ADENAUER GEEN PRESIDENT Nieuwe kandidaat van C.D.U. Etzel? Verwarring over Duitse presidentsverkiezingen Frankrijk blijft tot elke prijs in Algerije" Geneefse conferentie op kritiek punt Hulp gevraagd van publiek bij opsporing moordenaar De Bilt: Warm WEEK CEL GEËIST TEGEN SCHOPPENDE POLITIEMAN Huwelijk van prins Albert op 2 juli PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 5 juni 1959 Verwarring jêÊÊ Kt Hoge Autoriteit zit zonder Debat over Algerije begonnen ACTEUR BLIJFT IN ARREST Waarschuwing Oostduitsers gaan naar Moskou NAAR KROESJTSJEF ONGEWONE STAP VAN BUTLER ECHTGENOOT TELDE WÊL MEE CONCESSIES La COURTINE verheugt zich op „bezetting Nederlander vastgehouden Staf van Fokker- Rio mag niet weg HEEFT OOK BOUDEWIJN TROUWPLANNEN Beroering IN DONKER AMSTERDAM Boze Amerikaan greep vrouw bij de keel Muziek op feestdag enz. Moeilijke zaken in Kerkwijk Vandaag Socialisten wonnen in Japan Schip (Israëlische lading) aan ketting „WIJ HOPEN. Jl Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststraat 90, telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredacteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Postbus 4, giro 116666. Bijkantoren: Middelburg, Korte Delft 50, tel. 01180-2009; Vlissingen, Rembrandtlaan 24, tel. 01184-3224; Terneuzen, Nieuwstraat 38, tel. 01150-3189, Zierikzee, Havenpark 24 tel. 01110-2991 Directeur: JACQ DE SMIT - Hoofdredacteur: R. HAGOORT Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,56 per week, f 7,per kwartaal Losse nummers 13 cent. Advertentietarieven op aanvrage. - Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 14e Jaavg. No. 1614 Van onze correspondent BONN Bondskanselier Adenauer zal zijn kandidatuur voor het presidentschap intrekken. Hij wil kanselier blijven en daar mee leiding blijven geven aan de Westduitse politiek, nu de meer derheid van de fractie der Christen-democraten in de Bondsdag zich niet bij zijn wens neerlegt om de minister van financiën, Etzel als zijn opvolger aan te wijzen, aldus is gisteravond in Bonn bekend gemaakt. Officieel is het besluit van Adenauer nog niet bevestigd, maar in Bonn wordt aan de juistheid van de berichten erover niet getwijfeld. Ook wordt zo goed als zeker beschouwd, dat de Christendemocratische partij Etzel kandidaat zal stellen om professor Heuss op te volgen als staatshoofd. Andere kandidaten zijn prof. Carlo Schmid van de sociaal-democraten en dr. Max Becker van de liberale F.D.P. in de Verenigde Staten voor een tien daags bezoek. Voordat het opzienbarende nieuws over Adenauers kandidatuur donder dag wereldkundig werd, was al bekend geworden dat de verkiezing van -de nieuwe president van de bondsrepubliek op 1 juli waarschijn lijk niet in West-Berlijn zal worden gehouden, zoals de bedoeling was. Deze verandering is het gevolg van druk der westelijke Grote Drie op de regering van de Bondsrepubliek. De drie westelijke ministers van buitenlandse zaken hebben in Genève hun Westduitse collega von Brentano onder ogen gebracht, dat de spannin gen in en rond Berlijn door een ver kiezing daar van een nieuwe presi dent alleen, maar vergroot kunnen worden. Het heeft er alle schijn van, dat von Brentano zijn ambtgenoten heeft toe gezegd de verkiezing in een andere stad te laten houden, bijv. in Bonn. De uiteindelijke beslissing hierover moet genomen worden door de voor zitter van de Bondsdag, de Tweede Kamer. Zodra de 83-jarige Adenauer in april zijn besluit bekendmaakte zich kandidaat te laten stellen voor het presidentschap, is er achter de schermen in zijn partij een hevige strijd ontbrand over de