DROOGTE VOOR DE AARDBEIEN FUNEST teuws ui it le kerk Ontmoetingen ieder drinkt Kerkelijke herdenking bij jubileum Wilhelminapolder Geref. classis bezwaard door oproep der kerken Gerefstudenten verblijd over toenadering CzL)e kelner en cle levenden^ Maandag 8 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuwe secretaris Zeeuwse C.B.T.B. Jaarvergadering veiling Kapelle Boodschap Prinses Wilhelmina aan Franse Herv. kerk NIEUWE CHR. SCHOOL IN St. MAARTENSDIJK Nieuwe school voor Geref. gem. Goes Vice-voorzitter Chr. Emigratie Centrale op reis MARKTBERICHTEN Bezienswaardige kerken open Zuid-oost Molukse Protestantse kerk „Laat Lutherse kerk staatskerk blijven" Arm en rijk Korte berichten Veel belangstelling voor herdenkingsdienst Pag. 4 Riedel Sinaasappel Vruchtenlimonade U proift er de ion uit. n>* Hoe geurig, hoe xuWer, J icht liMUtppel! gr*te Jlu Met echt* zuidvruchten bereid. Dorideuend, pittig, stimulerend Riedel Umonede Fabrieken H.Y. lelden Eigen nieuwsdienst GOES. Het hoofdbestuur van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft zaterdag de heer mr. S. Sybrandy te Leeu warden benoemd als secretaris penningmeester van de C.B.T.B. in Zeeland als opvolger van de heer S. Baar, die met ingang van 1 augustus a.s. is benoemd als secretaris van de Hollandse C.B.T.B. De heer Sybrandy is op het ogenblik adjunct-secretaris van de Friese C.B.T.B. en secretaris van het aan deze organisatie verbonden pacht- en taxatie bureau. Hij is afkomstig uit een boeren familie en dertig jaar oud. De heer Sybrandy studeerde rech ten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Drie jaar geleden werd hij benoemd als adjunct secretaris van de C.B.T.B. in Friesland. Mr. S. SYBRANDY 's-GRAVENHAGE. DELFT. Studenten aan de techni sche hogeschool te Delft, leden van de synodale en vrijgemaakte gereformeer de kerken hebben met grote dankbaar heid en innige blijdschap kennis geno men van de verklaring van de raden van de synodaue en vrijgemaakte gerefor meerde kerken te Baarn en de briefwis seling tussen de raden van genoemde kerken te Almelo over de opheffing van de ontstane verwijdering. De studenten verzoek enmet klem in een schrijven aan de kerkeraden van ge noemde kerk enook in hun woonplaats pogingen in het werk te stellen om tot hereniging te komen en beletselen voor deze hereniging weg te nemen. „Wij geloven en belijden, dat God in Zijn -enade ons deze eenheid kan geven, deze eenheid in het beluisteren van Zijn Woord, deze eenheid in het aanzitten aan Zenn dis. Wij beseffen onze afhankelijk heid van onze God en Vader en wij ■weten dat alleen in de weg van bidden en werken Hij ons genadig zal zijn. Wij hopen en bidden, dat Uw gebed en voorbede in de gemeente uwer woon plaats voor het herstel van de gebroken eenheid onder de belijders van Zijn Naam gepaard mogen gaan met wijze daden' aldus de studenten in hun schrijven. ST. MAARTENSDIJK. De gemeen teraad van St. Maartensdijk zal in haar vergadering van dinsdag 9 juni, die om half tien 's morgens begint, moeten be slissen over een voorstel van B. en W., krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe christelijke lage re school. Het bouwplan is thans goed gekeurd. De kosten van de bouw wor den geraamd op ƒ92000. Bij hét minis terie van O., K. en W. zal een geldle- ning moeten worden gevraagd om de bouw te financieren. GOES. De school van de Gerefor meerde gemeente krijgt een nieuw ge bouw. Op de woensdag 17 juni om 8 uur te houden raadsvergadering, zal het voorstel van B. en W. van Goes, mede werking te verlenen voor de bouw van een nieuwe school, in behandeling wor den genomen. De lagere school van de Gereformeerde gemeente is op het ogenblik gevestigd in de oude school aan de Dam, de voormalige gemeente school C. Op de