Getergde man aan croquetten- loket schoot raak Caballero In Singapore liggen schepen met gele pijpenwerkloos Duizenden Duitsers besnioneren elkaar Te veel schepen tijdens mist in de Waterweg Eis: vier jaar Kunstmaan verbrand Herberekening restituties Brandweerman reed man invalide Irak wil uit sterlingblok SER-ADVIES WIJST WEG NAAR NIEUWE INFLATIE 17.000 minimumlijders in de grote metaalindustrie ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 WALKAAK AAN DE KAAK GESTELD Zoekt U iets beters? Royal Flush IV afgelopen Karei Doorman krijgt onderhoudsbeurt BERLIJN IS HET CENTRUM 200 Weer vlot TWINTIG DODEN Ernstige onlusten in Ecuador (zonder rijbewijs) RADARWAARNEMERS KLAGEN Scherp oordeel prof. Witteveen LONEN VAN EVEN 60 GULDEN PER WEEK W erktijdverkorting Baptistenvoorgangers confereerden Helpende handen zesticT jaar PREDIKANT ESEB33SS3 Vrijdag 5 juni 1959 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Op 23 februari, even na het middernachte lijk uur schoot een 25-jarige Amsterdamse kantoorbediende in de Reguliersdwarsstraat een stadgenoot neer, omdat hij even tevoren met hem in.een automatiek in de Leidsestraat een woordenwisse ling had gehad over de voorrang bij de croquetten-afdeling. Het slachtoffer, een 19-jarige betonvlechter, ontkwam aan een levensgevaarlijke verwonding door dat hij tijdens het afgaan van het schot een plotselinge vechtbewe- ging maakte. De kogel doorboorde de revers van zijn overjas en trof hem vervolgens onder zijn rechfer- oksel. Gisteren eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de aanvaller een gevangenisstraf van vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering. De kantoorbediende, een -.vat bleke nerveuze man, gaf van het gebeurde een lezing die er maar slecht bij de rechtbank in wilde. Hii had alleen zijn pistool aan het slachtoffer willen laten zien, zo vertelde hij, „en toen ging het plotseling af, zo maar." Eigenlijk waren de twee tegenstan ders uit de croquettenautomaat bij hun tweede ontmoeting de kantoor bediende was de betonvlechter achter op gefietst vrij goede vrienden geworden. Ze hadden, zo luidde het relaas van de pistoolheid, wat over wapens gepraat en zelfs een afspraak gemaakt om de volgende dag in een obscuur café „iets te versieren". Wat daarmee werd bedoeld kwam gisteren niet uit de verf, wel bleek zonneklaar dat de betonvlechter het hele verhaal van zijn belager naar het rijk der fabelen verwees. Volgens zijn verklaringen had hij plotseling, nadat hij de automatiek in de Leidsestraat geruime tijd had ver laten, in de Reguliersdwarsstraat een sonore stem achter zich gehoord: „Ik kom altijd terug", zei die, „je geld of je leven." De betonvlechter had het allemaal maar onzin gevonden, en had dat ook duidelijk laten weten. Dreigend werd hem daarop toegevoegd: „Ik heb een 7,5 mm bij me Ongelovig keek de betonvlechter zijn croquetten-opponent aan. Plotseling zag hij van onder diens jas een pistool tevoorschijn komen. Hii haalde uit voor een vuistslag, en op dat ogenblik viel het schot. Duidelijke opzet tot doden, vond de officier van justitie. Hij herinnerde aan een voorval, enige tijd geleden, waarbij de kantoor bediende in de Marnixstraat fe Am sterdam een automobilist met een pistool had bedreigd. Hij gaf zich bij die gelegenheid uit voor rechercheur. De automobilist had hem van zich af geschud met de opmerking: Ga maar eens naar de dokter met dat onzin- ding van je. DEN HAAG Bij de kleinhandelaars in vis heerst grote opschudding over het euvel van de „walkaak", het kaken van verse haring aan de wal, dat bij verordening verboden is. Van de gevangen haring wordt zestig pro cent licht gezouten en veertig procent vers naar de afslag gebracht. De verse haring gaat voor aanzienlijk lagere prijzen van de hand dan de gezouten haring, zodat een niet-bonafide klein handelaar, die verse haring koopt, kaakt en daarna zout. aanzienlijk meer winst kan maken dan de kleinhandela ren. die rechtstreeks gezouten haring kopen. De zaak kwam gisteren ter sprake in de openbare vergadering van het Produkt- schap voor vis en visprodukten. De voorzitter deelde mee, dat het bijna niet is te controleren of men te doen heeft met verse haring, die aan de wal is gekaakt, of met op zee gekaakte groene haring. Een onderzoek wordt ingesteld, om aan het ontduiken van de verordening dat bijzonder nadelig is voor het bedrijfsleven een eind te maken. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Discoverer 3 is niet in een baan om de aarde gekomen. Deze kunstmaan, waarin zich vier zwarte muizen bevon den, werd eergisteren gelanceerd door de Amerikaanse luchtmacht op de ba sis Vandenberg in Californië. Uit de seinen die kort na de lance ring nog werden opgevangen hopen de technici te kunnen opmaken waar de Discoverer 3 in de dampkring is terug gekeerd en verbrand. Advertentie EINDHOVEN. De geallieerde lucht foto- en verkenningscompetitie Royal Flush IV is gewonnen door de Britse, Nederlandse en Belgische luchtmachten, die samen „streden" tegen eenheden van de V.S. en Frankrijk. De winnende partij blijft in het be zit van de Generaal Grünthertrofee, die ze de twee voorgaande jaren ook al won. De vliegbasis Eindhoven was de start plaats voor de wedstrijd. Bij elkaar is er 72.000 kilometer gevlogen. Er werden tachtig doelen, verspreid over Neder land, België, Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Britannië gefotografeerd. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het vliegkampschip Karei Doorman thans op oefening in het oostelijk deel van de Atlantische oceaan en de Skandinavische wateren zal op 19 juni naar Rotterdam terugke ren en daar een onderhoudsbeurt krij gen. Rook dan morgen eens (CONSTANlfc KWALITEIT) Eigen uieuwsdienst BERLIJN Het gemeente bestuur van West-Berlijn heeft in een witboek over de spionage- activ/iteit van Oost-Duitsland ver klaard dat in dat land per jaar 200 miljoen mark voor dat werk wordt uitgegeven, en het officiële Tsje chische persbureau Ceteka heeft gameid dat in West-Berlijn meer dan 60 westelijke spionage-organi- saties opereren. De waarheid ligt ongetwijfeld in het midden, en de correspondent in Bonn van de Times komt daar zeker dicht bij met een overzicht waarin hij duidelijk maakt dat er tienduizenden Duitsers zijn die elkaar aan weerszijden van het IJze ren Gordijn bespioneren. In West-Duitsland, aldus de correspon dent van de Times, opereren in het ge heim ongeveer 200 Oostduitse organisa ties. Zij houden zich bezig met het ver spreiden van propagandamateriaal en met politieke en economische spionage. Onder de leden van die organisaties zijn overtuigde communisten en ook beroeps spionnen. Van die laatsten werken velen voor beide kanten. De grote meerderheid bestaat echter ook uit kleine niet-poli- tieke luiden, onder wie velen spionage werk doen uit vrees dat anders hun bloedverwanten in Oost-Duitsland hun leven niet langer zeker zullen zijn. De leden van die organisaties zijn gerecru teerd uit alle lagen van de bevolking. De meesten zijn gespeend van elk gevoel van patriottimsme. Volgens het Westberlijnse witboek, dat een antwoord is op de bewering van de communistische landen dat West-Berlijn een broeinest van spionageorganisaties is, bevinden zich in Oost-Berlijn zeker twaalfduizend vaste ontmoetingsplaatsen voor spionnen. Het Oostduitse spionage- apparaat in Oost-Berlijn en West-Berlijn samen is volgens het witboek zestien maal zo sterk als alle westelijke spiona georganisaties samen. Oost-Berlijn is na melijk het centrale punt voor de Oost duitse, Poolse, Sowjetrussische, Tsjechi sche en Roemeense spionageorganisaties die inlichtingen over West-Europa ver zamelen. Op de rede van Singapore, in de baai voor Clifford-pier liggen een twintig schepen met gele pij pen werkloos te wachtenHet zijn schepen van de K.P M. Het zijn oude schepen: het deel van de K.P.M.