vraag wie hem als staatshoofd moest op volgen. De meerderheid van de Christende mocratische fractie in de Bondsdag wilde prof. Ludwig Erhard, de popu laire minister van economische zaken als bondskanselier. Daar wilde Ade nauer geen genoegen mee nemen. I Om verschillende redenen heeft Ade nauer niet voldoende vertrouwen in Erhard om hem onder zich te heb ben als kanselier. Hij vreesde vooral dat de lijn die hij op het gebied van de buitenlandse politiek heeft uitgestip peld door Erhard niet zou worden ge volgd. Ook de denkbeelden die Erhard hesft over de Europese eenwording maken hem volgens Adenauer minder geschikt om kanselier te worden. In de C.D.U. gaf vooral het feit dat Erhard zeer populair is de doorslag met het oog op de verkiezingen van 1961. Alleen met Erhard aan het hoofd kunnen we onze huidige positie hand haven, aldus de meerderheid van de partijleiding. Vandaag komt de fractie bijeen om over de nieuwe situatie te beraadslagen. Een ding is zeker: er is de grootste verwarring ontstaan in de boezem van Adenauers partij als gevolg van de jongste ontwikkeling. De geruchten waren gisteravond niet van de lucht, van het moment af waarop het eerste nieuws over de intrekking van de kan didatuur door Adenauer uitlekte. Nonsens, was de reactie van een woordvoerder der C.D.U. op het eerste bericht. Toen de geruchten bleven aanhouden en een vooraanstaande fi guur uit de fractie "Oan de partij la ter op de avond opnieuw om commen taar werd gevraagd, werd al geheel anders gereageerd: ,,Het is waar dat dr. Adenauer kanselier wil blijven en zijn kandidatuur wenst op te geven." Adenauer zelf was al die tijd onbereik baar. Minister Erhard is op het ogenblik MILJOENEN LUXEMBURG (Reuter) Door het uitgeput raken van dè middelen die haaf ter beschikking waren gesteld, heeft de Hoge autoriteit eind mei haar steun aan de kolenmijnen die het sterkst door af- zetmoeilijkheden waren getroffen, moeten staken. Met deze steun werd de werk gelegenheid gerekt. De steungelden ten bedrage van in totaal zeven miljoen dollar zijn voor vijf miljoen naar Duitsland gegaan en voor een miljoen naar België. Ik zit ieder jaar voor het Ge bouw van K. en W. in Den Haag op wacht, zei de heer Van Dijk, die al om 1 uur 's middags was opgekomen. Hij wilde de eerste zijn bij de voorverkoop van plaat sen voor het Hollandfestival, die vanmorgen om tien uur begint. Pas om vijf uur had hij gezel schap van twee anderen gekre gen. Gek, want andere jaren waren we in de avond al zeker met een man of twintig, dertig. De drie kunstliefhebbers weten dit aan het feit dat het program ma voor het Holland Festival dit jaar minder aantrekkelijk zou zijn. Zowel een Haydn- als een Mozartavond is te veel, vond mevrouw Hanekroot.En een grote trekpleister in het festival komt niet naar Scheveningen: Maria Gallas. Zij treedt alleen in Amsterdam op, zeiden de drie nachtwakers spijtig. De heer Van Dijk ging met plaid en klapstoel de nacht in, de heide anderen verwachtten om middernacht aflossing. Voor de Amsterdamse schouw burg waren er, in tegenstelling tot andere jaren, geen vroege liefhebbers voor het Holland Festival. KONRAD ADENAUER actief blijven FRANZ ETZEL ..nieuwe kandidaat Van onze correspondent PARIJS De Franse Assemblee Nationale is gistermiddag haar debat over Algerije begonnen met een ver klaring van ministerpresident Debré. Dertig sprekers hebben zich gemeld. Men houdt er rekening mee dat er wel een dag of drie met de behandeling zal zijn gemoeid. Zorg over een stem ming behoeft de regering niet te heb ben. De 215 stemmen van de Gaullis ten plus