GISTING IN MIDDEN-OOSTEN Oude vetes laaien een prinses verovert brussee weer hevig op Grenzen gesloten; luchtincidentenbeschuldigingen Britse en Franse politie zoeken naar geheimzinnige roeier Bloedige schietpartijen in straten van Parijs V oorgesteld vangstquotum niet aanvaardbaar Nederlandse kustvaarder drie dagen opgehouden T rieste balans: Politie drijft betogers met sabel uiteen De Bilt: Bewolkt vijf doden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Provocaties 5 Eenden jacht wordt verlengd Onschuldig toerist of gevaarlijk misdadiger? V estinggrachten in Naarclen vol dode vis ROOD CHINA NIET NAAR OLYMPISCHE WINTERSPELEN Andere versie Roemenië wil een Balkanconferentie Algerijnse nationalisten-weer actief VERDRAG REGELING WALVISVANGST MEER HUIZEN IN AANBOUW Hatta waarschuwt tegen geweld Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438: bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503: Chefred. 01100-3991; Postbus 4. giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24, tel 01110-2991 Directeur. JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwscii Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,— per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. JVo. 1615 Maandag 8 juni 1959 Van onze correspondent LONDEN. Als gevolg van een reeks incidenten die volkomen onafhankelijk van elkaar hebben plaatsgehad, heerst er in het Mid den-Oosten weer spanning. Zowel de tegenstelling Oost-West als allerlei oude rivaliteiten zijn er weer opgeleefd en ook de moeilijkheden tussen Israël en zijn Arabische buurlanden spelen opnieuw een rol. De incidenten van de afgelopen dagen waren: Voor de derde maal in enkele maan- 1 den zijn vliegtuigen van de Ver enigde Arabische republiek (Egypte en Syrië) slaags geweest met Israëli sche jachtvliegtuigen boven de Negeb. o De grens tussen de Verenigde Ara- bische republiek en Jordanië is weer gesloten nadat de oude vete tus sen Nasser en koning Hoessein opnieuw hoog was opgelaaid. zware ontploffingen in de woestijn ge hoord. Zowel Israël als de Verenigde Arabische republiek hebben een pro test ingediend wegens schending van hun luchtruim. O Volgens republiek de Verenigde Arabische De herleving van de tweedracht tus sen Nasser en koning Hoessein komt j da enige maanden van stellige berich- *.citen over verzoening. Plotseling staan hebben Turkse vliegtui- de Egyplische kranten vol ov% on_ gen boven Syrisch grondgebied Se" j dragelijke provocaties langs de Syrisch- vlogen. Jordaanse grenzen" en wordt Hoessein A Irak, dat communistische sympa- ervan beschuldigd, tegen Nasser samen thieën heeft, beschuldigt de Ver enigde Arabische republiek ervan, sa boteurs op Iraaks gebied te laten wer ken die een nieuwe opstand moeten voorbereiden. De Verenigde Arabische republiek beschuldigt Jordanië ervan, met Israël samen te spannen om de repu bliek onmogelijk te maken in de ogen te spannen met Groot-Britannië en - zelfs met Israël. De „Jordaanse provo- j caties" zouden zijn begonnen onmid- dellijk na de terugkeer van koning. Hoessein uit Londen. Hoessein zou niets minder willen dan zich te laten uitroepen tot koning van Irak en van Syrië. Volgens berichten uit Kairo hebben; van de Verenigde Naties door bi] aan de grens tussen Syrië en Jor-| lichaam te klagen over grensincidenten danië alleen vorige maand al veertig op het ogenblik waarop Israel zich daar1 incidenten voorgedaan, waarbij Syriërs beklaagt over het inbeslagnemen vaniZOLlden zjjn ontvoerd terwijl Syrische de uit Israël afkomstige lading van hst'boeren njej zouc{en mogen oogsten opt Deense schip Inge Toft. .hun land dat op Jordaans gebied ligt.! Het belangrijkst van deze reeks zijn yan de zijde van de Verenigde Ara-j zonder twijfel de eerste twee meiden- bische republiek