Er rijden meer storm rammen op veel wielen van I KAPPIE en de SPREKENDE PAPEGAAI I DE NATUUR Zonder overheidssteun geen Hiltonhotels Eis voor poging tot wurging bleef vier jaar Uit de kerken Vrijdag 5 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2' P. W. RUSSEL'S r r m I MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET A schappijen zullen nimmer dividend 3 gei- Bij mijn weten heb ik hem FABRIEKSBRAND IN EDE Zuurstoffles ontploft in laaiend vmir I Haven Wilton-Fijenoord wordt verlengd in en om uw huis DAT vreselijke ongeluk, woensdagavond in Rot terdam, laat me niet los. U heeft het gisteren in onze krant kunnen lezen: Autorem- men weigerden, vrachtwagen schoot in tram, een 46-jarige vrouw gedood en haar 5-jarig dochtertje levensgevaarlijk ge wond. 0 Hoe u bij het lezen van een der gelijk ongeluk denkt, weet ik niet. Maar ik stel me altijd voor, dat het mijn vrouw en een van mijn kinderen was, in die tram, huiswaarts kerend van wat boodschappen doen of zo. En dan die aanrijding en het bericht dat je thuis krijgt. Het is eigenlijk te gruwelijk om er aan te denken. Busje remolie De vrachtwagen, die met de tram in botsing kwam. heb 'ik bekeken en laten fotograferen. Ik weet dat er in die vrachtwagen een busje remolie is gevonden en ik weet ook, dat de rem men, volgens verklaringen van de be stuurder, geweigerd hebben. Ik rijd geen vrachtwagen, maar ik mag zeggen te weten wat autorijden is. Nog nooit heb ik een busje remolie bij me gehad, Aan zeven autorijders heb ik de vraag gesteld of zij onder hun autoattributen remolie telden. Niemand kon dit bevestigend beant woorden. Mijn vraag: Waarom stond er een busje remolie in die vrachtauto? Misschien „zomaar" en als voor dat zomaar" een redelijke verklaring kan worden gegeven, lijkt me die zaak afgedaan. Of omdat men wist dat er iets met de reminstallatie niet in orde was? In dat geval krijgt het ongeluk een volkomen andere kant. Het is niet aan mij dit uit te zoe ken en ongetwijfeld zullen politie en justitie aan dat busje alle wijden die het verdient. aandacht •Hr Dit is de vrachtauto •met-uitbouw, bij dat fatale ongeluk betrokken die Dodelijke uitbouw U zult zich, wanneer u de foto van de vrachtwagen bekijkt, wellicht afvragen: Mag zo'n auto dan rijden met die dodelijke uitbouw naar voren toe? Ja dat mag! Om precies te zijn: drie en een halve meter vóór de ach terzijde van het stuurwiel mag wor den uitgebouwd. Zo'n uitbouw laat een wagen na tuurlijk meer last meenemen, is dus voor een bedrijf economischer. Maar niet om nu na te kaarten als er iets gebeurt gaat de zaak er ook als een stormram doorheen. Dat heeft men nu kunnen zien. Komt dus vraag twee: heeft de praktijk bewezen dat het verant woord is deze uitbouwen toe te staan? Nog andereu Men dempt wel vaak de put wan neer het kalf reeds is verdronken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Zou het rijk niet de gevraagde garantie voor een lening van twaalf miljoen gulden per hotel geven, dan zou den de Hiltonhotels in Amster dam en Rotterdam niet tot stand komen. Deze overtuiging spreken staatssecretaris Veldkamp en mi nister Zijlstra uil in hun uitvoerig antwoord aan de Tweede Kamer over de staatsgarantie aan de Hiltonhotels. De leningen moeten worden geplaatst bij institutio nele beleggers, zo delen zij mee, en die stellen nu eenmaal hoge eisen aan hun debiteuren. BELANG DE stichting van de Hiltonhotels zelf is een voor ons land algemeen belang Reeds jaren vinden speciaal de Ameri kaanse reisbureaus de hotelaccomodatie in Nederland onvoldoende ten