Sint Maartensdijk heeft nog groot aantal krotwoningen Grote verontreiniging polderwater in gemeente Meliskerke SLOT MOERMOND DIT JAAR NOG BEWOOND? Saneringsplan in de ijskast Zeeuwsch Dagblad Provinciale Raad Y olksgezondheid in Zeeland Volksdansavond van C.J.V. Walcheren GEEN VERWIJDERING VAN BESTAANDE BEPLANTING EERSTE BINNENDIJKEN Nauwlettend toezicht -op de oevervallen hij Vrouwenpolder W eduwert pensioen VERSLAG POLDER WALCHEREN VERSCHENEN RAAD IJZÉNDIJKE Stichting „De Beer" beheert Katse Plaat nu geheel Waterleiding voor de onrendabele percelen Zestig jaar getrouwd in Arnemijden Chr. wijkverpleging te Souburg In sepetember begin elektrificatie boerderijen SPORTWEEK IN OOST EN WESTSOUBURG Ontheffing mogelijk Fantasie over Veerse burgemeester Vrijdag 5 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk J-JET MOET GEZEGD, dat de rege ring alle moeite doet, de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet op 1 ok tober a.s. reeds in werking te doen treden. Dat is van groot belang. Des te eer de weduwen en wezen een pen sioen ontvangen, des te eer is die zwak ke stee in ons volksleven versterkt. Het komt nu voor een deel op de be langhebbenden aan. Zijn die vlot met het indienen van haar aanvragen, dan kan de voorbereiding van de invoering ook vlot verlopen. Komt er vertraging, dan kan dat voor de weduwen drie maanden pensioen schelen, want dan treedt de wet pas 1 januari in werking. Reeds is gepubliceerd, dat de formulie ren voor het aanvragen van pensioen van maandag j.l. af bij de raden van arbeid en op de postkantoren en post agentschappen kunnen worden afge haald. Naar wij hoorden, hebben velen hiervan gebruik gemaakt. Nu komt het er op aan, dat ook degenen, die voor het pensioen in aanmerking ko men en nog geen formulier haalden, dit vlug doen en dat allen het met spoed invullen en inzenden. Daarbij zij nog opgemerkt, dat we duwen, die al een officieel pensioen trekken van het rijk of van een semi- rijksinstelling, het formulier thuis ge stuurd krijgen. Mochten ze het nog niet hebben, dan is het goed, bij de pen sioen-uitkerende instantie te informe ren. En verder kan het formulier wor den aangevraagd door alle weduwen, die sedert september 1953 hebben ge woond in Nederland, Suriname, de Ne derlandse Antillen of Nederlands Nieuw Guinea. Zij moeten de Neder landse nationaliteit bezitten. TtTEDUWENPENSIOEN kan ook wor den verleend aan: 1. alle weduwen tot wier huishouden minstens één eigen kind behoort, dat bij het in werking treden van de wet (dus op 1 oktober of 1 januari a.s.) jonger is dan 18 jaar; 2. weduwen, die: 6f bij het in werking treden der wet 60 jaar of ouder waren, of 50 jaar of ouder waren op de laatste dag van de maand waarin haar echtgenoot overleed; of op de eerste dag van de maand, waarin zij 50 jaar werden, een eigen kind hadden, dat op de laatste dag van de daaraan voorafgaande maand jon ger was dan 18 jaar; of op de eerste dag van de maand, waarin zij 45 jaar werden een eigen kind hadden, dat nog geen 18 jaar was en dat 18 jaar werd of jonger dan 18 jaar overleed, nadat zij minstens 5 jaar weduwe was; of blijvend invalide zijn door ziekte of gebreken. Onder bepaalde voorwaarden wor den stiefkinderen en pleegkinderen, die door een weduwe als eigen kinderen worden onderhouden en opgevoed, met eigen kinderen gelijk gesteld. Weduwen, die niet vallen onder een van bovengenoemde categorieën, kun nen onder bepaalde omstandigheden in aanmerking komen voor een tijde lijke weduwenuitkering. Het recht daarop en de duur daarvan zijn af hankelijk van de datum van overlij den van de echtgenoot en van de leef tijd van de weduwe op die datum. Zo dra bekend is, op welke