die van de Katholieken en een deel van de onafhankelijken zullen haar een ruime meerderheid bezor gen. Nieuws heeft Debré eigenlijk niet ver teld. Hij 'heeft het gebruikelijke eresa luut aan de soldaten, zowel Franse als Mohammedaanse die in Algerije moeten vechten gebracht en hij heeft eens te meer bevestigd dat Frankrijk Algerije niet zal loslaten „wat er ook gebeurt". Het is altijd goed zich te herinneren dat vroegere Franse premiers zich in bijna gelijkluidende termen hebben uitgelaten over Indo-China, Marokko of Tunesië Debré heeft o.a. gedreigd dat Frank rijk zijn diplomatieke relaties zou ver breken met landen die de vrije Algerijn se regering zouden erkennen (natuur lijk sprak hij van de z.g. vrije). Deze waarschuwing was waarschijnlijk vooral tot Zwitserland gericht, waar grote bank instellingen betalingen venóchten door en ten behoeve van de Algerijnse natio nale beweging. Nederland weet uit de manipulaties met het door Duitsland in oorlogstijd geroofde Nederlandse goud hoe weinig Zwitserland zich aan derge lijke dreigingen c.q. verwijten gelegen laat liggen. Het was te verwachten dat de Franse regering het aanbod van generaal de Gaulle tot het houden van besprekingen tussen de leiders van de Algerijnse na tionalisten en de vertegenwoordigers van de Franse republiek zou herhalen en dat heeft Debré dan ook gedaan. „Er is niets méér en er zal ook niets méér zijn", zo zei hij. Deze woorden zijn redelijk duidelijk en zijn een dementi voor degenen die had den gehoopt dat de besprekingen van de Eigen nieuwsdienst HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft afwijzend beschikt op een verzoek om voorlopige invrijheidsstel- ling van de acteur J. R., die verleden week dinsdag onder Aalsmeer een veer tigjarige moeder van vier kinderen heeft doodgereden. De politie verdenkt de acteur er van dat hij dronken was. toen hij de aan rijding veroorzaakte. Het bevel tot zijn gevangenhouding geldt voor een maand maar het kan daarna worden verlengd. Marokkaanse kroonprins eerst met de Gaulle en daarna met Couve de Mur- ville te Genève perspectieven zouden hebben voor een bemiddeling van Mo hammed V in de Algerijnse kwestie. Des alniettemin zijn er Franse kringen, met name die van de intellectuele socialisten, welke nog altijd vertrouwen in de Gaul le hebben en die denken dat hij op een staken van het vuren zal aandringen. Koning Mohammed zal begin augus tus op Rambouillet. een jachtslot van de Franse presidenten in de buurt van Parijs, verblijven en daarna in een villa te Genève welke zijn zoon dezer dagen voor hem heeft gehuurd. Er is eigenlijk geen zinnig mens die er niet zeker van is dat de ontmoeting tussen de Gaulle en de koning een regeling van de Alge rijnse kwestie tengevolge zal hebben. Met regeling is dan bedoeld een staken van het vuren en een erkennen van de verlangens van de Algerijnse nationalis ten. Eigen nieuwsdienst GENÈVE De ministerscon ferentie van Genève staat voor een kritieke periode waarin ófwel een of andere vorn: van overeen stemming' tussen Oost en West bereikt zal worden ófwel totale mislukking' aan de dag zal tre den. Aan Russische en Oostduitse kant kan men op het ogenblik niet verder gaan met onderhan delen en het is duidelijk dat het wachten is op nieuwe instructies uit Moskou. Tijdens de besloten vergadering die de ministers gisteren hebben gehouden zou niets nieuws behandeld zijn, omdat Gromyko niets nieuws te bieden had. De andere ministers hadden sterk de indruk, dat hun Russische ambtgenoot zat te wachten op orders van Kroesjtsjef. Het is een feit. dat er aan