KUMST stukjes Altijd even lekker Altijd ovenvers! JUNI MAAND IS JUBILEUM MAAND JUBILEUM PRIJZEN ZIJN LAGE PRIJZEN Tweedaagse conferentie Chr. Gereformeerde predikanten Vlaanderen in Spanje TOPPER f 37.50 MANTEL f 31.50 JAPON f 19.75 JAPONNETJE f 14.75 MANNEQUIN BLOUSE f 11.50 JAPON f 26.- Teierecordings op ]\a 3 weken meelfabriek Bloemen van de Barok Donderdag 4 juni 1959 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 vrijdag verdwijnen Variatie en pech Kinderuur verhuist Opleiding garandeert u de versheldl JUBILEUM PRIJS JUBILEUM PRIJS JUBILEUM PRIJS JUBILEUM PRIJS JUBILEUM PRIJS JUBILEUM PRIJS MIDDELBURG - GOES BERGEN OP ZOOM - ROOSENDAAL - BAARN radio vandaag i programma' T\XT NAJAAR ral het gedaan zijn met de vrijdagse teierecordings. Er komen dan op vrijdag recht streeks uitzendingen door de om roepverenigingen. De omroepen hebben dit besluit ge nomen, omdat het huidige vrijdagpro gramma allesbehalve populair is. en de artistieke en beeld-kwaliteit van de teierecordings vaak te wensen over laat De tv-secties. die worstelen met ge brek aan geld en mensen, zullen er overigens een harde dobber aan heb ben, met iets beters voor de dag te ko men. Of straks de maandagavond tv-loos blijft, of telerecording-avond wordt, hangt af van Den Haag. dat voor al deze maatregelen zijn toestemming nog moet geven. bekeken f /~JNZE TV-ZENDERS zijn gisteren on- afgebroken zes uur in bedrijf ge weest met een wel zeer gevarieerd1 pro gramma. Wie alles heeft willen vol gen, zal wel enige concessies aan zijn maaltijd hebben moeten doen. Het viel althans niet mee tegelijkertijd op zijn bord en naar het scherm te kijken, en dan, ook nog zijn vork de juiste rich ting te geven. Vooral niet tijdens de voetbalfinale Real MadridReims om de Europa cup. De kijker werd' nogal abrupt in de arena geworpen, toen de strijd al twintig minuten aan de gang was. Dit kwam, omdat men de Calvijn-herden- king in Genève niet vroegtijdig wilde a/breken. En zo bleek dat ook de t.v. geen twee heren tegelijk kan a'ienën. Sportliefhebbers werden voorts nog vergast op enkele aantrekkelijke atle- tieknummers vanuit Amsterdam. Doch toen de grootste prestaties werden ver richt, waren de camera's al weer ver dwenen om een kijkje te nemen bij een aantal jeugdige A.M.V.J.-ers, die enige gedeelten opvoerden uit a'e mu sical Free as air. Het begin was een beetje stijfjes en nerveus, doch allengs zullen velen zijn meegesleept door het jeugdig enthou siasme, waarmee het geheel op het scherm werd gebracht. Met de documentaire Honderd jaar Roo'e Kruis keerden wij tot de ernst des levens terug. Door diverse hinder lijke technische storingen werd het nog al een onsamenhangend geval. Ook Perry Como bleef het pechdui- veltje niet bespaard. Doch Perry zou Perry niet zijn als hij zich daardoor liet beïnvloeden. Het televisie-kinderuurtje ver huist dezer zomer van de woensdag- naar de donderdagmiddag. De omroepverenigingen hebben dat zo besloten in verband met bun personeelsvakanties. Deze wijziging dnurt van 2 juli tot en met 27 augus tus. De Noordduitse t.v. gaat reclame maken voor reclame-televisie. In de vakantieoorden komen affiches met het opschrift: Na het avond eten reclame-televisie. Zo hoopt men de toeristen naar het scherm te krijgen voor de commerciële programma's tussen half acht en acht uur. DONDERDAf. Avro-verslaggever Nico van Vliet heeft een reis gemaakt door Israël. Hij heeft er drie repor tages van gemaakt, waarvan van avond de eerste wordt uitgezonden: Bomen in de Negev (21.25, Hilv. 2). Voor luchtig amusement is hel weer uitsluitend Hilversum 2 geblazen. De avond wordt begonnen met De Zaaier® (18.15) en de Tip Top Taptoe (19.00). Verder kunt u o.m. horen de trou badours Marais en Miranda (21.15), het