dag de wet in werking treedt, kunnen zij, die we duwe zijn geworden na 28 februari of na 31 mei 1958 zich met vermelding van haar geboortedatum wenden tot de Raad van Arbeid om nadere inlich tingen. ■Weduwen, die in aanmerking komen voor een weduwenpensioen of een tij delijke weduwenuitkering, kunnen aanspraak maken op kinderbijslag (yoor kinderen tot 16 jaar, alsmede voor invalide en studerende kinderen tpt 27 jaar), als aan de overige voor waarden voor het recht op kinderbij slag wordt voldaan. Ook weduwen, die niet in aanmerking komen voor een Weduwenpensioen of een tijdelijke we duwenuitkering, kunnen aanspraak maken op kinderbijslag. Deze wedu wen Wordt aangeraden, zich tot de Raad van Arbeid te wenden. Rijk wil grond kopen bij veerhaven te Kruiningen ■MIDDELBURG. Ten behoeve van dé herbouw van de veerhaven te Krui ningen. die in februari 1953 door de stormvloed verloren is gegaan, heelt het rijk toen enkele percelen grond van de provincie in gebruik genomen. Het rijk wil deze gronden nu kopen voor een bedrag van 5.514,40 en Ged. Staten stellen Provinciale Staten voor hiertoe te besluiten. Advertentie Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De werk zaamheden in verband met de aanpassing van het polderkadas ter aan de na de herverkaveling van Walcheren ontstane nieuwe kadastrale toestand werden in 1958 voortgezet. Een deel van deze werkzaamheden is door de Polder Walcheren opgedragen aan het Waterschapsadministra tiekantoor Gerritsen te Zutfen. Verwacht mag worden, dat nog deze maand de eerste aanslag biljetten, gebaseerd op de nieu we situatie, verzonden zullen zijn of worden. Het verzoek van de Polder aan de minister van land bouw om vergoeding van de voor de polder uit de aanpassing van het kadaster voortvloeiende nood zakelijke extra-kosten is inmid dels afgewezen op gronden, waar mee het bestuur van de Polder zich vooralsnog niet kan vereni gen. De mogelijkheid om vergoe ding van deze kosten, eventueel in rechte van het Rijk te vorde ren, wordt door het bestuur na der onderzocht. Dit alles blijkt uit het zojuist verschenen ver slag van de Polder over 1958. Wat het Deltaplan betreft, het wach ten is volgens het verslag nog steeds op de resultaten van het beraad tussen Rijksoverheid en provinciaal be stuur over de wetsontwerpen Algemene Bijdragenwet Waterschappen en Bijdra- genwet Deltawerken en hun onderlinge verhouding. Deze wetten zullen voor de toekomstige financiële positie van de pol der van verstrekkende betekenis zijn. In Zoutelande blijven de aankoop- en ontruimingstransakties, schadevergoe dingsregelingen. cessieregelingen ten aanzien van de herbouwpremies, enz nog veel werkzaamheden van Pol- andere voorbereidingen, 445.000. De van het Rijk tot en met deze datum op de aankoopkosten etc. ontvangen subsidie bedroeg 386.000. Het kustgebied bij Vrouwenpolder blijft met het oog op de oevervallen nauwlet tend toezicht vergen. Gelet evenwel op de in 1961 verwachte afsluiting van het Verse Gat kon tot nu toe in het alge meen met een afwachtende houding wor den volstaan en werden alleen de hoogst noodzakelijke maatregelen getroffen. B. en W. van Arnemuiden werden niet ontvankelijk verklaard in hun ver- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland stellen Provinciale Sta ten voor te besluiten tot instelling van een Provinciale Raad voor de Volks gezondheid. De taak van deze raad is in de wet geregeld. In de raad dienen zitting te hebben vertegenwoordigers van gemeenten, van provinciale kruisverenigingen en van particuliere en openbare organisaties en instellingen. De raad voor Zeeland zal twintig le den tellen, waarvan tien vertegenwoordi gers van openbare lichamen