ZUID-BEVELAND CULTURELE NOOD VRAAGT SUBSIDIE Schouwen Duiveland Zeeuwsch Vlaanderen Raad Westkapelle benoemt katholieke onderwijzer Grote vraag naar arbeiders van eiland Tholen Rotterdamse wervingsakties Aanbesteding van rij wielpaden Bromfietser in brand PASTORIE WORDT KLEUTERSCHOÖL Langlopende lening Polder Walcheren NUTSSPAARBANK MIDDELBURG Werkman gooide eigen glazen in.... „Juliana" en ONlDA maken mars door de stad Brede Watering vergadert „Twee kilometer" in kanaal van Goes Raadsportefeuille gemeente Goes Bestelauto over de kop J. W. v. Bewthem Jutting hartelijk gehuldigd Asma concerteerde Vlaamse economen op bezoek in Woensdrecht Zeeuws zaterdag elftal verloor van Rotterdam heeft alles mee Eerste frambozen op veiling Terneuzen Tegen advies van inspecteur en hoofd: Zuidelijke leiding doet energieverbruik afnemen Mobiele muziektent voor Renesse Groene Kruis Tholen maakte winst j CARELS MK7nd Raad Terneuzen Fietser tegen carrier komt bij een Veekeurng te Clinge Plaatselijk overleg in het bouwbedrijf Dinsdag 9 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Van een onzer verslaggevers i MIDDELBURG. Met klimmend succes hebben vertegenwoordigers van Rotterdamse havenbedrijven de laat ste tijd wervingsakties op het eiland Tholen uitgevoerd om arbeiders te krijgen. Op het ogenblik heeft men, nog behoefte aan 100 arbeidskrachten, j De Tholenaren, die op speciale avon den, werden voorgelicht over de mogelijkheden die er in de Maasstad liggen, namen vlot hun beslissing en de kans is groot, dat de Rotterdamse wervingsakties zullen aanhouden. Temeer daar men in de stad van burgemeester Van IValsum liever Thoolse arbeiders heeft dan mensen uit Brabant. Naar men ons van de zijde van het districtsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Middelburg mededeelde, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat deze tewerkstelling van Tholenaren in Rot terdam van blijvende aard is. Immers, op het eiland Tholen zelf is er geen equivalent. Voordien was er al een trek naar Brabant, maar de zuigkracht van Rotterdam schijnt toch groter te zijn. Het dorp St. Maartensdijk is aange wezen als ontwikkelingskern op het eiland, maar voordat industrieën zich er zullen vestigen, moet eerst wat men noemt het klimaat worden verbeterd. St. Maartensdijk krijgt nu riolering, maar er zal nog meer moeten komen om het ,voor bedrijven aantrekkelijk te maken. MIDDELBURG. Uitslag aanbesteding voor de aanleg van aanliggende rijwiel paden en uitvoering herbestratingen op het gedeeltee weg 's-HeerenhoekBors- sele, no. 19b. Tertiair wegenplan, bestek no. 9 dienst 1959. Ingekomen zijn twaalf biljetten waar mede ingeschreven werd als volgt: J. Schouls, aannemersbedrijf te Rotterdam, voor f 12.570.000, fa A. Otte en Zn te Nieuwdorp voor f 116.800, Gebrs. J. en H> Geldof te Serooskerke (W.), voor f 116.000, J. en A. J. Haringman te Goes voor f 106.000, Fa P. A. Remeeus en Zn te Kats voor f 105.000, C. van Wallenburg te Middelburg, voor f 103.000, Fa F. Duyn- houwer en Zn te Goes, voor f 100.500. Aannemersbedrijf „Zeeland" N.V. te Mid delburg, voor f99.900, J. en K. T. de Oude te Biervliet vo:or f 99.500, Aan nemers!: drijf J. G. van de Rafelaar te Vlissingen voor f 95.800. J. van Wallen burg te Veere, voor f 88.600, Fa. A. de Bourgraaf en Zn te Wilhelminadorp, voor f 85.900. WESTKAPELLE. De heer P. Ver- hage kwam, op onverklaarbare wijze, rij dende op zijn bromfiets, in brand te staan. Dokter Huygens verleende eerste hulp en achtte, gezien de ernst van de brandwonden, overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. GRIJPSKERKE. De voormalige pastorie van de Gereformeerde Kerk te Grijpskerke zal worden verbouwd tot Kleuterschool en ten goede komen aan de vereniging voor Christelijk Kleuteron derwijs. B. en W. van Grijpskerke stel len de raad voor, een krediet van 11.000 voor de verbouw ter beschik king te stellen. De huurbijdrage van het Rijk zal dan aan de gemeente komen, om de kosten van de lening te dekken. Voor de verbouw van de pastorie wordt geen rijkssubsidie gegeven. De Chr. woningstichting „Walcheren" wil in het uitbreidingsplan twee woning wetwoningen bouwen. B. en W. stellen de raad voor rijksvoorschotten aan te vragen en een stuk grond voor de bouw van de woningen te verkopen. De raad van Grijpskerke vergadert dinsdag 9 juni om 9 uur 's morgens. