wapen - feiten Middenstand van de Bev elanden komt met tentoonstelling Begin van spanningen op de arbeidsmarkt zeeuwse Burgemeester Kolff stadhuis verplaatsen zijn Voorstanders van Chr. onderwijs hielden schooldag te Goes Belangwekkend referaat en voortreffelijke declamatie Zaterdag 6 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Huwelijkssluiting IN ZEELAND NOG 48 VACATURES SporUournooi Goese personeelsvereniging TURNEN IN KAPELLE Verzamelaars gaan protesteren over Deltazegels WERKLOOSHEID DAALDE Zeeland nog steeds vierde in de rij van provincies Dr. J. P. de Bie overleden Berlijnse jongens met vakantie in Valkenisse Winkels in Hulst zondags open van twee tot zes uur Democratisch Tholen ivas lichtend voorbeeld Goes wil offer brengen voor de streek Breskens, Sluis en Oostburg nu een klas hoger Protestants-Christelijk P)E MOEILIJKHEDEN in ons buur- land België rondom het Konings huis en in het hijzonder rondom het huwelijk van kroonprins Albert hebben weer eens de aandacht ge vestigd op de bezwaren, die uit de Roomse opvatting omtrent het huwe lijk voortvloeien in een land met een op geestelijk gebied gemengde bevolking, waaronder Rooms-Katlio- lieken zijn, een land waar bovendien alleen het huwelijk ten overstaan van de overheid wordt geacht rechts geldig te zijn. Het moet ongetwijfeld gezien worden als een groot gebaar van de huidige paus der R.K. kerk; dat hij een oplossing heeft gebracht, door zich als het ware tei-ug te trek ken, waardoor hij verdere beroering op dit punt rondom het enige nog- regerende R.K. vorstenhuis afsneed. FEITELIJK is het met het „kerkelijk huwelijk" een merkwaardig geval. De Roomse kerk ziet het huwelijk als een sacrament, dat dus gelijk staat met doop en heilig avondmaal en alleen door de kerk bediend mag worden. In de Protestantse kring zijn er, die de kerkelijke huwelijks bevestiging toch eigenlijk ook zien als „het eigenlijke", naast anderen, die er in zien een opneming van het huwelijk in het genadeverbond en het afsmeken van Gods zegen erover door de gemeente en zelfs ook weer anderen de stelling is wel bij een theologische promotie geponeerd die de kerkelijke plechtigheid vol komen overbodig vinden. We weten, dat de oude Christelijke kerk zich al vroeg met de huwelijks sluiting harer leden bezig hield en dat deze tot stand kwam in de kring der gemeente, waarbij men het heilig avondmaal vierde. De overtrekking van deze plechtig heid door de latere Roomse kerk, die het huwelijk-zelf tot sacrament maakte, heeft bij de Reformatie ge leid tot een zekere houding van afwijzing. Toch is de kerk, ook de reformatorische kerk, lange tijd tevens „ambtenaar van de burgerlijke stand" gebleven. Zij registreerde de huwe lijken voor de overheid. In de Angelsaksische landen is dit nog overwegend het gebruik. Daar speelt de kerk bij de huwelijkssluiting nog een belangrijke rol. Maar in de landen, die beïnvloed zijn door het recht, zoals dat door de wetboeken van Napoleon werd geformuleerd, waarin de staat de registratie kreeg van al het wel en wee der onder danen, kwam het kerkelijk huwelijk op de tweede plaats te staap. ^J^IJ WILLEN in de geschillen hier over geen positie kiezen al zal het bovenstaande dienst kunnen doen bij de gesprekken, die in som mige families plaats hebben over de vraag: komt het bruidspaar getrouwd of ongetrouwd in de kerk en moet de bruid dus links of rechts van de bruidegom zitten doch wijzen erop, dat dit onderwerp in ons land niet alleen academische betekenis heeft. Tot twee of driemaal toe is er na de oorlog een zaak aan de orde ge weest, waarbij een voor de wet ge trouwde vrouw door haar man was verlaten, terwijl deze zonder dat een echtscheiding was uitgesproken, voor de R.K. kerk met een ander „huwde", waardoor hij naar Nederlands recht met deze andere vrouw in concubinaat leefde, terwijl men in Roomse kring juist hoorde verdedigen al houdt men zich daar als regel aan