eh tien ver tegenwoordigers van particuliere orga nisaties en instellingen. De leden wor den benoemd en ontslagen door Gedepu teerde Staten. Van de vertegenwoordi gers van openbare lichamen en tien ver twee door Provinciale Staten benoemd en twee door Gedeputeerde Staten. De andere vertegenwoordigers van openba re lichamen worden benoemd op voor dracht van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten Ged. Staten stellen voor in de verorde ning, die het werk en de samen-stelling van de raad regelt, op te nemen de be paling. dat vertegenwoordigers van par ticuliere organisaties en instellingen worden benoemd' op enkelvoudige voor dracht van deze organen, t.w. Provincia le Zeeuwse Vereniging ,,Het Groene Kruis" drie leden, Provinciale Bond ,,Het Zeeuwse Wit-Gel-e Kruis", twee le den, Zeeuwse Oranje-Groene Kruis een lid. district Zeeland van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde twee leden. Stichting Dienst Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland een lid en de Dienst Geeste lijke Volksgezondheid van het Wit-Gele Kruis in Zeeland een lid. De kosten van de raad komen ten las te van de provincie, doch worden ge compenseerd' door een verhoogde uit kering uit het provinciefonds. Deze ver hoging betekent voor de provincie Zee land ongeveer 51.000 per jaar, een be drag dat, naar Ged. Staten verwachten, de raad op de duur zal vergen. De raad zal een bureau dienen te krijgen met aan het hoofd een directeur, die de hoedanigheid van arts bezit. der eisen. Tot en met 31 december! 1958 bedroegen de kosten inzake aan koop van panden en percelen in het ,e dorp, inclusief kosten van taxatie en, verbetering van de riolering gewerkt. Ge- O V, clnA H .1 u e AA? AAA T t t.i i - zoek om een zgn. tweede lozingsver gunning, daar volgens de Kroon de eerste door G.S. wat betreft de voorwaarden gewijzigde lozingsver gunning van Arnemuiden moet be schouwd worden de vergunning te zijn, waaronder de huidige rioleringsinstal latie is tot stand gekomen. Gekonsta- teerd is inmiddels reeds, dat de kwali teit van het geloosde water aan de voorwaarden niet kan voldoen In de gemeente Domburg wordt aan de hoopt wordt, dat in combinatie met een verbeterde of eventueel nieuwe zuive ringsinstallatie te Domburg ook een op lossing voor de lozing van het bij Dom burg in de gemeente Oostkipelle ge legen zeehospitium „Zonneveld" ge vonden kan worden. De verontreiniging van het polderwater in de gemeente Meliskerke heeft een on toelaatbare omvang aanstromen. Aan de gemeente is een termen gesteld, waar binnen een rioolzuiveringsinstallatie tot stand moet zijn gekomen. Van onze correspondent SEROOSKERKE. Woensdagavond organiseerde de CJV ring Walcheren een volksdansavond in het vergaderlokaal te Serooskerke (W). Het volksdansen ge beurde onder leiding van mej. Dekker uit Kloetinge, hetwelk werd afgewisseld met zang onder leiding van mej. De Vries uit Middelburg. Het was ëen zeer gezellige avond, waarvoor grote belang stelling bestond. Ds. I. J. Wisse uit Grijpskerke hield de dagsluiting. Van onze correspondent IJZENDIJKE. In de donderdag avond gehouden gemeenteraad van IJ- zendijke is het kvp-raadslid P. J. van Hijf beëdigd. Aan de heren S. Boone en P. Dellaert werden percelen grond in erfpacht uit gegeven voor het 'bouwen van wonin gen. In antwoord op een vraag van de heer Geirnaert (kvp) hoe duur de wo ningwetwoningen zullen worden ver kocht, antwoordde de voorzitter dat B. en W. de juiste prijs nog niet heb ben kunnen berekenen, i.v.m. wijzigin gen in de rijksverordeningen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De dijk aan de landzijde van het Zwin is in de zomer van 1958 verzwaard. De