opzicnte van de vraag. Bovendien wordt in de naaste toekomst een sterke uitbreiding van het toerisme verwacht, waarvan onze economie en speciaal ook de ver voersbedrijven slechts kunnen profi teren als de hotelcapaciteit wordt uit gebreid. Dit gebeurt met de vestiging van üe twee Hiltonhotels nog lang niet voldoen de, zo menen de bewindslieden. Ru'mte voor vestiging van meer hotels blijft be staan. Voor serieuze plannen zal de over heid zeker willen overwegen steun te verlenen, indien zonder die steun de uit voering niet mogelijk zou zijn, zo zeggen zij de Tweede Kamer toe. HET risico voor de staat ligt voor een deel verankerd in het exploitatiecon tract met Hilton, dat de regering nu voor het eerst uit de doeken doet. (Van de zjjde van de K.L.M. is dit al eerder be-1 kend gemaakt, in antwoord op de bezwa ren van de Horecaf"). Het exploitatiere sultaat wordt gesplitst in een-derde voor Hilton en twee-derde voor de hotelmaat schappij, echter met dien verstande, dat Hilton van zijn deel zal afzien als het door de hotelmaatschappij ontvangen deel onvoldoende zou zijn voor rente en aflossing van de lening. stemming moeten hebben van de hotelmaatschappij om zijn prij zen te mogen verlagen. De hotel maatschappij op haar beurt dient toestemming te vragen aan de minister van economische zaken. intiiiiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim; heb ik, net zoals een paar dagen geleden dat stuk over de chaos 5 bij '.iet „grootboek woningverbe- tering", het artikel over de Reken- kamer met veel belangstelling ge il lezen. Wat is het fijn, dacht ik, H dat we naast onze onafhankelijke rechters in ons staatsbestel ook nog zo'n onafhankelijk controle- 3 rend lichaam hebben. Welke pot- 3 jes de ministers en hun ambtena- ren ook te vure zetten, ze moeten er altijd rekening mee houden, dat er een ambtenaar van de Reken- 3 kamer binnenkomt, die van alle g potjes de deksels aflicht, om te j= kijken, wat er in zit, die dan in g het kasboek nakijkt, wat de prijs g was van de verschillende ingre- H g diënten, die dan ook nog de resul- taten van de ambtelijke kook- 3 kunst bekijkt en dan soms zegt: g g dat had anders gekund. Hij g schrijft dan op, dat dit of dat bu- s reau te veel of onnodige grondstof- fen kocht, dat '.iet er niet helemaal g economisch mee omsprong, dat g voor het resultaat minder nodig was, dat het resultaat van de ambtelijke kokerij beter had kun- g g nen zijn en dat de prijs, waar- g voor deze artikelen aan de man werden gebracht, ook verkeerd in Misschien hoeft dat nu niet. Ik be doel dit. Het ongeluk van woensdag avond met die uitgebouwde vracht wagen vestigt de aandacht op andere wagens, die door ons land rijden en bepaald niet zonder gevaar. Neem de takelwagens, niet alleen met bomen van achteren, maar dikwijls ook van voren. Denk aan een slipper, een botsing bevoorbeeld ook tegen een tram. De gevolgen kunnen rampzalig zijn. In het Wegenverkeersreglement wordt niet gesproken over die takel wagens. Evenmin bestaat er bij mijn weten jurisprudentie over. En als er dus iets gebeurt, kan men alleen maar zeggen: Hadden we maar Zware controle Kent u die tankwagens met aan de achterkant een sproeiinstallatie? Met straalpijpen? ,,AIs je er in rijdt vinden ze je nooit meer terug", zo drukte het gisteren een verkeersdeskundige plastisch uit. Maar hoort u ooit over een ongeluk met een wagen die heipalen vervoer de? Bijna nooit, De mannen die daar de sturen in handen hebben weten allereerst uitgebreid van wanten en bovendien moeten ze verscheidene vergunningen hebben., Een dergelijk