de wettelijke voorschriften dat de man juist met de eerste vrouw in overspel had geleefd, omdat hij im mers met haar niet voor de kerk was verbonden. Het feit, dat de paus nu door zijn optreden inzake het Belgische vorstenhuwelijk heeft gebogen voor de prioriteit van het huwelijk voor de wet, is in dit ver band van grote betekenis. In de tweede plaats komt het in ons land nogal eens voor, dat een R.K. paartje, dat huwelijksplannen heeft op ruime termijn, zich toch alvast voor de wet laat „trouwen", doch dit dan alleen beschouwt als een formaliteit, die hun het recht geeft, zich te laten inschrijven als woningzoekend. Als verloofden wach ten zij dan af, tot ze een woning krijgen en trouwen eerst dan voor de kerk. Zij hebben dus bij het begin van hun werkelijk huwelijk een woning, terwijl dat voor Protestanten niet mogelijk is. Hier wordt meer malen een ongelijkheid gevoeld, die ons doet vragen: zou het niet goed zijn, als de R.K. kerk toch in dit op zicht met de werkelijkheid rekende, dat zij een grens stelt aan de tijds afstand, die er ligt tussen de huwe lijksvoltrekking voor de wet (al erkent zij die niet, ze kent toch „het papiertje"; en die door de kerk. IN WEZEN ligt in normale gevallen het besluit tot een huwelijk en de erkenning daarvan uiteraard nog dieper dan bij kerk en overheid. Die ligt in de overeenstemming tussen twee jonge mensen, om met elkaar verder door het leven te gaan, in de verloving, waartoe hun ouders de toestemming geven, in de bewilliging tot het huwelijk, die deze ouders geven en waarnaar de overheid toch altijd instantelijk informeert. En tenslotte ligt het huwelijk het aller diepst verankerd in God, Die twee mensen voor elkaar bestemt, Die hun wegen zo leidt, dat ze elkaar ont moeten en liefkrijgen, zodat ze kun nen besluiten, elkaar in goede en kwade dagen getrouw te zijn en samen te leven tot eer van Hem, Die hen samenvoegde. Dit laatste doet nóch de overheid, nóch de kerk, want tenvolle geldt: huwelijken worden in de hemel ge sloten. Van een onzer verslaggevers GOES. De gisteren in „De Prins van Oranje" gehouden schooldag voor het protestants christelijk onderwijs in Zeeland mocht zich verheugen in een bijzonder grote belangstelling. Het programma was dan ook zeer aantrekkelijk: in de morgenver gadering sprak de heer I. G. de Meijer te Dordrecht over: „Israël, verloren of verkoren?", en in de middagsamenkomst heeft de heer, J. B. Oosterwelder uit Amsterdam gedeclameerd. Aan deze schooldag was een tentoonstelling van schoolbehoeften verbonden, waarvoor veel interesse bestond. gescheurd en kan niet meer worden her steld. Toch is er onder het Joodse volk in het algemeen geen haat tegen Chris tus meer. Er worden in Israël veel boe ken over Jezus gedrukt. Men aanvaardt echter alleen de Christus van de berg rede, doch niet de Messias. Het is ech ter mogelijk, besloot de heer De Meij er zijn met grote belangstelling gevolgd referaat, dat in de loop der tijden het volk Israël Christus als Messias aan vaardt. DECLAMATIE Gistermiddag heeft de bekende Am sterdamse verteller, de heer J. B. Oos terwelder op meesterlijke wijze voorge dragen: ,,De schrik uit de White Cha pel", een verhaal van een jongen uit een Londense achterbuurt. Op sublieme wij ze bracht de heer Oosterwelder de ka- Namens het bestuur van het negende district van de Schoolraad voor de Scholen met de Bijbel opende de heer J. Laport uit Goes de schooldag gister morgen, nadat vooraf de burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis, met een vlot speechje de tentoonstelling had geopend. De heer Laport feliciteerde en kele onderwijsmensen, die in het afge lopen jaar een koninklijke onderschei ding hadden ontvangen en memoreerde o.a. het eeuwfeest van de chr. school te Nieuwdorp. Hij deelde mede dat het aantal vacatures bij het prot. chr. on derwijs in Zeeland op 16 mei j.l. 48 be droeg. De vacatures bij het u.l.o. en het v.h.m.o. met