buitenteen is buitenwaarts uitgebreid, waardoor de Stich ting Het Zeeuwsche Landschap een stuk terrein moest prijsgeven. Het betreden van de dijk is door Het Vrije van Sluis door middel van prikkeldraad thans onmoge lijk gemaakt. Van de duinen, die eveneens versterkt werden, heeft men echter een fraai uitzicht over het Zwin. Inmiddels is ook de dijkverzwaring op Belgisch territoir ter hand genomen. Het Van een onzer verslasgevers SINT MAARTENSDIJK. Het saneringsplan, dat in opdracht van het gemeentebestuur was opgesteld met het doel om een aan zienlijk aantal krotwoningen op te ruimen, verdwijnt (voorlopig?) in de ijskast. Het college van Ged. Staten meent geen vrijheid te kunnen vinden om toestemming te geven tot uitvoering van dit plan. De sanering kan best nog enkele jaren wachten. Sint Maartensdijk geniet de twijfelachtige eer een gemeente te zijn, waar nog een groot aantal krotwoningen bewoond worden. De huisvesting is van dien aard, dat een bewoner van een dergelijk huis het toilet moet delen met enkele buren. Een uiterst ongezonde toestand, waaraan zo spoedig mogelijk een eind dient te komen. Iet gemeentebestuur denkt er precies zo over. De burgemeester, de heer D. C. Bouwense en de gehele gemeente raad vinden deze situatie een doorn in l t. En de vroede vaderen zouden niets liever zien doen dat dit probleem zo gauw mogelijk de wereld uit is. De z 1 om dit te bereiken is in ruime mate aanw~"ig. RUG AAN RUG WNINGEN Van de 2700 inwoners, die deze ge meente telt, huizen er globaal geschat, nog 350 in krotwoningen. In rug-aan- rugwoningen, zoals op de .gemeentese cretarie wordt gezegd. Dat zijn hui zen, die alleen maar een vooringang hebben en verder beschikken over een kamer, waarin de bedsteden, en een zolder. Sommige woningen zijn nog verrijkt met een gang of portaal. Ook in andere gemeenten worden deze krotwoningen wel gevonden, maar Sint Maartensdijk telt nog drie buu-rten, waar deze huizen voorkomen, de Keethil. de Ark en de Vijf Zinnen. Vele van deze krotwoningen missen een toilet en de bewoners zijn dan ook aangewezen op de toiletten van de buren. Het ge meentebestuur vindt dit verschrikkelijke en onverkwikkelijke toestanden. En een ieder zal dit moeten beamen. Daarom zoekt het gemeentebestuur met alle wilskracht naar middelen om aan deze toestanden een einde te ma ken. Opdracht werd gegeven tot het ma ken van een saneringsplan, maar van de uitvoering van dit plan zal voorlo pig niets kunnen komen. Het gemeen tebestuur vindt dit bijzonder jammer, want met dit saneringsplan zouden een groot aantal krotwoningen opgeruimd kunnen worden. Maar het gemeentebestuur zit niet bij de pakken neer. Thans gaat men over tci het onbewoonbaar verklaren van de ze krotwoningen, ondanks de bezwaren, die aan dit systeem verbonden zijn. In de laatste vergadering van de gemeen teraad is een dergelijk besluit genomen voor zeven woningen. Dit wil echter Herverkaveling Walcheren Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland stellen Provinciale Sta ten voor te besluiten dat ten behoeve van de onrendabele percelen op het wa terleidingnet in het herverkavelingsge- bied Walcheren de provincie tien procent van de aaniegkosten betaalt. De totale kosten voor de provincie zullen 61.500 bedragen. Het is de be doeling zo spoedig mogelijk met het werk te beginnen, opdat 'nat plan nog dit jaar. eventueel het volgend jaar, ge reed zal kunnen zijn. Me,j. C. H. Ludikhuize, sinds 16 de cember 1920 onderwijzeres aan a'e Chr. school te Sint Laurens, verlaat 16 juni a.s. het onderwijs met pensioen. Met ingang van 16 juni is in haar plaats be noemd mej. R. Wattel te Middelburg. Elektriciteit Wat de aansluiting van