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Het dagelijks be stuur van de Polder Walcheren heeft de algemene vergadering, die zaterdagmor gen in het Polderhuis te Middelburg bijeenkomt, voorgesteld een langlopende lening aan te gaan van 350.000 ter con solidering van lasten, die voor rekening van de polder komen. Blijkens een rapport over de financi ële toestand van de polder was er bij het afsluiten van de rekening over 1957 rekening houdend met de in 1957 en 1958 in totaal 1.500.000 afgesloten geld leningen, nog te consolideren: buitenge wone werken tot en met 1957 113.500, idem 1958 110.000, eigendommen 47.000, onteigening Zoutelande 45.000, bijdrage gewone dienst 1958 140.000, in totaal dus 455.500. Volgens een ra ming voor de herbouw van kantoorge bouwen en magazijnen zou nog een be drag van 65.000 a 70.000 ten laste van de polder blijven. Het bedrag voor buitengewone werken in 4959 zal min stens op 100.000 kunnen worden ge steld. MIDDELBURG Blijkens het over zicht van de Middelburgse Nutsspaarbank over de maand mei was het tegoed bij het begin f 14.590.674,50 en op het einde f 14.730.406,07; ingelegd werd f726.448,40 en terugbetaald f 586.716,83. Aantal nieu we rekeningen bedroeg 70; op het einde van de maand waren er 14.243 rekeningen. Kantoor Middelburg: tegoed bij begin f 12.401.783,94; inleg f 648.927,29 en terug betaald f 518.134,46; tegoed bij einde f 12. 532.576,77. Bijkantoor Oostbnrg: tegoed bij begin: f2.165.351,26; inleg f76.246,11 en terugbe taald f68.164,37; tegoed bij einde f2.173. 433 Zitdag Oostkapelle: inleg f 1.901,11 en terugbetaald f 1.552,20. Agentschap Kruiningen: tegoed bij be gin f23.539,30; inleg f 1.275; terugbetaald f 418,tegoed bij einde f 24.396,30. Bij het schoolsparen was het tegoed bij het begin f65.809,55; inleg f 1.822,43 en terugbetaald f 1.647,85. Tegoed bij het einde f65.984,13. Op het eind van de maand waren 1449 spaaarbusjes in omloop. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De loswerkman W. O. uit de Zeeuwse hoofdstad meende zon dag zijn woede te moeten koelen op het gebouw van de Arrondissementsrecht bank. Met een bierfles wierp hij een ruit in. In het bureau kwam hij tot de con clusie, dat hij in feite zijn eigen glazen had ingegooid. MIDDELBURG. Het Chr. muziek corps O.N.D.A. zal in samenwerking met het tamboer en pijpercorps „Juliana" op woensdag 10 juni een mars door de stad maken. Tevens zal er een serena de worden gebracht aan de heer P. Baan, die juist die dag in het huwelijk hoopt te treden met mej.' J. J. Woit- tiez. De heer Baan is reeds 12 jaar lid van beide korpsen, waarvan de laatste' drie jaar in een bestuursfunctie. De mars begint om acht uur vanaf de Kin derdijk. De route is als volgt: Koren dijk, Koningsbrug, Segeerstraat, Lange Delft, Markt, Lange Noordstraat, Hof plein, Wagenaarstraat, Spanjaardstraat, naar Singelstraat 15. Na de serenade gaan beide korpsen via Schuitvlotstraat, de Dam rond, Dwarskaai, Spijkenbrug naar de Kinderdijk. Bromfietser reed door MIDDELBURG Op de hoek van de Verwerijstraat verleende de bromfietser B. geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door J. D. De bromfietser liep een lichte hersenschudding op. Cand. Van Ulden nam beroep aan Van onze correspondent ST. LAURENS. Cand. C. v. Ulden uit Den Haag heeft het beroep dat de geref. kerk te St. Laurens op hem uit bracht, aangenomen. GESLAAGD AAN V.U. GOES. Aan de Vrije universiteit te Amsterdam slaagde de heer A. J. van Bennekom uit Middelburg voor het kan didaatsexamen wis- en natuurkunde en de heer H. J, de Schipper uit Nisse voor het kandidaatsexamen sociologie. De beurs voor handel, middenstand en industrie te Middelburg, „Zeeland 1959", zal hoogstwaarschijnlijk woens dagmiddag om een uur door de bur gemeester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. Joh. de Widt, officieel worden geopend. Op het ogenblik zijn nijvere handen nog volop in de weer om alles op tijd klaar te krijgen, want het is nog maar kort dag voor de expositie opbouwers. Toch twijfelen wij er niet aan of woensdagmiddag zal een inte ressante tentoonstelling zijn verrezen achter de Kloeveniersdoelen (ingang achter de Houttuinen). In drie massale houten „tenten" kan het publiek dan zien welke vorderingen