CHU niet tot elke prijs in kabinet T E Rekenkamer niemand te behoeft ontzien I9) V MR. H. K. J. BEERNINK: D Moeder gedood, 5-jarige dochter zwaar gewond WEST-DUITSLAND MAAKT HANDEL IETS VRIJER Grote onafhankelijkheid KIEKEN van Chrysler? Paus was zeer bekommerd om tweespalt in België Rebellen zijn zeker van hun zaak Aap Baker doorstaat'""*""'™"**™"" lichte operatie goed Ontevreden dief Nationaal comité vluchtelingen j aar geïnstalleerd Tweede kleine wagen CONTRACTEN VAN FOKKER (BRAZILIË) VERMINKT Géén overgebleven brokjes! Donderdag 4 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Onaanvaardbaar Geen schuld Sluitstuk Plannen Hatta naar Europa Bezinnen Autoremmen weigerden: Sahar a-olie gebied één van de tien grootste MR. J. M. KAN LID RAAD VAN STATE Sportleiders aan min. Cals Het Cios levert goede gvinnastiekonder wijzers TIENDUIZENDEN NEDERLAND GEEFT GELD Pic-nic: geknipt om te KONING ONTSTEMD VOORBEREIDINGEN door H. J. van den AKKER voor ivoningbouiv stuit IN PAAR MINUTEN huid? op felle critiek Drs. Schmelzer P.B.O. is voortreffelijk instrument in E.E.G. Van onze parlementaire redacteur HILVERSUM De term „gouvernementeel" houdt beslist niet in dat de Christelijk-Histori- sche Unie op alles ja en amen moet zeggen, aldus mr. H. K. J. Beernink, de voorzitter van de CHU, in zijn openingsrede van de algemene vergadering van deze partij in Hilversum. Bij de kabinetsformatie hadden hij en de heer Van Mastrigt bedankt voor de „overgebleven brokjes", die bestonden uit de „weinig populaire depar tementen landbouw en volkshuisvesting", nadat van 1948 tot 1959 het impopulaireoorlog al in CH-handen was geweest. Hoe gouvernementeel ook, dit betekent niet dat men met de Unie kon spelen en dat zij over zich heen moest laten lopen, zo zei mr. Beernink, die er voorts op wees dat men vergeet dat vóór de verkiezingen meermalen is verzekerd dat de Unie niet tot elke prijs aan een kabinet zou deelnemen. OT elke prijs zou hebben be tekend het berusten in de combinatie landbouw-volks- huisvesting, zou ook hebben betekend het genoegen nemen met slechts één minister en even tueel een staatssecretaris. Dit was ten enenmale onaanvaardbaar. Van dit optreden hebben wij geen moment spijt, zo vervolgde mr Beer nink. Nu zijn twee volwaardige de partementen (economische zaken en justitie) in chr.historische handen. Ook uit de eigen kring zijn ons ver wijten gemaakt, maar wij hebben ge handeld met 's lands belang voor ogen. Het heeft niet aan de CHU gele gen dat prof. De Quay niet is ge slaagd. Op het allerlaatste ogenblik waren CH-candidaat-ministers beschik baar voor binnenlandse zaken en volkshuisvesting, maar mr. Beer nink moest toegeven dat dit moeite had gekost. Uit de „vele bedankjes" niet alleen uit de CH-kring concludeerde hij dat het ministers ambt is gedevalueerd. Dat de secre taris van de CHU. mr. J. W. van Gelder, niet was aanvaard voor volks huisvesting, vond hij „uitermate pijn lijk". WD-ministers het gevoel van onbe hagen bij velen in den lande zullen kunnen wegnemen. AT PROF De Quay de indruk heeft gevestigd ons als sluit stuk te gebruiken, nemen wij hem al lang niet meer kwalijk. Als dit kabinet werkzaam zal zijn in het belang van ons gehele land en van ons gehele volk, zal het zeer stellig op de steun van de CHU kunnen rekenen. Maar de landbouw- paragraaf in de regeringsverklaring was volgens mr Beernink „allerminst geruststellend". Verder zal er nog dit jaar verbetering moeten komen in de lonen en arbeidsvoorwaarden, waar bij de huurtoelage zal moeten worden verwerkt in de lonen en salarissen en dan zullen de verschillen tussen de gemeenteklassen moeten vermin deren. Dit alles zal moeten gebeuren alvorens een huurverhoging met com pensatie kan worden tot stand ge bracht. STOCKHOLM (A.P.) Kinde ren van een Zweedse lagere