-vloot, die tot eind 1957 de verbindingen tussen de dui zenden eilanden van Indonesië onderhield, dat nog geen bestem ming heeft gekregen. Voor de overige van de meer dan negentig schepen van die vroegere vloot zijn nieuwe lijndiensten gevonden of zij zijn naar de sloper gegaan. De vloot van de K P.M. bestond voor een deel uit schepen, die eigen lijk al verouderd waren Die sche pen zijn indertijd niet meer ver vangen, omdat de Indonesische re gering al enkele malen de wens te kennen had gegeven dat het werk van de K.P.M. in tien iaar tijds door een nationale maatschappij zou worden vervangen. Er was voor de K.P.M. dus geen enkele reden haar vloot in de Indonesische wateren nog te vernieuwen. Om een vacuum in de vervoercapaciteit te voorko men zijn echter de oude schepen in dienst gehouden. Verbet Van die schepen zijn er thans veertig verkocht. De meeste zijn naar de sloper gegaan Enkele varen er nog voor andere rederijtjes. Het aantal van acht schepen dat vóór december 1957 voor de K.J.C.P.L. voer is uitgebreid tot vijftien. Voor een kleine 25 schepen ten slotte heeft de K.P M nieuwe lijndiensten gevonden; op havens in de golf van Bengalen, on Penang, op Saigon en op vele andere havens in Zuid-Azië. Dat laatste heeft aanvankelijk verzet gewekt bij de scheepvaart maatschappijen. die al diensten op die havens hadden. De sfeer is de laatste maanden echter aanmerke lijk verbeterd en waarschijnlijk zal de K.P M. binnenkort zelf toetreden tot de organisatie waarin die rede rijen zijn verenigd: de Bay of Bang kok conference. Twee schepen van de K.P.M. varen permanent tussen havens van de Perzische Golf. In Singapore wordt thans een schip van de K.P.M. verbouwd voor de dienst tussen Mombassa en de Perzische Golf. Het zal bestemd zijn voor het vervoer van dek- en hutpassagiers en voor veevervoer (oorspronkelijk is het een veeschip). Het schip zal vol ledig van air-conditioning worden voorzien. Als het klaar is zullen er twee van dergelijke schepen van de K.P.M. deze dienst onderhouden. Drie kustvaartschepen van de K.P.M. varen op Nieuw-Guinea en drie varen in de Nieuwguinese wa teren zelf. De laatste drie worden op de reparatiewerkplaats in Mano- kwari onderhouden. Vroeger moes ten deze schepen voor de periodieke onderhoudsbeurt (één maal in de acht tot twaalf maanden) naar Sin gapore varen. De K P M. heeft het geluk gehad dat zij in Singapore al over een grote organisatie beschikte. Zy heeft vlak bij Clifford-pier een groot gebouw, het K.P.M.-building, dat tegen een van de hoogste ge bouwen van Singapore, het Asia Insurance building aanligt. De ci- viele dienst van de K.P.M. is altijd al van Singapore uit voorzien. Er staan grote magazijnen met reser veonderdelen. De K P M. heeft uiteraard met dezelfde slapte in de vrachtenmarkl te maken als elke andere scheep vaartmaatschappij Het bedrijf loopt echter weer vlot. Met Nederlandse vindingrijkheid is veei van de scha de, die de verdrijving uit de Indo nesische wateren had kunnen mee brengen, ongedaan gemaakt. In bepaalde gevallen: DEN HAAG De minister van buitenlandse zaken zal alle gevallen waarin in het verleden restitutie van overtochtskosten is verleend voor rei zen van Indonesië naar Nederland, voorzover zij daarvoor in aanmerking komen herzien volgens een gewijzig de gedragslijn die in het voordeel is van de betrokkenen. Dat blijkt uit inlichtingen, die de mi nister heeft verstrekt aan de commissie voor de verzoekschriften van de Tweede Kamer, naar aanleiding van een ver zoek van mevrouw E. Schlundt Bodien- Miete. Zij had zich erover beklaagd, dat toen baar in september 1958 restitutie werd verleend van de door haar in au gustus 1955 uit eigen middelen betaalde kosten van haar overtocht per vliegtuig naar Nederland, haar de tegenwaarde van de reiskosten per. boot in Neder landse courant is toegekend, berekend naar een koersverhouding tussen gulden en rupiah van 1 8 in plaats van 1 3, welke koers op het tijdstip van haar ver trek gold. Restitutie werd haar verleend krach tens de garantiewet. Met gebruikmaking van een afwijkings artikel in de garantiewet heeft de minis ter van buitenlandse zaken, in overeen stemming met het ministerie van finan ciën thans beslist, dat restitutie zal wor den verleend tot. de tegenwaarde, die gold op de datum, gelegen een maand na de ontvangst van aanvraag om res titutie. Advertentie g a at natuurlijk mee QUITO, Ecuador (Reuter) In de havenstad Guayaquil is na ernstige onlusten een uitgaansverbod