er bereikt zijn op het terrein van de industrie, welke mogelijkheden er zoal liggen in de handel en welke vooruitzichten de middenstand biedt. „Zeeland 1959" heet de expositie, die dan ook beoogt zo veel mogelijk de Zeeuwse economie „gestalte te geven". In ons blad van donderdag hopen wij u meer over deze tentoonstelling te vertellen. Filmmiddag van „Achilles" GOES In samenwerking met de kring Noord Brabant van de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, organiseerde de gymnastiek en at letiekvereniging „Achilles" onder enorme belangstelling in de bovenzaal van socië teit „De Vergenoeging" een propaganda filmmiddag. Na een inleidend woord van de heer Breunesse uit Den Haag, voorzitter van de landelijke organisatie, werden enkele films vertoond, waaronder een over de vierdaagse, zoals die elk jaar weer op nieuw in Nijmegen wordt gehouden. GOES Het waterschap „De Brede Watering van Zuid Beveland" houdt op vrijdag 12 juni in hotel „De Korenbeurs' een algemene ledenvergadering. Op de agenda staan beëdiging van hoofdingelan den. benoeming griffier, benoeming ont vanger en benoeming hoofd technische dienst, benevens een groot aantal voor stellen van het dagelijks bestuur, betref fende dijkverbetering en grondaankoop. Op zaterdag 11 juli Van onze sportredactie GOES De zwem- en poloclub „De Ganze" en de zwem- en badclub ,,'t Sas" te Goes organiseren op zaterdag 11 juli a.s. weer de internationale 2 km-lange- afstandzwemwedstrijd in het kanaal be noorden Wilhelminadorp. Er wordt ge zwommen in vijf categorieën: 2000 meter schoolslag dames en heren, 2000 m vrije slag dames en heren en 2000 m vrije slag veteranen. De wedstrijden beginnen om drie uur. GOES Bij de op 6 en 8 juni afge nomen eindexamens der afdeling gym nasium van het christelijk lyceum voor Zeeland verkregen het getuigschrift-al- pha: mej. M. E. Adriaanse te Goes, alsmede de heren C. de Groot te Goes en P. W, Luikenaar te Wolfaarts- dijk. Het getuigschrift-beta werd uitge reikt aan mej. P. P. M. Baan te Goes en aan de heer J. Meindersma te Goes. GOES. De gemeenteraad hoopt woens dag 17 juni, des avonds acht uur te ver gaderen. De agenda vermeldt o.a. voor stellen tot de aankoop van enkele wonin gen en tot benoeming van een tweetal onderwijzeressen aan de Jan Ligthart- school, B. en w. stellen de raad voor de wonin gen St. Jacobstraat 24, 34, 36 en 38 aan te kopen van de heer P. W. Bliek, Polder manstraat 9 te Goes. De woningen St. Ja- cobsstraat 34 en 36 zijn niet meer voor be woning geschikt en als opslagplaats ver huurd. Het pand St. Jacobstraat 38 is een goede eensgezinswoning terwijl no. 24 slechts voor bewoning door een persoon geschikt is. De heer P. Olivier heeft zijn woning Mattheus Smallegangebuurt 48 aan de ge meente te koop aangeboden. In verband met de t.z.t. tot stand te brengen sanering van het noordelijk stadsdeel is het, vol gens b. en w. gewenst, dat de gemeente dit perceel in eigendom verkrijgt. Zij stel len de raad voor tot aankoop te besluiten. Aan de Jan Ligthartschool zijn momen teel twee vacatures te vervullen van wet telijk verplichte onderwijzeres. B. en w. stellen voor te benoemen de dames J. A. Oppeneer te Kruiningen en A. van Riel te Middelburg, die onlangs zijn afgestuduurd aan de rijkskweekschool te Middelburg. Burgerlijke stand HOEDEKENSKERKE. Geboren: Adria ns H, dv A J Kopmels en M N Gijzel. Overleden: J van 't Westende, 75 jr ongeh M Buise, 64 jr echtg vn A Maartense. P.V. „De Telegraaf" MIDDELBURG Uitslag wedvlucht Koblenz, 304 km In concours 140 duiven. 1. L. V. d. Roost; 2, 17 M. Walraven; 3, 9 P Krijger; 4, 31 C. Daane; 5 A. Sturm; 6 32 W. Walraven; 7, 27 P. Brand; 8, 10, 12, 26, 29 J. Jonkheer; 11, 20. 28 J. Poort vliet; 13, 15, 34 D. Hoogensteger; 14. R. Dirven; 16. 35 S. Kodde; 18. J. de Kuy- per; 19. B. Meulmeester; 21-24. P. Pijnen; 22 M. Brasser; 23. J. de Ridder; 25-33 J. Huyssoon. Uitslag wedvlucht Niederlahnstein 3L0 km in concours 124 duiven. 1-9-15-20-31 J. Jonkheer; 2-3 P. Krijger; 4-6 P. Pijnen. 5-27 M. Brasser; 7. M. Karstan- je; 8-13-16-29 A. de Bue. 10-19 W. Walra ven; 11. H. Leysten; 12. E. van Vlaande ren; 14. C. Daane. 17. P. Brand; 18. M. We'raven. 21. B. Meulmeester; 22-23-25-28 S. Kodde. 14. J. Huyssoon. 26. D. Hooge- sicger. 