orkest Ted Heath (22.15), en een Peperklip over Pin-up girls (19.45). Van de Engelse componist Gustav Holst, die vijfentwintig jaar ge leden overleed, is nog weinig muziek in Europa bekend. Vanavond om. 20.05 spelen de violisten Herman Krebbers en Theo Olof met het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. de Engelse dirigent Hugo Rignold over Hilversum 2 Hoists dubbel- vioalconcert opus 49. Het orkest besluit dit programma met Schu berts negende symfonie. |ln het kort televisie vandaag Het lichaam is gevallen. Een arts constateert de dood. Het wordt tijd dut de rat in de val loopt. Daar gaat Inspecteur Fedder (links, met lichte hoed) voor zorgen. De camera ziet toe.... GRIEZELEN MET RAT IN DE VAL /TV DE grote holle ruimte van een afgedankte meelfabriek heeft een televisie-ploeg van de N.C.R.V. drie weken lang de gevaren getrotseerd van griezelig smalle en verroeste trappetjes, half verteerde zoldervloeren en angstwekkend stijle dakgoten. En dat alles om de kijkers vanavond te kunnen vergasten op de „live" uitzending van een nieuwe thriller in de lnspecteur-Fedder- serie. Een drama van spanning en angst en moord, dat de titel kreeg Rat in de val. DONDERDAG Inspecteur Fedder maakt weer zijn opwachting bij de kijkers in Rat in de val, een thriller die vanavond om 21.00 uur door de NCRV wordt uitgezonden. Vooraf: Alfred van Sprang's twee de filmreportage over de expeditie op Nieuw-Guinea, en een filmdocumen taire ter gelegenheid van de Calvijn- herdenking. De Vlaamse t.v. draait de vrolijke film Plus de vacances pour le bon Dieu (20.10). Om 21.35 volgt Close-up, met oude filmfragmenten. De Duitse televisie brengt ih de zomermaanden nogal wat teierecor dings. Vanavond ziét u er een, die bij zonder de moeite waard is: Anouilh's stuk Euridice, dat indertijd een groot succes was (20.20). Tot slot een film bespiegeling over Een weekeinde, door de jeugdige cineast Herbert Versely. die in Amerikaanse stijl door regisseur Rigters was opgezet. Maar dat kwam er nu eenmaal allemaal aan te pas. Want het verhaal vertelt het avon tuur rondom de commensaal (Lex Goudsmit) van de huisbewaarster (Magda Janssens), haar verre neef (John Soer), haar zoon (Manfred de Graaf) en diens meisje (Nienke Sikke- ma). En uiteraard worden de heldhaf tige rollen daarbij vertolkt door de grote inspecteur (Robert Sobels) en zijn trouwe brigadier (Bert van der Linden). Om de camera's een juiste en vooral sfeervolle achter grond te kunnen geven, huis vestte regisseur Henk Rigters zijn t.v.-staf, zijn complete technische uitrusting en zijn acteurs en actrices in het grote gebouw aan de Nieuwe Prin sengracht in Amsterdam: een gebouw dat als meelfabriek- in-ruste in de loop der jaren afwisselend voor diverse op slag-doeleinden wordt gebruikt. Spookachtig Binnen deze wat spookachtige muren moest de actrice Magda Janssens bij voorbeeld ervaren, dat je als comedi- ante soms werkelijk de schrik van je leven kan krijgen. In het verhaal speelt een (opgezette) rat namelijk een afschrikwekkend rolletje. Dagenlang stapte Magda Janssens griezelend en wel om het vieze beest heen, tot zij op een zeker moment een echte, levende en levens grote rat vanaf een dak op zich zag afspringen. Gillend vluchtte de actrice de came ra-set op, en via de voeten van Robert Sobels (die zich als inspecteur Fedder uiteraard moest blijven beheersen) koos de rat tussen dé wirwar van ka bels, lampen en microfoons dé weg naar de vrijheid. Wilde jacht Gegriezeld is er door alle medewer kers, toen er op het hoge dak van de fabriek opnamen moesten Worden ge maakt van een wilde achtervolging. Lijk valt Het hoogtepunt van de repetities was gisteren het moment, waarop het lijk van de vermoorde commensaal in een verveloos trappenhuis vier verdiepin gen omlaag moest storten. Het werd eindeloos gerepeteerd, want het vermoorde lichaam (in wer kelijkheid een pop) dreigde steeds weer de lenzen van een t.v.