afgekon digd. Twintig mensen kwamen om het leven. Vele gebouwen werden in brand gestoken. Er werd op grote schaal geplunderd. In verband met de ernst van de toestand is geheel Ecua dor onder militair bewind geplaatst. Een van de vernielde gebouwen is het hoofdbureau van de geheime politie. Zeven vrouwen en 62 andere gevangenen werden uit het gebouw bevrijd. De onlusten braken uit op dinsdag nadat de politie het vuur had geopend op betogende studenten Daarbij vielen acht doden en ongeveer dertig gewonden. Woensdag kwam het opnieuw tot onge regeldheden tijdens de gezamenlijke begrafenis van de acht slachtoffers van de vorige dag. De volkswoede laaide hevig op en toen begon een orgie van plundering en brandstichting waartegen de politie niet opgewassen was. De orde werd pas hersteld nadat het leger de politie te hulp was gekomen. De militairen gaven de politie opdracht binnen te blijven. Eigen nieuwsdienst HAARLEM „De chauffeur van een brandweerauto, op weg naar een brand, mag niet zo maar elk risico nemen". Dat zei gisteren de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank. Tegen de 28-jarige elektricien D. B. uit Zaan dam, die in februari als bestuurder van een brandweerauto op een bestelwa gen was gebotst, eiste hij twee weken hechtenis en voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Hoewel de elektricien niet het vereiste rijbewijs voor het besturen van brand weerauto's bezat en hij vrijwel geen ervaring daarin had, kreeg hij van de commandant van de Zaandamse vrij willige brandweer toch toestemming, achter het stuur te gaan zitten toen moest worden uitgerukt voor een brand bij de fabrieken van Bruynzeel. Tegen bestelauto Op de Hogendijk een weinig over zichtelijk en bochtig straatje was de brandweerauto met grote snelheid te gen de van rechts komende bestelauto gereden. De bestuurder daarvan werd zwaar gewond en zal zijn verdere le ven invalide blijven. Op de Hogendijk was volgens de officier van justitie een snelheid van dertig kilometer al aan de hoge kant; de brandweerauto had meer dan vijftig gereden. De organisatoren van de internationale postzegeltentoonstelling Interposta te Hamburg hebben hun verontschuldigin gen aangeboden voor het gemaakte ver zuim ten aanzien van de door de Ne derlandse P.T.T. beschikbaar gestelde prijs. De P.T.T. wijt het verzuim aan de grote drukte die de expositie mee bracht. Zij acht zich niet zo onheus be jegend als in ons bericht van gisteren was geformuleerd, aldus laat de P.T.T. ons weten. AMSTERDAM (A.N.P.) Opnieuw heeft de raad voor de scheepvaart een aanvaring op de Nieuwe Waterweg behan deld waarbij volgens twee ra darwaarnemers zich tijdens dichte mist teveel schepen te gelijk bevonden in het door de radarpost bestreken vak van de Waterweg. Ter hoogte van het tank- hoofd Pernis waren in de mor gen van de 23ste december het 3.117 brt. metende uitgaande Finse s.s Norby en het 5.455 brt. metende inkomende Noorse m.s. Breim met elkaar in aanvaring gekomen. De schepen voeren met de steven tegen elkaar en liepen daarbij zware schade op. De 31-jarige binnenloods C. E. uit Schiedam verklaarde voor de raad dat BAGDAD (Reuter) Irak wil het ster lingblok verlaten. Premier Abdul Karim Kassem heeft meegedeeld, dat onderhan delingen met Engeland over dit onder werp in een vergevorderd stadium ver keren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het werk van de Sociaal-economische raad heeft in de afgelopen jaren ver scheidene malen de hoop kunnen wekken, dat het gezamenlijkj overleg op de basis van de eco nomische gegevens en met deel neming van economische des kundigen kon leiden tot beper king door de belangengroepen van hun eisen tot het economisch mogelijke. Het (onlangs uitge brachte) advies doet die hoop vervagen. Voor de argeloze, niet deskundige lezer is dat echter moeilijk zichtbaar, hij zal dooi de vele cijfers en betogen in het rapport eerder worden geïmpo neerd. Zo ontstaat het gevaar dat door ons economisch toporgaan een schijn van exactheid, ja van wetenschappelijkheid wordt gegeven aan eisen en verlangens, die eenzijdig en daardoor onbillijk