nog niet op het elektriciteitsnet aangesloten perce len betreft, merken Ged. Staten op dat de P.Z.E.M. en het gemeentebestuur van Middelburg voor dat doel begrotin gen hebben opgemaakt, die door de Her verkaveling Walcheren zijn aanvaard, zodat deze aansluitingen ook spoedig een feit zullen zijn. In het gebied van de P.Z.E.M. liggen 298 percelen en in het verzorgingsgebied van het elektriciteits bedrijf van de gemeente Middelburg veertig percelen. De totale kosten be dragen 1.632.000, waarvan tien procent ten laste van de provincie zal komen. De aansluitingskosten bedragen ƒ4,665 per perceel. HERVERKAVELING IN LAATSTE COMPLEX OOSTERLAND. In het kader der her verkavelingswerkzaamheden in onze polder is men thans druk bezig aan com plex 6 het laatste. Dit gedeelte is gelegen rond de kom van het dorp, en momenteel is men in het gedeelte „Achter de Wal len" bezig. Met een viertal draglines wordt daar geëgaliseerd, terwijl er ook nieuwe sloten worden gegraven. Op deze foto krijgt u een beeld hoe het in St. Maartensdijk ge steld is met de krotwoningen: De huisjes in erbarmelijke staat, tegen elkaar gedrukt en in nauwe straatjes. geenszins zeggen, dat deze woningen nu spoedig verlaten zullen zijn. Met de tien woningwetwoningen, die de gemeen te toegewezen heeft gekregen, kan niet zo heel veel bereikt worden. Ook de bewoners zelf willen uiteraard deze huizen vaarwel zeggen. Grote ge zinnen worden practisch niet meer in deze krotwoningen aangetroffen. Wel een flinke categorie bejaarden. Velen van hen voelen er echter niets voor om hun huisjes, in de loop der jaren zo dierbaar geworden, te verlaten. Zij ver langen niet naar beter. En wie betaalt er tegenwoordig nog een huur van 1.25 a 1.50 per week, zoals in St. Maar tensdijk? Van onze correspondent ARNEMUIDEN. Het echtpaar L. v. Belzen—Marijs in Arnemuiden vierde woensdag het zestigjarig huwelijksfeest. De heer Van Belzen is 80 jaar, zijn vrouw 81. Het feest werd intiem gevierd, te midden van kinderen (elf), kleinkinderen (23) en achterkleinkinderen (14). De heer Van Belzen is bijzonder vi taal. Dagelijks kan men hem met andere vissers in Arnemuiden zien. Hij vergeet zijn oude beroep, dat hij tot zijn 63ste jaar uitoefende, niet. Twee jaar daarna was de heer Van Belzen visverkoper op zijn 65ste legde hij het werk neer. Ook mevrouw Van Belzen verkeert in goede welstand. SOUBURG. In de jaarvergadering van de Vereniging voor Chr. Wijkver pleging is meegedeeld dat Zr. J. Verhoef per 1 september a.s. vertrekt naar IJssel- monde. In haar plaats is benoemd Zr. A. W. Derksen uit Arnhem, die deze benoeming heeft aanvaard. Ds. G. D. L. Brederveld werd met ac clamatie herkozen als vice-voorzitter. In de vacatures J. B. Koole en G. M. U. Edelman werden ais bestuursleden geko zen de heren C. M. v. d. Werf en J. Sturm. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, even als de statutenwijziging. Ds. Brederveld die de leiding had dankte Zr. Verhoef voor haar werk in Souburg gedaan, en wenste haar Gods zegen toe. Subsidie van provincie voor alcoholbestrijding Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Nu de Vereniging v-oor Alcoholbestrijding is opgeheven en het werk van deze vereniging wordt voortgezet door het Verbond voor Veilig Verkeer, stellen Ged. Staten aan Pro vinciale Staten voor het subsidie van honderd gulden per jaar, dat aan de V.A.S. werd toegekend, nu aan het Ver bond voor Veilig Verkeer te doen toeko men. Ged. Staten stellen Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek van het opleidingscen trum „Middeloo" te Amersfoort. Ged, Staten willen geen precedent scheppen t.o.v. andere soortgelijke opleidingsin stituten. „De Leeuwtjes" etaleerde