name geven de bestu ren veel zorg. De onbevoegde leerkracht is daar geen uitzondering meer en maar al te vaak moet men zijn toevlucht ne men tot leerkrachten, die nog niet eens het predikaat „onbevoegd" bezitten. Jongelui, die overwegen te gaan stu deren lopen de kans te worden aange steld als leraar. Toch zijn er lichtpunten, aldus de heer Laport. De kweekscholen zullen over enkele maanden naar schatting' 500 geslaagden afleveren voor de derde leerkring. De grootste helft bestaat echter uit jongemannen, die eerst hun militaire dienstplicht moeten vervullen. De heer Laport sprak de wens uit, dat soepel heid zal worden betracht bij het ver strekken van vrijstellingen of uitstel van militaire dienstplicht. De chr. kweekschool te Middelburg levert, naar de heer Laport hoopte, dit jaar acht on derwijzers en acht onderwijzeressen af. Met de opleiding voor kleuterleidster gaat het nog niet naar wens. Het aantal vertrekkende leidsters is groter dan het aantal, dat zich aanmeldt voor oplei ding. Gemiddeld is een kleuterleidster vijf jaar aan een school verbonden en gaat daarna trouwen. De heer Laport besloot zijn openings- Het Joodse volk is in de dood van Chris tus gestorven, het zal in de opstanding van Christus tot herrijzenis moeten ko men. De staat Israël is een voorteken van Gods handeling met Zijn volk. Meer dan een voorteken is het echter niet, want van een bekering van Israël is nog geen sprake. Blijft daarom dit volk, waar? het ook optreedt, een oorzaak van opwinding? Opvallend is het, dat de tempelberg in Jeruzalèm nog in handen is van de Arabieren. Het is alsof God wil zeg gen: het voorhangsel in de tempel is Eigen nieuwsdienst GOES Gisteravond organiseerde de Federatie van Personeelsverenigingen te Goes een sportavond waarop aantraden de schakers, dammers en tafeltennissers. Deze spelen werden gehouden in de kantine van de wasserij „De Zon". Een twaalftal schakers, 11 dammers en 24 tafeltenisser-s die elkaar in een sportieve strijd 'bekampten. De resulta ten waren als volgt: Schaken le prijs: A. Bonder, 2e prijs: C. Pleijte. Dammen le prijs Verkerke, 2e prijs Van Holst. Tafeltennis le prijs D. Pieters, 2e prijs Rosa. Vanmiddag wordt op het sportterrein te Goes een grote sportmiddag gehou den waar voetballen, volleybal, korfbal en'kinderspelen zullen worden gehouden. De kinderen vertrekken onder leiding van de jeugdafdeling van de pijpersver. „Excelsior" om 1.30 van de Markt. Het programma is als volgt: Voetbal le veld*: 1.302 uur BVAB PTT, 2.05—2.34 uur PZEM—Typis, 2.40— 3.10 uur GAKLouisse. 2e veld: 1.302 uur InterscaldesGem. werken, 2.052.35 uur WattezDe Zon. Om 6 uur de finale. 4.304.45 uur demonstreert het tam boers- en pijperskorps „Excelsior", van 4.45 uur tot 6 uur worden volleybalwed strijden gespeeld tussen teams van BVAB, GAK, PTT, Interscaldes en De Zon. 4.506 uur korfbalwedstrijd Togo Federatie twaalftal. KAPELLE. De Zeeuws Brabantse turnkring en de Brabants-Gelderse turn kring houden vanmiddag en vanavond in Kapelle een „Dual-meet", die zal bestaan uit krachtmetingen op verschillende ter reinen. Omstreeks vijf uur beginnen de wedstrijden, die tegen tien uur met een opmars der wedstrijdploegen eindigen. Daarna worden de uitslagen bekend ge maakt. TERNEUZEN. De Zeeuwsch Vlaam se Postzegelclub besloot op haar laatste vergadering in dit seizoen, alle clubs, aangesloten bij de Nederlandse Bond van Postzegelverzamelaars aan te schrijven teneinde een protest van de hele bond uit te lokken tegen de P.T.T. De Zeeuwsch Vlaamse bond noemt de zomerzegels, die 11 mei in omloop zijn gebracht en die de Deltawerken voorstellen, minderwaar dig wat voorstelling en kleur betreft. De heer A. v. d. Berge ging zelfs zo ver, dat hij ze vergeleek met de bij de kinderen bekende „overplakkers". Met meerder heid van stemmen besloot de Zeeuwsch Vlaamse club te protesteren bij de P.T.T. De heer F H. Hamelink stelde voor een bibliotheek aan te leggen, doch de heer M. Moens voelde meer voor rondzendver- keer. Op 1 juni 1959 was bij de Coöp. Boe renleenbank te Hoedekenskerke ingelegd f 826.277,62 Terugbetaald werd in dezelfde periode f522.329,16. Het saldo van de spaarbank bedroeg op 1 juni f 3.966.273,57. 