Oostelijke zijde iets wordt uitgebroed. Gisteren is bekendgemaa'kt, dat de twee Oostduitse leiders Grotewohl en Ulbricht maandag naar Moskou zullen reizen voor overleg met de Russische regering. De leider van de Oostduitse delegatie te Genève, Bolz, zal vandaag na afloop van de vergadering van de ministers naar Oost- Berlijn gaan om zijn hoogste chefs te vertellen van de gang van zaken te Genève. Het is niet bekend of ook hij meegaat naar Moskou. Er deden gisteravond in Genève ge ruchten de ronde, dat Gromyko van daag of morgen een poging zou doen om in persoonlijk contact te komen met Kroesjtsjef, die Albanië heeft verlaten en zich nu in de Hongaarse hoofdstad Boedapest bevindt. Waarschijnlijk ont stonden deze geruchten als gevolg van de mening, dat Gromyko op instructies wacht. De Russische minister zelf liet bekendmaken, dat hij niet van plan was om Genève in de komende dagen te verlaten. Wel zou hij uitvoerig van gedachten wisselen met de Oostduitse Van onze correspondent LONDEN De Britse minister van binnenlandse zaken, R. A. Butler, heeft gisteren in het Lagerhuis een ongewone stap gedaan. Hij verzocht het publiek de politie te helpen bij het onderzoek inzake de recente be treurenswaardige moord op de West- indische neger Kelso Cochrane in Not- ting Hill. Antwoordend op een vraag van Hugh Gaitskell over de rassenstrijd in de ..ge mengde" Londense wijken, zei Butler dat hij op het ogenblik geen speciaal onderzoek vereist acht en dat de politie nu voldoende maatregelen heeft getrof fen om onpartijdig de orde te handha ven. Geen discriminatie „Voor discriminatie wegens ras is in on ze rechtspraak geen plaats", zei Butler Eigen nieuwsdienst AUCKLAND. Patricia Hollender, een Engelse toneelschrijfster, zag tijdens haar huwelijk met een rijke Nieuwzeelandse wolhandelaar kans ruim vierduizend gulden per dag op te maken. De Nieuwzeelander heeft nu echtscheiding aangevraagd, maar het bedrag dat Patricia als alimentatie vraagt is zo hoog dat het volgens de rechtbank meer lijkt op een herstel betaling voor oorlogsschade. Toepasselijk genoeg, verwierf Patricia haar grootste bekendheid door een bewerking van het toneelstuk „Echtgenoten tellen niet mee." in antwoord op een links verzoek, deze officieel te verbieden. Een overzicht ge vend van de misdaad in de wijk Noord Kensington, waar Cochrane werd ver moord. vermeldde hij dat daar in het afgelopen jaar 75 personen wegens ge weldpleging waren vervolgd, zeven we gens handel in verdovende middelen, 131 wegens prostitutie. 11 wegens het leven van prostitué's en vijf wegens het houden van een bordeel. Butler voegde eraan toe dat in de afge lopen zes maanden 118 van de 156 ge melde gevallen van geweldpleging uit sluitend blanken betroffen en dat bij slechts zestien van de overige gevallen blanken en negers betrokken waren. De afgelopen week is duidelijk ge bleken dat de moord op Kelso Cochrane afschrikwekkend heeft gewerkt. Geen en kele neger of nozem wil kennelijk het risico lopen met een wapen in de zak doqr een politiepatrouille gepakt te wor den. Bovendien is de woede over de „moord op een onschuldige, vreedzame neger" wat gezakt, nu bekend is geworden dat Cochrane, die met een Londense ver pleegster. een negerin, had zullen trou wen, reeds een vrouw en kinderen had in de Verenigde Staten. Hij werd uit dat land gewezen na te zijn gearres teerd wegens een aanval op zijn vrouw met een mes. Daarna werd hij even eens uitgewezen door Trinidad. Ten slotte vertrok hij van het eiland An tigua, waar hij werd geboren, naar Lon den. minister Bolz eer die rapport gaat uit