m. GUINEA-EXPEDITIE KAN (voorlopig) Prof. Brongersma krijgt extra ton VERDER Huisheilige lichtte zes weduwen op Verlossend woord over 11.000 km De tremen denderden over gevaar Nederland wil arbitrage over Fokker-Rio Arbeidsmarkt overspannen Er klonk een opgelucht „O" ER ZIT WEER VIS IN DE OUDE RIJN Wie helpt hen door oerwoud? VOORSTEL AAN BRAZILIË De heer Scheele in Singapore Telefonisch interview De Bilt: koeler WELKOM VOOR PRINSES PAOLA Centraal Theater moet verdwijnen GEEN HULP, GEEN DANK BEWAPENDE 16-JARIGE GEGREPEN Zó bent u getuige van een dramatisch gesprek PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND In donker Amsterdam Bom onder spoorlijn Angst in het hart Verbouwd zomerhuisje blijft zomerhuisje Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991: Postbus 4. giro 116666 Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel 01180-2009. Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuvvstraat 38. tel 01150-3189, Zierikzee. Havenpark ">4 tel 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,58 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaarg. No. 1615 Zaterdag 6 juni 1959 Dr. D. Brongersma Van orae Haagse redactie DEN HAAG De forse daling van de werkloosheid brengt alweer pro blemen in zicht. In sommige delen van ons land is prake van een over spannen arbeidsmarkt. De tekorten aan arbeidskrachten zijn hier en daar gevoelig, aldus het minis terie van sociale zaken in een analyse van de werkloosheidcijfers De conjunc tuurwerkloosheid, die eind vorige maand nog vierduizend bedroeg, komt ditmaal op het lijstje van sociale zaken niet eens meer voor. De grootste daling van de werkloos heid kwam deze maand voor in de land bouw, waar het seizoenwerk toenam. Ook in de bouwnijverheid is de bedrij vigheid toegenomen, vooral door de uit breiding van particuliere bouw en in dustriebouw. In deze sector, met name in de provincies Overijssel, Gelderland en. Noordbrabant, treden de spanningen op de arbeidsmarkt op. Ook in de metaal-, textiel-, kleding-, meubel- en schoenindustrie kwam een begin of voortzetting van opleving voor. De seizoenwerkloosheid als geheel is flink afgenomen. Vele werklozen von den sneller een nieuwe baan dan voor heen, waardoor oook de wrijvingswerk loosheid afnam. BUSSUM De sportverenigingen Allen Weerbaar. BFC, SDO en BHC hebben besloten niet deel te nemen aan het défilé voor het gemeentebestuur, dat ter opening van a'e Bussumse sportweek op vrijdag 26 juni zou worden gehouden. Deze houding is gericht tegen het ge meentebestuur, waarvan reeds jaren lang geen enkele daadwerkelijke steun wordt ontvangen. Een beroep op de gemeente van enkele verenigingen om de bouwvallige tribune en de „onbewoonbare" cantine van het gemeentelijk sportpark aan d'e Meerweg dat alle mooie plannen in duigen weer m goede staat te brengen, had geen j n succes. Evenmin een verzoek tot ver-ZOU-Cten vallen, betering van de s-peelvelden, die tot een moeras worden als het maar even ge- De hele tocht en alles wat er aan Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De expeditie in Nieuw-Guinea is gered! Voorlopig althans. Gistermiddag sprak prof. dr. F. A .van Baren, de vice-voorzitter van de Stichting Expe ditie Nieuw-Guinea, het verlossende woord. Prof. Van Baren zat in zijn werkkamer in het Kon. instituut voor de tropen te Amsterdam, de telefoon in de hand. Ruim elfduizend kilometer verder in Hollandia op Nieuw-Guinea luisterde gespannen dr. D. Brongersma, de leider van de expeditie, naar de stem die via radio golven tot het telefoontoestel doordrong daar in Hollan dia, waar de nacht reeds gevallen was. Prol'. Van Baren zei: „Brongersma, ik bel je even op om je ge rust te stellen. Er komt een krediet van honderdduizend gulden. Het geld wordt in de kortst mogelijke tijd aan je overgemaakt via de gouyerneur. Daarmee is de expeditie voorlopig gered." Het bleef stil aan de andere kant van de lijn. Prof. Van Baren dacht al dat er storing was in de radiotelefonische verbinding