plaats van dit gebouw zal een kantoor van het Gemeenschap pelijk administratiekantoor worden ge vestigd. B. en W. wijzen er de raad nadruk kelijk op, dat het verlenen van de ver eiste medewerking nog niet tot gevolg heeft, dat binnen enkele maanden met de bouw van de school kan worden be gonnen, aangezien de minister van O. K en W. een urgentieverklaring zal moeten verlenen. Van onze correspondent KAPELLE. „Tengevolge van de aanhoudende droogte is de oogst van vroege aardbeien dit jaar voor Zeeland voor de meeste telers een grote teleur stelling geworden. Wanneer er spoedig regen komt, kan dit voor de late aardbeien nog gunstig zijn, maar voor vele vroege per celen is het al te laat." dat zei de voorzitter van de veilingsver eniging Kapelle Biezelinge e.o., de heer P. J. J. Dekker uit We- meldinge, in zijn openingswoord tijdens de zaterdagmiddag ge houden algemene ledenvergade ring van de vereniging. De gewoonte getrouw gaf de heer Dek ker een overzicht van de stand van za ken in de fruitteelt. Daarbij moest hij opmerken dat het moeilijk is precies te zeggen hoe de komende oogst zal zijn, omdat er vooral de laatste dagen be richten binnen komen die er op wijzen dat de langdurige droogte ook een na delige invloed uitoefent op de beruchte junirui van de appels. Voor sommige bedrijven en voor som mige rassen is deze rui vrij groot. De heer Dekker zei dat er in het algemeen in ons land dit jaar een redelijke oogst van hard fruit zal komen hoewel deze belangrijk kleiner zal zijn dan het vorig jaar. De situatie in Zeeland noemde de heer Dekker minder bevredigend. Er zijn wel iswaar bedrijven met goede oogst, maar er zün er ook, waar zelfs sprake is van een volkomen misoogst. Over de zomerrassen is men niet on tevreden, met uitzondering van de Yel low Transparant en Strak Ealiest. De Cox Orange Pippin en Goudreinette is over het algemeen matig. Bij de peren geven ook verschillende rassen een ge ringe oogst. De frambozen staan op het ogenblik nog gunstig, maar er zijn verscheidene percelen die het zonder regen niet lang meer uithouden. De bramen staan goed. maar de stand van de bessen is matig. Resumerend zei de heer Dekker, dat de stand van de fruitoogst in Zeeland dit jaar uiteen loopt van zeer matig tot vrij goed. De heer Dekker deelde verder in zjjn openingswoord mee dat er op het ogen- Advertentie blik besprekingen worden gevoerd om te komen tot het verhogen van de mini mumprijs voor appels wanneer deze thans voor de consumptie worden ver kocht geldt een minumum van zes cent pre kilogram. Men wil dit op acht cent brengen. Voor industrieappelen wil men de minimumprijs van drie op vijf cent brengen. Verder licht het in de bedoe ling een heffing van twintig cent per 100 kg te leggen op appels die op de evilingen minder dan 15 cent per kilo opbrengen. In Zeeland stond men aanvankelijk afwijzend tegenover een heffing op ap pels, maar terwille van de eenheid en de goede verhouding kan men nu wol met het voorstel akkoord gaan. Uit de rekening en verantwoording die de heer D. Snoep, directeur van de vei ling aflegde, bleek dat de veiling een zeer gunstig jaar heeft gehad, hoewel de omzet terugliep van 11.480.207,15 tot 7.673.142,76. Hierdoor daalde de provisieontvangst van 411.000 tot 296.000. 