30. J. de Kuyper. Oranjefeest Krabbendijke KRABBENDIJKE Het was wel een laat koninginnefeest, maar toch heeft Krabbendijke er nog met volle teugen van genoten. Op het sportveld deden de kinderen 's middags eerst wedstrijden, en gingen daarna naar de veilinghallen, waar het jeugdvariété „Jong artisten- bloed" uit Goes een voorstelling gaf. 's-Avonds maakte de muziekvereniging „Concordia" een rondgang door het dorp. Vanavond raad van Waard WAARDE De gemeenteraad van Waarde vergadert heden (dinsdag)-avond om half acht. De besprekingen zullen voor een belangrijk deel zijn gewijd aan de bouw van het tweetal toegewezen wo ningwetwoningen. Van onze correspondent RILLAND Een bestelwagen, be stuurd door V. J. uit het Walcherse Serooskerke, raakte gistermorgen bij Rilland in de berm en sloeg over de kop. De auto werd zeer zwaar beschadigd, maar de chauffeur kroop ongedeerd uit het voertuig. Eigen nieuwsdienst v /ERVEEN. Familieleden, relaties en vakorganisaties hebben de heer J. W. v. Benthem Jutting te Overvgen ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag maandag een onvergetelijke dag bereid. De heer Van Benthem was als boekhan delaar in de Zeeuwse hoofdstad niet weg te denken uit het culturele leven van Zeeland. Namens de vrienden en relaties uit Zeeland boden mej, dr. H. C. M. Ghijsen uit Domburg, mej. mr. A. Bolle uit Mid delburg en de heer B. P. Carrière uit Middelburg hem een enveloppe met inhoud en een gedicht over het leven van de jarige, van de hand van mevrouw Carriere uit Den Haag, geheel gecalli- grafeerd, aan. Zij deden dit vergezeld gaan van een album met de handteke ningen van vrienden en relaties. Namens de familie werd een atlas aangeboden. De Nederlandse Boekverkopersbond, de Bond van iUtgevers en de Vereniging tot Bevordering van de Belangen des Boekhandels boden middels de Haagse boekhandelaar M. J. Visser een radio toestel aan. Ook dit ging vergezeld van een enveloppe met inhoud en een. album met handtekeningen. KAPELLE. Een record aantal be langstellenden, meer dan 400, was maan dagavond in de hervormde kerk van Kapelle bijeen, luisterend naar het or gelconcert dat Feike Asma daar gaf. Feike Asma speelde als gewoonlijk in een zeer hoog tempo. Speciaal bij de toccata was het een lust om te horen hoe het kerkgebouw vol werd van mu ziek. De moeilijkheden die bij solo- pedaalspel aan dit orgel kleven (het instrument heeft geen vrij pedaal) wist AAsma glansrijk te overwinnen; in „Cariljon" van S. de Lange was de gemshoren frappant. Feike Asma is een leaerling van Jan Zwart. Hij voert het werk van zijn leermeester uit op bij zondere wijze. Dit kwam tot uiting in de vertolking van het voorspel tot psalm 75 en in „Rust mijn ziel". Verder wer den werken gespeeld van Handel, G. Lemmear en Th. Salome. De geestelijke liederen van de organist zelf, werden uitgevoerd en in een zeerafdiirende „re- gistaratiea. J. M. Eversdijk. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Boven de Moerdijk had men er nooit aan gedacht, dat er ook nog een Westerschelde was, tot men op het idee kwam een haven aan diep water te maken en daar indus trie te vestigen. Het uitvoeren van een dergelijk project bleek in West-Brabant mogelijk. Op deze wijze schetste drs. H. J. de Vries van de Planologische dienst Bra bant de ontwikkeling van dit gebied, nadat de onenigheden om het kanaal AntwerpenMoerdijk, die steeds als ex cuus hadden gegolden voor het niet ontwikkelen van de mogelijkheden voor West-Brabant, uit de weg waren ge ruimd. Drs. De Vries zeide dit, op een bijeenkomst in de raadszaal van Woens drecht, die werd gehouden ter gelegen heid van het bezoek van leden van het Vlaams Economisch Verbond. Ir. Hamers, hoofdingenieur-directeur van de Brabantse waterstaat die het meer technische gedeelte behandelde, wees onder meer op de aanleg van een haven bij Woensdrecht en Rilland Bath, die geschikt zal zijn voor kleinere sche pen. Deze haven zal mogelijk aanslui ting geven op Antwerpen. Ir. Hamers zag een mogelijkheid in het raam van het Deltaplan een verbinding tussen Antwerpen met de Moerdijk via Een dracht en Slaak tot stand te brengen. Op vragen van de voorzitter van het Vlaams Economisch Verbond, mr. Me lis, over de vaste oeververbinding met Zeeuwsch Vlaanderen, zeide de heer Hamers, dat deze zaak meer op Zeeuws terrein ligt en dat hij er daarom geen antwoord