Uit vele landen een „kleurloze" mode PLASTI COLOR EXPEDITIE IN NIEUW-GUINEA VOOR ONGEKENDE MOEILIJKHEDEN NIEUWTJES VAN DE souvenirs voor de badgasten in Scheveningen matrassen v.g.g.v.! Spoorwegstaking dreigt in Frankrijk Pril betaalt Uw belasting Aan alle tweelingen en kreeften Huidgenezing F* U ROL VAN VROEGER M1 HEEL ANDERS In Parijs favoriet Dr. Brongersma: Toch gaat best Pullen-rijm X WeuU10ldf VEEL PECH EEN GOEDE BUUR EXPEDITIE IN ETHER Denkbeeldige bouwgrond verkocht DUURT TE LANG Zaterdag 6 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLADPaë- 11 AMSTEL DEZE ZOMER IN WIT door Rita Beukman IN ALLE BELANGRIJKE modesteden hebben de cou turiers nu voor de zomer uitgepakt. Rijk aan kleuren was het pa let in de modesalons toen de lente naderde. Met de zomer in zicht komt wit echter plot seling alle aandacht vragen en dat slaat overal in. Wit, stralend wit dat schittert in de zon en op warme dagen zo'n koele, frisse indruk maakt, werd zo plotse ling in vele landen voor zomerkleding DE grote mode. Voor luchtige katoenen jurken die makkelijk te wassen zijn kiest men het als uitverkoren kleur", maar ook voor pakjes en mantels die men heel wat minder vlot zelf kan reinigen. Bij sierlijke robes van kant of organza, bij sweaters, rokken, bloeses en vele an dere eenvoudige of bijzondere onder delen van de garderobe, wordt het met enthousiasme toegepast en bij hoeden, schoentjes en andere accessoires maakt wit al evenveel opgang. Het wordt dus een witte zomer voor de kleding dit jaar. Sneeuwwitte kant voor de avond troffen wij aan in de boutique van Lanvin-Castillo. Advertentie Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels fris door Purol-ooeder Het Zwitserse cabaretduo Voli Geiler en Walther Morath opent op 24 juni het Scheveningse cabaretseizoen in het Kurhauspaviljoen. Daarna komt het Münchens gezelschap Die kleinen Fische op 11 juli. Wim Sonneveld staat de gehele maand augustus met Rim Ram op de planken. Een ensemble in OFF-WHITE koos deze Parisienne, om aan de witte zomermode mee te doen. Zie de prijs vraag op pagina ÏE SCHEVENINGEN. Ik heb een winkeltje ontdekt en Corry zegt al tijd ga jij eens naar ons winkeltje kijken, vertelt Wim Kan in een zo mers cabaretprogramma voor het Scheveningse badseizoen. Naar dat winkeltje, door de familie Kan uit verkoren om er allerlei aardige kleinigheden te kopen, zijn wij ook eens op zoek gegaan. Wij ontdekten het aan de Strand weg juist naast de boulevardterras sen van het Palace Hotel en het is inderdaad heel bijzonder. Ondine staat er op het raam, waarachter allerlei met goede smaak gekozen kleinigheden de aandacht trekken. Goede souvenirs te vinden is in de Nederlandse plaatsen waar veel tou- risten komen al even moeilijK, als waar ook ter wereld. Waar men vreemdelingen verwacht schijnt over al de kitsch met ladingen vol bijeen gebracht te worden, om tien tot geld uitgeven te brengen. In Ondine daar in Scheveningen treft men nu echter eens souvenirs aan die met zorg zijn verzameld, op nieuw gedecoreerd of gemaakt. jyiEVROUW Arntzenius is behalve schil- 'I deres ook pottenbakster en van het geen zij als beoefenaarster van dat ambacht maakt is ook menig aantrek kelijk voorbeeld in haar Scheveningse boutique voorhanden. Aardige boter vlootjes met een rozenknopje als hand greep op de deksel bijvoorbeeld, dier- figuurljes als wanddecoratie bedoeld, schaaltjes, vaasjes enzovoort. Franse, Italiaanse en Spaanse tou-- risten bezoeken Ondine vooral, omdat zij juist voor dit soort souvenirs veel belangstelling hebben. Amerikaanse badgasten trof men er echter tot nu toe nog weinig aan. Die schijnen over het algemeen meer voor uitbundige souvenirs met een, minder smaakvol cachet te voelen. Ik zou het heel anders doen dacht deze Haagse schilderes en zij liet het daar niet bij. Haar boutique werd voor Scheveningen een aanwinst. Zij toont de vreemdelingen, dat men in ons land als souvenir ook nog wel wat