school, die gezamenlijk spaarden in een klassespaarpot, vonden gis terochtend de spaarpot leeg. De dief, die er nog geen tientje in had gevonden, had op het school bord geschreven: „Beter sparen, kinderen! De dief." EN BELANGRIJK deel van de rede van mr. Beernink was ge wijd aan plannen tot uitbouw en versterking van de organi satie van de Unie gedurende de komende jaren waarin waarschijn lijk geen verkiezingen zijn te wach ten. DJAKARTA Het Indonesisch cen traal coöperatief verbond heeft gisteren bekend gemaakt, dat de voormalige vice- president dr. Mohamed Hatta maandag vertrekt voor een bezoek van een maand aan Noorwegen, Zweden, Denemarken en enkele andere Westeuropese landen. Hatta, die wordt beschouwd als de vader van de coöperatieve beweging in Indonesië, zal een studie maken van de coöperatie in Europa. NA DE VERKIEZINGEN kwam de CHU 6800 stemmen tekort voor een dertiende zetel, maar volgens mr. Beernink was dit niet buitengewoon verontrus tend. In alarmstemming behoeven wij zeker niet te komen, zo zei hij, maar een politieke groepering die viermaal achtereen een achteruitgang moet con stateren. dient zich ernstig te bezin nen op de oorzaken daarvan. Wegens ontevredenheid over-het gevoerde re geringsbeleid waren volgens mr. Beer nink vele stemmen naar de WD ge gaan, de helmenaffaire heeft de CHU parten gespeeld, aan de Boerenpartij en het Geref. Politiek Verbond gin gen stemmen verloren en voorts was de groeiende onkerkelijkheid een van de oorzaken. Mr. Beernink zei in dit verband dat hij nog niet zag hoe de NEW YORK (Reuter) Slechts zeven jaren nadat men naar olie is gaan zoeken in de Sahara behoort dat woestijngebied tot de tien belangrijkste olierijke gebie den ter wereld. Dit is in het vijfde wereld-petroleum-congres medegedeeld door de directeur van de petroleum- maatschappij voor Frans Equatoriaal Afrika, Buttin. Het ziet er volgens Buttin naar uit dat de oliemaatschappijen in de nabije toekomst ook in het hart van Afrika naar olie zullen gaan zoeken. Advertentie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een onge luk op de Schiedamseweg te Rotterdam heeft gisteravond het leven gekost aan een moeder, wier 5-jarig dochtertje terzelfder- tijd dermate zwaar werd gewond dat voor haar leven moet worden gevreesd. Omstreeks kwart over zeven naderde de auto van een bodedienst uit Rhoon uit de Grote Visserijstraat het kruis punt van de Schiedamseweg. De be stuurder zag van links een motorwagen van lijn 10 aankomen maar toen hij wilde remmen weigerden de hydrau lische remmen. Op dat moment zag hij een wielrijd- ster vlak voor zijn auto. Om haar te ontwijken haalde hij zoveel mogelijk naar links uit waarbij een botsing met de nog niet geheel over het kruispunt zijnde tram onvermijdelijk was. De stijlen van de laadruimte boven de motorkap van de auto drongen een eindweegs in de passagiersruimte van de tram, die pas meters verder tot stil stand kwam doordat alles zich achter de rug van de trambestuurder afspeel de. Vijf trampassagiers werden door ver splinterend hout en door glasscherven getroffen. De 46-jarige mevrouw H. de Jong- Poelman werd dodelijk gewond. Met een hersentrauma werd zij in bewuste loze toestand door de G.G. en G.D. naar het Cooisingelziekenhuis vervoerd waar zij kort na aankomst overleed. Haar vijfjarig dochtertje Klazina de Jong werd levensgevaarlijk gewond en met een schedeltrauma in bewusteloze DEN HAAG. Mr. J. M. Kan in Den Haag is met ingang van 1 okto ber 1959 benoemd tot lid van de Raad van State. Gelijktijdig is hem ontslag verleend als secretaris-generaal van het Ministerie van binnenlandse zaken. De heer Kan is 54 jaar. Hij studeer de rechten en begon zijn loopbaan op 1 juni 1930 als commies bij de lucht vaartdienst. Op 1 januari 1938 werd hij benoemd tot hoofdcommies bij