0 De vrouwenverenigingen van de Ned. Hervormde Gemeenten Retranehement en Cadzand hebben gezamenlijk een busreis ondernomen met als hoofddoel een be zoek aan het openluchtmuseum te Arn hem Verder werd het park Roosendaal, de bedriegertjes en de Posbank bezich tigd. Ook werd nog een rondrit gemaakt in de omgeving van Nijmegen. raktertrekken van de jongen naar vo ren en door zijn levendige voordracht en goede mimiek wist „ome Jan" zijn publiek, waaronder toch ook tal van goe de vertellers zaten, sterk te boeien en bovendien kon men van zijn verteltrant nog veel leren. De heren C. H. Heijboer en A. de Klerk werden herkozen als bestuursle den. toespraak met te herinneren aan de Calvijnherdenking. Calvijn heeft ons doen zien, dat de school een belangrijk deel is van de akker van het konink rijk Gods, aldus spr. ISRAËL De heer I. G. de Meijer uit Dordrecht refereerde in de morgenvergaderifig over de staat Israël. Hij releveer de de historische ontwikkeling van deze republiek en de strijd, die de jonge staat moet voeren tegen de Arabische landen. Men noemt Israël ,,de schrik Gods". De heer De Meijer ging, mede aan de hand van citaten uit belangwekkende be schouwingen, die aan Israël zijn gewijd, na, welk recht tot vestiging van een nieuwe staat in Palestina de Israëliërs hadden. Hij noemde in dit verband de uitspraak van de V.N., dat Palestina in een Joods en een Arabisch deel zou worden gesplitst, doch ook de belofte van God aan Abraham: „Aan U en Uw nakomelingen zal ik dit land geven". Intern heeft de staat Israël nog met veel moeilijkheden te worstelen, voor al gelegen in het verschil van opvat ting t.a.v. de betekenis der oudtesta mentische wetten. Israël heeft, merkte de heer De Meijer op, een Messiaanse politiek nodig, want de werkelijke ver lossing is alleen mogelijk door Christus. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Het aantal werkloze mannen in Nederland daalde in mei van 54.182 tot 41.687, terwijl de geregistreerde arbeidsreserve die behalve de werkloze mannen ook de op de aanvullende werken geplaatste werknemers omvat afnam van 72.596 tot 53.796. Hoewel deze daling voornamelijk het gevolg is van het voortschrijden van het seizoen, was daarnaast de in vloed van de verder aantrek kende conjunctuur op de arbeids markt duidelijk waar te nemen. Dit blijkt o.m. hieruit, dat het voor het seizoen .gecorrigeerde cijfer vgn de geregistreerde ar beidsreserve van mannen een forse daling vertoonde en wel van 72.000 tot 65.000. Een andere aan wijzing wordt gevormd door een toeneming van het aantal open staande aanvragen van werkge vers, welke uit het seizoen alleen niet is te verklaren. In sommige delen van het land be weegt de arbeidsmarkt zich thans in de richting van een overspannen situatie. Reeds in verschillende gevallen werden gevoelige tekorten aan arbeidskrachten geconstateerd. Gedurende de maand mei daalde in alle beroepsgroepen het aan tal ingeschrevenen. De grootste daling deed zich voor on der de landarbeiders als gevolg van de toegenomen seizoenwerkzaamheden de landbouw. De omvang van deze werk zaamheden was dit jaar iets groter, doordat het suikerbietenareaal in verge lijking met vorig jaar weer is uitgebreid. In de bouwnijverheid nam de bedrij vigheid nog verder toe. Zowel in de wa ter-, spoor- en wegenbouw als in de bur gerlijke en utiliteitsbouw was een stij gende aktiviteit te bespeuren, waarbij vooral voor particuliere woningbouw en industriebouw een toenemende belang stelling bleek te bestaan. In de metaal industrie tekende zich in vrijwel alle sektoren een duidelijke verdere ople ving af. De werkgelegenheid in machi- 