TERNEUZEN. De Landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes", die onder directie staat van mejuffrouw J. A. van Oeveren, en thans 120 leerlingen telt, waarvoor 12 leerkrachten werkzaam zijn, mag zich in grote belangstelling verheu gen. Voor het nieuwe leerjaar zijn er zoveel aanmeldingen, dat er vier eerste klassen gevormd zullen moeten worden, tegen thans drie. Het ligt in de bedoeling, in septem ber a.s. ook een vormingsklas te ope nen voor meisjes met driejarige HBS of ULO-diploma, die na deze klasse eventueel aan de studie voor de N.O.- aktèn kunnen beginnen. Gisteren was er in de school een ten toonstelling van het gemaakte werk. In het naailokaal waren prachtige naai- en andere handwerken te bezichtigen. De tekenlessen, die vorig jaar zijn begon nen, blijken goede resultaten te geven. Er waren voorts stands voor kinderver zorging, handenarbeid, muziek en voor het algemeen vormend onderwijs. In de keuken kon men fijn-opgemaakte scho tels, gebak en andere resultaten van kook- en braadkunst bewonderen. Raad Nieuwland vergadert NW.- EN ST.-JOOSLAND. De Raad van Nieuw- en St.-Joosland komt op maandagavond 8 juni des avonds te acht uur bijeen. De volgende punten zullen worden behandeld: verkoop van bouw grond, aanwijzing gemachtigden voor vergadering inzake herindeling op 15 juni en verdere voorkomende zaken. Woonhuis wordt winkel OUD VOSSEMEER. In hotel Mees werd m het openbaar verkocht het woon huis van de heer A. v. d. Klundert. Ko- de heer A- Bevelander, voor 6000. De heer Bevelander is van zins m dit pand een zuivelwinkel te vestigen Wedvlucht „De Reisduif" ST. PHILIPSLAND. De P.V. „De Reisduif hield een wedvlucht van Nieder- landstem. Uitslag is: i, 5 en 7 G. van Nieuwenhuizen2 A. Faasse; 3 en 4 Joh Reijngoudt; 6 en 10 C. Verwijs; 8 W. van ommelen; 9 K. Reijngoudt. Snelheid eer- ste duif 1146 meter per minuut. Burgerlijke stand OUD-VOSSEMEER Geboren: Jacobus C., zv S. Smits en C. Vermue; Gabriel A. M., zv L. Havermans en F- de Leeuw: Jeanne C., dv J. K. van As en C. s. Schner: Wilhelmina E„ dv A. Aar- noudse en J. den Haan; Petrus F. M zv A. F. C. van Treijen en M. C. Schoen. Ondertrouwd: A. W. Steijns, 36 j. en F c Hommel, 23 j. Gehuwd: F. J. M. van der Zande, 25 j. en i ?m'.31 i' Korevaar, 28 j. te R'dam en A. A. Aarnoudse, 27 j. Overleden: C. P. Beaufort, 83 j., e.v. M. M Duine; E. H. Verhees, 89 j., weduwn. van P. C. Rampaart; A. de Jong, 83 j., weduwn. van C. C. M. Clarijs; J. Witte, 78 i., e.v. P. C. van den Houten. STAVENISSE Geboren: Gerard J, z v A Jonkheer en A Wisse; Dmant, z v C t, Quist en P Hage. Gehuwd: J M Elenbaas, 28 i en J L Stoel, 26 j. Overleden: T Quist, «9 j, echtg v M A van Be veren; L v d Berg, 63 j, weduwn v G P Riedijk. ST. ANNALAND Geboren: Johannes, z v M v d Boogaart »n A Ruissen; Son ja W N, d v J Leune »n S C Priem; Abraham, z v P J Ketting an C v d Meer; Simon L, z v J S van Vossen en A Lambrechtse; Berbel M, d v M C van 't Hof en J Wessels. Gehuwd: J J van Poortvliet, 21 j en J S Scherpenisse. domeinbestuur heeft de Stichting ook voor 1959 weer een subsidie in de bewakingskosten verleend, zo blijkt uit het zojuist versche nen jaarverslag van de Stichting Het Zeeuwsche Landschap. Voor de tuin en het bos van het bui ten Landlust bij Heinkenszand heeft het Staatsbosbeheer een werkplan ontwor pen, dat 'onder meer het vellen van het hakhout omvat, zodat de ertussen staan de bomen aan te vullen met nieuwe exemplaren kans krijgen zich te ontwik kelen. Dat de Stichting „De Beer" thans de Katse Plaat volledig in 'beheer heeft, be tekent een versteviging van de reser vaatpositie van dit gebied. Zoals bekend beheert de Stichting De Beer buiten