op kon geven. Zaterdagmorgen bracht het gezelschap een bezoek aan de uitbreidingen van de Antwerpse haven, na de bijeenkomst in Woensdrecht bezochten de Vlaamse economen Ossendrecht, waar de nieuwe havens zullen komen. KLUNDERT. Het Zeeuws zaterdag- elftal heeft op het terrein van de VVN in Klundert een teleurstellende 31 ne derlaag geleden tegen het afdelingself- tal van Rotterdam. Daarmee werden de Zeeuwen uitgeschakeld voor de Weeken- strooheker. Het moet gezegd worden, dat de Maasstedelingen technisch en taktisch beter waren, de manier waarop zij aan de doelpunten kwamen, was toch niet bevredigend. Maar de puntjes tellen en het vertoonde spel komt dan op de tweede plaats. De rust ging in met blanke stand, een stand tegen de verhouding in, want in de eerste helft van de wedstrijd waren de Zeeuwen sterker. Zij verzuimden echter van de vele kansen gebruik te maken. Opmerkelijk was, dat de voorhoede niet tot het verwachte spel kon komen. Middenvoor Vader, die de leiding van de niet beschikbaar zijnde Lindenberg in de voorhoede had genomen, kon niet voldoende zijn taak als centervoor be hartigen. Hij is teveel binnenspeler en dit wreekte zich nu ook weer. Houte kamer had bepaald pech toen hij voor de rust een bal door de paal zag ge keerd. De Zeeuwse achterhoede en mid denlinie daarentegen hebben zich zeer duchtig en ook goed geweerd. Vooral Wijs (Kapelle) speelde een prima wed strijd, maar ook Meesters (Rillandia) en Harms (Hoek) waren in uitstekende vorm. Jammer was het dan ook, dat een du bieuze strafschop tegen de Zeeuwen gegeven en benut werd (01). Het tweede Rotterdamse doelpunt riekte naar hands (0—2). Toch deprimeerde de ze stand de Zeeuwen niet. Integendeel, zij werden juist geprikkeld en Houteka mer mocht het genoegen smaken tegen te scoren (12). Toen de Zeeuwse verdediging in de laatste fase van de strijd voor vermeend buitenspel bleef staan, doelpuntten de Rotterdammers voor de derde keer (13). In deze stand kwam geen wijziging meer. Schoondijke-RCS SCHOONDIJKE. Zolals de laatste jaren gebruikelijk zullen de voetballers van „Schoondijke" en „RCS" weer hun aandeel leveren in het werk van „Sport Steunt Zonneveld". Zaterdag 13 juni a.s. zuilen beide ploegen elkaar op het veld van Schoondijke ontmoeten. De wed strijd begint om zeven uur en zal door de plaatselijke muziekvereniging O.K.K. worden opgeluisterd. A.R. GEMEENTE BES TV URDERS BEZINNEN ZICH OP NIEUWE TAAK IN NIEUWE TIJD Van een onzer redacteuren KAPELLE Hebben Groen en Kuyper ons doen zien, dat de nood op sociaal terrein een ingrijpen der overheid als schild voor de zwakken, eiste, heeft Colijn ons dat gewezen op financieel- economisch gebied, thans staan we voor het culturele vraagstuk, de nood op het terrein van de geestelijke volksgezondheid. De souvereine levenskringen zijn niet bij machte, daarin te voorzien en gemeentelijke en provinciale overheid zijn geroepen, datgene te doen, wat er te doen is, het particulier initiatief te stimuleren, te prikkelen en te steunen, opdat de kerken, de jeugdbeweging, de kruisverenigingen, de riiaatschappelijke organisaties hun werk met vrucht kunnen doen. Deze stelling verdedigde vrijdag de heer G. A. Kieft, lid van de tweede kamer, toen hij voor de Zeeuwse ver eniging van A.R. Gemeente- en provin ciebestuurders sprak over „Gemeente lijk en provinciaal subsidiebeleid". Hij verving hierbij zijn collega drs. C. P. Hazembosch, die gesproken zou hebben over „Europese integratie" doch die door een vergadering in Straatsburg daarin verhinderd was. Dit andere onderwerp bracht de verga dering meer op het eigen terrein. De heer Kieft, waarschuwend tegen het gebruik van het woord „beginsel", om dat we moeten luisteren naar de zin van het Woord Gods voor de tijd, waar in we leven, tekende de grote verande ring, de s-trueturele wijziging, die er na de oorlog is opgetreden op tal van ge bieden. waardoor bijv. nu veel meer Advertentie TERNEUZEN. De eerste frfambo- zen, die gisteren op de veiling Terneu zen werden aangevoerd, kwamen uit Koewacht, Kweker R. J. Baerfc bracht ze naar de veiling. Schuurtje met gereedschap ging in vlammen op ZIERIKZEE In alle vroegte brak zondagmorgen te Zierikzee brand uit in een schuurtje achter de woning van de heer C Kwaak, aan het 's, heer Lau- wemdorp. Het schuurtjte was