is nu die grens ge- ten: het eerste omdat eruit blijkt hoe s]oten voor alle verkeer, weinig er nodig is om opnieuw te komen tot een bloedig treffen tussen j Israël en zijn Arabische buren en het tweede omdat het bewijst dat Jordanië' nog altijd grote gevaren te duchten heeft van de zijde van Nasser. Het luchtincident boven de Negeb duurde slechts enkele jninuten. De ver klaringen van Egyptische en van Is raëlische zijde staan lijnrecht tegen over elkaar en de gemengde wapen stilstandscommissie van de Verenigde Naties zal een onderzoek instellen. Geen van de erbij betrokken jacht vliegtuigen is neergeschoten, al zijn er tijdens of vlak na het gevecht enige Bang voor wapensmokkel Eigen nieuwsdienst BORDEAUX CAFP) De Nederlandse kustvaarder Willemijn, groot 478 ton is in de haven van Bordeaux door de Franse autoriteiten ruim drie dagenw vastgehouden. Gisternacht mocht zij Qieren't>escherming. dat legaal kan. woi- weer vertrekken, nadat men zich er-de» opgetreden tegen stropende en ver- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het stichten van een Nederlands jachtmuseum zal van grote waarde kunnen zijn voor de kennis van ó'e levende natuur en ter voorlichting van het grote publiek. Dat zei zaterdag mr. J. O. Thate op de algemene ver gadering van de Koninklijke Nederland- Se jagersvereniging, die in Utrecht werd gehouden. Hij deelde mee, dat de eendenjacht in februari met twee weken zal worden verlengd om het overschot aan woerden te kunnen verkleinen. De overschietende woerden vallen eenden op het nest of met kuikens lastig. Het gevolg is, dat broedsels of hele tomen kuikens worden uitgeroeid. Mr. Thate noemde het een eis van van had overtuigd, dat de lading mu nitie en "onderdelen van militaire1 waarloosde honden. De schade, die zij uuuciuvwu v aan wild, w°l- en pluimvee toebrengen, vrachtauto's niet voor de nationalisten i *s SToqt. in Algerije, maar voor Pakistan be- Verder zei de voorzitter, dat met het stemd was. Ministerie van justitie wordt gepraat De Willemijn liep dinsdag de haven van over een wettelijke regeling voor het Bordeaux binnen en nam er een la- gebruik van luchtbuksen. Zij hebben ding munitie van 34 ton in; in de En- j zich ontwikkeld van speelgoed tot ge- gelse plaats Millford Haven had zij 1 vaarlijke wapens, maar zij kunnen nog al eerder honderdvijftig ton munitie door iedereen vrij worden gekocht, en auto-onderdelen geladen. Toen het Moeilijkheden met de wildstand en schip donderdag van Bordeaux op wHtfschade zullen in de toekomst be- weg was naar zee kreeg de kapitein j iangrijk kunnen worden vermeden als bevel naar Bordeaux terug te keren, eigendom, beheer en jacht in één hand De eerste haven, die de Willemijn na 7}jn Maar dan is, aldus mr. Thate. naast Bordeaux zou aandoen, was Fedala kennis van land- en bosbouw, ook ken- in Marokko. De Fransen waren bang. n^s van de jacht en de biologie van het dat de lading munitie daar van boord een dwingende eis. Hij adviseerde zou gaan om via Marokko naar dc de mensen< die verantwoordelijk zijn nationalisten in Algerije te worden ge- VQOr de opieiding van houtvesters en smokkelö. Douanebeambten heb jen rentmeesters daar ernstig rekening mee vrijdag het schip doorzocht; de lading houden klopte met de scheepspapieren. Pas toen men de overtuiging had. dal de munitie en de onderdelen inder daad naar Pakistan zouden worden gebracht, kreeg de Willemijn toe stemming uit te varen. Een Portugees vliegtuig met toeris ten is vlak buiten Oporto neergestort. Alle zes inzittenden, onder wie drie kin deren, zijn om het leven gekomen. Intens beleefde prinses Paola tijdens de rijtoer met prins Albert door Brussel de geestdrift van het Belgische volk. Met een gulle lach beant woordde zij de uitbundige vreugde waarmee de