Zee land de voorlopig in takt gebleven de len van De Beer, de Scheelhoek bij Stellendam, de Kwade Hoek bij Goeree en de Punt van Goeree. Over het Slot Moermond bij Renesse wordt gezegd, dat de donjon uitwendig geheel is hersteld. De restauratie van de buitenmuren is voor een groot deel gereedgekomen. Hoewel nog veel dingen hersteld en versterkt moeten worden, gelooft de Stichting toch, dat een kleine hoop niet ongegrond is, dat het Kasteel als woonoord waarschijnlijk in 1959 ge reed zal komen. Er resten dan nog de grachtmuren en de ingangpartijen. Op zaterdag 20 juni zullen de ieden van Het Zeeuwsche Landschap een ex cursie maken naar de afsluitingswerken het Veerse Gat. Gemeenteraad Ritthem RITTHEM. De gemeenteraad heeft tot lid van de commissie van beheer van het Wegschap Walcheren benoemd de heer W. J. Cevaal Pzn. Ten behoeve van de zevende fokvee- dag zal vijftien gulden beschikbaar wor den gesteld. Geen subsidie zal worden verleend aan de Centr. van Kath. Mili taire Tehuizen. De door Ged. Staten voorgestelde ver hoging der salarissen van de wethouders vond men te hoog. Geadviseerd werd de ze op f 720 per jaar te bepalen in plaats van op f 840. Aan de landbouwer W. Verhage, wiens boerderij buiten het herverkavelingsblok is gelegen werd een subsidie van f 840 verleend voor aansluiting op het elek trisch net. De voorzitter deelde mede dat over enige weken met de kabellegging van wege de PZEM voor de elektrificatie van de afgelegen boerderijen zal worden be gonnen. Omstreeks 1 september zullen de boerderijen worden aangesloten. Eerst komt Ritthem aan de beurt, ver volgens Koudekerke en Biggekerke om uiteindelijk in Vrouwenpolder en Veere te eindigen. Besloten werd zeven banken te plaat sen o.a. 2 op de zeedijk, 2 op het sport terrein, 2 op de Zandweg en 1 bij het gemeentehuis. Als gemachtigde van de raad voor de openbare zitting van de gemeentelijke herindeling van Walcheren werd de voor zitter aangewezen. De weg over de Prekdijk nabij de boerderij van L. J. Boone zal van een slijtlaag worden voorzien. Een Verörcfening ingevolge de winkel sluitingswet werd vastgesteld voor het strand ten behoeve van de verkoop van alcoholvrije dranken. De heren W. Ce- vaal Azn, W. J. Machielse en Jac. de Lange konden zich hiermee niet vereni gen. De heren J. Cevaal Wzn, W. J. Ce- veel Pzn en Jac. Osté vonden zulks geen bezwaar, terwijl de heer H. K. Alaart wees op de talrijke arresten van de Hoge Raad uit de laatste jaren van het strand leven des zondags, hetwelk toch niet kan worden tegengehouden, indien een en an der voor de rechtbank komt, aldus spr. De bouwverordening werd gewijzigd voor wat de rooilijn van transformator huisjes betreft. Deze zullen thans dichter bij de weg kunnen staan. De vergoeding voor de bijzondere school over 1957 werd vastgesteld op ƒ2446. 15 tot 20 juni: Van onze correspondent SOUBURG. Zoals wij enige tijd ge leden reeds meldden, wordt de jaarlijkse sportweek dit jaar gehouden van 15 tot 20 juni. Op deze dagen zal het bekende miniatuurtreintje door het dorp rijden. Het programma luidt als volgt: Maandag optocht van alle deelnemers aan de sportweek, van Oranjeplein via de Kanaalstraat naar het sportveld. Daar na zijn er volleybal- en handbalwed strijden tussen Zuidwesters en V.C.U. te Vlissingen. Dinsdag om 7 uur gymnastiek door de Zuidwesters en Astrow. Woensdag om 7 uur Waterpolowed- strijden, waaraan deelnemen S.Z.V. uit Souburg, Zeehond, de Ganze en Luctor. Voorts zijn er zwemwedstrijden. Donderdag om kwart vor zeven jeugd voetbal tussen R.C.S. en Zeelandia, ge volgd dor dresuurproeven van de politie hondenvereniging. Vrijdag om 7 uur krfbalspelers van Animo en Zuidwesters tegen het Zeeuwse twaalftal. Zaterdag om kwart over twee wiel rennen (amateurs en onafhankelijken) 100 km). 