weldrcl eaen prooi van de vlammen, de brand weer kon niet veell meer uitricht Van onze correspondent WESTKAPELLE. Tegen het advies van het hoofd van de school en tegen het advies van de inspecteur voor het lager on derwijs in, heeft de gemeente raad van Westkapelle maandag avond de heer F. H. K. M. Traut- wein uit Amsterdam benoemd Eigen nieuwsdienst. ZIERIKZEE. In het eerste kwartaal van dit jaar is de belangrijkste gebeur tenis voor de Waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland ongetwijfeld het begin van de aanleg van de Zuidelijke Transportleiding van Burgh naar Zlerik- zee. Als deze leiding klaar is, zal het energieverbruik afnemen omdat de beide opjaagpompen dan komen te vervallen. Die bü Zierikzee was nu nog veertig uur in gebruik, die van Brouwershaven tien uur. Hoewel de hoeveelheid opgepompt wa ter als het energieverbruik verminderde. Men schrijft de vermindering van de hoe veelheid water toe aan een verminderd lekverlies want het aantal aansluitingen werd groter. Zo werd in de Jannewekken te Zierikzee een lek gevonden, van waar uit het water werd afgevoerd door een buiten gebruik gesteld riool. In het twetde kwartaal zal, naar men verwacht, het boerderijenplan, dat in het afgelopen kwartaal goede vorderingen maakte, klaar komen. Er bestaan plan nen voor weilandaansluitingen, die onge veer twaalf kilometer leiding zullen vra gen. Ook voor het duingebied van Haam stede en Renesse zijn plannen, die een leiding van ongeveer elf kilometer om vatten. Het onderhoudswerk bleef door de vele nieuwe aan te leggen leidingen op de achtergrond dit zal ook in de komende maanden nog het geval zijn. In het eerste kwartaal van dit jaar kwamen 66 nieuwe aansluitingen tot stand, waarvan er 24 tijdelijk zijn. De voorziening werd tien maal gestoord. RENESSE. De verplaatsbare muziek tent die Renesse al enige tijd geleden had besteld, is aangekomen. De leverancier, de heer Spijkstaal uit Spijkenisse, gaf 'n demonstratie van het opstellen van de tent. 's Avonds gaf de muziekvereniging een klein concert op de nieuwe aanwinst. 0 Mejuffrouw A. van Campen uit Ter- neuzen slaagde te Etten voor het examen kleuterleidster. THOLEN. De afdeling Tholen van het Groene Kruis hield onder voorzit terschap van dokter P. J. Duinker de algemene jaarvergadering. De rekening over 1958 liet zien, dat er winst was gemaakt, nl. 44,32. De aftredende be stuursleden, de heren P. J. Duinker en C. J. Zachariasse, werden herkozen. De vereniging telt thans 819 leden. SINT MAARTENSDIJK Geboren: Bertus, z.v. J. J. Elenbaas en S. F. Snijders; Eliza A., z.v. C. Koopman en N. van de Ree; Pieternella M., d.v. D. de Wilde en R. ten Broeke; Cor, z.v. M. J. Bogers en I. Beeke; Willem, z.v. P. Bim- mel en C. M. J. van Vossen. Ondertrouwd: J. C. Schot, 32 j. te Tholen en C. L. Pot, 24 j. Gehuwd: A. J. op den Brouw, 24 j. en J. M. Hartog, 19 j. te Geleen. Overleden: N. Poot, 67 j. e.v. M. C. Sloot- maker; C. M. Hage, 84 j. w.v. P. v. d. Slikke. Advertentie official tot onderwijzer aan de openbare lagere school. De heer Traut- wein was een van de tien sollici tanten, die te kennen hadden ge geven, de vacature te Westka pelle te willen vervullen. Acht van de tien sollicitanten moesten nog examen doen en moesten daarna de militaire dienstplicht vervuilen. Van de twee sollicitanten die overbleven, achtte het bestuur de ene niet aanvaardbaar. Na de proefles van de heer Trautwein was het hoofd van de school zeer goed te spreken over de didactische kwaliteiten van de sollicitant. De volgende dag echter, kwam hem ter ore, dat de heer Trautwein katholiek is. Zowel het hoofd der school ais de inspecteuur adviseer den de raad toen, de heer Trautwein niet te benoemen. De gemeenteraad van Westkapelle heeft echter anders besloten. Wel stem den twee leden van de P.v.d.A.-fractie tegen, alsook het S.G.P.