's-GRAVENHAGE. Wegens de uitbreiding van de protestants-christe lijke kolonisatie in de staat Parana (Brazilië), waar reeds nederzettingen gevestigd zijn in Carambei en Castro- landa, zal de heer P. C. Elfferich, wethouder van openbare werken en stadsontwikkeling te Delft en tweede voorzitter van de Christelijke Emigra tie Centrale, een reis maken naar Zuid-Amerika. In de periode half augustus tot gin oktober zal hij de Nederlandse ko lonie in Brazilië en de groepen in Ar gentinië bezoeken. Op de plaats van liet voormalige land goed „Kennemeroord" m Heemstede ver rijst het nieuwe bejaardencentrum van de Hervormde gemeente, dat waarschijnlijk begin 1961 in gebruik genomen zal worden. gelegenheid van de nationale synode van de Hervormde Kerk van Frankrijk, waarop het 400-jarig bestaan van deze kerk werd herdacht heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina de volgende boodschap aan de sy node gezonden: „Gelukkig de mens, gelukkig de groep mensen tot wie de Meester kan zeggen: gij hebt Mijn woord bewaard en Mijn naam niet verloochend. Een christen weet. echter steeds dat, indien hij trouw blijft, dit niet ge schiedt uit eigen kracht. Het gebeurt door de genade van Hem die zegt: Ik ben met u alle dagen tot aan de vol einding der wereld. De Heer heeft nooit opgehouden met zijn geest te spreken tot de Hervormde Kerk van Frankrijk. Ook heden nog is Hij het alleen die in de harten der mensen werkt, in de kerken als ook daar buiten. Hij is het die het diepe verlangen wekt en onder houdt, het zuchten zoals Paulus zegt, naar de eenheid in Hem en Zijn geest, waaruit de liefde tot de naaste voort komt. Wij gevoelen wel dat het woord van Christus gehoord en gehoorzaamd moet worden en dat het moet voeren tot een levend christendom, dat geheel openstaat voor de roepstemmen van onze tijd. Opdat de mensheid opnieuw overtuigd zij van de onvervangbare tegenwoordigheid van Christus, moet de christen steeds meer het middel zijn van waaruit het levende water vloeit tot hulp van de geestelijke nood van onze wereld. Het is in deze geest dat ik er prijs op stel de synode te groeten die in Parijs vergaderd is om het vierde eeuw feest te gedenken van het opstellen van de eerste hervormde geloofsbelijdenis. Bovenal wil ik, met u, God vragen dat Zijn genade ons wil verenigen, ons wil bewaren en ons trouw doen zijn aan het zuivere evangelie van Jezus Christus". Van een onzer verslaggevers WILHELMINAPOLDER. Er zal nog een uitgebreid program ma worden afgewerkt ter viering van hef honderdvijftigjarig be staan van de Wilhelminapolder, doch hoe goed die feestelijkheden ook zullen slagen, bestuur, di rectie en velen, die bij de polder zijn betrokken zullen steeds blij ven terugdenken aan het begin van de feestviering, namelijk aan de bijzondere kerkdienst, die gistermorgen in de Ned. Herv. kerk werd gehouden en waarin de plaatselijke predikant, ds. Ph. Cornelder in de prediking grote aandacht schonk aan het jubileum van de polder, doch dat jubileum nu juist niet centraal stelde, maar de Bijbelse boodschap bracht met betrekking tot het wel en wee van de polder. God is het, aldus ds. Cornelder, die in de afgelopen anderhalve eeuw het werk heeft willen zegenen. Van Hem zün alle goede dingen en aan Zijn zegen is alles gelegen. Ds. Cornelder. die preek te n.a.v. Lucas 7 vers 5 b: „En onze sy nagoge heeft hij gebouwd", herinnerde er aan, dat de Maatschap in 1840 aan de Hervormde gemeente kerk en pastorie heeft geschonken, doordrongen als men was van de grote betekenis van het ker kelijk leven. Deze kerkdienst werd o.a. bijgewoond namens het hoofdbestuur van de Maat schap De Wilheiminapolder, door mr. F Daniëls en zijn echtgenote uit Wasse naar en door de directie van de polder. Het heeft op velen een diepe indruk ge maakt, dat de kerk bij deze jubileum viering het eerste woord heeft willen spreken, de verkondiging van het Woord. In De Kerkvoogdij, maandblad van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. hervormde kerk, doet mr. dr. H. M. J. Wagenaar een oproep aan de kerkvoogden om de bezienswaardi ge kerkgebouwen van 15 juni tot 31 augustus dagelijks (bijv. van tien tot vier) open te stellen, een oproep waar mee de redactie gaarne instemt. De schrijver betreurt het, dat belangstel lende