's-GRAVENHAGE. In de ouderdom van ruim 87 jaar is te 's-Gravenhage overleden dr. J. P. de Bie, emeritus predikant der Nederlands Hervormde Kerk. Dr. De Bie werd 7 augustus 1871 te Rotterdam geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In 1899 promoveerde hij aan deze univer siteit cum laude tot doctor in de theo logie op een dissertatie getiteld „Het le ven en werken van Petrus Hofstede". In 1899 aanvaardde hij het predikambt te Ketel. In 1904 vertrok hij naar Arn hem, in 1910 werd hij predikant te 's-Gravenhage waar hij werkzaam is ge weest tot 1930, toen zijn gezondheidstoe stand hem noopte met vervroegd eme ritaat te gaan. Dr. De Bie was onder meer curator van het christelijk gymnasium te Ara- hem en vice-voorzitter van de vereni ging Protestants Nederland. Hij heeft verschillende boeken geschreven en in tal van tijdschriften gepubliceerd. Tot vóór enkele jaren verzorgde hij het bio grafisch woordenboek voor protestantse godgeleerden in Nederland, waarvan hij met wijlen prof. dr. J. Lindeboom de redactie had. Ook was hij redacteur van het weekblad van de confessionele vereniging „De Gereformeerde Kerk". De verdiensten van dr. De Bie die een kenner der Nederlandse literatuur was, werden erkend in zijn benoeming tot lid van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde en van het Histo risch Genootschap te Utrecht. Zijn stof felijk overschot is in alle stilte in het familiegraf op Crooswijk te Rotterdam bijgezet. ft Binnen het raam van het werkbezoek, dat de Tweede Kamerfractie van de Par tij van de Arbeid aan Zeeland zal bren gen, zal op die datum 's avonds in de Statenzaal te Middelburg een vergade ring van Ged. Staten met de fractie wor den gehouden. nefabrieken, fabrieken van stalen meu belen en metaalwarenfabrieken breidde zich verder uit. In de textielindustrie zet de opleving zich nog steeds voort wat tot uiting komt in een groeiend te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten. De daling van het aantal ingeschreven losse arbeiders moet vooral verklaard worden uit de toegenomen bedrijvigheid in de landbouw, de bouwnijverheid en de metaalindustrie. Vooral in de laatste bedrijfsklasse is hier en daar een grote behoefte aan ongeschoolden. De toeneming van de werkgelegen heid onder invloed van het seizoen veroorzaakte een sterke afneming van de seizoenwerkloosheid; bovendien had dit een gedeeltelijke versluiering van de struktuurwerkloosheid tot gevolg. Onder invloed van de stijgende vraag en de toenemende krapte op de ar beidsmarkt vonden werklozen, voor wie passende vaka-tures aanwezig wa ren, sneller werk dan voorheen als ge volg waarvan de wrijvingswerkloosheid daalde. De provincie Zeeland neemt lande lijk gezien nog steeds de vierde plaats in de rij van provincies in. Eind april 1958 was de geregistreerde arbeidsreser ve 3713, eind mei 1958 2335, eind april 1959 3515 en eind mei 1959 2112. In tegen stelling tot alle andere provincies is het niveau in Zeeland ongeveer hetzelfde ge bleken in vergelijking met het vorig jaar. De andere gewesten geven een da ling te zien. Per 1000 mannelijke loon- trekkenden bedraagt de reserve in Zee land 36, Groningen 58, Friesland 50, Drente 85, Overijssel 27, Gelderland 18, Utrecht 13, Noord-Holland 15, Zuid-Hol land 13, Noord-Brabant 21, Limburg 12, Nederland 21. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Met de trein van drie over twee arriveerden gis termiddag op het Middelburgs-e sta tion twintig West-Berlijnse jongens, die voor veertien dagen hun vakantie komen doorbrengen op de Woeste Hoeve in Valkenisse. De heer G. W. Oskamp, directeur van de provinciale VVV, stond de jongens op te wach ten, die vergezeld waren van arbeids- director J. Triem van De Eschweiler Bergwerks Verein, de heer Reinhold Walz, hoofdambtenaar van de sociale afdeling voor jeugdvorming in Berlijn, de heer Friedrich Muller-Rocholtz, hoofd van de sociale afdeling van