Binnen landse zaken. Hij doorliep de verschillende rangen bij dit departement en werd in 1954 be noemd tot secretaris-generaal. ALMELO (ANP). Met de arresta tie van drie vijftienjarigen en een groepje dertienjarige jongens heeft de politie van Almelo een einde gemaakt aan een hele serie van inbraken en kruimeldiefstallen. De inbraken werden steeds door de zelfde vijftienjarige gepleegd, terwijl twee even oude vriendjes op de uitkijk stonden. De dertienjarige jongens moch ten de drie helpen bij het kleinere werk. De jongens maakten hun buit op in cafetaria's en ijssalons, en aan bios- coopjes. BONN (Reuter) De Westduitse regering heeft bekend gemaakt dat het liberalisatieprogram voor de Westduitse handel, dat tijdens de G.A.T.T.-conferentie te Genève vo rige week werd overeengekomen, in de komende drie jaar in vijf fasen zal worden uitgevoerd. De liberali satiequote van de Bondsrepubliek zal er waarschijnlijk twee tot drie procent van stijgen. Op het ogenblik is de Westduitse invoer voor circa 80 procent vrijgemaakt. O.m. zal de invoer worden vrijge maakt van bepaalde vruchten en vruchtensappen, eieren, bepaalde soor ten kaas, bepaalde groenten en fruit in bevroren toestand, slachtkuikens, fietsbanden en autobanden, syntheti sche rubber en ruw aluminium. Na juli 1962 zullen nog steeds 166 produkten in de industriële sector en 177 in de agrarische sector aan beper kingen in de handel met West-Duits- land zijn onderworpen. Niet geliberaliseerd zijn katoen, ny lon, kunstzijde, porselein, optische pro dukten. speelgoed en metaalwaren als sigarettenaanstekers e.d. Voor het grootste deel komen deze produkten uit Japan. Eigen nieuwsdienst APELDOORN. De Vereniging van rijksgediplomeerde sportleiders heeft een verzoek tot minister Cals gericht om sportleiders, die door het Centraal insti tuut voor de opleiding van sportleiders te Overveen zijn opgeleid, in aanmer king te laten komen om te studeren voor de lagere akte lichamelijke opvoe ding. In Nederland bestaat aan onderwijzers voor het vak lichamelijke opvoeding een grote behoefte. Het Cios voorziet, naar het oordeel van de Vereniging van rijks- gediplomeerde sportleiders, de sportwe reld van leiders die nie alleen een goe de methodische, technische en prakti sche scholing hebben genoten, maar ook een verantwoorde pedagogisch gerichte opleiding. toestand naar het Westerziekenhuis ge bracht, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. De overige trampassagiers kwamen er met lichte verwondingen af. Advertentie Van onze Haagse redactie DEN HAAG In aanwezigheid van Koningin Juliana heeft minister Luns gistermorgen in het Vredespaleis het Nationaal comité vluchtelingenjaar 1959 —1960 geïnstalleerd. In onze vrije wereld staan wij tegen over de vluchtelingen bevoorrecht, maar beschaamd, zo zei de Koningin in haar toespraak. Voor regering en particulier is het initiatief van de verenigde naties dit jaar te bestemmen tot jaar voor de vluchtelingen, een prikkel voor ieder om mee te werken een groot onrecht te bestrijden. Minister Luns gaf in zijn rede een overzicht van het probleem. Er bevinden zich nog veertigduizend vluchtelingen in kampen in Europa, verspreid over Duits land, Oostenrijk, Italië en Griekenland, zei hij. Daarnaast zijn er ongeveer 110.000 vluchtelingen van Europese ori gine, merendeels oude mensen, die in en na 1917 uit Rusland zijn gevlucht. In het Midden-Oosten leven ruim 900.000 Palestijnse vluchtelingen. Een meer recente groep vormen de circa 180.000 Algerijnse vluchtelingen in Ma rokko en Tunesië, voornamelijk vrou wen en kinderen. Tenslotte zijn er on geveer één miljoen Chinezen gevlucht naar Hongkong. Nederlands bijdrage aan het V.N. vluch telingenjaar zal beperkt worden tot een geldelijke. Ons land is niet meer in staat na opneming van duizenden vluchtelingen en repatrianten nog meer vluchtelingen toe te laten. Het Nationaal comité staat onder voor zitterschap van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, oud-commissaris der konin gin en voorzitter van de Nationale raad voor maatschappelijk werk. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het jaarlijks verslag van de Algemene rekenkamer heeft deze keer wel bijzonder de aan dacht getrokken door de onthullingen over de grote administratieve achterstand en de papieren warwinkel bij het Grootboek woningverbetering. Het woord „onthullingen" is niet te sterk; tot nu toe waren over de gevolgen van de huurblokkering vrijwel geen openbare mededelingen gedaan. Het is aan de Rekenkamer voorbehouden geweest de tot nu toe trieste resultaten van de blokkeringsmaatregelen bekend te maken. De Rekenkamer is hiertoe in staat, omdat zij onafhankelijk is. Haar drie leden en twee plaatsvervangende leden worden op voordracht van de Tweede Kamer door de kroon benoemd en zijn niet afzetbaar. Een gelijke procedure dus als voor de Hoge raad. Voorts heeft de Reken kamer het recht haar eigen ambtenaren onder de rang van commies te benoemen en haar hogere ambtenaren voor benoeming voor te dragen bij de kroon. Leden, plaatsvervangende leden en secretaris mogen geen andere openbare functie vervullen of lid zijn van een der Kamers van de Staten Generaal of van een provinciaal of gemeentelijk be- stuur. Zo stelt de comptabiliteitswet van 1927 het vast. In deze 'wet ligt de on afhankelijkheid van de Algemene reken kamer verankerd, als ook haar bevoegd heid om in iedere tak van de rijksdienst haar neus te steken. Heel andere mensen De ambtenaren van de Rekenkamer zijn heel andere mensen dan wij, is het oordeel van een departementsambte naar. Zij vragen, stellen eisen als het niet naar hun zin is en niemand kan (beter nog: mag) hun dit beletten. Op deze typische manier werkt de wet door in het optreden van de men sen van de Rekenkamer. Hun uitdrukke- lijkste taak is controle uit te oefenen op alle uitgaven van het Rijk en de hoofden van de departementen zijn verplicht hun alle inlichtingen te geven, die zij bij die taak nodig oordelen. De onafhankelijkheid toont zich ook in de bewoordingen van het jaarlijks ver slag. De Rekenkamer ontziet geen en kele minister en geen enkele tak van dienst en zegt precies, wat zij meent. Ook dit is voor de kamer een verplich ting: de kamer moet volgens de wet de aanmerkingen maken en verder alle voorstellen en mededelingen doen, die volgens haar oordeel kunnen leiden tot (ook in kleur) In verkoop bij Dodge O NEW YORK. Volgens geruchten in de Amerikaanse autohandel zal Chrysler in september nog een „kleine" wagen uitbrengen, die Dart genoemd zal worden, maar die zal worden verkocht door de dealers van de Dodge. Deze Dart zal in alle opzichten lijken op het prototype, dat enige jaren geleden door Ghia voor Chrysler werd ontworpen onder de naam Gilda en dat het einde vorig jaar in Turijn op de tentoonstelling verscheen onder de naam Dart. Het is een van de lage voorzijde allengs oplo pend model, eindigend in hoge staart vinnen. De Dart zal in drie series worden uitgebracht, een hardtop, een cabriolet en een stationwagen. Het model is kleiner dan de grote Dodge, groter dan de „kleine" wagen van Chrysler, die Valiant zal heten en onge veer even groot als de Plymouth. Vermoedelijk heeft het ook een zelf dragende carrosserie, waarmee alle Chrysler-modellen het volgend jaar zul len worden uitgerust. De drie bestaande typen van Dodge (Custom Royal, Royal en Coronet) zullen voor 1960 door twee nieuwe modellen vervangen worden. Prof. mr. J. Zeïjlemaker is geïnstal leerd als vice-president van het Amster damse gerechtshof. Eigen nieuwsdienst BRUSSEL Een speciale afgezant van paus Johannes XXIII heeft