zijn en die ons land lijnrecht naar een nieuwe inflatiegolf dreigen te voeren. Met deze scherpe kritiek besluit prof. dr. H. J. Witteveen zijn artikel in het jongste nummer van Economische Sta tistische Berichten over het SER-advies In een uitvoerige analyse komt prof. Witteveen tot de volgende conclusies: I Geen van de drie combinaties van voorgestelde maatregelen blijft oin- nen de beperkte grens voor een be stedingsverruiming, die uit de door de raad zelf gegeven vloeit. cijfers voort- 3 Het uitgangspunt van de regering voor het vragen van het advies was de begroting te ontlasten van de subsidies. Het effect van de voor gestelde maatregelen op de begro ting blijkt echter nihil te zijn. Loon maatregelen en compensatie bren gen een grotere belasting voor de begroting mee dan de verlichting van de huur- en melksubsidies. De prijzen zullen onherroepelijk stijgen en daarmee de kosten van levensonderhoud, te berekenen op 4,4 procent in een jaar tijds. De ..vergeten groepen", die geen en kele compensatie ontvangen, krijgen de volle last van de subsidieverla gingen te dragen plus de extra lasten voor de compensatie voor de arbeidersbevolking. VRIJE LOONVORMING Prof. Witteveen stelt in zijn bespre king van de mogelijkheden voor vrijere loonvorming waar hij zegt sympa thiek tegenover te staan dat hiervoor feitelijk geen ruimte overblijft. Het is beslist niet zo dat men door vrijere loonvorming als het ware „extra ruim te" aanboort, zoals sommigen menen. Het is geen toverformule, waarmee men reële loonsverhogingen te voorschijn zou kunnen roepen uit het „niets" van een nationale produktiviteitsstijging, die al ruimschoots is verbruikt voor tal van andere doeleinden. Doet men dit toch, dan zal de vrije loonvorming waarschijnlijk nog een belangrijke dosis extra inflatie opleveren en de teleur stelling daarover zou zo groot zijn, dat zij voor geruime tijd weer volledig in diskrediet zou raken. het zicht tweeduizend meter was toen hij met de Norby uitvoer. Ter hoogte van de superfosfaatfabriek werd het echter slechter. De Norby had zelf geen radar aan boord en de loods was op de radar post aangewezen. Van de radarwaar nemer hoorde hij, dat het nogal druk was oo de Waterweg. Er waren die morgen vier uitgaande en vier inko mende schepen in het bewuste vak plus een groot aantal binnenschepen. De in ballast varende Norby lag „vreselijk achterover", aldus de loods, en reageerde traag. Nog voor de ra darwaarnemer het advies gaf iets meer stuurboord te houden had de loods dat al uit zichzelf gedaan. Plotseling hoorde hij drie korte sto ten en zag in de mist de Breim op doemen. De kapitein had toen volle kracht achteruit gegeven, maar een aanva ring was niet meer te vermijden. ZONDER MELDEN De 36-jarige chef van de radarpost, M. J. uit Vlaardingen, zei dat meer dan vijf schepen in een vak teveel was. Hij had de centrale post kort voor de aanvaring nog gemeld dat het veel te druk was in verband met het slechte zicht en verzocht de schepen wat op te houden. De centrale post antwoordde, dat men er niets aan kon doen omdat er schepen waren ver trokken zonder zich te melden. De radarwaarnemer had, toen de Norby en de Breim op ongeveer twee honderd meter afstand van elkaar wa ren, geadviseerd achteruit te slaan. Naar de mening van de chef was de Norby te veel bij de zuidiwal geko men. GEEN TIJD De 28-jarige radarwaarnemer R. G. T. uit Vlaardingen zei dat het moei lijk wordt de schepen tijdig te waar schuwen als er teveel zijn. Hij gaf toe dat hij, toen de Norby de lichtlijn overschreed een waarschuwing had moeten geven, maar zei daarvoor geen tijd te hebben gehad. De Norby had naar de zuidwal moeten uitkomen om de aan zijn ankers liggende bagger molen Ahoy vrij te varen. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, merkte op dat zich duizenden gevallen tijdens mist voordoen die goed zijn verlopen. Dit nieuwe vak wordt op deze radarpos ten door zeer bekwame jonge men sen verricht, die aldus de heer Metz zich op sportieve wijze van hun taak kwijten. Beide radarwaar- nemeVs hebben volgens de hoofdinspec teur naar beste weten geprobeerd het scheepsverkeer met hun aanwijzingen te leiden. NIET TIJDIG Jammer noemde hij het dat de Norby niet tijdig aanwijzingen had ge kregen dat hij teveel aan de zuidwal kwam. In dergelijke spannende mo menten moet men *hiet nalaten de plaats aan te geven waar een schip zich bevindt en zeker als het schip zelf geen radar heeft, zoals de Norby Als kapitein en loods niet weten waar zij zijn. worden zij geremd in het ma ken van manoeuvres. De Norby is volgens de hoofdinspec teur door zijn manoeuvre om de bag germolen voorbij te gaan, iets teveel om de zuid gezakt. Mogelijk is dit ..force majeur" geweest. Procentueel komen er weinig aanvaringen voor en deze aanvaring is welhaast te beschou wen als een normaal bedrijfsongeluk. De hoofdinspecteur uitte zijn grote waardering zowel voor het loodswe zen als de walposten voor hetgeen bij mist wordt verricht. DEN HAAG B. en W. van Rotter dam zullen de gemeenteraad vragen de grond voor het Hiltonhotel in erfpacht uit te geven. Dit delen staatssecretaris Veldkamp en minister Zijlstra de Tweede Kamer mee. Het aandelenkapitaal voor het Rotter damse Hiltonhotel is nu nagenoeg toe gezegd Het nog ontbrekende bedrag wordt volledig gedekt door de som, die uit de kernpremie ter beschikking zal komen. Niet minder dan ongeveer 17.000 werknemers boven de 23 jaar in de metaalindustrie ontvingen in het eerste halfjaar 1958 minder dan 60 gulden per week netto inkomen, exclusief kinderbijslag. Deze opmerkelijke mededeling (men herinnere zich de ontkenning van de toenmalige minister Suurhoff op dit punt) deed de voor zitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, de heer H. Peters, gisteren in zijn openingsrede voor de tweedaagse algemene verga dering van deze bond te Arnhem. De loondeskundige van de bond, de heer A. J. Bruggink, heeft dit berekend aan de hand van de gegevens omtrent de uurloners in de grote metaalindustrie, in de ondernemingen, waar nog de vakgroepindeling wordt gehanteerd (het grootste aantal). Het zijn landelijke gemiddelden, waaruit blijkt, dat een groot aantal werkers in de metaalindustrie niet veel meer loon ontvangt dan de gemeente Utrecht krachtens de Armenwet uitkeert aan een gezin met twee kinderen. Hieruit blijkt, dat de bestedingsbeper king hard is aangekomen, het meest op de minst-draagkrachtigen, aldus de heer Peters. Vier oorzaken noemde hij hier voor op: De indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud zijn opgelopen tot bo ven de grens van 114,5 punten per eind december 1957, een grens welke door de vakcentralen was gesteld. De kinderbij slag voor de laagst betaalde" is toen weliswaar verhoogd, maar afdoende kon in vele gevallen niet geholpen worden. Duizenden werknemers in de metaal industrie werden getroffen door ontslag met de daarmee gepaard gaande inkom- stenvermindering. Duizenden werknemers zagen hun in komen dalen als gevolg van het feit, dat zij korter moesten gaan werken. Onder invloed van de toenemende werkloosheid is in tal van bedrijven ook de uurverdienste teruggelopen. Het is duidelijk dat, nu er weer spra ke is van toenemende welvaart, niet al léén de gevolgen voor de werknemers van de bestedingsbeperking ongedaan moeten worden gemaakt, maar dat ook de werknemers moeten profiteren van de gunstiger economische perspectieven welke thans, mede dank zij die beste dingsbeperking, weer aanwezig zijn. Daar hebben wij, dunkt ons, recht op. In de allereerste en allermeeste plaats denken wij aan die 17.000 minimumlij ders, wier inkomen meer dan broodno dig verbetering behoeft. Het moet voor de werkgevers een ere zaak zijn, in deze toestand grondig ver betering te brengen. De C.M.B. is daarnaast van mening, dat, nu besloten is, over te gaan tot een meer vrije loonpolitiek per bedrijfs tak, een verbetering van lonen en sala rissen voor allen geëist kan worden. Met blijdschap vermeldde spr. dat de tijd niet ver meer is, dat aan het lang gekoesterd verlangen van een pensioen (inclusief AOW) van 70 pet van het loon zal worden voldaan. Uitvoerig sprak de heer Peters ook over de verkorting van de werktijd van 48 op 45 uur, met als regel een vrije zaterdag. In 1960 kan met de arbeids tijdverkorting een aanvang worden ge maakt. Zeer vermoedelijk zullen voor de uurloners twee c.a.o.