-Iid, maar de rest van de raadsleden was er voor. De raad besloot verder 750 vuilnis emmers aan te schaffen, die 7.75 per stuk zullen kosten. Het oude gebouw van de school met de bijbel zal worden afgebroken. De Boerenleenbank kocht deze grond voor 20 per vierkante meter, om op die plaats een kantoor met een woonhuis neer te zetten. Het van de domeinen gehuurde strand tussen Westkapelle en Zoutelande zal worden verpacht aan de V.V.V. Het tekort van de oranjevereniging en van de scholen, opgelopen bij de viering van de Koninginnedag, zal geheel door de gemeente worden gedekt. Het gaat hier om ongeveer 580, Oriëntatierit voor kinderen TERNEUZEN Zaterdag was het voor de kinderen van de buurtvereniging „Het Oranje Kwartier" feest. Enige bestuurs leden hadden voor hen een oriëntatierit georganiseerd waarvan het parcour door de heer v. d. Peijn was uitgezet. Voor en na de wedstrijd moesten de deelnemers en deelneemsters nog behendigheidsproe- ven afleggen. Burgemeester P. H. W. F. Teilegen gaf door zijn aanwezigheid zijn belangstelling voor deze kinderspelen te kennen. Uitslag was als volgt: van 10 tot 11 jaar: Coby Tailly, Janny van Krim pen, Wim Meuldijk, Joekie Tailly en Frits Staal. 12 jaar: Hans de Man, Lilian van der Peijl, Ingrid van Akkeren en Jan Stolk. 13, 14 en 15 jaar: Nic. Willeboord- se, Ad. Willeboordse en Alfi Ysebaert. Na afloop werden alle prijswinnaars in een auto geladen en mochten zij in een Bazar hun prijzen zelf uitzoeken. TERNEUZEN Zaterdagmorgen ont stond er op de oprit (Burgemeester Geill- straatScheldekade) een aanrijding tus sen de wielrijder J. A. van D. te Axel en een motorcarrier, bestuurd door A. Z. M. te Terneuzen. Van D. fietste de oprit op en wilde links afslaan naar de Provin ciale boot. Over de Scheldekade naderde de motorcarrier. Van D. gaf deze geen voorrang, waardoor de aanrijding ont stond. Dr. Smit, logé van een bewoner van de Scheldekade, verleende de eerste hulp. Van D. die over pijn in zijn linker heup klaagde, werd per ziekenauto naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. Bijna drieduizend Terneuzense rug gen hebben in de maand mei het welda dig warme water van het badhuis ge- voeld. In april waren het er precies 2632. van C. Casteels, TERNEUZEN. - De gemeenteraad komt donderdagavond om zeven uur in verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. van Zanten, als gemeentegeneesheer wegens vertrek uit de gemeente en een benoeming tot ge meentegeneesheer. Op de voordracht staan de artsen uit Terneuzen. Ook zal voorzien moeten worden in enkele vaca tures van het curatorium van het Petrus Hondius Lyceum vanwege het vertrek van ds. H. Pestman en mr. H. Vermeulen. Aanbevolen worden (vac. mr. H. Ver meulen) P. L. D. J. van Oeveren te Axel en ds E. Stern te Sast van Gent en in de vac. ds. H. Pestman mr. G. Tichelman en mr. H. v. d. Belt. Voorts vermeldt de agenda voorstellen tot vaststelling van het uitbreidingsplan Serlippenspolder, tot verkoop van enkele percelen grond, tot vaststelling van een vakantieregeling voor de kruideniers te Sluiskil, tot aan koop van een pand aan de Baandyk en de Schoollaan en tot de bouw van een bergplaats bij de kleuterschool aan de Oranjestraat. CLINGE. Op de veekeuring te Clin ge, die vrijdag werd gehouden, waren 86 stuks melkvee en jonge stieren aan gevoerd. De jury bestond uit de heren; C. den Engelse uit Middelburg en J. Kleinepier uit Goes. Kampioene van de keuring, die plaats had op het bedrijf van de heer C. Casteels, werd de koe Mina van Gebrs De Nljs, res. kampioene werd Martha liet probleem van de besteding van de vrije tijd naar voren treedt. Met name in Zeeland zal dit pro bleem zich in verband met de ontwik keling van en door het Deltaplan laten gelden. Met name op het terrein van de geestelijke volksgezondheid zal men waakzaam moeten zijn. Als de ontwik keling op cultureel vlak achterblijft, zal dit een pijnlijk gemis kunnen blijken. Daarnaast vraagt een ander probleem onze aandacht, dat van de vereenza ming van de mens in een wereld met veel mensen, een probleem, dat met name in geïndustrialiseerde streken naar voren treedt. Spr. noemde de zorg voor de jeugd, voor de bejaarden, voor de onvolwaardigen, de gezinshulp, de beroepsvoorlichting, de medisch-opvoed- kundige bureaus als voorbeelden van nieuwe taken, die er liggen en die het particulier initiatief niet op eigen kracht aan; kan. Geen originaire taak Het gemakkelijkst lijkt het, als pro vincie of gemeente een zaak zelf aan pakken. Maar die weg moeten we niet op. Dit is niet de originaire taak van de overheid, zoals de rechtspraak. Zij moet het particulier initiatief steunen. Pakt ze het werk zelf aan, dan loopt men het gevaar, of terecht te komen op het socialistische standpunt: de over heid moet