tussen Amsterdam en Hollandia. Maar wij in de kamer van prof. Van Baren hoorden dr. Brongersma duidelijk zuchten. Toen zei hij „O" en het was of hem een steen van het hart viel. Honderdduizend gulden, tijdelijk voorgeschoten door het Aardrijks kundig genootschap en de Maat schappij voor natuurwetenschap pelijk onderzoek in de tropen, vor men de eerste garantie, dat de expeditie naar het witte hart van Nieuw-Guinea kan doorgaan. Gis termorgen was de situatie nog zo, Van onze Amsterdamse redactie Prof. dr. F. A. v. Baren Terwijl in Hollandia de nacht al was gevallen half negen plaatselijke tijd rinkelde daar in het Gouverneursgebouw de telefoon. Gesprek uit Amsterdam. Of de heer Brongersma aan het toestel wilde komen. Ruim elfduizend kilometer verder, in het Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam luisterde men gespannen. Daar was het twaalf uur in de middag. Ons blad was er bij. Het kan dus vandaag over de halve aardomtrek heen laten „meeluisteren" naar de stem van dr. Brongersma, de man die tegenslagen heeft moeten incasseren, maar die niettemin zijn vrolijk optimisme heeft behouden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jaren- lang hebben dagelijks 38 treinen tus- 4MSTERDAM De Arnster- sen Bodegraven en Alphen a.d Rijn op de lijn van Utrecht naar Leiden over tlamse politie heelt in een caie een niet geëxplodeerde bom gereden. t\t- o 1 Dit is aan het licht gekomen, toen de in de Nieuwe Brugsteeg mifl- hulpverleningsdienst op aanwijzing van den in het hartje van de donkere Wallenbuurt een zestien-jarige Duitse jongeman gearresteerd, die gisteravond een van de dames in de omgeving in kaar slaapkamer met een dolkmes had bedreigd. Bij zijn arrestatie had de jongen een pistool, een revol ver en bijbehorende patronen op zak. een veehouder niet ontplofte bommen opgroef en onschadelijk maakte. In één maand tijd zijn in de omgeving van de spoorlijn drie bommen opge ruimd. Bij onderzoekingen vond men onder de spoorlijn een vierde bom. Zij zal waarschijnlijk volgende week wor den verwijderd. Meteen na zijn aanhouding gonsde de buurt, die onlangs opnieuw werd opge schrikt door een moord op een vrouw, van de geruchten. Verscheidene vrouwen en meisjes zouden door de Duitse jongen met wapens zijn bedreigd. Nader onder zoek leerde, dat al die verhalen eerder aan opgeschroefde zenuwen dan aan werkelijke gebeurtenissen moeten wor den toegeschreven. De jongen zelf be waart een absoluut stilzwijgen. De kinderpolitie is nu bezig zijn Duitse antecedenten te onderzoeken, omdat men het vage vermoeden heeft dat hij in zijn vaderland ook het een en ander op zijn kerfstok heeft. Hij had namelijk in Am sterdam in een klein hotel onder een valse naam zijn intrek genomen. Verder houdt men rekening met de omstandig heid dat de jongeman niet alleen naar Nederland is gekomen. zijn er nu meer dragers nodig, terwijl op de gehele route nieuwe landingsplaatsen voor vliegtuigen en helikopters moeten worden aangelegd. Dat alles kost veel geld. legend heeft. Zelfs is er niet het gering ste materiaal voor onderhoud aanwezig. Van de begroting ad 15.000, ö'ie elk jaar door de sportstichting wordt inge diend, schrapt de gemeente steeds 5000; de overblijvende 10.000 zijn dan juist voldoende voor de salarissen voor de terreinknechten. DEN HAAG De tweede proefvisserij met de zegen in de Oude Rijn, de Hollandse IJssel en de Gouwe heeft aangetoond, dat er weer vis zit. Een week gele den waren de vangsten nihil en sprak men van „dood water"; sinds vandaag zijn er meer opti mistische berichten te vernemen. De visstand in de besmette wate ren van Zuid-Holland heeft zich verrassend snel hersteld, uiter aard door het toevloeien van vis uit andere wateren. Bij drie trekken met de zegen in de Oude Rijn vingen de beroepsvissers on der het wakend oog van ir. Hofstede van de Visserij-inspectie en de heren De Wit en Wijkmans van het Centraal hen- gelaarsverbond 79 grote brasems, 77 grote voorns en bleien, wat grote zeelt, snoek en