de wij ziging van de huwelijksplannen van prins Albert van België met de Ita liaanse prinses Paola Ruffo di Cala bria met het Belgische hof besproken. De afgezant is daartoe vorig weekein de naar Brussel gekomen, aldus ver luidt in Brussel in kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met rege ring en hof. De paus had besloten iemand naar Brussel te zenden, omdat hij geen ant woord had gekregen op een brief waar in hij het Belgische hof voorstelde de trouwplannen van prins Albert te wijzi gen in verband met het verzet in Bel gië tegen een huwelijksinzegening van de vermoedelijke troonopvolger in het Vaticaan, zonder een voorafgaand bur gerlijk huwelijk in Brussel. Zoals bekend wilde de paus voor alles voorkomen dat er rond het huwelijk van Albert en Paola nationale tweedracht zou ontstaan. Kardinaal van Roey. primaat van Bel gië, was ingelicht over de inhoud van de pauselijke brief, zo meent men ten stelligste in de Belgische hoofdstad. De kardinaal verkeerde evenwel in de vaste veronderstelling dat de koninklijke fa milie niet licht af te brengen zou zijn van haar plan het huwelijk in Rome te doen sluiten. Vandaar dus vermoedelijk ook dat de kardinaal een herderlijke brief heeft opgesteld ter verdediging van het huwelijk ten Vaticane. Gisteravond werd bekend dat ofe kar dinaal deze brief intussen heeft ingetrok ken. Pas op 29 mei is premier Eyskens in gelicht over de pauselijke brief. Intus sen was er in het land al de nodige be roering ontstaan. Omdat het Vaticaan er niets voor voel de betrokken te raken bij een politieke strijd in het buitenland, besloot paus Jo hannes een afgezant naar het Belgische hof te sturen om de hele zaak in het reine te brengen. De pauselijke vertegen woordiger zocht onmiddellijk na aan komst in de Belgische hoofdstad contact met het hof. Het koninklijk huis gaf pas toestemming tot wijziging van de huwe lijksplannen na terugkomst van koning Boudewijn uit de Verenigde Staten. De koning, zo verluidt in Brussel, was zeer ontstemd dat rond het huwelijk van zijn broer een politieke kwestie was ont staan. Vrijdag komt de aanstaande bruid van prins Albert, prinses Paola, in Brussel aan voor een bezoek van ruim een week. Zon dag zal het verloofde paai- een grote rij toer door de stad maken. Op het stad huis volgt dan een officiële ontvangst met daarna een folkloristisch feest op de Grote Markt. Twee dagen later is er een tuinfeest bij het paleis van Laeken. Dat wordt door koning Boudewijn gegeven voor zijn aan staande schoonzuster en zijn broer. Op 11 juni gaan de jong verloofden naar Luik en de dertiende naar Oostende. In de etalages van de grote winkels en warenhuizen in Brussels binnenstad ziet men steeds meer foto's van prinses Paola. Hotels en restaurants treffen in allerijl voorbereidingen voor de grote drukte die er te verwachten is in verband met het prinselijke huwelijk dat Brussel zo plotseling ten deel zal vallen. De Brusse laars zijn er echter bijzonder mee in hun schik en beslist niet alleen vanwege het materiële voordeel dat er het gevolg van is. „Wij hebben geen behoefte aan een com promis met Djakarta. Wij zijn volkomen zeker van de overwinning. Onze grootste „bondge noten", de mensen, die het ijverigst voor onze victorie werken, zijnde machthebbers in Djakarta zelf!" Dat zeiden mij „de rebellen" ih Singapore, waar ik een aantal dagen doorbracht op mijn terugreis naar Nederland. Hun merkwaardige uitspraak sloeg op de beschamende corruptie, de zelfbevoordeling, de snel voortschrijdende inflatie in het officiële Indonesië. Dja karta werkt zich snel naar een algehele uitputting toe, die het zal dwingen een vergelijk met ons te zoeken, zo redeneren de rebellen. De volgelingen van de tegenrege ring, die ik heb ontmoet, hebben zo op het oog niets van de would-be avonturiers