de EBV en de heer Gunther Lannes, jeugdleider. Arbeiders van De Eschweiler Berg werks Verein hebben financieel moge lijk gemaakt, dat deze jongens die pre cies de automerken uit hun hoofd ken nen, maar nauwelijks van hun leven enige bomen hebben gezien, een pretti ge en rustige vakantie bieden, waarin zij bovendien volop „gezondheid" kun nen opdoen. De werknemers was de vraag voorgelegd de jongens enige tijd in huiselijke gastvrijheid te ontvangen of het financieel mogelijk te maken dat zij elders aan zee of in de bossen heerlijk kunnen genieten. Zo kwamen nu dus twintig jongens uit het woelige en overbevolkte West-Berlijn naar Val kenisse, waar herr Wohlgemuth en zijn assistenten onder .supervisie van de familie De Voogd voor een warm ont haal zorgden. In totaal zullen dit jaar ongeveer 400 kinderen van twaalf tot vijftien jaar uit West-Berlijn de ge meente Biggekerke „binnentrekken". Waarschijnlijk zal de Westduitse t.v. binnenkort naar Valkenisse komen om de ervaringen van de berliner Leute op het scherm vast te leggen. HULST In Hulst zullen deze zomer zondagsmiddags de winkels geopend zijn van 26 uur. In een vorige vergadering besloot de raad dit ruimer te nemen, nl. van 126 uur, maar de minster had daar bezwaren tegen. Op zijn suggestie en mede op advies van de Kamer van Koophandel besloot de raad nu met een openstelling van 26 uur genoegen te nemen, hetwelk echter eerst kan ingaan wanneer officieel de ministeriële toe stemming daarvoor is afgekomen. De minister heeft voorts laten weten, dat deze zomer een enquête door de K.v.K. zal worden ingesteld en dat aan de hand van de gemelde resultaten de winkelsluiting zal worden bezien voor 1960. De raad van Hulst was helemaal niet blij imet d'eze mededeling uit Den Haag. „Wij leven hier in het zuiden," zo be toogde de 'heer Martens, „en Hulst is voornamelijk georiënteerd op België. In westelijk Zeeuws Vlaanderen zijn de winkels wel de gehele zondag open. Waarom,:jn Hulst als centrum, van het, oostelijk deel niet? en waarom móet de K.v.K. een ènquête instellen?" Hij zei van mening te zijn, dat de kamer daar niets mee te maken heeft. Dat imoet onder en door middenstanders gebeuren. Op aandringen van de voorzitter werd besloten voorlopig de ministeriële sug gestie toch maar op te volgen. door L. van Wallenburg DREISCHOR moet ontstaan zijn uit drie schor ren. Het wapen laat dit duidelijk zien. In de grote blauwe zee liggen drie groene plekjes: de drie schorren. Ze zijn erg klein, want de witte schapen, die er op staan nemen het groene landje bijna geheel in beslag. Vast gebrek aan „Lebensraum". Later zijn die schorren door bedijking van de tussenliggende wateren tot één geheel verenigd. Eeuwen geleden lag het dorpje op een eiland, dat daarna een deel van het grotere eiland Schouwen is geworden. Het was een welvarende plaats, waar dikwijls vissers uit Zierikzee in de haven een veilige ligplaats vonden. Nu heeft Dreischor geen haven meer. Wel een grote kerk uit de 15de eeuw. Wat vervallen, maar ze wordt gerestaureerd. In deze kerk bevindt zich een mooi praalgrafvan de ambachtsheer, Mr. Pieter Mogge. Uit zijn aanzienlijk vermogen had hij hiervoor een bedrag van 12.000.gereserveerd. Het voorstel tot wijziging van het reglement van orde, an.b.t. de rondvraag lo'kte Iheftige woorden uit. B. en W. wil den een artikel opnemen, waarin bepaald werd dat B. en W. niet venplicht zijn in de zélfde raadsvergaderingen gestelde vragen te beantwoorden, B. en W. wil den alleen antwoorden indien zij dat Van een onzer verslaggevers GOES. Met als lichtend voorbeeld de ervaring op Tholen gaat ook de middenstand op de Bevelanden over tot de aanval. Ook op Zuid- en Noord-Beveland tobt men met het probleem van het wegtrekken der plattelandsbevolking met alle nare gevolgen voor de middenstand. Op initiatief van enkele middenstanders is een comité „De Bevelanden" in het leven geroepen. Tijdens een