Belgen haar toejuichten. Prins Albert, naast haar gezeten, was er even stil van. (Telefoto) NAARDEN. Aan de oppervlakte van een deel van de Naardense ves tinggrachten drijven honderden dode vissen. In het riet langs de kanten lig- ge stinkende hopen dode vis. Dat komt door een gebrek aan zuurstof in het stilstaande water, ontstaan door de langdurige droogte en aanhoudende zonneschijn. Vroeger kon het water doorstromen en zich zo verversen, maar deze winter zijn de grachten met hulp van de Ge nie afgesloten. Dat werd gedaan om ze te beschermen tegen vervuiling door het afvalwater van de plaatselijke in dustrieën. waaronder een grote chemi sche fabriek. Door die verontreiniging stierven voorheen duizenden vissen. Maar voor de vissen is liet nu schone grachten water door het weer van de laatste we ken verstikkend geworden. Vooral de vis in de Zoute Gracht, vlak bij de kust van het IJsselmeer. is getroffen. Honderden palingen repten zich daar uit de blijkbaar ongezonde gracht en zochten op de wal een goed heenkomen. Vroeger kon in deze gracht door een schuif vers water van de Zuiderzee in worden gelaten, maar dat is door de lagere waterstand van het IJsselmeer niet meer mogelijk. Ook in de binnengrachten van Naar- den met name in de Oude Haven drij ven al dode vissen. Als de droogte en de zon aanhouden, moet gevreesd wor den dat ook in de binnengrachten nog meer vis sterft. PARIJS. De Engelse ingenieur Melbourne Wright heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag samen met zijn poes een vreemd maar gelukkig afgelopen avontuur beleefd. Hij verbleef met va kantie te Saint-Helier op het Britse kanaaleiland Jersey. In het hotel waar hij verbleef kon hij echter, omdat zijn kamer was ver huurd, niet blijven. Geen nood, meende hij, ik ga naar Gorey, op hetzelfde eiland, waar hij een hotel wist dat wel kamers zou hebben. Technisch onmogelijk LAUSANNE. De pijnlijke kwestie, die door het laatste congres van het Internationale Olympische Comité in het leven werd geroepen door het ver wijderen van Nationalistisch China uit het IOC. schijnt zich naar een oplossing te spoeden. In de eerste plaats blijkt Nationa listisch China genegen te zijn een nieuwe aanvraag in te dienen om toe lating, echter niet onder de naam, die door het IOC is voorgesteld Olympisch Comité van Formosa maar als Olym pisch Comité van Nationalistisch China 'Formosa). Verder is bekend geworden, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat Com munistisch China reeds zal kunnen deel nemen aan de Olympische winterspelen te Squaw Valley. Zoals men weet, heeft Communistisch China indertijd, toen het uit het IOC trad. ook bedankt als lid van verschei dene internationale federaties. Nu hecft het IO"" Communistisch China wel er kend, maar niét toegelaten. Het kan dit nl. niet doen. voordat dit land weer lid is van ten minste 5 door het IOC er kende internationale sportfederaties. Daar het IOC pas vlak voor de Winter spelen weer bijeen komt. o m. om te be raadslagen over de toelating van Com munistisch China, en dit land niet kan inschrijven, voordat het is toegelaten, zal een eventuele inschrijving (2 maan den te voren is de sluitingsdatum) on getwijfeld te laat komen om nog ge accepteerd te kunnen worden. Het was mooi weer en tegen de avond. Hij nam daarom de rubberboot van zijn dochtertje, zette zijn poes, die mee op vakantie was, in een reismand je daarin, en peddelde in de richting van Gorey. Edoch, hij had huiten verschillen de dingen gerekend: er kwam wat wind opzetten, de stroom bleek nog al sterk en het werd snel donker. De heer Wright had al zijn energie en aandacht nodig om het water, dat over de rand sloeg met zijn handen uit het bootje te scheppen en daarbij moest hij nog kalmerende woorden tot zijn