brengen in Oost-Beriijn. Daar echter juist onder de leden van de Russische delegatie met enige stel ligheid werd gezegd, dat Gromyko het komende weekeinde een ontmoeting zou hebben met Kroesjtsjef, bestaat de mogelijkheid, dat Gromyko naar Boeda pest zal vliegen om daar met zijn chef te praten voor die doorgaat naar Mos kou om Grotewohl en Ulbricht te ont vangen. Hoe het zij ieder verwacht, dat zeer spoedig zal blijken of de Russen bereid zijn op zodanige schaal conces sies te doen. dat een topconferentie erdoor mogelijk wordt gemaakt. Zou de Sowjetunie ondertussen reeds het be sluit hebben genomen, de Geneefse conferentie te doen mislukken en tevens afstand te doen van het houden van een topconferentie, dan zou dat zeer spoedig te Moskou blijken, zo oor deelt men aan Westelijke kant, uit het geen er tussen de Oostduitsers en de Russen te Moskou wordt besproken. Is het onderwerp van die besprekingen het sluiten van een afzonderlijk Russisch vredesverdrag met Oost-Duitsiand, dan kan men de conferentie van Genève vrijwel als mislukt beschouwen. •>1 IN Midden-Frankrijk is vreugde in de harten van de bevolking van een klein plaatsje gekomen. Het is La Courtine, dat zich ver kneukelt op de komst van een Nederlandse „bezetting". Die be zetting wordt gevormd door grote groepen Nederlandse militairen, die in La Courtine een oefenterrein vinden. Een fraai gelegen oefen terrein. Onze Parijse correspondent is op verkenning uitgegaan. Hij meldt ons een gunstig klimaat, goede huisvesting, Franse gast heren, die elkaar de loef afsteken als het om een warm welkom gaat, en een welwillend glim lachende middenstand, die wel iets voelt voor een staartje soldij. RIO DE JANEIRO (U.P.I.) De Braziliaanse politie heeft een van de stafleden van het assemblagebedrijf van Fokker in Galeao, de Nederlander Anton Rooth. woensdagavond verhin derd naar Nederland té vertrekken. Dat gebeurde krachtens een gerech telijk bevel, dat alle twaalf leden van de staf van het Fokkerbedrijf in Bra zilië moeten blijven. Enkelen van hen worden beschuldigd van smokkelhan del en andere overtredingen. Het assemblagebedrijf is, zoals be kend, gesloten en de directie heeft een faillissement aangevraagd. De heer Rooth had een plaats ge reserveerd in een vliegtuig van de K.L.M. De politie deelde hem echter mee, dat hij in het land moest blijven. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Rio de Janeiro is hij niet in hechtenis ge nomen. De Verenigde Arabische Republiek., die zich geplaatst had voor de eindronde van het tornooi om het internationale mi' litaire voetbalkampioenschap, heeft zich teruggetrokken aangezien de organisa toren geweigerd hebben de finales naar einde juni te verschuiven. Deze worden zondag in Florence gehouden tussen Frankrijk, Italië en Portugal. BRUSSEL Temidden van hernieuwde geruchten over trouwplannen van koning Boude- wijn en prinses Marie Thérèse de Bourbon Parma werd donderdag in Brussel bekend gemaakt, dat het huwelijk van 's koning's oud ste broer, prins Albert met de Italiaanse prinses Paola Ruffo di Calabria is vastgesteld op 2 juli. Het burgerlijk huwelijk ge schiedt op het koninklijk paleis in Brussel. Het wordt voltrokken door burgemeester Cooremans. In de uit de twaalfde eeuw stam mende St. Gudule eveneens in Brussel volgt daarna het kerke lijk huwelijk. De inzegening verricht mgr. Boone, deken van de stad Brussel, die wordt bijgestaan door kardinaal Van Roey, die dan optreed't als vertegenwoordiger van paus Johannes XXIII. Kort na het huwelijk zal de paus het jonge paar m speciale audiëntie ont vangen en het zijn zegen geven. Wan neer dat zal gebeuren is nog niet be kend gemaakt. De plotselinge verandering van de plaats waar prins Albert trouwt heeft heel wat beroering gewekt. Voor de Na- politaanse mevrouw Buonanno, die het bruidstoilet voor de prinses maakt, he lemaal. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM De donkere buurt van Amsterdam is gisternacht weer eens in opschudding gebracht. Nu door de arrestatie van een twintigjarige Ameri kaan, die een vrouw wonende aan de Oude Zijcfe Achterburgwal gepoogd zou hebben te wurgen. De Amerikaan, die als militair in Ne derland met verlof vertoefde, kwam om streeks 3 uur in de ochtend bij de vrouw op bezoek. Bij een ruzie aan het eind van zijn bezoek greep de Amerikaan de vrouw bij de keel. Zij begon meteen te gillen en op dat lawaai kwam een ken nis van haar af, die toevallig langs hel huis liep. De militair kon zodoende door de in middels gealarmeerde politie in d'e kraag worden gegrepen. Hij zal vandaag voor de officier van justitie worden geleid. De verklaringen van de vrouw en de Amerikaan staan overigens lijnrecht te genover elkaar. Volgens de vrouw heeft de man ö'uidelijk de bedoeling gehad haar te wurgen. De militair geeft slechts toe dat hij haar zonder enig geweld bij de hals heeft gevat. De politie heeft nagegaan of er enig verband kan bestaan tussen het optre den van de arrestant en de enkele weken geleden in de Bergstraat gepleegde moord. Daarbij is echter gebleken dat de Amerikaan op dat tijdstip nimmer in ons land kan hebben vertoefd. KERKWIJK Moeilijk liggen de zaken in de gemeente Kerk wijk, een vriendelijk dorp in de Bommelerwaard, waar de wet houder A. van Tuyl zich in de raad had te verantwoorden om dat hij tijdens zijn loco-burge meesterschap de plaatselijke muziekvereniging een vergun ning had geweigerd voor het maken van een rondgang op Ko ninginnedag. De wethouder beriep zich op passages uit de Bijbel. Hij wist, dat de meerderheid van de raad het met zijn besluit niet eens was, maar hij wist ook, dat er mensen zijn, die waren uitver koren en mensen, die de weder geboorte niet zouden meemaken. De muziekvereniging had haar rond gang door het dorp op Koninginnedag toch gemaakt en het proces-verbaal, dat hierdoor was ontstaan, is dezer dagen door de officier van justitie in Arnhem, niet van toepassing verklaard1 op de uit voering van de muziekvereniging in Kerkwijk. Toen deze mededeling in de raad werd gedaan, was het enige commentaar van de wethouder: Dan kunnen wij de po litieverordening wel weggooien. Nog moeilijker werd het in de ver gadering toen bleek, dat door een mis verstand tussen de loco-burgemeester en de secretaris wel een vergunning was verleend voor een circus, dat later toch weer niet door mocht gaan. Een van de raadsleden deelde mee, dat er in d'e volgende vergadering een motie op tafel zal komen waarin het vertrouwen van de raad in de wethou der zal worden opgezegd. Het K.N.M.I. in De Bilt berichtte gisteravond om 23.15 uur: Droog, warm en tamelijk zonnig weer behoudens kans op een lo kale onweersbui. Zwakke wind in hoofdzaak ooste lijk, maar in de kustprovincies la ter zeewind. MIESJE: Ik heb het niet gauw te warm. 6 juni: zon op 4.23, zon onder 20.54; maan op 4.50, maan onder 20.36. max. neersl. temp. 719 V in uur weer wind gr C. in mm Helsinki onbew. O 22 0 Stockh. onbew. ozo 22 0 Oslo 1. bew. Z 21 0 Kopenh. onbew Z 17 0 Aberdeen zw. bew. ZO 14 0 Londen zw. bew. O 24 0 A'dam onbew. NNW 26 0 Brussel onbew. ONO 26 0 Luxemb. onbew. NO 25 0 Parijs onweer Z 29 1 Bordeaux onweer NW 28 0,2 Grenoble h. bew. NW 28 