vervoer is zwaar aan controle onder hevig en bij overtreding van de voorgeschreven eisen kan op staande voet een vergunning worden ingetrok ken. Dit alles helpt ongelukken voor komen en alleen kundige chauffeurs tot de bestuurderscabine toe te laten. AMSTERDAM (ANP) De zaak te-: gen de 38-jarige Bart N. uit Amsterdam/ tegen wie op 16 december van het vo rige jaar door de officier van justitie] bij de Amsterdamse rechtbank wegens! poging tot doodslag vier jaar gevange nisstraf met aftrek was geëist, is gis teren voortgezet. Diezelfde dag had de rechtbank een interlocutoir vonnis gewezen om op ver zoek van de verdediger een nieuw psy chiatrisch rapport te laten samenstel len. N. had op 15 juli 1958 in het zoge naamde Franse kamp bij Bussum, in het zomerhuisje waar hij in die tijd verbleef, 's morgens vroeg zijn 38-jarige vrouw, terwijl zij lag te slapen de keel dichtgeknepen, had vervolgens een ny lonkous om haar hals gesnoerd en ten slotte ook nog een theedoek gebruikt totdat haar gezicht blauw aanliep en zij begon te rochelen. De vrouw over leefde de aanslag maar moest vijftien dagen in een ziekenhuis en daarna nog acht weken in een rusthuis worden ver pleegd. Gisteren werd het nieuwe psychiatri sche rapport behandeld, waarin prof. Baan tot de conclusie kwam, dat de verdachte behalve allerlei psychische stoornissen ook een afwijking ir. de her senen heeft. Volgens de vroegere rap porten was de verdachte normaal. Ook werd vandaag een getuige a dé-, charge gehoord een kapper, die de verdachte van kind af kent. Hij zei, dat ..Bartje" een keurige jongen was, maar ook dat hij Bartje als een beetje „ge tiktakt" beschouwde. De officier van justitie zag in de con clusie van het rapport van prof. Baan geen aanleiding om zijn eis te wijzigen en persisteerde bij vier jaar gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. dr. B. Stokvis, kwam daarentegen tot de conclusie, dat op grond van de gegevens uit het rap port van prof. Baan de verdachte niet veroordeeld kan worden en vroeg vrij spraak. Na het zwemmen is in het sportpark te Almelo woensdagmorgen de tienjari ge I. H. A. Driessen uit Almelo in el kaar gezakt en overleden. 196 BESCHEIDEN verzocht Jozef een schriftelijke verklaring, opdat hij de zeventig mensen zou kunnen loskrijgen, wier vrijheid de prins hem beloofd had. Met een bars gezicht schreef Titus hem de verkla- ring. Onder het schrijven zei hij over zijn schouder tot Jozef: „Waarom hebt u mij eigenlijk nooit om toestemming gevraagd om Dorion hier te laten komen?" Jozef zweeg een ogenblik ver baasd. „Ik was bang", zei hij toen, „dat de aanwezigheid van Dorion mij zou verhinderen uw veldtocht, prins Titus, zó mee te leven, dat ik er daarna over schrij ven kon". Nijdig zei Titus: „Jullie Joden bent toch afschuwelijk con sequent." Dit woord trof Jozef. Het had in zijn bedoeling gelegen, meer mensenlevens dan de be loofde zeventig te vragen; maar nu hij het gezicht van de prins zag, gaf hij het op, maar wist plotseling dat het van het hoogste belang was, dat Titus hem meer mensenlevens toestond. Be hoedzaam en zeer onderworpen, smeekte hij: „Schrijf niet zeventig. Caesar Titus, schrijf honderd." „Ik denk er niet over", zei de prins. Hij keek hem nijdig aan en zijn stem klonk ruw zoals die van zijn vader. ,,Op 't ogenblik wil ik je ook geen zeventig meer geven", zei hij. Jozef zou het in geen enkel ander geval gewaagd hebben, nog verder te gaan, maar nu moest hij vol houden. Hij zou voor eeuwig een verworpene zijn, als hij nu niet volhield. „Geef mij dan zevenen