poezebeest spreken, dat door luid gemiauw liet blijken, geen vier zeepootjes te hebben. VEILIG Tot overmaat van ramp nam een grote golf zijn jasje, dat hij had uit getrokken om het over het mandje van de poes te leggen, mee. Het werd vroeg in de morgen aleer het bootje op het strand liep. Gelukkig dacht de varensman, toch nog veilig in Gorey aangekomen. Hij stapte overboord, nam het mandje met de poes en klauterde op het strand. Daar stonden twee vissers, die hem echter vertelden, dat hij te AnneviUe sur Mer aan de Norman- dische kust was aangekomen en zij brachten hem naar de gendarmerie. Voor de deur van het kantoor hing over een lijntje, zijn jasje in de wind te drogen. Het was hem, wanneer men dat zo mag zeggen, vooruitge- stroomd. De poes kreeg een bakje warme melk, de heer Wright een hartversterking en zij verlieten dankbaar het bureau. Dit onschuldige en vermakelijke verhaal van onze Parijse correspon dent heeft echter nog een andere, wat serieuzere versie. Dat is de ver sie van Scotland Yard, die hieron der wordt weergegeven door onze correspondent in Londen. De man die op de Normandische kust is aangespoeld zonder geld, portefeuille of pas en die verklaar de Simon Derek Melbourne-Wright te heten, is zeer waarschijnlijk de zelfde als de ontsnapte gevangene die wegens oplichting tot een bedrag van honderdduizend pond (een mil joen gulden) wordt gezocht door de Britse politie. Scotland Yard zoekt namelijk naar een man van dezelfde naam, het zelfde adres en hetzelfde uiterlijk. Hij is zoek sinds verleden jaar juni toen hij ontsnapte na op borgtocht te zijn vrijgelaten. In februari van dit jaar werd een man, wiens omschrijving volkomen klopt met de gezochte, gearresteerd in Marokko. Hij heette toen alleen maar anders, maar er zfjn goede redenen om aan te nemen dat hij ten minste tien valse namen heeft gehad. Hij werd gearresteerd omdat hij betrokken was geweest bij de levering van gesmokkelde wapens aan rebellen in het Rif. Het vonnis luidde zes maanden gevangenis en 50.000 francs boete, maar hij ont snapte en werd het laatst in april van dit jaar opgemerkt in Tanger. Hij is vandaar verdwenen naar Spaans Marokko, gezeten op een scooter. Krijgt de Britse justitie hem in handen en dat zal wel, al weet niemand precies waar hij op dit ogenblik is dan zal hij, behalve wegens zwendel in textiel, meteen ook terecht moeten staan omdat hij nu, op zijn vreemde reis met de rubberboot, oplichting heeft ge pleegd. Hij heeft namelijk zijn ho telrekening niet betaald. In de twee de plaats is de Franse politie er wat laat achter gekomen dat zij de man te vroeg heeft laten gaan. Hij blijkt namelijk van de Britse consul geld te hebben geleend en had geen pas bij zich. Op verzoek van de consul, die zich opgelicht acht, wordt hij nu gezocht door de Franse politie, die bovendien een appeltje met hem te schillen heeft omdat een vreem deling in Frankrijk nu eenmaal de plicht heeft, een identiteitspapier bij zich te dragen. Dat hij niet, zoals hij bij de gen darmerie heeft verklaard, verdwaald was, maar we] degelijk een poging heeft gedaan om te ontsnappen, blijkt uit briefjes die hij heeft ach ter gelaten. Die zijn kennelijk ge want in het ene zegt hij dat hij bin nen twee dagen in zijn hotel zal terugkeren en in het andere, dat hij geld voor onbetaalde rekeningen telegrafisch zal overmaken. De Franse politie laat nu aan de grenzen naar de man zoeken omdat men gelooft dat hij zal proberen naar Spanje te ontkomen, waar hij zich veilig gevoelt voor de Britse justitie, die al denkt over het inroe pen van de hulp van Interpol. Eigen nieuwsdienst ATHENE. Roemenië heeft op nieuw aangedrongen op een conferen tie van de premiers van de Balkan- landen en daarbij dadelijk steun ge kregen van premier Kroesjtsjef van