0 Nice 1. bew. O 22 0 Berlijn onbew. NO 22 0 Franki'. onbew. stil 28 0 München 1. bew. ONO 24 0 Zürich onbew. NNO 27 0 Genève h. bew. NNO 27 0 Locarno 1. bew. stil 28 O Wenen onbew. NO 20 0 Innsbr. i. bew. O 27 0 Rome onbew. W Ajaecio zw. bew. stil 25 0 Madrid regen ZW 25 8 Majorca h. bew. ZW 0 Algiers zw. bew. WNW 26 0 Eigen nieuwsdienst BREDA De officier van justitie bij de rechtbank in Breda heeft gisteren tegen de agent van politie D. van K. uit Tilburg ze ven dagen gevangenisstraf ge- eist. Hij zou in februari 1957 een arrestant hebben mishandeld. De agent had. samen met de adspi- rant-agent B. H„ de Tilburger A. van de Pasch aangehouden omdat hij onder invloed van drank op een fiets reed'. Tijdens zijn overbrenging naar het bu reau zou liij zijn geslagen en geschopt. Onvermijdelijk Met de opmerking, dat geweld onver mijdelijk is wanneer er verzet wordt gepleegd en dit moet worden gebroken, gaf cfe verdachte toe, dat hij Van de Pasch enige keren had geschopt na een mislukte ontvluchtingspoging. Hij ont kende met een gummistok te hebben ge slagen. De adspirant-agent B. H., die inmid dels uit de dienst is ontslagen, verklaar de voor de rechtbank, dat d'e arrestant zich voorbeeldig had gedragen en geen verzet had gepleegd. De agent zou hem zonder een enkele reden hebben gesla gen en geschopt. Toen de president hem erop wees, dat hij het proces-verbaal, waarin melding was gemaakt van verzet, mede had on dertekend, gaf hij volmondig toe een meinedig proces-verbaal te hebben op gemaakt en valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. De verdachte had" zich al eens eerder aan mishandeling schuldig gemaakt. Van de zijde van de Tilburgse politie werd ons meegedeeld, dat de corpslei ding een krachtig onderzoek naar deze affaire heeft gelast. TOKIO (Reuter) Het belangrijkste resultaat van de in Japan gehouden verkiezingen voor de Eerste Kamer is dat de socialisten thans 85 van de 250 senaatszetels hebben, dus meer dan één-derde. Hierdoor kunnen zij iedere poging van de liberaal-democratische regering om de na-oorlogse grondwet te veranderen, blokkeren. Deze grondwet houdt in dat geen Ja panse strijdmacht, opgebouwd mag wor den, hetgeen de liberale regeringspartij juist wél wil. De socialisten wonnen bij de verkie zingen vijf zetels. De liberale partij heeft nu nog slechts een meerderheid van zeven zetels: 132 uit een totaal van 250. Oorlogsbuit voor Egypte KAIRO (U.P.I.) De kapitein van het onder Israëlisch charter varende Deense vrachtschip Inge Toft heeft van zijn reders opdracht gekregen dat de la ding in Egypte niet van boord gehaald mag worden. De Inge Toft was met een Israëlische lading op weg naar het Verre Oosten, maar werd door de Egyptische autori teiten aan de ketting gelegd toen het door het Suezkanaal wilde varen. Egyp te. dat formeel nog in staat van oorlog met Israël is. heeft de lading ver beurd verklaard als oorlogsbuit. De veiligheidsraad van de V.N. heeft reeds eerder het Israëlische standpunt gesteund, dat Egypte onder de wapen stilstandsovereenkomst niet het recht heeft het vervoer van Israëlische goe deren door het kanaal te weigeren. Het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram schreef gisteren reeds drei gend: ..Wij hopen dat hier geen geweld gebruikt behoeft te worden." Egypte tracht op het ogenblik van de Wereld bank een grote lening te krijgen ter ver breding en uitdieping van het Suezka naal; het is niet uitgesloten dat het, in ruil daarvoor, bereid zal zijn de blok- kade tegen Israël op te heffen.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 1