vakantiegangers bij de meeste kerkelijke monumenten in stad en land hun neus stoten. „Men heeft uit de aard der zaak geen tijd en lust om op „sleuteljacht" te gaan en reist verder met een geprikkeld gevoel tegen een zo onmogelijke toestand. Een gevoel, dat zich meermalen zal omzetten in een blijvende onwelgezin de houding tegen de Kerk ais zodanig. In het buitenland staan als regel alle bezienswaardige kerken open. Men kan er vrij in- en uitgaan. In onze grote steden kan men wel hier en daar een kerk bezichtigen, maar dan moet men zich onderwerpen aan de museum-methode, waarbij men een toegangsbiljet moet kopen. Voor een rondtoerend gezin met een paar kin deren loopt dat natuurlijk te veel op en ietwat wrevelig passeert men voor taan dit belangrijke deel van ons kunstbezit. Daar kun je toch niet in! En dit alles ondanks het feit, dat die vakantiegangers door hun belasting geld mee betaald hebben aan de res tauratie. Bij dit alles komt nog, dat wij na en deels door de oorlog in stad en land een reeks nieuwe kerkgebouwen hebben van belangrijke architectoni sche waarde, waarover in kranten veel geschreven is juist ook over het interieur waarvoor bij vele vakan- tie-gangers uit binnen- en buitenland grote belangstelling bestaat". SCHOONHOVEN. De „Zuid-oost Molukse Protestantse Kerk in Neder land" is bij besluit van de minister van Justitie geplaatst op de lijst van kerkgenootschappen in Nederland. Deze kerk telt op het ogenblik in ons land zeven gemeenten, te weten te Deventer, Rotterdam, Utrecht, de woonoorden Groesbeek en Echt (L), de Pietersberg in Drente en Laarbrug bij Ommen. In totaal telt de kerk ongeveer 1000 zielen met één predikant en een evan gelist. Het secretariaat is gevestigd te Schoonhoven. Op de Kei-eilanden waar de mees ten van de hier thans vertoevende Zuid-Molukkers voorheen woonden, telt deze kerk ruim 36.000 zielen. De classis Axel van de Gereformeer de kerken heeft een oproep doen uit gaan, waarin zij als haar mening weergeeft, dat de oproep tot inkeer en gebed voor de vrede tussen de volken (op zondag 3 mei van de kansels der meeste protestantse en rooms-katho- lieke kerken gelezen) te zware na druk legt op het oorlogsgevaar. Hier door ontstaat volgens deze classis het risico, dat een angststemming in de hand wordt gewerkt, die met de be lijdenis van Gods regering niet in over eenstemming is. Zij meent dan ook met de oproep in genen dele geluk kig te kunnen zijn. De classis spreekt als haar overtuig- ging uit, dat de huidige ernst van de toestand in de wereld de christenheid moet nopen tot voortdurend gebed voor de bevestiging van vrede en recht tussen de volken; dat deze vre de en dit recht in feite niet bestaan, zolang grote gedeelten van de mens heid door verdrukking en-of armoede ten ernstigste worden beknot in hun vrijheid van geweten en-of in de nor male ontplooiing van hun leven als beelddragers Gods. De classis is voorts van overtuiging, dat de oorlog en de vervaardiging van Zweedse bisschoppen De traditionele band tussen de staat en de Lutherse kerk in Zweden moet volgens de conferentie der bisschop pen behouden blijven. Bepaalde me ningsverschillen zijn. naar aartsbis schop Hultgren meedeelde, op het moment niet actueel. De kwestie van de vrouwelijke predikanten, die het vorig jaar de Zweedse kerk bijna dreigde te splijten, is op de bisschop penconferentie niet aan de orde ge weest, nadat het parlement en de al gemene kerkvergadering deze princi pieel hebben beslist. Wel hield de conferentie zich diep gaand bezig met vraagstukken betref fende de opleiding voor de dienst dei- kerk. Hiermee hangt samen het voor stel van de theologe dr. Margit Sah- lin om door ..industriekapelanen". d. w.z. voor halve dagen aangestelde kerkelijke medewerkers, de