de Sowjetunie. De conferentie zou moe ten gaan over een te nemen besluit op de Balkan geen kernwapens toe te laten en over een te sluiten verdrag van collectieve veiligheid. In het Roemeense voorstel, gedaan aan Griekenland en Turkije, wordt gezinspeeld op de mogelijkheid van vestiging van raketbases in die Jan ten. Roemenië stelt dat Griekenland en Turkije, zo zij een verdrag van collec tieve veiligheid met de andere Balkan- landen zouden sluiten, gerust aange sloten konden blijven bij de Navo. Roemenië stelde ook in 1957 een dergelijke conferentie voor. Grieken land wees dat voorstel toen van de hand. Het Griekse argument was dat eerst maar eens de geschillen met Al banië en Bulgarije uit de weg geruimd moesten worden. Men neemt aan dat Griekenland en Turkije het nie voorstel zullen afwijzen. Kroesjtsjef, pas teruggekeerd uit Albanië, greep het afgelopen weekein de in Moskou het Roemeense voorstel aan om nog eens het zijne te zeggen over de vestiging van raketbases in I Italië en andere Navolanden. Hij liet' uitkomen dat er ook wel eens raket bases konden worden aangelegd in Van onze. correspondent BRUSSEL. Prinses Paola heeft zondagmiddag liet hart van België ver overd. Zij heeft met prins Albert een rij toer gemaakt, die van het paleis van Laeken naar het mooiste grote-stadscen- trimt van West-Europa voerde, Brussels Grote Markt met het oude stadhuis, waar de prins van Luik en zijn bruid ontvangen werden door liet gemeentebestuur en door de leden van de regering. Die weg, stapvoets afgelegd, nam ruim zeven kwartier en langs de route werden vele tienduizenden bekoord, nu eens door de wal verlegen eenvoud van liet jonge prinsesje in haar simpele, witte japon onder een rood hoofdtooisel, trots gezeten naast haar knappe zeeofficier, dan weer door een hartelijk uitschietend armgebaar wanneer het geweldige enthousiasme van de menigte haar over de schroom van deze eerste ontmoeting lieenhieip. Ditmaal was geheel de bevolking van de hoofdstad uitgelopen om prins Albert en zyn bruid te zien. Al uren van tevoren waren de gezinnen uit de randgemeenten naar de binnenstad gekomen en tal van autobussen hadden nieuwsgiérigen aange voerd uit vele hoeken van België. De zegetocht leidde langs de monumen ten, die de herinnering bewaren aan koningin Astrid, prins Alberts moeder, aan de onbekende soldaat van de Eerste Wereldoorlog en aan koning Albert, 's prinsen grootvader. Het jonge paar legde bloemen voor de monumenten neer en de menigte poogde in even stille inge togenheid het enthousiasme te onderdruk ken, dat enkele ogenblikken later toch weer verrukt losbarstte. Van een balkon van het stadhuis, dat slechts by zeldzame gelegenheden met oude tapijten tot een middeleeuwse loggia wordt ingericht, hebben prins Albert en prinses Paola een folkloristisch feest op de Grote Markt aanschouwd, dat tussen de oude met gildevlaggen versierde gevels een onvergetelijk beeld van middeleeuwse pracht opriep. Van onze correspondent PARIJS. Vijf doden en ver scheidene gewonden vormen de lijst van slachtoffers van verschil lende schietpartijen tussen aan hangers van de beide Algerijnse nationalistische bewegingen te Parijs. Na geruime tijd van rust is daarmee de terreur weer opge laaid. Het ernstige van deze inci denten is dat de Algerijnen niet alleen op elkaar hebben geschoten, maar ook onschuldige voorbijgan gers tot de slachtoffers behoren. De eerste aanslag had plaats zater dagochtend tegen twaalf uur in de Rue d' Enghien. Drie Algerijnen scho ten daar een landgenoot, de secretaris voor Parijs van de Unie van vakbon den voor Algerijnse werklieden, dood. De moord geschiedde te midden van het talrijke publiek dat zich op dat ogenblik op straat bevond. Voorbijgangers, waaronder zich een politieagent in burger