uit de beschrijvingen, die vroeger wel van hen zijn gegeven. Geen paleizen van kantoren; een voudige ruimten slechts. Wel air conditioned, maar wat is in Singa pore niet air-conditioned? Zij zijn stille werkers geworden. De regering Van Singapore kan het omderwille van goede betrekkingen met Indonesië niet gedogen, dat zij in het openhaar tegen Djakarta ageren. De houding van het buiten land zit hun wel dwars: wij hebben de sympathie, maar Djakarta krijgt de wapens, zeggen ze bitter. Wat zijn in dat licht de mili taire kansen van de tegenrege ring? Die zijn niet erg groot. Wij zou- tfen op elk gewenst ogenblik Pematang Siantar, Boekittinggi, Menado en zelfs Medan kunnen bezetten. Maar dan moet men er ook zeker van zijn dat men die plaatsen zou kunnen houden. De luchtmacht van Djakarta zou er een reëel aanvalspunt door krijgen. Bezetting van de grote plaatsen zou duizenden doden onder de bur gerbevolking met zich brengen. Hoe denkt u dan te kunnen zegevieren, zonder te beschikken over de militaire macht daartoe? Wij beheersen buiten de grote plaatsen nog grote gebieden; het gebied van Siantar in Oost-Suma- tra, Tapanoeli, grote delen van Midden-Sumatra, het binnenland van de Minahasa. (Van mensen, die daar objectief over oordelen, hoor de ik in Medan en Djakarta dat de regeringstroepen Padang met een straal van veertig kilometer en Boekittinggi met een straal van slechts twee kilometer vast in han den hebben. In de Minahasa moe ten de volgelingen van de tegen regering nog met groot fanatisme vechten. Er zouden daar onder de regeringstroepen zeer veel slacht offers vallen). Het kost Djakarta handen vol geld om zijn leger tegen ons in het veld te brengen. (In Djakarta hoorde ik van Indonesi sche zijde schattingen van vijftien tot dertig miljoen roepiah per dag!). Djakarta kan dat niet volhouden en het zal, daar zijn wij van over tuigd, uit zelfbehoud moeten toe geven aan onze wensen, of het regiem zal ondergaan. Wat is er waar van de berich ten dat vertegenwoordigers van de tegenregering de regering van Djakarta hebben gepolst over de mogelijkheid van een compromis? Wij kunnen die berichten met klem tegenspreken. Wel hebben vertegenwoordigers van Djakarta ons benaderd om de rebellie te be ëindigen. Wij zijn uitgenodigd van onze „dwaalweg" terug te keren, waartoe de terugkeer naar de grond wet van 1945 een goede gelegenheid zou bieden. Wij hebben doen we ten dat wij onze strijd gaarne zul len beëindigen, zodra onze voor waarden (en daar hoort ook een federale staatsinrichting toe) zijn vervuld. Hoe groot is naar uw mening de steun, die de tegenregering heeft bij de massa van het Indo nesische volk? Het wanbeheer van Djakarta werkt in ons voordeel. Maar u weel hoe lijdzaam het Indonesische volk is. Het kan jarenlang ontberingen ondergaan voor het in beweging komt. In de gebieden, waar wij het sterkst zijn, Minahasa en Tapanoeli (christelijke gebieden), hebben wij wel grote steun van het volk. Dat zijn dus de standpunten: de rebellen zijn zich bewust van hun militaire onvermogen. Zij zijn er evenwel van overtuigd dat zij met hun guerrilla krachtig meewerken aan de economische ontwrichting, die Djakarta ten slotte tot capitu latie zal dwingen. Nasution daarentegen zei mij in het onderhoud, dat ik in Djakarta met hem had, er zeker van te zijn dat de rebellie een aflopende zaak was. Hij zei dat nog slechts wat verzetshaarden moesten worden op geruimd en dat hij verwachtte dat de rebellie tegen het eind van het jaar zou zijn gereduceerd tot plaat selijk bendewezen. De rebellen zullen de nieuwe ontwikkeling in Indonesië wel met belangstelling volgen. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON De hoop dat het kleine doodshoofdaapje Baker, dat samen met de rhesusaap Able on langs in de neuskegel van een grote Amerikaanse raket een tocht buiten de dampkring heeft gemaakt, in le ven zal blijven is gestegen. Het heeft, anders dan Able, de operatieve ver wijdering van onderhuids aange brachte electroden goed doorstaan. Able bezweek deze week aan een soortgelijke, maar wel iets zwaar dere operatie. Twee van de vier electroden, die wa ren aangebracht om de biologen in staat te stellen langs radiografische weg na te gaan hoe Baker lichamelijk zou rea geren tijdens de vlucht door de ruim te, zijn met goed gevolg verwijderd in het instituut voor luchtvaartgeneeskun- de van de Amerikaanse luchtvaart dienst te Pensacola in Florida. De operatie was zo licht dat Baker, een nietig diertje dat niet groter is dan een hand, niet eens verdoofd be hoefde te worden. In tegenstelling tot Able had Baker ook geen infecties op de plaatsen waar de electroden waren aangebracht. Pijn moet het aapje vol gens de biologen die de kleine opera tie verrichtten niet geleden hebben. Baker gaf geen kik. Een van de biologen, dr. Phillips, deel de mede dat de operatie in een paar minuten voorbij was. De twee andere electroden. zei hij, zullen worden ver wijderd zodra Baker voldoende is aan gesterkt, vermoedelijk over een paar weken. De twee operatief verwijderde elec troden waren vlak onder de huid aan gebracht. De draden waarmee zij tij dens de vlucht waren verbonden aan een klein zendertje werden doorge knipt. Toen konden ze gemakkelijk ver wijderd worden. Baker was na de operatie even kwiek en levenslustig als ervoor. Advertentie Babyderfluieep vermindering van de rijksuitgaven dan wel tot vermeerdering van de rijksont vangsten. Bijsonder mak De ministers niet één uitgezonderd leggen tegenover de Rekenkamer meer deferentie aan de dag dan wel eens valt te lezen in een Memorie van ant woord aan het parlement of in schrifte lijke antwoorden aan een vragenstellend kamerlid. Geen bewindsman wil het graag aan de stok hebben met de Re kenkamer. Hij weet immers dat in het maken van aanmerkingen de Rekenka mer niet over een nacht ijs gaat; er is een minutieus onderzoek aan voorafge gaan, alvorens de kamer zich tot de be trokken minister wendt. Het gaat iets te ver om te conclude ren, dat de ministers bij de Rekenkamer „uit de hand eten", maar in het alge meen tonen zij zich bijzonder mak. Zij zijn er niets op gesteld in het jaarver slag een slechte beurt te maken, want iedereen weet, dat als de Rekenkamer zegt; het is niet goed dan is het niet goed. Geredekavel Er is één zaak, waarin de ministers zolang mogelijk het been hebben stijf gehouden. Het betreft hier de interne rapporten over efficiency en organisatie van de departementen, die de bewinds lieden van hun deskundigen krijgen, meestal met aanbevelingen voor verbe teringen. Met de minister van binnen landse zaken heeft de Rekenkamer ge vochten om ook deze rapporten ter in zage te krijgen, maar hij heeft dat tot nu toe weten tegen te houden. Op der gelijke rapporten baseert de minister zijn beleid, zo is zijn redenering, en daar moet de Rekenkamer buiten blij ven. Het resultaat van dit geredekavel is, dat maandelijks overleg zal plaats vin den tussen het hoofd van het Bureau efficiency en organisatie van het Depar tement van binnenlandse zaken en de vertegenwoordiger der Rekenkamer. Al le interne rapporten met uitzondering van die, welke betrekking hebben op het beleid kan de Rekenkamer ter be schikking krijgen. De kamer tekent in haar jaarverslag aan, dat zij hoopt, dat deze regeling in de praktijk zal blijken te voldoen. Hoe nauwkeurig Tot slot nog een enkel voorbeeld, hoe nauwkeurig de Rekenkamer werkt. De Rijkspsychiatrische in richting te Eindhoven koopt vlees via het slachthuis. Het Departe ment van oorlog koopt ook vlees voor de vliegbasis te Eindhoven, maar goedkoper dan de Rijkspsy- chologische dienst. De