zeventig, Caesar Titus", smeekte hij. „Zwijg", zei Titus, ,,Ik mocht anders eens zin krijgen, je ook die zeventig weer af te nemen." Jozef nam het was-tafeltje, dank te, liet zich een paar soldaten meegeven en ging naar de stad te rug. Met het was-tafeltje, dat ze ventig mensen het leven schonk aan zijn ceintuur, ging hij door de straten. Overal werd gemoord en geplunderd. Wie moest hij red den? Hij had weinig hoop, zijn va der of zijn broer nog levend aan te treffen. Hij had vrienden in Je ruzalem en ook vrouwen, van wie hij hield, maar niet voor hen had Jahve bij de begraafplaats het hart van Titus vermurwd. En even min had hij ter wille van hen nu zo driest bij de prins aangedron gen. Het is goed en verdienstelijk, mensen van de dood te redden, maar wat betekenen zijn armzali ge zeventig tegenover de honderd duizenden, die hier stierven? Ter wijl hij de waarheid hiervan nog niet wil toegeven, zich alle moei te geeft dit niet te willen zien. ziet hij een gezicht voor zich. Dit ge zicht zoekt hij. Hij zoekt en moet het vinden. Hij heeft geen tijd en onder honderd duizenden moet hij het vinden. Het gaat niet om die zeventig mensen, maar alleen om dat éne gezicht. Rondom hem wordt gemoord en hij geeft het was-tafeltje, dat ze ventig mensen het leven schenkt aan zijn ceintuur en een kloppend hart in zijn lijf. Hij moet verder, heeft nu een taak en moet dit ge zicht vinden. Maar als iemand ziet, hoe mensen worden omgebracht, en het in iemands macht staat om te zeggen: Blijf leven, dan is het moeilijk verder te gaan, en zwij gend te wachten tot men dat ge zicht ontdekt. En Jozef ging niet verder, en sprak: Blijf leven, wees sommigen aan, omdat hun angst hem trof, en anderen, omdat ze zo jong waren, nog weer anderen, omdat hun gezichten hem bevielen. En hij sprak: Blijf leven. Hij sprak het vijf keer, tien keer, twintig keer. Toen raapte hij weer al zijn verstand bij elkaar. Hij had een taak, bedwong zich, ging langs mensen, die stierven, terwijl hij voorbij liep. Maar hij kon het niet langer uithouden en sprak weer: Blijf leven, en ook tot de eerstvol- DOOK.S Uon rsucuTWANseg genden, en tot vele anderen. Pas toen hij vijftig mensen aan de mopr: perende soldaten, die het bevel slechts onwillig gehoorzaamden., had ontrukt, zag hij zijn taak weer voor zich en hield hij op. Hij mag zich niet door een al te goedkoop' medelijden laten meeslepen, an ders staat hij straks met lege han-- den, als hij vindt, die hij zoekL„ Hij vluchtte voor zichzelf in de sy nagoge van de Alexandrijnse bede vaartgangers en wilde de zeventig^ rollen der Heilige Schrift halen, die Titus hem heeft toegestaan. De plunderaars waren al in de syna goge geweest. Zij hadden de heilige boeken uit de Arke genomen en hun kostbare, met borduursel overdek te omhulsels weggeroofd. Daar la- gen de edele rollen, ze waren ge scheurd en vol bloedspatten en zware soldatenlaarzen hadden erop getrapt. Jozef bukte zich moeizaam en raapte voorzichtig een van de ze geschandvlekte perkamenten op uit het bloed op de vloer. Op twee plaatsen was iets weggesneden. Jo zef keek naar de gaten. Ze hadden de vorm van mensenvoeten en hij begreep dat de soldaten met de rollen niets beters hadden weten te doen dan er inlegzolen voor hun laarzen uit te snijden. Advertentie 3JIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI DOKTER <ól N Af - RADIOBERICHT Urt JSOOM.eR ZIONZWMR&Ë- WONOEN ÊNGEEN -MEDISCHE HULP» Les geleerd Als theoretische mogelijkheid wil ik openhouden, dat op elk moment bij elke wagen ook de best ondertaou- dene de remmen kunnen