bevond renden de moordenaars achterna, maar deze schoten terug om hun aftocht te dek ken. Zij werden niettemin gearresteerd. De eerste kreeg een schot in zijn been uit het pistool van de agent, de tweede werd achternagezeten door een man op een scooter, die hem omver reed en de derde werd door een automobilist klemgereden. Hij verweerde zich echter tot het uiterste en schoot, waarbij de moedige automobilist in arm en schou der werd gewond. De rest van het publiek had onder tussen zijn tegenwoordigheid van geest herkregen en snelde toe. De Algerijn werd bijna gelyncht en kon slechts met moeite door de politie uit handen van de woedende Parijzenaars worden ge red. Bloedige wraak Zondag omstreeks hetzelfde uur heb ben de medestanders van de vakbonds secretaris zich weten te wreken. Op de Place de la République openden drie leden van een van de Algerijnse be wegingen, de M.N.A., het vuur op twee aanhangers van de F.L.N. Een van deze twee werd onmiddellijk gedood. Enige agenten die op het plein sur veilleerden zetten de achtervolging in en wisten de drie bedrijvers van de aanslag te arresteren, maar niet dan nadat zich opnieuw een vuurgevecht had ontwikkeld. Daarbij kreeg een oude man, een 77-jarige kleermaker, een kogel in de arm. eventuele achtervol- Albanië en Bulgarije gers op een dwaalspoor te brengen. 1 AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft zaterdag in de Kalver- straat een groep jonge betogers uiteen gejaagd, clie met papieren spandoeken en spreekkoren protesteerden tegen een eventuele wijziging van de dienst plichtwet, waardoor de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea mogelijk zou worden gemaakt. De politie maakte gebruik van de sabels. Bij een treinramp die zaterdag in de buurt van Sao Paulo (Brazilië) is ge beurd zijn 56 mensen om het leven ge komen. Er zijn meer dan honderd ge wonden. DEN HAAG. (A.N.P.) De rege ring heeft de Tweede Kamer voorge steld goed te keuren, dat het Verdrag tot regeling van de walvisvangst wordt opgezegd. Formeel is dat al ge beurd. Dat is een gevolg van moei lijkheden bij het vaststellen van de vangstquota. KAN HOGER Die worden vastgesteld op grond van adviezen van de Internationale commis sie voor de walvisvaart, maar de inzich ten van die commissie wijken nogal af van de opvattingen, die in Nederland ]heersen over het biologische-weten- j schappelijke onderzoek met betrekking 'tot walvissen. Volgens de Nederlandse j inzichten kan de vangstlimiet voorlopig i stellig worden verhoogd, maar de com- i missie wil haar juist verlagen. woordiger kon zich niet verenigen met een lager quotum dan acht procent, vooral op grond van de capaciteit van de Willem Barendsz, die met een lager quotum niet lonend exploiteerbaar is. Na de onderhandelingen in Londen is op de Nederlandse regering aandrang geoefend om het quotum van vijf pet. toch maar aan te nemen en daardoor een oplossing van de verdeling der vangstlimiet mogelijk te maken. De re gering heeft daar echter geen gevolg aan gegeven. DEN HAAG. Tot en met april zijn' - r 0 r> (er sedert de bevrijding 707.629 nieuwe' 5 /C Or O /O DJAKARTA (UPI). De oud-vice. woningen gebouwd. [president van Indonesië. Moh. Hatta. In de eerste vier maanden van dit jaar pATe?n bH®enkomst in Londen werd heeft gisteren het Indonesische volk ge werden er 22.034 voltooid en werd aan aan, NederJSnd een quotum van Vijf pro-I waarschuwd dat geweld conflicten zal de bouw van 25.963 huizen begonnen. Va_n_e j_oproepen, die rampzalig kunnen zijn. De Voor het vorige jaar zijn die cijfers 27.472 en 21.775. Doordat het aantal begonnen woningen in april groter was dan dat van de ge reedgekomen huizen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen op het eind van de maand tot op 88.120. DEN HAAG. Minister