baars. „De hengelaars kunnen nu met enige kans op succes hun snoer weer in ó'eze wateren uitgooien", zei de heer De Wit, „al is het natuurlijk nog lang niet wat het geweest is. Het hengelaarsverbond Leiden en omstreken schat een tiendui zend gulden nodig te hebben om dit vis- water weer op peil te brengen. Maar Ook onze speciale verslaggever had nog het is verheugend, dat de visstand' zich een radiotelefonisch gesprek met dr. Bron- zo vlot aan het herstellen is." gersma, die ondanks zijn grote zorgen zjjn Gelijke berichten kwamen van de proefvisserij in de Hollandse IJssel en de Gouwe. In het algemeen werd grote vis gevangen, maar met een fijnmazige zegen werd aangetoond, dat er ook kleintjes zitten. De blindheid van veel voorns is te wijten a«»n een parasiet en heeft met de watervergiftiging niets te maken Dit heeft de Visserij-inspectie in haar labo ratorium in Utrecht vastgesteld. De parasiet is niet schadelijk voor de vis stand. vooraf was gegaan dreigde een fiasco te worden. De grootste wetenschappe lijke expeditie, ooit in tropisch gebied ondernomen, zou door gebrek aan geld, door motorpech aan de vliegtuigen en ziekte onder de piloten, vlak voor het begin van de eigenlijke tocht moeten worden opgegeven. In een telegram aan het stichtings bestuur had dr. Brongersma de nood toestand afgekondigd. Alle voorberei dingen waren gereed, maar het acute geldgebrek bracht de hele zaak in een impasse. Op een antwoordtelegram had dr. Brongersma het basiskamp in de wil dernis verlaten. Hij was naar Hollandia gevlogen met angst in het hart. Hij vreesde niet anders dan te zullen horen: Brongersma kom maar terug, er is geen geld meer. En dat juist op het ogenblik waarop alle verkenningen van het on herbergzame terrein achter de rug wa ren, kampementen waren ingericht en de eigenlijke tocht naar de berg Antaris zou beginnen. Toen bij het ergste vreesde, kwam echter deze boodschap uit de lucht val len: „Brongersma, de expeditie is voor lopig gered. Je kunt de nodige contrac ten tekenen. Wij hebben een ton vrijge maakt. Je kunt beginnen. Besef echter wat dit allemaal betekent. De beide genootschappen, die dit geld zolang heb ben voorgeschoten, hebben hun kassen en fondsen volledig uitgeput. Als het geld niet- op de een of andere manier terug komt, gaan wij failliet. Wees zuinig op de centen." Die laatste vaderlijke vermaning van prof. Van Baren was niet aan dovemans oren gezegd. In een razend vlug gesprek, dat glashelder doorkwam, vertelde de leider van de Nederlandse expeditie, hoe hij dagen en nachten heeft gewerkt aan nieuwe plannen. ,,Ik heb nu een plan ontwikkeld, dat uitvoerbaar is" aldus meldde hij. „Zoals wij het eerst hadden gedacht, was het niet mogelijk. Ook al omdat de helikop ters onder de moeilijke omstandigheden waaronder zij moeten vliegen, niet dat kunnen doen wat gevoeglijk van ze verwacht kon worden." „Wij starten nu niet van Ehet kamp aan de Ok Sibil, maar van Katern, en kele tientallen kilometers ten zuiden van het basiskamp. Vandaar gaan wij te voet naar de Antaris, die wij nu van het oosten uit zullen naderen." Dit alles betekent echter, dat over een veel langere weg moet worden gelopen. Dat brengt ontzettend veel meer werk met zich mee. Eerst al het kappen van een weg door het oerwoud. Maar voorts Het Aardrijkskundig genoot schap en de Maatschappij voor na tuurwetenschappelijk onderzoek in de tropen hebben de expeditie uit de impasse geholpen. Daarmee zijn echter alle fondsen van beide ge nootschappen uitgeput, zodat het overige wetenschappelijke werk zou moeten o .len stilgelegd, als heUyoorgeschoten geld niet op de een of andere wijze terugkomt. Bovendien is de ton die werd voorgeschoten, maar een onderdeel van hetgeen nodig is. In totaal moet de expeditie over driemaal zoveel kunnen beschikken, wil men het gestelde doel kunnen bereiken. Na de tegenslag is de expeditie een erezaak geworden. Wie helpt de expeditie door het oerwoud? Als iedere girohouder een dub beltje overmaakt, is de expeditie gered. Het gironummer van de Nieuw- Guinea Expeditie is: 478000 Am sterdam. DEN HAAG. De heer N. Scheele, kanselier van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Djakarta, die half april van de Borneo werd ge haald toen hij op het punt stond Indo nesië te verlaten, is in Singapore aan gekomen. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken trok destijds op het laatste ogenblik het uitreisvisum van de heer Scheele in, omdat het van hem, naar het zei, enkele inlichtingen wilde hebben over het vertrek van H. C. J. G. Schmidt uit Indonesië. Na een aan tal aanvankelijk wel boze be sprekingen tussen het ministerie en de Nederlandse vertegenwoordiger is hem na bijna twee maanden een nieuwe uit reisvisum gegeven. De heer Scheele heeft zich gevoegd bij zijn gezin, dat indertijd wel met de Borneo vertrok, en in Singapore op hem wachtte. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland heeft aan Brazilië voorgesteld het conflict tussen de Brazili aanse autoriteiten en het as- semblagebedrijf van Fokker door arbitrage te beslechten. Van beide zijden wordt de uit voering van het in 1950 tussen Fokker en de Braziliaanse re gering gesloten contract aan gevochten, zodat naar Neder lands inzicht een onpartijdig oordeel van derden wellicht een oplossing kan brengen. Minister Luns heeft de Braziliaanse ambassadeur in Den Haag, de heer J. de Sousa-Leao verzocht het voorstel bij zijn regering aanhangig te maken. Onze ambassadeur in Rio de Janeiro, jhr. mr. M. W. van Weede, heeft gelijke gevoel voor humor niet heeft verloren. Op de begroeting „goedenmiddag" rea geerde hij lachend: „Zeg maar goeie avond. Het is hier al byna negen uur." Prikkebeen is niet verslagen en de leden van zijn expe ditie evenmin. Daarover zei hij: „Toen wjf helemaal in het dieptepunt zaten en de ene tegenslag op de andere volgde, werd de stemming steeds beter. Over de hele expeditie is de echte pioniersgeest vaardig geworden. Wy zyn ons bewust, dat het een nationale zaak is." Prof. Van Baren bevestigde dit. „Nu is de expeditie een erezaak geworden voor het hele volk", zei hy. „Tot nu toe was het alleen maar een aangelegenheid voor de I mensen van de wetenschap. Uit Australië hebben wij reacties gekre- gen waaruit blijkt, dat men daar de groot ste belangstelling heeft voor de resultaten van de expeditie. Ook Amerika toont grote belangstelling. Uit de Verenigde Staten wordt een speciale waarnemer naar de expe ditie gezonden, om het Amerikaanse volk op de hoogte te houden. Indonesië kykt met leedvermaak naar het getob, dat nu gelukkig voorhij is. In Indo nesië zou men niets liever zien dan dat de tteouuwije, nuvenuieii vvmu vit n.. i het bouwsel niet geschikt om op normale expeditie mislukte. Dit moeten wy onder manier over een grote afstand te worden ai|c omstandigheden voorkomen, vervoerd. Dat had prof. Van Baren ook dr. Bron- Mr. Klaassen, die had geëist, dat de_cr,nia op i,et hart gebonden. „Denk erom, gemeente Zeist binnen twee maal vier en k litic moet pen gUCCCS worden. Er fflf. ter ^gb?e^f werS-aai veel „eer op het spel dau ik je „u veroordeeld in de kosten van het geding, zeggen kan. stappen ondernomen bij de Braziliaanse regering. Het is nog niet bekend of Brazilië op het voorstel tot arbitrage zal in gaan. Formeel genomen hoeft zij dit niet te doen, omö'at de fabriek van Fokker te Rio is opgericht als een Braziliaanse maatschappij (Fokker dp. Brasil S.A.) en bij een conflict onder worpen is aan het oordeel van de Bra ziliaanse rechter Het conflict is echter verscherpt door twee oomaken: 1de rechter heeft het verzoek van Fokker om surséance van betaling verworpen, zodat nu het faillissement van Ihet bedrijf is aangevraagd'; 2 tegen de leden van de staf van de fabriek is een aanklacht inge diend wegens smokkelhandel. Interne aangelegenheid Dit tweede punt staat in feite los van de moeilijkheden met het contract zelf, maar is nauw verbonden met de conflicten rond de fabriek van Fokker, ó'ie in een desperate