7 uur voetballen: R.C.S. tegen oud Zeeuws elftal spelers. In de rust van deze wedstrijd microkorfbal Zuidwesters ■Animo. Om 9 uur sluit de drumband Oranje Nassau uit Vlissingen de sport week met een taptoe. VERORDENING VOOR NIEUWE AANPLANT Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. Ingevolge het reg lement van politie voor de polders en waterschappen in Zeeland mogen bin nendijken door de rechthebbenden wor den beplant of herbeplant. De rechtheb benden zijn bevoegd de daartoe vereis te werkzaamheden te verrichten, onder verplichting om van hun voornemen ten minste een maand' tevoren aan het pol der- of dijkbestuur schriftelijk kennis te geven en zich te gedragen naar de voorschriften van dat bestuur. Het komt Gedeputeerde Staten echter, met het oog op de gelijkheid en vastheid der oppervlakte van de dijk niet ge wenst voor dat eerste binnendijken wor is, menen Ged. Staten, een nadere omschrijving nodig. Daarom stellen zij voor te bepalen 'at de inlaag- of sla perdijken niet tot de eerste binnendij ken moeten worden gerekend, doch een onderdeel zijn van de waterkeren- de dijken. De mogelijkheid bestaat een aanvraag om ontheffing van het verbod tot het planten van bomen etc. op een eerste binnendijk in te dienen. Ged. Staten zullen dan geval voor ge val naar omstandigheden o.a. be trekking hebbend op het natuurschoon beoordelen. Ged. Staten stellen Provinciale Staten voor te besluiten dat het verbod tot be planting en herbeplanting niet zal gel den t.a.v. die eerste binnendijken of gedeelten daarvan, waarop naar het oor deel van Gedeputeerde Staten uit water staatkundig oogpunt beplanting kan wor- In vele krotwoningen zijn geen toiletten aanwezig. Vandaar dat een gemeenschappelijk gebruik noodzakelijk is. Ook deze toilet ten zijn zeer primitief ingericht, zoals de foto laat zien. EnkeL halfrotte planken met daarboven niet meer gave dakpannen vor men de beschutting. den beplant. Daarom stellen zij Provin- 'r-1 1 ,;cff'i!°.Ye'li ciale Staten voor te bepalen dat beplan- ting en herbeplanting van eerste binnen dijken wordt verboden met dien ver stande, dat bestaande beplanting niet behoeft te worden verwijderd. Van het begrip „eerste binnendijk" gen menen Ged. Staten niet verder te mogen gaan. Voorts stellen Ged. Staten voor bepalingen op te nemen betreffen de de verplichting tot het aanbrengen van afrasteringen langs een aantal w<i< terleidingen, indien de polderbesturen daartoe de wens te kennen geven. Van onze correspondent VEERE. Het eerste concert in de cyclus beiaardconeerten, die in de maan den juni, juli en augustus in Veere wor den gegeven, zal zaterdag plaats vinden om half acht. Behalve op de eerste zater dagavond van de maand, zullen alle an dere concerten om acht uur beginnen. Op de eerste zaterdagen zal de plaatse lijke muziekvereniging na het beiaard concert een uitvoering geven. Voor zaterdag staat op het programma dat de stadsbeiaardier zal uitvoeren on der meer een fantasie over het thema eed—e—beegae, de tonen uit de naam Jonkheer Den Beer Poor- tugael. Verder werken van Bach, Coupe- rin. Kersbergen, Tsjaikowsky, Haydn, Beethoven en enkele volksliedjes. Bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkheden MIDDELBURG. Momenteel bestaal er in Zeeland geen bureau voor levens en gezinsmoeilijkheden, doch de genees kundig inspecteur voor de volksgezond heid in Zeeland is van mening da.t e binnen twee a drie jaren wel dergelijk bureaus in dit gewest tot stand zulle komen, gezien de ontwikkeling van dei voorlichting. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 3