Rekenkamer merkt dit op en beveelt een aan koop van vlees aan, die gecombi neerd zal geschieden; resultaat: een besparing van de rijksuitgaven van zesduizend gulden per jaar sinds 1958. RIO DE JANEIRO (U.P.I.) De finan ciële directeur van de dochtermaat schappij van Fokker in Rio de Janeiro, de heer H. H. W. Glerum, heeft het Braziliaanse ministerie van luchtvaart verantwoordelijk gesteld voor de slui ting van de fabriek. In een bijeen komst met 780 ontslagen arbeiders verklaarde hij, dat de regering haar contracten met Fokker had „verminkt en getorpedeerd". Het hoofd van de afdeling bevoor rading van het ministerie, kolonel Araripe Macedo. sprak de heer Glerum tegen en zei, dat het ministerie aan Fokker 670 miljoen cruzeiros heeft betaald, hoewel de maatschappij slechts lestoestellen voor een waarde van tweehonderd miljoen cruzeiros heeft geleverd. De heer Glerum zei tot de arbeiders, dat zij aan het ministerie van luchtvaart een uitkering moeten vragen omdat zij met een korte opzeggingstermijn zijn ontslagen toen de fabriek het afgelopen weekeinde werd gesloten. Kolonel Macedo verklaarde, dat de Bra ziliaanse luchtmacht de exploitatie van de Fokker Galeao fabriek op zich zal nemen zodra de formaliteiten in zake het bankroet zijn afgehandeld. Eigen nieuwsdienst GOUDA. Burgemeester J. Heusdens van Vlaardingen heeft als waarnemend voorzitter van de Vereniging van zuid hollandse gemeenten felle kritiek geuit op de manier, waarop dit jaar de con tingenten voor de woningbouw in Zuid- Holland zijn verdeeld. Hij verweet Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, dat de verdeling is afge leid van het statistisch woningtekort. ..Er is geen rekening gehouden met het bestaande tekort, migratie, natuurlijke uitbreiding zoals door huwelijken en met krotopruiming", aldus de burgemeester. ,Op de bon' „Terwijl bijna alle goederen direct na de oorlog vrij werden verkocht is een woning nog steeds op de bon", zo zei hij verder. Hierdoor wordt de vestiging van industrieën in veel gevallen ernstig belemmerd". Ook met de verdeling van woningwet woningen en particuliere woningen was mr. Heusdens het niet eens. „De particuliere woning is niet bereik baar voor de massa, terwijl de midden standers vaak niet in staat zijn de kloof, die bestaat lussen de woningwetwoningen en particuliere woningen te overbrug gen." Ben Essink uit Blokker za) tijdens de vierdaagse in Nijmegen een showorkest I uit Oberbayern exploiteren. TILBURG. Volgens staatssecretaris drs. Schmelzer richt het kartelverbod in het Euromarkt-verdrag zich tegen pri vaatrechtelijke overeenkomsten en niet tegen de publiekrechtelijke verordenin gen van bedrijfslichamen. Niettemin zal de overheid, omdat zij niets mag doen wat strijdig zou zijn met de geest van het verdrag, in haar goedkeuringsbeleid uiteraard rekening hebben te houden met de strekking van de kartelbepalingen in het verdrag. Voorts meent de staatssecretaris dat de p.b.o. Nederland voordelen in de Euromarkt biedt. Ons land neemt bij allerlei internationale contacten een unie ke positie in, doordat daarbij vertegen woordigers namens gehele bedrijfstak ken werkgevers zowel als werkne mers kunnen optreden. De overheid heeft voorts in het instituut van de p.b.o. een voortreffelijk instrument om waar mogelijk in te schakelen in haar Euro- markt-beleid. Drs. Schmelzer zei een en ander gis teravond in een causerie voor de afde ling Tilburg van de Katholieke midden standsbond. PARIJS. Binnenkort is de beslissing te verwachten over de bouw van een olieraffinaderij bij Algiers voor verwer king van de in de Sahara gewonnen olie. De raffinaderij zal worden geëxploiteerd door een internationale groep van olie maatschappijen, die in augustus 1958 m opgericht.

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 7