weigeren. Maar dan nog blijft de vraag, of het ongeluk dan even desastreus ge weest zou zijn,, wanneer de cabine van de vrachtwagen niet bovenop die enorme (toegestane!) uitbouw had meegevoerd. Mijn persoonlijke me ning is, dat de vrachtauto dan met de neus tegen de tram was gebotst cn nooit de spijlen tussen de ramen had kunnen indrukken, met dat af schuwelijke gevolg. Ik weet het: dit ongeluk is gebeurd en niet meer te verhelpen. Maar er rijden nog meer van die auto's in dit land rond. de markt lag. Een jaar later kan men dat dan precies lezen in het verslag, dat de Rekenkamer uit- bracht. Er zijn bij wijze van spre- ken voor de Rekenkamer geen ge- g heimen in de staatskeuken en zij is ook onbarmhartig en zonder 5 aanzien des persoons voor het, g openbaren van die geheimen. U voelt, welk een waarde zulk een instelling heeft voor onze demo- s g cratie en ook voor het gezond-hou- den van onze staatsfinanciën. Ie- der minister en ieder verantwoor- delijk ambtenaar is er bang voor. s Ik heb in bepaalde omstandig'ie- Zou het resultaat van enig jaar zo den wel horen zeggen: maar he- zijn. dat toch de staatsgarantie zou wor-1 ren> laten we denken aan de Re- 3 den'aangesproken, dan zal het ontbreken- kenkamer. Een „lid van de Re- de, voor zover nodig en mogelijk, wordens kenkamer" is dan ook een hoog aangezuiverd uil de winst van de vol- en ontzien ambtenaar. Ik heb er jende jaren. I in het verleden één meermalen ontmoet. Op een afstand dan, hoor. rrifiv MVmFMll 3 Hij was in zijn vrije tijd penning- VrVjCjLy IJI' IUCjIiU meester (hoe kon het anders) van AANDEELHOUDERS in de tjotelmaat- een aantal Christelijke vereniging- 3 ontvangen zolang de staat - vanwege.de m een vergadering noo:'Ld'lrooi 1 garantieverlening - nog een vordering Bve^|£. Hif deed maar zou nebben. en beheerde. Op rekenkundige 5 Tenslotte wordt bepaald, dat de staat, en verantwoorde wijze. Dat res- 5 op ieder door hem gewenst ogenblik een j P?f draag Re- S eerste hypotheek kan vesügem op de zie ik Mem weer g vemeerderd met de contante waarde van:| voor m?' H'-S was v?or mij d? v?r: i alle nog niet verschenen aflossingen. j Staatssecretaris Veldkamp en minister Zijlstra achten daarmee het risico voor de staat aanvaardbaar. Eigen nieuwsdienst EDE. Een felle brand, gevolgd door een hevige ontploffing, heelt gis termorgen een groot deel van de rub berfabriek Velp in Ede verwoest. Korte tijd nadht de brandweer arri veerde sprong met een harde klap een zuurstoffles uit elkaar. Vrijwel alle ruiten van de fabriek en de magazijnen sneuvelden. In de muur van een maga zijn, vlak bij de plaats waar de brand weer stond opgesteld, werd een gat ge slagen. Als door een wonder werd nie mand gewond. Het zal geruime tijd duren voor de fabriek, die ruim van orders was voor zien en met vijftig man personeel werk te, de produktie kan hervatten. SCHIEDAM. De werfhaven van. Wilton-Fijenoord te Schiedam zal mfet|^HIHIIIIH)HIIIHIIHIHIIIIIII||||||H ruim honderd meter worden verlengd. De vergroting geschiedt in de richting van de Vlaardingerdijk. Het gehele werk het is tegelijk nodig, dat enkele gebouwen worden verplaatst zal on geveer twee jaar duren. De directie van de werf heeft hiertoe besloten, omdat de ligplaatsen in de ha ven gelijke tred moeten houden met de dokcapaciteit. Sinds enkele maanden is men namelijk bezig met het vergroten van dok no. 4, dat een capaciteit had van 46.000 ton, zodat het tankers met 85.000 ton laadvermogen kan opnemen. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiifnntiiniiinHiiiniiiniiiiiiiiiiiinHinHiuiiniHuittiniiiinnHiiHmitiiuMHHMHiMiuinunMiinHmiMHMiiimiiiimHi persoonlijking van het woord, dat tot ons allen komt: geef rekening van uw rentmeesterschap. Ik weet, dat gaat veel verder en is veel dieper. Maar hoeveel temeer moe- =j ten wij voor dat woord beven, als de staat en zijn dienaren al bever: voor die aardse Rekenkamer. CONCURRENTIE yOOR de vrees van de Neder-jl landse hotellerie, dat de Hil- tonhotels met hun prijzen gaan manoeuvreren, is geen reden. Hilton zal de uitdrukkelijke toe niiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii 1 I11 een goed onderhouden gazon be hoort geen onkruid te groeien; paar- jdebloemen en madeliefjes moeten er ook niet in geduld worden. Voorheen moest men die allemaal met een mesje uil steken. Als '.iet slechts om een klein hoekje gras gaat kunt u dat nog wei doen, doch in een groot gazon kan men veel beter gebruik maken van de te genwoordig ook zo bekende chemische middelen. Zo komen onder verschillen de namen in de handel voor; elite zaad handelaar kan u er aan helpen. Houdt u echter aan de voorschriften die op de verpakking stgan aangegeven. GRONINGEN (ANP). De Groning se rechtbank heeft gisteren de 21-jari- ge veehouder B. K. uit Aduard veroor deeld tot een boete van tweehonderd gulden. t Verdachte had achter een tractor een wagen met kinderen mee genomen. De wagen was onvoldoende gezekerd, sc'.ioot los en kantelde. Een Een van de kinderen vond de dood. 12. Toen Kappie eenmaal wist, dat Praatpepernoten HET middel waren om papegaaien aan het spreken te krijgen, liet hij onmiddellijk de noten halen en gaf de maat opdracht het dier er drie van toe te dienen, „We zullen jou ja eens wat noten op je zang geven, beest! sprak hij opge wekt. Praat maar zoveel als je wilt. Doe maar alsof je voor een vergade ring van reders staat!" De vogel echter kauwde, alsof hij een bek vol lange tanden bezat, .ver slikte zich enige malen en deed vervol gens de achtergebleven resten van zijn voedsel op Kappie's uniformjas terecht komen. „Dekselse vogel!" riep Kappie. „Wil je wei eens gauw doorslikken dat spul! En dan mekkeren, hè! En alleen over het verleden! Begin niet met er om toe te praten, want dan zal ik je eens een harde noot te kraken geven..!" Daar echter de eerste twee noten ge wone muskaatnoten waren, hadden de ze aansporingen weinig succes. Kappie liep stampend heen. maar niet voordat hij Okki met een bloknootje naast het dier had opgesteld, teneinde alles te no teren, wat het dier mocht uiten. „En denk eraan.." riep hij de vogel nog toe, terwijl hij waarschuwend met zijn vinger zwaaide. „Alles wat je zegt, kan later tegen je gebruikt worden!" Larie staarde hem met bijziende ogen niet-begrijpend na en begon onberoerd aan zijn derde noot. En die laatste v ii.die hem „noot" gedwongen tot spi xen bracht.. De 23-jarige W. Wolf uit Vaassen, die m Deventer werkte bij de opbouw van de kermis, is daar m de IJssel ver dronken. Hij kon niet zwemmen,, maar was toch in de rivier gaan baden. Hij is het slachtoffer geworden van de ver raderlijke stromingen rond de kribben. NED. HERV. KERK Bedankt voor Ommen: A. J. de Jong te Scheveningen; voor Vreeswijk (toez) J. Smit, te Groot-Ammers. Benoemd: Tot dir. bijz. pleegzorg te Rotterdam: H. J. ter Haar Romeny. jeugdpred. te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bant (N.O.P.): J. G. H. Schout, te Den Bommel. Bedankt voor Numansdorp: P. C. L. de Jager; te Raamsdonk en Drimme- len; voor Rijswijk (.ZH.) (3e pred. pl.5: W. Griffioen te Nijkerk. n

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 2