-camera te raken. En hoe realistisch deze scène ook moest worden opgenomen, het budget van de N.T.S. laat geen vernielde camera's toe. Maar tegen zes uur was het „lijk" dan eindelijk op de juiste wijze te plet ter gevallen, en een vermoeide Rigters -kon het sein tot inpakken geven. Vandaag zitten de drie-weken-meel- fabriek er dus op. Drie inspannende weken, om een t.v.-programma van anderhalf uur te kunnen tonen. „Ik hoop dat de kijkers net zo zullen grie zelen als wij tijdens de opnamen," meende een van de cameramensen, en hij veegde zich met een veelzeg gend gebaar het zweet van het voor hoofd. [RADIO J HILVERSUM I 402 m ochtend NCRV: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.40 Idem; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde muz; 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Gram; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram; 11.15 Progr v oudere luisteraars. middag, 12.00 Saxofoon kwart; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Meisjeskoor en instr ens; 12.53 Gram en act; 13.00 Nws; 13.15 Me- tropole ork; 13.45 Gram; 14.05 School ra dio; 14.25 Kamermuz; 14.50 Gram; 15.10 Voordr; 15.30 Lichte muz; 16.00 Tuinb kron; 16.15 Gram; 16.30 Altviool en piano; 17.00 Voordr; 17.20 Vocaal ens; 17.40 Beursber; 17.45 Gram. avond 18.00 Accord muz; 18.20 De hangmat; 18.50 Regeringsuitz: De ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Kamermuz; 19.30 Radiokrant; 19.55 Gram; 20.00 Idem; 20.30 De hangmat; 20.45 Musettemuz; 21.05 Kunstrubriek; 21.25 Gram; 21.30 Pianore cital; 22.00 Jaarvergadering v. h. Verbond v Prot Chr werkgevers; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Fragm uit ,,De Antieke Comedie", hoorsp; 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m ochtend VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 9.05 Gym v d vrouw; 9.15 Gram; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Het kind bij Simon Vestdijk, caus; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 11.00 V d kleuters; 11.15 Pianorecital; 11.40 Orgelspel. middag AVRO; 12.00 Lichte muz; 12.20 Rege ringsuitz; Landb rubr De velddagen in Nieuw-Leusen; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded en gram; 13.25 Theaterork; 13.55 Beursber; 14.00 Pianore cital; 14.30 Voordr; 14.50 Gram; 15.05 Ge- var progr; VARA: 16.00 Viool en piano; 1.30 V d zieken; 17.00 V d jeugd; 17.25 Vakantietips; 17.55 Act. avond 18.00 Nws; 18.15 Pol. caus; 18.25 Lichte muz; 18.50 De puntjes op de i, caus; 19.00 V d kind; 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek; 19.45 VPRO-nws; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr; 20.10 Filmrubr; 20.20 Bariton en piano; 20.35 Benelux, caus; 20.45 Op bezoek in de stand van Calvijn, caus. VARA: 21.00 Gevar progr; 22.25 Buitenl weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Gram. NTS: 20.00 Weekjourn; 20.30—21.45 Opera buffa-conc. Nergens heeft tijdens de Barok de muziek zo gebloeid als in Italië. Vijf van de allerschoonste bloemen van die rijke bloei zijn geplukt voor de DDG-plaat LPM 18521 Hi Fi. De voortreffelijk spelende groep Vir tuosi di Roma speelt op de plaat onder leiding van Renato Fasano: een intro ductie, aria en presto van Benedetto Mar cello (1686-1739), een concerto a quattro van Baldassare Galuppi (1706-1786), een aria voor cello en strijkers van Niccolo Antonio Porpora (1686-1767), antieke dan sen voor strijkers van Leonardo Vinci, een componist die in 1690 in Strongoli is geboren en o.a. veel heeft bijgedragen aan de ontwikkeling van de opera, en ten slotte een concert voor hobo