gistermorgen gehouden pefseonferentie heeft het comité enkele concrete punten naar voren gebracht, die beogen het geven van impulsen aan de, vooral producerende, midden- standsbedrijven. Deze punten zijn: 1. het samenstellen van een rapport over de middenstand; 2. het organiseren van een tentoonstelling op 20 tot 23 april 1960 te Goes en 3. een ideeënbus. ma het organiseren van een tentoon stelling op 20-23 april a.s. te Goes. De ze expositie geldt voor de gehele streek en de middenstandsbedrijven zullen op deze tentoonstelling laten zien, wat zij produceren. Precies, zoals dit in Tho len is gebeurd, waar prachtige resulta ten zijn bereikt. Ter gelegenheid van de ze tentoonstelling zullen allerlei evene menten en excursies (naar de bloeien de boomgaarden en de Deltawerken) worden georganiseerd. De heer Korstanje, die zich zeer lof felijk uitliet over de voortreffelijke sa menwerking met de overheid, kon zelfs vertellen, dat vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel uit Ame rika deze expositie zullen bezoeken. Wat de ideeënbus betreft meent het comité dat ook de middenstander zelf met gedachten naar voren kan komen en daarom is deze ideeënbus ingesteld. Voor de beste'ideeën zullen prijzen be schikbaar gesteld worden. De tentoonstelling is alleen voor de za kenmensen en zal niet opengesteld wor den voor het publiek. Het initiatiefcomité, waarin een negen tal burgemeesters zitting heeft, alsme de de heer A. Korstanje, rijksmidden- standsconsulent, de heer A. P. Bos, di recteur van het gew. arbeidsbureau te Góes en pater Roof, sociograaf, heeft drs. J. Scheps, hoofd van het bureau regionale aangelegenheden van het di rectoraat-generaal voor de middenstand en toerisme, bereid gevonden zijn me dewerking. te verlenen bij,-het samen stellen van het rapport. In dit rapport zullen de problemen, waarmee vooral de middenstanders op de Bevelanden te kampen hebben, duidelijk gesteld wor den, maar tevens zal getracht worden wegen aan te geven om de middenstand meer impulsen te geven. T entoonstelling Als tweede punt staat op het program- nodig vinden en dan in een volgende ver gadering. Na een felle discussie, waarin woorden als ondemocratisch en vrijheidsberoving vielen, werd het voorstel van B. en W. verworpen met 7—2 stemmen. Voor stemden alleen d'e beide wethouders. den. Het huidige museum aan het Bel- lamypark is immers veel te klein ge worden en evenmin geschikt. Ook zou den er andere evenementen op cul tuurgebied kunnen plaats hebben, want daarvoor ontbreekt ons tot dusver ook de ruimte. Neen, het is niet zomaar een losse gedachte van Vlissingens burgemees ter. In de commissie voor Monumen tenzorg die straks het rijk van advies zal moeten dienen in de bestemming van het raadhuis, leeft deze gedachte ook, aldus mr. Kolff. Het raadhuis dateert van 1733. Archi. tect J. P. von Bauerscheit in onze provincie bekend als de schep per van het Vlissingse Beeldenhuis, de vroegere provinciale bibliotheek te Middelburg en het oude rusthuis Der Boede heeft het gebouwd tijdens de ambtsperiode van burgemeester mr A. P. van Dishoeck van Oudhuisen. Het zal niet gemakkelijk zijn dit mo numentale gebomv te verplaatsen. Vooral de plafonds met het sculp tuur-stucwerk zullen heel wat hoofd brekens kosten. Misschien dat men ze het beste in vier delen kan zagen, is al geopperd, zoals onlangs ook in Rot terdam met goed gevolg is geëxperi menteerd. VLISSINGEN. Reeds wer pen de machtige kranen van „De Schelde" hun schaduwen over het Vlissingse stadhuis. De scheepswerven groeien met de dag en steeds verder dringt de Koninklijke Maatschappij de oude stad binnen. Complete straten zijn er de afgelopen ja ren voor tegen de vlakte ge gaan. Ook het oude stadhuis zal aan de industrie ten prooi vallen. Het stadhuis kan er nog een paar jaar ongemoeid staan. Maar dan zal het toch definitief van zijn plaats moeten verdwijnen. Zoals al de hui zen uit die buurt