J. W. de Pous stelt het op prijs, dat de parlementaire behandeling van de ontwerp-Prijzenwet normaal doorgaat. Hij heeft dat de voor- ziter van de Tweede Kamer meegedeeld. De vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer deelde enige tijd geleden de Kamer mee van oordeel te zijn, d'at zij de ontJwerp-Prijzeniwet niet voor open-bare behandeling diende voor te bereiden, vóór de nieuwe minister had laten weten op de behandeling prijs te stellen. dacht, maar de Nederlandse vertegen- IN TWEEDE KAMER Garantie voor Hilton- hotels op agenda DEN HAAG (ANP) Dr. L. G. Kor- tenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, zal in de vergadering van dat college van 16 juni voorstellen om aan de agenda het wetsontwerp toe te voe gen, dat de betaling moet garanderen van rente en aflossing van de twee le ningen van elk twaalf miljoen gulden voor de bouw van de twee Hilton-hotels, één in Amsterdam en één in Rotter dam. gevolgen zouden rampzalig zijn voor onszelf en voor het leven van onze volkeren. Wij zouden moreel en fysiek te gronde gaan. aldus Hatta. Hatta vertrekt vandaag voor een reis van twee maanden naar een aantal Europese landen, om daar de eoöpera tieve beweging te bestuderen. Hij deed aan de vooravond van zijn vertrek een beroep op het volk het hoofd koel te houden. Geweld, zei hij, is niet verenig baar met de vijf beginselen van het Indonesische nationalisme en zal de de mocratie vernietigen. De kernwapenconferentie in Genèvc wordt vandaag hervat. Zij werd opge schort op 11 mei, toen de ministersconfe rentie van de grote mogendheden begon Consternatie Het spreekt vanzelf dat ook deze aan slag, op klaarlichte dag gepleegd op een van de drukste pleinen van de hoofdstad, grote consternatie heeft ver oorzaakt onder de bevolking. Men ver- gete ook niet dat het toeristenseizoen is begonnen en dat zich duizenden vreem delingen in Parijs bevinden die zich afvragen hoe groot de kans is dat ook zij bij soortgelijke incidenten gewond geraken of zelfs om het leven komen. Even tevoren namelijk was er in een geheel andere buurt van Parijs, in BatignoUes, ook al een bloedige aanslag gepleegd, waarbij niet minder dan drie doden waren gevallen. Twee Algerijnen hadden, staande in de deuropening van een café, naar binnen geschoten op een landgenoot. Deze werd dodelijk getrof fen, evenals de man die naast hem had gestaan. Dat was een tot Fransman ge naturaliseerde Tunesiër, die vermoede lijk met de zaak niets uitstaande had. Een van de moordenaars werd door een politieagent met een welgemikt schot gedood. De andere ontkwam. Deze aanslag had plaats in een drukke straat waar bovendien juist markt werd ge houden, zodat ook daar grote opwinding werd veroorzaakt. Optimisme Over de gebeurtenissen in Algerije zelf hebben zowel generaal De Gaulle als premier Debré zich dit weekeinde optimistisch uitgelaten. De Gaulle zei „Frankrijk en Algerije maken samen hun toekomst. Wanneer er lieden zijn die ons dat willen beletten, verliezen zij hun tijd .Ons streven in Algerije zal gericht zijn op vrijheid, gelijkheid en broederschap". Debré heeft verklaard, dat de oplos sing van de Algerijnse kwestie op de goede weg was en dat zonder „inmen ging van communistische zijde" de re geling binnen enige weken een feit zou kunnen zijn. De premier heeft daarbij erkend, dat het probleem van vitaal belang was voor Frankrijk, zowel voor zijn veiligheid als voor de exploitatie van de bodemrijkdommen van de Sahara. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Wisselende be wolking en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als zondag. MIESJE: Gisteren viel het nor- al mee. 9 MEI: zon op 4.21, zon onder 20.5Y: maan op 7.19, maan onder 22.47.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1