mensen in de grote bedrijven, fabrieken, kanto ren en banken te bezoeken. Aartsbis schop Hultgren, die zich vooral inte resseert voor moderne vormen van kerkewerk in de geïndustrialiseerde maatschappij, zal over dit complex van vragen spreken voor een confe rentie van Engelse en Skandinavische theologen in Oxford, die in juli a.s. wordt gehouden. Veilingsvereniging „Zuid-Beveland", Goes. Veiling van zaterdag 6 juni 1959. Industrie- en exportveiling: Regina I ff 96; Macher- auchs Frühernte I 93; Sengana I 79; Jucun* da I 90; Aardbeien II 54. Aardbeien in doosjes: Regina I 21—26; Hegina II 11—20; Macherauchs Frühernte I 1619; id II 15 17; Sengana I 23—26; II 12—13; Madame Moutot I 2—28; II 14; Talisman I 24—26. Aardbeien In chips, per kg: Regina I 71; n 50—78; Macherauchs Frühernte I 65; II 48; Sengana I 56; Madame Moutot I 76— 72, II 65—80. BERGEN OP ZOOM. 6 juni. Asperge- veiüng Bergen op Zoom. Aanvoer 12.000 kg. AA. extra 2,25; AA I. 1.80, A. extra 2.30; A. I. 1.0; B. extra 2.15; B I. 1.65: C. ex tra 1.80; C.I. 1.50; ril. 0.85: E. I. 1.20; E II 070; Fï 160; stek 0.60; ondereind 0.12. Groente en fruitveiling Bergen op Zoom. Aardbeien 451.07. De uitslagen van de teGocs gespeelde voetbalwedstrijd :n in de zomeravond- competitieeo luide.' als volgt: De Zon Keuringcdlc.js, 2—,. Haringman—Typo's uitg., WZB-Rjbur-Vet. 5—3, Gem. wer- ken-DAF S.C. 5—3. UTRECHT. De Vereniging voor Christelijke Gezondheidskoloniën heeft in Utrecht haar algemene vergadering gehouden. In de morgenuren hield dr. P. Pel, lid van het hoofdbestuur, een causerie over het werk van de schoolarts. Hij verklaarde, dat de aanwijzing van kinderen voor uitzending naar gezond heidskoloniën tegenwoordig voor het overgrote deel door de schoolartsen ge schiedt. Deze hebben namelijk meer vergelijkingsmogelijkheden dan de ge wone huisarts, omdat zij gemiddeld 40001 kinderen per jaar zien. Dr. Pel herinnerde aan de toestand j van een jaar of vijftig, zestig geleden,: toen het, zoals hij zei, gemakkelijker, was om de kinderen aan te wijzen die j een verblijf in een vakantiehuis nodig i hadden. De hygiënische, sociale, materiële en medische omstandigheden waren in die tijd slechter dan nu en er waren veel meer zwakke en ondervoede kinderen. De resultaten van een vakantie in een kolonie waren in deze gevallen meestal zeer bevredigend, omdat de kinderen in het tehuis alles kregen wat ze thuis; misten. i Volgens dr. Pel is het voor de artsen van vandaag minder eenvoudig om een keus te maken. Hij verklaarde, dat zijl niet alleen op grond van somatische indicaties kinderen voor uitzending aanwijzen, maar dat ook de „nervositas" I hierbij een belangrijke rol speelt. On-1 geveer de helft van de kinderen die momenteel in gezondheidskolonies ver-1 blijven, lijden aan min of meer ernstige nerveuze aandoeningen. TK las oniangs een aardig en veelzeggend verhaal. Het ging over iemand die een ontdekkingsreis ondernam in donker Afrika. Hij moest vanwege het gebrek aan wegen ten behoeve van zijn bagage van negerdragers gebruik maken. In tegenstelling tot al lerlei geruchten over de luiheid der negers consta teerde hij heel tevreden dat deze mensen hun uiter ste best deden. Zij liepen dagen in een flink tempo door. Tot op een bepaalde dag de Europeaan met verbazing zag, dat de dragers rustig in het gras gin gen zitten en niet te bewegen waren nog een stap verder te gaan. Van moeheid was geen sprake, van ontevredenheid evenmin. De ogen van de ontdek kingsreiziger werden echter zo groot als theekopjes toen hij hun beweegreden hoorde. Een van de negers zei: „Er is niets bijzonders aan de hand, meester. Alleen we hebben al die dagen zo gehold dat wij hier even blijven wachten tot onze zielen ons weer hebben ingehaald". OET klinkt misschien gek, maar