alles doen, of op het libera le: de zogenaamde nationale eenheid op cultureel terrein. Spr. waarschuwde ook, het werk onder te 'brengen in gemeentelijke of provinciale stichtingen, waardoor men een wonderlijke dooreenstrengeling krijgt van overheid en maatschappij. De weg is te vinden in een positief subsidiebeleid, waarbij de overheid sti muleert, maar geen medezeggenschap en zeker geen zeggenschap heeft. Een eenmalig startsubsidie, een overdracht van grond en gebouwen kan nuttig zijn, een ander maal een vast en regelmatig subsidie, waarop een beleid gebouwd kan worden. Als richtlijnen noemde spr. tenslotte: de subsidies moeten niet worden ge zien als sluitpost van de begroting: de raads- en statenleden moeten zich re gelmatig op de hoogte stellen van de behoeften in hun gebied; het subsidie moet van voldoende plaatselijke of re gionale betekenis zijn; men moet de in stellingen niet door het subsidie aan ka pitaal helpen; financieringsmoeilijkhe den moeten worden voorkomen door voorschotten; nodig is continuïteit, waarbij de instelling ook voor kwade jaren moet kunnen reserveren. In de discussie over dit referaat waaraan deelnamen de heren C. de Putter (Axel)C. A. van Oord (Haam stede). J. S. Hoek en J. W. Kogeler (Middelburg) en L. M. Steketee (Brui— nisse) werd met name ook gespro ken over de Zeeuwse Muziekschool, die volgens verschillende sprekers veel te veel kosten meebracht, doch in de re ferent een warm verdediger vond. Aan de opening der vergadering, die in het door allen zeer bewonderde raadhuis van de gemeente Kapelle- Biezelinge werd gehouden, heeft burge meester H. G. van Suijlekom, die met de beide wethouders, de heren J. Bal kenende en B. de Jager Mzn., en de secretaris, de heer S. J. van Dijke aanwezig was, de gasten hartelijk ver welkomd, waarbij hij hen veel goeds uit de historie en de huidige positie van Ka- pelle-Biezelinge vertelde. Ging de la- kenteelt door Goese actie ;n de 15e eeuw verloren, in de fruitteelt, die in 1957 meer dan 12 miljoen omzette, werd een nieuwe bron van welvaart, die over de gehele bevolking is verdeeld, gevonden. De voorzitter, burgemeester A. A. van Eeten (Nieuwerkerk) dankte voor de gastvrijheid en betrok in die dank ook het raadslid, de heer J. de Jager Joszn, die de ontvangst der vergadering verzorgde. Uit de gegevens van de se cretaris der vereniging, burgemeester H. U, Bouwman (Grijpskerke) en de penningmeester, de heer J. Marijs (Vlissingen), bleek, dat het ledental steeg van 87 tot 104 en dat de finan ciële positie zich gunstig ontwikkelde. De heren J. van den Bos (Sint An- naland), .J J. Marcusse en C, de Put ter werden als bestuursleden herkozen. In de plaats van de heer Marijs, die zich niet meer herkiesbaar stelde, nu hij geen gemeentebestuurder meer is, werd gekozen de heer J. S. Hoek (Mid delburg). Na de vergadering bezichtigden de gas ten de Hervormde kerk, het veilingge bouw, de dijkverzwaringswerkzaamhe den, het sportgebouw en -terrein en het bejaardenrusthuis „Pomona". Enige tijd geleden hebben wij medede ling gedaan van het feit dat, sedert de invoering van de landelijke c.a.o. op 16 juni 1958, in Zeeland een viertal plaatse lijke commissies overeenkomstig de c.a.o. tot stand waren gekomen. Deze commis sies beogen o.a. de samenwerking tussen werkgevers- en werknemersorganisaties te bevorderen. Intusen zijn weer vijf van deze emmissies gevrmd, n.I. te Hulst, O. Zeeuwsch-Vlaanderen (secretaris E. Baart, Kloosterstraat 46, Kloosterzande) Noord-Beveland (J. de Looff, Ooststraat 18, Kortgene); Oostburg. W. Zeeuwsch- Vlaanderen (J. Coppens, Baljus Velters- weg 8, Oostburg)Vlissingen, waaronder ook vallen Ritthem, Souburg en Koude- kerke (J. Hekhuis, v. d. Manderenstraat 16, Vlissingen. n totaal zijn nu negen commissies ge- instaileerd en worden nog pogingen aan gewend om tot een tiende te komen, nl. te Domburg. Slaagt deze poging, dan zijn er op Walcheren drie commissies. Dat is gewenst, omdat Walcheren veel georgani seerde bouwvakarbeiders telt. Met het tot stand komen van de thans bestaande commissies in en voor Zeeland ïe in het bouwbedrijf een mooi stuk werk ver richt. Voor de samenwerking tussen werkgevers en werknemers in het bouw» bedrijf kan dit ongetwijfeld vrucht af» werpen. -

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4