positie is geraakt. Twaalf leden van de staf, onder wie de president-directeur, de heer Van Emden, mogen krachtens een gerech telijk bevel Brazilië niet verlaten zo lang de beschuldiging van smokkel wordt gehandhaafd. Zij ontvangen van de Nederlandse ambassade alle hulp en juridische bij stand, die zij nodig hebben. De Neder landse regering kan niet meer voor hen doen, daar dit wordt beschouwd als een zuiver interne Braziliaanse aan gelegenheid. Het K.N.M.I. in De Bilt bericht te gisteravond om 23.15 uur: Wat minder warm met zon nige perioden, maar plaatselijk ook enkele re gen- of onweers buien. Matige, later vrij krach tige wind tussen zuidwest en zuid en een kans op windstoten in buien. MIES JE: Toch nog warm genoeg! Van onze weerkundige medewerker DE BILT. Nederland was gis teren nu eens het warmste land van West-Europa, ja, zelfs was het hier warmer dan aan de Riviera en Zuid-Frankrijk. Dat hield verhand met het opdringen van een kleine depressie die over Frankrijk naar Engeland is getrokken en die de koelere lucht in beweging heeft gezet, die al enkele dagen boven de Oceaan op een invasie lag te wachten. Gisteravond heeft die lucht ook ons land bereikt, hetgeen hier en daar met wat onweer en een regenbui gepaard is gegaan. De buien hadden over het algemeen niet veel te betekenen omdat de lucht erg droog is. Tot gisteravond zeven uur was er op Schiphol drie en in Vlissingen vier mm regen gevallen, te weinig nog om het ge was veel goed te doen na de bijzon der droge en zonnige maand mei. De kans zit er in dat er meer nattigheid komt. De activiteit van de depressies boven de Oceaan is aan het toenemen en ofschoon wij daarvan vandaag nog niet veel zul len merken, bestaat daarop voor zondag wei wat kans. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het tot kampeerwagen omgebouwde zomerhuisje van mr. dr. K. W. P. Klaassen uit Den Haag moet ook nu nog worden beichouwd als een zomer huisje en valt onder de Woningwet. Dat is de mening van de president vande Utrechtse rechtbank, mr. J. J Plugge. Hij stelde mr. Klaassen in het kort ge ding met de gemeente Zeist in het ongelijk. Volgens de president deden de wijzi gingen in het uiterlijk, die mr Klaassen aan het zomerhuisje had aangebracht, niets af aan de karakteristiek van het gebouwtje. Bovendien vond de president BRUSSEL (Reuter, U.PX) Twintig minuten lang was de auto van prins Albert van België en zjjn Italiaanse verloofde prinses Paola vrijdagavond omringd door een juichende menigte van honderden mensen die het paar de doortocht belette. Dit speelde zich af bij de uitgang van het vliegveld van Brussel, waar de prinses even tevoren uit Rome was gearriveerd. Vrouwen wierpen boeketten bloemen de sportwagen van de prins binnen en en trommelden enthousiast op het linnen dak. Het heeft de politie de grootste moeite gekost een doortocht voor de prins, die zelf reed, vrij te maken. Dat gelukte pas na een wilde worsteling met het opgewonden publiek. Twee vrouwen werden tegen de grond gelopen, maar dat kon hun vreugde nauwelijks verminderen. Ze stonden op en riepen even enthousiast „leve de prinses" als tevoren. Deze foto toont de verwelkoming van prinses Paola door haar verloofde. GOUDA. Tegen de Zuidelijke hemel, AMSTERDAM De uit Heidelberg in de richting Zuid-Zuid-West hebben verscheidene inwoners van Gouda gis teravond om tien minuten voor tien een vurig verschijnsel opgemerkt. Men zag een vuurbal met daarachter een- spoor van twee handbreedten. De bal lichtte feller op naarmate hij de hori zon naderde. De weerdienst van het KNMI ver moedde, dat er een uitzonderlijk grote meteoriet de dampkring van de aarde was binnengedrongen. afkomstige Amerikaan, die in d'e nacht van woensdag op donderdag op de Oude Zijds Achterburgwal in Amsterdam zou hebben gepoogd een vrouw te wurgen, is gistermorgen voor de officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker geleid'. De Amerikaan zal echter niet verder in Nederland worden vervolgd. De offi cier heeft