ik dacht aan dit verhaal toen ik de foto zag die u hier vindt afgedrukt. De foto van een kelner in ruste. De „mie renhoop" waar hij in de seizoentijd dagelijks door- en langsheen moest laveren met zijn vloeibaar soe laas, is verdwenen. Een enkele bezoeker blijft nog wat naplakken. De goede man heeft nu even tijd om uit te blazen. Gezien zijn ironisch lachje lijkt het net of hij van een binnenpretje geniet of.... ontdekt hij dat zijn ziel hem weer heeft ingehaald. Want een kelner is niet alleen een menselijk „knipmes" met een beleefdheidsmasker voor. Hij is ook een mens, zoals wij allemaal mensen zijn, die dagelijks een eind voor onze zielen uitdraven omdat zij nu eenmaal ons tempo niet kunnen bijhouden. De kelner op het plaatje weet zo ogenschijnlijk nog van zijn schaarse rust gebruik te maken. Hij geeft zijn ziel kennelijk gelegenheid hem nog in te halen. Een gunstige uitzondering op de massa die maar doorholt, alles stomweg consumerend dat prettig is voor het lichaam. De massa-mens weet trouwens niet eens meer van een ziel af. Leven we eigenlijk tegenwoordig nog wel of worden we geleefd? In een tijd van geleid amusement, geleide cultuur, geleide natuur, geleid dit en geleid dat: in een tijd van maanraketten, straalvliegtuigen, dagjesmensen (die beslist 250 km moeten reizen wil het prettig zijn)weet ons uitgehold bestaan niets meer van een beetje stilte en een beetje bezinning, een beetje schoonheid en een beetje goddelijkheid. TK weet niet of die kelner-filosoof op ons plaatje met zijn fijnironisch lachje ook over deze dingen zat te denken. Straks moet hij weer jongleren met serveerbladen. Zijn masker verraadt niets van zijn innerlijke gedachten als het eeuwig lebberend pu bliek hem of beleefd iets verzoekt of honds aanblaft. Aannemen dat is zijn werk: bestellingen zo goed als zouteloze grapjes van mensen-met-een-goed-hu- meur, extra fooien zo goed als grauwen en snauwen. Hij fladdert van het ene tafeltje naar het andere aannemen! Straks zal hij zijn ziel wel eens zoeken, als deze nog te zoeken is, want het wordt wel steeds moeilijker voor onze zielen ons nog in te halen. Zij raken in de regel veel te ver achterop. Het leven is nu eenmaal te hard van geluiden geworden en de mensen doen te druk en om een ander wat doms te beduiden, verpraten ze hun eigen geluk. Zo zei de dichter Adama van Scheltema het enige tientallen jaren geleden reeds. Wat zou hij nu zeggen wanneer hij in deze tijd geleefd had? O wijze neger, die zijn verbaasde Europese patroon wees op de noodzaak even te wachten, opdat zijn ziel niet te veel achter zou geraken, wat zijn wij een stelletje stakkerds, bij jou vergeleken. X. vernietigingswapenen (waarvan thans het atoomwapen tenminste één van de meest huiveringwekkende perfectione ringen vormt) een zaak is van ge meenschappelijke schuld, die ons aller geweten ten ernstigste moet verontrus ten en dat alle gelovigen mitsdien ge roepen zijn door levenshouding en ge bed ieder vreedzaam middel tot op lossing der geschillen tussen de vol keren te bevorderen, in het geloof, dat God nog steeds deze midd'elen kan en wil zegenen. De classis Axel roept daarom op tot voortdurend gebed voor de pogingen tot vreedzame oplossing der geschil len in de wereld, opdat Christus de ze doe welslagen, voor een rechtvaar dige verdeling der maatschappelijke goederen over de gehele wereld, op dat de bittere tegenstelling tussen ar me en rijke delen worde teniet ge daan, en héél de schepping haar Schepper des te meer loven mag, voor behoud en bevrijding der ver drukte volken, en voor dit alles wat voorts kan dienen tot bevordering van vrede en recht tussen de volken. Het wordt door de classis ten zeer ste betreurd, dat in de oproep van 3 mei de zaak der verdrukte volken in het geheel