en strij kers van Tommaso Albinoni (1671-1750). APELDOORN In hotel „De Cantharel" te Ugchelen bij Apeldoorn is een tweedaagse conferentie gehouden van de Vereniging' van Christelijk Ge reformeerde Predikanten, on der voorzitterschap van prof. W. Kremer uit Apeldoorn. In deze conferentie werd Calvijn herdacht. Deze kerkhervormer is namelijk 450 jaar geleden geboren en tevens is het 400 jaar geleden, dat de beroemde academie in Genève werd ge opend. In een huishoudelijke vergadering werden prof. Kremer als voorzitter en ds. W. Heéïma uit Veenendaal als be stuurslid herkozen. In de eerste middagbijeenkomst sprak prof. dr. J. van Genderen uit Apel doorn over „De soteriologie van Cal vijn". Het fundamentele begrip in de soterielogie van Calvijn, aldus prof. Van Genderen, is de vereniging met Christus, die door het werk van de Hei lige Geest tot stand komt. Daardoor ont vangt de méns deel aan Christus en aan al zijn weldaden. Calvijn was er diep van overtuigd, dat er geen heil is buiten de Heiland om. Omdat Chris tus de zijnen op verschillende wijze tol zich trekt, spreekt Calvijn niet uitvoe rig over de vraag hoe iemand tot ge loof en het karakter van de bekering. Hij verzet zich tegen een wettisch sche ma, dal een bepaalde mate van kennis van ellende eist vór er sprake mag zijn van vertrouwen op de genade van het evangelie. In de heiligmaking, aldus spreker, gaat het om het herstel van het beeld Gods. De grondtoon van het christelijk leven is: Wij zijn niet van onszelf, wij zijn van God. Aan de soteriologie van Calvijn ont breekt het eschatologisch perspectief niet. Het uit zich in de volkomenheid van het heil. Ten slotte werd gewezen op de praktische betekenis van ver schillende gedachten van de reformator, die ook in zijn soteriologie geweest is wat hij begeerde te .zijn: Een leerling van de Heilige Schrift. Na dit referaat werd een uitvoerige bespreking over het onderwerp gehou den. RIJSWIJK. i)e cineast Gerard J. Raucamp heeft een film vervaardigd, die uitsluitend bestaat uit experimentele beelden en elektronische muziek. Henk Badings heeft de muzièk gecompo neerd. die „gemonteerd" is in het na tuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven. De film, die tien minuten duurt, zal als officiële Nederlandse bijdrage wor den ingezonden naar het filmfestival in Venetië. Op de laatste dag van de tweedaag se conferentie, is het woord gevoerd door de professoren J. Hovius en W. Kremer. In de ochtendbijeenkomst sprak prof* Hovius over de opleiding van de predi kanten. Hij merkte op, dat de oude kerk het belang hiervan duidelijk inzag en daarom deze opleiding zelf ter hand nam. waarvoor Calvijn in zijn insti tutie" dan ook zijn waardering uit spreekt. Deze opleiding raakte in ver val, toen de kerk minder woord- en meer sacramentskerk werd. Maar de reformatie bracht een verandering ten goede, want toen keerde men terug tot een meer schriftuurlijke opleiding tot het ambt. Onder meer werd toen weel de eis gesteld, dat de predikant be kwaam moest zijn om te leren. In het slot van zijn referaat behan delde speker onder meer de stichting van de, academie in Geneve .in 1559. Prof. Hoviusbesprak in g'rote lijnen het onderwijs aan deze academie, die naar de mening van Calvijn een kweek plaats moest zijn van vroomheid en daarnaast gelegenheid moest geven tot gedegen studie. Prof. W. Kremer hield vervolgens een referaat over: Calvijn en ons pasto raat", waarin hij opmerkte, dat het pastoraat momenteel in het middelpunt van de theologische belangstelling staat. Het wordt bedreigd door verwaarlozing en door de steeds meer geperfectioneer de medische wetenschap, de psychiatrie en de sociale verzorging, waardoor het geheel eigene van het pastoraat verlo ren dreigt te gaan. Bovendien