anders kan vinden als de bont beschil derde klompjes, hoofddoeken met tul penvelden en molens enzovoort. Haar winkeltje zou zeker ook een goed ft guur slaan aan de Franse of Italiaan se Rivièra, waar dergelijke kleine bou tiques voor exclusieve dingen met goe de smaak gekozen, hoewel de kitsch er als souvenir evenmin ontbreekt. fËN kan er mooie antieke kristallen of glazen karafjes vinden, de vo rige eeuw of nog vroeger in ons land vervaardigd, sierlijke witgelakte of in mahoniehout uitgevoerde kleine tafel tjes. ook al uit het Nederlandse inte rieur in het verleden afkomstig, doos jes van fraaie houtsoorten, oud por- celein enzovoort. Eveneens treft men er echter in onze tijd tot stand geko men snuisterijen aan van aardewerk of porcelein. mooie stoffen als wand decoratie te gebruiken en nog heel veel meer. Voor iedere tourist die de meestal heel weinig van goede smaak getui gende traditionele souvenirs als het helemaal niet anders kan alleen maar koopt, om ten slotte iets voor familie, vrienden en kennissen mee naar huis te nemen, is dit winkeltje een para dijs. De Haagse schilderes mevrouw Arntzenius is de eigenares en zij zoekt voor Ondine ook al die aparte kleinigheden bijeen. IK ZOU het heel anders doen dacht I mevrouw- Arntzenius altijd als zij 's zomers langs de boulevard-winkel tjes in Scheveningen wandelde en daar, behalve enkele gunstige uitzon deringen. overwegend de kitsch rijke lijk voor de vreemdelingen zag uitge stald. Dat heel anders demonstreert zij nu in Ondine. waar een sortering mooie kleinigheden van allerlei aard werd bijeengebracht, die voor velen de mogelijl'ieid scheppen, een ge schenk met een heel eigen karakter uit te zoeken. Vele typisch Nederlandse souve nirs uit het verleden afkomstig koop' deze Haagse schilderes op veilingen Zij is daarvoor geregeld met veel ani mo op ontdekkingen uit en dat zi' een goede neus heeft voor dit soor' dingen blijkt uit wat men in haar ex clusieve souvenir-collectie aantreft Fraaie Franse en Italiaanse geschenk jes kan men er onder andere even eens vinden, want het zijn niet 'alleen vreemdelingen die er kopen, ook land genoten die een apart geschenk zoe ken, stappen er regelmatig binnen. UIT drie landen kozen wij voor u enige voorbeelden van die witte mode, waarvan u hier ter inspiratie de foto's ziet. In de zomercollecties van Cardin, Lanvin en Dior viert wit triomfen en Jacques Heim ontwierp voor de warmste maanden van het jaar bijna uitsluitend witte mantels van dunne, soepele weefsels. Witte kant en witte zijde met tere borduursels past Bal-main bij zomerse avondtoiletten toe, witte bloeses com pleteren bij Givenchy menig zomers pakje en witte hoeden zijn plotseling favoriet van alle Rarijse modisten en hun klanten. Italië gaf Sor-aya het sein voor de start van de witte mode door in Rome herhaaldelijk in witte ensembles en witte jurken te verschijnen. Wit is nu de uitverkoren kleur in de boutiques van Simonetta Fontana en Capucci, op Capri, op Sicilië en op de blauwe stoelen van de terrasjes in de Romeinse Via Veneto. Michael en Hardy Amies, Cavanagh en Hartnell hebben ook in Londen wit in allerlei toepassingen voor de zomer mode uitgebracht. Van top tot teen in wit geldt nu vooral als heel modern, hetgeen be tekent dat wanneer men een wit kle dingstuk draagt, bij voorkeur ook ai- le accessoires van schoentjes tot tas en handschoenen, in wit worden ge kozen. Het staat bekoorlijk maar praktisch is het niet al dat wit, hoewel de toe passing van uit kunstvezels vervaar digde stoffen, die makkelijk te was sen zijn, snel drogen en niet of nau welijks gestreken hoeven te worden, mede het ontstaan van deze voorkeur in de hand heeft gewerkt. ER is nog een oplossing om aan deze mode mee te doen zonder veel problemen. Naast stralend sneeuw wit als een gekalkt huis in de zon wordt namelijk ook veel gebroken wit toegepast dat minder besmettelijk is. Dit off-white, Isabella-wit, of ivoorwit wordt