niet ter sprake is gebracht en dat in deze oproep de grote gees telijke waarde van de vrijheid van geweten niet wordt aangeroerd. Ook wordt het betreurd, dat de oproep uit spreekt, dat „alle leven op aarde ver nietigd staat te worden" door verkeerd gebruik van de atoomkrachten; im mers een zodanige uitspraak zegt méér dan op grond van onze kennis, en bovenal in het licht van de Heili ge Schrift kan worden verantwoord. De classis is van mening, dat het bij de besprekingen in Genève zowel gaat om „overwinning van het wan trouwen tussen de regeringen", als tenminste evenzeer om de bewaring van het grote geestelijke goed der vrij heid van religie en meningsuiting, en dat de oproep van 3 mei ten onrech te dit aspect der conferentie ver zwijgt. Door enerzijds de conferentie als uiterste remedie voor te stellen, anderzijds de betekenis van deze con ferentie slechts aan één kant te zoe ken, doet de kerk naar het oor deel der classis tekort aan haar profetische opdracht. In het Amerikaanse paviljoen van de jaarbeurs en tentoonstelling van Moskou wordt dit jaar voor liet eerst ook een afdeling gewyd aan het godsdienstig léven in de Ver. Staten. De Amerikaanse regering ontving veel kritiek, dat zy op de wereldtentoonstelling te Brussel geen enkel godsdienstig aspect had laten zien. Deze keer wordt er daarom byzonder veel werk aan besteed om de bezoekers een duidelijk beeld te geven van het godsdien stig leven in de Ver. Staten. Naast de moderne kerkenbouw en de betekenis van de godsdienst in het leven van de Amerikaan zal voornamelijk getoond worden hoe de Amerikanen van hun recht van godsdienstvrijheid gebruik ma ken. (K.N.P.) De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Leeuwarden ontving een brief van de Gereformeerde kerk al daar, waarin verzocht wordt lidmaten van deze geloofsgemeenschap, die tot de Ned. Herv. Kerk wensen over te gaan, te verzoeken zich eerst nog met de Gere formeerde Kerk in verbinding te stellen. De C.K. vond deze wens van de Geref. Kerk, aï was bet slechts om reden van goed fatsoen, in het algemeen niet onbil lijk, maar sprak ook overduidelijk uit, dat de voorgestelde wyze van bandelen dan ook wederkerig zou moeten plaatsvinden. Hierover zal nader in correspondentie worden getreden. WOERDEN. De Ned. Hervormde jongelingsvereniging Calvijn heeft met haar initiatief ook in Woerden een Cal- vijnherdenking te houden velen aan zich verplicht, getuige de grote belangstelling in de donderdagavond gehouden her denkingsdienst. In deze samenkomst in de Herv. kerk voerden drie Hervormde predikanten het woord. Ds. C. Graafland sprak een openingswoord waarna ds. L. Blok uit Capelle a.d. IJssel en ds. L. Kievit uit Putten (voorheen te Woerden) het le ven van Calvijn bespraken. Ds. L. Blok wilde Calvijn niet zien als een groot theoloog, niet als herder en leraar, niet als een grote man van zijn tijd en ook niet als een breker met Ro me, al zou er over deze kwalificaties heel wat te zeggen zijn, maar wel als een man die in handel en wandel leef de uit de Heilige Schrift. Die Heilige Schrift, die in Calvijns tijd haar autori teit in de kerk verloren had, heeft hij weer opnieuw gegeven de heerlijkheid, en de kracht en de waarheid die ze bezat en nog bezit. Ds. Kievit besprak Calvijn als leraar der Heilige Schrift. Wij hebben gezien, aldus ds. Kievit, dat Calvijn als leerling zat in de goddelij ke schoolbank van de goddelijke leer stoel. Maar Calvijn was tevens leraar staande voor de klas van de goddelijke leerschool. Hoe kon dat tegelijk? Leer ling en leraar? Wel, omdat ieder die leraar wil wezer. van die leerschool daarbij ook tegeii.kartijd leerling moei zijn van de goddelijke leerschool, dtil de heilige Schrift.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4