-aard", bepaald door religie, taal. traditie en gewoonte. Wat de heer Mallem dus zal voorstellen is dus eigenlijk de befaamde „onafhan kelijkheid", waarover de Gaulle zo vaak heeft gesproken. Alles hangt er thans van af hoe de Algerijnse nationalisten (en dat behoeven werkelijk niet alleen de aanhangers van de F.L.N. te zijn, maar vooral gaat het om de Mohamme daanse bevolking) op een dergelijk plan zullen reageren. Het ss Hermes van de Koninklijke Ne derlandse Stoomboot maatschappij uit j Amsterdam is voor de sloop verkocht aan de Scheepssloperij Holland in Hendrik - Ido-Ambacht. Het 4708 ton metende schip werd in 1920 gebouwd door Boele's scheepswerf in Slikkerveer. Het K.N.M.I. in n'Hjl De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Perioden met zon - neschijn, maar ook enkele verspreid voorkomende bui en. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. MIESJE: M'n regenjas moet mee de zon in.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1