-en worden ge maakt, één voor de ondernemingen, die nog niet tot werktijdverkorting,- werk- classificatie en tijdloon zijn overgegaan en één voor ondernemingen, die dit wel hebben gedaan. Ondernemingsgewijs kan dan van de eerste op de tweede c.a.o. worden overgeschakeld en eind 1962 kan dit proces voltooid zijn. Philips heeft een toezegging in d-relf- de geest gedaan en de kleine metaal nijverheid zal hierbij niet achter kunnen blijven. Spr. legde er sterk de nadruk op, dat deze verbetering betaald moet worden uit een extra-stijging van de productivi teit. Allen zullen „het beste beentje" vóór moeten zetten om de te nemen bedrijfsorganisatorische maatregelen tot vergroting van de produktie en betere bedrijfsuitkomsten te doen slagen. Daar bij behoort dan ook, dat ieder op tijd UTRECHT. Onder voorzitterschap van ds. D. Slort uit Apeldoorn heeft de Broederschap van Baptisten Voorgan gers de jaarlijkse conferentie gehouden op De Vinkenhof, het Nederlandse Bap tisten centrum in Bosch en Duin bij Utrecht. In de zakelijke vergadering werd' als opvolger van de periodiek af tredende voorzitter ds. N. J. van Beek uit Delfzijl gekozen. Penningmeester werd ds. C. Mostert uit Harlingen, die in de plaats van ds. J. van Dam uit Haarlem optreedt. Dr. M. Stearns uit Brussel, leraar aan de bijbelschool der Belgische Evangeli sche Zending, sprak in een lezing over het fundamentalisme. Dr. J. J. Kiwiet, conrector van het Baptisten Seminarium, die vanuit bijbel se achtergrond de bekering vooral zag als een afkeer van de zonde en een toewending naar God als beslissing van de menselijke zijde, oefende kritiek op Calvijn, die volgens hem de verbonds gedachte te eenzijdig had gezien als wilsdaad van God. Waar God echter de dialoog met de mens wel aandurft, zal de menselijke zijde, oefende kritiek op niet verwaarloosd mogen worden, aldus dr. Kiwiet. Ds. Ph. Lindeman'If it Sneek refereer de over „De gemeente in de welvaarts staat". De gemeente, zei hij, heeft d'e volkeren op te roepen tot mede-verant woordelijkheid voor elkaar en behoeft deskundigen, om de structuren aan te wijzen voor een verantwoorde maat schappij. Des. J* Reiling uit Biltho"en, rector van het Baptisten Seminarium overwoog de mogelijkheid van een dialoog met de ongelovige. Een wetenschappelijke dia loog was volgens drs. Reiling niet mo gelijk. De gelovige kan hier slechts luis terend-getuigend tegenover staan De conferentie was druk bezocht door predikanten van Baptisten-gemeenten uit Nederland en België en werd gesloten door ds. J. Louw, emeritus-predikant te Groningen. ENSCHEDE. Uit honderden inzen dingen van naamsuggesties voor het rusthuis, dat gebouwd zal worden ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Christelijk Nationaal Vakver bond, heeft een jury de naam „Helpen de handen" gekozen. Gisteren is de in zender van deze naam, de heer A. Wes tendorp, ambtenaar bij de gemeente En schede, door het jubileumactiecomité op de hoogte gesteld van de beslissing van de jury. Volkomen onverwacht voor de inzender van de uitverkoren naam kwam het jubileumactiecomité hem tij dens zijn werk verrassen. Tientallen col lega's dromden daarop om hem heen om hem geluk te wensen. De heer Westendorp zal op 3 juli als gast van het CVJV de jubileumviering meemaken. Ook zal hij te zijner tijd na mens alle CNV-leden, die bijdroegen aan het jubileumgeschenk, de naamaan duiding in de gevel van het rusthuis ont hullen. Voor de rest van de dag kreeg de-he vig verraste heer Westendorp vrijaf. Mevrouw Westendorp, die een ringver- gadering bijwoonde van de hervormde vrouwengroepen in Delden, kreeg tij dens deze vergadering onverwacht door de voorzitter van het jubileumcomité een bloemstuk aangeboden. De heer Van den Boomgaard betrad plotseling het podium om de plus minus 300 ver gaderende dames toe te spreken en me vrouw Westendorp geluk te wensen met het succes van haar man. De heer Van den Boomgaard kon me dedelen, dat de jubileumactie „dankbaar- nnn0p ogenblik reeds tegen de 60.000,-- heeft opgebracht. Verwacht wordt, dat in de maand die nog vooraf gaat aan de jubileumviering, het bedrag van een ton zeker zal worden over schreden. •s-GRAVENHAGE. - Ds. W. F. Smits Jv'ZIi" ,te S-Gravenhage. emeritus predikant der Nederlands Hervormde v.lei'de gisteren het jubileum van zijn 60-jang predikambt. De jubilaris werd op 24 oktober 1871 in Enschede, waar zijn vader predikant was, gebo- I6-1?'