zowel in stoffen a-Is in leder veel toegepast. Voor het warme jaargetij- ■dejft j^s wisselvallig klim.gjat is dat ''moVeh puur wit te verkiezen. Immers ..een jurk of bakje in off-white kan mén ook op minder zonnige da'gen heel goed dragen. Wit voor de zomer! Ook in ons land ontdekten wij reeds de eerste sporen van de nieuwe voorkeur. Wie liever niet helemaal in het wit wil zijn kan met een witte toets de garderobe hij deze mode aanpassen. Door een lange witte sjaal van dunne mousseline of organza op een donkere jurk te dra gen onder andere, waarvoor Balenciaga het voorbeeld geeft, of door een witte kraag of ceintuur op kleding aan te brengen, die zich daarvoor leent in model en kleur. Advertentie VRAAG FOLDER ER KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM PLASTIG0L0R: 'n kwaliteitsprodukt ran PIETER SCHOEN - ZAANDAM toch altijd nog meer te vinden zijn, dan in de Nederlandse touristenstrc- ken. Een Italiaanse in stralend WIT, gekleed voor een wande ling ih-de Via- Veneto. 't-Z, 3 Om te gebruiken bij koken, bakken en braden zijn de nieuwtjes vooral bestemd, die wij deze week op onze speurtocht naar wat nieuw en handig is voor in huis, ontdekten. Van veel geknoei is de huisvrouw bijvoorbeeld af, wanneer ze een weegschaal met een draaibare schaalverdeling gebruikt, bij het klaarmaken van bijzondere gerech ten waarvoor ze met een kookboek in de hand heel precies de juiste hoeveel heden van bepaalde ingrediënten moet afmeten. Die schaalverdeling kan men telkens op nul draaien, wanneer men meerdere ingrediënten, die later wor den gemixed. moet wegen, mits het geheel niet zwaarder dan twee kilo is. De nieuwe weegschaal is van plastic vervaardigd. Voor het braden van vlees is er een thermometer In de handel, die men in het vlees prikt om te kijken of dit al gaar is. Op die braadthermometer is een schaalverdeling aangebracht waar op de warmte staat aangegeven, die voor het klaarmaken van verschillende vleessoorten nodig Is. Voor het dunsehillen van aardap pelen zijn verschillende apparaatjes in de handel, een mes is ook in iedere keuken onontbeerlijk en van een ge karteld tomatenmesje heeft men even eens veel gemak. Een handig nieuw apparaatje bevat die drie voorwerpen in één. zodat men ze altijd alle drie bij de hand heeft. Een nieuwe eisnijder, vervaardigd uit aluminium en plastic, verdeelt een ei over de lengte in zes partjes in plaats van in een aantal schijven, zodat het wit en het geel gelijk verdeeld wordt. De eventuele kruimels die bij het gekook, gebak en gebraad op de grond zijn terechtgekomen, veegt men op met een handig stofblik aan een steel, zodat men niet over de grond hoeft te kruipen. Het blik is scharnierend zó aan de steel verbonden, dat het achter over klapt wanneer het van de grond wordt getild Het stof kan dus niet meer op de grond terugvallen bij dit blik, dat van een rubber stootrand is voorzien en waarbij een bijpassende stoffer hoort. Wij weten waar deze nieuwtjes verkrijgbaar zijn, mocht n het ook willen weten schrijft u ons even een briefkaartje. Vervolg van pag. 1 Voor buitenstaanders is het haast ondoenlijk zich vopr te stellen welke moeilijkheden de expeditie in Nieuw-Guinea moet overwinnen. Het is niet een kwestie van betalen met spiegeltjes, zoals velen denken. Een uur vliegen voor de bevoorrading van de expeditie kost twaalfhonderd en vijftig gulden. Dat zijn bedra gen die er gaan inhakken, als men bedenkt, dat zeer veel vluchten boven het onbekende gebied moeten worden ge maakt. De voeding en kleding wordt uitgeworpen, maar het wetenschappelijk materiaal kan niet worden gedropt. Daar voor moeten de vliegtuigen lan den, ook op plaatsen in de wil dernis waar nog nooit een mens is geweest. „Het landschap hier is van een desolate verlatenheid, waar alleen geharde woudlopers geestelijk tegen zijn opgewassen", zei ons dr. Bron gersma door de telefoon. En dan de regen In Nederland denkt iedereen, dat hij weet, wat