is er nog het gevaar van het ontheologisch wor- den van het pastoraat. Het is opvallende aldus prof. Kremer. dat Calvijn geen. afzonderlijke verhandeling over het pas- toraat heeft geschreven, hoewel hij toch zeer pastoraal was ingesteld en zijn he-- le arbeid pastoraal gericht was. Beide referaten gaven aanleiding tot uitvoerige discussies. De geleerden zijn het er niet, helemaal over eens. Betekent- flamenco nu vlammend, is het een Arabische verbastering van volkslied of is het de aanduiding van „op zijn Vlaams"? Dit laatste is niet onwaarschijnlijk se dert Karei V een eigen Vlaamse kapel naar Spanje bracht als tegenwicht voor de Spaanse kapel van Isabella. Hoe dit ook zij, feit is dat de Spaanse muziek in de 16è eeuw een eigen gezicht kreeg. In motet en madrigaal werd in tal van cho: rale meesterwerkjes van componisten als Cabezon en Morale: de latere barok voor-..,, bereid. Het vermaarde kamerkoor van- Luis Morondo uit Pamplona, dat op zijn Nederlandse tournee alleen maar verbluf te door instrumentale imitatie, bewijst - 1 op het Telefunkenplaatje UV 142 geluk kig wel degelijk stijlvol en onopgesmukt te kunnen zingen. Vooral de kracht van de tekstloze vocalise is bewonderens- 1 waardig. -h Het huidige flamenco is de kunst die de zigeuners beoefenen alsd*n'<» toeristen naar huis zijn, zei eens een der grote flamencozangers. Hij had gelijk. Flamenco is een feest voor ge-'. lijkgezinden. Bij de opwindende voet roffels en spontane notenfiguraties behoeft eigenlijk geen getuige te zijn. Toch was er een bij de vermaarde Zambragroep uit Madrid: de micro foon, die op de Itmgspeel van Philips P 13100 L al deze ritmische zang- en dansvreugde registreerde. De zijige pianist-met-het-moeder- complex Liberace is gisteren in Enge land aangekomen. Hij zal er spelen voor koningin-moeder Elizabeth, voor de televisie en in Londense theaters. De rock 'n'rolLzanger Elvis Presley heeft het te kwaad met zijn amandelen. Hij moet het bed houden en als hij niet gauw beter wórdt, moet hij zelfs naar een hospitaal. V Het orkest van de Yale-universiteit in New Haven (Connecticut) komt deze maand voor het eerst in ons land. Het - speelt op 25 juni in Groningen, op de 26e in Hengelo en de volgende dag in Valkenburg. Een gekleurde tekening van Tou louse Lautrec. f,In het circus", is op een Parijse veiling verkocht voor, £4500.000 francs (ongeveer 72.000 gulden), de hoogste prijs die ooit voor een tekening van deze schilder is betaald. De tentoonstelling van werken van J. Bieruma Oosting en prof. L. O. Wenckebach m de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting is verlengd tot 14 juni. Victoria verpakt ze zó uit de oven in de lucht dichte rol. Vraag daarom speciaal Victorial Café Noir Bruxelles Kermesse Java Wafers Butterfly Er is keuze genoegt 65 ct. per pakje 55 ct. per pakje 60 ct. per pakje 55 ct. per rol MË m Alléén Victoria Moderne Blazermodel. Raffia uiterlijk. Twee leuk verwerkte zakken met aansluitende fantasiegarnering. Normale prijs f 47.50 Sportieve Ruitdessin. Twee op gestikte zakken. Reverskraag. Normale prijs f 37.75 Voor de „teen-ager'' Leuke met bolero Dessin: roos in knop. Bolero, kort model met klein ingezet mouwtje. Japon met schouderbandjes. Normale prijs f 23.50 Charmant Modem dessins. Boothals. Zonder mouw. Volle cirkelrok. In één woordenig. Normale prijs f 19.75 Modieuze Ronde hals, Aan de voorzijde knoopslui- ting en strikje. Klein ingezet mouwtje. Normale prijs f 14.25 Smaakvolle Eenvoudig en stijlvol dessin (witte onder grond). Origineel verwerkte ceintuur. Klein ingezet mouw tje, Een juweel van een japon. Normale prijs f 31.50 MIDDELBURG L NOORDSTR 10-12 GOES KIOKSTR. 9 BERGEN OP ZOOM KREMERSTR. 24-26 HAJOCO

Zeeuwsch Dagblad | 1959 | | pagina 4