hem na 'het verhoor aan de Amerikaanse autoriteiten overgegeven. In Duitsland zal de militair door de krijgs raad in Heidelberg wonden berecht. Van onze Amsterdamse ledactie AMSTERDAM. Het lot van het roem ruchte Centraal Theater, een van de oudste en meest karakteristieke schouw burgen van de hoofdstad, lijkt bezegeld. De Amsterdamse Bank die eigenaresse is van het gebouw, heeft de theater exploitant tegen 1 mei 1960 de huur op gezegd. De bank gaat uitbreiden en is van plan de schouwburg, waar acteurs als Cor Ruys en Cees Lasetir hun eerste triomfen vierden, te laten afbreken. Er bestaat nog een kans dat het Cen traal Theater zich na 1 mei nog even zal kunnen handhaven. Er zijn namelijk nog meer bewoners van het oude gebouw en het is niet zeker dat de Amsterdam- sche Bank erin zal slagen hen allen op het gewenste tijdstip het pand te laten verlaten. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De recherche in Hilversum heeft de 56-jarige koopman G. O. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht dat hij in de afgelopen drie, vier jaar zes weduwen voor niet onbelangrijke bedragen heeft opgelicht. Tijdens zijn meer zakelijk-vriendschap- pelijk dan amoureuze omgang met de vrouwen heeft hij onge veer 120.000 gulden opgesou peerd. De koopman kwam met zijn slacht offers, die onder meer in Amsterdam en Hilversum wonen, in contact via huwelijksadvertenties. Al meteen na de eerste ontmoeting won hij hun sympa thie. Hij was een gezellig en onderhou dend prater, die de eenzaamheid van zijn vrouwelijk gezelschap aangenaam verlichtte. RABBELAAR Hij vertelde honderd uit over zijn geldverslindende compagnons die hij niet had over zijn lastige, hoogst materialistisch ingestelde eerste vrouw die niet bestond en over zijn zakelijke plannen die er niet waren. De weduwes gingen steeds in op zijn ontroerend vriendelijk gestamelde ver zoeken om financiële steun. Soms gaven de vrouwen hem bedragen zonder dat hij daarom had gevraagd. Ieder van haar ^dacht dat zij de enige was, die voor hem het schemerlicht van de huiselijkheid deed schijnen. Intussen had D. de handen vol aan wanhopige pogingen om zijn avontuur lijke kluwen uit elkaar te houden. Op een gegeven ogenblik onderhield hij contact met vier weduwes tegelijk. Toen de complicaties hem te bar ver- den, en de zaken in het ongerede dreig den te raken, zond hij een van haar met vacantie naar Parijs. Dat was in de kersttijd van het vorige jaar. Hij zette de vrouw, aan wie hij 28.000 gulden schuldig was, in Rotter dam op de trein en hoopte dat de jaar wisseling de oplossing zou brengen. De dreigende onweersbui bleef inderdaad nog wat uit, totdat de met vakantie ge stuurde en inmiddels al lang terugge keerde weduwe de zaak een paar da gen geleden te gortig begon te vinden. RECHERCHE RÓÓK Zij liep naar de politie om raad. Het was haar alleen te doen om een be spoediging van de teruggave van haar geld. De recherche rook echter meer achter de zaak. Men werd pas goed achterdochtig toen bleek dat de koop man een paar jaren tevoren al eerder wegens vermogensdelicten, waarbij een zame vrouwen een rol speelden, met de justitie in -anraking was geweest. T Amsterdam erd hij daarvoor veroor deeld. De politie zit nu r et de moeilijkhe dat geen van de benadeelde vrouwe erg wraakzuchtig en mededeelzaam Voor haar was O. immers de hui heilige van de gezelligheid. NOG 49 CENT Het zal vermoedelijk enige moei kosten haar er stuk voor stuk van overtuigen dat zij geen van allen et unieke plaats in het leven van ha: held hebben ingenomen. Een ding zal haar wel meteen duid lijk zijn: het geld is op. Bij zijn arre; tatie bezat O. nog slechts 49 cent. Vai daag zal hij voor de Amsterdamse off cier van justitie worden geleid. Mevrouw Dmitrieva, de echtgenote va: een Russische diplomaat die onlang tegen zijn zin naar de Sowjetunie moes: terugkeren, heeft verlof van de Brits» regering gekregen om in Groot-Britai» nië t* blijven wonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1