regen is. Nou vergeet het maar. Hier regent het zo hard, dat laatst in drie dagen evenveel regen viel als in een heel jaar m Holland! En dan zit je met een man of wat in hel oerwoud, te wachten op een vliegtuig dat voeding en nieuwe kleren moet brengen. Vaak hoor je het vliegtuig, maar het komt niet naar beneden." Advertentie Mevrouw Arntzenius; even palet en oven laten rusten voor een plaatje m Ondine. De smaakvolle souvenirs in het winkeltje bracht de Haagse schilderes stuk voor stuk zelf bijeen. Canadees dure sjees staat versteld bollenveld klederdracht lentepraeht Hollands zwiet Pullen bier Nederland Amstel-land spair ^ad"^cfen> IM Leverancier e „Vergeet de kou ook niet'", zo ging dr. Brongersma verder. Wij lopen hier .vaak met dikke truien aan. De slijtage aan de kleding is groot en de schoenen rotten weg." Hij vertelt het allemaal alsof hij ge zellig in een comfortabel huis zit. Wij aan de andere kant van de lijn kunnen ons haast niet voorstellen, dat een man die op het punt staat een ondoordring bare wildernis in te gaan, zo kan praten. „Wij zijn ontzettende pechvogels ge weest. Toen het na die verschrikkelijke regen eindelijk mooi weer werd konden wij niets doen. De vliegtuigen waren stuk en onze piloten hadden- geelzucht. Doe daar eens wat legen. Gisteren Ziji twee piloten uit het ziekenhuis ge komen. Zij zijn tijdelijk in het gouver nementshotel in Hollandia onderge bracht. Ja, dat kost me ook vijftig gul den per dag. Ik tel de centen als een vrek. Toch laat ik die piloten nog even hier zitten. Dan komen ze w.eer hele maal op verhaal. Maar het belangrijkste is, dat ik eerst vlodoende lading, door de vliegtuigen die ik huur. kan over brengen. Die kerels wegen ook het no dige en de mogelijkheid van laden is beperkt." ..Hoe is'het weer nu?" wilde prof. Van Baren weten. ,,0, gaaf wel. Gisteren kon ik niet wegkomen. Het dal van Sibil zat pot dicht, maar de toppen van de bergen stonden in de zon. Het beroerde is, dat de helikopters niet boven dè wolken kunnen vliegen. Die moeten grondzicht houden. Vannacht was het erg koud. Vandaag gaat het"weer. Als het zo blijft kunnen wij gauw gaan vliegen." Dr. Brongersma was vol lof over de hulp, die hij van de Nieuw-Guinese petroleummaatschappij had gekregen. Daarvan heeft een Catalina enkele vluchten uitgevoerd om de meest no dige spullen aan té voeren. Ook de luchtvaartmaatschappij Kroonduif heeft met Dakota's al twee vluchten uitge voerd, zodat het ergste voorbij is. „Zit over ons imaar niet in", zei dr. Brongersma ons. „Wij maken het best. Man, wij hadden gisteren na de eerste ravitailleringsvluchten weer warme thee met verse krakelingen. Als het zo doorgaat, krijgen we misschien nog wel eens cake." „Zodra ik de contracten getekend heb, gaan de vluchten beginnen. Er staat hier van alles klaar om aange voerd te worden. Ik denk, dat van donderdag af regelmatig vluchten kun nen worden gemaakt. Vergeet niet, dat de Kroonduif als eerste taak heeft de verzorging van de gouvernementspos- ten, Wij zijn de lastposten." 'Van acht uur tot kwart over acht zondagavond wijdt de K.R.O. een extra uitzending aan .de Neder landse expeditie op Nieuw-Guinea, In die uitzending zal prof. dr. F. A. van Baren nadere mededelingen .expeditie. Mogelijk zullen ooken doen - over de moeilijkheden van de, expeditie. Mogelijk zullen ook fragmenten uit het telefoongesprek tussen prof. Van Baren en dr. Bron gersma worden uitgezonden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM Een inwoner van Gouda die reeds enige malen Was ver oordeeld wegens oplichting slaagde er ditmaal in een kapper uit 'de- Haven straat te Rotterdam rulmi f 1800 archer te maken. De kapper zat in zorgen omdat :,hij aanzegging had gekregen dat hij binnen kort vanwege de gemeentelijke door- braakplannen zou moeten verhuizen. Hij kwam in contact met -de Gouwenaaf idle voorgaf dat hij te Oostvoorne bouw-grond te koop wist. Hij praatte de kapper eerst 1400 