. t studeerde aan de rijksuniversi teit te Leiden en werd in 1898 kandidaat m Zeeland. Op 4 juni 1899 werd hij te Waal en Koog op Texel in het predik ambt bevestigd. In april 1910 legde hij zijn bediening neer in verband met zijn benoeming tot schoolopziener in het ar rondissement Medemblik, waarbij hij de bevoegdheid van emeritus predikant ont- ving. In 1913 werd hij schoolopziener in het district Tiel en was vervolgens tot 1937, toen hij eervol ontslag kreeg we gens het bereiken van de 85-jarige leef tijd, inspecteur l.o. in de inspectie Nij megen. Later vestigde hij zich in 's-Gra- venhage. begint, regelmatig doorwerkt en op tijd eindigt met zijn werk. De heer Peters acht het mogelijk, dat zich later een wijder perspectief opent op een 42- of 40-urige arbeidsweek. Eerder had de voorzitter van de C.M.B. in zijn openingswoord meege deeld, dat het ledental mee als gevolg van de bestedingsbeperking in 1957 en 1958 daalde van 32.205 tot 31.810. Er werden 7.685 nieuwe leden ingeschreven, maar er moesten er 8.080 worden afge voerd. De bond zal in september a.s. een nieuw kantoorpand in Utrecht betrekken, waarvan de eerste steen gelegd werd door het oudste lid en waarop de vlag gehesen zal worden door het jongste lid. ln Het koirt ZATERDAG 6 JUNI j RADIO j HILVERSUM I 402 m ochtend nunq °7.3o'°V dWjeugd'5 7.4?^= m?li Morgengebed en liturg kal; 8.00 Nws- 8.15 Gram: 8.50 V de vrouw- <i is lO^Ben 1°'°° V,d kIeutersl t0.15 Gram; Ibis Gram® Z6Stlg? n'00 Vd ^eken] middag ^^dagklok noodklok; 12.03 Me- tropole ork en soliste; 12.30—12.33 Land- r?i* v m^ed' 12,50 Act» 13-00 ws; V dS*;ïï;o13*' Lichte muz: 13-45 ia?eJ ^g 1410 Gram; 14.20 V d jeugd* 14.25 Gram; 14.30 Kron v letteren en k™s.teni 15-®5 Gram; 15.10 Vdjeugd; 15 50 °Ter,:, J5'40 Boekbeespr; i t FUEd: I6 no °e schoonheid t i Gregoriaans; 16.30 V d jeugd; 17.00 Lichte muz; 17.20 Amus muz; 17.40 Lich te muz. avond 18.00 Journalistiek weekoverz: 18 10 Strijkork; 18.30 V d jeugd" 18 45 Van klanten en wanten weten caus'; 19.00 Nws; Gri?u- 2n:ts Lichtbaken eaus; 19.40 „Jj™. 20'35 Gevar progr; 21.55 De knip- perboj eaus; 22.05 Amus muz; 22.35 Wii „UIJ?eiTde ?.°"da8 i" Aansluitend: Avond gebed en liturg kal; 23.00 Nws: 23.15 Nws in Esperanto; 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7 20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.55 V d irooiv Gym v d vrouw; 9.15 Gram VPR°: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld caus; •Oo Morgenwijding. VARA: 10.20 V d 10'45 Promenade ork en sol: 11.25 SfkSUJKtaT™ 4° harmonica middag 12.00 Lichte muz; 12.30 Land- en tuinb ïïe„d0ed4j '2;33 Hammondorgelspel met zang N"s' y.'J Jazzmuz: 13.35 Muziek- V d leugd; ,4-'° Idem; 14-40 Merck toch hoe sterek. Nationaal spel ,w. J Radio Philharm ork en so- hst. 16.25 Van de wieg tot het «raf* t?ps?; 17,300Art6iSieSkOOr: n'°° Vacantie' avond 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 18.45 vppS1. _19'00 Artistieke Staalkaart yPRD;, ÏP'30, Passepartout, caus; 19.40 In Bijbelland, caus: 19.55 Deze week VARA: 20.00 Nws: 20.05 Gram: Motropole ork: 2I'15 Soc comm: 21.30 Gram: 22.00 Sportnws; 22.30 Zigeu- nerork; 23,00 Nws; 23.15—24.00 Gram TELEVISIE avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz KRO- 20.20 6 juni 1944; 20.43 Gevar nroEr; 21.10 Sportprogr; 21.30 Visie op Europa; progr v d 12 eurovisielanden. DEN HAAG. De honderdduizend hezoekers van de culturele manifestatie Der grosse Tag, die op 13 juni in het Olympia stadion te Berlijn wordt ge houden, zullen worden bestrooid met honderden Nederlandse bloemen. Zij zul len door helikopters worden uitgewor- pen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 5