reeds verdwenen zijn. DUUR „Ik zou ons prachtige stadhuis lie- ver willen verplaatsen," zegt mr. B. I'* it Kolff, Vlissingens burgemeester. Ik weet niet, of u geachte lezers, die ste nen kolos van vier verdiepingen wel eens van nabij hebt gezien, maar dat verplaatst zelfs de knapste aanne mer niet een-ttvee-drie. Dreigend vallen de schaduwen van de machtige Schelde-kranen reeds over het oude stadhuis, dat helemaal alleen staal, nu de omliggende woningen al zijn weg gebroken. „Ja, 't zou natuurlijk weer afgebro ken moeten worden." gaat de burge meester verder, ,.en om de kosten zo veel mogelijk te drukken, vraag ik me af of het mogelijk zal zijn op de plaats waar het gebouw dan zijn tweede be stemming krijgt, eerst een betonnen skelet te bouwen. Daar omheen zou dan ons oude raadhuis opnieuw opge bouwd kunnen worden." Ja, de kosten. Enkele jaren gele den werden die op 450.000 geschat, maar thans zullen die wel ver over de half miljoen lopen. „Natuurlijk, dat is een bonk geld", geeft mr. Kolff toe, maar Vlissingen zou er een waardevol monument door kunnen be houden." Voor de toekomst, wanneer Vlissin gen toch wel eindelijk eens zijn nieu we stadhuis zal krijgen, zou mr. Kolff graag zien, dat dit fraaie 18e eeuwse gebouw als museum gebruikt kon wor- Goes heeft taak Tijdens de persconferentie werd wat dieper ingegaan op de problemen van de middenstanders. Speciaal de houding van de gemeente Goes tot de streek. Wethouder J. H. Roose verklaar de namens het gemeentebestuur, dat Goes zijn groei en welvaart eigenlijk heeft te danken aan de agrarische om geving. „Het is noodzakelijk en zelfs de plicht van Goes om de opbloei van de platte landsgemeenten in positieve zin te be vorderen. Zelfs wanneer daarvoor een offer moet worden gebracht", aldus de heer Roose in duidelijke taal. En al zag de heer Roose in de aan wijzing van Goes tot industriekern een zekere discriminatie van de dorpen, toch meende hij dat Goes een taak heeft met betrekking tot werkgelegenheid in de streek. „Maar dat kan Goes niet alleen. Het streven is duidelijk aanwezig om de mensen, die in Goes werken, in de dorpen te laten wonen al mag er dan nog wel wat veranderen aan de bus- en bode-diensten. Dat is een apart pro bleem". Burgemeester L. Cnossen van Krab- bendijke en lid van het comité, vertelde, dat bij een onderzoek in zijn gemeente is gebleken, dat de laatste vijf jaar 200 mensen zijn weggetrokken, uitsluitend een gevolg van het feit, dat er gebrek aan woonruimte was. Hij heeft kans ge zien om de plaatselijke aannemers rond de tafel te krijgen en met een succes vol resultaat. „Deze mensen moeten zo veel mogelijk in eigen gemeente wer ken. Als comité moeten wij streven naar een bundeling van krachten in de verschillende sectoren van het bedrijfs leven. En daar is de middenstand bij gebaat". De heer Korstanje kon daar nog aan toevoegen dat voor economi sche samenwerking kredieten verschaft kunnen worden. Bij al deze problemen vervult ook de situatie op de arbeidsmarkt een belang rijke rol. Gebrek aan werkgelegenheid werkt nu eenmaal ongunstig op de mid- denstandsbedrijven. De produktie van de kleine midden- sta ndsbedrijven op de dorpen moet om hoog gebracht worden. Dat is de opzet van de activiteiten, die het comité op papier heeft geze* en ook in de prak tijk wil brengen. De fruuie voorgevel van liet stadhuis. DEN HAAG. Bij de herclas- sering van 99 gemeenten, waar omtrent een commissie uit de Stichting van de Arbeid een voor stel heeft gedaan dat door het college van rijksbemiddelaars is overgenomen en van 1 juli a.s. af als richtlijn zal worden aan gehouden, zijn drie Zeeuwse ge meenten uit de vijfde klasse naar de vierde klasse overgebracht. Het zijn de gemeenten Bres, kens, Oostburg en Sluis. Bij nieuwe contractvaststel, ling zal dit dus loonsverhoging voor ambtenaren in de betrok ken gemeenten betekenen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3