eii later nog eens ruim vierhonderd gulden uit de zak en ten slotte bleek -dat hy alleen maar praatjes had verkocht. Toen de gedupeerde kapper zich tot de politie wendde was de 48-jarige S. H. uit Gouda spoedig geknipt. De proeftijd van zijn laatste veroordeling wegens op lichting was nog niet versueken. Van het geld dat hij die Rotterdamse kapper uit de zak had geklopt was niet Veel meer over. Burgemeester F. G. Sprenger heeft donderdagmiddag de nieuwe uitbreiding van het pension Bos en Duin tè Oost- kapelle officieel geopend. Het betreft een uitbreiding van plm. 100 vierk. m, waar door beneden een zaal en keuken en bo ven een aantal slaapkamers konden wor den gebouwd. Onder leiding van mevrouw M Ter louw-Vink vergaderde de N.C.V.B. te Terneuzen. Mevrouw Timmerman uit Yerseke sprak over „het sieraad van de Christen-vrouw". Dit sieraad, aldus mevr. Timmerman, is niet wat wij omhangen of aantrekken, maar ons werk en onze lief de voor God. Advertentie LET OP! Als U geboren bent onder het teken van de tweeling of de kreeft, doch in ieder geval in de maand Juni' en Als bovendien Uw eerste voornaam OLGA is, schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Postbus 16 Leiden en U ontvangt een charmante verjaardagssurprise! (Opgeven per briefkaart: naam, voor namen, geboortedatum, adres 0 Met 109 oude duiven nam de P.V.' „O.W.T.B." te Kapelle deel aan een wed vlucht vanuit Noyon. De uitslag was: 1. 4 Jac. Schrier; 2, 8 G. Felius; 3, 5. 6 P. D. de Boe; 7. 9 A. A. van Driel; 10 M. J. Ne- lisse. 0 De Hervormde vrouwenvereniging te Bruinisse maakte een .reisje naar Brus sel en de Maasvallei. 0 De CJMV bibliotheek van Bruinisse, die in het zomerseizoen gewoonlijk is ge sloten, zal dit jaar voor de leesgrage in woners toch kunnen worden gebruikt. Zaterdagsavonds van zeven uur tot half acht zal er uitgeleend worden. 0 Bruinisse heeft thans een vaste stand plaats voor woonwagens, daar waar vroe ger het poldermagazijn stond. 0 Voor de N.C.V.B. te Kloetinge sprak de heer G. Vleugel, hoofd van de b.l.o.- school -in Goes. Hij verduidelijkte zijn lezing met lichtbeelden. Van onze correspondent PARIJS Een poging van een overheidsbemiddelaar om tussen de vakbonden van spoorwegpersoneel en de spoorwegdirectie te bemidde len' is mislukt en er moet ernstig rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een spoorwegsta king in geheel Frankrijk. De inzet van de staking is een loonsverho ging. De verwachting is nu dat alle vak bonden gezamenlijk voor -het einde van de volgende week een staking zullen afkondigen van tweemaal 24 uur, maar ook overwegen de bonden series korte stakingen van telkens zes uur op be paalde trajecten. Hoe het zal zijn het is zeker dat in beide gevallen de Fran se en buitenlandse reizigers de in zulke gevallen gebruikelijke chaos staat - te wachten. De regering heeft geweigerd, de lo nen van het spoorwegpersoneel te ver- hogteft. Zij baseert zich daarbij op het geen zij sedert het aan de macht ko men van de Gaulle reeds verscheidene malen heeft laten weten: het herstel van Frankrijk eist nu eenmaal offers van iedereen. Maar het geduld van het personeel in overheidsdienst wordt langzamer hand wel heel erg op de proef gesteld temeer omdat de prijzen het laatste jaar zijn blijven stijgen, zij het lang zaam. Bovendien zijn er door de rege ring maatregelen genomen die rond weg impopulair zijn, zoals bijv. de ver laging van de uitkering welke krach tens de ziekte- en ongevallenwet wordt gedaan, het intrekken van oorlogspen sioenen, enz. De staking welke het personeel van de Parijse metro vorige week heeft gehouden was ook al een uiting van dezelfde soort ontevredenheid. Dit per soneel schijnt overigens alweer rond te lopen met plannen voor een nieuwe stakingsactie; over het doorgaan ar die staking, waaraan ook het persruuqf van de stadsbussen zal deelnemen wordt maandag of dinsdag beslist.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 11